Fotograaf Kleibrink reikte de eerste eeuwfeestkalenders uit Noteboom in Hortus geveld Leids academisch jaar geopend jfieuwe indeling aadscommissies f Inbraak bij Lampe Brommer tegen autoportier 400 JAAR UNIVERSITEIT TE LEIDEN 1575 1975 Bijbels licht op onze tijd Familieberichten Zwemmarathon in Alphen Veemarkt Leiden Grof vuil Leiden UW/KWARTET DINSDAG 10 SEPTEMBER 1974 STAD EN REGIO LEIDEN De eeuwfeestkalender, gemaakt ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van de Leidse universiteit, is gistermorgen in het academisch gebouw aan het Rapenburg officieel uitgereikt. is best heb aboi Daar sies !IDEN Door de storm van het mdat8e^°Pen weekeinde is een onge ring er 10°-iaar oud exemplaar van vaartn bijzondere Noteboom (Carya ,n j rdiformis) nog meer uit het lood isen men te staan dan reeds het geval :ze boom had al van de vorige tot 2 innen (november 1972 en april ver, 13) te lijden gehad en in een ;en langs opgesteld rapport, dat de 'ege itauratie-plannen bevat voor een 'tal waardevolle en grotendeels wei oude bomen uit de Hortus, Uis) ird ook deze boom opgenomen ze?1 te worden 'gerestaureerd', iaien op maandagmorgen 9 septem- nen r de schade-balans in de Hortus ontui!rd opgemaakt, leek deze aa^van- lijk wel mee te vallen. Wel waren g'ec enkele grote en vele kleine tak- or n uit verschillende bomen ge- evrajtaid, maar de totaliteit leek niet (tot er6 ernstig. De noteboom was :1 weer schever komen te staan Wet daarom werd besloten nu op emelrte termijn o.a. voor deze boom wetti noodzakelijke voorzieningen te i iff en. len een aantal leden van het irtuspersoneel na de koffie (on geveer 11.00 uur) weer uitzwermde naar hun diverse werkobjecten, bleek de Carya al op de grond te liggen. Omgewaaid lijkt hier niet de juiste uitdrukking, omdat er op dat moment praktisch geen wind was. 'We veronderstellen dan ook, dat de regen de bladeren zo zwaar gemaakt heeft, dat dit met recht 'de druppel was', die deze mooie en gezonde boom heeft geveld', vertelt hortulanus B. F. Bruinsma. 'De boom werd geplant in 1875 door professor dr. W. F. R. Surin- gar, die vanaf 1862 directeur van de Hortus is geweest. Vanaf 1871 voer de hij ook het directoraat van het Rijksherbarium. Met deze plan- tensystematicus, van huis uit medi cus, werd aan de Leidse Universi teit voor heteerst de botanie als zelfstandige wetenschap aan de Universiteit gedoceerd. Professor Suringar heeft onder zijn directo raat en in samenwerking met hor tulanus H. Witte de Hortus-collec ties geweldig uitgebreid'. De 'bitternoot' (dit slaat op de ongeschiktheid van de vruchten voor consumptie) behoort tot de groep van in het algemeen wel eetbare en uit Noord-Amerika stammende notebomen. waartoe ook de bekende pecan-noten behoren. Het is een waardevolle parkboom met een fraaie, brede kroon, die snel groeit onder cultuur-omstan digheden. Het nu gesneuvelde exemplaar heeft een stamomtrek van 200 cm en een hoogte van ongeveer twintig meter. De boom is oorspronkelijk afkomstig uit het oostelijk\ deel van Noord-Amerika en is sinds 1787 in Europa in cul tuur bekend. Het exemplaar was erg zeldzaam. Fotograaf Herman Kleibrink reikte de eerste in een aardig lange rij uit aan de heer K. J. Cath, voorzitter van de eeuwfeestcommissie van de universiteit. Hij deed dat na een geestige toespraak, waarin de foto graaf een aantal komische anekdo tes ten beste gaf van gebeurtenisjes tijdens zijn werk. 'Ben je van de gemeente dan?' had hem eens een Leidenaar gevraagd toen hij in de vroege ochtenduren doende was met zijn camera. 'Dan mag je wel eens wat an me huissie doen'. Spe ciale aandacht vestigde Kleibrink op het werk dat anderen aan en voor de universiteit verrichten: de tekenaars, de glasblazers, de instru mentmakers en de electronici. De tekenaars van de universiteit heb ben in het laatste kerstnummer van 'Tchaf', een uitgave van TAS. de technische en administratieve staf van de rijksuniversiteit. Kleibrink pleitte voor een expositie van het werk van anderen, van de glasblazers, electronici en instru mentmakers in het kader van de eeuwfeestviering van de rijksuni versiteit. Voor de uitreiking van de werkelijk prachtige kalender was een grote belangstelling. Niet al leen van de zijde van de universi teit. maar ook uit het Leidse vere nigingsleven en van het gemeente bestuur. De kalender is in een oplage van 2500 gedrukt. Daarvan is de helft ad 8,50 al in de voorverkoop ver kocht. Na afloop van de officiële uitrei king vertrok men per koets, be spannen met vier paarden, naar de verkooppunten van de kalender, voor een eerste bevoorrading. aad besprak: iïDEN De eerste vergadering de nieuwe raad begon gister- >nd met twee verklaringen van Ifcpectlevelijk de wethouders Tesse- Jir en Van Dam. Tesselaar sprak zijn teleurstelling over uit, dat de ■troduktie van de nieuwe wethou- ^rs bij het aanvangen van hun wat traag verloopt. ethouder Van Dam vervolgens ging op de beschuldiging van vorige -Oos ;ek door CDA-leider Driessen als xuden drie nieuwe wethouders, na- 22.5 !iïjk de heren Verboom, Van Dam wen de heer Oosterman politiek onbe- or i luwbaar zijn, omdat ze vier jaar rjère leden de beruchte kabouterlijst is, uden hebben ingediend zelfs als abet len van andere partijen. Hierdoor ca. u de verkiezing van de kabouter ver st mogelijk zijn gemaakt. Wethou- an r Van Dam zei dat bij bestudering ym sjn deze lijst dat de namen van de Z\ ngevallen wethouders niet op de Jabol dersteuningslijst van de kabouter - outü rtii voorkwamen. Q in et voorstel tot opheffing van de igeleidingscommissie Organisatie 5Ch. iderzoeken, een instelling van de ■ir l euwe begeleidingscommissie orga- 4 1)1 satie ontwikkeling, vond bij CDA- ider Driessen geen bestrijding. Sleï el had hij kritiek op de samen - min elling van de nieuwe commissie. u et name over de positie van oud- b'ziads!eden in de nieuwe ccmmis- e. Die waren destijds in de B.B.O. let gekozen op persoonlijke titel, ierat aar als lid van de partij. Daarom Caimden ze slechts een adviserende doorjem in de commissie mogen heb- hk in. Verder had hij als secretaris aag een ambtelijk neutrale figuur, rdA-leider Meier vond het belang- en djk dat de commissieop brede wijze erd gesteund, dus ook door CDA- N VVD-leden en stelde voor dat de en immissie niets mag beslissen maar 0 leen adviseren. Dit laatste werd 'or wethouder Van Dam overgeno- en. Met het onderscheid tussen ge- oon lid en adviserend lid, kon de eer Meier het niet eens zijn. Hij U ilde de taak van de B.B.O. niet in IU et politieke vlak trekken. Dgerii een nieuwè verordening op de ndret adscommissies wordt voorgesteld igen lortaan uit te gaan van 7 commis- ni es. Dit vond in de raad geen weer- er land. De grootte van de afvaardi gt v< ng in de commissies was even een zei uit van discussie. Volgens de aan- 'ue inkelijke voorstellen van B. en W. I 6 iu de WD net geen twee leden in n h( ke commissie kunnen afvaardigen. bleek echter voor B. en W. gean ae Paarwegend punt en de regeling sn n erd zo gewijzigd dat de VVD net mer. 5 het CDA twee leden kan afvaar- Desl gen. De PvdA kan als grootste par- Pro j drie mensen per commissie af- nen"wrdigen. Ook nam wethouder Van het idee vanuit de raad over 11 subcommissies in eerste instan- e te laten instellen door de raad t niets bij deb evoegdheid alleen in de commissies zelf te geven. het personeelsbeleid wilde Islid Driessen een aparte com- iie. Met definiëring van de hoofd- van de commissies had de it Driessen moeite. Niet bijstand de wethouders door de commis- hoort voorop te staan, maar 'bereiding van de werkzaamheden de raad, zei hij. Wethouder Van wenste eerst intern overleg !r de vraag of zaken als binnen- "leentelijke decentralisatie en irlichting bij de commissie alge mene bestuurlijke aangelegenheden moest komen. Deze commissie valt onder de burgemeester. Hij was het tenslotte niet eens met de heer Stroyink dat personeelszaken en fi nanciële zaken in één commissie ge varen zou opleveren. Deze zaken worden in samenhang met elkaar besproken. Een aparte commissie voor personeelsbeleid vond hij daar om niet nodig. Zilveren legpenning Leidse universiteit voor dr. Ver Heyden LEIDEN Op maandag 16 septem ber zal aan dr. C. Ver Heyden Baron de Lansey de zilveren leg- panning van de Leidse Universiteit worden uitgereikt door de rector magnificus, prof. dr. A. E. Cohen. Deze penning, die voor het laatste werd uitgereikt op 4 september 1972 aan mejuffrouw mr. M. E. Blok, wordt toegekend voor uitzonderlijke verdiensten voor de Leidse Univer siteit. Baron Ver Heyden verkreeg in Ne derland bekendheid doordat hij via het Leidsch Universiteits-Fonds een stichting in het leven riep met als doel het oprichten en instandhou den van een leerstoel in het ge zondheidsrecht aan de Leidse Uni versiteit. Deze leerstoel werd in 1972 gerealiseerd door de benoe ming van prof. dr. J. F. Rang tot bijzonder hoogleraar. Tot nu toe volgden ongeveer zeventig studen ten de colleges, voornamelijk juri dische studenten en vele afgestu deerden. Er zijn thans twee disser taties in bewerking. Dr. Ver Heyden die op 18 juli 1889 te Middelburg werd geboren, waar zijn vader huisarts was, studeerde te Utrecht, Leiden, Cambridge, Edinburg. Wenen en Harvard. -JÜ LEIDEN Sinds vorige week staat het in het water van het Steenschuur te pronk, een stuk 'huisvlijt' van de Leidse brandweerlieden, die er onge veer 900 fittingen en evenzoveel lampen in hebben gemaakt. Een bijdrage aan het komende feest in opdracht van de Drie-Octobervereeniging. LEIDEN Toen zaterdagavond bij de Muiderkring in de Mors een auto stopte voor een garagebox opende een inzittend meisje het linkerachterportier zonder op het verkeer te letten. Een bromfietser passeerde juist de auto. reed tegen het portier op en viel. Na tien meter verder over de weg gescho ven te zijn kwam de brommer te gen een uit de tegengestelde rich ting komende auto tot stilstand. De bromfietser, een 43-jarige man uit Den Haag liep een gebroken rech terpols op, een lichte hersenschud ding en pijn in de borst. Zijn duo passagier. een zoon, werd gewond aan rechterhand en knie. Op de hoek van de Driftstraat en de Formosastraat verleende za terdagmiddag om 5.15 uur een bromfietser geen voorrang aan een auto. t' Fotograaf Herman Kleibrink. rechts op de foto. heeft de eerste kalender overhandigd aan de heer K. J. Cath, voorzitter van de eeuwfeestcommissie van de Leidse universiteit. (ADVERTENTIE) Bestel de lustrum-kalender, stort 850 op giro 31975 t.n.v. penning meester TAS Eeuwfeestkalender Leiderdorp. De kalender loopt van december 1974 t/m. december 1975 en is circa 30 cm. hoog en 45 cm. breed. Met afbeeldingen van Leiden. Foto's van HERMAN KLEIBRINK. Ook verkrijgbaar ad. 8,50 bij: V.V.V., Stationsplein: NBBS, Bree- straat 53; Boekhandel: De Kier, Nieuwe Rijn 45; Kooyker, Nieuwe Rijn 15; Berkhout, Bevrijdingsplein 25: Boeckhandel, Botermarkt 14; Sweris, Prinsessekade 4; Boek en Blad, Breestraat 107; Rijnlandse Boekh. Lange Voort 35, Oegstgeest; Liethorps Boekh. Hoogmadese- weg 13, Leiderdorp, Vroom en Dreesmann Leiden. Na 15 oktober AMRO-Bank, Rapenburg en bijkantoren Leiden, Oegst geest en Leiderdorp. Tot 15 september te koop op de LEIDATO, stand 239. LEIDEN Tussen vrijdagavond half zeven en zaterdagochtend 9 uur zijn er uit het modehuis Lampe aan de Breestraat zo'n 40 tot 50 bontmantels gestolen met een ge zamenlijke waarde van ongeveer 40 a 50.000 gulden. Het merendeel van de bontmantels was voor reparatie afgegeven. De mantels lagen op de eerste etage. De inbrekers zijn het modehuis binnengekomen via de LEIDEN Onder het motto 'Onze tijd in bijbels licht' wordt in de resterende maanden van dit jaar in het gebouw Langebrug 63 Leiden van de Vergadering van Gelovigen - een vijftal lezingen gehouden, waarvan do eerste is op vrijdag 20 september. Dan spreekt de heer D .T. Bruijn te Wassenaar over 'Heeft de Bijbel een woord voor vandaag?' Op vrijdag 11 oktober spreekt de heer E. Ouweneel te Arnhem over 'Dp gemeente van de levende God toen', op 25 oktober over 'De ge meente van de levende God nu', op vrijdag 8 november de heer J. P. Fijnvandraat te Sneek over 'Het Goddelijke gezag van de Bijbel' en op 22 november de heer Fijnvan draat over 'Het menselijke element in de Bijbel'. De bijeenkomsten zijn dus steeds op vrijdagavond en beginnen om 8 uur. achterzijde nadat ze eerste een ruit hadden vernield. Zondagochtend tussen 11 en half 12 is een fotocamera met toe behoren gestolen uit een auto, die stond geparkeerd op het Pieters kerkhof. De waarde van de camera bedraagt 1400. De auto was «iet afgesloten. In de textielzaak Fasel aan de Haarlemmerstraat is tussen zater dagavond en zondagmiddag inge broken. Er werden 75 broeken van diverse merken ontvreemd, verder twaalf T-shirts, 12 vesten drie shel ters en vijf joppers. Uit de kas werd nog een bedrag van 1 125 ontvreemd. Men kwam binnen na eerst de voordeur te hebben ver nield. Later werden op het parkeer terrein bij de Boerhaavezalen onder een auto drie plastic zakken met kleding teruggevonden. OVERLEDEN: Marianne van der Helden. 20 jaar. Willem de Zwijgerlaan 12 Lelden. Crematie woensdag 11 sept. 10.30 uur op Ockenburgh Den Haag. Abraham van Leeuwen, 59 Jaar, Reltz- straat 12 Lelden. Crematie donderdag 3.30 uur in Nieuw Eykenduynen Den Haag. SASSENHEIM Auto-puzzelrit op woensdag 18 september georgani seerd door de Oranje-vereniging. De inschrijving is op vrijdag 13 september van 7 tot 9 uur 's avonds in Het Bruine Paard. Alleen leden van de Oranje-vereniging kunnen aan de rit deelnemen. Dit geldt eveneens voor de kaartlezers. Informele bijeenkomst in Stadsgehoorzaal Bod chtó Dek f endj itul LEIDEN Met twee toespraken en een informele bijeenkomst daarna is gistermiddag in de stadsgehoorzaal het academisch jaar van de Rijksuniversiteit Leiden geopend. Eerste spreker was drs. D. L. Couprie, voorzit ter van de Universiteitsraad. In een zeer persoonlijk betoog, dat sterk afweek van de bij een ope ning als deze gebruikelijke amb telijke taal, vertelde hij 'over wat mij in de afgelopen jaren bewogen heeft en nog beweegt'. 'De democratiseringsbeweging aan de Nederlandse universiteiten over viel me', aldus Couprie, die daaraan toevoegde dat hij zich in de jaren daarna ook meer interesseerde voor de manier waarop besluiten geno men worden dan de inhoud van de besluiten zelf. Hoe gaan mensen, ook in de politiek, met elkaar om, is de vraag. 'Een mentaliteit van werken op basis van solidariteit in plaats van competitie moet moge lijk zijn in bestuurlijke verhoudin gen', volgens Couprie een van de twee principes die hij zich eigen maakt na het lezen van werken van president Nyerere van Tanza nia en Mao Tse Toeng. en na zijn breuk met het Christendom. Relaties Tweede beginsel: ieder mens moet zichzelf, trouw aan zichzelf, blijven, ook in de werksituatie. Hij besloot als volgt: 'In de loop der jaren heb ik beseftdat de weg naar een situatie, waarin menselijke relaties geen machtsverhoudingen zijn en waarin mensen zichzelf kunnen zijn, nog lang en moeizaam is. Ik heb geleerd dat het meehelpen bouwen aan nieuwe structuren wel een noodzakelijke, maar geen vol doende voorwaarde daarvoor is. En ook dat het niet mogelijk is daar aan te werken zonder dat tevens in je persoonlijk leven te doen. Ik heb ook ervaren hoe frustrerend het is dat veelal juist de mensen die het minst zichzelf zijn en het meest vanzelfsprekend denken het recht hebben om over anderen macht uit te oefenen, de touwtjes in han den hebben'. Mr. K. J. Cath, de voorzitter van het College van Bestuur, sprak over de Leidse Universiteit in het Eeuw feestjaar. Hij wees op de belangrij ke datum negen september. 'Im mers de negende september 1574 markeert de beslissende ommekeer in een uitzichtloos lijkend beleg van Leiden. Van dat moment af zijn stad en universiteit niet meer los van elkaar te zien', aldus Cath, die vervolgens inging op het kli maat rond het wetenschappelijk onderwijs en de taken van de uni versiteit. Over het verlies aan goodwill van de universiteiten: 'Het kan niet worden toegeschreven aan één en kele oorzaak. Belangrijk is het groeiend onbehagen over de nega tieve effecten, die de toepassing van wetenschappelijke kennis heeft gehad. Het slechte imago is in de laatste jaren versterkt door de on redelijkheid en het narcisme van bepaalde gebeurtenissen en acties in de universitaire wereld'. Ad Hoe Mr. Cath hoopte van het onderwijs beleid van de overheid 'dat we eens afraken van reeksen ad-hoc beslis singen die naderhand gevolgen op roepen, die men met nieuwe ad-hoc beslissingen probeert op te vangen'. Het centralisme van de overheid, en de vele onverwachte beleidsom buigingen gaven Cath de verzuch ting In de mond 'hoezeer dè uni versiteiten in het defensief gedron gen zijn'. Daarom 'willen wij het komend eeuwfeest van de Leidse Universiteit aangrijpen als een ge legenheid bij uitstek om aan de buitenwereld duidelijk te maken, wat de universiteit met 7.ljn vrij heid doet'. Hij eindigde zijn toespraak met de volgende passage: 'Slechts bij een voldoende vrije beleidsruimte, gep aard met wederkerige tolerantie die zich in de segmenten van de uni versiteit voortzet, zal de universiteit de capaciteit behouden om creatief wetenschap te bedrijven en om de basis te leggen voor vernieuwingen in een maatschappij, die daar drin gend behoefte aan blijft houden. Indien wij erin slagen in dit ko mende jaar een stap te zetten op de weg. die deze vrijheid combi neert met de zelfdiscipline, zonder welke het grote geheel niet kan functioneren, kan het een goed .Eeuwfeestjaar worden'. ALPHEN De zwemmarathon van Alphen is een bijzonder sportevene ment in Nederland, speciaal de nacht. Dit was de 6e nacht die georganiseerd is door Juul Kalten- ecker met steun van de Alphense middenstand. Als eersten gingen de leden van AZC te water, een 5 km prestatie tocht. Om 22.30 uur hadden zich al 1030 deelnemers gemeld. Om half vier kwam het grote geweld los. De 10 km schoolslag met o.a. Han van Vastenhoven, en Gerrie Hoogen doorn. Om vier uur zaterdagmorgen loste Judith de Nijs het startschot voor de 10 km wedstrijd voor da mes-heren. De zaterdag werd ver der afgezwommen met 300, 500, 1000, 2000. 3000 en 5000 mtr. Vele laf.p aanmelders moesten terugge stuurd worden wegens de overvolle banen. Velen kwamen van buiten Alphen en zelfs uit andere provin cies Om 16.45 uur was het grote mo ment voor de schooljeugd. Wethou der mevrouw Donker reikte de wis selbeker uit aan de school, die se lectief met de meeste deelnemers had deelgenomen, dus geen wed strijd. De beker werd beschikbaar gesteld door AZC. Deze prijzen wa ren voor le Martin Luther King School, 2e Pius, 3e Koningin Wilhelmina. De toeschouwers hebben deze nacht genoten van een uniek schouwspel. Zij die er niet naar keken waren aan het schaken, dammen, kaarten, drinken en praten. Aantal deelnemers 119, afvallers 17. Winnaars 10 km schoolslag: 1. Frans v. Ziensgrien Robben. 2. Frans van Vastenhoven HPC. Winnaars vrije slag dames: 1. Lot tie van Veen Vechtstreek (Utrecht). 2. Denise Hengelmolen: 3. Cindy Kok. Winnaars vrije slag heren: 1. Lex Schelvis Njord: 2. Harm Prins idem, 3. René Lamping. kens 262. schapen or Tammeren 2288. Slachtvee. slachtrunderen stieren ie kwal. 5.70-6.25 p kg geslacht gew,. 2e kwal. 5.45-5.60. vaarzen le kwal. 510-555, 2e kwal. 480-500. koelen le kwal. 495-485. 2e kwal. 460-495. 3e kwal. 425-455. woest- koelen 415-440. dlachtvarkens extra kwal. boven notering, le kwal. 2.52-2.55 p kg levend gew.. 2e kwal. 2 50-2.52. 3e kwal. 245-248. slachtzeugen 180-190. zware var kens 210-220. Gebrulksvee schapen 100-155. p st. lam meren 150-200. Slachtrunderen aanvoer groot, handel kalm. prijzen Iets lager, varkens aanvoer ruim. handel vlug. prij- van Speykstraat. Kortenaerstraat. Tas manstraat. Overrljn, Galgewater. Noord- einde en plein, Rembrandtstraat. Oude Varkenmarkt. SUksteeg. Groenhazen- gracht. Rijn- en Schlekade, Witte Singel. Groenhovenstraat. Witte Rozenstraat. Justus Carelhuls. Jan van Goycnkade. Gerrlt Doustraat. Vreewijkstraat, Hugo de Grootstraat. Bllderdljkstraat. Vrijdag komt de auto In: Kort Rapen burg. Kabeljauwsteeg. Rapenburg. Doe lensteeg. Doelengracht. Nonnensteeg, Koirmakersteeg. Zegersteeg. 5e Binnen vestgracht. Sterrenwacht. Kalserstraat, Bakkers teeg. Molensteeg. Boisotkade. Kampersteeg. Conclëntiestraat, Vliet, Douzastraat. St. Jacobshof, St. Jacobs- gracht. Jan van Houtkade. Hoetstraat, ku/if. stéeg. Kloksteeg. Scheepmakersteeg. Houtstraatl Gerecht. Lokhorststraat. Zonneveldstraat. Pieterskerkkoorsteeg. Dlefsteeg. Berken- daelstraat. Pieterskerkgracht en straat, Pieterskerkhof. Papengracht. Parijse organiste voor Lisser Orgelkring LISSE Op zaterdag 21 september zal voor de Orgelkring Bollenstreek nen concert worden gegeven door Suzanne Chaisemartin die organiste is van de St. Augustin te Parijs. Het eerste deel van haar program ma bestaat uit werken van J. S. Bach, de Toccata in F-dur en vier koraalvoorspelen. Het tweede deel uit werken van Franse componis ten, Vierne. Duruflé, Langlais en Marcel Dupré.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3