tsbescherming tegen heid in de Kamer dichtbij "t&kmee Kerk in Oostenrijk schrompelt ineen vers hebben grote met nivellering Veel peren Qk principieel debat op komst Toelating van Surinamers moet beperkt /van Red Band natuurlijk. door het weer Storm boven zee Iweerrapporten Geen oor voor kritiek b uichwissel beveiliging dadengok DINSDAG 3 SEPTEMBER 1974 BINNENLAND (ADVERTENTIE) bescherming van de rechten van de individuele burger tegen maatregelen en it overheidsapparaat krijgt deze week de bijzondere belangstelling.van de Twee ijking tot de andere Westeuropese landen loopt Nederland, wat de rechtsbescher- ten betreft, enigszins achter. Wanneer echter de wet van kracht wordt, waarin lien afdeling rechtspraak bij de Raad van State wordt geregeld, kan deze achter ingehaald. Iedere burger, die zich onrechtvaardig behandeld voelt door de immers een beroep doen op dit onafhankelijke rechtscollege. ment ingediend om ook een beroep op de afdeling rechtspraak van de Raad van State te doen wanneer men het niet eens is met een toe wijzing, een wijziging of intrekking van subsidies, garanties en kredie ten. ■er i deze wet, die staat, ligt het |niin deze week. allerlei ingrij- e overheid als gen. kanalen, oefen'erre.- wordt gebou- van een nota, iend door mi- pijelangrijK punt de individue- ening over de ■ei i via inspraak ■te odat de plan- o rijzigd kunnen Ld t de wijziging pu ïgswet op het dit voorstel recht van het B len van beslis- of niet door kaveling bleek stemrecht niet ■n len in de ver- In Tubbergen hierdoor een Een voorge- nu dat pach- (n|5 are ook mo- van de bur- is een uiterst k cipieel onder elangrijke din- |>njistel. Maar de juridisch en in. lerwerp is het jrview. dal het I land met mi- De VVD /al toestemming bièdent Den Uyl deze zaak. Dit iruikelijk. wor- confessionele |\®ioedelijk neg VD meent dat aanzien van in het bui- ad. In zijn i-kamerlid De te weinig steed aan dit erzoek om een principieel elè- fcstelde nieuwe burger zijn bij de over- Zoals bekend bestaat vooral in kringen van het maatschappelijk werk en bij culturele instellingen behoefte aan deze rechtszekerheid. Artikel 5 van de nieuwe wet bestaat uit een hele lijst van soorten be schikkingen (besluiten van de mi nister), waaraan men zich zonder meer moet onderwerpen. Verder wordt er een hele lijst van wetten voorgesteld, waartegen bij uitvoe ring van deze wettelijke maatrege len geen beroep mogelijk is. Te royaal heid, die (tegen) partij is, maar bij een onafhankelijke rechtbank. Nu is het niet zo, dat men direct al kan aanbellen bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State. Eerst moet de burger die zijn recht zoekt, een bezwaarschrift indienen bij de instantie, die hem onrecht zou hebben gedaan. Wijst de in stantie dit bezwaar af, dan doet men een beroep op de Raad van State. Een uitspraak van de nieuwe afdeling rechtspraak is: bindend. Krijgt de burger gelijk dan moet de maatregel ongedaan worden ge maakt. Op het ogenblik is het zo. dat in laatste instantie een beroep kan worden gedaan op de Kroon (de minister), die weliswaar de Raad van State als adviesorgaan moet horen, maar zelf het laatste woord heeft. Volgens de nieuwe opzet .zal de klagende burger uiteindelijk niet een bewindsman achter het loket vinden, maar een onafhankelijk oordelende rechter. Ingewikkeld Het staatsbestel is echter zo inge wikkeld, dat dit niet altijd opgaat en de overheid in veel gevallen toch aan het langste eind trekt. Door de confessionele fracties (KVP. ARP en CHU) met mr. W. Scholten van de CHU als woord voerder zal er vooral op worden aangedrongen de rechtszekerheid zo groot mogelijk te maken. Zo heeft mr. W. Scholten reeds een amende- ïonomische redactie it Nederlands Christelijk Werkgeversverbond moeite' mee hebben wanneer de vakbeweging •nonderhandelingen opnieuw nivelleringseisen iens, algemeen \NCW heeft dit kabinet-Den an al vrij ver rentuele eisen ng betekenen ïpeenstapeling'. iheid van het [bjens de heer .1 punten die begroting 1975 gaat maar idoor. Het res- een nlvelle- lieuwe laagste |r en inkomst en - Het hieruit ieiende belas- 150 gulden, livellering be- W. en van het nef. lenteerde nota lie id vertegen- je nivellering, stelt een nieu- im het mini- ïimum vakan- vllen. Ook daar- ellering zitten, kinderbijslag- rden herzien :omensgroepen irts stelling te- /beweging, dat •licht van de ondernemin- rordt gegeven, erkt het be- om aan de reële inhoud lerzoek van de ienst zou dit bovendien hebben aangetoond. De vakbeweging zou ook nog eens de zaak aanhangig kunnen maken bij de rechter; van die mogelijkheid heeft zij echter nog geen gebruik willen maken. Ministeriële werkgroep: AMSTERDAM De toelating van Surinamers en Antillianen tot Nederland zal op korte termijn aan regels moeten worden gebonden om de trek vanuit de West naar ons land te beperken. Tot deze conclusie komt een amb telijke werkgroep, die een jaar geleden een advies uitbracht over de coördinatie van beleidsmaatre gelen voor de opvang van rijksge noten in Nederland. Het advies, dat nooit openbaar is gemaakt, werd opgesteld door ambtenaren van CRM, Sociale Zaken, Onderwijs. Jus titie. Volkshuisvesting en van het kabinet van Surinaamse en Antili- aanse Zaken. De commissie stond onder leiding van dr. G. Hendriks van CRM. De commissie komt tot de slotsom, dat de trek van Surinamers naar Nederland slechts op zeer lange termijn via versnelde en sociale ontwikkelingsplannen structureel kan worden aangepakt. De verbete ring van de werkgelegenheid in Su riname en op de Antillen helpt wel bij de afremming, maar niet bij de indamming, aldus de commissie. Daarom is meer medewerking van de regeringen in Paramaribo en Willemstad nodig dan tot nu toe het geval is geweest. De commissie vindt, dat er binnerf vier jaar een ander beurzenbeleja moet komen en verbeteringen moe ten zijn aangebracht in het onder wijs. de werkgelegenheid, de her scholing. de opvang van minderja rigen, de huisvesting en de eiflture- le begeleiding. Verder stelt de werkgroep ^oor, dat er in de rijksdelen overzee een algemene ziektekostenverzekering wordt ingevoerd met behulp van Nederlandse ontwikkelingsgelden. Daarnaast zal er eenbetere voor lichting moeten komen op het ge bied van dé geboortebeperking. Om de terugkeer -van Surinamers te vergemakkelijken, stelt de com missie voor financiële steun te ver lenen. Een mogelijkheid daarvoor is de terugkerende gezinnen geduren de bepaalde $ijd kinderbijslag te verlenen in Suriname en de Antil len. Hiervoor is echter in Neder land een wetswijziging nodig. Mr. W. Scholten vindt, dat er toch wel wat al te royaal de onderwer pen op deze verlanglijst van wetten zijn geplaatst. Een interessant punt in de discussie is ook wat er precies moet en kan gebeuren wanneer een uitspraak is gedaan. Duidelijk is, dat in zo'n geval de overheid niet te maken heeft met een advies, ook al is ze afkomstig van de Raad van State, dat niet opgevolgd kan wor den, maar met de uitspraak van een onafhankelijke rechter. In de praktijk zal het zeker wennen wor den aan deze noodzakelijke correc tie op de overheidsmacht. WENEN (Kipa, Kathpréss) Onder de titel 'De a-religieuze godsdienstigheid van dpOostenrijker verdwijnende kerkelijkheid onder barokke krulletjes' heeft het maandtijdschrift 'Herder-Kor- respondenz' een wat/het zelf noemt 'ontnuchterende balans' opge maakt van de r.k.ykerk in Oostenrijk. De schrijver van het artikel, Fritz Csoklich, noemt de ontwikke lingen alarmerend. Hij wijst daarbij op de teruggang van het kerkbezoek, dat/ in Wenen een dieptepunt bereikt van 9 procent min of meer géregelde kerkgangers. De soms heftige spanningen tussen conservatieven en progressieven zijn geringe^ geworden, maar daar moest volgëns Csoklich een hoge prijs worden betaald, namelijk de 'innerlijke emigratie' van conserva tieve katholieken, die aan het mo derne gezicht van de kerk niet konden wennen, en de 'stille uit tocht»' van de hervormingsgezinde minderheden in de progressieve vleugel van het Oostenrijkse katho licisme. £Iet aantal priesters is in Oosten rijk bijna het laagst in Europa. Alleen Portugal staat er nog slech ter voor. Overal heerst apathie en berusting, zelfs in de kerkelijke kerngroepen. Het georganiseerde katholicisme heeft geen kracht meer. De katholieke actie, vroeger een actieve beweging, is geworden tot een generale staf zonder solda ten. Het ouderwetse jeugdwerk is practisch verdwenen. Het katholicisme vertoont volgens Csoklich nog sterke kenmerken van de vqlkskerk. Zo worden nog steeds negentig procent van alle kinderen in Oostenrijk gedoopt. De Oosten rijker heeft zijn kerk nog steeds nodig voor de doop. het huwelijk en de begrafenis, ook al heeft hij nauwelijks weet meer van de ka tholieke leer en is hij het er vaak niet mee eens. Katholiek zijn is voor de Oostenrijker meer een kwestie van cultuur dan van ge loofskennis en -beleving. Een fat soenlijke Oostenrijker laat zijn kin deren dopen, trouwt in de kerk en laat er zich begraven, aldus de Her der Korrespondenz. In het katholieke Oostenrijk 89 procent noemt zich nog steeds ka tholiek constateert Csoklich vij andige gevoelens tegenover de kerk bij de kleine en grotere midden stand. Die vijandigheid vindt hij niet bij de arbeiders in de indus triegebieden, alhoewel dezen wel als 'kerkschuw' zouden kunnen worden beschouwd. Csoklich komt uiteindelijk tot de conclusies, dat er van de r.k. kerk als zodanig geen impulsen uitgaan. Het katholicisme schrompelt maat schappelijk ineen. De intellectuelen zijn aan hun lot overgelaten. Tegen over de jongeren staat de kerk volkomen radeloos, aldus Csoklich in de Herder-Korrespon denz van augustus 1974. DEN HAAG Nederland heeft een grote pereoogst die komende weken op de markt zal komen. Ze zal onge veer het dubbele worden van wat het vorig jaar werd geoogst en van een ras als beurré hardy komen er dit jaar we drie tot vier keer zoveel als het vorig jaar. Ook in België is de pereoogst ruim het dubbele van die van het vorig jaar. Toch zijn de telers niet ongerust over de afzetkansen want elders in Europa zijn heel wat minder peren met na me in Frankrijk en in West-Duits- land. De Nederlandse peretelers re kenen dan ook op een flinke export van hun produkt. vooral naar Enge land en West-Duitsland. route van het 'dstad is als 15 uur (01ymr .30 (terugkeer >vertoom. Nas- kt, Raadhuis- P.H. Kade. aat, Stadhou- ade. Museum- iat. Apollolaan. iplein. Van onze weerkundige medewerker Hoofdrolspeelster op het Westeuro pese toneel is een diepe depressie boven Wales. Om 7 uur gisteravond was de luchtdruk in het centrum ge daald tot 972 millibar, gemeten in Millord Haver., op het uiterste zuid west-puntje van Wales. Vooral aan de zuidzijde van het minimum waait hel hard tot zeer hard. De sterkste windstoot werd gemeten door Plymouth met 106 km/uur ofte wel oorkaankrachi 11 Beaufort. Sterkste luchtdrukdaling gaf gister avond Tynemouth aan de noordoost kust van Engeland met 5.1 mb. in drie uur, de krachtigste stijging kwam voor op de Scilly-eilanden met 5.9 mb. De grootste neer slaghoe- veelheid over twaalf uur was 26 mm in Valentia op Ierland, gevolgd door 23 mm in Plymouth. Rosslare in zuidoost-Ierland en Milford Haven. Vandaag stormt het boven de Noord zee uit het zuidwesten, kracht 8 tot 9 Bf. en vooral ook onze westkust zal er wel van lusten. Het koufront van de herfstdepressie, die gelukkig op geen stukken na zo gevaarlijk is als de tropische cycloon 'Carmen', die de kust van Mexico met windstoten van 250 km/uur bedreigt, strekte zich gisteravond van het centrum tot over Frankrijk en Spanje uit. Na de passage van het front kun nen er in de loop van vandaag in ons land weer opklaringen komen. rnp.ar de kans op hier en daar een bui blijft bestaan, bij wat lagere middagtem- peraturen van 16 tot 18 graden Cel sius, tegenover 20 tot 22 graden maandagmiddag en zelfs nog 23 gra den in Maastricht en 25 graden in Neurenberg. In de eerste helft van deze week handhaaft zich het wis selvallige en vrij koele weer met af wisseling van zonnige intermezzi en buien. De koude zomer van 1974. Alvorens de stroom cijfers op de lezers los te laten, hier alvast enkele losse kant tekeningen. Augustus was van de drie zomermaanden de beste: van de zeven zomerse dagen in De Bilt le verde de oogstmaand er vijf. Op 14 augustus kwam de ommekeer. Onze medewerker in Almkerk beschreef deze 'jump' als volgt: 'Gisteren is de school weer begonnen en zo op eens is het hoogzomer met in mijn woonplaats zelfs een jaarrecord van 27.2 gr.C. En dat terwijl de hele va kantie slecht weer gaf. Er is geen gerechtigheid meer in deze wereld Inmiddels richt de blik zich alweer op de naderende winter. Het zal wel dra twaalf jaar geleden zijn, dat we voor het laatst een strenge winter meemaakten. De extreem zwaar dra gende fruitbomen (de takken van pruimen- en perebomen breken soms af en hebben ondersteuning nodig) zullen er wel niets mee te maken hebben. Zal wellicht de te lage oce aantemper atuur de circulatie beïn vloeden?' Het antwoord hierop krijgt u van ons niet te horen. Alleen dit: de statistiek leert, dat na een zomer met weinig zomerse dagen, de kans op een kouder dan normale winter, iéts groter is. Iloog water Vllsslngen: 3.19-15.24; Ha- rlngvlletsluizen: 4.54-17.12; Dotterdam: 6.05-1 B.02; Scheventngen4.23-16.43; IJ- muiden: 4.57-17.17; Den Helder: 9.16- 21.14: Harllngen: 11.24-23.39; Delfzijl: 1.22-13.24. Amsterdam regen 20 4 De Bilt regen 20 6 Deelen regen 22 1 Eelde regen 22 1 Eindhoven regenbui 22 1 Den Helder regen 19 4 Luchth. R'dam regen 20 4 Twente regen 22 0.1 Vlissingen regenbui 20 5 Zuid-Limburg zw. bew. 23 0 Aberdeen regen 17 0 Barcelona licht bew. 27 0 Berlijn half bew. 24 0 Bordeaux zw. bew. 23 10 Brussel regen 21 6 Frankfort regen 24 0.1 Genève mist 23 2 Helsinki onbewolkt 20 0 Innsbrück zw. bew. 25 0 Kopenhagen licht bew. 19 0 Lissabon licht bew. 22 1 Locarno geheel bew. 19 0 Londen regenbui 19 6 Luxemburg regen 20 1 Madrid zw. bew. 25 0 Malaga half bew. 31 0 Mallorca licht bew. 28 0 München zw. bew. 25 0 Nice licht bew. 24 0 Oslo zw. bew. 19 6 Parijs zw. bew. 19 6 Rome zw. bew. 28 0 Split zw. bew. 29 0 Stockholm zw. bew. 22 0 Wenen half bew. 22 0 Züricht regen 22 0 Casa Blanca onbewolkt 25 0 Las Palmas zw. bew. 25 0 New York geheel bew. Tel Avlv half bew. 29 0 Tunis zw. bew 38 0 zonn,. sneeuw regen bewolking max. temp. min. temp. wino Richt ing onder redactie van loessmil 'Mensen horen niet in institu ten'- en 'Bejaarden zijn mensen' stond er met grote letters ie lezen op het manifest, dat de Jong Oud Trust enige tijd gele den opstuurde naar alle bewo ners van de 1700 bejaardente huizen in ons land en de direc ties van deze tehuizen. Dit ma nifest een affiche met op de achterkant o.a. een aantal be zwaren tegen de bestaande be jaardentehuizen is beslist niet overal in dank ontvangen. Een directeur van een bejaardente huis schrijft dat hij het aan de bewoners van zijn tehuis gea dresseerde exemplaar heeft ach tergehouden, omdat het pamflet volgens hem wemelt van de on waarheden en opruiend van aard is. (Op zichzelf is dit optreden al een illustratie van een van de bezwaren van de Jong Oud Trust tegen bepaalde bejaardentehui zen, waar een gebrek aan pri vacy heerst en waar de bewoners betutteld worden). Een instel ling voor maatschappelijk werk. die ook een affiche kreeg toege stuurd, zond het helemaal ver snipperd weer terug. Een andere instelling bestelde enthousiast een groot aantal exemplaren bij ter verspreiding. De Jong Oud Trust een groep mensen, die zich beijvert de be jaarden een zinvolle en volwaar dige ouderdom te bezorgen schrijft, dat de eerste reacties een zeer verwarrend beeld te zien geven: naast gretige bijval ook veel felle afkeuring. Enkele bewonerscommissies schreven, dat de geleverde kritiek niet op hun tehuis van toepassing was. Nog altijd blijken publicaties, die zich bezighouden met de ou dere mens en zijn behandeling door de maatschappij, enorm felle reacties op te roepen, ook al is er na de tv-uitzendingen van de toenmalige ombudsman Marcel van Dam over mistoe standen in bejaardentehuizen eigenlijk niet veel meer verbor gen gebleven. Toch druppelen er nog regelmatig klachten en ver halen over afschuwelijke toe standen in incidentele bejaar dentehuizen binnen bij provinci ale instanties, die toezicht moe ten houden op bejaardenoorden, bij de Nederlandse Federatie voor Bejaardenbeleid in Den Haag (waar de laatste tijd weer veel klachten binnenkomen over het gebrek aan inspraak in de bejaardentehuizen) en bij kran ten. Nu is het geen wonder, dat het manifest van de Jong Oud Trust nogal wat directies en besturen van bejaardentehuizen in het verkeerde keelgat is geschoten, want het is natuurlijk niet pret tig om te lezen 'Mensen, horen niet in instituten en dus niet in bejaardentehuizen. Tehuizen zijn een slechte oplossing, ze zijn al leen als noodoplossing aan vaardbaar. omdat de bewoners onontkoombaar meer als een verzorgingsbelioeftigde dan als een individu worden behandeld. Dit gaat ten koste van hun per soonlijke bewegingsvrijheid en leefruimte. Maar om een dergelijke kritiek, die uiteraard op het ene tehuis het andere, nu maar weg te hou- meer van toepassing is dan op den voor de bejaarde bewoners, is natuurlijk te gek. Dat tekent de onvrije situatie in een tehuis des te meer. Iedereen die uitgenodigd is om de trouwerij van Maria Anto- nietta Martina en Pierluigi Sin- dico in het Italiaanse Brindisi Minister Van Doorn heeft de Tweede Kamer bericht dat de be veiliging van musea 'nog niet op timaal is\ Wel zijn, aldus de mi nister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. de laatste jaren op ruime schaal bijzondere beveiligingsmaatregelen getrof fen. zowel bij de rijksmusea als bij de andere. Het kamerlid Van Leijenhorst had vragen gesteld naar aanleiding van de inbraak in het museum Huize Doorn. Enige oorspronkelijkheid van de verzameling daar, zal worden op geofferd aan een betere beveili ging. Er wordt een onderzoek in gesteld naar de vraag of de be veiligingsplannen voor afzonder- lijke musea doeltreffend zijn. en in verantwoorde verhouding staan tot de waarde van de daar in ondergebrachte verzamelingen. Een onderdeel van het omstre den affiche (Zie ook; Geen oor voor kritiek). mee te komen vieren, heeft bij zijn invitatie ook een postwissel gevonden.Het bruidspaar heeft alle gasten een begeleidend briefje gevraagd geen cadeautjes of bloemetjes mee te nemen, maar alleen maar lires te sturen, liefst zoveel,als ze kunnen mis sen. 'De bruid en bruidegom die beiden studeren', schrijven Ma ria en Pierluigi. 'danken u bij voorbaat voor uw vriendelijke gave. die op waardige wijze in deze tijd van versobering de plaats zal innemen van geschen ken, bjoemen of gelukstelegram men.' Bruid en bruidegom wach ten nu in spanning af wat ze anderen waard zijn. Van je fa milie en vrienden moet je het tenslotte hebben. Een Amerikaanse gerechtelijke onderzoekscommissie gaat na wat er waar is van de berichten, dat gokkers in het zich be schaafd noemende Chicago ge vechten organiseren tussen honden die afgericht zijn om elkaar te doden. Functionarissen van de dierenbescherming daar zijn er achter gekomen, dat de gokkers vaak wel tweeduizend dollar in één gevecht verwedden. De organisatoren van zo'n 'voor stelling' hebben, weten de die renbeschermers. ook een soort wedstrijdreglement opgesteld: een hond die niet meer wil vechten en van het bloederige toneeltje wegloopt, wordt tot verliezer uitgeroepen. Maar de opzet is dat de ene hond de ander in het gevecht dood bijt. De verliezer moet dan óf al dood zijn óf zo ernstig verwond dat hij niet meer kan opstaan en moet worden afgemaakt. Zoiets kan gelukkig, wat de justitie be treft. zelfs in Amerika niet. Me zou toch die mangaten dicht houden, Simpkins?

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7