lakarios akkoord iet Griekenland Brits politicus: handhaven met orde burgers In Sowjet-Unie geen slechte graanoogst Artsbisschop: spoedig naar Cyprus ink verzet houdt in )zambique nog stand Bij twee vliegrampen 123 doden iïmttmmM lijft Sikkim in ,s Incident langs Libanese grens het weer Cycloonseizoen '6/X0 KWARTET MAANDAG 9 SEPTEMBER 1974 BUITENLAND/BINNENLAND T5/K7 JE, NICOSIA (UPI, Reuter) Aartsbisschop Makarios en de Griekse minister van buiten zaken Mavros zijn het in belangrijke mate eens over de kwestie-Cyprus. In Genève hebben zij astemming bereikt over het standpunt, dat zij zullen innemen bij de zitting van de Alge- (fergadering van de Verenigde Naties over Cyprus. bla- Zo is afge- ikse minister George Mavros sbisschop Makarios, de af- president van Cyprus, heb- elopen zaterdag en zondag ngen gevoerd in Genève. de eerste keer, dat Maka- lid van de nieuwe Griekse ontmoette. De aarts- werd op 15 Juli afgezet als t van Cyprus. Deze staats- eroorzaakte ruim een week de regeringswisseling in t hij dikke ij. De elevi- vindt ïeden leren: iop van zijn gesprek met Mavros zei Makarios, dat pt binnenkort naar Cyprus keren om het president- ieer op zich te kunnen ne- ook. oor zijn terugkeer moeten et de alle Griekse officieren van de Nati onale Garde op Cyrpus. die de staatsgreep tegen hem leidden, ver vangen zijn. Makarios verwachtte, dat die vervanging binnen een maand voltooid is. Hij verklaarde zich bereid om de Turkse premier of minister van buitenlandse zaken te ontmoeten, hoewel hij ernstige kritiek had op Turkije. 'Turkije toont het minste respect voor het internationale recht en de beslis singen van de Verenigde Naties', zo beschuldigde Makarios. Minister Mavros verklaarde na zijn gesprek met Makarios. dat hij en de aartsbisschop geheel dezelfde opvattingen over de kwestie-Cyprus hadden. Over concrete oplossingen van pagina 1. Stand van de blanken, die y zonder leiders waren, kwam leveer 24 uur van relletjes J geen bloed werd vergoten. Kad werden bureaus van het j bestormd en de kantoren dagbladen Noticias en Tri- li van het weekblad Tempo. I hoofdkwartier van de stu- Irganisatie werd beschadigd. Jigte heeft tevens de gevan- Jestormd en daar ongeveer van de Portugese gehei- |tie vrijgelaten. Deze werden n genomen nadat het dic- regime in Portugal omver [worpen. bezetten de opstande- de radiozender die ze in Radio Vrijheid kig: Amerikaanse len moeten in ppa blijven pl (Reuter) Voorzitter itohl van de Westduitse [democratische partij heeft ig gezegd dat de Chinese het helemaal met hem dat de Amerikaanse troepen ia moeten blijven. [vijfde dag van zijn bezoek Chinese volksrepubliek zei it de Chinezen er zijn aan- ip gevestigd hadden dat er r zoveel Russische soldaten |pa gelegerd zijn als aan de grens. is volgens Kohl ook voor de hereniging van beide staten. Onderminister van indse zaken Tsjiao Kwan- irak aan een diner in dit over 'de ene Duitse natie' ihl. meegedeeld dat premier lai hem niet heeft kun- •angen omdat hij een in- na een hartaanval heeft Hij is daar overigens van lende. firnii inge 1 rscol ïnnei ;n ko no; pi l ord n rshii ,'shiii t, ityELHI (UPI) Het indiase heeft met 168 'tegen 8 n het wetsvoorstel goedge- im van het koninkrijk Sik- ilaats van een Indiaas pro een Indiase deelstaat te ooi3; erhuis had het wetsvoorstel 15-ste amendement aan de grondwet - woensdag al teurd. jarige koning van Sikkim 'up Nyamgyal. heeft laten lat hoewel hij het niet met sluit eens is. hij niet zal 'zolang ik mijn volk tar kan zijn'. iase politici in Sikkims ad Gangtok hebben vrijdag telegram aan premier Gan- India gevraagd om het af- ïan de 'chogyal' (koning). is ge« t. Al t in •esulti arban teg< n jaa 17 m it' oedri d An (ADVERTENTIE) D1BIST VOOR SPORT EN RECBEATlf Vanaf maandag 9 september is ons nieuwe thuishonk het Bouwcentrum, Weena 760T Rotterdam, tel. (010) 17 91 11 maar ze maakten zich ook meester van het hoofdpostkantoor, het vliegveld, de olieraffinaderij en an dere sleutelposten. Ze beweerden voorts voet aan de grond elders in Mozambique te hebben gekregen en noemden de namen van de steden Beira, Quelimane, Vila Cabral en Nampula. In de nacht van zaterdag op zon dag zond 'Radio .Vrijheid' oproepen uit tot Portugese oud-gedienden in Zuid-Afrika en Rhodesië, zich bij de beweging aan te sluiten. Maar een woordvoerder van de Portugese kolonie in Johannesburg zei giste ren dat latere instructies luidden dat men moest blijven waar men was tot dat de situatie zou zijn opgehelderd. Voor het gebouw van de radioclub van Mozambique hiel den zich gisteren honderden sympathisanten van de 'Mozambi- kaanse volksbeweging' op. Bloedvergieten Hoge militaire leiders in Mozambi que hadden gisteren een gehime bijeenkomst in de radioclub met de blanke kolonisten, maar over het resultaat is niets bekendgemaakt. Volgens de radio zelf had de bij eenkomst to^ doel bloedvergieten te voorkomen en het leger tot samen werking te bewegen. Zondagmorgen om half twaalf riep de zender de bevolking van Lorenzo Marques op, op haar hoede te zijn voor 'studenten van extreem links', die bezig zouden zijn met het ron selen van de zwarte bevolking van de hoofdstad teneinde in gewapend verzet tegen de beweging der blan ke kolonisten te komen. Diploma tieke kringen in Lorenzo Marques verklaarden dat als het tot een confrontatie tussen beiden zou ko men, de guerrilla-oorlog zou kun nen worden hervat die gisteren of ficieel werd beëindigd. De secretaris-generaa' van de Or ganisatie van Afrikaanse Eenheid, William Eteki Nboemoea, heeft gis teren een beroep gedaan op secre taris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties, de internationale mening 'alert te maken en te mo biliseren opdat voorkomen wordt dat in Mozambique een situatie als in Rhodesië wordt ingevoerd.' wilde hij zich niet uitlaten. Waarnemers maken uit Mavros' woorden op, dat Griekenland aller eerst wil proberen een oplossing voor Cyprus te vinden binnen het kader van de Verenigde Naties. De Griekse regering voelt niets voor hervatting van het overleg in Ge nève, waaraan Griekenland, Turkije, Engeland en de twee belangrijk ste bevolkingsgroepen op Cyprus deelnamen. Deze ondehandelingen liepen vorige maand vast kort voordat de Turken een groot scheepse militaire actie op Cyprus begonnen. Griekenland reageerde wel positief op een voorstel van de Sowjet-Unie om een grote interna tionale conferentie over Cyprus te beleggen. Daar voelt Turkije echter niets voor. De president van de Sowjet-Unie. Nikolai Podgorny. herhaalde deze week de oproep voor een internationale Cyprus-con- ferentie. Hij deed dat in de Bul gaarse hoofdstad Sofia. Podgorny weet het voortduren van de span ningen op Cyprus aan 'bepaalde NAVO-kringen'. Hij zei, dat er snel een eind moest komen aan de bui tenlandse inmenging op het eiland. Turkse troepen In de Turkse hoofdstad Ankara is gisteren ontkend, dat Turkije be reid zou zijn een grot deel van zijn troepen op Cyprus terug te trekken om de weg vrij te maken voor onderhandelingen met Griekenland. De Verenigde Staten en Engeland hebben Turkije gevraagd om een aanzienlijk aantal militairen van Cyprus terug te roepen en volgens sommige bronnen in Ankara zou de Turkse regering dat wel willen. Een officiële woordvoerder van de rege ring ontkende dat gisteren. In Tur kije is de bereidheid om het inva sieleger op Cyprus in te krimpen, niet groot, zo blijkt uit allerlei krantenberichten. Zij is er bepaald niet groter op geworden door de berichten over de massa-graven met Turks-Cyprioten, die op het eiland zijn gevonden. Voor Griekse kust en op Sumatra ATHENE, DJAKARTA (Reuter, UPI, AP) Gedurende het af gelopen weekeinde zijn bij vlieg rampen in de Ionische Zee en op Zuid-Sumatra waarschijnlijk 123 personen om het leven ge komen. Zondag stortte een Boeing-707 van de Amerikaanse luchtvaartschappij Trans World Airlines voor de kust van het Griekse eiland Cephalonia in Zee. Aan boord bevonden zich 78 passagiers en negen bemanningsle den. Piloten van de Griekse kust wacht hebben al 30 lijken in zee zien drijven. Men vreest dat alle inzittenden om het leven zijn geko men. Het vliegtuig was vertrokken uit Tel Aviv, had een tussenlanding gemaakt in Athene en was op weg naar Rome. met New York als eindbestemming. Een woordvoerder van de Griekse burgerluchtvaart heeft verklaard dat vliegtuigen die boven het rampgebied vliegen Aartsbisschop Makarios begroet Griekse studenten in het Geneefse hotel waar hü dit weekeinde slechts wrakstukken onderhandelde met de Griekse minister van buitenlandse zaken Mavros. den zien ie aan Vluchtelingen De leider van de Turks-Cyprioten, Rauf Denktash, heeft Engeland formeel gevraagd om 10.000 Turkscyprische vluchtelingen naar Turkije te laten vertrekken. Een woordvoerder van Denktash zei, dat Turkije transportmiddelen voor de vluchtelingen beschikbaar wil stellen en ook bereid is de kosten te dragen als de Britten het vervoer zouden willen verzorgen. De vluchtelingen zitten in twee kampen op het terrein van de Brit se basis Epskopi ou Cyprus. Een Britse reactie op het verzoek van Denktash was er gisteren nog niet. Het vluchtelingenprobleem is een delicate zaak in het overleg tussen de leiders van de Grieks-Cyprische leiders. In de geboorteplaats van Makarios is gisteren een dode gevallen bij een actie van tegenstanders van de aartsbisschop. Volgens de politie waren vijf gewapende mannen in de vroege ochtend in het plaatsje Mesa Chorion begonnen te schieten toen aanhangers van Makarios tegen hen waren opgetreden, daar bij was een dertigjarige man dode lijk getroffen. De politie benadruk te dat er bij de affaire geen Turken of Turks-Cyprioten betrokken wa rén. LONDEN (Reuter) Als de Conservatieven de komende Britse verkiezingen winnen, zullen zij een burgerwacht oprichten die moet helpen bij de handhaving van de orde in het land. Rippons verklaring. 'Wij zullen alle steun geven, die wij kunnen op brengen', beloofde hij. Eerder heeft de leider van de Con servatieven. Edward Heath zich duidclij afgezet tegen de door par ticulieren opgerichte 'burgerwach ten'. Rippons standpunt lijkt dui delijk af te wijken van dat van Heath, maar conservatieve politici haastten zich gisteren te verklaren, dat het hier om een verschil in nuances gaat. Heath was zelf niet beschikbaar voor commentaar. Hij vertrok zondag naar Washington, waar hij onder andere president Ford zal ontmoeten. De Labour-partij en de vakbonden hebben direct hun afkeuring voor Rippons uitlating laten blijken, Ron Hayward, secretaris-generaal van Labour, heeft de conservatieve leider Heath opgeroepen zich on dubbelzinnig uit te spreken over het plan voor een burgerwacht. Vakbondswoordvoerder Jack Jobes waarschuwde, dat de rede van Rip- pon tot arbeidsonrust zou kunnen leiden. De vakbonden beschouwen de burgerkorpsen als organisaties, die hun stakingen willen breken. Premier Harold Wilson bezocht dit weekeinde koningin Elizabeth. Ie dereen neemt aan, dat hij met haar over parlementsverkiezingen heeft gesproken, maar een officiële aan kondiging bleef uit, zodat Engeland nog in onzekerheid verkeerd over de datum voor de algemene verkie zingen. Dit beloofde het conservatieve par lementslid Geoffrey Rippon zater- sag in een toespraak in de stad Whitehaven. 'Vrijheid, orde en ge- Schoonvader president van Mexico weer vrij GUADALAJARA (UPI, Reuter) De 83-jarige schoonvader van pre sident Luis Echeverria is veilig in zijn woning teruggekeerd nadat hij elf dagen geleden door linkse guer rillastrijders werd ontvoerd. Waar om Zuno is vrijgelaten is nog niet geheel duidelijk aangezien de Mexi caanse regering geweigerd heeft aan de eisen van de ontvoerders: 1,6 miljoen dollar losgeld en de vrijlating van vijftien politieke ge vangenen, tegemoet te komen. zag, moeten de belangrijkste the ma's van het conservatieve beleid zijn', aldus Rippon. de officiële woordvoerder voor buitenlandse za ken van zijn partij. Zijn uitspraak over de burger- wacnt heeft nogal opzien gebaard in Engeland. De afgelopen weken hebben enkele Britse groepen de oprichting van dergelijke korpsen aangekondigd. Zo maakte kolonel David Sterling vorige maand de oprichting van de organisatie 'Great Brittain 75' bekend. Deze zal onder andere ingrijpen bij stakin gen om vitale diensten te laten doordraaien. Iets dergelijks wil ook de Civil Assistance van generaal Sir Walter Walker. Van deze kant is er dit weekeinde direct instemmend gereageerd op Rippons aankondiging. Kolonel Stirling zei, dat hij blij was met MOSKOU (AP) De Russische president Leonid Breznjew, die wees op de 'ongunstige' omstandigheden voor de landbouw in sommige streken van de Sowjet-Unie, heeft voor dit jaar niettemin 'geen slechte' graanoogst voor speld. De leider van de communistische partij in de Sowjet-Unie gaf geen cijfers over de vooruitzichten van de oogst en het was ook nog niet bekend of de graanproduktie zal voldoen aan het gestelde doel van 205,6 miljoen ton. De oogst, die in de loop van september voltooid hoort te zijn. is aanzien lijk vertraagd door hardnekkige en zware regenval die pas eind augustus afnam. In een toespraak in de stad Novorossisk aan de Zwarte Zee, zei Breznjew: 'De situatie is in sommige gebieden in Siberië en een deel van Kazakstan ongunstig'. Dit zijn beide belangrijke graanproducerende gebieden. Vorig jaar maakte Moskou melding van een record graanoogst van 222,5 miljoen ton. maar volgens Westerse specialisten was bij dit cijfer waar schijnlijk een abnormaal hoog percentage vocht en afval inbegrepen. .U.UUU. en lijken kon den zien die aan de oppervlakte ronddreven. De reddingsactie die op gang kwam ondervond veel last van het slechte weer en de zware zeegang. Een woordvoerder van TWA heeft verklaard dat het toestel een nood landing wilde maken toen het in zee stortte. Een ander vliegtuig in het betreffende gebied heeft nood signalen van de 707 opgevangen. Daarna is niets meer van het toe stel gehoord. Een Fokker-F-27 van de Indonesi sche luchtvaartmaatschappij Garoe- da verongelukte zaterdag terwijl het in zware regen wilde landen op het vliegveld Branti in Zuid-Suma- tra. zo heeft de minister van ver bindingen. Emil Salim gisteren in Djakarta bekendgemaakt. Het toe stel had 40 mensen aan boord, waarvan er 36 zouden zijn omgeko men. Drie volwassenen en een kind zouden de ramp overleefd hebben maar zouden zwaar gewond zijn. TEL AVIV, BEIROET (AFP, UPI) Een Israëlische legerpatrouille is gisteren doorgedrongen op Libanees gebied, maar door Libanese artille rie tot terugtrekken gedwongen, al dus een bekendmaking van het Li banese ministerie van defensie. Toen de Israëliërs terugschoten werd een Libanese burger gewond. Plaat selijke journalisten meldden dat een honderdtal Israëlische militairen huiszoekingen verichtten in het Li banese dorp Marouahin, anderhalve kilometer ten noorden van de grens en 'de bevolking terroriseerden'. Uit Tel Aviv werd gemeld dat van de Libanese kant van de grens gescho ten werd op het Israëlische grens dorp Zarit, waarna het Israëlische leger het vuur beantwoordde. Er waren geen slachtoffers en er is geen schade aangericht. Volgens de Israëlische leger-radio patrouilleren Israëlische militairen geregeld aan weerszijden van de grens om guer rilla-infiltraties te voorkomen. (ADVERTENTIE) Van onze weerkundige medewerker De hoogbejaarde tropische cycloon Dolly heeft tijdens het afgelopen weekeinde nog geen ademnood ge had. Zij veroorzaakte veel onrust in West-Europa. Tijdelijk uitdiepend tot 960 mb. boven Ierland, onder weg naar de wateren ten zuidwes ten van Noorwegen, veroorzaakte de depressie windstoten van 110 tot 120 km per uur, vooral van de zuidkust van Wales tot de Washbay aan de oostkust van Engeland en in het Kanaal en boven het zuid westelijk deel van de Noordzee. Dolly was de vierde cycloon van het seizoen. Zij heeft haar naam gekregen van het Weather-Bureau van de Verenigde Staten. Haar voorgangster Carmen was een veel imposanter en gevaarlijker systeem met windsnelheden boven 200 km per uur. Becky (no. 2) stierf een zachte dood in het zeege bied ten noorden van de Azoren. Augustus en september zijn bij uit stek cyclonenmaanden. Boven de oceaan ten westen van de Kaapver- dische Eilanden worden zij geboren. In het gebied van de evenaar tref fen de passaten van het noordelijk en zuidelijk halfrond elkaar. Dat geeft in principe geen al te grote schokken en moeilijkheden, omdat de temperatuur van deze winden weinig verschilt. Er is dan ook geen frontvlak, maar een soort tussen- tropische wind-ontmoetingszone. Wanneer in de late zomer dit ge bied zich noordwaarts verplaatst, en er wel een confrontatie met wat koudere lucht plaatsvindt, begint het equatoriale grondvlak wel een rol te spelen. De cyclonen danken er hun ontstaan aan. En is er één tot geboorte gekomen dan ver plaatst die zich langzaam in weste lijke richting, naar de zuidzijde van het Azoren-hogedrukgebied, geleide lijk in betekenis toenemend. Bij Haïti verandert de trekrichting meestal van west in noord, na de passage van Cuba. in de Bahama's. Weerrapporten van gisteravond 7 u. max. neer- temp. slag Amsterdam half bew 17 3 De Bilt half bew 18 0.1 Deelen half bew 17 0 Eelde licht bew 17 0.3 Eindhoven zwaar bew 17 1 Den Helder licht bew 17 0 L.h. R'dam half bew 17 1 Twente half bew 17 0 Vlissingen zwaar bew 17 3 Zd.-Limburg zwaar bew 18 0 Aberdeen licht bew 18 0 Athene licht bew Barcelona licht bew 27 0 Berlijn licht bew 21 0 Bordeaux zwaar bew 25 0 Brussel half bew 17 0 Frankfort zwaar bew 21 0 Genève half bew 25 0 Innsbruck half bew 22 0 Helsinki ichte regen 17 1 Kopenhagen zwaar bew 17 14 Lissabon half bew 23 Locarno half bew 23 0 Londen zwaar bew 19 0 Luxemburg half bew 18 0 Madrid onbew 30 0 Malaga onbew 27 0 Mallorca onbew 29 0 Mtinchen licht bew 22 0 Nice licht bew 25 0 Oslo regenbui 15 4 Parijs half bew 21 0 in noord-oostelijke richting. De cycloon wordt ingevangen door een koufront ten noorden van de Ber muda's, waarin een golf ontstaat. De inmiddels verzwakte cycloon gaat dan in een noord-oostelijke koers de oceaan oversteken als een min of meer normale depressie, die een tweede leven gaat beginnen. In dit geval trekt zij langs de noord zijde van hetzelfde Azoren-hogedruk gebied. Momenteel bevindt zich bij New foundland een hogedrukgebied van 1032 mb, dat met toevoer van kou uit het noorden ongetwijfeld op het westelijk deel van de oceaan de temperatuurtegenstellingen ver groot. Daardoor wordt de depressie- ontwikkeling bevorderd en kunnen bestaande storingen een verjon gingskuur ondergaan. ZONNIG <^T*V^> SNEEUW OPKLARINGEN ONWEER MIST «GEN l0 MAX TEMP fS tO MIN. TEMP HA GE L -» WINDRICHT ING HOOG WATER 10 september. Vlls- slngen 7 22-19.53. Haringvlietslulzen 8.51- 21.22. Rotterdam 9.57-22.35. Schevenlngen 8.18-20.52. IJmulden 9.07-21.41. en Helder 0.02-12.38. Harllngen 2.36-15.09. Delfzijl 4.48-17.23. W"*>> BEWOtKING i 8/2 lp 'Hij kan beter niei meer in de buurt van die lachende hyena werken.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7