KLM zet mes in steeds hoger oplopende kosten Boerenbonden: voorstel Brussel onvoldoende Derde van vliegers zal straks wellicht moeten afvloeien Video speelt paartje parten Raadsel opgelost Vakbeweging wil 300 miljoen van bedrijven tn deze krant I.JIUHdJJI.M Belgische boeren in en rondom Antwerpen op de been Regering houdt rekening met middenstanders Komplot tegen Australische premier ontdekt Voorstel binnenkort naar bonden Tussentijdse verhoging vier percent Over duidelijkheid Wisselvallig Schutter meldt zich bij politie Frankrijk terug in Navo als Europa voor Mirage kiest? Jaworski overweegt vervolging Nixon i Nieuwe leidlse Courant ispe-t .sche noeu CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING .7104 „Stantvastich is gheblevan mijn hert in teghenspoet!" DINSDAG 3 SEPTEMBER 1974 55ste jaargang no. 129 exclusieve meubelen Bij VERDUYN RIJNSBURG INTERIEURVERZORGING. Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur ROME (AP) De Italiaan se dagbladen brachten gis teren het verhaal hoe de huwelijksnacht van een jong paar onbedoeld mee beleefd werd door de bewo ners van een heel huizen blok. Het gebeurde vrijdagavond in een van de duurste flat gebouwen van Turijn. Na het televisieprogramma van vrijdagavond besloot het paartje de videotape waarop zij alles van hun huwelijksnacht geregis treerd hadden nog eens af te draaien. De man vergat echter de verbinding met de antenne op het dak van het negen verdiepingen hoge ge bouw te verbreken, zodat al le bewoners getuige konden zijn van het jonge geluk. UTRECHT Het raadsel rond de vondst zondagavond van een bundeltje jongenskleren in een achtertuin aan de Leidseweg in Utrecht is opgelost. Naar aanleiding van kranteberichten meldden zich gisteren de ouders van een 13-jarige Utrechtse jongen met de mededeling dat de kleren van hun zoon enkele dagen te voren in het zwembad waren gestolen. De politie had de hele buurt 'uitgekamd', maar had geen aanknopingspunten kunnen vinden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De KLM-directie wil met het oog op de nog steeds toenemende verb'ezen drastisch gaan bezuinigen. Vandaag worden de vakbonden over de saneringsplannen ingelicht en donderdag volgt het overleg met de ondernemingsraad. Hoewel officieel nog niets bekend is over de aard van de maatregelen, zou de directie er volgens insiders naar streven de salarispost van de vliegers (die aanzienlijk is) met een derde te verminderen. Dit zou kunnen betekenen dat van .750 van de 750 vliegers zullen moeten af vloeien. Voorts zou worden gedacht aan be perking van het aantal vluchten door diensten waarvoor doorgaans DEN HAAG Minister-president Den Uyl heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat op Prinsjesdag zal Mijken, dat de regering bij het opstellen van de begroting en de belastingplannen voor 1975 'in be langrijke mate' rekening heeft ge houden met de zorgelijke situatie, waarin aanzienlijke delen van het midden- en kleinbedrijf verkeren. CANBERRA (DPA, UPI) De Au stralische geheime dienst heeft een komplot ontdekt om minister-presi dent Gough Whitlam en vier van zijn socialistische ministers te ver moorden. Dit meldt de oudste Au stralische nieuwsbrief, 'Inside Can berra'. Het ministerie van justitie weigerde gisteren commentaar te leveren op dit bericht. Een redacteur van dit blad, dat ge woonlijk over goede bronnen be schikt, deelde in een tele visie vraag gesprek mee, dat bij de samenzwe ring zowel rechtsradicale Kroatische immigranten als ook Australische oudstrijders uit Vietnam betrokken zijn. De redacteur zei dat er geen vergissing mogelijk was. weinig passagiers worden geboekt, te combineren. Ten aanzien van het cabinepersoneel (hofmeesters en stewardessen) zou de directie overwegen andere werktijdregelin gen in te voeren, waardoor de pro- duktie zou kunnen worden ver hoogd. Volgens voorzitter J. K. Post van de bedrijfsgroep burgerluchtvaart van de Vervoersbond NW heeft ie di rectie tot nu toe tegenover de bon den (vier van het grondpersoneel en drie van het vliegend personeel) met geen woord gerept over de bezuinigingsmaatregelen. 'Wij we ten absoluut van niets en zijn be nieuwd wat we te horen krijgen'. De KLM-directie volstond gistera vond met een weinig zeggen com muniqué: 'Uiteraard is de KLM be zig met maatregelen, gericht op het herstel van de rentabiliteit van het bedrijf, zoals reeds werd aangekon digd door de president-directeur tijdens de laatste aandeelhouders vergadering. Deze maatregelen zul len tot stand worden gebracht in goed overleg met de vertegenwoor digers van alle geledingen van het personeel. Zolang dit overleg gaan de is, worden geen nadere medede lingen verstrekt'. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De vakbeweging wil dat de werkgeversbijdrage aan de vakbondsactiviteiten in het hele bedrijfsleven wordt ingevoerd en denkt daarbij aan een totaal bedrag van ongeveer 300 miljoen gulden: een half procent van de loonsom. Vorig jaar hebben de werkgevers aan de vakbonden ongeveer 30 miljoen gulden be taald. Verliezen De maatschappij wijt de slechte gang van zaken vooral aan de sterk gestegen brandstofkosten. Welis waar zijn hier tariefsverhogingen tegenover gesteld, maar omdat deze maanden na de invoering van de verhoging van de brandstofprijzen konden de verliezen daar niet mee worden goedgemaakt. Zoals bekend, leed de KLM in het op 31 maart afgesloten boekjaar een verlies van bijna 53 miljoen gulden, nog vijf miljoen meer dan in het jaar ervoor. Ook de resulta ten van het eerste kwartaal van dit jaar (van 1 april tot 30 juni) waren zeer slecht: een verlies van 33 mil joen gulden. In een optocht, van honderden tractors en vrachtwagens trokken Belgische boeren gisteren door Antwerpen en de wegen rondom deze stad. De wagen vooraan op de foto heeft een bord aan de zy kant hangen met daarop een parodie op een over bekend poëzie-album versje: Boertjes verwelken, hoveniertjes vergaan, maar de kapitalisten blijven bestaan. BRUSSEL/DEN HAAG (ANP, UPI, Belga) Terwijl duizenden boeren met hun landbouwwerktui- I?n/yff|VAI*VJlllfV|* gen verkeersknooppunten bezetten in Vlaanderen alleen al waren 20.000 tractoren de wegen op- AVUUIAJ V Cl V dilCi gereden heeft de Europese Commissie de voorstellen aangekondigd die zij aan de Europese land- rrnrvvrx-nsx-rk bouwministers wil doen, die vandaag in Brussel gaan vergaderen. De voorstellen behelzen een tus- gC?§T0p0ll sentijdse verhoging met vier procent van de prijzen voor het lopende jaar voor al die produkten waarvoor garantieprijzen bestaan. Ruim Zicht, het officieel orgaan van het NKV, meldt dat de vakcen trales hun bonden waarschijnlijk nog deze maand concrete voorstel len zullen doen. Als oe bonden tot een gezamenlijke opstelling komen kan er in het kader van het ar beidsvoorwaardenbeleid 1975 een poging worden gedaan om me: de werkgeversorganisaties een centrale afspraak te maken over de bijdrage aan de vakbonden. Deze centrale afspraak zou dan als leid ra ao dienst kunnen doen voor alle be drijfstakken en ondernemingen. Een woordvoerder van het Neder lands Christelijk Werkgeversver bond verklaarde gisteravond desge vraagd dat de werkgevers concrete voorstellen zullen afwachten. Ge zien de hoogte van het bedrag zal men zich aan werkgeverskant zeker terughoudend opstellen', aldus de woordvoerder. Contributie Volgens de publikatie in Ruim Zicht vinden veel vakbondsleden het 'oneerlijk', dat zij een pittige contributie moeten betalen aan een bond die voor alle werknemers werkt, terwijl lang niet alle 'profi teurs' meebetalen. Een ander argu ment is, dat werkgevers- en werknemersorganisaties zich inzet ten voor het bedrijfsleven, raaar dat de werkgeversorganisaties wel en de vakbonden niet uit de fond sen van bedrijven kunne puntten. De werkgevers hebben volgens Ruim Zicht geen principiële bezwa ren tegen een 'vakbondspremie' uit de onderneming. In veel bedrijfs takken bestaat die dan ook al. De vakbeweging wil die bijdragen niet De Nederlandse minister van land bouw Van der Stee heeft gisteren in een radio-vraaggesprek met de ru briek Dingen van de Dag verklaard dat Nederland met dit voorstel ak- Wisselend bewolkt met nu en dan een bui en een matige tot krachtige, langs de kust tijde lijk harde zuidwestelijke of naar zuidwest ruimende wind. Maximum-temperaturen om streeks 18 graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: koel weer met af en toe regen. Morgen zon op: 05.56 onder: 19.22 maan op: 19.44 onder: 08.58 De vakbeweging wil voor \olgend jaar een bijdrage van 300 miljoen van de werkgevers hebben. Of dat ook gebeurt moeten we nog even afwachten, duidelijke taal is het in elk geval wel. Dat steekt trouwens niet af; duidelijke taal bent u gewend van deze krant. Abonneer eens iemand. Dat helpt duidelijk. Breien voor mannen Natuurlijk laat ik u niet in de steek. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER Q NIEUWE HAAGSE CRT. Q NIEUWE LE1DSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) PLAATS: Betaalt per maand /kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden' door prof. dr. H. J. van Zuthem. Pletina schaaltje flessenonderzetter) Altijd paraatmap briefpa pier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. I'crs. antwoordnummer 2792, A'dam. Een postzegel is niet nodig Die betalen wij. koord gaat. Het komt naar hij zei geheel 'in het straatje van Neder land'. De Belgische en Westduitse boerenbonden hebben de voorstellen van de Europese Commissie als 'on voldoende', 'bespottelijk' en 'slechts bijdragend tot grotere ontevreden heid' van de hand gewezen De Europese Commissie streeft naar een vroeg begin van de besprekin gen in de EG-ministerraad over de landbouwprijzen voor 1975-'76. Zij tracht te bere'ken dat die prijzen, in plaats van in april, voor zuivel- produkten reeds in februari en voor rundvlees in maart ingaan. De Euro pese landbouwcommissaris, ir. P. J. Lardinois, heeft dit tijdens een pers conferentie in Brussel meegedeeld. De Europese Commissie wil de grondslag voor haar jaarlijkse prijs voorstellen veranderen, zodat ze be ter rekening kan houden met de bui tengewoon hoge kosteninflatie van dit jaar. Voorts wil zij technische verbeteringen in het gemeenschap pelijk landbouwbeleid, waardoor het aan landen met in waarde gedaalde munten zoals Engeland en Italië mo gelijk wordt gemaakt, uit het Euro pese Landbouwfonds subsidies voor voedselinvoer te vragen. Andere voorstellen die de commis sie aan de raad gaat voorleggen: vervroegde beëindiging van het stel sel van invoerdeposito's in Italië, grotere belastingfaciliteiten bij mo dernisering van landbouwbedrijven, hulp aan jonge boeren, spoedige tot standkoming van een stelsel van subsidies voor boeren in berggebie den. teren. Bij de huidige regeling mag Frankrijk als land met een in waar de dalende munt, geen compenseren de bedragen toeleggen bij uitvoer (binnen en buiten de EG) van pro dukten die op de wereldmarkt duur der zijn dan in de Gemeenschap. Frankrijk kan op het ogenblik zijn granen nog zonder uitvoerheffing wegsturen en er de Belgische en Ne derlandse boeren duchtig mee be concurreren. Consument Op de vraag wat die tussentijdse vier percent prijsverhoging voor de consument betekent, zei minister Van der Stee in het genoemde radio gesprek: Het gaat hier om de zoge naamde interventieprijzen, garantie prijzen dus voor de boeren. De con sument zal van die prijsverhoging niet zoveel merken: alleen in de zui vel. Ik verwacht dat de prijzen voor grondstoffen daar twee procent ho ger komen te liggen. Voor de con sument betekent dat dat de melk bijvoorbeeld een cent per liter duur der zal worden', aldus minister Van der Stee. Moeilijke winter De tegenvallende Amerikaanse oogst van voedergranen, voorspelde lr. Lar dinois, zal de veehouders in de Ge meenschap een moeilijke winter be zorgen. De Amerikaanse minister van landbouw, Butz, had hem vori ge week wel de verzekering gegeven dat Amerika zoveel mais en sojabo nen zal exporteren als mogelijk is. Ir. Lardinois achtte het waarschijn lijk dat acuut voedertekort de ge meenschap zal dwingen tot vermin dering van de produktie van vlees, pluimvee en eieren. De Europese Commissie stelt verder nog een wijziging in de regeling voor monetaire compenserende bedragen voor, waardoor Frankrijk zijn gra- nen niet meer extra-goedkoop naar renpop die aan een touw bengel- o.m. Nederland en België kan expor- de. gebruiken om de contributie ie ver lagen. Dan zouden de werkgevers namelijk door het dichtdraaien van de kraan de vakbeweging voor geweldige financiële problemen kunnen plaatsen. Het is volgens liet NKV altijd de bedoeling geweest de werkgeversbijdrage te gebruiken om vakbondsleden direct of indirect te bevoordelen. Een overeenkomst in het kader van het arbeidsvoorwaardenbeleid 1945 zou wel meerjarig moeten zijn. 'Als ze wordt opgehangen aan de looptijd van de cao's, bestaat het gevaar, dat de bijdragen op sen oneigenlijke manier het arbeids voorwaardenbeleid van de vakbon den gaan beïnvloeden', aldus 'Ruim Zicht'. Een tractor vervoerde een boe- ARNHEM De rijkspolitie van Eist heeft gisteren de 21-jarige E. D. aangehouden, die betrokken was bij de gewapende roofoverval in Geleen op 26 juli. Bij die overval werd een man doodgeschoten en een gewond. D. was na de overval voortvluchtig. Nadat hij zaterdag in Nijmegen was gesignaleerd bestond het vermoeden dat hij naar zijn woning in Eist zou gaan. Bij onder zoek bleek dat inderdaad het geval. De man gaf zich zonder verzet over en werd overgebracht naar de re cherche in Geleen. ARNHEM De Arnhemmer F. S., die vrijdagavond enkele pistool schoten afvuurde op de minnaar van zijn echtgenote, heeft zrh gis termiddag bij de politie gemeld. De man is voor vsrhoor vastgehouden. Een van ue sü.oten verwondde de rivaal licht aan het hoofd. De one nigheid ontstond doordat de Arn hemmer W. B. gedurende de tijd dat F. S. gedetineerd was, een ver houding met zijn echtgenote was begonnen. DEN HAAG De ministers Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) en Vredeling (Defensie) hebben giste ren in Den Haag met hun Belgi sche ambtgenoten Van Elslande en Van den Boeynants gesproken over de opvolging van de Starfighter. Volgens een na afloop uitgegeven communiqué hebben de regeringen van beide landen nog niet gekozen, maar wel overeenstemming bereikt over de te volgen werkwijze op de komende besprekingen in Farljs (8 september) en Washington (12 sep tember). Bij deze besprekingen zullen even eens Denemarken en Noorwegen vertegenwoordigd zijn. Volgens het Franse dagblad Le Monde zou minister Vredeling vol gende week in Parijs onder meer te weten willen komen of de keuze van de Franse Mirage, een van de vier kanshebbers, van Invloed zou kunnen zijn op de effectieve terug keer van Frankrijk in de Navo. Jaworski NEW YORK (UPI) De speciale aanklager in het Watergate-schan- daal, Leon Jaworski, overweegt Ri chard Nixon te vervolgen wegens pogingen het schandaal in de doof pot te stoppen. Hij zou dan de voormalige president afzonderlijk terecht willen laten staan, aldus het Amerikaanse tijdschrift News week. Volgens het blad is Jaworski ver bolgen op zowel het Congres als op president Ford, omdat zij hem op schepen met de beslissing over het al dan niet vervolgen van Nixon. Volgens een Gallup-onderzoek wil 56 procent van de Amerikanen dat Nixon wegens zijn aandeel ln de Watergate-zaak wordt vervolgd. Van de ondervraagden was 37 pet. tegen vervolging, terwijl 7 pet. geen oordeel uitsprak. Het warén vooral de jongeren die Nixon willen te recht laten staan. Binnenland CH wil bede terug 5 Naar 50.000 werklozen in bouw 5 Buitenland Massagraf op Cyprus 9 Jong Finland 9 Kerk Loopt enthousiasme van Taizé terug? 2 Sport Jan Peters is over klap heen 11 Economie Meer automaten 8 Nieuwe boeken 2 Lezers schrijven 2 Radio en tv 6 Puzzel, recept 7 Weer 7 Dichtbij en verder 7 Familieberichten 8 Beurs 13

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1