Ministers in Brussel zonder akkoord uiteen Jus d'Orange 'Harde lijn' tegen weigeraars van de Kalkar-heffing Bij KLM voorlopig geen massa-ontslagen Koel van nu wethouder Dissident Krasnow mag Sowj et-Unie uit !n deze krant WASAUTOMATEN 499- Vanavond debat over interview van Vredeling fles 0,68 liter Zogezegd Plaatselijk bui Landbouwprijzen voorlopig nog niet verhoogd Kamerleden rammelen met collectebus De prijs van het nieuws Nieuwe LeMse Courant WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1974 55ste jaargang no. 130 CHBISTEUJKDAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet HAARLEMMERSTRAAT 250 LEIDEN Alie bekende merken Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Afd Bezorging vanaf 08.30 uur Van onze parlementsredactie DEN HAAG Vanavond om acht uur begint in de Tweede Kamer het debat over het geruchtmakende In terview van Vrij Nederland met minister Vredeling Zoals bekend maakte de bewindsman in dit vraaggesprek minder vleiende op merkingen over zijn collega-minis ters en over de heer Luns, de secre taris-generaal van de NAVO. Omdat de WD niet tevreden was over de antwoorden, die minister president Den Uyl schriftelijk gaf op WD-vragen over deze kwestie, werd gisteren een interpellatie- aanvraag ingediend. De interpel- lant, de heer Tuijnman, die de heer Wiegel als fractievoorzitter ver vangt, heeft slechts één vraag: is de minister-president bereid om maatregelen te nemen om alle twijfel over Nederland, die bij de NAVO is ontstaan, weg te nemen? Deze vraagstelling was gisteren voor de heer Drees, de fractievoor zitter van DS '70 aanleiding om te informeren, of vanavond alleen maar gesproken mocht worden over het internationaal aanzien van Ne derland, dat geschaad zou zijn. Het bleek echter, dat de heer Tuijnman het gehele kabinetsbeleid rondom dit interview ter sprake wilde brengen. Dat dit vanavond zeker het geval zal zijn bleek ook uit de woorden van de plaatsver vangend kamervoorzitter Weijters. die aankondigde, dat de discussie mogelijk langer zou duren dan tot het afgesproken sluitingsuur om elf uur. Aan het debat zal van de kant van de regering alleen worden deelge nomen door minister-president Den Uyl. Een voorstel van de heren Koekoek en Drees om ook minister Vredeling uit te nodigen in de Ka mer te verschijnen vond geen bij val. (ADVERTENTIE) Wisselend bewolkt met plaat selijk een bui. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind, maar langs de Waddenkust nog enige lijd harde wind. Ma ximum-temperaturen circa 18 graden Celsius. Morgen en overmorgen: onbe stendig en vrij koel. Morgen zon op: 05.57 onder: 1919 maan op: 20.06 onder: 10.08 Doorgezaagd meisje wordt te kostbaar MOSKOU (UPI/Reuter) De onversaagde orthodoxe schrij ver Levitin Krasnow, een van de belangrijkste figuren onder de dissidenten in de Sowjet- Unie, heeft onverwachts toe stemming van de autoriteiten gekregen het land te verlaten en naar Israël te reizen. Hij viel vooral op door zijn open lijke petitionementsactie voor de rechten der Sowjet-bur-i gers, zoals die formeel nog al tijd staan opgeschreven in de Leninistische grondwet. Anatoli Emmanuilowitsj Kras now (de laatste naam is zijn schrijversnaam) heeft vooral de onderdrukking van de gods dienstvrijheid gehekeld en ook scherpe kritek geleverd op de rol van het patriarchaat der Russisch-orthodoxe kerk. Van 1949 tot 1956 zat hij in dwangarbeidskampen en hoe wel hij daarna was gerehabili teerd werd hem in 1958 het recht om onderwijs te geven ontzegd. In 1969 werd hij op nieuw gearresteerd en ver dween een jaar de gevangenis in, zonder dat een proces tegen hem was aangespannen. In mei 1971 werd hij na een kortston dige vrijheid opnieuw opgepakt en voor drie jaar opgesloten op een aanklacht, die onder meer behelsde: het inbreuk maken op de wetten over de scheiding van kerk en staat. Vorig jaar werd hij vervroegd in vrijheid gesteld. Ofschoon Levitin Krasnow nooit contact met Joodse dissi denten heeft gehad neemt men aan dat men hem primair naar Israël laat gaan, waarna hij zelf maar moet zien in welk land hij zich wenst te vestigen. In maart van dit jaar hadden de autoriteiten nog een verzoek van hem afgewezen om op uit nodiging van de Russische or thodoxe metropoliet van San Francisco naar de VS te mogen reizen. Hij deelde toen mede aan een hartkwaal te lijden en deed een beroep op de autori teiten 'mij de gelegenheid te geven de laatste jaren van mijn leven in vrede door te brengen'. Twaalf mensen nu zonder stroom Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In Nederland zijn op dit moment twaalf men sen verstoken van elektriciteit. Zij hebben samen met nog on geveer duizend anderen geweigerd de drie procents-heffing te betalen, bestemd voor de financiering van het Nederlandse aan deel in de bouw van een experimentele kernreactor te Kalkar in Duitsland. Het is het eerste teken van de harde lijn, die de vereniging van exploitanten van elektriciteitsbe drijven in Nederland (VEEN) wil volgen tegen de Kalkar-weigeraars. Zij heeft in een vertrouwelijk rond schrijven aan alle leden dit althans geadviseerd. Bij de VEEN zijn tien grote provinciale elektriciteitsbe drijven en ongeveer zeventig ge meentelijke bedrijven aangesloten. De eerste afsluitingen zijn met na me in Limburg en Brabant geval len, maar ook in andere provincies wordt binnenkort tegen de weige raars opgetreden. Alleen de provin ciale Gelderse elektriciteitsmaat schappij (PGEM) heeft tot nu toe mondeling toegezegd de weigeraars niet te zullen afsluiten, terwijl daarnaast enkele gemeenten beslo ten hebben niet tot afsluiting te zullen overgaan. In Amsterdam bij- ADVERTENTIE) We moeten voorkomen dat een eventuele Nederlandse Nixon na een gerechtelijke uitspraak zijn bandjes niet hoeft af te geven. Anneke Goudsmit, Kamerlid. KUR avond-studies mren drs ^"EfflcMnt* opleidingen voor universitaire tentamen j en e> ^"Maatschappij en bedrijlaleven prefereren afgestudeerde academici die ^praktijkervaring hebben en naast een werkkring tludeerden. De ltscua betaalt tot 70Vs van de etudiokosten. Combinatie van de voordelen van mondeling en schriftelijk onderwijs; MONDELING: wekelijkse bijeenkom sten wear In studiegroepen wordt gerepeteerd riLb.v. probleemstel len; SCHRIFTELIJK: wekelijkse lespakketten met studieopdrachten. stud Ie- en evaluatlevragcrn, antwoorden en uitwerkingen. DOELGERICHTE TENTAMEN/EXAMENTRAINING: MULO hebben en minstens 2S zijn. Informatiebijeenkomsten Rechten Economie Geschiedenis Leeuwarden - Oranje Hotel Hengelo - Cosa Breda - Cosmopolite Alkmaar - Het Gulden Vlies Groningen Den Haag - Congresgebouw Eindhoven - Cocsgne - Café-tesL Riche N'at - - Schouwburg Odeon - - Jaarbeurs Beatrtxgeb - - Schouwburg - Bouwcentrum Arnhem Utrecht Sittard Rotterdam stationsplein - ml - Markt - dl 10,9 Stationsplein - wo 11/9 Koorstraat - do 12/9 Dam - vr 13/9 Lutkenfeuwstr. - za 14/9 Churchlllpieln - ma 16/9 Vestdijk - dl 17/9 WiUemspWn - do 19/9 Blijmarkl - vr 20/9 Centraal Station - za 21/9 V/llhelmlnastr. - ma 23/9 Stationsplein - wo 25/9 20.30 U. 20.30 u. 20.30 u. 2030 u. 20.30 u. 1130 u. 20.30 U. 2030 U. 2030 U. Schriftelijk ende-wijs erkend door de ISO met medewerking van het Ministerie van Onderwijs en Weten schappen. Erkenning houdt In 'dat blijvend wordt toegezien op de betrouwbaarheid van da voorlichting, de bevoegdheid van de leerkrachten, de deugdelijkheid van de studle- leldlng en de redelijkheid van de KIK hrinU van llrecblse Repellforen cursuManvang 1 week oktober en tebruarl door geheel nederland voorbeeld heeft de gemeenteraad besloten de heffing zelf te finan cieren, terwijl in Leiden de betrok ken raadscommissie afwijzend heeft gereageerd op het advies van de VEEN de Kalkar-weigeraars aan te pakken. De provinciale Noordbrabantse elektriciteitsmaatschappij (PNEM) heeft maandag nog drie weigeraars in Veldhoven afgesloten van het elektriciteitsnet, nadat ze eerst, overeenkomstig het advies van de VEEN, een aanmaning van de PNEM hadden ontvangen om de achterstallige Kalkar-heffing alsnog te voldoen. In Limburg heeft een dergelijke aanmaning van de OLEM tot gevolg gehad, dat dan de 44 weigeraars er 41 alsnog besloten te Zie verder pagina 5 Van onze financieel- economische redactie BRUSSEL De Europese mi nisterraad heeft gisteren geen beslissing genomen over de land bouwprijzen. Na elf uur praten gingen de ministers uiteen. Zij waren het er alleen over eens dat de boeren het erg moeilijk hadden, en dat er iets moest ge beuren. De Europese Commissie moet nieuwe voorstellen formuleren, die de mi nisters dan over twee weken zullen behandelen een week eerder dan oorspronkelijk de bedoeling was, van wege de ernst van de problemen. Nederland, de initiatiefnemer tot het buitengewone beraad van gisteren, had duidelijk iets positievers ver wacht, verklaarde de minister Van der Stee in Brussel. De Nederland se minister van landbouw zei wel dat de Benelux-landen en Frankrijk bij dit overleg één front gevormd hebben. De zwaarste tegenstand tegen prijs verhogingen kwam van Britse zijde. Minister Peart pleitte sterk voor kos tenverlagende subsidies in plaats van de door de Europese Commissie voorgestelde prijsverhogingen. Waar nemers in Brussel wezen overigens de mogelijkheid dat, wanneer de mi nisters op 17 september weer bijeen komen, in Engeland al parlements verkiezingen zullen zijn aangekon digd. De Britse regering zal zich dan zeker geen maatregel willen veroor loven die de kosten van levenson derhoud van de Britse kiezer ver hoogt. De Europese Commissie had voorgesteld de landbouwprijzen vier procent te verhogen. De COPA, de Europese overkoepe lende landbouworganisatie vindt vier procent niet genoeg. Gisteren heeft de organisatie, die ook in Brussel bijeen was. een tussentijdse prijsverhoging van tenminste acht procent geëist. De Nederlandse de legatie stond daar achter. Delega tieleider drs. R. Zijlstra, voorzitter van het overlegorgaan van de drie Nederlandse centrale landbouwor ganisaties, zei akkoord te zijn ge gaan met de acht procent uit be grip voor de situatie in andere lan den. PvdA-Tweede Kamerlid J. C. Th. van der Doef was een van de twintig parlementariërs die gisteren in Den Haag met de collectebussen rammelden. De kamerleden hadden hun medewerking toege zegd toen de afdeling Den Haag van het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding hun vroeg mee te helpen aan een 'bliksem-collecte'. Twee agenten te paard en een in historische kledij gestoken stadsomroeper begeleidden omstreeks de lunchpauze de kamerleden, die ruim anderhalf uur door de binnenstad trokken en om een uur of twee hun (volle) collectebussen op het Binnenhof inleverden. Minderheid AMSTERDAM De KLM-directie acht het vooralsnog niet nood zakelijk op grote schaal tot afvloeiing van het personeel over te gaan, maar gaat er wel vanuit, dat het bestand zal moeten wor den ingekrompen. Slechts twee landen, Nederland en Luxemburg, steunden het voorstel van de Europese commissie. Frank rijk, België en Ierland willen aanzienlijk meer dan vier procent, terwijl aan de andere kant Enge land, Duitsland, Denemarken en tot op zekere hoogte Italië niets voor prijsverhogingen voelen. Naar het oordeel van de delegaties van die landen zijn de boeren door een prijsverhogong niet geholpen. Zo verklaarde de Duitse staatsse cretaris Rohr, dat prijsverhoging in de graansector de Duitse boeren niet meer zou baten, omdat 80 pro cent van de oogst van deze zomer al is verkocht. De Britse minister Peart wilde het meer in subsidies aan de landbouwers zoeken, terwijl zijn Italiaanse collega vond, dat de boeren geen profijt hadden van die vier procent, maar dat anderzijds de consument wel met hogere prij zen zou worden geconfronteerd. Een van de factoren waarom de ministers zulke uiteenlopende standpunten hebben, Is het feit dat de Inflatiepercentages in de EG- landen zo verschillen. Rond het zwaarbewaakte gebouw van de Europese ministerraad is het niet tot grote ongeregeldheden gekomen, hooguit tot kleine scher mutselingen. Leden van de Belgi sche rijkswacht trachtten Waalse boeren hun spandoeken te ontfut selen, maar toen die zetie op niets uitliep, werden de boeren verder ongemoeid gelaten. Voor het raads gebouw stond ook een groep Friese boeren uit Wolvega, die een bord meedroegen met de nogal dubbel zinnige tekst: 'Eerbied voor het oudste beroep van de aarde'. Eer bied werd ook gevraagd voor de boeren, die 'U in de oorlog hebben gevoed'. Dit kan worden geconcludeerd uit het communiqué dat gistermiddag na afloop van een vergadering van de directie met de zeven bonden van grond- en vliegend personeel over de benarde financiële positie van de maatschappij werd uitgege ven. In dit communiqué wordt gezegd, dat de gevoelige verliezen, die de KLM de laatste jaren heeft geleden onherroepelijk vragen om maatre gelen, die aantasting van het voortbestaan van het bedrijf moe ten voorkomen. 'Dit zal van leder een in enigerlei vorm offers vra gen Individuele teleurstellingen zullen helaas niet te vermijden zijn', aldus de directie. Om hoeveel mensen het gaat en welke eventuele andere maatrege len zullen worden genomen, deelt zij echter niet mee. Volgens de bonden ls daarover op dit moment ook nog geen verstandig woord te zeggen', 'We zitten nog midden in het overleg. Wat daarvan het resul taat zal zijn, valt moeilijk te voor spellen. Maar vast staat wel, dat er mensen zullen moeten verdwijnen'. maatregelen noodzakelijk zijn'. Zij zeggen met plezier hun steentje te willen bijdragen In een algemeen saneringspakket, maar voelen er weinig voor als kop van jut te fungeren. Ernst Over de ernst van de situatie be staat overigens over de hele linie weinig verschil van mening. Alle bonden zien de noodzaak van be zuiniging ln, nu de maatschappij dit jaar het grootste verlies (ge schat. wordt 100 miljoen gul den) uit haar bestaan lijkt te gaan lijden. Deze duikvlucht, die de KLM ls begonnen dateert van 1970, toen Zie verder pagina 5 Binnenland Kamer blij met bescherming burger 5 Grote kamernood 5 Straf als vergelding? 11 Buitenland Nieuwe gruwelen op Cyprus 9. Nieuwe gruwelen op Cyprus 10 Kerk Oecumenische beweging nu zaak van het midden 2 Sport Schneider-De Jong in hart Oranje-defensie 13 Nieuwe boeken 2 Lezers schrijven 2 Radio en tv 6 Feuilleton, strips 6 Recept, puzzel 6 Weer 7 Dichtbij en verder 7 Commentaar 7 Familieberichten 12 Vliegers Dat het accent van deze afvloeiing op het vliegerskorps zal komen te liggen, wordt door de directie ont kend. Desondanks blijven de vlie gers de toekomst met enige be zorgdheid tegemoet zien. Het pakket nieuwe arbeidsvoor waarden, dat de directie hun een paar maanden geleden toezond, ligt hun nog steeds zwaar op de maag. Zij menen er een gemis aan waar dering voor het beroep van vlieger in te zien en betreuren dat 'Juist omdat de vliegers ln principe veel begrip tonen voor het feit, dat er intern in de maatschappij bepaalde AMSTERDAM Ex-kabouter eu ex-provo Roel van Duijn, thans lid van de PPR, is gister avond gekozen tot wethouder van Amsterdam, waar het pro gressief akkoord (PvdA-PPR- PSP en D'66), samen met de CPN als een volledig links col lege de dienst gaat uitmaken. Opmerkelijk is. dat het CDA de confessionelen hadden tien- talen jaren één of meer verte genwoordigers in het college van b. en w. buiten de colle gevorming is gehouden. De voor bereidingen voor de totstand koming van het college, dat burgemeester Samkaldcn nog drie jaar zal voorzitten, zijn bijzonder spectaculair geweest. Gistermiddag nog vroeg de PvdA schorsing voor nader be raad. VVD en CDA zijn nu de oppositiepartijen in een raad, waarin de progressieve vier en de communisten over dertig van de 45 zetels beschikken. Van Duijn is eergisteravond pas kandidaat gesteld door zijn partij, omdat de aanvankelijke kandidaat Lankhorst een welzijnsportefeuille 'claimde', wat niet haalbaar was. Er klonk applaus op toen Roel van Duijn zich naast Lammers achter de tafel van b. en w. zette. Meer nieuws over wethuu- dersverkiezingen op pagina 5. Dit is dan ons afscheid. Sinds een dag of wat moet u een postzegel van 45 cent op een gewone brief plakken. En dan moet u hem nog zelf schrijven ook. Voor hetzelfde bedragje hebt u deze krant te pakken. Mèt al het schrijfdenk- en drukwerk dat daar achter staat. Het is te geef. Abonneer eens iemand. Zonder postzegel. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS Wenst abonnement op: TROUW I)E ROTrERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LE1DSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: PlaaU: IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden' door prof. dr. H. J. van Zuthem. Pletma schaaltje flessenonderzetter Altijd paraatmap briefpa- pier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. Pers. antwoordnummer 2792, A'dam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1