Aantal automaten neemt snel toe amro-pierson fund Saoedi-Arabië en Algerije verlagen hun olieprijs nief Jongeren 'flipperen' voor ca. 10 miljoen gulden FME beveelt investerings- onderzoek aan amre-piersonfund Simonet belet EG-geding tegen België Afbetaling tot f 1.000 zonder aanbetaling Huisbrandolie op rantsoen in Frankrijk COUPEBUS FAMILIEBERICHTEN UV b< 's-Gravenhage PEDAGOGISCHE AM HET HAAGSGH GIEfL pe, DGCENT(E) EN TROUW, KWARTET DINSDAG 3 SEPTEMBER 1974 TROl DEN HAAG Het aantal 'automaten in ons land is, vooral de laatste jaren, snel toegenomen en het ziet er naar uit, dat aan deze groei voorlopig nog geen einde komt, aldus het Voorlichtingsinstituut voor Distributie door Automaten (VIDA) Niet alleen eten en drinken wordt steeds meer 'uit de muur' genuttigd, ook het aanbod van amusement is voor een belangrijk deel reeds geautomatiseerd. Het aantal ge plaatste amusementsautomaten (in amusementhallen, horecabedrijven, discotheken, warenhuizen, jeugd huizen, campings enz.) bedraagt nu ongeveer 40.000 en men verwacht in de komende jaren nog een rede lijke groei van dit aantal. Zeer populair is het 'flipperen' geworden, vooral bij jongeren. Naar schatting wordt hieraan ongeveer tien mil joen gulden per jaar besteed. Het aantal geplaatste flipperautomaten bedraagt 10.000. De omzet per auto maat bedraagt duizend gulden per jaar. Een ander soort amusement bieden de filmautomaten. Daarvan zijn er twee soorten, namelijk die voor volwassenen (sexfilms) en die voor kinderen (sprookjes) Tegen inworp van een gulden kan men op dit ogenblik in diverse steden een kort sexfilmpje zien. Er staan thans 120 van deze automaten, voornamelijk in sexboetieks en amusementshal len. In andere Westeuropese landen schijnen deze automaten erg in trek te zijn, aldus het VIDA. Uiteen Het aantal frisdrankenautomaten zal jaarlijks met minstens tien pro cent toenemen, er zijn er nu 13.500. Vooral flessenautomaten zullen snel in getal groeien. Over de toekom stige mogelijkheden van de melk- automaten lopen de meningen sterk uiteen, van snelle groei tot stabilisatie. Moeilijkheden bij de verkoop zijn de koeling en het ver wijderen van bacteriën, die vaak bij melkautomaten voorkomen. Al gemeen wordt verwacht, dat de vraag naar patatfrites-automaten zal blijven toenemen De grootste omzet vindt plaats na vijf uur 's middags, de omzet per automaat ligt in de buurt van 800 porties per week. Het aantal pinda-automaten zal niet groeien. De exploitatie daarvan is nogal kostbaar. Wel zul len deze automaten binnenkort be halve pinda's ook andere, duurdere, noten kunnen leveren. Het aantal automaten voor snoep goed en versnaperingen neemt toe, maar winkeliers komen er tegen woordig wel van terug, omdat ze nogal eens 'gekraakt' worden. Dit soort automaten vindt men vooral in dorpen. De belangrijkste kopers zijn jongeren tot 20 jaar. De omzet per automaat ligt in de buurt van 135 gulden per week. De automaten voor voedsel-snacks staan vooral in zgn. automatiekhallen en bedrijfs kantines. De laatste tijd is er een opleving van het aantal automa- tiekhallen. Men verwacht, dat het assortiment artikelen, dat nu via automaten wordt verkocht, binnen kort zal worden aangevuld met zgn. 'uitgebreide snacks' tegen een ho gere verkoopprijs, omzetten per au tomaat per week 750 gulden. Een forse jaarlijkse groei verwacht men van het aantal automaten, die vruchtensap verschaffen. Jaaromzet per automaat 7000 gulden. Voorts wordt nog een toeneming verwacht van het aantal automaten voor warme dranken. Geen uitbreiding verwacht men meer van het aantal wassalons en van de weegschalen, welke laatste moeilijk rendabel zijn te maken. Het aantal automaten voor nylons-panties loopt terug, zo als ook de vraag naar deze artike len afneemt en voorts verwacht men geen verdere groei meer van het aantal ijsautomaten. Een toe nemende vraag is er naar wissel geldautomaten en automaten, waar uit men zeep en- of papieren hand doekjes kan betrekken. DEN HAAG Het is wellicht zin vol van regeringszijde een onder zoek in te stellen naar de motieven en de oorzaken van investeringen per bedrijfstak en per type investe ring. Deze suggestie doet de vereni ging voor de metaal- en elektro technische industrie FME in haar orgaan Metalelektro Visie. Er bestaat klaarblijkelijk veel ver schil van inzicht omtrent de facto ren die de omvang van de investe ringen bepalen, aldus het blad. Al gemeen is men het eens over de noodzaak om in de huidige omstan digheden verder te investeren, maar over de wijze waarop dit moet worden gestimuleerd bestaan duidelijke meningsverschillen. Niet alleen moet er omscholing zijn om in vacatures te voorzien, maar ook dienen nieuwe arbeidsplaatsen te worden geschapen door middel van een uitgekiende combinatie van breedte- en diepte-investerin gen. Met algemene maatregelen die zich beperken tot enige belasting verlaging en die de schijn wekken dat zij van tijdelijke aard zijn, komt men er niet, zo meent de FMF. (ADVERTENTIE) F.en od researchfaciliteiten eu Een op researchfaciliteiten eu know-how van beide banken gefundeerd beleggingsfonds. Waarbij de belangen internatio naal gespreid zijn. En de beleggers participeren in het totale pakket van hoogwaardige, zorgvuldig geselekteerde aandelen. solide vermogensbeheer. BRUSSEL Henri Simonet het Belgische lid van de Europese Com missie houdt een procedure' van de Europese Gemeenschap tegen België (wegens vermeende overtreding van de eeg-bepalingen betreffende vrije concurrentie) tegen. Deskundigen van de EEG-commis- sie, die op grond van het verdrag van Rome) de oprichting van de Gemeenschap) grote bevoegdheden heeft om vrije concurrentie te waarborgen, beschuldigen de Belgi sche regering dat zij heeft voorko men dat de bouw van 3500 goede renwagons bij Franse en Duitse on dernemingen zou plaatsen. In 1972 werd een Inschrijving gehouden waarop Franse en Duitse fabrieken wagons aanboden voor 600.000 frank per stuk terwijl een Belgische maatschappij in haar offerte een prijs van 800.000 frank vroeg. De Belgische regering wilde dat het contract toch in handen zou komen van het binnenlandse bedrijf en stelde voor de spoorwegen een sub sidie van 200.000 frank per goede renwagon beschikbaar. Dit type staatshulp is krachtens artikel 93 van het verdrag van Ro me verboden. De documenten voor de zaak tegen de regering in Brussel zijn al opge steld. maar om de procedure te kunnen beginnen is de unanieme instemming nodig van alle dertien leden van de Europese Commissie. Henri Simonet heeft zijn stem tot op heden niet willen geven. DEN HAAG Als de wensen van het bedrijfsleven worden vervuld zal men voortaan bij de afbetalings transacties tot een bedrag van duizend gulden geen aanbetaling behoeven te doen De grens is se dert 2 Januari 1973 400 gulden daarvoor was de grens 250 gulden. Het bedrijfsleven heeft staatssecre taris Hazekamp van economische zaken deze verhoging gevraagd we gens de aanzienlijke prijsstijgingen en de belangrijke stijging van het algemeen inkomensniveau. Volgens het bedrijfsleven is het gevaar van overcreditering niet groot en zal de gevraagde verhoging van onderge schikt belang zijn in het kader van het consumptief krediet. De staatssecretaris heeft advies ge vraagd aan de commissie uitvoe ringsvoorschriften wet afbetalings stelsel van de sociaal economische raad inzake een eventuele optrek king van het bedrag tot welk vrij stelling is verleend m.b.t. de ver plichte minimum-kassastorting voor alle afbetalingstransacties. Deskundigen OPEC willen hogere prijs ALGIERS Algerije en Saoedie-Arabië zijn overeengekomen hun olieprijs niet te verlagen. Dit meldt het Algerijnse persbureau. Het citeert ingelichte kringen in de Algerijnse hoofdstad die zeggen dat het besluit het resultaat is van recente besprekingen tussen de twee landen. PARIJS Komende winter zal in Frankrijk huisbrandolie worden ge rantsoeneerd. Minister van indus trie Michel d'Ornano heeft dit vrij dagavond bekendgemaakt. Er is nog geen definitieve begindatum vast gesteld. Volgende maand zal de dis tributieregeling officieel worden bekendgemaakt, zo zei de minister. Frankrijk, dat ernstig lijdt onder de sterke stiging van de invoerre- kening voor olie. staat dit jaar een betalingsbalanstekort van minimaal 20 miljard frank (ongeveer 11.3 miljard gulden) te wachten. Vorige maand bracht prins Saoud al Faisal, een speciale afgezant van koning Feisal van Saoedie-Arabië, een kort bezoek aan Algiers en overhandigde een boodschap van de koning aan president Boumedienne. Zijn bezoek volgde op dat van de Algerijnse minister voor industrie en energie Abdessalem aan Saoedie- Arabië. Het Algerijnse persbureau zegt te geloven dat het besluit een consolidering vormt van het front van olieproducerende landen en een wijziging van de situatie aan de vooravond van de OPEC-yerga- dering in Wenen op 12 september. Het akkoord tussen Algiers en Ryad is een antwoord voor hen die en mogelijkheid zagen de eisen van de OPEC-landen te bestrijden wegens de 'isolering' van Saoedie-Arabië. Het heeft ook alle recente verkla ringen waardeloos gemaakt over een mogelijke verlaging van de prijzen. Saoedie-Arabië heette voor stander te zijn van een verlaging van de olieprijs terwijl andere OPEC-landen zich daartegen ver zetten en de voorkeur gaven aan een vermindering van de produktle. gaat van 94 centime (85 cent) naar 1,04 frank (94 cent). Door deze verhogingen hebben de benzine prijzen in Zwitserland een peil be reikt dat nog nooit eerder is voor gekomen. De autoriteiten in Bern hebben tot deze accijnsverhoging besloten om het begrotingstekort over 1975, dat wellicht 1,5 miljard Zwitserse frank zal bedragen, op te vangen. Ver wacht wordt dat de verhoging de Zwitserse regering volgend jaar ex tra-inkomsten van ongeveer 500 miljoen frank zal opleveren. De accijns op benzine gaat met vijftig procent omhoog van twintig naar dertig centime per liter. Voor de accijns op lichte stookolie geldt een verhoging van vijftien procent tot twee frank per honderd kilo. De accijns op zware stookolie wordt gebracht van 80 centime op 1,10 frank per honderd kilo. Verhoging Economische deskundigen van de OPEC-landen die al in Wenen ver blijven. zijn volgens betrouwbare kringen, overeengekomen dat een verhoging van de olieprijs gerecht vaardigd is voor het laatste kwar taal van dit jaar. De deskundigen, die tezamen de economische com missie van de OPEC vormen, berei den gedetailleerde voorstellen voor die op de bijeenkomst van 12 sep tember zullen worden besproken. Volgens genoemde kringen loopt de omvang van de voorgenomen prijs verhoging 'langs dezelfde lijnen als voorheen.' De vorige bijeenkomst van de economische commissie in juni beval een verhoging aan van de lijstprijs theoretische basis prijs voor de berekening van be lastingen en royalty's in de produk- tielanden van 11.65 naar 12.67 dollar per barrel. Maar de minis tersbijeenkomst die twee weken la ter in Quito volgde hield de lijst prijs op hetzelfde niveau en besloot enkel de veel minder belangrijke royalty-betalingen met twee pro cent te verhogen. Na viervoudige verhogingen van de lijstprijs in het laatste kwartaal van 1973 hebben de ministers tij dens hun driemaandelijke bijeen komsten besloten de prijs te be vriezen ondanks aanbevelingen voor een verhoging door de econo mische commissie. De commissie namelijk baseert zijn voorstellen uitsluitend oo" economische overwe gingen terwijl de ministers zich ook laten leiden door politieke factoren. Zwitserland De Zwitserse regering heeft in gaande 31 augustus een aanzienlij ke verhoging van dc accijns op olieprodukten afgekondigd. Het ge volg hiervan is dat automobilisten nu aan de pomp een frank betalen (ongeveer 90 centime ofwel 81 cent), terwijl de prijs van super omhoog BE 01BEKEIBE Takstan bijeengebracht door Albert Vogel BK onxixiBK COUPElüSi GIAH m uiUtUftfU Dit bosk, dat geen Couperut- iiefhebber mag missen, geeft een boeiend beeld van een steeds waarandere Couperus. Gekozen werd uitzijn gehele werk. Frag menten. gedichten, beschrijvin gen. dialogen en gedachten vor- men te zamen een klourrijk Couperus-boeket. f 14.50 In de serie Amstetpaperbacka Verkrijgbaar bij uw boekhandel Elke WKKKIIAG behalve zaterdags bestaat er 's avonds tnt acht uur gelegcnneid tot het telefonisch opgeven van familieberichten, die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst. Dit kan uitsluitend onder no. 020- 220383. Ook op ZONDAGAVOND is dl* mogelijk, maar dan van ZES tot ACHT uur. Na dit tijdstip is geen ~<p- gave van advertenties meer mogelijk ATTENTIE! U gelieve steeds duidelijk op ie geven in weike bladen u de advertentie wenst 'e plaatsen (Trouw, Hel Kwartet) of in de t etiele Christelijke Pers (Trouw Hel Kwartet, alsmede de gewens'e breedte. Boeiend 1 BROKTE ROMAH-CMKIBUS De drie beroemde ro mans van Charlotte, Emily en Anne Brontë in een grote omnibus: Jane Eyre, Woeste hoogten en Agnes Grey. Onsterfelijke verhalen van liefde, hartstocht en eenzaamheid. 880 bladzijden, gebonden f 19,50 Verkrijgbaar bij uw boekhandel L J. VEEN WAGENINGEN Na veel strijd en lijden werd opgenomen in Gods heerlijkheid mijn lieve Man, onze Vader en Opa Dirk Hendrik Minnema op de leeftijd van bijna 80 jaar. Zijn lievelingspsalm was: De Heer zal u steeds gadeslaan, opdat Hij in gevaar uw ziel voor ramp bewaar'; de Heer. 't zij g' in of uit moogt gaan, en waar g' u heen moogt spoeden zal eeuwig u behoeden. H. Minnema-Pinkster F. Minnema M. Minnema-van Roon Arnhem: J. Minnema E. Minnema-Vermaas Rijswijk: M. T. Minnema M. A. Minnema-Ruijtenberg Ina en Kleinkinderen Rotterdam. 1 september 1974. Bergweg 158 a. Geen bloemen Geen bezoek aan tfuis. De overledene is opgebaard in het Gemeente ziekenhuis Bergweg. Bezoek woensdagavond van 7.308.00 uur. De begrafenis zal plaatsvinden donderdag 5 september a.s. op de algemene begraafplaats „Crooswijk" omstreeks 13.00 uur. Vertrek vanaf Bergweg 158 a te 12.45 uur. Tevens gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis in de aula op de begraaf plaats. Een lieve veel oudere vriendin, mevrouw Wamsteeker ging van ons heen. Zij had vrijwel altijd tijd voor ons. Wij zullen haar erg missen Marlies en Irene Hoogvliet, 30 augustus 1974 Karwijstraat 55. „Mijn genade is u genoeg" Met droefheid geven wij U kennis, dat de Heere na een ernstige ziekte tot Zich genomen heeft, mijn geliefde Man, onze lieve, zorgzame Vader en Grootvader Jan Pieter Westdijk oud-wethouder te Rozenburg op de leeftijd van 68 Jaar. Katwijk: H. Westdijk-van der Burgh W. van Vliet-Westdijk J. van Vliet Wlm, John, Joke en Hetty N. van Vliet-Westdijk J. van Vliet Nel, Henny en Marieke S. Kleywegt-Westdljk W. Kleywegt John, Edward, Hetty en Paul Hoofddorp: J. Westdijk C. Westdljk-Wassink Karin, Ingrid en Diane Maasland: H. van der Kooy-Westdljk P. van der Kooy Joke, Peter en René Wormer: E. Koster-Westdijk J. Koster Marja en Rolinka Katwijk: C. H. Westdijk R. Westdijk-Huurman Claudia Katwijk, 31 augustus 1974. Cleyn Duinplein 42. Geen bloemen. De rouwdienst zal D.V. woensdag 4 septem ber a.s. om 2.30 uur gehouden worden in de Gereformeerde Kerk aan de Koninginnelaan te Rozenburg, waarna de teraardebestelling op de Algemene Begraafplaats aan de Molen weg aldaar zal plaats vinden. Gelegenheid tot condoleren dinsdagavond van 8_9 uur, Cleyn Duinplein 42, te Katwijk en na de begrafenis in de aula van de begraaf plaats. Voorthuizen: Vlaardingen: Bellerive: (Tasmanië) „Zij heeft de vaste grond gevonden, waarin haar anker eeuwig hecht". Op Zijn tijd, maar voor ons plotseling, nam de Here tot Zich mijn zeer geliefde Vrouw, onze lieve Moeder en Oma, Zuster. Behuwd zuster en Tante Cornelia van der Meer echtgenote van Johannes Vreugdenhil, op de leeftijd van 72 jaar. Maasdijk: J. Vreugdenhil Maasdijk: C. Vreugdenhil N. Vreugdenhil-van Vliet Maasdijk: C. L. J. Broos-Vreugdenhil A. Broos Den Hoorn: L. C. Eijgenraam- Vreugdenhil J. M. Eijgenraam en kleinkinderen. Maasdijk. 1 september 1974 Korte Kruisweg 87. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van het dienstencentrum „De Prinsenhof". Cornells Houtmanplein 6. Gelegenheid tot con- doleantie aldaar dinsdag 3 september van 7.309.00 uur n.m. De rouwdienst zal worden gehouden op woens dag 4 september a.s. om 3 uur n.m. in boven genoemd dienstencentrum, waarna de teraar debestelling zal plaats vinden op de Algemene Begraafplaats te Maasdijk. De wijkkerkeraad van de Hervormde Wijk- gemeente „Kooiwijk-Pniël" geeft met leed wezen kennis van het overlijden van Ds. Jan Groot predikant te Harich, op 31 augustus 1974, in de ouderdom van 59 Jaar. Dankbaar gedenken wij hoe hij met grote toe wijding zijn arbeid in Leiden verrichtte gedu rende de jaren 1950 en 1966. Trooste de Heer zijn vrouw en kinderen. Namens de wijkkerkeraad: Ds. E. M. Pannekoek. praeses C. J. Revet, scriba. Lelden, 2 september 1974. De Centrale Kerkeraad van de Hervormde Gemeente van Leiden heeft met leedwezen kennis genomen van het overlijden, op 31 augustus van Ds. J. Groot die van 1950 tot 1966 predikant was van de wijkgemeente Pniël. Hij bereikte de leeftijd van bijna 60 jaar. ,.'k Zal eeuwig zingen van Gods goeder- tier eheên" Door God thuis gehaald. Zijn moegestreden kind, mijn lieve onvergetelijke Man. onze zorgzame Vader en Opa. Broer. Zwager en Oom Jan ten Hoope op de leeftijd van 70 jaar. - Uit aller naam: H. N. ten Hoope-van Veen 's-Gravenhage, 2 september 1974. Soestdijksekade 1038. Geen bloemen.- De dienst van Woord en Gebed zal worden gehouden donderdag 5 september om 15.15 uur in de aula van „Nieuw Eykenduynen", Kamperfoeliestraat 2A, waarna de begrafenis zal plaatsvinden. Psalm 73 13 (berijmd) In de zekerheid der geloofs is van ons heen gegaan mijn geliefde Man, onze lieve Vader, Grootvader. Broer, Zwager en Oom, Hubertus Nicolaas van Reenen in de ouderdom van 76 jaar. Mede namens verdere familie H. M. van Reenen-Teekens 's-Gravenhage. 2 september 1974 Soestdijksekade 926. Condoleancebezoek 's middags van 4-5 uur. Geen bloemen. De teraardebestelling zal plaatshebben don derdag 5 september te 2.30 uur ln het familie graf op de begraafplaats „Oud Elk-en-Dui- nen". Laan van Eik-en-Dulnen 38. Vertrek vanaf Soestdijksekade 926 te 2 uur. tdcAvüvïci F De echte zeiljopper in 1 g| warme wollige ruit. Met grove rits, en gevoerd. 36-44 f tbcA \Hmhd Zandvoortselaan 146, 's-Gra Pes Gevraagd voor de Havo-afdeling (klas ziekte voor een periode vai tijdelijk hoi ha Aantal uren nader overeen Volledige bevoegdheid niet Inlichtingen worden gaarne directeur, telefoon 25.74.3; 's avonds 55.90.87. Sollicitaties te richten aan heer A. Wiegman, Zandvi 's-Gravenhage. DANKBETUIG Voor oprecht medeleven en beli den na het overlijden van mijn lieve Zuster, Schoonzuster en Elizabeth van der Mar betuigen wij onze welgemeend September 1974.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8