ris§, maandag 'ZINGEN KUN JE NIET LEREN' DAT KIND? Zes landen willen grotere onafhankelijkheid van olie Zangeres Patricia Paay: De Bijenkorf pakt je in Aage's verhaal in een film Rudi Carrell loopt lekker OPEC zal olie prijs wellicht sterk verhogen Waterzuiverings complex BAST eind 1974 gereed Augustus was geen slechte spaarmaand Edwin heeft het erg druk Levi lief voor twee TROUW/KWARTET MAANDAG 9 SEPTEMBER 1974 BINNENLAND T6 X6 KV door hette visser De ene dag zat ze nog op school als vijftienjarig meisje, rillend van bange pret, te genieten van het bijbelverhaal over Daniël in de leeuwekuil en de andere dag werd ze beroepszangeres die te maken kreeg met aangeschoten heren in Duitse nachtclubs. Ziehier in het kort de start van het vrouwelijk element in de popgroep 'Heart', ofte wel Patricia Anglaia Margareth Paay, die momenteel met de heren Heart in de hitparade staat. Terwijl de fotograaf druk met zijn camera's in de weer ls. speelt Patricia dat ze een aan lager wal geraakte gravin is: in een lange, zijden, grijze jas stapt ze driftig door de zalen van kasteel Groenenveld in Baarn. Met een sigaret in een mondhoek roept ze kwasi dronken dat de melkboer twee flessen melk moet neer zetten. Een seconde later zit ze met grote ogen als een engeltje achter de piano en je kunt je niets romantischer voorstellen. De avond daarvóór zit Patri cia Paay in hotel Americain als een vrouw van de wereld aan de bar. Ze is zeer klein doch ook zeer aanwezig. Dat bewijzen de blikken van de bejaarde Amerikanen en ver moeide vertegenwoordigers die in het hotel blijven loge ren en nog een slaapmutsje komen drinken. 'Toen ik in de derde klas van de ULO zat ben ik van school gegaan. M'n vader had een orkestje en zat zonder zange res. Vijftien jaar was lk. Daarvóór had ik al eens bij hem opgetreden. Dat was in Rotterdam, in Plaza. Ik zong liederen als 'Lover come back to me', haha, ik had nog nooit een zoen van een jon gen gehad en ik wist gewoon niet wat ik zong. Een grote blauwe kanten jurk had ik aan. met veel pettycoats. Schoenmaatje 32.' Zij vertelt dat haar vader wel enorm over haar waakte in de tijd dat zij bij hem zong. 'Ik mocht eigenlijk niks. Na het zingen van een paar num mers moest ik altijd op het podium blijven zitten. Niet de zaal in. Niet aan de tafeltjes bij die kerels gaan zitten. Nou, ze interesseerden me ook niet hoor, die mannen in de nachtclubs. Maar later toen we eens een paar weken op een varend schip moesten op treden. ja, dan zag ik wel eens een leuke jongen, maar ik kreeg geen kans. Op dat schip liepen ook wel passa giers met bundeltjes bankbil jetten voor je gezicht te wap peren en ja. als je dan zwak in je schoenen staat. Eén keer heb ik het gehad dat ik zo'n biljetje voor een bingo avond kreeg. Toen won ik vijfhonderd dollar. Ik vroeg eerst aan mijn vader of ik het houden mocht. Alleen voor die ene keer vond hij het goed. Ik heb er een mooie gouden armband voor ge kocht. Een gigantisch bezit natuurlijk.' Ze zegt dat het eigenlijk een nare tijd was en ze wil nooit meer in dergelij ke clubs en voor dergelijk pu bliek optreden. Nooit les Zangles heeft ze nooit gehad. 'Ik ben tegen zangles. Zingen kun je niet leren. Ja, adem halingstechniek, dat moet je even worden bijgebracht, maar verder vind ik zangles sen geldklopperlj. Zeggen ze steeds: ja hoor, u gaat voor uit. Volgende week, zelfde tijd? Nou, en betalen maar!' 'Af en toe heb ik er wel spijt van dat ik zo vroeg van school ben gegaan. Mijn En gels denkraam is niet zo groot als dat van anderen en dat is wel lastig, want ik schrijf Engelse nummers voor de groep. Ja. destijds vond ik het natuurlijk heerlijk dat ik van school mocht. Kinderex ploitatie door m'n ouders? Ach nee, zo moet je dat niet zien. Mijn vader en moeder hadden ook dolgraag gewild dat ik was blijven leren, maar ja, dat orkest moest draaien.' School Ze zegt dat ze blij is dat ze op een christelijke school is geweest. 'Je leert daar toch veel. Die hele bijbel, dat is een geweldig boek. Ik ken ook een hoop psalmen en ge zangen. Met Thijs van Leer heb ik een hele avond psal men zitten zingen. Dat was geweldig! De andere mensen begrepen er niets van dat ik dat kon. En de verhalen uit de bijbel vind ik ook mooi. Over Daniël in de leeuwekuil en dan dat verhaal over de dwaze maagden die geen olie meer hadden voor hun lam pen. Dan zag ik ze voor me als mooie bruidjes met witte trouwjaponnen aan, ach, als kind begreep je niet precies hoe die verhalen nu echt in elkaar zaten.' Stilte. 'Als de EO een kerkdienst uitzendt zing ik altijd keihard mee. Dat is mooi, met zo'n orgel. Knoop doorgehakt De ober brengt nog een glas whisky met ijs. Acht jaar ge leden was dit onmogelijk, ge weest. want bijna was de so locarrière van Patricia niet doorgegaan, omdat haar vader haar bij zijn orkest wilde houden. Maar destijds hakte ze met haar vriend Gerard Visser de knoop door. 'Door Gerard merkte ik dat ik zelf kon denken. Ik vond alles ge woon wat er gebeurde en het kwam dan ook niet in me op om weg te gaan bij dat or kestje. Ja, er is wel een paar keer ruzie geweest, toen.' Maar Patricia kwam los van haar vader, maakte grammo foonplaatjes waarover ze niet meer wil praten ('Je bent niet hip', heette zo'n liedje, 'vreselijk!') Ik wilde helemaal geen Nederlands zingen. Het was toen de tijd van 'Spiegel beeld' van Willeke Alberti. Ik haatte die nummers.' Shows 'Patricia* kreeg televisieshows en toog met Ome Lou van Rees naar het onvermijdelijke Knokke. Ze ging naar Sopot, Malta en Oostenrijk, want er is altijd en overal wel een songfestival dat gewonnen moet worden. Twee jaar lang stoof ze met de heren Bam- bergen en Van Vooren langs Neerlands dreven in een thea tershow, kwam bij Brainbox en maakt dan nu deel uit van Heart. Tussendoor speelde ze nog een aflevering van Waal- drecht over de ondergang van stoute sigaretjes rokende pop muzikanten. 'Hang on' en 'Stronger' werden hits én nu is er dan 'Lovemaker'. 'Weet je wat ik de laatste tijd ontdek? Dat de mensen me niet meer vragen omdat ik er eventueel leuk uitzie, maar omdat ze vinden dat ik lekker kan zingen.' Dat was acht jaar geleden anders. Het spijt ons zeer, maar we moeten helaas vertellen dat de misdaad vandaag de dag prima loont. Marcel Kerck- hoff heeft van twee journalis ten van Nieuwe Revu exclu sief de filmrechten gekocht van het levensverhaal van 'meesterkraker' Aage M. In Nieuwe Revu hebben weken lang de belevenissen van Aa ge gestaan en zodoende krij gen we een heuse misdaad film in Nederland. Kerckhof is nu links en rechts wat acteurs aan het polsen voor de hoofdrol. Volgens het blad Story schijnt Willem Nijholt de beste kansen te hebben. Kwisleider Rudi Carrell heeft het zo langzamerhand wel ge leerd. Hij maakte met de VA RA de afspraak dat hij voor het komende winterseizoen een aanbal televisieshows zou maken mits zijn kwis in Duitsland een flop werd. Wel nu. het loopt allemaal prima in Duitsland en dus zullen we Rudi moeten missen. De kijk dichtheid van 'Am Laufende Band' slaat zo'n beetje alle records. Deze kwis is geënt op 'Eén van de acht', een vinding van Mies Bouwman. 'Maar ach, ik wil toch niet flauw doen tegen Nederland en daarom maak ik één grote show voor de VARA-televisie. Tenslotte heb ik veel aan het Nederlandse publiek te dan ken', meldt de nog immer met een kuif uitgedoste Car rell vanuit zijn Spaanse villa. MEVROUW FORD MISCHA DE VREEDE De Bijenkorf verwacht een verschrikkelijk koude winter. Tenminste, als we de nieuwe mode die dit warenhuis brengt zien. dan zou je het haast geloven. Op de tekening een mantel waarvan het sil houet zeer ruim is met een comfortabele ruimte in rug en mouwinzetten. Optimale ruimte geeft ook de cape met pellerine. Nog een paar laar zen. een hoed en handschoe nen en dan mag het vijftien graden onder nul worden. Van onze financiële redactie Financiële top in Parijs: nauwer samenwerken PARIJS De Ver. Staten, West-Duitsland, Engeland. Frankrijk, Italië en Japan streven naar een grotere onafhankelijkheid van olie als bron van energie. Zij willen verder nauw samenwerken bij het bestrijden van de inflatie en het versterken van de economieën van hun landen. Dit heeft de Franse minister van financiën, Jean-Plerre Fourcade, verklaard na afloop van het twee daagse topberaad van de ministers van financiën en presidenten van centrale banken van deze zes lan den. Het gesprek, dat was georgani seerd door de Franse minister van financiën, vond plaats in het 18e- eeuwse Chateau des Champs op on geveer 25 km van Parijs. Het ter rein rond het kasteel werd zwaar bewaakt. Veiligheidspolitie patrouil leerde in de bossen en hield nieuwsgierigen op grote afstand. De meeste ministers kwamen per heli kopter bij het kasteel aan. Fourcade zei na de bijeenkomst te gen journalisten: 'Een aantal Ara bische olielanden speelt met het idee van een nieuwe belangrijke verhoging van de olieprijs. Ons voornaamste gesprek ging over deze de stabiliteit van onze econo mieën aantastende factor. We zijn daarom besloten ons min der afhankelijk te maken van de petroleum-energie die een zo ver storende Invloed heeft op het even wicht in onze landen.' In dit ver band haalde Fourcade een uit spraak aan. die de Amerikaanse minister van financiën. William E. Simon, tijdens de besprekingen had gedaan: 'we zijn geen optimisten, maar wél vastbesloten.' Inflatie bestrijden Fourcade zei. dat in het kader van een aantal deels geheime be sluiten a ministers van de zes hadden besloten de inflatie te be strijden en zich te gaan bezig hou den met de sterk onder druk staan de effectenbeurzen en met beta lingsbalansproblemen. 'We zijn van mening, dat we hiertegen iets kun nen doen', aldus de Franse minis ter. Hij merkte op. dat o.m. tot de volgende stappen was besloten: 1. aan de centrale banken van de zes landen zal opdracht worden ge geven die handelsbanken, die in moeilijkheden dreigen te komen als gevolg van valutatransacties te hel pen. Zoals bekend, verkeert een aantal Amerikaanse en Europese banken in staat van faillissement als gevolg van (deels speculatieve) deviezentransacties. 2. de zes landen zullen hun onder linge samenwerking op het gebied van energie versterken en wel zó. dat zij de financiële moeilijkheden ontstaan uit de verviervoudiging van de olieprijzen onder de knie zullen krijgen. 3. de landen en hun centrale ban ken zullen verder maatregelen uit werken, bedoeld om het terugvloei en van de oliedollars uit de Arabi sche landen te bevorderen. 4. de landen zullen informaties uit wisselen met het doel een verbete ring te bewerkstelligen van het ka pitaalverkeer over hun nationale grenzen heen. Vaker bijeen Het ligt, aldus Fourcade. in het voornemen in de toekomst vaker bijeen te komen teneinde zo de vorderingen van de westerse eco nomieën beter in de hand te kun nen houden. Toekomstige bijeen komsten zullen in principe slechts worden bijgewoond door de minis ters van de VS, Frankrijk. West- Duitsland, Engeland en Japan. Derhalve niet Italië, dat tot verras sing van velen, dit weekeinde in eens wel aan het gesprek deelnam nadat het eerst niet was uitgeno digd. Italië zou echter hebben ver zocht aan het gesprek te mogen deelnemen in verband met zijn ernstige financiële positie. Halfjaarwinst OGEM iets verbeterd ROTTERDAM Het geconsoli deerde nettoresultaat van OGEM Holding over het eerste halfjaar 1974 is ten opzichte van dezelfde periode van 1973 licht verbeterd van 13,1 min tot 13,4 min. De omzetten namen toe van 891.7 min tot 1.087.6 min. De raad van bestuur handhaaft zijn reeds eerder uitgesproken verwach ting dat de winst over 1974 per aandeel ongeveer op hetzelfde ni veau zal liggen als die over 1973. CARACAS De Organisatie van Olie Exporterende Landen (OPEC) zal zich tijdens de op 12 september in Wenen te houden bijeenkomst buigen over een voorstel om de olieprijs met 14 pet te verhogen. Dit heeft de Venezolaanse minister van mijnbouw verklaard. In een interview zei de minister, dat de technische commissie van de OPEC het nodig had geoordeeld een wijzi ging aan te brengen in de olieprijs en wel zodanig als overeenkomt met de toeneming van de wereldin flatie. Het blad Middle East Economie Sur vey weet echter uit betrouwbare bron in Beiroet te berichten, dat de OPEC-landen de olieprijzen ook voor het laatste kwartaal van dit jaar zullen bevriezen. De OPEC- landen realiseren zich, aldus het blad. weliswaar dat bevriezing van prijzen in deze tijd van grote infla tie in feite neerkomt op een prijs daling voor de olie. doch aan de andere kant weten zij, dat vroeg of laat de olieprijzen toch wel weer onihoog zullen gaan. Het in Beiroet verschijnende week blad Ali Diyar verwacht dat de volledige overneming van de Arabi an American Oil Co (Aramco) door de regering van -Saoedi-Arabië nog vóór de a.s. bijeenkomst van de OPEC-landen een feit zal zijn. De besprekingen met de moedermaat schappijen van de Aramco (Texaco, Standard Oil of California. Mobil en Exxon) zouden vrijwel zijn af gesloten. Zoals bekend, werd in ju ni j.l. al een overneming van 60 pet van de Aramco overeengekomen. LUDWIGSHAFEN Tegen het eind van dit jaar zal het waterzui veringscomplex van het chemische concern BASF in Ludwigshafen aan de Rijn in bedrijf zijn. Dan zal het afvalwater van BASF die aan de Rijn één der grootste aaneengeslo ten chemische complexen ter we reld heeft, voor ongeveer 90 pet worden gezuiverd, alsmede het wa ter van de stad Ludwigshafen (180.000 'inwoners) en in een later stadium ook dat van het 40.000 inwoners tellende Frankenthal. Voor de resterende 10 pet aan af valstoffen in het water wordt nog naar oplossingen gezocht. Een groot probleem vormen o.m. de giftige zware metalen, zoals lood. Met het project is een bedrag van 455 mil joen mark gemoeid. Het leeuwen deel hiervan, evenals van de be drijfskosten, komt voor rekening van BASF. AMSTERDAM Augustus is gei slechte spaarmaand geweest. Al grote spaarbanken behaalden in afgelopen maand nl. betere result! ten dan vorig jaar augustus. Zo boekte de Rijkspostspaarban een overschot van 33 min, tege één van 9 miljoen verleden jaa Ingelegd werd 245 (v.j. 217 m en terugbetaald 212 (208) m! Het tegoed van spaarders bedro eind augustus 8500 min. De Spaarbank voor de Stad Au sterdam behaalde, blijkens ee voorlopige opgave, in augustus ee overschot van 6,5 miljoen. Ee jaar geleden was er nog sprake va een ontsparing met 6.1 min. I spaarbank is 'tevreden' met het ai gustus-resultaat. Ook voor de spaarbank te Rotte dam was de afgelopen maand gui stig. Ingelegd werd 143.6 (121, min en opgenomen 137,6 (122, min. Er werd derhalve 6.0 m gespaard (v.j. ontsparing m 900.0000). Het aan de spaarbar toevertrouwde tegoed 'beliep eii augustus 1499,2 min. De Nutsspaarbank te 's Gravenhi kreeg 3 min meer binnen dan werd terugbetaald. Een belangrijk verbetering vergeleken met vor jaar toen een ontsparing optrs van 1,8 min. 'De zingende student met bla zer en dikke roeidas'. Zo is Edwin Rutten jarenlang afge schilderd in kranten en weekbladen. Zingen doet hij nog wel en studeren ook. Maar de blazers zijn met de voddenman mee en een dikke das is er ook niet meer bij. De presentator van kinder-televf 3ie- en radioprogramma's vindt naast al zijn werkzaamheden ook nog tijd om te studeren: sociale bedrijfspychologie. Door een verdrietig misverstand hebben vorige week niet de namen van de prijs winnaars in de krant gestaan. Dat willen we nu goedmaken. Deze week dus zes mensen die een prachtboek in hun boekenkast kunnen zetten. Maar eerst de opgave van vandaag: Wie van de drie dames is het parmantige meisje met bril en strik? Is het zangeres CONNY VANDEBOSmevrouw FORD. nieuwe first lady of hebben we te maken met schrijfster MICHA DE VREEDESchrijf op een briefkaart de naam van één van hen, plak er dertig cent aan postzegels op en stuur de kaart naar: Trouw/Kwartet Dag Maandag Postbus 810 Amsterdam. Voor donderdag insturen. Vermeld tevens op de briefkaart welk boek u wilt ontvangen mochten tot de drie prijswinnaars behoren: tuinboek, handenarbeid- boek of kookboek. Twee weken geleden wa$ het PIET BAMBERGEN en daar had vrijwel niemand enige moeite mee. De winnaars zijn: H. Mulder, Dorpsstraat 92 in Wormer (tuin boek); C. P. Katsman. Lepelstraat 6 te Wolphaartsdijk (handenarbeidboek) en mevrouw Moerke, Strolaan 23a iri Arnhem (kookboek). Vorige week was het GERRIT DEN~- BRABER en de prijzen zijn voor: W. J. Everse. Halfweg 62 in H. I. Ambacht (tuinboek); mevrouw M. Strik, Karei Door manlaan 104 in Rijswijk Z.H. (handenarbeidboek) en G. Roffel, Schinkelhaven straat 3 in Amsterdam (kookboek). Levi Strauss heeft de enorme collectie die deze nrma j sinds jaar en dag op de markt brengt, een beetje inge 1 1 krompen. Bovendien is het opvallende van de lectie dat er minder modegevoelige snufjes te zijn en meer oude vertrouwde basiszaken naar voren men. De katoenprpzen op de wereldmarkt stijgen u"gpias steeds zodat het 'spijkergoed' er niet goedkoper op word it Op de foto een paar nieuwe modellen: een flowershir uit de Miss Levi's collectie 49,50), een "y*1 unisex, 34,50) en een blue denim westernshirt, u«.- unisex 39,50). CONNY VANDENBOS

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6