ARP is sterk tegen uitbreiding tv-reclame Een mededelingvoor meneer Dekker die op een spaarboekje spaart. „Loop even naar de Amro Bank. daar krijgt u 2% méér." (t ik ben met jou getrouwd mm. •pro 's Morgens om 9 uur gaan wij open. en C&A heeft leer voor elk leven TROUW/KWARTET DINSDAG 10 SEPTEMBER 1974 T10/1 door Bert de Jong DEN HAAG De ARP heeft er groot bezwaar tegen, dat minister Van Doorn (Cultuur Rerecratie en Maatschappelijk Werk) de reclame via radio en televisie zal uitbreiden. De fractie van deze partij in de Tweede Kamer is er niet van overtuigd, dat de minister geen plannen heeft in deze richting. Daarom zullen de kamerleden J. H. Scholten en J. van Houwelingen de minister hierover donderdag enkele duidelijke mondelinge vragen stellen. Een essentiële overweging van de leden van de ARP is het indringen de karakter van reclame, die via radio en televisie wordt uitgezon den. Zij zijn er dan ook op tegen, dat de reclame, behalve direct voor of na het nieuws, ook tussen de programma's door wordt uitgezon den. Een belangrijk punt voor de ARP is ook. dat radio en televisie op de zondag vrij blijft van de STER-reclame. Bij uitbreiding zou de minister ook de zondag willen gebruiken. De ARP-Kamerleden stellen echter: 'vele burgers in dit land ervaren het Invoeren van de STER-reclame als onjuist en als een aantasting van het bijzondere karakter van deze dag'. In plaats van uitbreiding van de seclame in de ether, is de ARP voor vermindering en verdwijning van de STER-zendtijd. Ook hierover krijgt minister Van Doorn een vraag te verwerken. Het zal voor de minister een wat pikante vraag zijn. omdat zijn eigen partij, de PPR. eveneens tegen de etherrecla me is. Wanneer de minister er donderdag niet in slaagt de ARP gerust te stellen, mag men verwachten dat de ARP een interpellatie zal hou den om een uitspraak van de Ka mer over de STER-reclame uit te lokken. Laatste week Het stellen en de beantwoording van de vragen over de etherreclame is een interessant onderdeel van het Kamerdebat in de laatste week van het parlementaire seizoen. Za terdag wordt de zitting in een vere mogen hebben en of ze beslist jurist moeten zijn. Deze week is ook voldoende tijd uitgetrokken voor het voorstel de ruilverkavelingswet te wijzigen. De ze wijziging is noodzakelijk, omdat de stemprocedure in de praktijk te grote moeilijkheid oplevert. Ideaal zou zijn, dat de ruilverkavelingswet direct zou kunnen worden opgeno men in de nieuwe landinrichtings wet. waarop door de departementen hard wordt gestudeerd. Deze wet. die zeker niet voor 1980 van kracht zal zijn. is niet alleen agrarisch van opzet, maar houdt ook rekening met de milieu-belangen, het land schap en de recreatie. In de nieu we, voorlopige ruilverkavelingswet zal het wonderlijke stemrecht van thuisblijvers zijn verdwenen en mag ook de pachter meebeslissen. nigde vergadering van Tweede en Eerste Kamer gesloten. Volgende- week dinsdag is het Prinsjesdag en wordt het nieuwe zittingsjaar met het uitspreken van de troonrede geopend. Zoals dat gebruikelijk is. worden de stukken van de rijksbe groting zaterdag al onder embargo aan de redacteuren van de kranten uitgereikt. Dat is een spannende affaire. Want honderd procent ze kerheid. dat er niet voortijdig over troonrede en miljoenennota wordt gepubliceerd, bestaat niet. Dat heeft het verleden wel geleerd. De laatste week begint dan van middag om twee uur met een stem ming voor de verlenging van de stopwet om de overgang door ge meenten van rijks- naar gemeente politie zo goed als onmogelijk te maken. Het wordt voor minister Van Agt (justitie) en minister De Gaay Fortman (binnenlandse za ken) een nare zaak. want de meer derheid van de Tweede Kamer is tegen. Als de stemming wordt gehouden, heeft minister Van Agt al een moeilijk gesprek achter de rug met de Kamercommissie, die speciaal in het leven is geroepen voor de wet administratieve rechtsspraak over heidsbeschikkingen. Zoals bekend, is vorige week de discussie tussen de Kamer en de minister over de betere rechtsbescherming van de burger op vijf belangrijke punten vastgelopen. In anderhalf uur tijd moeten minister en Kamerleden er in de lunchpauze zien uit te komen. Lukt dit. dan kan de zaak voor deze week weer op de Kameragenda worden gezet. Geen dwang Waardevol? Het geschil met de minister raakt direct de kwestie hoe sterk de be scherming van de burger is tegen over de overheid. Zo wil de Kamer voor de burger meer rechtsmoge- lijkheden bieden om in beroep te gaan door het begrip 'beschikking' uit te breiden. Een punt is ook. of alleen individuele burgers in beroep kunnen gaan. Tot slot moeten mi nister en Kamer het nog eens wor den over het resultaat van de nieu we rechtspraak. Hoe belangrijk is een uitspraak. Men kan ook zeg gen: zal de rechtspraak zo waarde vol mogelijk kunnen zijn. Ook be staat er nog geen overeenstemming over de vraag of de leden van het nieuwe rechtscollege nevenfuncties Volgens de agenda van de Kamer moet deze week ook nog de biblio theekwet worden afgehandeld. Een centrale vraag is. of het rijk ge meenten kan dwingen een biblio theek op te richten. Het komt voor, dat in soms vrij grote gemeenten geen erkende bibliotheek bestaat. Zon welzijnsvoorziening, zo is de redenering, mag niet ontbreken. Vandaar dat de centrale overheid moet kunnen ingrijpen. Maar hiermee zijn de fracties van de KVP. ARP en CHU het niet eens. De gemeenten zijn autonoom en moeten ook over al of niet oprichten van een bibliotheek vrij kunnen beslissen. De confessionele partijen hebben daarom een amen dement ingediende om het verplich tend karakter aan de nieuwe wet te ontnemen. Een moeilijkheid voor de Kamerle den zal zijn. dat de algemene lijnen voor de welzijnspolitiek nog niet duidelijk zijn, terwijl men met de bibliotheekwet toch midden in de problematiek zit. Het is echter onmogelijk met de behandeling van de wet te wachten tot deze duidelijkheid er wel is: de nieuwe bibliotheekwet is hard nodig nu om de bestaande achterstanden, waar in het land ook, weg te wer ken. WOUW (N.B.) De 18-jarige A. van As uit Huijbergen is gistermor gen vroeg om het leven gekomen, toen hij op de plantagebaan in Wou met zijn bromfiets slipte en in een sloot langs de weg terecht kwam. Ofwel 7% op het nieuwe Spaar- Plus-Boekje. En dat is wel iets om even bij stil te staan meneer Dekker. En u niet alleen. De meeste mensen sparen op een gewoon spaarboekje. Omdat het gemakkelijk is. Omdat je er direct geld af kan halen als je het Q nodig hebt. Alleen zal dat minder vaak M gebeuren dan je wel denkt. En per jSr keer toch niet meer dan pak weg ^^7 200 gulden. Daarom bent u beter uit met het IV»** nieuwe Spaar-Plus-Boekje van de Amro Bank. Want daarop krijg je 2% méérrente. Terwijl je toch op elk moment over je geld kan beschikken.. Als je geld opneemt, brengt de Amro Bank bij deze hoge rente 1 in rekening over het opgenomen bedrag. Maar als je een serieuze spaarder bent, zal dat bijna nooit gebeuren. Bovendien gaat de hoge rente van 71A gewoon door over het bedrag dat blijft staan. En dan bent u met een Spaar-Plus- Boekje altijd voordeliger uit Wat Trobisch in een Afrikaanse stad meemaakte tijdens en na zijn serie lezin gen over het huwelijk. Ontmoetingen met Miriam, Fatma, Maurice, Daniël en anderen - mensen met een andere huidkleur, maar met dezelfde problemen als wij. Met de tekst van de prachtige lezingen. 160 bladzijden, paperback f 9,50 Van dezelfde schrijver: 'Ik had een meisje lief, een ontroerende briefwisseling met Afrikaanse jonge mensen over problemen van VA de seksuele moraal. 96 bladzijden, paperback 1 7.40 Verkrijgbaar In de boekhandel UITGEGEVEN DOOR ZOMER ft KEUNING - WAGENINGEN ^\W C&A heeft veel leer voor elk leven. Want als je leer ivilt, moetje bij C&A kunnen vinden wat je zoekt. En... C&A is toch voordeliger. Voorbeeld ■uitonze kollektie: 'Sterk rund nappa, dat soepel ■is en zich gemakkelijk liet 'verwerken tot een modieuze jas met banen, 'n vlotte bindceintuur en royale kraag. In zachtglanzend zwart of diep donkerbruin. '36-44 350:

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 10