Vraag na Taizé: zal hun enthousiasme niet stuklopen? r\ u Sociale academie in Ede start ongesubsidieerd lIlSBlIlalll Antieke denkbeelden bij Duitse scholieren Vandaag Tienduizenden op jongerenconcilie Trouw Kwartet Bezwaren tegen 'satanisch wanprodukt' 'Oecumenisme bedreigt Ierse protestanten' Drs. H. J. Vroom jeugdsecretaris zendingsraad Amerikaanse nonnen willen priester worden Beroepingswerk Nieuwe boeken Oekraiens priester veroordeeld To TROUW KWARTET DINSDAG 3 SEPTEMBER 1974 KERK BINNENLAND T2/K2 T Van een medewerker TAIZÉ 'Op de dag van opening van het concilie willen wij allen zeggen: open je om alles van elk mens te begrijpen, die mens ge vormd uit dezelfde klei als jijSpecifiek voor een christen is, dat voor hem Christus de enige bron is. Als wij bidden is dat uit liefde, als wij strijden om de situatie van verdrukte en verachte mensen te vermenselijken, is dat ook uit liefde'. Dit zijn woorden uit de korte toespraak van broeder Roger Schutz bij het begin van het concilie van jongeren in Taizé. Enkele tienduizenden jongeren zijn van de einden der aarde gekomen om dit mee te maken. Na de stu dentenopstanden in de zestiger ja ren en de teleurstelling van veel jongeren daarna, zochten en von den velen nieuwe hoop bij de broe ders van Taizé: een van oorsprong protestantse broederschap, die zich wilde Inzetten voor de verzoening tussen de mensen, kerken en vol ken. Honderdduizenden hebben de laatste vier jaar de ontmoetingen meegemaakt en proberen in eigen situatie iets waar te maken van wat ze in Taizé vonden. Over de hele wereld ontstonden cellen van jon geren. die zich wilden inzetten voor de ander, opdat de mens niet lan ger slachtoffer van mensen zal zijn. In de grote tentkerk komen de tienduizenden driemaal per dag bij een. Wat verbaasd ervaart men de rust en de stilte van zovelen, die soms diensten van twee uur mee vieren. Er is Afrikaanse muziek en de samenzang wordt door blazers begeleid. In een van de tenten is een Nederlandse afdeling vanwege de simultaanvertaling, en men kan in de eigen taal liederen meezin gen, die bij ons met moeite het liedboek hebben gehaald. Herinne ringen aan een enorm jeugdappèl komen op. Op de plaats waar men dan de getuigenissen in het pro gramma verwacht komt kardinaal Willebrands een bericht van de paus overbrengen, ook is er een bisschop van de Angllkaanse kerk en een Griekse brief van de patri arch van de orthodoxe kerk, die tot nu toe door niemand vertaald kon worden. Ze hebben in Taizé een vuur ondekt.. namens de miljoenen die lijden werd in de avond een Halleluja. Want toen kwamen enkelen rond om het thema: tekenen van op standing, vertellen van hun erva ringen in de afgelopen jaren: een boerencoöperatie in Paraguay, een samenleven in de dorpen van India met de allerarmsten, een bewust wordingsproces in Italië. De menig te reageerde enthousiast bij de me dedeling van de prio dat hij naar de armen in Chili zal gaan Regen Vaagheid lil Taizé herbergden enorme teuten de deelnemers aan het jongerenconcilie. Rondom het centrale thema: 'Ons zelf op het spel zetten' zijn de samenkomsten naar thematiek op elkaar afgestemd. Vrijdagavond een indrukwekkende litanie voor alle mensen op aarde. Zaterdagmorgen is het thema: armen en onderdruk ten. Velen vertellen in sombere woorden onder welke ellendige om standigheden zij leven of hoe onder drukking in hun land heerst. Het had de nacht onafgebroken ge regend. de enorme camping met zeer primitieve voorzieningen was veranderd in een drabbige vlakte. Toen een Jongere uit Bangladesh sprak bedacht ik dat ze daar geen uitzicht hebben op een gerieflijk huis na enkele dagen en zelfs geen tenten om het lijf droog te houden. Het steeds herhaalde Kyrieleison Tussen de dienster» werd in duizen den kleine groepen gepraat. Men stelde elkaar de vraag: hoe kan ik mijn leven openen, nu, in mijn situatie? Dan hoor je ook dat som migen wat moeite hebben met de vaagheid, waarmee de broeders bij monde van de prior spreken. Er is een merkwaardige tegenstelling tussen de soms scherpe politieke positiekeuze van de jongeren en de in onze oren algemeen klinkende woorden over verzoening en liefde tussen alle mensen. Of is het geen tegenstelling? Broe der Roger zelf zegt daarvan, dat je de jongeren het zelf moet laten concretiseren, want iedere situatie is verschillend. Het is ook bekend, dat de broederschap niet zo politiek kleurloos is. als het soms lijkt. Broeders zetten metterdaad hun le ven op het spel met de onderdruk ten o.a. bij de boeren in Zuid- Amerika. Wat zochten ze? Ik heb mijn kaars uitgeblazen. Het is zaterdagnacht. Duizenden blijven in gebed waken in de grote verzoe- ningskerk. Morgenvroeg zullen zij weer vertrekken met de boodschap van het morgengebed: 'een vuur op aarde ontsteken'. Je weet, dat som migen terugkeren naar de meest barre omstandigheden met een stukje nieuwe moed. Er zijn ook velen 'zomaar' geko men. Wat zochten ze in Taizé? De motieven blijken zeer verschillend te zijn. Ze hebben in elk geval iets van gemeenschappelijkheid beleefd in het delen van hun verhalen van machteloosheid en onderdrukking, van lijden en armoede, van wel vaartsziekte en twijfel. Ze weten zich daarin niet alleen en er zijn tekenen van opstanding. Wanneer we onszelf op het spel zetten, kun nen we instrumenten van de opge stane Christus worden. Buiten Taizé vraagt men hoe het was met al die mensen bij elkaar en of het sanitair wel goed was. Want veel jeugd bij elkaar, dat kan niet goed gaan. Nu ter geruststel ling: alles was bijna vlekkeloos ge organiseerd en iedereen werd vriendelijk ontvangen. De politie was alleen nodig om het verkeer in de wijde omtrek om te leiden. Kwetsbaar Veel belangrijker lijkt mij een an dere vraag. Hoe zal het in Neder land verder gaan met die duizen den, die in Taizé een vuur ontdek ten, een geloofsvernieuwing en hoop, Wat zijn deze vriendelijke jongeren kwetsbaar in een wereld met bik kelharde instituties. Zal hun vreug de en hun élan niet stuklopen in de kerken, wier hoogwaardigheids bekleders in Taizé zo storend voor aan zaten in de grote tent? Zullen ze niet moedeloos worden tegen over onbegrip en de onwil van de kerken om werkelijk te veranderen? Het is gemakkelijk kritiek te heb ben op het gebeuren in Taizé en terwille van Taizé moet dat ook. Het is moeilijker de vraag naar onszelf terug te spelen: wat vond men daar. wat men thuis miste? In elk geval vond men een broeder schap, die het volstrekt ernstig neemt, dat de Heer is opgestaan. Voor broeder Roger en de zijnen is dat de bron, waaruit voor hen het wonderlijke feest ontstaat: 'We zul len vrij worden, onvergelijkelijk vrij en dan begint om ons heen het feest opnieuw, een feest dat niet zal eindigen.' UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS - Vredeling (2) De mededeling van het kabinet dat de uitlatingen van minister Vrede ling betreurd worden, is met be trekking tot de heer Luns niet vol doende. Het minste wat men van deze minister eisen mag is dat hij zijn minachtende uitlatingen in het openbaar terugneemt en de heer Luns zijn spijt betuigt en zijn ex cuses aanbiedt. Voor een man van karakter (minister Vredelings uitla tingen aan het adres van WDM getuigen van karakter) moet dit toch niet moeilijk zijn. Dit zou het respect voor de heer Vredeling niet herstellen, maar zelfr vergroten. Xleuw-Buinen i Smit Vredeling (3) Het interview van minister Vrede ling in VN is mij bitter tegengeval len. Eindelijk een minister die nor maal praat, zeggen de voorstanders. Niets is minder waar. Het gaat alleen maar om kinderachtige bele digingen van collega's. Ik zuip erg veel. laat de minister opschrijven. Hij had er voor moeten zorgen. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Oordts Dagblad Uitgaven van B V De Christe ijke Pers Directie, tng O Postma F Diemer Hoofdredactie: J Tamminga Hoofdkantoor NZ Voor buigwal 2R0. Postbus 859. A darn Telefoon 020 22 03 83 Postgiro 26 92 74 Bank: Ned Midd. Bank (rek nr 69 73 60 768) Gem giro X 500. althans tijdens het interview nuch ter te blijven. De kerel Vredeling zou als minister moeten vertrekken, maar ik vrees dat de 130.000 gulden ook voor hem te'verleidelijk was, je kunt er een leuke slok voor kopen. Amsterdam A. M. Klarenbeek Katwijk (3) In Katwijk 1974 is de mondelinge terreur, zoals die in de 17e eeuw tussen coccejanen en voetianen viel waar te nemen, niet voldoen de: daar besmeurt men de domi neeswoning en bedreigt men de predikant via de telefoon. Leiden Johan Lamers Liedboek (slot) Wat doen wij mensen soms toch vreemd als er iets verandert. Neem de reacties op het nieuwe liedboek. Ik ben er blij mee en dat enkele, veranderde nootje in bekende lie deren nemen we wel. Bovendien: al doende leert men. Kerkmensen zijn vaak moeilijke mensen. Waren we maar in alles zo 'streng' als met betrekking tot het kerklied, dan waren de kerken beter bezet. Den Haag J. J. Lankester-v.d. Kruk. UTRECHT Het tn Vlaardingen gevestigde Nederlandse comité te gen de godslastering heeft in brie ven aan de ministers van erm en binnenlandse zaken verzocht de centrale commissie voor de film keuring nog eens op haar verant woordelijkheden te wijzen. Dit, om dat deze commissie de Amerikaanse film 'The exorcist' (de dulveluit- drijver) heeft toegelaten voor ver toning in de Nederlandse biosco pen. Naar de mening van het comi té is hiermee een satanisch wan produkt vrijgegeven om zijn slechte invloed over de Nederlandse bevol king uit te gieten. Desgevraagd zei de secretaris van het comité, de heer P. J. Stam Jr.. dat de ministers geen verbod is gevraagd, omdat de ministers daar toe geen bevoegdheden hebben. Van een onzer verslaggevers EDE Gisteren is de gerefor meerde sociale academie te Ede officieel van start gegaan. Honderd studenten hebben zich laten inschrijven voor de dag opleiding en zestig voor de ur gentie-opleiding. Aan de voorbereiding is twee jaar intensief gewerkt, zei lr. J. van der Graaf, de voorzitter van het be stuur, in zijn openingswoord. De academie begint ongesubsidieerd. Uit eigen kring ls met name door diakonale instanties twee miljoen gulden bijeengebracht, zo dat men. als het moet, nu al het geld heeft om drie jaar te kunnen draaien. Ir. Van der Graaf zei echter te hopen, dat men in Den Haag be seft, dat spoedige subsidiëring ge wenst ls. Het grote aantal studen ten bewijst, dat deze nieuwe sociale academie ln een duidelijke behoefte voorziet. De gereformeerde sociale academie zou eerst in Ermelo gevestigd wor den. maar de huisvestingsproble men bleken daar op het laatst toch te groot. Zij gaat uit van een aan tal (semi-) kerkelijke instanties in de rechtervleugel van de hervormde kerk (gereformeerde bond én con fessionele vereniging), de rechter vleugel van de gereformeerde ker ken en verder in de gereformeerde gemeenten, de christelijke gerefor meerde kerken en de gereformeerde kerken (vrijgemaakt: buiten ver band). Ontkerstening Ir. Van der Graaf wilde het feeste lijke van deze dag niet te veel benadrukken. Op de achtergrond staat een zorgwekkende ontwikke ling van de cultuur, die de stich ting van deze academie noodzake lijk maakte. De Nederlandse sa menleving ls ln de greep van de ontkerstening gekomen. De decon fessionalisering heeft menig chris telijk instituut aangetast, ook op het gebied van het sociaal-pedago gisch onderwijs. Deze academie is uit de nood geboren. Daarom Is er weinig reden, bij de opening triom fantelijk te doen. aldus ir. Van der Graaf. Prof. dr. W. H. Velema refereerde vervolgens over 'plats en taak van de gereformeerde sociale academie in onze samenleving'. De drijf kracht van de nieuwe academie Is de geloofsovertuiging, dat Gods Woord beslissende dingen zegt over de opbouw van de samenleving. Verdrietig constateerde hij, dat dit Ir. J. van der Graaf, voorzitter van het bestuur, by de opening van de gereformeerde sociale academie in 'De Open Hof' te Ede. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De internatio nale raad van christelijke ker ken (ICCC) heeft publiek stel ling genomen tegen activiteiten, die in Nederland ontwikkeld worden 'ter ondersteuning van de vijanden van het bijbelge- trouwe protestantisme in Noord- Ierland'. Omdat de ICCC verwacht, dat deze activiteiten deze maand rond de Vredesweek een hoogtepunt zullen bereiken, heeft hij een uitvoerige 'waarschuwing' gestuurd aan kerke raden en redacties. 'Politiek en kerkelijk oecumenisme' stellen het bijbelse protestantisme in Noord-Ierland onder bijzonder zware druk, aldus de ICCC. Al het mogelijke wordt in het werk gesteld om de bijbelgelovige kern van het Noordierse volk uit te hollen, het zwijgen op te leggen, te neutralise ren. De ICCC spreekt van een stel selmatige campagne tegen de Noordierse protestanten, die pers, radio en tv in talloze landen reeds jarenlang voeren. Marxistisch De ICCC wijst onder meer op de Nederlandse afdeling van 'Interna tional Christian Youth Exchange', die Nederlandse jongeren naar Noord-Ierland uitzendt, waar zij worden ingeschakeld bij bepaalde vormen van oecumenisch jeugd werk met als doel de mensen te leren hoe zij 'anders kunnen leven'. Daarmee wenst men de Noordierse mens op te voeden tot het oecume- nlstische Ideaal van de godloze eenheidssamenleving, aldus de ICCC. Hierbij wordt nauw samen gewerkt met de 'Corryraeela-ge- meenschap', die zichzelf beschrijft als 'radicale christenen, die werken voor de verandering van niet alleen de structuur van de gevestigde ker ken, maar ook van het gehele soci ale en politieke bestel'. De ICCC zegt hiervan: 'Voor het bereiken van deze doeleinden, die men ook in de politieke marxis- tisch-georiënteerde formuleringen van de wereldraad van kerken te genkomt, worden experimentele jongerengroepen van protestanten en rooms-katholieken geformeerd. Deze groepen worden vervolgens door de molen van de oecumeni sche sensitivity-training gedraaid. Aan dit soort volkomen onverant woorde samenlevings-experimenten wordt vanuit Nederland onder het mom van christelijke hulpverlening meegewerkt'. Kindervakanties De activiteiten van de stichting Hulp aan Noord-Ierland worden door de ICCC 'ronduit zeer gevaar lijk en verleidelijk' genoemd. Deze stichting, waarvan Onno de Haan. staflid van de Nederlandse protes tantenbond, de centrale figuur is, organiseert vakanties in Nederland voor Noordierse kinderen. Tijdens deze vakanties worden de kinderen volgens de ICCC, alweer met be hulp van sensitivity-training, 'geïn fecteerd met de heidense voorstel ling dat intermenselijke verzoe ning zonder God of godsdienst kan worden bereikt. Zij worden ver trouwd gemaakt met het anti christelijke klimaat van politieke en geestelijke wereldeenheid. Hun wordt de wég.gewezen die geplaveid is voor de heerschappij van de an- ti-christ'. Volgens de ICCC is ln de Noordierse volksvertegenwoordiging geprotesteerd tegen deze wijze van kinderhulp. Volgens de ICCC wil deze stichting door een massale ac tie dit najaar 2,2 miljoen gulden in Nederland bijeenbrengen voor de bouw van een Internationaal cen trum In Belfast. Mr. B. J. M. Engbersen directeur Kaski DEN HAAG Tot directeur van het katholiek sociaal kerkelijk in stituut (Kaski) ls benoemd mr. B. J. M. Engbersen (49). Hij volgt drs. W. J. J. Kusters op, die in maart is overleden. De heer Engbersen is al twintig jaar aan het Kaski verbon den, laatstelijk als adjunct-direc teur. elders niet meer wordt ingezien. De gereformeerde sociale academie wijst de conceptie van de gevulde algemeenheid af. Voor prof. Velema is 'gevulde algemeenheid' een ande re term voor deconfessionalisering, 'of liever reconfessionalisering. de confessie namelijk van de ideolo gieën. die de geseculariseerde sa menleving voortstuwen.' Uitdagingen Drs. C. Verhoeff, de directeur van de academie, zei, dat hij het als MACHTEN DIE NIET BEVRIJDEN Het Tweede Landelijk Pastoraal Overleg van de Rooms Katholieke Kerk in Noordwijkerhout ls meteen al begonnen met een paar diep ingrijpende zaken, nl. het daaraan niet deelnemen van de bisschop Gijsen en het min of meer toevallig daarmee samenvallende besluit van de bisschop van Rotterdam om de Katholieke Theologische Hoge- school te Amsterdam te sommeren priester-docent Henk van Luljk vóór 15 september a.s. te ontslaan j vanwege zijn voorgenomen huwe- lijk. Twee zaken waarmee de Ka- >j tholieke Kerk in Nederland in grote moeite verkeert. Als protestanten - daarover te oordelen is niet gemak kelijk. vooral omdat met name" de tweede beslissing, die van mgr. Si- monis eigenlijk oninvoelbaar is. Hier zit natuurlijk heel duidelijk achter de totaal andere visie op een eenmaal beloofd en daarna afge dwongen celibaat. Al eerder stelden wij in deze rubriek dat wij ons best kunnen indenken dat er mensen zijn die zich in de dienst van de Heer het best menen te kunnen begeven wanneer zij dat alleen doen. Zo'n beslissing valt ten allen tijde te eerbiedigen. Maar wordt het niet zo langzamerhand tijd dat. men gaat inzien dat wanneer men sen gedwongen worden om zich aan een in hun jeugd gegeven woord dienaangaande te houden er sprake is van beslissingen die mo gelijk in de traditie der kerk steuri. vinden maar dan toch zeker ner- - gens in de Schriften en in dë* woorden van de Heer zelf. Dit al leen zou al voldoende reden kun'-' nen zijn om zich af te vragen of men hier niet te maken krijgt met machten die het leven niet bevrij den en in dienst stellen van God en mensen, maar die het leveh in banden slaan. Machten die in de bijbel afgoden heten. Machten die ook de bevrijdende ontmoeting tus sen de kerken in de weg staan en bovendien kerk en geloof opnieuw op ongeoorloofde wijze verwijderen van velen die toch al vanwege hun vele vragen terzijde staan. Een beetje meer concentratie op werke lijke hoofdzaken zou de kerk geen schade kunnen berokkenen. pc de zi; in hi he vo be lir kii lij opdracht van zijn school zag. van uit bijbels perspectief een antwoord te geven op de uitdagingen van de hedendaagse cultuur, die hij karak teriseerde met de woorden manipu latie, consumptie en autonomie. Met name de vakken sociologie, bijbelse antropologie en ethiek vra gen om een doordenking. Aan de ene. kant signaleerde drs. Verhoef f het gevaar van isolement, een af grenzing van de buitenwereld, aan de andere kant van een te sterke geëngageerdheid zonder voldoende distantie. ULM De overgrote meerderheid van de VVestduitse scholieren tussen de veertien en negentien jaar vindt de mensen in de ontwikkelingslanden dom, lui of niet in staat zichzelf te regeren. Dit blijkt uit een onderzoek onder zestienhonderd leerlingen van het mid delbaar en nijverheidsonderwijs in Ulm. Daaruit resulteerde verder, dat slechts 91 van de zestienhonderd leerlingen het juist vonden, dat de rijke landen de armere landen helpen. Missie en zending blijken er bij de Westduitse jeugd bijzonder slecht uit te komen. Op de vraag, wat missie en zending nu eigenlijk zijn, kwamen zelf geformuleerde antwoorden als 'wilden tot behoorlijke mensen maken', 'vernietiging van vreemde godsdiensten', 'gedwongen bekering en vernieti ging van kuituur' en opmerkingen als 'veel christelijk geklets en weinig werkelijke hulp'. Zending en missie richten zich volgens de scholieren tot 'onwetende, naakte en hongerlijdende negertjes'. AMSTERDAM De Nederlandse zendingsraad heeft drs. H. J. Vroom te Middelie benoemd tot secretaris voor onderwijs- en jeugdzaken. De heer Vroom is momenteel staffunc tionaris bij de landelijke organisa tie voor vrije jeugdvorming het NI- VON. Hij is ook voorzitter van het landelijk werkverband van organi saties voor vrije jeugdvorming en voorzitter van de afdeling Noord- Holland van de gereformeerde jeugdorganisatie LCGJ. HOUSTON (AP) Zeshonderd Amerikaanse nonnen, die belangrij ke functies bekleden in religieuze orden, hebben er in een resolutie op aangedrongen, dat de r.k. kerk vrouwen gaat toelaten tot de pries terwijding. Dit is de eerste keer, dat een belangrijke r.k. groep in de Verenigde Staten zich uitspreekt voor het principe van vrouwelijke priesters. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Oene: P. Koeman te Wezep; Capelle aan de IJssel: (toez.): J. C. Schuurman te Putten; te Huizen: W.'Chr. Hovlus te Ede; te Ede: M. B. v.d. Akker te Stellen dam: Amsterdam (geest. verz. Am- stelhuizen: J. Borghardt te Haar lem. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Waalwijk/Heus- den: H. W. B. Ottevanger te Gorrë- dijk. CIIR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Mitchell (Ontario; Can. Free chr. Reformed Church) J. Westerink te Nunspeet. René Frank: Sprookjesrijk Opera. Scheltens en Giltay, Den Haag. 2 din. 560 pag. 47.90. Een uitgebreide inhoudsopgave van 25 van de meest bekende opera's uit het- p Italiaanse, Franse en Duitse repertoir. vj Bestemd voor hen die willen weten g, 'waar het nu eigenlijk over gaat' in. ay deze opera's, zoals de auteur in het voorwoord zegt. Notenvoorbeelden ko- men er niet in voor, want niet iedere ir opera-liefhebber kan noten lezen. Maar waar iedere gebruiker wel bij p' gebaat zou zijn, ontbreekt helaas ook,**" in dit boek. Te weten een aanduiding" met de eerste regel, in de oorspronke-, n€ lijke taal, van de belangrijkste aria's op die plaatsen waar ze in het verloop. vir van de handeling voorkomen. Daar-wc mee zou tegemoet gekomen zijn aaiu"}* de wens van 'elke operaliefhebber', j11* die 'hem bekende aria's of duetten 'W wel eens in het juiste dramatische en opera een zeer summiere inleiding wa over de componist en het ontstaan ttu verband wil zien en horen'. Ook dat-, staat in het voorwoord, maar aan die wens wordt in de tekst niet voldaan... Blijft: een vrijblijvend navertellen, van de inhoud (door medewerkster c Inge Timmermans) plus voor elke. van het betreffende werk. Plus bij TJf elke opera een door Dick de Wilde, getekende illustratie. De fraai geboiHg* den boeken zijn uiterlijk wel een aanwinst voor de boekenkast. R.N.D '&ei MOSKOU (UPI) Het in Lwow poi verschijnende blad Lwowskajalter Prawda meldt, dat de 44-jarige r.-k.®n priester Bernard Mitskewitsj uit de^er Oekraïne veroordeeld is wegens po-scr gingen proselieten te maken. Vol.-!*01 gens het blad heeft hij 'de straf <er gekregen, die hij verdient'. Het blad gaat hier niet nader op in, maar op een dergelijk vergrijp staat in de Sowjetunie doorgaans jarenlange opsluiting in een ar beidskamp. Volgens de Lwoskaja Prawda heeft Mitskewitsj 'zieltjes proberen te winnen' door zijn paro chiekerk aantrekkelijker te maken; groepjes mee te nemen voor uit stapjes in de Karpaten, ouders ovef te halen hun kinderen naar de kerk te sturen, gebedsgroepjes van kinA deren te vormen en kruisbeelden en andere religieuze voorwerpen uit te delen. vm

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2