Allemaal koninkrijkjes in ambtelijk Den Haag dichtbij Toch wel handig zo'n brommer! bmmentaar gijsen blijft weg log geen lerecht Van dik naar dun schip plomp weesmeisje P.P.R. het weer Zomers weekeinde +++oproep toeristen+++ T< )l IUW/KWARTET ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1974 BINNENLAND/COMMENTAAR T5-K7 hek rij arbi nar loeg ach '1 ef ;hop Gijsen van Roermond heeft weten, dat hij niet meedoet aan landelijk pastoraal overleg van de [ms-katholieke kerk in ons land, dat iravond begonnen is. ir kun je je schouders over opha- Tenslotte stelt zo'n pastoraal •leg in een hiërarchisch geregeerde ook niet zo bar veel voor, de ;en van belang en van beleid wor- in Rome bedisseld, en als dr. sen niet nóg eens in Noordwijker- it met bleek gezicht en verwoed irokend wil aanhoren wat anderen lelie :n kem hebben, moet hij dat zelf maar weten, ar met een dergelijke redenering wij zowel het pastoraal rleg als het wegblijven' van bis- ebri°P Gijsen. Tot dit overleg hebben Nederlandse bisschoppen samen loten en uit de manier waarop zij zaken aanpakten en lieten aanpak- is duidelijk gebleken dat zij de rege lenkomst in Noordwijkerhout niet chouwen als een theekransje, waar- katholieken van allerlei kleur met ■jaar aan de praat zijn. bisschoppen vonden en vinden dit delijk pastoraal overleg van beteke- voor het leven en welzijn van holieke kerk(lederi) in ons land. nt al zullen er geen stembriefjes idgedeeld worden om uit te maken straks kardinaal Affrink zal op jagen. méér dan een praathuis is «^5 r. En nu komt op het nippertje één hen vertellen dat hij het niet :aam vindt, al weten de meeste katholieken goed dat de lente van vernieu- in hun kerk nagenoeg voorbij is tuwens, in alle kerken worden veili- en vertrouwde plekjes opgezocht), afwezigheid van Gijsen zal mee- igen dat de aandacht van de op •1 liggende rapporten wordt afge- en dat daarvoor in de plaats komt eindeloos getob over de vraag ir het heen moet nu de tegenstel- ;en binnen het episcopaat steeds erbloemder naar buiten komen, larom heeft de heer Gijsen niet :n melden dat hij buikpijn had? Op >nd van ingebakken vooroordelen :hten we dat katholieken altijd een (iner kwaad (een leugentje) mogen laten om een groter kwaad (de iper op Noordwijkerhout) te voor- ien. Maar wellicht acht dr. Gijsen domper juist een groot goed! door Bert de Jong 'De departementen staan nog al los van elkaar. Het zijn allemaal kleine koninkrijkjes, die zich (en dat is te begrijpen) verweren tegen invloeden van buiten, ook van andere ministeries. De de partementen hebben erg de neiging te reageren met een: Dat is toch mijn zaak, waar bemoei je je mee een commentaar op de mislukking i de zeerechtconferentie iii Caracas rijft de Britse Times met een ichtige minachting: 'De zee is een ifdverkeersweg. Maar het komt verlejeds meer voor dat landen die uit duister zijn opgekomen het recht sisen om het verkeer te belemme- Dat de bedaarde Times zo uit slof schiet dit het onderhande- 'spartners over het zeerecht op hun naf beoordeelt is ongehoord. Het jgercert dat vooral de ontwikke- 'slanden de zo dringend nodige mulering van een nieuw recht voor oceanen en derzelver inhoud dwars i. de volhardende lezer van het nmentaar vindt er tenslotte in dat feite twee schuldigen zijjn: de wikkelde landen zouden namelijk :r bereidheid moeten tonen om een ichtige autoriteit voor de exploitatie de zeebodem te accepteren en de lerontwikkelde landen zouden bin- hun geclaimde tcrritotirale zone zekere mate van internationale eling moeten toestaan. Dat is in geval een objectiever beeld van de iblemen. irritatie van dit voorname Britse- eaan kan in Nederland - al is dat gzamerhand niet zo'n zeevarende igendheid meer - nog best worden egevoeld. Hier wordt nog helemaal iraat vanuit het recht van de vrije dat ons voornamelijk tot zegen ar vele anderen tot vloek heeft itrekt omdat het min of meer sa- inviel met het recht van de sterkste, t er nu een aantal landen 'uit het isterr (zeg maar: van de koloniale 1) is opgekomen om ook hun kant n dé zaak te laten zien ligt nogal or de hand. het graaien van verscheidene ont- kkelingslanden naar een eigen stuk eaan (zij trouwens niet alleen) hangt tuurlijk opmerkelijk samen met de -inge bereidheid van technologisch ogontwikkelde landen om zich nu al onderwerpen aan een duidelijke in- j-nationale autoriteit betreffende de ëbodem. jaar de anarchie die voortkomt uit I weigering om eikaars specifieke ioblemen te erkennen zal het nage- leht tot de grote verliezer maken. (ADVERTENTIE) Deze voorzichtig gestelde, maar duidelijke kritiek is van staatsse cretaris W. Polak van binnenalndse zaken. Zijn taak is onder meer het bevorderen van de doelmatige or ganisatie van en de efficiency in de rijksdienst. Dat wil zeggen, dat hij moet bevorderen, dat hetgiganti sche apparaat van de rijksoverheid met zijn ruim 150.000 ambtenaren- werknemers en de instanties en instellingen, die daar tegenaan leu nen niet overbodig en nutteloos het geld uitgeven. Wat de overheid doet, moet de burger, die per slot van rekehing dat grote apparaat betaalt, ten goede komen en niet onnodig benadelen. De programma's van de partijen, die het kabinet-Den Uyl steunen, zijn duidelijk over dit probleem. Keerpunt heeft het over een voort durende toetsing van de bestaande en nieuwe overheidstaken: in het Urgentieprogram van KVP, ARP en CHU wordt gesproken over een 'stringente voortgangscontrole op de doelmatigheid'. De staatssecretaris weet zich dus verzekerd van een stevige politieke steun in het parlement. Nu hij ech ter ruim een jaar in het ambtelijk regeerhuis heeft rondgelopen en te maken kreeg niet met één rijks dienst, maar met allerlei ijverig be heerde eigen winkels, komt hij tot deze verzuchting: 'Het zijn allemaal koninkrijkjes, dat bepaalt tevens de wijze, waarop je de problematiek aanpakt; niet met forse ingrepen, maar in zorgvuldig voorbereid en opgebouwd overleg'. Overigens, bewindsman Polak toont zich ook nu weer niet al te verrast, al was het alleen al omdat hij daar in zijn vorige functie als gemeente bestuurder van het lang niet altijd zuinige Amsterdam herhaaldelijk tegen deze problemen was aangelo pen. Elk departement heeft zijn eigen verantwoordelijkheid en be voegdheid. Uitgaande van deze wer kelijkheid is dan ook nuchter aan de officiële taakomschrijving van Polak toegevoegd, dat hij bij het bevorderen van de doelmatigheid wel de taak, die elk departement heeft, in acht moet nemen. Afweerhouding Een bijzondere zorg van de heer Polak is de automatisering van de overheidsadministratie. Hij zegt hierover: 'Bij de doorvoering van de automatisering in de rijksdienst wordt goed gewerkt. Men doet het bekwaam. Op de departementen en bij vele rijksdiensten en bedrijven wordt geautomatiseerd. Maar in het het totaal is geen samenhang. Ieder een gaat zijn eigen gang en auto matiseert op zijn eentje. Wel moet worden opgemerkt, dat de gemeenten onderling een voor treffelijke organisatie hebben opge bouwd. De provincies zijn hiermee bezig. Maar doordat er tussen de overheidslagen (tussen rijk, provin cies en gemeenten) over de auto matisering tot nu toe te weinig contacten zijn. ontstaan er doublu res. Dat is gevaarlijk. Mijn slagzin is: Automatisering is duurder dan je denkt. Er zijn miljoenen mee gemoeid. Sprekend over de automa tisering merkte je bij de depar tementen weer die afweerhouding van 'bemoei je er niet mee. Geluk kig zijn we nu bijna een jaar voor bereiding nu zo ver, dat wij het eens zijn geworden over de opzet van een vorm van overleg, die de gehele overheid omvat en waarvan ik voor de toekomst veel verwacht' Voor de vergroting van de doelma tigheid ziet staatssecretaris Polak in de eerste plaats heil in een beter personeelsbeleid. De mensen moe ten meer geïnspireerd worden. Zij, die weer plezier in hun werk heb ben, staan ook meer open voor veranderingen. Dit is een kwes tie van mentaliteit. Verder is het duidelijk, dat aan de samen werking tussen de departementen heel wat verbeterd moet worden en aan de organisatie veel gesleuteld. Uit het verhaal van staatssecretaris Polak krijgt de buitenstaander ech ter de indruk, dat voor het toezicht op de overheidsuitgaven en op het doelmatig werken van het apparaat toch weer een wir-war van clubs en instanties is gegroeid. Het kan ken nelijk moeilijk anders. Uitgaande van de zelfstandigheid heeft elk departement een eigen afdeling organisatie en efficiency. Deze afdelingen hebben contact met elkaar via binnenlandse zaken en met name via de directie Over heidsorganisaties en automatise ring. Regelmatig (één keer per maand) vergaderen en vertegen woordigers van deze doelmatigheids afdelingen van de departementen met elkaar. Hiernaast bestaan de comptabili- teitsafdelingen van de departemen ten en op het departement van financiën is er de inspectie rijksfi nanciën. In de derde plaats worden op ruime schaal onafjabkelijke particuliere organisatiebureaus in geschakeld om nog op de depar tementen onderzoekingen te ver richten. Om het geheel nog ingewikkelder te maken werkt sinds een paar jaar de commissie voor de Ontwikkeling van beleidsanalyse, bestaande uit vertegenwoordigers van alle depar tementen. Deze commissie valt on der het departement van financiën aan de Kneuterdijk. Tweede Kamer De staatssecretaris herinnert ook aan het bestaan van de Rekenka mer. Van deze kamer gaat een be langrijke invloed uit: geen enkel departement vindt het leuk in het jaarverslag van de Kamer aan de kaak te worden gesteld. Tot slot moet het belangrijke controlelichaam worden genoemd: de volksvertegenwoordiging: de Tweede Kamer heeft een vaste commissie voor de rijksuitgaven. Maar deze club laat zich nauwelijks gelden en vergadert sporadisch f voorzitter W. Drees zint op mid delen om deze commissie inderdaad belangrijker te maken. Het gehele beeld van alles Avat zich met de 'dure' overheid bemoeit, lijkt meer duizeling- dan vertrou wenwekkend. Toch keert het ge sprek met staatssecretaris Polak, waaraan ook de heer F. G. Kordes, hoofd van de reeds genoemde di rectie overheidsorganisaties en au tomatisering deelneemt, dat er meer lijn en orde in het geheel zit dan bovenstaande opsomming vau colleges en clubs doet vermoeden. Achter de ambtelijke schermen krijgt vooral het werk van de afde ling van d eheer Kordes, die in 1971 startte, meer gestalte. In de eerste plaats houdt de directei zich bezig met het onderling verkeer tussen de departementen. De opga ve luidt dan een taakverdeling tot stand te brengen, maarmee alle be trokkenen vrede hebben. De heer Kordes vertelt, dat het steeds vaker voorkomt, dat departementen de pil Staatssecretaris W. Polak: Je moet werken alsof je hier nog jaren zit hulp van zijn afdeling inroepen bij bepaalde organisatieproblemen. In de praktijk blijkt bovendien, dat de bestaande afspraken over de taak verdeling tussen de departementen minder voldoen. In het verleden is al eens een plan gelanceerd vijf kerndepartementen in te stellen naar de vijf beleidsgroepen, die zijn te onderscheiden. Reorganisatie Overheidsorganisatie en Automati sering ziet zich nu voor de belang rijke opdracht geplaatst een studie te maken van een reorganisatie (herstructurering) van de gehele rijksdienst. Van deze reorganisatie en herverdeling van de taken en de bevoegdheden en verantwoorde lijkheden kan in de toekomst de doelmatigheid van het dure over heidsapparaat wel eens afhangen. De macht van de koninkrijkjes moet kleinerworden. Bij voorkeur zullen adviezen hierover klaar moe ten zijn tegen de tijd, dat er een nieuw kabinet wordt geformeerd. Er wordt nu gewerkt aan een nota met de uitgangspunten van de stu die. waarover het kabinet moet be slissen. In de studie wordt ook be trokken de verhouding tussen de rijksoverheid en de provincies en gemeenten. Die hergroepering van het overheidsapparaat, zegt staats secretaris Polak, is in hoge mate een politieke zaak. Vraag: 'Is dat niet erg frustrerend?' Antwoord: 'Soms wel. Waar het om gaat zijn veelal zaken van lange termijn. Je moet dus werken alsof je hier nog jaren zit, ook al weet je, dat het zo afgelopen kan zijn. Maar als je vandaag niet begint, komt er nooit iets van terecht'. Alleen bij de wisseling van de kabi netten kunnenbelangrijke wijzigin gen in de taak verdeling tussen de ministers worden aangebracht. Dan echter spelen ook politieke overwe gingen een rol en worden soms belangrijke kansen gemist. Directeur Kordes wil van geen frustratie weten. Je moet gewoon rekening houden met de politieke realiteit en hierop afgestemd een bruikbaar advies uitbrengen. Hij weet nu bij benadering nog niet hoe het advies over de indeling van de departementen er uit zal zien. Mogelijk wordt aangetoond, dat vijf ministeries voldoende zijn. Maar het kunnen er ook 28 zijn. Staatssecretaris Polak ontkent reden te hebben tot pessimisme. Hij maakt geen machteloze indruk tegenover alles wat nog veranderd moet worden. De bewindsman vindt een toename van het aantal bur gerlijke rijksambtenaren de laatste tien jaar met 25.000 dit is in de tijd van het confessioneel-liberaal bewind) wel verantwoord. Hij wijst op taken die de overheid er bij heeft gekregen en nog steeds bij krijgt' 'In de rijksdienst', zegt staatssecre taris Polak was, nog, 'wordt vooral aan de top, heel hard en goed gewerkt. In kritieke omstandighe den weet men snel en doeltreffend te improviseren. Het slechte beeld van de rijksdienst wordt veroor zaakt door de ambtenaar achter het lokket, die het een dag niet heeft. Door zo'n presentatie, of door een ongeliikkig gesteld briefje, verkoopt het rijk zijn zaakjes niet altijd goed'. Polak heeft lof voor de hard en goed werkende rijksambtenaren. Maar deze werkers blijven voorlopig wél de onderdanen van de aparte koninkrijkjes. Een ambtenaar, die van 'koninkrijk' verandert, heeft weliswaar geen paspoort nodig. Wel wordt hij, al blijven dezelfde ar beidsvoorwaarden en sociale voor zieningen van kracht, ontslagen en opnieuw benoemd. (ADVERTENTIE) ...ook als het spitsuur is. onder redactie van loessmit Hier staat Brenda Smith, dik en dun, de meest afgeslankte vrouw van 1974. Mevrouw Brenda Smith, 28, uit Rainham in Engeland won de titel van 'Slimmer of the year 1974' door in 4 maanden af te vallen van 89 kg. (maten 41-33-44) tot 57 kg. (maten 36-24-36). Zij won 250.- een week gratis verblijf in Ragdale Hall Health Hydro. Foto: Brenda naast haar wassen beeld, dat gemaakt werd toen zij nog 89 kg. woog. Wie nu nog de zes in Zwammer- dam opgegraven Romeinse sche pen zou willen bezichtigen in het museum voor de scheepsar cheologie in Ketelhaven, zou hard moeten lopen. De tentoon stelling over deze opgravingen zou al zo ongeveer dicht1 gaan. maar zoveel mensen willen ze nog zien, dat besloten is de deu ren tot eind oktober open te houden. Sinds 19 juni, toen de expositie begon, zijn er al meer dan vijftienduizend belangstel lenden naar dit museum in Oos telijk Flevoland getrokken, maar wie nu nog gaat krijgt meer te zien dan die duizenden voorgan gers. De rijksdienst voor de IJs- selmeerpolders heeft intussen ook het zesde en laatste Ro meinse schip uit Zwammerdam naar Ketelhaven overgebracht, waarvan ze denken dat het als pont gebruikt kan zijn. Ben je te dik als je 1.59 meter lang bent en 114 pond weegt? Ja, vond de luchtvaartmaat schappij Air France, in elk geval te dik om een goeie stewardess te zijn. En prompt ontsloeg de maatschappij een Japanse ste wardess van 37, die die maat en dat gewicht bezat. Nee. besliste de rechtbank in Tokio, waar de Japanse een pro ces tegen haar werkgever had aangespannen. Een gewone ver schijning is voldoende voor een stewardess en ontslag op grond van het uiterlijk is dus onrede lijk. De ontslagen stewardess was volgens de reëhtbank niet te plomp, zoals de Fransen haar hadden meegedeeld en over schreed zeker niet het gemiddel de gewicht van andere, even ou de Japanse vrouwen, maar of de stewardess daardoor naar baan terug gekregen heeft vertelt de geschiedenis niet. Het doorgezaagde weesmeisje wordt te kostbaar om steeds maar weer doorgezaagd te wor den. Binnen afzienbare tijd zal ze definitief niet meer zijn. Een sombere voorspelling van voorzitter Henk Vermeijden van de Nederlandse Magische Unie. die op 6. 7 en 8 september in Noordwijkerhout weer het natio nale congres voor de goochel kunst organiseert. Een koud kunstje voor de magiërs om zo'n driehonderdvijftig goochelaars op de been te brengen, om di verse ingewikkelde, nèt-echte trucjes te laten vertonen, maar niet 'om het illusionisme ten to nele te voeren. Illusionisten werken met grote, dure appara ten en vaak ook met een stuk of wat medewerkers en dat kunnen ze niet meer opbrengen. Leven van de illusie kunnen, gezien het grote aantal deelnemers aan het congres, blijkbaa rnog wel veel 'gewone' goochelaars. Op het congres, waar ook gegooch eld wordt om het nationale kampioenschap 1974, komen be halve beroemde viggervlugge he ren als Fred Kaps, wereldkampi oen Richard Ross, micromagiër Rink (allemaal Nederlanders), de Tsjech Peter Krejcik, de En gelse 'kindergoochelaar' Roy Ba ker en andere grootmeesters ook heel wat amateurs en bovendien tovenaarsleerlingen van onder de achttien. Ons land neemt overigens een zeer vooraanstaande plaats in onder de goochelende landen. Niet alleen is Richard Ross al voor de tweede periode van drie jaar wereldkampioen, ook Fred Kaps is drie keer 's werelds beste goochelaar geweest. Wat niet wegneemt, dat ook in ons land de door te zagen weesmeisjes niet meer voor het opscheppen liggen. Het landelijk bureau van de zoekt op korte termijn 2 administratieve krachten met ruime kantoorervaring (bij voorkeur full-time). Sollicitaties sturen aan PPR. Singel 277, Amsterdam. Inlichtingen: tel. 020-227342. Van onze weerkundige medewerker Gisteren is de zomer dan eens echt op alle fronten doorgebroken. Met oost tot zuidoosten winden stroom de lucht van subtropische oor sprong naar Nederland. De thermo meters hebben het geweten. In Gorredijk werd een maximum van 28 graden Celsius bereikthet vlieg veld Eelde kwam zelfs tot 29 gra den evenals ïn Kassei en Keulen. Zover kwamen De Bilt (27) en Maastricht (26) niet. De warmte- golf kon ons, zoals verwacht, berei ken langs de noordoostelijke flank van een Biskaye- minimum, dat zich naar Cornwall verplaatste en daar gisteravond een kerndruk had van iets meer dan 1000 millibar. Het bracht tot nu toe slechts lokaal omveer en regen, maar wel in grote hoeveelheden. In zuidwest-Eng e- land is gisteren overdag regen met bakken uit de lucht gevallen: Port land Bill kreeg in 12 uur tijd 10 millimeter neerslag. Plymouth 14 mm, St. Mawgan 18 mm, de Scilly- eilanden (een harde zuidoosten wind gisteravond32 mm. Guldrose ook in zuidwest-Engeland 43 mm. In Frankrijk is ook zo het een en ander te doen geweest door andere storingsuitlopers: Clermont Ferrand rapporteerde gisteravond opnieuw 35 mm. Gisteren overdag gevallen, met een totaal van 57 mm water in 24 uur tijd. (In de nacht van donderdag op vrijdag onweerde het daar ook al). Cherbourg ving in ditzelfde tijdvak 36 mm regen op waarvan 30 mm gisteren overdag. Dat ons land flink wat van de warmte toegedeeld krijgt, komt door het rustige optre den van een Russisch hogedrukge- bied (1026 mb) met uitbouw over zuid-Zweden, die weinig verander de. Bij een dergelijke situatie hoef je in deze tijd van het jaar. zo vlak voor september, niet difekt te schrikken wanneer het in Frankrijk flink gaat onweren, of in Het Ka naal regenen. Het valt in ons land dan wel mee. Zo voorzien wij ook voor het grootste deel van het land opnieuw een zomers weekeinde met middagtemper atur en van 25 tot 29 gr. C. in het binnenland, het 'warmste in noorden of noordoos ten. Door het naderbijkomen van zwakke storingsresten uit Frankrijk bestaat de mogelijkheid dat er op enkele plaatsen regen- of onweers buien van lokaal karakter tot stand komen (later op de dag als gevolg van de warmte), maar dat zal voor namelijk in het zuiden van het land het geval zijn. Het noorden en vooral het noordwesten komt er vermoedelijk wel zonder kleer scheuren vanaf. Je kon gisteren al weer plenty mensen over de warm te horen klagen: 25 tot 29 gra den. Zouden het dezelfde perso nen zijn die in een juichstemming uit Spanje en Italië (30 tot 35 graden Celsiusvan vakantie te rugkeerden en dan beweren dat de warmte daar heel ander is dan hier?! weerrapporten Weerrapporten van gistermorgen. maximum-temperaturen en neer- slag 24 uur Amsterdam onbewolkt 22 0 De Bilt onbewolkt 22 0 Deelen mist 22 0 Eelde onbewolkt 22 0 Eindhoven onbewolkt 20 0 Den Helder onbewolkt 21 0 Luchth. Rtd. licht bew 21 0 Twente onbewolkt 22 0 Vlissingen onbewolkt 20 0 Zd. Limburg onbewolkt 19 0 Aberdeen mist 17 0 Barcelona onweey 27 24 Bordeaux half bewolkt 27 27 Brussel onbewolkt 18 0 Frankfort mist Genève licht bew 23 0 Helsinki licht bew 22 4 Innsbrück onbewolkt Kopenhagen onbewolkt 19 0 Lissabon onbewolkt 23 0 Locarno geheel bew 22 0 Londen mist 22 0 Luxemburg onbewolkt 22 0 Madrid licht bew 30 0 Malaga onbewolkt 32 0 Mallorca zwaar bew 29 0 München onbewolkt XNice licht bewolkt 25 0 Oslo onbewolkt 16 6 Parijs zwaar bew 22 0 Rome onbewolkt 28 0 Split onbewolkt 26 2 Stockholm zwaar bew 21 0 Wenen onbewolkt 26 0 Zürich mist 23 0 Casa Blanca zwaar bew 25 0 Las Palmas zwaar bew 24 0 Tel-Aviv 1 half bewolkt 29 0 Tunis onbewolkt 30 0 ■V"£- ZONNIG /»rv erfF't?*) SNEEu w 'Ik weet, dat je vorige maand ook al wat hebt gegeven, maar dat was voor Loes en nu is het voor Miep'. opklaringen mist regen ««fik. hagel bewolking 10 max. te mp. 10 min. temp. windrichting Onderstaande personen wordt verzocht de A N W B-ala rmc entra Ie ln Den Ilaag te bellen. 070-261426. NEDERLAND P. Posthumus. Alkmaar, donkergroene Opel Kadett, 93-AD-21 fam. G. J. Romeijn. Wateringen, beige Renault 16. 56-81-NF. ENGELAND M. Rentinck. Olinda bij Melbourne. Australië, bruine Opeo 1900, 47-99-VX. BENELUX OF DUITSLAND mevr. D. Lukkesen-van Hemme. Den Bosch. DUITSLAND fam. M. A. Tadema, Amersfoort, groen Opel Commodore; fam. Escort, 94-69-VDJos Neijenbuls, Arnhem, groene Morris Mini, 77-53-XR. SPANJE P. Huijbregts, Tilburg, beige Mercedes 220D. ZWITSERLAND M. van der Hoeven, Hoek van Holland, groen-zwarte Ford Capri, 39-84-V8. OOSTENRIJK mevr. H. Op den Camp- Neeskens, Steln, per trein. ITALIë R. Monster, Apeldoorn, rode 2CV bestel. AS-93-22; Jan en Gonny Selts, Papendrecht, per auto. ITALIë-JOEGOSLAVIë fam. E. Berghui Breskens. witte Ford Cortina, 45-55-ES. JOEGOSLAVIë A. Renes. Hoogvliet, me taal groene Opel Kadett. 15.16, IJmulden: 3.28-15.49. Den Helder: 7.33-19.34, I-Iarlingen: 9.42-21.59, Delfzijl: 11.49 Maandag: Vllssingen: 2.18-14.24. Hanng- vlletslulzen: 3.49-16.11, 1 Rotterdam: 5.04- 17.00. Schevenlngen: 3.25-15.47, IJmul den; 3.58-16.20. Den Helder: 8.12-20.11, Harllngen: 10.19-22.35. Delfzijl: 0.19-12.20.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7