Openlijke acties voor godsdienstvrijheid in Roemenië verwacht i Een leven lang als klankbord van Karl Barth Ernst Wilm: situatie drie van Breda onmenselijk geacht Kerken Nrd.-Europa helpen Bangladesj VJ fllslllsAll Vandaag w l Beroepingswerk Zendingsconferentie in Kaapstad in 1976 Financiële actie van inwendige zending 'Merijntje' legt hoeksteen voor A. M. de Jong-huis V Trouw Kwartet In memoriam Eduard Thurneysen Nieuwe boeken TROUW KWARTET DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1974 KERK/BINNENLAND T2/K2 tR' BOEKAREST In Roemenië wordt de geest onder christenen vaardig om openlijk actie te voeren terwille van meer godsdienstvrijheid. Dat blijkt uit recente ontwikkelingen. Al meerdere malen heeft president Ceaucescu officieel verklaard dat de regering godsdienstvrijheid zal gedogen, mits de gelovigen er maar voor zorgen dat ze daarmee niet in conflict komen met de wetten van het land. Zo staat het ook in de Roemeense grondwet. Nu is de praktijk daar helemaal nog niet mee in overeenstemming. Zo is het aantal godsdienstoefenin gen aan beperkingen onderhevig, al werden er onlangs weer meer aan bijvoorbeeld de baptisten toegestaan. Hetzelfde is het geval met het aan tal studenten aan seminaries, waar over eveneens het ministerie van cultuur moet beslissen (ook dat aan tal is pas verhoogd). Zo zijn er nog andere voorbeelden te noemen. Maar goed. de ontwikkeling is in elk geval positief. Een versnelling van dat proces lijkt bereikt te kunnen worden, als de gelovigen daarvoor in actie durven komen, zo meldt het 'Studiecen trum Inzake religie en communis me' uit het Engelse Kent. een zeer betrouwbaar researchinstituut met veel connecties in Oost-Europa. En het illustreert dit met de volgende gebeurtenissen, die zich van mei tot en met augustus in Roemenië hebben afgespeeld. Christenreis Op een avond, eind mei van dit jaar. vervoegde zich een christen, een buitenlander die als toerist in Roemenië was. ten huize van de voorganger van een Pinksterge meente ln Boekarest, een zekere Vasile Rascol. Hij bood hem vier koffers met bijbels en christelijke boeken aan zoals 'Een christen- reis.van Bunyan en 'Vrede met God' van Billy Graham, die in dank werden aanvaard. Nog diezelfde avond kwam een Roemeens christen uit Braila een deel van de geschonken boeken ha len. waarmee hij naar deze stad reisde. Bij een politiecontrole in de trein moest de man mee. Zijn voor raad werd in beslag genomen, hij werd scherp verhoord en noemde de naam van Rascol. die werd ge arresteerd. Het kwam tot een proces tegen Rascol. waarbij vele christenen op de publieke tribune zaten. Rascol mocht geen eigen advocaat kiezen: hij weigerde er een van de staat. Na een half uur trok de rechtbank zich in geheime zitting terug om een vonnis te vellen, zulks in te genstelling met de normale gang van zaken. De publieke tribune was daardoor geschokt en trachtte voor een deel toegang tot de rechters te krijgen om te protesteren. De poli tie verwijderde daarop de mensen. Rascol werd tot twee jaar veroor- Ds. Josif Ton deeld. de maximum straf voor het ontvangen en distribueren van boe ken buiten de officiële kanalen om. Z staat het namelijk in een nieu we perswet van april 1974. Maar een aantal vooraanstaande christenen, bang dat deze wet zal worden aangegrepen als een nieuw middel om in religieus opzicht een dubbelzinnige politiek voort te zet ten, schreef een protestmemoran dum aan de hoogste rechterlijke macht en aan het hoogste college van staat. Daarin werd uiteengezet hoezeer deze gang van zaken in strijd is met de presidentiële belof te van godsdienstvrijheid, met de grondwet, met bepaalde artikelen uit de verklaring van de rechten van de mens. aangenomen door de Verenigde Naties. Beklemtoond werd, dat de bijbel en de andere boeken officieel in Roe menië toegelaten zijn en voor christenen onontbeerlijk geestelijk voedsel betekenen: dat ze ook in Roemenië zelf worden gedrukt 'en al jarenlang door toeristen mogen worden meegenomen, dan wel van uit het buitenland naar Chris tenen in Roemenië mogen wor den verstuurd. Protest werd aange tekend dat de nieuwe perswet nu zo werd uitgelegd dat een veroordeling van Rascol kon volgen. Het memo randum eindigde aldus: 'Wij ver zoeken u dit alles te overwegen en de veroordeling van Vasile Rascol ongedaan te maken. Mocht het onnis toch worden uitgevoerd, dan verzoeken wij .u ons te beschouwen als 'schuldig aan dezelfde'misdaad' en ons onder dezelfde aanklacht te stellen als Vasile Rascol'. Dit moedig schrijven bewijst, zo constateert het 'Studiecentrum in zake religie en communisme', dat onder christenen in Roemenië de gedachte veld wint: we moeten openlijk durven protesteren om godsdienstvrijheid ook metterdaad te kunnen bevorderen. Daarbij vol gen ze het Russisch model van mensen als Sacharov. Levitin, Solz- jenitsin en anderen. Het blijkt ver der dat ze kracht putten uit de wetenschap dat mensen en vooral massamedia in het westen bereid zijn hen te steunen bij het aldus strijden voor hun rechten. Doorbraak Dat is een hele gedachtendoorbraak als overwogen wordt dat nog geen jaar geleden Roemeense christenen daar absoluut geen heil in zagen, moe als ze waren van hun vruchte loze pogingen voor hun klachten bij lagere rechters en de staatsbu reaucratie gehoor te vinden. Maar ze vatten moed door de internatio nale betrokkenheid van president Ceausescu en zijn voortdurende verzekeringen van volledige gods dienstvrijheid. Het ging er daarna om hoe de president met hun klachten te bereiken. Welnu: de kortste weg blijkt die via het bui tenland te zijn. wanneer daar acti viteiten als die van de memoran dum-schrijvers bekend worden. In dit verband kan ook herinnerd worden aan wat dominee Josif Ton. baptisten-predikant in Boekarest deed. waarover onlangs onze redac teur Aldert Schipper na zijn bezoek aan Roemenië schreef. Ton ver kreeg opheffing van een aantal be perkingen die zijn kerk door het ministerie van cultuur waren opge legd. door eveneens te protesteren en daarvan mededeling aan het buitenland te doen. De vrees bij vele medechristenen in Roemenië voor represailles werd na deze actie niet bewaarheid. Integendeel, de concessies kwamen af Daarom zijn er nu méér Roemeense christenen hoewel er toch altijd nog een beduidend aantal blijft dat zijn hart vasthoudt die geloven dat de Roemeense overheid in de zaak Vasile Rascol tot een gunstige beslissing zal komen. En in het algemeen: dat als er maar velen hun stem verheffen de godsdienst vrijheid in Roemenië stap voor stap ook werkelijk bereikt zal worden. Dominee José Goncalves uit Portu gal (midden) is tijdens een bijeen komst van de raad van de Europese baptistenfederatie te Stabekk (Noorwegen) gekozen tot voorzitter van deze federatie. Vice-voorzltter werd dominee Aleksei Bitsjkof (rechts) uit Moskou, algemeen se cretaris van de Russische baptisten unie. Zij worden hier gelukgewenst door de Zwitser dr. Claus Meister, de aftredende voorzitter. De Euro pese federatie omvat ruim een mil joen baptisten. Van een onzer verslaggevers ESPELKAMP —Een 'schandaal', waarover niet langer gezwegen mag worden. Zo betitelt de oud-praeses van de evangelische kerk van Westfalen Ernst Wilm de toestand van de 'drie van Breda', de nog gevangen zittende oorlogsmisdadigers Fischer, Aus der Fünten en Kotalla. gingen het niet aandurft, de hier al lang nodige beslissingen te nemen. Ook stelt hij hen schuldig, die we gens geleden offers gevangenschap tot de dood eisen. Zij dienen zich volgens Wilm met grote ernst af te vragen, hoe ver zij met deze eis door haat, wraak en vergelding ge dreven worden en daarbij zelf on menselijk worden. Over de 66-jarige Kotalla schrijft Wilm: 'Daar zit deze gevangene verlamd in zijn ziekencel en volle dig geïsoleerd. Wel is die cel hygië nisch en smetteloos, maar naar bui ten kijken is onmogelijk, want de matglazen ramen zitten helemaal bovenaan en de gevangene kan zich maar moeilijk bewegen en komt niet bij het raam'. Kotalla wordt door het gevangenis- In een verslag, dat hij nu gepubli ceerd heeft, over zijn laatste bezoek aan de drie .midden juli, schrijft Wilm over een 'onmenselijke straf voltrekking' die niemand meer kan verantwoorden. Bij de beschrijving van de situatie van de deels verlamde Kotalla, die sinds hij een beroerte heeft gehad in het gevangenisziekenhuis in Scheveningen verblijft, spreekt Wilm van 'de duistere middeleeu wen' en trekt hij parallelen met de Zuidvietnamese. Indonesische of Siberische strafkampen. Politiek Wilm verwijt de Nederlandse rege ring. dat zij uit politieke overwe- AMSTERDAM Hulporganisaties van kerken in zes Noord-Euro- pese landen, waaronder Nederland, hebben besloten voor de ko mende zes maanden ruim zestien miljoen gulden beschikbaar te stellen voor hulp in Bangladesj. UIT VAN LEZERS Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. DEN HAAG Staatssecretaris Klein heeft ingegrepen met maat regelen om eerstejaarsstudenten die een ontoereikende vooropleiding hebben, niet langer in onzekerheid te laten. Wie een rijksstudietoelage krijgt kan ook een extra tegemoet koming krijgen in de extra studie kosten voor aanvullende opleiding. Deze hulp zal negenhonderdduizend mensen in Bangladesj ten goede komen. Zij zal voor een belangrijk deel bestaan in extra voeding, kle ding. zaad en pootgoed en bijstand ten behoeve van de huizenbouw. De nodige maatregelen zijn genomen om te verzekeren, dat de hulpverle ning via de hulporganisaties ter plaatse rechtstreeks aan de slacht offers ten goede komt. De kerken in Bengladesj hebben een dringende oproep gedaan om onmiddellijk toezending van ma- dicijnen tegen diarrhee. dysenterie, schurft en grote hoeveelheden anti biotica en multivitaminetabletten. Ter voorkoming van hongersnood, die zal optreden wanneer deze maand niet kan worden gezaaid, wordt met spoed grote hoeveelhe den zaad- en pootgoed gevraagd, te weten rijst, tarwe, peulvruchten, zoete aardappelen, oliezaadgewas- BAARN^ De volgende zendings conferentie van de gereformeerde oecumenische synode zal van 2 tot 6 augustus 1976 in Kaapstad wor den gehouden. Thema van de con ferentie zal zijn de training van de jonge kerken tot zending. De con ferentie zal zich niet alleen bezin nen op de opleiding van predikan ten, maar ook op de kadertraining van gemeenteleden. De referaten zullen van te voren aan de deelne mers worden toegezonden. sen en mosterdzaad. Vliegtuigen met hulpgoederen van de kerken zijn deze week vertrok ken uit Genève, Kopenhagen, Oslo Bremen en Luxemburg. Zij hadden aan boord 402.000 doses anticholera vaccin, kleding, dekzeilen, babyvoe ding. melkpoeder, tenten, dekens en waterontsmettingsstof. In Nederland wordt voor Bangla desj nauw samengewerkt door de stichting oecumenische hulp. het hervormd werelddiakonaat. het ge reformeerd werelddiakonaat en de r.k. stichting 'Mensen in nood'. AMERSFOORT De hervormde bond voor inwendige zending op gereformeerde grondslag (IZB) gaat volgend voorjaar een financië le actie houden onder de naam 'Noodzaak'. De IZB, die volgend jaar veertig jaar bestaat, richt de aandacht de laatste tijd sterk op de grote ste den. Het aantal evangelisten in dienst van de bond is gestegen van zes in 1970 tot elf in 1974. terwijl er besprekingen zijn over de aan stelling van nog vier evangelisten. Aan kerkereaden is gevraagd, in het voorjaar, zo mogelijk op 23 februari, een extra collecte te hou den voor dit werk. Er zal ook wor den geprobeerd nieuwe leden te winnen en een bedrag aan giften binnen te krijgen. Men streeft naar een opbrengst van 200.000 gulden. personeel goed verzorgd. Maar voor zijn genezing wordt zo goed als niets gedaan. Hij krijgt geen bewe gingstherapie voor zijn verlamde arm en been. Ook zijn er geen medische aanwijzingen voor thera peutische behandeling. Wel mag Kotalla af en toe bezoek krijgen, maar hij kan zich haast niet ver staanbaar maken als gevolg van een spraakverlamming. Letterlijk schrijft Wilm: 'Hij kan alleen nog maar dood gaan en er zijn serieuze mensen in Holland die zeggen: Hij zal ook in de gevange nis dood gaan - ja, hij moet daar doodgaan'. Inmiddels heeft Wilm antwoord ge kregen op de brief, die hij decem ber vorig jaar over deze zaak aan minister van Agt schreef. Volgens Wilm geeft dit antwoord, weinig hoop, dat de drie vrijgelaten wor den. Wilm, die thans 73 jaar is. heeft in de jaren 1933-1945 als dominee in Westfalen een vooraanstaande plaats ingenomen in de Duitse kerkstrijd tegen het nationaal-soci- alisme. Hij zat drie jaar in het concentratiekamp Dachau. Hij be hoorde tot degenen, die na de oor log gestalte gaven aan de evangeli sche kerk in Duitsland. Twintig jaar was hij praeses van de kerk in Westfalen. Hij was stichter en en kele jaren voorzitter van de Euro pese kerkenconferentie en een van de pioniers van de Duitse actie 'Sühnezeichen'. Van onze correspondente NIEUW VOSSEMEER Jan Lig- thart. de Merijntje-figuur uit de VARA T V-serie Merijntje Gij zen's jeugd, zal op zaterdag 7 september de hoeksteen leggen van het A. M. de Jong-huis in Nieuw Vossemeer. In het huis zal een permanente expositie worden gehouden over tijd en persoon van A. M. de Jong, de schrijver van de Merijntje Gij- zen-cyclus, die in de oorlog werd gefusilleerd. HET VAN DER STOELPLEIN Het moet niet alleen voor minister van der Stoel, maar ook voor veel van zijn medestanders in het de- mokritiseringsstreven ten aanzien van bepaalde europese staten een hartverwarmende zaak geweest zijn zoals de minister in Athene ont vangen is. Er werd zelfs een plein naar hem genoemd. Terecht onzes inziens. Van der Stoel heeft onder het in de waagschaal stellen van zijn populariteit de griekse zaak in Europa bevorderd, het opgenomen voor de ballingen en de generaals duidelijk laten weten hoe weinig wij hier van hun escapades gediend waren. Dat heeft het griekse volk op grootse wijze gehonoreerd. Dat is ons bovendien niet vaak overko- men met een minister van buiten landse zaken. Nog niet zo lang ge leden kon men geluiden horen die kritiek uitoefenden op de zoge naamde bemoeizucht van onze bui tenlandse politicus. Mensen die in het betreffende land het hart op de rechte plaats dragen hebben van der Stoels bemoeiingen niet alszo- danig ervaren. Zo min als de inwo ners van de voormalige Portugese koloniën het als bemoeizucht zullen hebben ervaren toen nederlandse politici hun landen bezochten, nota namen van hun lijden en, terugge keerd. protesten verzonden aan de Portugese regering. Precies zo die nen volken met elkaar om te gaan. Het heeft geen enkele zin om te verklaren dat men daar ter plaatse heus wel zal weten hoe men de problemen moet aanpakken. Het tegendeel is duidelijk gebleken. Die mening koesteren velen trouwens in geen enkel opzicht ten aanziën van landen achter het ijzeren gor dijn. En ze hebben nog gelijk ook. Wanneer onze kritiek dezelfde uit zichten bood als in bovengenoem de landen zou die kritiek ook zeker met groter kracht uitgesproken worden Tenslotte waren Grieken land en Portugal (en behoort Spanje tot de) 'christelijke landen. En zo zijn er meer. Dat de dialoog met d e7£ landen op gang moét blijven is duidelijk Totdat er mis schien een Schakel-boulevard in Leningrad en een Verkuyl-allee in Johannesbux-g uitkomt. U ie di D< W NED. HERV. KERK Bede Als de heer Aantjes zo juichen zal indien de bede weer zal worden opgenomen, waarom dan dit ver zoek niet mede ondertekend met de CHU? Indien de wens van velen niet wordt ingewilligd, laat mr. Aantjes zich dan op prinsjesdag opstellen als ware hij met zak en as bekleed, treurende als een stille getuige. Dan is hij vrij van een door hem genoemd 'partij politiek decorum'. Mr. Aantjes is toch de vertegenwoordiger van het CDA? Amsterdam mevr. J. Hetema-Werkman Vredeling (8) Al is minister Vredeling buiten zijn boekje gegaan, het erge is. dat hij gelijk heeft. Aan hem zal het niet liggen wanneer we bij een nieuwe oorlogsdreiging er net zo voorstaan als in 1940. Vredelings gedicht in het interview over de afwezigheid van God vind ik ronduit indruk wekkend. Mijn petje af voor de predikant of priester die daartegen een geruststellende preek kan ma ken. Amsterdam mevr. V. A. L. Lassing De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christe iike Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor: NZ Voor burgwal 280, Postbus 859, A'dam. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Neo. Midd. Bank (rek nr. 69 73 60 768). Gem giro X 500. Jeruzalem In Tr/Kw van 2 sept. protesteerde ds Van der Schoot tegen de uitla tingen van een aantal geestelijke leidsleiden. die het Israëlisch beleid tav. niet-joods Jeruzalem afschil derden met termen al? 'uitroeiing' en 'vernietiging'. Inderdaad nogal erg fors uitgedrukt. Ongetwijfeld vindt er in Jeruzalem, zoals in de overige bezette gebieden, politieke onderdrukking van de Palestijnen plaats, maar onderdrukking is nog geen uitroeiing. Het is jammer, dat ds Van der Schoot zich schuldig maakt aan zeker even ernstige overdrijving. Wat historische noti- tes: De vroegere joodse wijk van. oud-Jeruzalem is tijdens de gevech ten van 1948 door de joodse Haga- nah en het Ai-abisch Legioen van Trans-Jordanië beide verwoest: Te genover de Jordaanse schending van joodse graven op de Olijfberg staat de Israëlische schending van christelijke kerken en kerhoven op de berg Sion: 'Hoeveel joden zijn aan de slachting ontkomen?' roept de briefschrijver uit. Welke slach ting? Na de inname van de joodse wijk van oud-Jeruzalem gedroeg het Arabisch Legioen zich op een wijze die door neutralen en zelfs Zionisten 'bewonderenswaardig' en 'voorbeeldig' is genoemd. Utrecht A. W. v.d. Kooij Kerkdienst In Tr/Kw van 31 aug. schrijft dr. J. J. Buskes. dat hij jonkeer De Geer de eerste de beste zondag na diens terugkeer uit Londen onder zijn gehoor had in een kerdienst in Den Haag en dat hij toen gebeden heeft 'voor onze koningin en haar terugkeer en voor onze regering, voorzover hier niet tegenwoordig'. Ik ben zo vrij op te merken, dat dr. Buskes daarmee een grote blunder heeft begaan, waar jhr. De Geer zijn karakter kennende zich te recht groen en geel aan geërgerd zal hebben. Hoe komt dr. Buskes erbij, dat er een lid van de Neder landse regering in de bewuste kerk dienst aanwezig was? Er was hele maal geen Nederlands minister in de persoon van jhr. De Geer aan wezig. Liep ds. Buskes zoveel bij het nieuws achter, dat hij niet wist. dat jhr. De Geer i:i september 1940 als minister-president was afgetreden en sindsdien niet meer tot de rege ring behoorde, terwijl jhr. De Geer pas naar Nederland terugkeerde in februari 1941? Voorzover dr. Buskes het ook nu nog niet mocht weten: jhr. De Geer zat op die bewuste zondag als ambteloos burger én als christen in de kerk. Maarssen Yge Visser door dr. A. Dekker Opnieuw is aan de kleine rij van nog levende klassieken uit de theologie een kleurrijke figuur ont vallen. Vorige week overleed en werd in Bazel zonder veel ruchtbaarheid begraven: prof. dr. Eduard Thurneysen, predikant en bijzonder hoogleraar aan de universiteit van die stad. Bedankt voor Boven-Hardixixveld: C. Evers te Leerbroek. GEREF. KERKEN Beroepen te Bunschoten-Spaken burg: J. P. Hörchner te Rotterdam. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Eemdijk: G. A. Snip kand. te Groningen. Bedankt: voor Burlington (Can.) en voor Launceston (Austr.), Cl. Stam te Lageslag. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Dordrecht C. P. van Zonneveld te Leerdam. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam C..: drs A. Vergunst te Veen. Zijn naam blijft onverbrekelijk verbonden aan die van zijn vriend voor het leven: Karl Barth. Thur neysen was letterlijk diens eerste en laatste gesprekspartner. Samen zijn ze de stichters van de zoge naamde dialectische theologie, eens 'de nieuwe theologie' die na de eerste wereldoorlog inzette en die tot op vandaag, door invloed en tegenreacties, actueel is en vragen blijft stellen. 'Barth is als een niet ingenomen vesting die nog een keer zal open gaan. Dan zal de blik weer vrij worden voor het wezenlij ke van de theologie', citeer ik uit een interview met hem. Precies omgekeerd We zaten in zijn enorme studeerka mer en onwillekeurig vergeleek je hem hoog voorhoofd, smalle lip pen. iets onverzettelijks gloeit in hem met zijn spectaculaire vriend Karl Barth. Het merkwaar dige was dat Thurneysen in zijn studeerkamer haast niet opviel, ik moest me soms dwingen om hem aan te kijken. Bij Barth was dat precies omgekeerd. Die had in zijn huis aan de Bruderholzallee een kleine studeerkamer die hij een voudig vulde met zijn persoonlijk heid. je zag niet anders dan Barth. Toch zijn het waarschijnlijk ook deze verschillen geweest die zorg den dat de eigenzinnige en geniale Barth en de praktische, luisterende Thurneysen stimulerende partners bleven. Thurneysen vertelde eens dat zij samen jarenlang, elke dag. urenlang met elkaar over theologie spraken! Zo groeide 'de nieuwe theologie'. Dorpsdominees Het ving heel simpel aan. Uit een biografische schets door Thurney sen zelf voor een kring van vrien den en familie geschreven citeer ik een fragment. Ze waren beiden dorpsdominee. Barth in Safenwil en Thurneysen op aanbeveling van Emil Brunner (later ook één van de klassieke theologen) in Leut- wil. Toen is het allemaal begonnen wat zou uitgroeien tot el theolo gie, een school. De barthiaanse the ologie is niet meer weg te denken uit de theologiegeschiedenis. maar het begon allemaal op het land tussen de bergen. Thurneysen: 'Zo kwamen we dicht bij elkaar te wo nen. Tussen onze dorpen lag een weg die over de heuvels en door de dalen ging en die wij zeven jaar lang steeds weer neen en weer af legden. Daar kwam een regelmatige briefwisseling bij. Wij vermoedden niet dat die later nog eens zou worden uitgegeven. Dit verkeer tus sen ons beiden vormde de basis voor onze gemeenschappelijke met hartstocht bedreven theologische arbeid. Dit stimulans daarvoor kwam uit de diepe zorg en nood die wij in het preken en werken in onze gemeenten gekregen hadden. We moesten erkennen dat wij het preken en de geestelijke konfronta- tle met de sociale problemen waar in wij in onze gemeente geraakt waren niet aankonden met de the ologie die we geleerd hadden.' 'Onzichtbaar' Barth was zonder Thurneysen niet geworden die hij was: de schepper van een geniaal opgebouwd theolo gisch systeem. Thurneysen is daar bij als gesprekspartner niet weg te denken: 'Eduard kan Ik niet mis sen'.. Velen kennen het voorwoord van de tweede druk van Barths kommentaar op de Romeinenbrief waarin beroemde en sterke zinnen voorkomen, maar weinigen letten erop dat daarin ook staat dat Thur neysen het hele manuskript heeft doorgenomen en van opmerkingen heeft voorzien. Barth nam die op merkingen praktisch ongewijzigd over en zo heeft Thurneysen voor zichzelf een 'onzichtbaar monu ment' opgericht. Daarnaast staat de figuur van Thurneysen als de gegrepen predi kant. Ondanks diverse aanbiedin gen voor een gewoon hoogleraar schap bleef hij 'Pfari-er Thurney sen', predikant van de hoofdkerk van Bazel, de 'Müaster'. Toen ik hem op zeer hoge leeftijd enkele jaren geleden daar hoorde preken was het alsof de geschiedenis een ogenblik werd teruggedraaid. Al die sterke uitdrukkingen van vroeger waren er weer en het 'senkrecht von Oben' en 'dér ganz Andere' waren niet van de lucht. Als bij zonder hoogleraar gaf hij sinds 1930 kolleges over het pastoraat, de zielszorg. In 1936 werd Barth zijn kollega in de dogmatiek, en zo wa ren ze beiJ.en weer samen. Gegrepenheid Wat in hen boeide was de totale gegrepenheid en dezelfde onverzet telijke overtuiging om door te gaan, ook wanneer ze het soms door alle reacties amper meer zagen. 'Eduard. Eduard, ik heb geesten opgeroepen', klaagde Barth in een van zijn brie ven, die ru te vinden zijn in de unieke verzameling 'de briefwisse ling' tussen beiden die pas uitgeko men is en die ten volle aandacht verdient van ieder die serieus iets met geschiedenis en theologie te maken heeft. 'We zitten nu in de trein en kunnen niet meer uitstap pen' was Let bondige ai.twoord. Te gelijk blijft deze briefwisseling een monument van een levenslange vriendschap, stimulerend en ont roerend door de onderlinge trouw. Eduard Thurneysen Van de boeiende oudere generatie theologen valt de één na de ander weg, ze worden 'levende geschiede nis'. Het is goed ze in dankbaarheid te gedenken en naar hun vragen te luisteren. Het waren niet alleen doorwrochte kenners van hun vak, er laaide iets fascinerends in ze op. of zoals Thurneysen mij bij ;n'n vertrek uit Bazel toevoegde: 'Tneo- logie kan men slechts met harts tocht bedrijven.' Dr. A. Dekker, gereformeerd predi kant te Dordrecht, heeft in Bazel gestudeerd en daar contacten ge had met zowel Ba.th als Thurney sen. Het mysterie Gods onthuld door A. Z. Taulini. Uitgave Strengholt te Naarden. 320 blz.; 25,-. Over het apocriefe 'evangelie van Thomas', dat in 1945 in Egypte teruggevonden werd, bestaat al een omvangrijke literatuur. Dit boek verdient hooguit een plaats in de afdeling rariteiten. Met een pseu- do-wetenschappelijke redeneer trant. die doet denken aan astrolo gie en genostiek, onthult de schrij ver vanuit het Thomas-evangelie 'het mysterie Gods' vanuit de ana logie met een'organisatie, die men in een industrie met klanten aan treft'. De schrijver deelt omtrent zichzelf mee: 'Het feit, dat de schrijver 256 verleende op zijn naam staande binnen- en buiten landse octrooien heeft, aangevraagd door zijn vorige werkgever, wijst op inventiviteit. Wie heeft er meer in Nederland?' Op inventiviteit wijst het inderdaad, dat het deze man dan toch maar gelukt is. met dit boek de goede naam van een uitge ver te grabbel te gooien. Sn. Onderaards spel. een roman van F. Mallet-Joris in de vertaling van C. P. Heering-Moorman. Uitg. Bruna, Utrecht. 221 blz - 14,90. Huwelijk in triplo, door M. Minder- man. Uitg. La Rivière en Voorhoe ve, Zwolle. 186 blz - ƒ9.50. Het praktische diepvriesboek. een handleiding voor diepvriezen en veel recepten. Een zwitserse uitgave van R. A. Oetker, voor Nederland uitgekomen bij uitgeverij La Riviè re en Voorhoeve, Zwolle. 152 blz - 16,90. De magische dans. ontmoeting met de gode door M. G. Wosien. Uitg. Unieboek. Bussum. 128 blz - 16.75. Bij de stichting IVIO, Lelystad zijn verschenen AO-boekje 1526: ANS: de astronomische nederlandse sa telliet, door dr. W. de Graaff en nr 1527: Zonnig Thailand... kans op onweer, door C. J. J. Wiedhaup. Per deeltje: 20 blz - ƒ1.25. Het gekleurde Dwergkonijn, hou den. verzorgen en fokken door M. A. Verhelst en O. Vermeulen. Uitg. Keesing. Amsterdam. 134 blz - 15.-.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2