Echtgenote van arts geeft te hoge declaraties toe dichtbij hunKrete^ji Commentaar Officier: vervolging van man bleek niet mogelijk Vergelijking Wethouders Minister: haast met kortere studieduur RK kerk in Z.-Afrika tegen wetsontwerp dienstweigering Eis vier maanden en 4000 gulden Staatsraden moeten met nevenfuncties terughoudend zijn het weer Vroege herfst wserrapporten MIST Bejaarden weer de dupe TROUW/KWARTET DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1974 BINNENLAND T5/K7 Dc gemiddelde bezetting per vliegtuig van de KLM is 56 procent en die van een treinstel van de Nederlandse Spoorwegen ongeveer 38 procent, al dus minister Westerterp in een com mentaar op de berichten over de KLM. En, voegt de bewindsman hier aan toe, het verlies van de KLM mag dan wel oplopen tot ongeveer honderd miljoen gulden de tekorten van de spoorwegen zijn bijna 500 miljoen gulden. Alles goed en wel, maar dc minister verliest toch wel de werkelijkheid wat uit het oog als hij op deze manier beide bedrijven vergelijkt en dan con clusies gaat trekken. Het is waar: beide bedrijven hebben gemeen dat zij het vervoer van mensen en goederen nastreven, maar de sociale omgeving waarin zij werken is zo verschillend dat een vergelijking ten enenmale niet opgaat. Omdat dc sociale functie van dc spoorwegen zovele malen groter is, omdat de verwevenheid van de NS met het dagelijks leven van zovelen zovele malen hechter is en omdat andere spoorwegmaatschappijen op de meeste binnenlandse lijnen nauwelijks als alternatief van de NS kunnen worden beschouwd, zal een minister van verkeer alleen maar de grootste brokken maken als hij nog verder gaat op de weg van deze vergelijking. Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN Als mr. G. R. Nubé, officier van justitie bij de rechtbank in Leeuwarden, naar 'de stem des volks' had geluisterd, zou de gewezen huisarts in Gorredijk G. B. P. van D. al geruime tijd achter slot en grendel hebben gezeten. Hem werd verweten dat hij zich schuldig maakte aan klassejustitie, toen hij niet over ging tot opsluiting van een arts die ervan werd beschuldigd de ziekenfondsen voor een fors bedrag te hebben opgelicht. nisch-juridische redenen niet mo gelijk- was gebleken. De arts kon geen uitlokking ten laste worden gelegd. Volgens mr. Nubé was Van D. ervan op de hoogte dat het 'met zijn declaraties niet pluis was', maar was het ook zeker dat de arts zich nooit met de door zijn vrouw ver zorgde administratie bemoeide. Uit het verhoor van mevrouw Van D. door de president van de recht bank, mr. R. G. Holtz, bleek dat zij ook niet had willen ingaan op een voorstel van haar man het beheer van de apotheek aan een ander over te dragen. Geukkig hoeft niemand te zoeken naar een treffend karakteristiek voor de manier waarop deze week in een aantal grote steden van ons land het college van B. en W. is gevormd. Wethouder Lammers van Amsterdam zelf heeft ons de woorden aangereikt, toen hij het was op zaterdag 25 mei van dit jaar, in het Vara-radio- programma 'In de Rooie Haan' de door zijn Rotterdamse partijgenoten voorgestane methode gispte als 'de arrogantie van de macht'; een pakken de slogan die de heer Lammers overi gens niet zelf bedacht had, maar voor deze gelegenheid had geleend van zijn collega-politicus, de Amerikaanse se nator J. William Fulbright. Wat zouden we er nog verder aan moe ten toevoegen? Misschien alleen nog even de aantekening (voor wie het ontgaan was) dat inmiddels dc heer Lammers in enkele weken tijd op een krachtdadige wijze is bekeerd tot het eens zo gelaakte standpunt van zijn Rotterdamse politieke vrienden. Ook in Amsterdam zijn CDA en WD uit het college geweerd. Nu kan het om programmatische redenen denkbaar zijn dat niet alle democrati sche partijen in een college van B. en W. zitting kunnen nemen, maar in Amsterdam gaat dat zeker niet op voor het CDA. Het is uitermate betreurenswaardig dat de CDA-fractie om zuiver proce durele redenen buiten het college is gehouden. De programmatische verschillen tus sen PvdA en CDA zijn in wezen minder groot dan die tussen PvdA en CPN. Dc uitsluiting van het CDA door de PvdA en de bij deze partij tot openbaring gekomen voorkeur voor de CPN zal zo mogen wij toch wel aannemen haar weerslag op lande lijk niveau niet missen. Hoe lang zal Den Uyl affaires als deze nog kunnen afdoen met laconieke opmerkingen over 'wat experimenten met bestuurs vormen'? Ondanks deze; polariserende politiek van de PvdA en haar politieke polen mag gehoopt worden dat rancunes bij het CDA geen kans zullen krijgen.' Dat zou het sieren. Van onze parlementsredactleó DEN HAAG Minister Van Keme- nade en staatssecretaris Klein van onderwijs streven er naar, de wet herstructurering van het weten schappelijk onderwijs volgend jaar september in te voeren. Dat bete kent, dat dan de studies aan uni versiteiten en hogescholen in prin cipe in vier jaar voltooid worden. Gisteren hebben de minister en de staatssecretaris de problematiek uitvoerig besproken met de vaste Kamercommissie, die zich bezig houdt met dit wetsontwerp. De be windslieden hopen, dat de Tweede Kamer de herstructureringswet in het voorjaar kan behandelen. Dan zal invoering het volgende najaar mogelijk zijn. Een probleem is vooral of de pro grammering van de studie wel in overeenstemming is met de voorge schreven vier jaar. In de Kamer commissie bleek men op dit punt nog al bezorgd te zijn, en stond men enigszins gereserveerd tegeno ver de haast van de bewindslieden. Maar de minister beloofde dat een commissie van onderwijsdeskundi gen in het leven zal worden geroe pen. Deze commissie zal steeds be oordelen of de programma's klop pen met de voorgeschreven studie tijd. De minister en de staatssecre taris zijn van plan op korte termijn ook de universiteitsbesturen in te lichten over het tijdschema van Invoering, dat hen voor ogen staat. In felle bewoordingen verweerde mr. Nubé zich gisteren tegen deze beschuldigingen, die, naar zijn zeg gen en tot zijn ergernis, niet alleen waren geuit door de 'man in the street', maar ook door een politicus als jhr. mr. M. L. de Brauw. Tege lijkertijd maakte hij er geen gehim van dat hij graag op zijn minst de in opspraak gebrachte arts Van D. in de beklaagdenbank had zien zit ten. Gisteren zat daar. bij de rechtbank in Leeuwarden, alleen diens vrouw, de 52-jarige D. M. van D.-van der W. Zij had, zoals ze vlot toegaf, onjuiste declaraties ingediend bij de ziekenfondsen. In een groot aantal gevallen had zij duurdere geneesmiddelen gedeclareerd dan aan de ziekenfondspatiënten waren verstrekt. De officier had mevrouw Van D. acht gevallen van valsheid in ge schrifte, gepleegd in 1970, 1971 en 1972. ten laste gelegd. En zijn re quisitoir zei mr. Nubé dat hij 'alle boze critici' met de hand op het hart kon verzekeren dat hij al het mogelijke had gedaan ook de echt genoot van mevrouw Van D. te vervolgen, maar dat dit om tech- JOHANNESBURG (Reuter) De R.K. bisschoppen van Zuid-Afrika hebben gisteren laten weten dat zij zich niet kunnen verenigen met het door de Zuidafrikaanse regering in gediende wetsontwerp, waarmee de autoriteiten aansporing tot weige ring van militaire dienst op gewe- tensgronden willen voorkomen. Het wetsontwerp dat op het ogenblik in behandeling is bij het parlement, voorziet in een boete vari ruim 39.000 gulden of een gevangenis straf van maximaal 10 jaar voor iedereen die schuldig wordt bevon den aan aansporing tot weigering van militaire dienst. De bisschoppen zeggen in een ver klaring dat het wetsontwerp ten doel heeft elk redelijk gesprek over gewetensbezwaren- tegen militaire dienst en alle commentaar en elk advies in verband daarmee onmo gelijk te maken. Zij achten dit De bisschoppen zijn het erover eens dat zij, zo het ontwerp wet mocht worden, in geweten verplicht zullen zijn het te negeren. Zij verwachten dat de R.K. priesters, de R.K. leken en de leden van andere kerken dan hetzelfde zullen doen. Graansilo ontploft NEURENBERG (DPA) In Neu renberg is dinsdag een graansilo waarin brand was uitgebroken, in de lucht gevlogen, daarbij werden 19 personen gewond. Velen zijn er ernstig aan toe. Vermoedelijk was door zelfontbranding brand ont staan in de silo met ongeveer 270 ton graan. Tijdens het blussings- werk/ waarbij ook graan werd weg gepompt. explodeerde de opslag plaats. Onder de gewonden bevin den zich verscheidene brandweer lieden. Goedkopere In de haar ten laste gelegde geval len van fraude had mevrouw Van D. zich schuldg gemaakt aan de claratie van boven het abonne mentshonorarium te vergoeden ge neesmiddelen, terwijl de patiënten in werkelijkheid andere, goedkope re, geneesmiddelen hadden gekre gen. Op de vraag van de president hoe zij daartoe was gekomen, ant woordde mevrouw Van D., 'van huls uit' apothekersassistente, slechts 'Ik weet het niet'. De president wees erop dat een •aanzienlijk bedrag' van het geïnde honorarium in het huishouden van mevrouw Van D. was verdwenen, al meende hij dat de onjuiste declare ring mede kon worden toegeschre ven aan 'een tikje slordigheid' en 'een tikje gemakzucht'. De officier, die van 'een deels chaotische boek houding' sprak, zei onomwonden dat mevrouw Van D, uit 'winstbe jag' had gehandeld. Hij memoreer de dat de doktersvrouw ook haar assistentes 'onregelmatige boekin gen' had laten verrichten. Behalve onjuiste medicijnen waren op de declaratieformulieren, zei hij, ook verkeerde getallen ingevuld; hij sprak in dat verband over 'aantal len tranquilizers waarmee je een olifant plat had kunnen leggen'. Mr. Nubé, die er de nadruk op legde dat ook, of eigenlijk, dokter Van D. terecht had moeten staan (echter mevrouw Van D. ontwaarde hij de schaduw van haar man in de verdachtenbank), meende dat diens afzijdigheid voor mevrouw Van D. geen vrijbrief had mogen zijn stel selmatig in de administratie te knoeien. Rekening houdend, zoals hij zei, met de 'verontrusting en verontwaardiging' die deze knoeie rij had gewekt, eiste hij tegen me vrouw Van D. een gevangenisstraf van vier maanden, waarvan twee voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar, alsmede een geldboe te van 4000 gulden. Ook civielrechtelijk De verdedigers mr. H. Schootstra en jhr. mr. J. C. Stoop, van wie de laatste mevrouw Van D. ook civiel rechtelijk bijstaat, staken een be schuldigende vinger uit naar de ziekenfondsen. Mr. Schootstra wees erop dat de ziekenfondsen nauwe lijks 'werkelijke controle' op het handelen van mevrouw Van D. hebben uitgeoefend. Hij zei ook niet te geloven dat zijn cliënte uit winstbejag heeft gehandeld. Het echtpaar Van D.. voerde hij aan, had de huisartsen in Gorredijk ver scheidene malen voorgesteld geza menlijk een apotheek te beginnen. 'Als je zo'n kostelijke melkkoe op stal hebt', aldus de raadsman, 'neem je niet het initiatief die koe in een andere stal onder te bren gen.' Aan het slot van zijn pleidooi drong hij erop aan mevrouw Van D. een geheel voorwaardelijke ge vangenisstraf, gekoppeld aan een onvoorwaardelijke geldboete, op te leggen. Nog geen kwart Mr. Stoop beschuldigde de zieken fondsen ervan het steeds te hebben voorgesteld als zou de fraude zes ton betreffen. In werkelijkheid, al dus mr. Stoop, had mevrouw Van D. de ziekenfondsen schade berok kend voor een bedrag van 128.000 gulden, dus nog geen kwart van het door de ziekenfondsen genoemde bedrag. Dit laatste bedrag is bere kend door een accountant, die op verzoek van de verdediging heeft onderzocht wat aan de ziekenfond sen gerestitueerd zou moeten wor den. Mr. Stoop deelde mee dat op 29 april een bedrag van 132.000 gulden aan de advocaat van de zieken fondsen is overgemaakt, zijnde het bedrag van 128.000 gulden, ver meerderd met rente. Nadien is van de ziekenfondsen niets meer verno men, aldus mr. Stoop, die eraan toevoegde dat hij ook niet verwacht nog iets te zullen horen. Geen rapport 'Ik vroeg je inderdaad om het veld te sproeien, maar. Zowel de officier als de president van de rechtbank zei het een gemis te vinden dat over mevrouw Van D. geen psychiatrisch rapport was uit gebracht. In een reclasseringsrap- port was daartoe geadviseerd, maar mevrouw Van D. had zich tegen een onderzoek verzet, omdat de be handeling van haar zaak door de rechtbank dan nog langer op zich zou hebben laten wachten. Na be raad besloot de rechtbank van een psychiatrisch onderzoek van me vrouw Van D. af te zien en het te doen met de wetenschap dat de verdachte al tien jaar lang uit haar gewone doen is. Op 18 september zal de rechtbank uitspraak doen. DEN HAAG —Minister De Gaay Fortman vindt, dat leden van de rechtelijke macht en van de Raad van State, en commissarissen der koningin zeer terughoudend moeten zijn bij het aanvaarden van neven functies. De minister zei dit gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van het wetsvoorstel bij de Raad van State een afdeling rechtspraak in te voeren. De heer Franssen van de PvdA had er vooral bezwaar tegen gemaakt dat leden van de Raad van State en dus straks ook de leden van het nieuwe rechtscol lege, zoveel neveninkomens geno ten. Minister De Gaay Fortman antwoordde, dat dit verschijnsel veel voorkomt. Hij merkte op: 'Dit huis (de Tweede Kamer) zit vol met dergelijke lieden'. Over de leden van de Raad van State deelde hij nog mee, dat deze functionarissen meer dan eens door de ondernemingsraad benoemd zijn tot commissaris van een onderne ming. Uit het betoog van de minister bleek verder, dat door de invoering van deze wet om de burger meer rechtsbescherming te geven tegen de overheid, de ombudsman niet overbodig zal worden. Integendeel, deze figuur zal niet al te lang meer op zich laten wachten. Het overleg tussen de departementen hierover is voltooid. Het wetsontwerp over de aanstelling van de ombudsman wordt binnenkort in de minister raad besproken. Overigens spreken de ambtenaren, die deze zaak voor bereiden, niet over een ombuds man, maar over een commissie van onderzoek. Minister Van Agt van justitie was het met de Tweede Kamer eens, dat er meer eenheid moet komen in de mogelijkheden van recht spraak. Een staatscommissie zal dit probleem bestuderen, en suggesties doen over het harmoniseren van de mogelijke procedures. De Tweede Kamer zal volgende week over het wetsontwerp en de verschillende ingediende amende menten stemmen. Van onze weerkundige medewerker In plaats van zonnig, droog en warm nazomerweer biedt de natuur dit jaar begin september herfstweer van het zuiverste water. Atlantische storin gen woelen de atmosfeer dooreen en het resultaat daarvan is regen, ge volgd door buien en af en toe een harde wind uit zuid tot zuidwest. De temperatuur krijgt geen kans meer om boven twintig graden te komen en met ongeveer achttien graden maximaal moeten we het doen. In zuid-Frankrijk hebben zich lucht drukstijgingen tot 1023 milibar voor gedaan, samenhangend met een Azoren-hogedrukuitbouw in de rich ting van midden-Europa. Deze stij gingen hebben voor het weer op on ze breedte weinig of geen betekenis. Zij bevorderen juist de snelle komst van oceaanstoringen naar de Noord zee. Het pad voor deze systemen wordt als het ware geplaveid. Als gevolg daarvan heeft de regen, die voor Nederland was aangekon digd ons woensdagmiddag al be reikt. In Scandinavië, noord- en noordwest-Frankrijk, België, delen van Duitsland en Noorwegen bren gen de oceaanfronten dan ook her haaldelijk regen of buien en een voorafgaand front heeft het in Zwit serland en Oostenrijk flink doen re genen, met Locarno in 24 uur 73 mi- limeter water. Prestwick kreeg gis teren overdag tien milimeter, het lichtschip Texel acht milimeter. Een belangrijke verbetering zien wij di rect nog niet komen. Het weer in West-Europa blijft onstandvastig met overgang van het regengebied naar een toestand met buien. En dit alles in een koele sfeer. Op het weer- schip Kilo ten westen van de Golf van Biskaje daalde de luchtdruk gis teravond al weer twee milibar in drie uur tijd bij motregen en een zuid westen wind van 6 Beaufort, bepaald geen gunstig teken. Weerraporten van gisteravond 7 uur, maximum-temperaturen van giste ren en neerslag 7 tot 19 uur. -V*£- ZONNIG V crlflifa SNEEUW OPKLARINGEN ONWEER "N BEWOLKING TTV RE OEN 10 MA*. TEMP HA GE ro MIN TEMP HOOG WATER 6 sept. Vllsslngen 4.19-16.29. Ha rlngvl ietsluizen 5.54-18.14. Rotterdam 7.02-19.07. Schevenlngen 5.20- 17.39. IJmulden 6.00-18.19. Den Helder 10.11-22.14. Harllngen 0.11-12.26. Delfzijl 2.22-14.27. Amsterdam motregen 16 2 De Bilt regen 16 2 Deelen motregen 16 2 Eelde regen 17 0.4 Eindhoven motregen 17 3 Den Helder regen 16 12 Luchth. Rtd. regen 15 3 Twente regen 17 1 Vlissingen regen 16 3 Zd Limburg regen 17 2 Aberdeen regen 15 1 Athene onbew 31 0 Barcelona half bew 24 0 Berlijn licht bew 20 0 Bordeaux half bew 24 0 Brussel motregen 16 2 Frankfort regen 18 0.1 Genève zwaar bew 21 0 Helsinki regenbui 22 5 Innsbrück onbew 18 3 Kopenhagen licht bew 20 0 Lissabon onbewolkt 26 0 Locarno licht bew 25 0 Londen geheel bew 19 1 Luxemburg regen 15 0.1 Mardlr licht bew 29 0 Malaga half bew 27 0 Mallorca onbewolkt 28 0 München onbewolkt 17 7 Nice licht bew 26 0 Oslo half bew 16 10 Parijs regenbui 17 0.2 Rome licht bew 28 0 Split licht bew 28 0 Stockholm regen 16 3 Wenen licht bew 19 1 ZUrich licht bew 18 5 Casa Blanca onbew 25 0.6 Istanboel onbew 27 0 Las Palmas licht bew 23 0 New York zwaar bew Tunis licht bew 34 0 onder redactie van loessmit Lelden, Am d# Diratle, QtSÈiiter cm getomro dis hes m.rertwo rnila v; entitiden vfri een der towonera stssdo trtbr-* 1 (Stamel words geliquideerd, lil kupst» jmtlekhardel zijg ecbltf fuift getWemaerd ta 4U audi tetaedeii of deles ervan (b,v, audi porselein, glaswerk of reuiiterljw) en wfilin er een .- .,5 voor betalen, MocSJ er een dergelijk geval zich voordoen dintlta&J san» be reid, n Bfjrnntak, u geheel vrijblijvend te fcom® eswwffi» es •Vfötueel toi taken te komen. Wij zorgen uiteraard voor directe betaling en vervoer der goederen, De directies van bejaardentehuizen werden op deze manier benaderd voor het winstgevende handeltje. Alsof bejaarden het in de he dendaagse maatschappij al niet moeilijk genoeg hebben (hoor en lees alle sombere verhalen over het terzijde schuiven van de oudere mens er maar op na) blijkt nu, dat ze ook nog belaagd worden door een groep aasgie ren. die het op hun antieke meubeltjes en snuisterijen voor zien hebben. Jan Vrolijk, redacteur van het blad 'Op Leeftijd' stootte toeval lig in de Haagse binnenstad op een ex-glazenwasser, die zich sa men met zijn zwager bezighield met een duidelijk winstgevend handeltje in antiek. Het bleek dat de man vroeger glazenwasser was geweest in een wijk. waar zich nogal wat niet-erkende be jaardentehuizen bevonden. Bij het ramenzemen vielen hem de mooie, soms kostbare meubeltjes van de bewoners op, waarna hij tot een overeenkomst kwam met de exploitanten van bepaalde te huizen. De overeenkomst hield in, dat de glazenwasser de meu bels zou kunnen kopen, wanneer de bejaarde overleden was en geen nabestaanden had. Maar al snel werd het werkterrein ook uitgebreid tot nog levende be jaarden. Deze kregen dan te ho ren, dat er in de kleine kamer tjes van het tehuis geen plaats was voor al hun meubels en dat ze deze het best konden verko pen aan meneer X. Ook kreeg de glazenwasser van de exploitan ten al adressen van toekomstige bewoners, die hij bezocht of een briefje schreef met de medede ling, dat zij binnenkort hun in trek zouden nemen in een be jaardentehuis en als gevolg daarvan waarschijnlijk wel wat spullen kwijt wilden. De bejaarden kregen meestal enkele tientjes voor al hun spul len, terwijl de ex-glazenwasser ze doorverkocht voor een paar honderd gulden. Ouderen, die niet van de bijstand wilden le ven en daarom maar hun toevlucht zochten tot een klei ner (en goedkoper) kamertje in het tehuis, waar ze al zaten wer den eveneens door de man be zocht en snel van hun spullen afgeholpen. Inmiddels had de man een soort doe-het-zelf cur sus in antiek en curiosa gevolgd en zijn zwager, als een soort klusjesman tot zijn zaak toege laten. De redacteur van Op Leeftijd kwam in aanraking met deze scharrelaar, toen hij zelf een ou de boekenkast wilde kopen en op een advertentie reageerde. Hij kwam terecht in een huls ln de Haagse binnenstad, dat tot de nok toe vol stond met meubels in het genre grootmoeder-stijl. Al deze meubels bleken afkom stig uit bejaardentehuizen. Op Leeftijd waarschuwt tegen de handelwijze van deze Haagse meneer, maar ook tegen al die andere sjaggeraars in den lande die een slaatje proberen te slaan uit de bejaarde bevolking. Zeer verontwaardigd is men te recht over de eigenaars van bejaardentehuizen, die medewer king verlenen aan dit soort praktijken. (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7