E E Frelimo mogelijk regeringspartner Sjolochow schreef 'De stille Donniet Wim Jansen niet mee naar Zweden Machtige vakhond in Engeland tegen loonakkoord In deze krant v. d. Velde Onthulling van Solzjenitsin Boeken gaan 15 procent méér kosten Drie geheime zenders het zwijgen opgelegd Zogezegd Buien Bitterheid bij afscheid van zeezenders Vandaag begint ons nieuwe binder- verhaal Nieuw gesprek over Mozambique Wilsons hoop op eenheid vervliegt Nieuwe Leiclse Courant MAANDAG 2 SEPTEMBER 1974 55ste jaargang no. 128 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich ia ghebleven mijn hart in taghanapoet i" LEIDEN, Zoeterwoudseweg 23, tel. 33741. WASSENAAR, v. Zuylen van Nljeveldt- straat 372, telefoon 1441. Gironr. 269274 t.n.v. B V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaöl 36,05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur OSLO (UPI) Mihail Sjolo chow die in 1965 de Nobelprijs kreeg voor zijn roman 'De stil le Don' is volgens de schrijver- in-ballingschap Solzjenitsin niet de werkelijke schrijver van dit boek. Volgens de Mos- kouse oorrespondent van het Zweedse blad Aftenposten zal Solzjenitsin dit weldra openba ren in een nieuw in Parijs uit te geven boek. Dit boek zou een diepgaande literaire analy se bevatten, gemaakt door een niet genoemde onderzoeker in de Sowjet Unie, die inmiddels is overleden. Volgens het artikel in ^ften- posten heeft de door Chroests- jew bewierookte schrijver Sjo lochow in feite een bijna vol tooid manuscript 'bijgewerkt' dat was geschreven door Fjo- dor Krjoekow, een vooraan staand schrijver en politiek lei der onder de Kozakken die tij dens de Russische revolutie stierf. In het te verschijnen boek zou Solzjenitsin aan de hand van de genoemde analyse uit de Sowjet Unie aantonen, dat meer dan 95 percent van de eerste twee delen van 'De stille Don' van Krjoekows hand is evenals bijna 70 percent van de delen drie en vier. Solzjenitsin zal in het boek de naam van de onderzoeker in de Sowjet Unie niet onthullen en noemt hem 'D'. Hij zegt wel voortdurend met hem in con tact te hebben gestaan tot een maand voor zijn dood. HILVERSUM Het Nederlandse boek zal waarschijnlijk binnenkort vijftien procent duurder worden, maar dat zal bij lange na nog niet voldoende zijn om de gestegen kos ten te kunnen opvangen. Dit zei de directeur van de uitgeverij De Bezi ge Bij zondagmiddag in het NOS- radioprogramma 'Adempauze'. In het afgelopen jaar zijn de pa- pierprijzen met honderd en de drukkosten met vijftien procent ge stegen. 'Men zal eraan moeten wennen dat een boek straks twintig tot dertig gulden kost en een goed kope herdruk tien gulden in plaats van vijf', aldus de heer Lubberhui zen. Het overleg tussen de ultgegers en ministerie is nog gaande maar volgens Lubberhuizen mag wel op een stijging van vijftien procent gerekend worden. Door de snel stij gende papierprijzen is het al haast niet mogelijk meer een prijsbereke ning voor een boek te maken bij de aanbieding, maar uitsluitend als het gedrukt wordt. Lolletje De directeur van De Bezige Bij zei voorts van mening te zijn, dat de media en met name de dagbladen te kort schieten in de bespreking van boeken. 'De recensenten ma ken er een lolletje van en houden elkaar de hand boven het hoofd', aldus Lubberhuizen, die zei, dat er tevens te weinig goede besprekers bestaan. Een oplossing zou z.i. ge vonden kunnen worden in de uit gave van een nieuw kritisch tijd sei-» -ift voor het boek, welke* uitgave overigens niet van uitgeverszijde zou moeten plaatsvinden. Het zou volgens Lubberhuizen door een stichting en met behulp van subsi dies geëxploiteerd moeten worden. EPE De Eper gemeentepolitie beeft drie geheime zenders, waarna in Gelderland veel werd geluisterd en gezocht, het zwijgen opgelegd. Het gaat om 'De stem van Salland' 'Marianne' en 'De Horizon'. De politie heeft de apparatuur in beslag genomen Het lijkt mij dat een bedrijfs bezetting zoals bij de ENKA een geestelijk gezonde zaak is. Drs. J. IV. Kanekamp, pas toraal theologisch medewer ker hij het NKV. Opklaringen met vooral aan vankelijk ook nog plaatselijk buien. In de middag van het zuiden uit weer toenemende bewolking met plaatselijk re gen. Overwegend matige, naar zuidelijke richtingen krim pende wind. Maximumtempe raturen omstreeks 20 graden. Morgen en overmorgen: vrij koel met enige regen, - latei* weer opklaringen. Morgen zon op: 5.54 onder: 19.24 Maan op: 19.25 onder: 7.50 Speurtocht naar sisarettendieven Geholpen door zijn medewerkers stapt Veronica-directeur Bul Ver- wey hier aan boord van zijn zee zender om daar de laatste uitzen dingen zélf te regisseren. Enkele uren later zou de piraat uit de ether verdwijnen; evenals concur rent Radio Noordzee. In beide gevallen gebeurde dat (voor Veronica zaterdagavond zes uur, voor Radio Noordzee om acht uur) met enkele dramatische tek sten. Verwey wijdde bittere woor den aan het Nederlandse omroep beleid en besloot zijn toespraak met 'Veronica is wel gewond, maar niet verslagen', Radio Noordzee's John de Mol noemde het 'gewoon rot', dat zijn vier miljoen luiste raars in het vervolg niet meer kon- den worden bediend. 'Maar', zei hij erbij, 'misschien wacht ons nog een andere kans'. Daarmee doelde hij duidelijk op de per 1 oktober aan gevraagde zendtijd in Hilversum. Direct nadat Veronica met het Wil helmus de ether uitging, klonk nog even een zwakke zender met een reclameboodschap van een sigaret tenmerk, maar deze was na drie kwartier eveneens verdwenen. De PTT vermoedtdat het hier Om een zgn. kladestiene zender ging. Naar aanleiding van het verdwij nen van de zeezenders hebben zich zaterdagavond op het Haagse Bin nenhof nog enkele rellen voorge daan, waarbij een van de demon stranten door een politiehond werd gebeten en in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Ook zijn er enige bommeldingen binnengekomen: bij de NOS, het ministerie van CRM in Rijswijk, een verzekeringsmaatschappij in Utrecht en bij het centraal station in Amsterdam. Omdat de bommel ding in Baarn bedoeld was voor minister Van Doorn, wordt diens huis nu bewaakt. Op pagina 4 beginnen wij vandaag in onze krant met een nieuw stripverhaal, speci aal bestemd voor de kinderen. Het zijn de avonturen van Pelli. de pelikaan, Pingo, de pinguin. en Polle, de beer. maar ook vele andere dieren komen in het verhaal voor, zoals de voortdurend uitvin dingen doende Zeerob, die één van de mooiste figuren uit de strip is. Wij hopen, dat dc jeugdige lezers ten van zelfsprekend ook de oudere i) veel plezier gaan beleven aan 'Pelli Pingo en hun vrien den' -I rika als dit geen spoor is DEN HAAG Prins B'-rhard is up de luchiuiisis SotrsiertMTg leiugr keerri van een be/oek aan een aan tal a'i ikjdiise landen mi zijn hoe danigheid van president van het World Wild Life Fund. ROTTERDAM Feyenoorder Wim Jansen reist niet mee met de selectie var het Nederlands elftal naar Zweden, waar het Oranje-team woensdag een in terland speelt. De middenvelder ondervindt veel last van een spierblessure in zijn dijbeen, die tijdens de wedstrijd tegen Roda JC zo pijnlijk werd. dat hij zich door Joop van Daele moest laten vervangen Onmiddellijk na aT- loop van de wedstrijd deelde hij WlMrnlner Siem Plooyer mee. l hij van de interland afzag, 'o plans van Jansen reist nu 1 cnibgcriiiot Peter Ressel nee. n cklels ging de eredivisie •ei.vg opvvi.idend van start. ja hire! tegen Excelsior op 2 ll stoken en zag Jan Mulder weer niet een knieblessure Op de foto: Roda's doelman Geil- man en Pfeiffer in duel met Willy Kreuz. vroegtijdig het veld verlaten. Feyenoord won gemakkelijk met 4—0 van Roda JC en PSV deed het bij MVV goed middels een 14 zege. In die wedstrijd ont brak Willy Brokamp bij de Lim burgers. Brokamp wordt in dien de medische keuring geen problemen oplevert binnen kort Ajacied. In de eerste divisie gaat Eindho ven zonder een verllespunt aan kop. PEL Zwolle moest er legen hel sterke Eindhoven met 5—3 aan geloven. Verrassend was ook de 5—0 nederlaag, die Volendam »>ij FSC leed Voor gedc'i'.illi'crd sportnieuws: zie de sportpagina's. LISSABON (AP, Reuter, UPI) De aanwijzingen worden steeds sterker dat het Frelimo, de bevrijdingsbeweging voor Mozambique, gaat deelnemen in een voorlopige regering voor de Portugese kolonie. Tot nu toe heeft het Fre limo dat steeds geweigerd. Het Frelimo heeft aangekondigd dat vandaag een 'belangrijke ver klaring' zal worden afgelegd, terwijl de Portugese regering geruchten heeft bevestigd dat de 'geheime' besprekingen tussen de bevrijdings beweging en Lissabons minister voor buitenlandse zaken, Mario So- ares, deze week worden voortgezet. Na afloop van het overleg zal ook van Portugese zijde een 'afsluitend communiqué' worden uitgegeven. De Frelimo-leiders en de bewinds man uit Lissabon zullen elkaar ont moeten in de Zambiaanse hoofd stad Loesaka. Dreigende chaos Het Frelimo zou bereid zijn aan een voorlopige regering in Mozam bique deel te nemen vanwege de dreigende chaos in de Oostafrl- kaanse kolonie. Een deel van de blanke kolonisten laat steeds dui delijker blijken dat Mozambique niet zonder slag of stoot zal worden vrijgegeven, terwijl de economische chaos in het land met de dag gro ter wordt. Nu weer zijn havenarbei ders in staking gegaan. Vertegen woordigers van het Frelimo hebben 'betrouwbare' kolonisten gevraagd niet uit Mozambique weg te ver trekken om de toestand meester te kunnen blijven. Guerrilla-leider Samora Machel heeft een telegram gestuurd aan blanke boeren in het noorden van het land met de tekst: We kunnen samenwerken om een nieuw Mozambique op te bouwen, waar mensen van alle rassen in vrede kunnen leven. De afgelopen maanden is een trek uit Mozambi que op gang gekomen van Portuge zen die terugkeren naar hun moe derland. Half augustus werd Ernesto Melo Antunes tot voorzitter van een jun ta die Mozambique zou gaan bestu ren benoemd, maar tot nu toe ls hij nog steeds niet beëdigd. Een oorzaak van het uitstel is niet be kend. Antunes geniet het vertrou wen van het Frelimo. maar stuit op veel verzet in conservatieve krin gen in Portugal. Antunes heeft voor zijn benoeming gezegd Mozambique naar een snelle onafhankelijkheid te willen leiden. LONDEN (Reuter) De machtige vakbond met metaalarbeiders in Engeland heeft zich gekeerd tegen het sociaal akkoord dat de regering Wilson en de overkoepelende vakcentrale TUC hadden gesloten. Terugtrekken Wilson zal zeer waarschijnlijk de Britten volgende maand naar de stembus laten gaan. in een poging wat steviger in het zadel te komen. Met de afwijzing van het akkoord is nu zijn hoop vervlogen dat hij kan rekenen op de eensgezinde steun van de vakbeweging. Ook Wilsons strijd tegen de inflatie zal door de afwijzende houding van de metaalarbeiders een stuk lastiger worden. Het TUC had socialistische regering toegezegd om de looneisen te zullen matigen om de geldont waarding tegen te gaan. Het 'nee' van de metaalarbeiders werpt een zware schaduw op het jaarlijks congres van de TUC dat vandaag in de zuidelijke badplaats Brighton begint. De metaalarbei ders zullen er een motie indienen tegen de vrijwillige afspraak die de TUC ende regering Wilson hadden gemaakt, omdat dit een ingreep betekent in het vrije loonoverleg. Het is niet waarschijnlijk dat de motie zal worden aangenomen, maar de aan de dag tredende ver deeldheid in de vakbeweging is door de regering van Wilson al erg genoeg. TUC-leiders probeerden gisteren de beslissing van de me taalarbeiders met bijna ander half miljoen leden de op één na grootste bond binnen de tien mil joen leden sterke TUC af te zwakken met de woorden: Wat één van de aangesloten bonden doet ls niet belangrijk. Het gaat om de uiteindelijke beslissing van het congres hier in Brighton. Woensdag zal over de motie worden gestemd, terwijl een dag later minister-pre sident Wilson spreekt. Waarschijn lijk zal hij dan de lang verwachte verkiezingen aankondigen, die dan op 3 oktober zullen worden gehou den. De grootste bond binnen het TUC, die van de transportarbeiders, heeft de werknemers in de metaal inmiddels dringend gevraagd 'nog eens goed na te denken'. De voorman van de metaalarbei ders. Hugh Scanion, heeft hierop gezegd dat het zeker niet de bedoe ling is de Labour-regering van een verkiezingsoverwinning af te hou den. 'Het leven wordt ondraagbaar voor ons als de Labourregering niet terugkeert', aldus de vakbondslei der. Bij de laatste verkiezingen in En geland vond de toen regerende conservatieve partij van Edward Heath de vakbeweging als een ge sloten front tegenover zich, en ver loor. Het nu verwachte akkoord tussen Portugal en het Frelimo komt op een moment dat de Portugese troe pen zich aan het terugtrekken zijn van verschillende posten in het noorden van het land aan de grens met Tanzania en Zambia. Het Fre limo heeft geëist dat zij hun wa pens zullen achterlaten, omdat an ders de aanvallen van de bevrij dingsbeweging door zullen gaan. Eerder al heeft het Frelimo over eenkomsten gesloten met verschil lende lokale bestuursambtenaren in dit deel van Mozambique. De afgelopen dagen hebben echter ook nog verschillende incidenten in de Oostafrikaanse kolonie plaats gevonden. In het Niassa-district viel een groep van vijftig, niet na der geïdentificeerde mannen, een blanke nederzetting aan, waarbij twee wachtposten zouden* zijn ge dood en twee boeren en vier kln- derdn werden ontvoerd. Verder is in het weekeinde opnieuw een bom aanslag gepleegd op de Zambesi- spoorweg waarbij een goederentrein uit de rails liep en werden twee masten van de hoogspanningska bels voor de levering van stroom van de Cabora Bassadam opgebla zen. Het ls voor het eerst dat een dergelijke aanslag wordt gepleegd op de kabel, die volgend jaar in gebruik moet worden genomen. Eigenlijk nlot duur Boeken worden binnenkort vijftien -procent duurder, kondigt een uitgever aan. U kent natuurlijk ons oude verhaal dat een krant, opgevouwen, dagelijks een aardig pocketboek xoorstelt, voor een paar dubbeltjes. Evengoed viel onze laatste prijsverhoging best mee. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf, NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE 1J21DSE CH I OORD I S DAL BI «AD Q laarikruir-en a.u b.) PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie Ondernemings raden' door prof. dr. H. J. van Zuthein. Pletina schaaltje flessenonderzetter) Altijd pa'raatmap briefpa- uier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. I'ors, antwoordnummer 2792, A'dam. l»i n pos'/egel is niet riodig Die betalen wil. Binnenland Gesprek met de acteur Jeroen Krabbé 6 Buitenland Reconstructie van ramp in Zagreb 7 Kerk Kardinaal hoeft niet per se weg op z'n 75ste 2 Kunst P. C. Hooftprijs voor Abel Herzberg 1 8 Nieuwe boeken 2 Lezers schrijven 2 Itadlo en tv 4 Puzzel, recept 4 Dag maandag 6 Weer 7

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1