besluitvorming in het etenschapsbeleid ordt gedemocratiseerd ialarisverschillen niet zö gek VVDM staat nog op stakingsrecht Te mogen leven m vdA doet schrijver ran D'66) de das om Een Groninger pastorie in de storm ister Trip op chemisch;, congres: Olie wordt uit Metula gepompt Rhodesische koper naar Rotterdam 'Spijbelen' baarlijke nonsens zegt NCW Warm welkom in Athene Zomer en Keuning bekijkt moeilijke positie 'Prinses' Directeur wegens diefstal in arrest METZLER- Kruisvereniging leed flink verlies door geboortedaling ™eraren contra federatie onderwijsvakorganisaties Nog even geduld en de DERDE druk verschijnt van BESTELBON W/KWARTET ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1974 BINNENLAND T3-K5 Jfl)nze redacteur wetenschappen r®: EN In de nieuwe organisatie van het wetenschapsbeleid die minister Trip over enkele maan- itij an het parlement gaat voorleggen, zal democratisering van de besluitvorming een belangrijke innemen. Dat bleek uit de uiteenzetting die de minister gistermorgen gaf op het congres van Dninklijke Nederlandse Chemische Vereniging. ge ge ans. t ge de Ittei wei cht ode C. uitt idig a( on ike: it hoogste niveau is die demo- ering al lang een feit, zei de rst Trip: beslissingen over de fi- neeële ruimte voor verschillende van onderzoek, worden kanparlement en regering geno- 'Op lagere niveaus zou men iigi naar deze beslissing moeten i n bij het maken van concrete 'U n. Wil dit echter het geval nafc aldus de minister', dan zal beslissing door de onderzoe- |als verantwoord moeten kun- worden ervaren. Dat kan al- wanneer die beslissing ook mogelijk is genomen op yi van deskundige adviezen, ge- 1 door deze onderzoekers'. egen zulke adviezen, waarschuwde zullen nooit doorslaggevend en zijn. Zij moeten altijd in ,f^aeke zin worden afgewogen te- doelstellingen die politiek be- zijn. Minister Trip kondigde dat er meerjarenplannen en zoekprogramma's voor ver- inde gebieden zullen komen, minstens vier jaar en naar ik ook langer'. „ebrekkig de huidige organisa- eog is, bleek toen de minister t bekennen dat hij, 'hoe id dat ook klinkt', maar bij benadering wist hoeveel geld verheid voor scheikundig on- kuioek in Nederland uitgeeft. Het paijin de buurt van vier procent greghet wetenschapsbudget. afgezien van de grote beleids- n §in, valt er nog veel te democra De heer Trip legde er de dejuk op, dat bij de beleidsvor- binnen de onderzoekorganisa- de keuze hoe het onderzoek worden uitgevoerd, niet alleen aaitatenschappelijke top maar ook erei ongere onderzoekers een stem en hebben. Hij noemde de meerlijkheid van periodiek door de rzoekers gekozen adviesorga- Met name de adviescommis- van organisaties als ZWO en leken hem nogal eenzijdig de wetenschappelijke topfigu- Demand te zijn. derzoek binnen de industriële research het minister Trip wenselijk en rmijdelijk, te zoeken naar we vormen van samenwerking 3emocratisering. Hij wilde dat in het algemene kader van de ocratisering van het bedrijfsle- Bij de discussie over de func- van de ondernemingsraad, zou indere aandacht moeten wor- besteed aan de rol van de irzoeker in het bedrijfsgebeu- 'Juis, omdat, ook binnen het ijf, de research van grote in- i is op de toekomstige ontwik- ng'. 32 (zienlijk minder bezorgd over raak en dat soort zaken toonde op het alinvc-congres prof. dr. M. van der Kerk. Er bestaan Minister Tfip is dat. Voor zover dat onderzoek zich aan de universiteiten afspeelt, moest de beleidsvorming maar wor den overgelaten aan de Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk On- ROTTERDAM Ruim 24 uur gele den is begonnen olie over te pom pen van de in straat Magelhaen gestrande Shell-tanker Metula (210.000 ton) in een kleiner langs zij gekomen schip. Het overpompen gaat met een snel heid van zeshonderd ton per uur. Dit heeft een woordvoerder van Shell gisteren meegedeeld. De Har- vella zo heet het kleine schip heeft gistermiddag een eerste la ding Metual-olie (circa 15.000 ton) naar de veertig kilometer verderop gelegen Noorse Shell-tanker Berge- land (90.000 ton) gebracht. Hoeveel keer de Harvella zal pen delen tussen de Metuala die toen het overpompen begon nog onge veer 170.000 ton olie bevatte, en de Bergeland is nog niet bekend. De uit de Metula gepompte olie wordt vervangen door water om het schip op zijn plaats te houden. (ADVERTENTIE) besc r twee soorten onderzoek, was 3sbe stelling: goed onderzoek stélt onderzoek. En het verschil aadïen beide is alleen door goede st^rzoekers uit te maken, en dat alt W. Smeenk Zonen PIANO'S - ORGELS WB STARINGPLEIN 7 AM TEL. 020-185151 AMSTERDAM. derzoek (ZWO). 'De universiteiten hebben hun kans gehad, en ze heb ben hem gemist.' Dit opmerkelijke betoog was, aldus prof. Van der Kerk zelf tenslotte, grotendeels een provocatie om de discussie op gang te brengen. 'Maar niet helemaal'. Die discussie kwam inderdaad op gang. Maar ZWO-directeur prof. dr. R. van Lieshout herinnerde daarbij zachtjes aan het officiële standpunt van de organisatie, dat zij een wat geringere rol ambieert. 'Anders blijft er geen universiteit meer over'. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Over een paar da gen wordt het Noorse schip Nor trans Karen in Rotterdam verwacht met een lading koper, waarvan ver moed wordt dat die uit Rhodesië afkomstig is. Het koper, 6700 ton, is in de hoofd stad van Mozambique-Lourenco- marques, geladen. De Economische Controle Dienst heeft in het verle den al eens een onderzoek inge steld naar de herkomst van het koper, zonder dat duidelijk is ge worden wiir het precies vandaan komt. De controledienst stelde het onderzoek in omdat op officiële la dingspapieren zowel Zuid-Afrika als land van herkomst werd genoemd als Mozambique. De koper-transporten zijn ongeveer een half jaar aan de gang met een frequentie van één schip per maand. De rederij, die zich met het vervoer bezighoudt, is Skjelbred Rederi SA uit Kristiansand. De Rotterdamse agent hiervan is Hoekstra scheepvaart bv. Het koper vertegenwoordigt een waarde 'van vierduizend gulden per ton. Vanuit Rotterdam gaat het koper onder meer naar Duitsland Italië en Frankrijk. Nederland zou geen af nemer zijn. DEN HAAG Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) heeft de bewering in de weekkrant 'WIK' van de Industrie bond NVV, dat een ongekend aan tal topfunctionarissen uit het be drijfsleven tijdens de wereldkampi oenschappen voetbal heeft gespij beld, bestempeld als baarlijke non sens. De topfunctionarissen ook bij de vakbeweging werken zeker 50 tot 70 uur per week en kunnen zich nauwelijks verzuim permitteren. Vandaar die managerziektes, aldus het NCW in zijn orgaan 'De Werk gever'. Officieren vrezen aantasting gevechtskracht Van onze Haagse redactie DEN HAAG Ondanks de ernstige waarschuwingen van minis ter Vredeling (Defensie), blijft de VVDM bij haar standpunt dat een staking door militairen als middel om een bepaald doel te bereiken, niet bij voorbaat mag worden uitgesloten De VVDM laat dit weten in een nota naar aanleiding van de defensienota van minister Vredeling. AU maj vai kker wil w. inl jmi#1 (HEM De heer W. P. Uerz, schrijver van een politieke rubriek in het i-aan-huisblad 'Liemers Vizier' te Zevenaar is door zijn uitgever als -lance medewerker ontslagen, omdat de PvdA in Zevenaar bezwaar ft tegen de rubriek. De PvdA dreigde met een boycot tegen de adver sers van het blad als de rubriek nog langer zou blijven verschijnen, tfubriekschrijver, die voorzitter is van de plaatselijke afdeling van D'66, 't verzet aangetekend tegen zijn ontslag. De plaatselijke afdeling van partij heeft over deze zaak een brief geschreven aan premier Den Uyl. uitgever van het blad, Reklamij te Doetinchem, zegt tot het ontslag te overgegaan, omdat de PvdA via een circulaire had opgeroepen tot een cot van haar adverteerders, maar ook omdat de partij het plan zou |Den een hele oplaag te kapen en uit elk exemplaar het gewraakte stukje tippen. 'We kunnen niet onder deze boom staan, Tommy. Als je bang bent, kun je onderweg naar huis mijn hand wel vast houden De minister van buitenlandse za ken, Max van der Stoel, die altijd een van de scherpste critici is ge weest van het Griekse kolonelsbe wind, is gisteren bij aankomst in Van onze correspondent WAGENINGEN De uitgever smaatschappij Zomer en KeuSïng in Wageningen bestudeert de vraag of het weekblad Prinses kan blijven bestaan. Opheffing is één van de mogelijkheden die Zomer en Keu ning overweegt. Het weekblad kan met zijn 120.000 abonnees steeds moeilijker concur reren tegen de damesbladen Mar griet (630.000 abonnees) en Libelle (580.000 abonnees). Al jaren wor den flinke verliezen geboekt. Vooral het uitblijven van advertenties maakt dat het damesblad Prinses het hoofd moeilijk boven water kan houden. Prinses is al enkele malen van signatuur veranderd. Richtte de re dactie zich vroeger vooral op de protestants christelijke lezers, een paar jaar geleden wilde Prinses vooral een weekblad voor de vrouw rond de veertig zijn. Enkele weken geleden veranderde Prinses van koers enn ging zich vooral op jon gere lezers richten. Zomer en Keuning onderzoekt ook of een andere redactionele koers het blad nog redden kan. DOKKUM De veertigjarige A. M. uit Dokkum, financieel-administra- tief directeur van de firma Holtrop en Jansma N.V. in Dokkum is gear resteerd. Hij wordt ervan verdacht in de loop van twee jaar 30.000 gul den van het bedrijf te hebben ver duisterd. M. die sinds 1967 in dienst is van het bedrijf, dat industriële af zuiger installaties maakt, werd in 1970 directeur op grond van zijn kwali teiten en verdiensten. De raad van commissarissen van de N.V. gaf hem de bevoegdheid bij het bedrijf een rekening-courant te openen en daarvan mocht hij kleine bedragen opnemen voor zakgeld. In de loop van de laatste twee jaar heeft hij herhaaldelijk de grens overschre den. M. zou met zijn frauduleuse handelingen begonnen zijn, toen hij in 1973 een huis liet bouwen in Dokkum. Athene door een geestdriftige me nigte ontvangen. Hij werd geërd als een symbool van de Europese steun aan het verzet ten tijde van het kolonelsregiem in Griekenland. Van der Stoel heeft in het verleden zijn kritiek bij herhaling gespuid als rapporteur van de Raad van Europa. Hij drong dan aan op her stel van de democratie. Thans blijkt dat die oproepen in de toen malige Griekse ondergrondse niet onopgemerkt zijn gebleven. De minister van buitenlandse zaken Mavros noemde de naam van Van der Stoel synoniem voor de strijd om de vrijheid. De heer Van der Stoel was zicht baar onder de indruk van dit wel kom. 'Het is haast niet te geloven', mompelde hij met betraande ogen. Hij zou gisteravond nog een ont moeting hebben met de Griekse premier Karamanlis. Morgenoch tend keert hij naar Nederland te rug. Bij de foto: Minister Van der- Stoel na aankomst tussen zijn ambtgenoot George Mavrds (links) en de Griekse minister van land bouw Demetrius Papaspyrou. Vereniging Van Dienstplichtige Mi litairen vindt het op zijn minst voorbarig, dat minister Vredeling zich al zonder meer voor een sta kingsverbod voor militairen heeft uitgesproken. Daarover mag eerst nog wel eens grondig gediscussieerd worden, zo meent de vereniging. De VVDM wijst erop, dat ook als een stakingsverbod voor militairen is afgekondigd, dit niet automatisch betekent dat militairen nooit tot staking zullen overgaan. 'Gestaakt in welke vorm ook, wordt op het moment dat militairen dat nodig vinden. Dat is in het verleden ook gebeurd. Een stakingsverbod zal ook in de toekomst arbeidsonrust, uitlopende op werkweigering, niet tegengaan', aldus de VVDM. Hoorzitting De Tweede Kamer-commissie hield gisteren en houdt vandaag een langdurige hoorzitting voor militai re verenigingen over de defensie nota. Noch bij de verenigingen voor het burgerpersoneel bij defen sie noch bij de belangenverenigin gen van militair personeel blijkt de nota positief ontvangen te zijn. In tegendeel: alom wees men op de grote onrust die onder het perso neel over de aangekondigde reorga nisaties en inkrimpingen is ont staan. Veel mensen die bij deze reorganisatie zijn betrokken, weten niet waar ze aan toe zijn wat voor nieuwe functie ze krijgen en waar heen ze zullen moeten verhuizen. Ook op zuiver militair vlak was er veel kritiek. Met name de officiers verenigingen constateerden dat het uitgangspunt voor de defensieplan nen niet de mogelijke dreiging maar de financiële ruimte is ge weest. 'Hierdoor ontstaat een ern stige en onaanvaardbare verminde ring van de gevechtskracht', con stateerde onder meer de kolonel M. Vader, woordvoerder van de Alge mene Christenofficieren Vereni ging. De verenigingen wezen erop, dat de belangrijke financierings problemen worden uitgesteld tot de jaren na de volgende verkiezingen in 1977. Er bestaat daardoor, vol gens hun, onvoldoende zekerheid of in die jaren het nodige geld wel beschikbaar zal komen. Oefenterrein Behalve aan deze problemen, werd veel aandacht geschonken aan de militaire oefenterreinen. Verschil lende organisaties en instanties brachten bezwaren naar voren tgen de vestiging van een oefenterrein in de voormalige Lauwerszee. De Vereniging voor de Instandhouding van de Waddenzee wees erop, dat dit oefenterrein in de Waddenzee grote schade zal toebrengen. De provincie Groningen vreesde dat, ondanks de beslissing geen groot oefenterrein bij Ter Apel in Oost-Groningen te vestigen, toch de kans blijft bestaan dat er een oefenterrein van geringere omvang komt. De provincie zou dit onaan vaardbaar vinden. Wel bepleitte het provinciale bestuur voor de werkge legenheid in oost-Groningen de vestiging van een militaire werk plaats. De kamercommissie zal vandaag een aantal organisaties horen spe ciaal in verband met de problemen rond het vliegveld Welschap in Brabant. De defensienota zelf komt in de Tweede Kamer eind septem ber aan de orde. (ADVERTENTIE) bril: ieders oogmerk! Van een verslaggever LEEUWARDEN De daling van het geboortecijfer in 1973 is de pro vinciale Friese kruisverenigingen op een verlies van ruim 660.000 gulden komen te staan. Het totale tekort steeg erdoor tot boven het miljoen, aldus het jaarverslag. De daling van het geboortecijfer wordt niet meer gecompenseerd door de relatieve toeneming van het aantal thuiskraam- verzorgingen. Dit leidde tot het ontslag van 41 kraamverzorgsters per 1 april van dit jaar. (ADVERTENTIE) i dii :breij ging| ethi ond kree| voo| ii ordi besi De bel stel met verd Leei mi dsvi emei vlei Oi wet) C. gemi ui( d: tol in onze onderwijsredactie RDRECHT Een hoogleraar verdient weliswaar vier of vijf maal zoveel een kleuterleidster, maar deze verschillen zijn niet abnormaal als je ze ver- ijkt met andere salarisschalen. Het verschil in salaris tussen een minister de bode van zijn departement is bijvoorbeeld veel groter. Ook elders (be- ijfsleven, ziekenhuizen) bestaan veel grotere verschillen. deze wijze reageert het lekblad voor leraren de- week op beweringen dat salarisverschillen in het lerwijs onrechtvaardig iot zouden zijn. Het ge- 'tschap van leraren bij rO-HAVO-MAVO keert :h hiermee vooral tegen Nederlandse Federatie Onderwijsvakorganisa- i, NFO. Deze overkoepe- de onderwijsbond met derdduizend leden uit iuter-, basis- en voortge- onderwijs heeft on- de Tweede Kamer •aagd de verschillen in salaris te verkleinen. Het brutomaandsalaris van een kleuterleidster be draagt 1800, dat van een hoogleraar 7100. Dat lijkt een groot verschil. Maar dat valt nog wel mee als je een minister 9400) met een bode 1290) verge lijkt. De 'betrekkelijk ge ringe' salarisverschillen in het onderwijs zijn in feite nog kleiner wanneer je de netto-bedragen naast el kaar zet. Een 45-jarige kleuterleidster verdient netto 1490 en een even oude hoogleraar 3820 per maand. Weekblad-redacteur H. A. M. van Beusekom vindt het te simpel om te zeg gen, dat het inkomen van leerkrachten stijgt naar mate de sommetjes die zij hun leerkrachten voor schotelen moeilijker wor den. Leraren bij het voort gezet onderwijs hebben vaak jarenlange (avond)- studies gevolgd. Op scho len voor MAVO-HAVO- VWO 'wacht hun een werkkring met veel meer correctie, voorbereiding en veel grotere paraatheid dan op de lagere school'. Daar komt bij dat de meeste basisscholen op het platteland liggen, de mees te middelbare scholen in de stad. Tenslotte brengt de jeugd van 12 jaar en ouder meer 'orde-, genera tie en andere problemen' met zich mee dan kinde ren van vier tot zes, aldus het weekblad. Slechts één punt Het verschil van mening tussen de grote vakorgani satie NFO en het genoot schap van leraren over de inkomensongelijkheid is maar één van de wrijfpun ten tussen beide organisa ties. 'De NFO is een club waar onderwijzers de dienst uitmaken', zegt de heer Van Beusekom. Een deel der leden is via de eigen bond lid van een der drie vakcentrales. Zij mo gen alleen meningen ver kondigen die de vakbon den welgevallig zijn. Daar om koerst de NFO ook zo vol vertrouwen in de rich ting van een midden school. Dat alles is voor het ge nootschap reden om de NFO met enig wantrouwen gade te slaan. Misschien zal er in de toekomst wel ruimte komen voor samen werking tussen deze beide bonden, maar dan moet het NFO (100.000 leden) zijn hatelijkheden jegens het genootschap (16.000 le den) wel staken. JOHANNA-RUTH DOBSCHINER Een Nederlandse Jodin vertelt haar ge schiedenis. Omvang 261 tekstpagina 's en 16 bladzijden foto s. In fraaie gebonden uitvoering met geplastificeerd stofomslag in vier-kleurendruk. Prijs f 17,50. Sinds de verschijning van dit boek in mei jl. volgen de herdrukken elkaar in een snel tempo op: de tweede druk verscheen in juni j.l., maar was onmid dellijk uitverkocht. De derde druk is zojuist gereed gekomen. Duidelijker bewijs dat de levensgeschie denis van het Nederlandse meisje Hanna Dobschiner en het aangrijpende geloofsge tuigenis van deze christen-jodin diepe indruk heeft gemaakt, kan nauwelijks worden gegeven. Datzelfde geldt voor het boek dat als een noodzakelijke aanvulling van Hanna Dob- schiners levensverhaal kan worden beschouwd: J. A. ADER-APPELS In dit boek beschrijft mevr. Ader de verzetsstrijd van haar man, Ds. B. J. Ader, die honderden Jood se landgenoten (o.w. Hanna Dobschiner!) een schuilplaats bezorgde en tenslotte zelf gefusilleerd werd. De vijfde druk verscheen in mei j.l., de zesde in juni j.l. (inmiddels uitverkocht!) en de zevende is zojuist gereedgekomen. Omvang 366 tekstpagina 's en 8 bladzijden foto 's. In fraaie gebonden uitvoering met geplastificeerd stofomslag in vier-kleurendruk. Prijs f 17,50. De belangstelling voor beide boeken is zó groot, dat u er verstandig aan doet ze onmiddellijk te bestellen. Voorkom teleurstelling door gebruik te maken van de BESTELBON. Zend deze vandaag nog aan uw boekhan del of (in open envelop, zonder post zegel) aan: een Groninger astorie storm UITGEVERIJ T. WEVER B.V. ANTWOORDNUMMERS FRANEKER Telefoon 05170-3147; bij geen gehoor 2436. Zend mij zo spoedig mogelijk rechtstreeks/vla boekhandel: ex. J. R. Dobschiner, TE MOGEN LEVEN! Gebonden 17,50. ex. J. A. Ader-Appels, EEN GRONINGER PASTORIE INDE STORM. Gebonden 17,50. Naam:.. Straat: Plaats:. Datum: Doorhalen wat u niet wenst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5