Palestij nen willen overleg met VS Kandidaat-notaris kan juridisch vrijuit gaan Jong Finland koestert zijn nationale symbolen Nog een Turks dorp op Cyprus uitgeroeid Formele besprekingen over Mozambique beginnen donderdag FINLAND Campagne voor politieke erkenning Tientallen lijken onder vuilnishoop Chroestsjew in brons Nationale satelliet ANS doet het goed Schmidt en Giscard praten over monetaire kwesties India wil Sikkim als deelstaat opnemen Franco weer staatshoofd ROUW, KWARTET DINSDAG 3 SEPTEMBER 1974 L9 AIRO (ILgl)De Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO,, die de diverse guerrillagroepen overkoepelt, heeft voor het eerst in haar bestaan contact opgenomen met de Verenigde Staten met een verzoek om besprekingen op oog niveau. MARATHA, CYPRUS (Reuter) Turkse soldaten waren gisteren de gehele dag bezig met het opgraven van 21 slachtoffers van een gruwelijke massamoord die bij Maratha gepleegd moet zijn door EOKA-B-leden en andere Grieks-Cyprioten toen het Turkse leger Famagusta reeds naderde, drie weken geleden. Door bemiddeling van met de VS goed bevriende landen uit Azië, Afri ka en het Midden-Oosten is dit ver langen aan Washington overge bracht. Wel is er een conditie bij ge steld. namelijk dat de besprekingen niet In het geheim worden gehouden en dat de inhoud ervan gepubliceerd wordt. Er is nog geen reactie van de Amerikaanse regering, maar de erste aanwijzingen zijn dat de VS eventuele ontmoetingen met Pales tijnse leiders liever-' vertrouwelijk zouden houden, al was het alleen maar uit vrees voor repercussies in Israël en de grote «vriendenkring van dat land in de VS. Een woordvoerder uit de onmiddel lijke omgeving van de PLO in Bei roet die dit mededëelde, zei voorts dat het belangrijkste doel van het gesprek met dè Amerikaanse rege ring-zou zijn dat het Palestijnse vraagstuk door haar niet in termen van een vluchtelingenkwestie wordt afgedaan, maar als een nationale zaak wordt erkend. Dat zou het voor de Palestijnse organisaties ook ge makkelijker maken om aan een even tueel vredesoverleg in Genève deel te nemen: een besluit waartoe het bestuur van de PLO wel gemachtigd is, maar dat felle controverses onder de Palestijnse groeperingen zou lei den. PAR ES SALAAM, LISSABON (Reuter, UPI, AP) Donderdag uilen in Loesaka, de hoofdstad van Zambia, formele besprekingen beginnen over de verlening van onafhankelijkheid aan Mozam bique en de machtsoverdracht aan het Frelimo (het bevrijdings front voor Mozambique). Losgemaakt Samora Machel. de leider van het Frelimo, die dit nieuws gisteren op een persconferentie bekendmaakte, zei 'wij gaan niet naar Loesaka om over onafhankelijkheid te onder handelen. Het doel van de bespre kingen is om op de snelst mogelij ke manier te komen tot een over dracht van de macht aan het volk van Mozambique". Machel ontken de dat zijn organisatie zou deelne- jnen aan een interimregering voor Mozambique. 'Wij hebben het tien jaar gevochten voor een participa tie in een koloniale regering, ons doel is altijd een nationale regering geweest, waarin het volk van Mo zambique de macht heeft', aldus Machel. Machel gaf in feite te kennen dat Portugal in geheime besprekingen vorige maand de drie voorwaarden aanvaardde die Freli mo had gesteld. Deze waren: 1. Erkenning van het recht op onaf hankelijkheid van het volk van Mozambique. 2. Erkenning van het Frelimo als enige wettige afgevaar digde van het volk van Mozambi que. 3- Een akkoordverklaring met onderhandelingen, die leiden tot een mechanisme voor de machtso verdracht. Portugal had de meeste moeite met punt 2. Machel zei er zeker van te zijn dat de onderhan delingen met succes zouden worden bekroond. Volgens kringen in het ministerie van buitenlandse zaken Lissabon zouden minister van buitenlandse zaken Soares en minister voor overzeese gebieds delen Santo§, Waarschijnlijk mor gen Lissabon--verlaten om naar Loesaka te .yettrfekken. Gisteren hebben Portugal en Sene gal diplomatieke betrekkingen aan geknoopt en volgens minister Soa res zouden andere Afrikaanse en Arabische landen en ook India spoedig dit voorbeeld volgen. Por tugal onderhield in Afrika alleen diplomatieke betrekkingen met Zuid-Afrika en Malawi. Portugal zal op 10 september de onafhankelijk heid van Guinnee-Bissau erkennen. Koerdenleider Barzani niet naar Iran gevlucht ANKARA (Reuter) Mullah Mus tafa Barzani. de leider van de Koer dische opstandelingen in Noord- Irak. heeft in een radio-uitzending ontkend dat hij naar het buurland Iran gevlucht zou zijn. Barzani zei voor de 'stem van Koerdistan' dat hij nog steeds het bevel voerde over de 'Pesh Merga' guerrilla-troepen. Volgens berichten uit Beiroet zou Barzani met duizenden vluchtelirt- De ministers van buitenlandse zaken van twintig leden-landen van de Arabische Liga zijn het erover eens geworden dat de Palestijnse kwestie als een aparte zaak dit najaar in de Algemene Vergadering van de VN aan de orde wordt gesteld. Daarmee wordt de zaak als onderwerp losge maakt uit het pakket vraagstukken dat voor een vredesregeling in het Midden-Oosten moet worden opge- lpst. Het hoofd van de politieke af deling van de PLO. Faroek Kaddoe- mi zei in commentaar op dit besluit, waarmee hij Instemt: 'De Palestijn se kwestie is de oorzaak van het Mid- den-Oosten-conflict en niet een ge- Volg ervan'. Het zou voor het eerst in twintig jaar zijn dat de Palestijnse kwestie aan de VN wordt voorgelegd, als een zaak van een land en zijn bevolking. De Palestij nen zijn tot dusver steeds alleen op de agenda van de Assem blee der VN voorgenomen als vluch telingen ten behoeve van wie gelden werden uitgetrokken. De vroegere Sowj et-leider Chroestsjew heeft eindelijk zijn enige monument in de Sowjet- Unie. Het is een in zwart en wit uitgevoerde grafsteen met een bronzen buste, ontworpen door de beeldende kunstenaar Neiz- vestni die eens een geweldige ru zie met hem maakte. Dat kwam omdat Chroestsjew op een ten toonstelling van zijn werk had gezegd dat een ezel het met zyn staart beter kon. Terzijde: Chroestsjews zoon Sergei. DARMSTADT De astronomische Nederlandse satelliet ANS functio neert tot nu toe uitstekend. Alle tot gisteren gecontroleerde systemen gedragen zich volgens het boekje. Vanmiddag wordt het stofdeksel weggeschoten dat de openingen van de astronomische meetinstru menten afsluit. Die worden dan de komende dagen geijkt, waarna met de geregelde waarnemeningen kan worden begonnen. Een van de gevolgen van de eivor mige baan waarin de kunstmaan door een raketstoring werd ge bracht, is dat de passage over het zend- en ontvangststation in Redu (België) soms veel korter duurt dan de bedoeling was. Het wordt dan moeilijk om in de beschikbare tijd de meetresultaten op te vangen en de boordcomputer van nieuwe pro gramma's te voorzien. Het ls het tweede massagraf van Turks Cyprioten dat binnen twee weken ontdekt werd. Volgens overle venden van het dorp Maratha moe ten er samen wel 80 mensen begra ven liggen. Identificatie was bijna onmogelijk doordat de moordenaars geprobeerd hebben alle lichamen te verbran den alvorens ze in een kuil te werpen en daar met bulldozers gro te hoeveelheden afval overheen te schuiven. De meeste stoffelijke res ten waren van vrouwen en kln-ie- ren en hadden kogelgaten in de hals en de hersenen. Een overle vende van het vrijwel geheel uitge roeide Turks-Cypriotische dorp Ma ratha. die de Turkse troepen en VN-soldaten naar de vuilniskuil had geleid vertelde, dat hij, zijn vrouw, beide dochters en zijn broer zich op tijd hadden kunnen verber gen toen de wraakoefening van de Grieks-Cyprioten begon. Hij had uit zijn schuilplaats gehoord hoe de dorpelingen werden opgedreven en had later lange stoten automatisch vuur vernomen. Na vijf dagen had den hij en zijn familie hun schuil plaatsen verlaten, maar zijn broer was eerder op verkenning uitge gaan en kwam toen tot de ontdek king dat een groot deel van de bestaande vuilnisbelt van een nabij dorp verplaatst was. Zo ontdekte hij het massagraf. Naar aanleiding van deze nieuwe ontdekking heeft de Turks-Cypriotische leider Rauf Denktasj een voorgenomen ont moeting met president Glafkos Cle- rides afgezegd. sinds 1967 bevroren financiële hulp (ten bedrage van 55 miljoen dol lar) ontdooid moet worden. Het voorstel zal op 16 september door de ministers van buitenlandse za ken van de Gemeenschap bespro ken worden. De Turkse senator Kamran lnan reist op het ogenblik de wereld af om meer begrip te wekken voor de Turkse positie aangaande Cyprus. Hij is inmiddels in Parijs aangeko men en heeft de Franse regering opgeroepen een bemiddelende rol tot verhaasting van het gesprek met Griekenland te vervullen. Als gebaar is Turkije volgens hem be reid zijn troepen van Cyprus terug te trekken. Opmerkelijk was cok zijn verklaring dat Turkije ook te gen deling van het eiland is en zelfs een scheidslijn over het eiland zou willen vermijden. Makarios Het overleg De Europese Commissie in Brussel stelde gisteren voor dat de EEG zijn relaties met Griekenland ten spoedigste normaliseert en dat de Aartsbisschop Makarios heeft in een gesprek met Der Spiegel het Sowjet-voorstel tot het houden van een VN-conf eren tie over Cyprus ondersteund. De Verenigde Staten zouden volgens hem druk op Tur kije moeten uitoefenen om dit mid del tot de oplossing te aanvaarden. Over zijn gesprekken met Kissinger zei Makarios: 'Ik heb hem gezegd dat de Amerikaanse politiek aan gaande Cyprus niet brandschoon is geweest'. Hij ontkende de geruch ten dat hij van tevoren door de Amerikanen van de coup op de hoogte gesteld was. De mogelijk heid dat de Amerikaanse Inlichtin gendienst van de coup op Cyprus op de hoogte was geweest zei de bisschop niet te willen uitsluiten, maar hij heeft er geen bewijzen van. ALKMAAR De kans is niet uitgesloten dat de 33-jarige kandidaat-notaris mr. A. E. M. M. uit Bergen aan Zee, die onlangs de aanbetalingsbedragen van vijftien huizenkopers (in totaal 286.000 gulden vergokte, strafrechtelijk zal worden vrijgesproken van verduistering. Alles draalt erom of er een 'akte van cessie' is geweest tussen de gen over de Iraanse grens gedreven - kandidaat-notaris en de Edamse zijn na een aanval van Iraakse re geringstroèpen op Koerdische ver sterkingen. Barzani beschuldigde het regiem in Bagdad ervan Koerdische Kinderen te hebben vermoord en hij herhaal de zijn oproep' aan de Verenigde Naties om de Iraakse. bombarde-: menten op dorpen van de Koerden bouwondernemer Hansen, die enke le - maanden geleden aan M. op dracht gaf de aanbetalingen (varië rend rond de 20.000 gulden elk) van vijftien huizenkopers te bevor deren. Het ging hier om een blok woningen dat door Hansen was uit besteed aan de Volendamse aanne mer Hein Schilder. een halt toe te roepen. Hij gaf toe, Teneinde M. die bedragen te laten dat een eenheid van de Koerden die' vorderen, tekende Hansen een de oliestad Kirlcöék' genaderd was blanco papier, dat in goed vertrou- door Iraakse regeringstroepen terug wen naar behoren zou worden op gedreven was.. gesteld. Nu de verduisteringsprak tijken van M. aan het licht zijn gekomen, verweren hij en zijn ad vocaat zich door te stellen, dat het hier een akte van cessie betrof, die indien deze akte tijdens het proces als zodanig wordt erkend M. voor onbepaalde tijd het recht geeft tot het beheer van de gelden. Een van de voorwaarden voor er kenning van de akte is echter de betekening van elk der vijftien huizenkopers. M. zegt aan deze voorwaarde voldaan te hebben, maar de Alkmaarse officier van Justitie, rar. J. van den Oever, is hier bij lange na niet van over tuigd. Hij betreurt het overigens ten zeerste, dat de ondernemer Hansen 'uit achting voor M.' een blanco stuk papier heeft getekend. M. naar dit middel heeft gegrepen in: 'Ondergetekende cedeert draagt over) voor zoveel nodig zijn vorderingen op de kopers aan ge noemde heer M.' Inmiddels is duidelijk geworden dat M. naar dit midel heeft gegrepen om uit steeds hoger oplopende gok schulden te komen. Speurwerk in de riante woning van M. in Bergen aan Zee leverde lidmaatschapskaar ten op van vrijwel alle te boek staande roulette-casinas in Neder land. Ook een lijst van 600 leden van het casino 'De Hertenkamp' in Bergen (waarvan M. de administra tie voerde) kwam tevoorschijn. Ook is aan het licht gekomen dat M. in enkele gevallen voor BV's als schijndirecteur optrad van bedrij ven wier directeuren om fiscale re denen naar het buitenland zijn ge vlucht. De zaak is aan het licht gekomen, toen de aannemers Hansen en Schilder na herhaalde smoesjes van M. nog steeds geen geld kregen. Bij nader onderzoek bleek dat M. met zijn echtgenote naar Zuid-Frank rijk was vertrokken. Aanvankelijk leek hij onvindbaar, maar een valse ANWB-oproep had kort daarop suc ces. M. werd meegedeeld, dat in zijn schoonfamilie een overlijdens- geval had plaatsgevonden, waarna hij zijn verblijfplaats (een camping in St. Tropez) bekend maakte. Aannemer Hansen en de makelaar van het project, Joh. van Overbeek uit Purmerend, stapten onmiddel lijk in de auto en reisden in één stuk door naar M.'s vakantie-adres. Van Overbeek: 'Emotieloos gaf hij alles toe. Zijn spel was uit, dat besefte hij wel. Daarna is hij met een meegegaan. Maar een plezieri ge rit werd het niet'. PARIJS (Reuter) De Franse president Valéry Giscard d'Estaing en de West-Duitse bondskanselier Helmut Schmidt zijn gisteravond opnieuw besprekingen onder vier ogen begonnen over de monetaire moeilijkheden in West-Europa. Vol gens waarnemers zullen de resulta ten van de besprekingen waar schijnlijk in de komende weken door de Franse president naar vo ren gebracht worden in voorstellen aangaande de Europese economi sche en monetaire unie. Er zal na de ontmoeting geen communiqué worden uitgegeven. De ontmoeting van gisteravond was de derde in drie maanden en waarnemers lei den daaruit af dat de twee leiders de Frans-Duitse samenwerking als het fundament van de toekomstige EG-activitelten beschouwen. Een leidende draad In deze discussies is het Franse pleidooi om vóór het einde van dit jaar nieuwe initiatie ven te ondernemen teneinde de EG opnieuw op weg naar een politieke eenheid tegen het Jaar 1980 te brengen. NEW DELHI (UPI, AP) De Indi ase regering van premier Indira Gandhi heeft gisteren bij monde van de minister van buitenlandse zaken. Swaran Singh, een amende ment op de grondwet bij het parle ment ingediend dat het mogelijk moet maken het koninkrijk Sikkim, gelegen In het Himalayagebergte. op te nemen in het Indiase politie ke stelsel. Sikkim zal twee verte genwoordigers krijgen in het India se parlement. Gisteren is in Bang kok. de hoofdstad van Sikkim ver nomen. dat koning Palden Thon- dup Mamgyal morgen naar New Delhi zal vliegen om persoonlijk bij mevrouw Gandhi te protesteren te gen het Indiase plan om Sikkim vrijwel te annexeren. De regering van Sikkim, die de koning van zijn absolute macht ontdaan heeft, is het niet met hem eens en betreurd diens protesten bij de Indiase rege ring. De koning houdt staande dat het Indiase plan een schending be tekent van het verdrag van 1950 waarbij Sikkim de status van Indi aas protectoraat verkreeg, echter met behoud van de binnenlandse autonomie. Ook de Indiase opposi tie is tegen het Indiase plan. De communistische partij ls bang voor een verslechtering van de Indiase betrekkingen met China. China heeft in de afgelopen maanden herhaaldelijk de Indiase bemoeiin gen met Sikkim veroordeeld en de ze vergeleken met de Sowjet-inva- sie in Tsjechoslowakije van 1968. MADRID (AFP, Reuter. UPI) Ge neraal Franco heeft gisteren de functie van staatshoofd van Spanje opnieuw op zich genomen, zo is of ficieel in Madrid meegedeeld. De 81-jarige Franco had zes weken ge leden zijn bevoegdheden overgedra gen aan kroonprins Juan Carlos, om dat hij wegens een storing in de bloedsomloop in het ziekenhuis werd verpleegd. Toen zijn toestand ver slechterde benoemde hij Juan Car los tot waarnemend staatshoofd. Finland is een jonge staat die zorgvuldig zijn nationale, symbolen koestert. De Finse versie van Hol- andse klompen, kaas en klederdrachten is wodka, sauna, Alvar Aalto de architect, Jean Sibelius de componist, de Olympische athleten en heel veel 'Marski', de legendarische veldmaarschalk Man- nerheim, die roem verwierf in de Fins-Russische winteroorlog van 1939/40. Een van de grootste boulevards van de hoofdstad Helsinki draagt de naam Mannerheim. Een prominent hotel heet 'Marski'. Vlak bij het parlementsgebouw torent de maar schalk in brons, fier te paard, op een stenen sokkel. Ook Sibelius kom je regelmatig tegen in namen •■van parken, straten en lanen .Met gepaste trots wordt aandacht ge vraagd voor het door .Aalto* ontwor- pen Finlandia Huls. waar de Euro pese Veiligheidsconferentie van start is gegaan. In Rovaniemi, de hoofdstad van Fins Laplan3, wordt haastig gewerkt aan een concertge bouw ontwerp Aalto omdat men vreest dat de architect overle den zal zijn voordat het peperdure gebouw klaar is. De nadruk die op enkele nationale personage's valt is misschien te verklaren met de stelling dat het zeer gering bevolkte Finland (4,7 miljoen inwoners - 15 per vierkan te km.) slechts een evenredig ge ring aantal prominente kopstukken vermocht op te leveren. Maar tege lijkertijd kan de argeloze bezoeker zich niet aan de indruk onttrekken dat Finlands nationale gebruiken en persoonlijkheden krachtig wor den benut om de eigen Finse iden titeit te onderstrepen en de natio nale solidariteit te versterken. Het typeert de jeugdigheid van de Finse natie, die met Ierland en Noorwe gen tot de kleuters der Europese statenfamilie behoort. Daar komt bij dat Finland pas laat het verlangen is gaan koesteren een zelfstandige staat te zijn en dat dit verlangen vooral werd ingege ven door de wens met rust te wor den gelaten en als gevolg van ver zet tegen onderdrukking van buiten af, vooral van de kant van de Russische oosterburen. De Finnen hebben een langdurige periode van tamelijk passief nationalisme ach ter de rug, dat pas onder zware pressie van de Russen tot actief nationalisme is geworden. In Finland hebben de tegenstellin gen tussen 'links' en 'rechts' plus de tegenstelling Fins- én Zweedsta- lig. steeds een "belangrijke rol ge speeld. Nu de Sowjet-Unie steeds minder a.ls een regelrechte bedrei ging voor de nationale zelfstandig heid wordt ervaren is de behoefte gegroeid naar iets'Anders wat sa menbindt. Een yan de opvallende verschijnselen daarbij is de. neiging van de Finnen wat afstand te ne- door Chris Blankenburgh men van Zweden en de Zweedse cultuur, die in Finland diepe spo ren heeft getrokken. Het gebied dat nu Finland (Suomi: land van moerassen) heet, is van 1154 tot 1809 een stjuk van Zweden geweest. In 1809 hadden de Zweden de oorlog tegen de Russen verloren. De Finnen moesten aanvaarden dat zij als een autonoom groothertog dom bij Rusland werden ingelijfd. Die Finnen mochten hun parlement houden en hun eigen land blijven besturen, aar zij bleven aan de nukken van de Russische tsaren onderworpen. Hun positie werd on draaglijk toen tsaar Nicolaas II rond de eeuwwisseling ging probe ren de Finnen te russificeren. De Finnen reageerden op deze periode van onderdrukking met een mas saal lijdelijk verzet, wat na enige tijd soelaas bood. In die periode wakkerde in Finland het nationa lisme aan. dat parallel liep aan en beïnvloed werd door eerdere natio nalistische bewegingen elders in Europa. Toen in 1917 de Russische revolutie een eind maakte aan het tsaristische Rusland maakten de Finnen daar gretig gebruik van om hun eigen staat te proclameren, die vlot werd erkend door het nieuwe bewind in de Sowjet-Unie. Het nationalisme in Finland bloei de pas op toen nationale groeperin gen in meer zuidelijk Europa zich al lang tot staten hadden georgani seerd. Een van de redenen daarvoor was dat de Finnen zich onder Zweeds bestuur niet onprettig had den gevoeld en zij aanvankelijk on der de tsaren hun eigen leven kon den blijven leiden. Maar ook miste Finland de economische en sociale basis voor een massale onafhanke lijkheidsbeweging. Ruim driehon-.- derd jaar geleden waren er nog slechts 400.000 Finnen, die In groepjes verspreid onder vaak er barmelijke omstandigheden in een gebied woonden dat ruim tien maal v.o groot is als Nederland en groter dan Engeland. Italië of West-Duits- land. Als de jacht en de landbouw te weinig opleverden werd er gru welijk honger geleden. Niet zelden Koningin Juliana en prins Bernhard beginnen vandaag een staatsbezoek aan de Re publiek Finland. De Finse re gering heeft in verband met dit bezoek een achttal Neder landse journalisten uitgeno digd voor een vijfdaagse r tnd- reis door Finland. TROUW- redacteur Chris mankenburgh geeft in een korte artikelen- serie een aantal impressies en achtergronden over dit Scan dinavische land. dat na de nederlagen in de Tweede We reldoorlog een uiterst behoed zame politiek van neutraliteit en voorzichtigheid jegens de Sowjet-Unie voert. werd de bestaande meelvoorraad met gemalen boomschors aange lengd om in leven te blijven. Pas met de aanleg van een verbin- dingsnet van spoorlijnen en water wegen. rond de jaren 1870, brak het einde van een tijdperk van ontbe ringen aan. Door het verbindings- net was nu een industriële exploi tatie mogelijk van de uitgestrekte bossen. Het leverde de Finnen niet alleen een dikker belegde boterham' op. maar bracht hen ook dichter bij elkaar. Zweedse cultuur Hoewel Finland al in die periode Russisch' was, werd het land nog steeds bestuurd door een Zweedsta- lige elite. Het Zweeds was de taal van het bestuur gebleven. Bij amb telijke gebeurtenissen, zoals een rechtzaak, moest een Fin zich van een tolk bedienen om te begrijpen wat er aan de hand was. De Zweedssprekenden vormden de be stuurlijke en culturele bovenlaag (behalve de geestelijkheid) en de sociale scheiding tussen 'hogere' en 'lagere' klassen verliep vrij nauw keurig langs de Zweeds-Finse taal barrière. Een Fin die hogerop wilde moest eerst Zweeds leren. Eind vorige eeuw werd een verwoe de strijd gevoerd om een eind te maken aan de culturele en sociale overheersing van het Zweeds. De Finse taal werd gepopulariseerd, aandacht besteed aan de Finse tra dities en de basis gelegd voor een bloeiende Finstalige literatuur. Maar ondanks alle Inspanningen is het Zweeds de Finse samenleving blijven brandmerken. In tal van Finse steden wordt het stadsbeeld nog steeds bepaald door typische Zweedse bouwwerken. Het ambte lijke contact verloopt in Finland Helsinki is een typisch westerse, Scandinavische stad, waar de invloed van het buurland Zweden nog steeds zichtbaar ls. bijna even formalistisch, maar minder geroutineerd, als in Zwe den. In hogere functies op departe menten. banken en in het bedrijfs leven wemelt het van de klinkende Zweedse namen. De sterke positie van de Zweedstaligen wordt het best geïllustreerd door het feit dat Finland met Iets meer dan zes pro cent Zweedssprekenden officieel tweetalig is: Fins en Zweeds. Fin land heeft een (rechtse) Zweedse partij, die 9 van de 200 parlements zetels bezet, maar met twee minis ters in de huidige coalitieregering vertegenwoordigd is. 'Haat-liefde' De traditionele Fins-Zweedse 'te genstellingen' spelen in het moder ne Finland een veel minder belang rijke rol dan vroeger. Maar ook nu nog koestzren de 'echte' Finnen gemengde gevoelens jegens de Zweedstaligen en het buurland Zwe den. wat het best kan worden om schreven als een 'haat-llefde'-ver- houding. Deze wordt versterkt door de harde noodzaak van duizenden Finnen om in Zweden emplooi te zoeken omdat in eigen land geen werk of passende woongelegenheid te vinden is. terwijl Zweden aan zienlijk hogere lonen betaalt. Bo vendien beseffen de Finnen met enige bitterheid dat hun land nooit de kans heeft gekregen zich in de internationale politiek even onaf hankelijk op te stellen als Zweden en hetzelfde welvaartspeil te berei ken als hun Scandinavische buur land. De Fins-Zweedse rivaliteit heeft echter nooit tot felle conflicten ge leid. Zij wordt uitgeleefd in de in dustriële concurrentie en bij natio nale sportontmoetingen. De Finse president Urho Kekkonen vertelde wat gekscherend dat hij ln Zweden een Fin kende die hem had gezegd dat er voor hem maar drie hoogte punten per jaar waren: de ontmoe ting met Kekkonen als deze Jaar lijks in Zuid-Zweden kwam vissen, een Finse overwinning op Zweden bij de Ijshockey en een Finse tri omf bij de atletiek-ontmoetingen. Nadat Zweden begin vorige eeuw de Finnen aan de Russen had overge leverd zei een Finse politicus: 'Wij zijn niet langer Zweden. Russen kunnen wij niet worden. Wij moe ten Finnen zijn'. Ruim honderd jaar Russisch oppergezag en een kwart eeuw politieke pressie vanuit de Sowjet-Unie hebben de Finnen gedwongen Fin te zijn. Maar zij hebben nog steeds wat moeite met het 'brandmerk' van acht eeuwen Zweeds bestuur, dat Finland tot een typisch Scandinavisch-, en een op en top westers, land heeft ge maakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9