OGEM en Schokbeton willen samengaan Nood in Bangladesj straks nog groter Geen groei in passagiers vervoer Schiphol Dertig procent van de mensen leest Engels FAMILIEBERICHTEN Nieuwe papier grondstof HOE DICHTER! IK NADER.., TROUW 'KWARTET DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1974 K16 In de Provence worden proeven eenomen met een nieuwe grondstof voor papier. Het is de Cane de Provence, een rietstengel die tot nog toe alleen werd gebruikt als afscheiding van percelen en als windvanger in de wijnbouw. Door de schaarste aan grondstoffen voor papier zijn de Fransen nu begon nen met experimenten om de Cane de Provence aan te wenden. Een papierfabriek in Perpignan, die asls eerste met de proefnemingen is begonnen, doet over de resultaten erg geheimzinnig. Vast Staat echter dat het nog wel even zal duren voordat de Cane de Provence op grote schaa'i kan worden gebruikt omdat eerst de noodzakelijke ma chines moeten worden uitgevonden. Ook de staat, waarin de rietstengels Den Haag De nood in Bangla desj zal waarschijnlijk over twee maanden aanzienlijk groter zijn dan nu door de overstromingen. Deze waarschuwing gaf prof. dr. B. Goudzwaard gisteren als voorzitter van de Nationale stichting koppel gemeenten Bangladesj. De NSKB heeft nu verbindingen gelegd tus sen 23 Nederlandse gemeenten en evenveel dorpjes in Bangladesj. Men streeft naar geleidelijke uit breiding van dit aantal. De stichting wil er de aandacht op vestigen dat noodhulp altijd wel kom zal zijn. maar dat het effect ervan licht tot niets wordt terugge bracht als er geen hulp op volgt voor de opbouw van het totaal ge ruïneerde land. Voor dat laatste worden projecten geselecteerd, die voor de ontwikkeling van de bevol kingsgemeenschappen van belang zijn. Die projecten worden door de Bengalen zelf opgezet en uitgevoerd met hulp vanuit Nederlandse ge meenten. SCHIPHOL Voor het eerst in de naoorlogse ontwikkeling van de Luchthaven Schiphol is er ln het eerste halfjaar van 1974 een stil stand gekomen in de groei van het passagiersvervoer. Tot nu toe wa-s er een stijging van ongeveer 12 procent per jaar. Het geregelde Europese passagiers vervoer nam in de eerste helft van dit jaar toe met 3 procent. Daaren tegen daalde het geregelde Inter continentale passagiersvervoer met 2 procent. De stagnatie in de groei van net totale passagiersvervoer wijt de Luchthaven Schiphol vooral aan de achteruitgang van het toeristenv°r- voer. zowel op de lijndiensten als in het chartervervoer. bewerkt moeten worden, vormt nog een probleem. Zij mogen niet te nat, maar ook niet te droog zijn. De opbrengst van de Cane de Pro vence is 20 ton per hectare, terwijl de boer twintig centimes per kilo gram ontvangt. Verbouw zou der halve alleszins een lonende zaak kunnen zijn. Rijstboeren in de Pro vence hopen dan ook van harte, dat de proefnemingen goed uitpak ken. ook al omdat de verbouw van de Cane de Provence amper ar beidskrachten vergt. Van een verslaggever AMSTERDAM Ruim dertig procent van" de Nederlandse be volking zou Engels kunnen le zen. Dat is althans een van de con clusies van een vergelijkend on derzoek dat het marktonderzoek bureau Knapper en Calley b.v. heeft ingesteld in opdracht van een Britse en een Amerikaanse uitgever. In vergelijking met de mensen uit andere Europese landen is de Nederlander een vrij intensief lezer, zo blijkt uit het onderzoek. De mensen die Engels zeggen te kunnen lezen (de categorie van de voortgezette opleidingen) heb ben de laatste jaren een groei ende ambitie voor het kopen en lezen van boeken getoond. Overigens constateert het bureau dat er in zijn totaliteit sprake is van een zekere stagnatie op de Nederlandse boekenmarkt. Per gezin is de gemiddelde aankoop van boeken in de afgelopen tien jaar nauwelijks gestegen: ook het bestede bedrag is niet noe menswaard toegenomen. Dat niettemin de totale uitgave van de consumenten aan boeken stijgen wordt dan ook veroor zaakt door de groei van de be volking en door de gestegen prijzen. Op de bestedingen heeft vooral het goedkope pocketboek een verlagend effect. De mensen die relatief meer boeken lezen dan de gemiddelde Nederlander besteden verhou dingsgewijs ook veel aandacht aan kranten en tijdschriften, al thans veel meer dan het gemid delde. Verder kijken deze men sen minder naar de televisie. Ze reizen daarentegen veel, en be zoeken ook theaters. De grootste boekenkopers vindt men in de hoogste sociale wel standsklasse. De gemiddelde be steding aan boeken was daar in 1963 140 gulden. In 1970 was dat opgelopen tot 146 gulden per jaar (gerekend naar de waarde van 1963 wel te verstaan: een kleine stijging dus) In de overi ge klassen was een duidelijke daling waarneembaar. Voor de middenklasse (de belangrijke consument) blijkt de prijs het grootste struikelblok te zijn. Geen bod op de aandeden ROTTERDAM. ZWIJNDRECHT OGEM te Rotterdam en Schok beton in Zwijndrecht onderhandelen over een nauwe samenwer king in de toekomst. Het ligt in de bedoeling dat OGEM door middel van een converteerba re obligatielening Schokbeton in staat zal stellen haar reorganisatie plannen te verwezenlijken. De con verteerbare onbligatielening zal een zodanige omvang hebben dat na conversie OGEM te zijner tijd een meerderheidsbelang in Schokbeton kan verkrijgen. Een bod op de aan delen zal niet plaatsvinden. In verband met deze financiering annex reorganisatie is het plan ontstaan om betonfabriek Holland Dak. een verre dochter van OGEM. te verenigen met Schokbeton. De De besprekingen over deze fusie zijn geopend. Het overleg met de vakbonden zal normaal plaatsvin den. De ondernemingsraden zijn ingelicht. Schokbeton heeft in de afgelopen twee jaren een totaal verlies gele den van bijna 1.8 miljoen en ook voor dit jaar werd een negatief resultaat verwacht. Het OGEM con cern is een conglomeraat van on dernemingen. met o.a. een bouw-, energie-, handels-, industrie- en installatiedivisie. De totale omzet beliep vorig jaar bijna twee miljard gulden. De nettowinst bedroeg 29 miljoen gulden. Het concern telt ruim 19.000 werknemers. Elke WERKDAG behalve zaterdags bestaat er 's avonds tot acht uur gelegenheid tot het telefonisch opgeven van familieberichten, die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst. Dit kan uitsluitend onder no. 020- 220383. Ook op ZONDAGAVOND is dit mogelijk, maar dan van ZES tol ACHT uur. Na dit tijdstip is geen op gave van advertenties meer mogelijk. ATTENTIE! U gelieve steeds duidelijk op te geven in welke bladen u de advertentie wenst te plaatsen (Trouw, Het Kwartet) of in de f.ehele Christelijke Pers (Trouw Het Kwartet, alsmede de gewenste breedte. Uw goedertierenheid. Heer, is in eeuwigheid. Laat niet varen de werken Uwer handen. Onze lieve Ouders en Grootouders N. van Rij en T. van RU-Spaargaren hopen D.V. op 14 september a.s. hun 25-jarig huwe lijksfeest te vieren. Hun dankbare kinderen en kleinkinderen. Gelegenheid tot feliciteren op zaterdag 14 september a.s. van 17 tot 19 uur in ..Nieuw Minerva"'. Vrouwen- steeg 11 te Leiden. Leiden. Hoge Morsweg 49. De Heer heeft vandaag uit zijn lijden verlost en bij Zich thuisgehaald onze lieve Vader. Schoonvader. Grootvader. Overgrootvader. Broer. Zwager en Oom Johannes Nagtegaal weduwnaar van Maaijke Ruthdolfina de Bres in de ouderdom van 86 jaar. Mede namens de verdere familie: P. Oosterbos-Nagtegaal L. Oosterbos R. Nagtegaal P. J. Nagtegaal-Knotter M. P. van Middendorp- Nagtegaal G. van Middendorp A. Hengstmengel- Nagtegaal A. J. Hengstmengel kleinkinderen en achterkleinkind Apeldoorn, 4 september 1974 Huize „Casa Bonita". Correspondentie-adres. Loseweg 184. Apel doorn. De begrafenis zal plaatshebben zaterdag 7 september om 11.15 uur op de Algemene Be graafplaats „Nieuw Eykenduynen" te s-Gra- venhage. waarna er gelegenheid is tot condo leren in de aula van de begraafplaats. Ver trek van het Rouwcentrum „Atropos Van Boetzelaarlaan 292. 's-Gravenhage om 10.45 u. Apeldoorn Alphen a. d. Rijn Ermelo Emmen Na een zinvol leven is heden in vrede van ons heengegaan Petronella Jansje Tempelaar oud-wijkverpleegster te Warmond op de leeftijd van 85 jaar. Namens de familieA. F. Tempelaar Velp (Gld.), 3 september 1974. Alteveer 25. Correspondentie-adres ..Anda Hoeven", Grimbergerzijweg 4. Nijver- dal. De afscheidsdienst wordt gehouden vrijdag 6 september a.s. om 13.00 uur in de Hervormde Kerk te Warmond, waarna de teraardebestel ling zal plaatshebben op de algemene begraaf plaats aldaar. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de plechtigheid in het verenigingsgebouw naast „Mijn genade is u genoeg." Heden nam de Here uit ons midden weg onze geliefde Moeder, Groot- en Overgrootmoeder Aaltje Maria de Raadt weduwe van Jan van Egmond. op de leeftijd van 84 jaar. RijnsburgC. Driebergen Leiden: G. Filippo-van Egmond F. Filippo Rijnsburg: N. van Egmond A. van Egmond- van der Meij Oegstgeest: J. Eradus-van Egmond M. Eradus Rijnsburg" M. van Egmond- van Egmond N. van Egmond C. Vledman-van Egmond Joh. Vledman G. Heemskerk van Egmond A. Heemskerk A. G. van Iterson- van Egmond P. van Iterson Alb. de Koning- van Egmond J. de Koning klein- en achterkleinkinderen. Rijnsburg. 4 september 1974. De overledene is opgebaard ten huize van de heer N. van Egmond. Oegstgeesterweg 81 te Rijnsburg. De rouwdienst zal gehouden worden op maan dag a.s. 9 september in de aula op de be graafplaats van de Gereform. Kerk aan de Sandtlaan te Rijnsburg, waarna de begrafe nis zal plaatsvinden op de begraafplaats al daar. Gelegenheid tot condoleren 's avonds van 8.00—9.30 uur. Vertrek van Oegstgeesterweg I om 2 uur. maandag a.s. „Mijn genade is u genoeg." Heden ging van ons heen onze geliefde Zuster. Behuwdzuster en Tante Aaltje Maria de Raadt weduwe van Jan van Egmond. op de leeftijd van 84 jaar. Rotterdam: Abr. de Raadt M. Agthoven-de Raadt nichten en neven Rijnsburg, 4 september 1974. Het Hoofdbestuur van de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Dieren geeft met leedwezen kennis van het overlijden van In specteur C. van Spijk te Dordrecht. Zijn toewijding zal nog lang in de herinnering blijven voortleven. „Vaste Rots van mijn behoud". Verlangend naar het einde van de lichame lijke pijn en hopend op de ontmoeting met de Heer is op 69 jarige leeftijd overleden mijn lieve Man en onze lieve Papa en Opa Jan de Bruijn Wij mogen geloven dat hij nu is in handen van de barmhartige God. Uit aller naam: A. de Bruijn-de Ruiter s-Gravenhage. 4 september 1974 Elsstraat 56 Geen bezoek Geen bloemen Wij hopen van ons geloof in de levende Heer te getuigen in een dienst van Woord en Ge bed in de Westduinkerk. Fahrenheitstraat 709 te s-Gravenhage. zaterdag 7 september, aanvang 10.30 uur, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op ..Westduin". Ockenburgh- straat te "s-Gravenhage/Loosduinen, om 11.45 uur. Jes. 43 1 ..Ik heb u bij uw naam geroepen, gij zijt Mijn." Heden nam God tot Zich. voor ons nog onver wacht, onze lieve Broer Cornells van Rij F.Pzn op de leeftijd van 69 jaar. Bolnes: L. Overweg-van Rij Baarn: J. M. C. Koffyberg-van Rij Barendrecht: L. Berghuis-van Rij Slikkerveer: W. van Rij Slikkerveer. 4 september 1974 Prinsenstraat 185. „Ik weet, aan wien ik mij vertrouwe al wisselen ook dag en nacht: ik ken de rots. waarop ik bouwe. Hij feilt niet, die uw heil verwacht!"" Op Góds tijd werd opgenomen in heerlijkheid, mijn geliefde Man, onze lieve Vader en Opa Gerrit Hendrik te Rietstap echtgenoot van W. Bramer. eerder weduwnaar van W. Salomons, op de leeftijd van 73 jaar. Bergenlheim: Bergen theim: Bedum: Raalte: Nanticoke (Ont.. Can.): Stolwijk: Bergen theim: W. te Rietstap-Bramer J. te Rietstap E. te Rietstap-v. d. Vinne A. Salomons-te Rietstap K. Salomons H. W. Olthof-te Rietstap H. Olthof H. J. te Rietstap M. de Jonge W. Haverkamp-te Rietstap P J. Haverkamp D. G. Bosch-te Rietstap II. Bosch en kleinkinderen. Bergentheim. 4 september 1974. Van Royensweg 65. De begrafenis zal plaatshebben zaterdag 7 sep tember a.s. op de begraafplaats te Bergent heim. De rouwdienst zal worden gehouden in de Geref. Kerk. Dr. H. J. Postlaan 9 te Bergent heim: aanvang 14.00 uur. Vertrek naar de begraafplaats om 14 30 uur. Voor de dienst gelegenheid tot condoleren. Liever geen bezoek aan huis. Geen bloemen. pr. u. uunuis Gesprekken over het ouder worden 14« druk f9.90 Vmrïrnobmr t Op Zijn tijd. maar voor ons nog onverwacht, nam de Here tot Zich. onze zeer .geliefde Zwager Oom Koene Jakob Vegter in de leeftijd van 73 jaar. Want wij weten, dat indien de aardse tent waarin wij wonen, wordt afge broken. wij een ge bouw van God heb ben in de Hemelen, niet met handen gemaakt, een eeuwig huis.' 2 Kor. 5:1. Zwolle. 3 september 1974. Haringvliet 54> Groningen. F. C. Nauta-Moorlag Zwolle' Th. Nauta J. Nauta-de Ruiter Leeuwarden: B. Oldenburger-Nauta Neven en Nichten. Gloednieuw is de affichestijl in dessins. Hit schortjurkje in de halftinten van een Sara Bernard affiche is met veel kleuren 1e kombineren. Rayon. Twennieinaten. 65; id. '51 d. '5, id. '51 id. '51 d. G d. '31 d. G: d.'47 d.Gr d.Int d Gr KG '7 iG'74 iG'74 7G '7' J)G '71 IG '71 IG '71 iG '71 IG '71 IG '71 iG '7( (G '7< G '7( IG'71 G '6S G '0J iG '65 IG '7< IG '71 G '72 G '72 Pikant schortjurkje met motieven, die doen denken aan de tijd van de Can Can en Toulouse Lautrec. Met smal lakceintuurtje. Polyester. Twennieinaten. 65;

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 16