I 1 Tien vingers Veronica in beroep bij de Raad van State Radio- en televisieprogramma's Groter tekort op begroting Suriname Dagrecept Subsidie kindercentra Joyriding met trein verijdeld Rotterdam mocht bordeel sluiten horen, zien en^Ê^'iropdeFli*iitO Paul Brand Chirurg in India Wethouder Geluk neemt afscheid TROUW/KWARTET DINSDAG 3 SEPTEMBER 1974 BINNENLAND/RAD IO-TV T4,K6 'Top-veertig' blijft gehandhaafd HILVERSUM De Veronica Omroep Organisatie (VOO) is in be roep gegaan tegen de beschikking van de minister Van Doorn (CRM), waarbij het verzoek van de VOO om een zendmachtiging als C-omroep werd afgewezen. Het beroep zal op 12 november door de Raad van State worden behandeld. Mr. W. J. M. Bordewijk, juridisch ad viseur van de VOO, zei gisteren op een persconferentie, dat de Veronica Omroep Organisatie voldoende aan leiding en reden heeft om de argu mentatie van de minister ten aanzien van de afwijzende beschikking op al le punten aan te vallen. De Veronica Omroep Organisatie zal daarnaast echter nog zoveel mogelijk doen om toch tot de ether te worden toegela ten. Inmiddels is uit oud-Veronica-mede- werkers ook de 'Stichting Nederland se Top Veertig" voortgekomen. Via het gedrukte woord hoopt deze stich ting door een publlkatie van de top- veartig en nog enkele hit-parades de belangen van de platenindustrie, de platenhandelaren en de consumen ten te (blijven) verzorgen. Tevens gaat de stichting als service-bureau optreden en film-, regie- en andere opleidingen (ter voorbereiding op een eventuele status als c-omroep) organiseren. Van de 63 medewerkers, die radio DEN HAAG Minister Van Doorn (CRM) heeft de Tweede Kamer la ten weten, dat volgend jaar een bescheiden begin kan worden ge maakt met de rijkssubsidiëring van kindercentra. Het KVP-Kamerlid Kleisterlee had om deze subsidie gevraagd omdat een aantal kinder centra in hun bestaan worden be dreigt als zij niet spoedig een sub sidie zouden ontvangen. Veronica telde, gaan er 45 in de W.W. Twee zijn er bij een omroep organisatie terecht gekomen, tien blijven voor de VOO werkzaam en twee zijn er overgegaan naar de nieuwe stichting. Enkele technici hebben een eigen produktiemaat- schappij opgericht. De TROS heeft zich inmiddels be reid verklaard de door de stichting te publiceren top-veertig uit te zen den. EINDHOVEN Zondagavond heeft de spoorwegrecherche, naar gistera vond bekend werd. op het emplace ment bij het station Eindhoven de 21-jarige C. v. d. W. zonder vaste woon- of verblijfplaats aangehou den, terwijl hij bezig was een loco motief te starten. V. d. W. bekende achteraf van plan te zijn geweest 'voor de lol' met de trein te gaan rijden. Toen de spoorwegrecherche arri veerde. sprongen twee andere kna pen uit de achter de locomotief gekoppelde trein en verdwenen. Zij konden even later door de Eindho- vense politie worden aangehouden. Het zijn de 19-jarige B. E. en de 20-jarige M. S. beide uit Eindhoven. Het tweetal bekende kort voor de aanhouding ook nog een inbraak te hebben gepleegd in een viskraam, waar voor 20 gulden vis werd ont vreemd. C-p Van een verslaggever PARAMARIBO De begroting - 1975 d'e de regering van Suriname gisteren bij de Staten heeft inge diend verto» nr een tekort van 54 miljoen Surinaamse gulden (Of), wat overeenkomt met 86 miljoen Neder'ondse gulden. Voor 1974 was een tekoit van S45 miljoen be- gron, maar premier Arron noem Je de opstelling van zijn voorganger geflatteerd. De regering heeft zich willens cn wetens grote beperkingen opgelegd, aldus Arron, die zelf de portefeuille van financiën beheert. Maar 'de schaarste aan financiële middelen moet niet gedramatiseerd worden.' Volgens hem kunnen de ontwikke lingsfondsen 'effectlever benut worden dan voorheen'. Verder kan het starten uit een ongunstige posi tie een aansporing zijn, zich tol het uiterste in te zetten voor de verwe zenlijking van onze nationale doel einden'. De Surinaamse betalingsbalans vei- toont tot dusver in 1974 geen te kort De monetaire reserve s-»eg tot begin augustus met S4,5 miljoen tot 136 miljoen. De werkgelegenheid ontwikkelt zich ongunstig. Het aantal arbeidsplaat sen stokt al jaren op 95.000 tcw'11 het aantal geregistreerde werklozen ondanks de wassende stroom naar Nederland blijft stijgen (nu 12.0000). Die emigratie heeft een aantal nadelige invloeden: inkrim ping van de economische oednjvig- heid, verlies van goed opgeleide en ervaren krachten. Triest noemt de financiële nota dat een aantal on verzorgd achtergelaten gezinnen ten laste van de gemeenschap komt. De Surinaamse regering wil grotere opbrengsten uit natuurlijke hulp bronnen, en gaat binnenkort be sprekingen openen met de bauxlet- maatschappijen. Voor 1975 zijn de heffingen op bauxiet al 25 procent hoger geraamd dan de afgelopen jaren: vijf miljoen Surinaamse gul den. SMIDJE VERHOLEN Steekproeven Achilles Mussche (78) overleden BRUSSEL Achilles Mussche, de Belgische schrijver, is zaterdag op 78-Jarige leeftijd overleden. Met zijn eerste verzenbundel De Twee Vaderlanden, verschenen in 1927. behoorde hij, met Wiens Moens tot de Vlaamse humanitalr-expressio- nistische lyrische dichters van de jaren twintig. Later met Koraal van den Dood, de in 1938 versche nen bundel, was hij eenvoudiger en sprak hij op een bezonken wijze uitsluitend zijn persoonlijke ge moedsleven uit. Hij schreef studies over Cyriel Bruysse, de Bruycker, etser en tekenaar, en Herman Gor ter. Tot de essays die hij schreef behoren De Broeder van Hamlet en Aan de Voet van het Belfort. Achil les Mussche was redacteur van het Nieuw Vlaams Tijdschrift, lid van de Koninklijke Vlaamse Academie voor Taal en Letterkunde en van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde en tot aan 1968 voor zitter van de Vereniging van Vlaamse Letterkundigen. Sancta Ludmilla in Langendijk De Langedijker Oratorium Vereni ging die tien jaar bestaat, geeft op zaterdag 14 september in de Gere formeerde Kerk te Broek op Lange- dijk een uitvoering van Dvoraks Sancta Ludmilla. Een werk van 1886 dat hier vorig Jaar te Bennc broek, nog maar eenmaal te horen was. De solisten die meewerken zijn Karis Ostar. sopraan, Wilhel- mina Matthès, alt. Jan Waayer, te nor en Jan Bruin, bas. Het Amster dams Philharmonisch orkest zorgt voor de begeleiding en Jac. Kort is de dirigent. Luisteren naar muziek De Technische Hogeschool Eindho ven geeft, evenals in vorige jaren, een college-cyclus Luisteren naar Muziek, met vier colleges op 11, 18. 25 september en 2 oktober, telkens om 11.45 uur in collegezaal 4 van het auditorium. De colleges worden geleid door Hans Kronenburg, diri gent van Arti Vocali en muziekdo cent aan de Katholieke Pedagogi sche Academie in Eindhoven. Elk college behandelt muziek uit een bepaalde historische periode: 15e 16e eeuw, 17e en 18e, en in de laatste twee colleges 19e en 20e. De colleges zijn voor iedereen gratis toegankelijk. Marijke Rikze van het bureau Studium Generale (tel. 040- 472070) geeft inlichtingen. En dan nog... Guy Baert, top-chansonnier, die in achttien jaar miljoenen bijeen- zong, komt op zaterdag 14 septem ber een avond vullen in de Gro ningse Stadsschouwburg, die van daag met de voorverkoop begon. La Tierra Prometida (het be loofde land) van Miguel Littin, waarvan Festicon Laren dinsdag avond de Nederlandse première brengt, komt van donderdag 5 sep tember af in Amsterdams Mini- Movies omdat de coup van Chili een jaar geleden is. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het gemeentebe stuur van Rotterdam is niet buiten zijn boekje gegaan bij de sluiting van een bordeel in de wijk Katen- drecht in november vorig jaar. Pit heeft de vice-president van de Rot terdamse rechtbank gisteren beshst in een kort geding dat door de eigenaar van het bewuste oand te gen de gemeente was aangespan nen. De bordeelhouder vocht onder meer een artikel in de algemene politie verordening aan. waarmee een ge meentelijke overheid zich op het terrein van de rijkswetgeving zou begeven. De rechtbank deelde deze opvatting niet. Rotterdam posteer de een agent voor de deur vat liet bordeel, mede op grond van de eerder afgekondigde bordel instop, waarbij het bestaande aantal bor delen (115) bevroren zou moeten worden. Volgens het inmiddels opgeheven 'Wijkorgaan Katendrecht' is er van een bordelenstop nog geen sprake ondanks het ingrijpen van de ge meente in dit geval. Er zouden na afkondiging van de stop zeker twaalf nieuwe bordelen bijgekomen zijn. Het is maar vreemd gesteld met enquêtes. Je weet dat veel steek proeven onder t& weinig mensen worden gehouden en dus geen redelijk doorsneebeeld vertonen. Je weet ook dat de antwoorden kun nen worden beïnvloed door de manier waarop de vragen zijn ingekleed. Stel je bijvoorbeeld aan Intelligente lezers van een vooraanstaand dagblad de vraag of zij de hoofdartikelen lezen, dan zegt natuurlijk iedereen ja. Want het staat stom om nee te zeggen. Over de mate van betrouwbaarheid van een enquête-uitslag valt dus te discussiëren, maar toch vinden we het grasduinen in de cijfers wel interessant. Aan bezoekers van de Firato is gevraagd of ze in het gezin wel eens ruzie maken over het televisie programma waarnaar zal worden gekekep. Slechts 18 procent zegt er ja op en 48 procent deelt braaf mede dat er van meningsverschil nooit sprake is. Zet. er maar gerust, een zak vol'vraagtekens achter, want dat een zo hoog percentage zo absoluut eensgeestes zou zijn, is onwaarschijnlijk. Wat rest er van je eigen persoonlijkheid als je het altijd met de ander eens bent? Een andere mooie uitslag is die op de vraag hoe men denkt over de zendtijduitbreiding. Negatief staat maar 11 procent er tegenover: 20 procent stelt zich neutraal op en 53 procent denkt er heel positief over. Je bent geneigd om aan de laatste groep té vragen: hebben jullie enig idee wat je te wachten staat? Nog harder hollen of rijden 's avonds op tijd thuis te komen, nog vlugger eten. nog eerder voor de buis zitten en nog langer blijven plakken. Goed, en dan krijg je. naar wens, nog meer natuurfilms te zien, nog meer televisiespelen en films, nog meer dokumenaires en infor matieve programma's. En het resultaat is da nog meer mensen zullen gaan zeggen: 'Het kom me de strot uit, ik wil wel eens wat anders'. Van de zegeningen die prof. Geluk op het gebied van de communicatie in uitzicht stelde in AVRO's Televizier is het ook te betwijfelen of ze ons geluk zullen bevorderen. Om een voorbeeld te noemen: in plaats van de ondertitels is een systeem in ontwikkeling, waarmee je de taal van het spel of de film kunt kiezen. Moet je natuurlijk voor iedere huisgenoot een kop telefoon er bij kopen, want pa is net aan een cursus Hebreeuws be gonnen. dus zijn keus staat vast. maar ma wil liever de eigen taal horen, en de kinderen prefereren de oorspronkelijke taal. Hamlet is aan zijn einde gekomen, zoals Shakespeare dat heeft ge wild. Maar naar die dramatische climax toespelend, was Ian McKellen en andere belangrijke vertolkers aanzienlijke stukken tekst door de bewerkers ontnomen. Toegegeven, dat gaf sommige scènes meer felheid en tempo, zij het dan ten koste van taal schoonheid. De noodzaak van het nieuwe programma Herman Emmink presenteert op uw verzoek, zie ik niet zo scherp zitten. Veel nummers worden al tot vervelens toe uitgezonden en op verscheidene uitverkoren artiesten ben ik allang uitgekeken. Maar er zullen best mensen zijn die er niet genoeg van kunnen krijgen en voor wie het meeklappen op een simpel wijsje een niet geringe bevrediging Inhoudt. Nou. daar hebben ze dan recht op. TON HYDRA 115. We hebben natuurlijk al be grepen dat de optocht van hertog Egoneel Juist op tijd in het kasteel was aangekomen om de vlucht van Platvink-Jantje en Franse Sjarl te verhinderen. In het kasteel waren de deelnemers aan de optocht uit elkaar gegaan om in verspreide or de de nodige naspeuringen te gaan verrichten naar de misdadigers. De een liep hier, de andere liep daar en het toeval wilde, dat de oude Egoneel Diederhart von Zwiebel- beiss zu Heisserwursten juist het vertrek binnenliep, waar de veld slag had gewoed tussen Jantje en Sjarl ènerzijds en de professor en Asmar anderzijds. Maar ja, wij we ten al, dat Nosco weer bij zijn positieven was gekomen en op het FERDINAND plaatje zien wij duidelijk hoe de schurk zich gereed maakte om de plaat te poetsen. Hij had het akeli ge dwergje Asmar onder de arm en hij wilde juist weggippen achter een dik gordijn, toen de oude edel man met ferme tred binnenkwam. 'Halt snodaard! Sta!!!' donderde de stem van hertog Egoneel. Maar Nosco grijnsde slechts vals en riep: 'Hoe nou? Meent gij me te kunnen tegenhouden, armzalige grijsaard?' —'Dat zullen we eens gauw even zien', lachte Egoneel blij. 'Ge had er beter aan gedaan, als ge een andere kant op waart gegaan. Maar nu heeft het uur der afrekening voor U geslagen en er is geen genade meer!' Dit waren zonder twijfel dappere woorden en het verloop van de geschiedenis bewijst dat het geen zinloos gepraat was van de oude hertog. Professor Nos co liep namelijk juist de wapen zaal binnen, op de voet gevolgd door Egoneel Diederhart. Er hingen daar allerlei wapens aan de muren en met een katachtige sprong greep de oude hertog een schild en een zwaard. 'Nu komt mijn adelijke op voeding goed van pas' jubelde de grijsaard, die ondanks zijn ouder dom een ongekende jeugdigheid tentoonspreidde. Met een sneltrein-- vaart stoof hij op de totaal verbou wereerde Nosco af, die niets anders wist te doen dan ook maar een schild en een zwaard te grijpen. En nu ontstond een verschrikkelijk ge vecht. PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN AAiU fVtf HEËFr D& WEKK6R.0P ZIJN HOOFD GEHAD--MAAR IS NIET WAKKER J HEB JE NIET GEMERKT/NEEN, J£ N, DAT DE WEKKER OP rf KUNT 8 ETER JE HOOFD KWAM V/ EEN EIWMER WATER NEERZE TEN DEU0L6EN D& KEER! (ADVERTENTIE) Wè/V3Jlw I 30aug.-8sept. geopend 10-17 en 19-22 uur. zondags Trein-Toegang-biljetten bij NS stations <r'<T"*'^55JraS^^toeqanq f5.- AMSTERDAM raiTV-,^ toegangf5.- AMSTERDAM! 'WIJ moesten een operatiekamer in het Centrum bouwen', zei Paul te gen Ernest Frltschi. Hij zag verlan gend uit naar de mogelijkheid met eenvoudige methoden te experi menteren. die onder de minder ri ante omstandigheden ln de dorpen zouden kunnen worden toegepast. Verschrikt vergeleek Ernest in ge dachten de blinkend-witte opera tiekamer van het ziekenhuis met haar glinsterende batterij zorgvul dig geordende Instrumenten met het kale interieur van het simpele bouwwerkje bij het Centrum, dat Paul zich voorstelde te gaan ge bruiken: een witgepleisterde lemen hut. waar vroeger de studenten po likliniek hadden gehouden. 'Jawel!' merkte hij op. 'Maar hoe. 'Dat zul Je wel zien', was Pauls antwoord. Paul fabriceerde een schaduwloze lamp volgens het ontwerp van een ingenieuze zendingsarts uit het noorden van India, door een groot stuk aluminium een concave vorm te monteren, en het geheel aan een fitting met een 200-watts-lamp in te monteren, en het gheel aan een aantal katrolletjes aan het plafond te hangen. De totale kosten waren dertig ruples ééhonderdste van het gebruikelijke bedrag van zo n lamp. Men zorgde voor een sterili sator. en een houten operatietafel, vervaardigd in het Centrum zelf, werd van een verstelbare hoofd steun voorzien en van een speciale voorziening om de hand op te laten rusten. Het enige wat er in de drie vierkante meter grote ruimte werd veranderd was dat men voor de vensters mukietennetten aanbracht om insecten te weren. 'Ga er maar eens heen', zei Paul tegen Ernest. 'Het is jouw werkter rein'. Dorothy Clarke Wilson Vertaling: H. A. Schreuder Ernest aanvaardde de uitdaging. Hij opereerde en Paul assisteerde erbij. Chandra, die nog nooit tevo ren bij een operatie had geholpen, verzorgde samen met Mano Fritschl het steriliseren. Men paste alleen plaatselijke verdoving toe. Na de operatie, di egoed verliep, begaf de eerste patient zich naar een kleine hut in de nabijheid, vroeger eens als kraamkllniekje door dokter Hil da Lazarus gebouwd, en door haar afgestaan aan het Centrum. Dit was de eerste van talrijke van der gelijke eenvoudige operaties. Een tiental jaren later was de inventie ve lamp nog steeds in gebruik in het nieuwe platelandshospitaal, op korte afstand van het lepracen trum. Op de dag waarop deze eerste ope ratie in het Centrum plaatsvond, de dertigste januari 1954. gebeurde er nog iets anders dar de vitale bete kenis van het lepra-team en zijn werk bewees. Het was de gedenkdag van de dood van Mahatma Gandhi, een rouwdag, maar voor de medi sche studenten ook 'n vakantiedag, waarop geen college gegeven werd. Dokter Carol Jameson, hoofd van de afdeling gynaecologie, had het plan opgevat met de inwonende arts van haar afdeling een uitstapje te maken, dat kon worden gecom bineerd met de aflossing van de arts die werkte op de buitenkliniek in Gudiyattam, een veertig kilometer verderop. Halverwege sloeg de auto waarmee zij op weg waren echter over de kop en werd geheel in elkaar gedrukt. De twaalf jonge stafleden werden samen met dokter Jameson teruggebracht naar het ziekenhuis, waar iedereen haast net zo getroffen was als op de treurige dag zes jaar daarvoor. Het deed Paul denken aan de oorlogsjaren in Londen. Het was alleen nog erger dan toen. omdat de meesten van de jeugdige slachtoffers zijn eigen stu denten waren geweest. Een van hen. Mary Verghese. een knap meisje uit een Syrisch-chris telijke familie uit Kerala, herstelde nooit meer helemaal. Haar gezicht- was ernstig geschonden, haar Juk been was beshcadigd èn zij had haar sleutelbeen gebroken. Maar pas toen zij dagen achtereen buiten bewustzijn had gelegen, vrijwel be wegingloos. bleek dat zij beneden het middel verlamd was geraakt. Tweemaal moest Paul haar opere ren, wat haar vele tergende maan den aan bed kluisterde. Nog nooit was Paul zich zo sterk bewust geweest van zijn onvermo gen. Met al zijn kennis en kunde was er toch zo weinig wat hij kon doen. Door een ingreep in haar wervelkolom kon hij maken dat zij met behulp van een soort korset weer rechtop zou kunnen zitten, zich misschien zelfs naar voren en naar achteren kon buigen. Hij kon een fysiotherapeute sturen om door dagelijkse massage vergroeiingen en doorliggen te voorkomen, en om haar armen sterker te maken voor de extra last die zij zouden moeten dragen als Mary zich wilde ver plaatsen. Hij kon naast haar gaan zitten en haar vertellen over zijn werk. en haar zo helpen een posi tievere kijk te krijgen op haar be komst. En op zijn beurt kon hij moed putten uit haar ongelooflijke moed en vertrouwen, want nooit, in al die maanden, hoorde hij het meisje een woord uiten van zelfbeklag. Maar wat konden hij en anderen doen om Mary te helpen bij wat zij het meest van al nodig had: haar weer het gevoel te geven dat zij een nuttig en gewaardeerd lid van de samenleving was? 'Je moet eens plannen gaan maken voor Je verdere loopbaan', zei hij enkele maanden na het ongeval tegen haar. Vol ongeloof staarde zij hem aan. Een wilde hoop vlamde in haar ogen op. 'U bedoelt, dat het mis schien toch mogelijk zou zijn. 'Ja. natuurlijk'. Paul besprak met haar de mogelijkheden die er lagen. Haar specialisatie, gynaecologie, moest verder buiten beschouwing blijven. Maar er waren ook nog bacteriologie en pathologie. (Wordt vervolgd) Radio vandaag HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.11 OchtendgSTjin. 7.20 (S) Dag met een gaatje, waarin 8 00 Nws en 8.11 Radiojournaal. 8.50 Morgen wijd. 9.00 (S) Romant. Ork.conc. ^XVII). (9.35 Waterst.) 10.00 (S) V.d. kleuters, 10.10 (S-M) Arbeidsvitaminen. (1100 Nws. 11.03-11.05 Radiojournaal.) 11.30 (Si Rondom Twaalf. (11.55 beursber.) Over- heidsvoorl.: 12.30 Ultz. v.d. landb. AVRO: 12.40 (S) Improvisaties over kinderlied jes. 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. 13 21 (Si Hedend. kamermuz. NOS: 13.50 Fin land. EO: 14.00 Woord der waarh. 14.15 (St Over en Weer. 15.15 (S) Licht en Uitzicht. 16.00 Nws. 16.03 Klankbord. 16.10 (S) Eigenwijs. 16.30 (S) Jeugdtoer. AVRO: 17.00 (S) Mobiel. 17.55 Med. AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.21 Finland, meer dan meren (2). 18.40 (S) Licht ork. met zangsolisten. 19.05 (S) Y'All come. 19.30 (S) Vanavond: muz., vrolijbh. en verstrooiing. 22.30 Nws. 22 40 Radiojournaal. 22.50 (S) Zangsolis te met combo. 23.05 (S) Er floot een vogel in de wei. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.02 Levende woord. 7.07 (S) Badinerie. (7.30 Nws: 7.41-7 50 Echo.) 8.24 Overweg. 8.30 Nws. 8.36 Gvmn. v.d. huisvr. 8.45 Moeders wil is wet. 9.40 Schoolradio. 10.00 Wereld om ons heen. 10.20 (S) Aubade. 10.30 Nw3. 11.00 Gebakjes en een beter leven. 11.30 Bejaardenprogr. 11.55 Med. 12.00 (S) Van twaalf tot twee. met 12.30 Nws en 12.41 Echo. 14.00 (S) Lichte gramm.muz. 14.15 Schoolradio. 14.45 (S) Interlokaal op dinsdag met 15.30 Nws. 17 00 Overhetds- voorl.: Luchtpost uit de Ned. Ant. 17.10 V.d. kleuters. 17.30 Nws. 17.32 Echo. KRO: 18.00 (S) KRO-Muz. uit eigen prod. 18.19 PP: Ultz. v.d. B.P. 18.30 Nws. 18.41 Echo. 18.50 (S) Lichte gramm.muz. 19.00 After Beat. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. KRO: 20.00 Nws. 20.05 Overweg. 20.15 (S) Berl. Philh. Ork. met solist. 21.45 Twee Afrikaanse hoorspelen: 1. Kinderen v.d. rekening; 2. Slaafje spelen. 23.00 (S) Strijkkwartet: klass. muz. 23 15 Frankrljks Noordhoek is tweetalig (3). 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM Hl radio. 12.03 (S) Drie tussen de middag Opval 1 vrol. gevar. visite. 14.03 Pop- Kontakt I. 15.03 Pop-Kontakt 2: Drie- draai. 16.03 (S) Mix. (Tussen 17.15-18.30 E K Atletiek Rome 17.03 (S) Mix (verv.). NOS: 18.02 Joost mag niet eten. VARA: 19.02 Drie loopt achter. 20.02 (S) Nasn- ville. 21.02 (S) Jazz en Blues. 22.02 (S) (P)opdonder. 23.02 (S) Wachten op mid dernacht. 0.02 (S) In de kleine uren. 2.02 (S) Kees van Maasdam. 3.02 Willem van Beusekom. 4.02 Alfred Lagarde. 5 02-7.00 Hans Hamburger en Wim Bloemen- daal. Speciaal In de Brando-cyclus van de KRO is Guys and Dolls te zien. Belangrijke tegenspelers zijn: Jean Simmons, Frank Sinatra en Vivian Blaine. Ned. 2/20.20 Robert Wagner (lange tijd De dief van Washington) speelt mee in de vierde aflevering van Colditz, de BBC-serie die door de VARA wordt uitgebracht. Ned. 1/21.25 Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van Staatsbosbeheer zijn de cineasten Onno Gols en Pieter Groeneveld nagegaan wat er in ons land nog natuur te. noemen is. Ned. 2/22.10 VARA's Achter het Nieuws be licht de problemen van de vracht wagenchauffeurs in verband met het rijtijdenbesluit. Ned. 1/22.15 Duitsland brengt een film over Einstein en zijn relativiteitstheorie. Duitsl. 3/20.15 u Wie de sultan van Djogja is, wordt verteld in het radiomagazine Over en weer van de EO. Hilv. 1/14.15 Het Dinsdagavondtheater van de KRO biedt twee Afrikaanse luister spelen: Kinderen van de rekening en Slaafje spelen. Hilv. 2/21.45 De Berlijnse Philharmonie is te beluisteren in het vioolconcert in e van Mendelssohn (Itzhak' Perlman als solist) en de derde symfonie van Bruckner. Hilv. 2/20.15 TV vandaag NEDERLAND I NOS 18.00 E.K.Atletiek - Rome 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal 'Stratemaker op zee-show' weer door de Vara-tv hervat. VARA 19.05 Stratemakeropzee- show 19.30 Zee-otter NOS 20.00 Journaal NCRV 20.20 Zomaar een zomer avond 21.25 Colditz 22.15 Achter het Nieuws NOS 23.00 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal KRO 19.05 Speedy Gonzales 19.10 PeppienKokki 19.30 Melchiors NOS 20.00 Journaal KRO 20.20 Guys and Dolls 22.10 En dan: Wat is natuur nog in dit land NOS 23.00 Den Haag vandaag 23.15 Journaal HAARLEM De gemeente Haar lem neemt op 5 september officieel afscheid van wethouer D. J. A. Ge luk, die sinds 1945 de portefeuille van onderwijs heeft beheerd en van 1939 raadslid is geweest. Sinds 1949 is hij ook loco-burgemeester van de stad. De heer Geluk is thans 65 jaar en heeft zich niet herkiesbaar gesteld bij de gemeenteraadsverkie zingen. Hij kwam als dertigjarige vóór de oorlog in de raad als lid van de Vrijzinnig Democratische Bond. na de oorlog trad hij toe tot de PvdA. Het gemeentebestuur van Haarlem biedt hem een receptie aan in de Gravenzaal van het stadhuis, die op 5 september om 19.00 begint. Speciaal de onderwijsrelaties wor den verwacht op een receptie op woensdag 11 september in de aula van het nieuwe Lorentzlyceum aan de Planetenlaan. Die bijeenkomst begint om 20.00 uur. De thans scheidende wethouder heeft steeds de portefeuilles van onderwijs en kunstzaken beheerd, aanvankelijk ook de sport- en jeugdzaken. Op landelijk niveau waren de be langrijkste activiteiten van de heer Geluk het lidmaatschap van de on derwijsraad, waarin hij onder meer heeft bijgedragen aan de tot standkoming van de mamoetwet. Sinds 1966 is hij kroonlid van het NOS-bestuur. Hij is tal van jaren voorzitter geweest van de onderwijs commissie van de Vereniging Ne derlandse Gemeenten. Tijdens zijn lidmaatschap van de Raad voor de Kunst is hij onder meer zes jaar voorzitter geweest van de afdeling toneel. PERSONALIA HZ Ontslag: Op medisch advies legt prof. dr. ir. H. A. Leniger zijn functie als rector-magnificus aan de landbouwhogeschool te Wage- ningen per 1 januari neer. Hij ver vulde deze functie sedert 1 septem ber 1972. Buraki beschuitbol 250 gram rode bietjes bosje jonge uitjes 4 beschuitbollen 3 eetlepels azijn 2 eetlepels magere yoghurt eetlepel olie peper, zout. Kook de bieten gaar (of koop ge kookte bietjes), schil ze en snijd ze in smalle reepjes. Schenk er de azijn over en Iaat die intrekken. De uitjes kleinsnijden (ook het groen gebruiken). Laat de bietjes uitlek ken en vermeng ze met de uitjes. De beschuitbollen uithollen. Bak ze even een vijftien minuten in een hete oven, laat ze afkoelen en vul ze met de bietensla. Vermeng de yoghurt met de olie, peper, zout en kleingeknipte bieslook. Schenk deze saus over de salade. Menltip: Buraki beschuitbol, ge kookte aardappelen, biefstuk tar taar, verse salade, fruit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6