srael roept fgekeurden op Actieprogramma van 'Boekarest' groot compromis Bengalen wijten ellende niet alleen aan de vloed èartijen 'billen fkkoora Zeerechtconf erent ie eindigt in impasse h lénade voor desertie, ilaar dan ook voor moord prtugese troepen geven iises in Mozambique op Laat'ns wal van je essein eist troepenscheiding 'Gezinsplanning' werd 'verantwoord onderschat)' Churchill's carrière l3_ '/KWARTET VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1974 BUITENLAND T7-K9 M< ar 8 n A EUS SUM L 31 URC iradl Alic ta Bah: aarg 29 •1 Jl AVIV (AP, Reuter, UPI) De Israëlische autoriteiten hebben bekend lakt dat tienduizenden mannen, die voor de militaire dienst waren afge- n, opnieuw opgeroepen zullen worden. (ADVERTENTIE) Zijn uw vakantiefilms binnen en staan uw vrienden er messcherp op, laat ze het dan snel even weten. En nodig ze uit voor de première. Dat kan gezellig worden. Bel ze na zessen of in het weekend. Want dan belt u voor half geld door heel Nederland. n zal worden of zij alsnog worden ingelijfd. Het gaat mannen tussen de 18 en 54 e op medische gronden zijn lird of om andere redenen (gewezen en de mannen die Israël binnenkwa- /broioen zij al ouder dan 45 jaar eree lanatregel volgt op grote mobili- eersanoeuvres, die eerder deze oijn Israël zijn gehouden en die 011e reacties van Egypte ejhebben geleid. dir®roor de bekendmaking giste- ;^_öeeft de Israëlische premier Rabin verklaard dat Isr&ël m zijn moeilijkste perioden oormaken. 'De veiligheid ver- n militaire versterking die erga niet kent', aldus Rabin, dagavond had Rabin tijdens iner meegedeeld dat er een 21.75 bestaat voor het uitbreken 12.41 euwe vijandelijkheden omdat riërs met grote hoeveelheden s zijn uitgerust en 'zij verklaard dat zij gereed n ten strijde te trekken'. Hoessein van Jordanië gisteren opnieuw gewaar- KONING HOESSEIN schuwd dat Jordanië toekomstige Arabisch-Israëllsche vredesbespre- '9.4 PHIS (AP) Als Amerikaanse dienstpliclitontduikers amnestie krij- an moet ook William Galley, de legerluitenant die wegens massamoord 6 ptnam is veroordeeld, begenadigd worden. Dit heeft de advocaat van 15.25y in Memphis verklaard. Volgens de advocaat, J. Houston Gordon, be- 2125 een eventueel amnestieprogramma ook van toepassing te zijn op1 10'"Jen die bevelen hebben opgevolgd, als amnestie van toepassing is op 63.2H die bevelen hebben geweigerd of weigerden te dienen, gjj. flent Gerald Ford heeft woensdag een voorwaardelijke vorm van am- 54 75} voor dienstweigeraars voorgesteld. 3.71 kingen zal boycotten als Israël niet toestemt in een 'redelijke' terug trekking van zijn troepen aan de Jordaan en de Dode Zee. 'Wij wil len dat er aan ons front hetzelfde gebeurt als wat is gebeurd aan de Egyptische en Syrische fronten', al dus Hoessein in een vraaggesprek met het rechtse Libanese dagblad Al Mayyat. 'Noem het troepenschei ding of het begin van terugtrek king', aldus Hoessein. 'Maar het blijft een essentiële stap en wij zullen niet naar Genève komen zo lang deze stap niet is gezet'. Hoessein vervolgde dat hij - verlangt dat de Israëlische troepen worden teruggetrokken tot op een redelijke afstand over de gehele lengte, van het zuidelijkste bezette gebied tot het noordelijkste aan de noorde lijkste punt van de Jordaan'. Hoes sein liet voorts weten dat Jordanië bereid is de verantwoordelijkheid voor de bevrijding van de westelij ke Jordaanoever over te laten aan de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie PLO als de andere Arabische landen dat zouden wensen. Hoes sein herhaalde dat Jordanië de PLO aanvaardt als 'een wettige verte genwoordigster van Palestij nen, maar niet als de énige vertegen woordigster van alle Palestijnen. Wapenrace 20.7? 15.2! ||1rBNCO MARQUES (Reu- seiosUPI) Portugese troepen l\20pen drie vooruitgeschoven sjpïs in het noorden van Mo- i2.75tiique en langs de grens met 2b o^ania ontruimd, zo heeft het 201 ugese leger bekend ge- 3.7 kt. 3gjj5matleke waarnemers menen, °9.5 iet niet-officlële bestand tus- 32.75de Frelimo-opstandelingen en ortugese regeringstroepen ge- 4ai.5 haafd blijft in het grootste 241 van de Portugese kolonie, hoe- 225.'an de zijde der guerrillastrij- 17.1 gedreigd is met hervatting van 3ö2 rijd. noorden van Mozambique is 25' ebied geweest waar het hevigst vochten tussen het Portugese 20 van 65.000 man in Mozambi- ~6.5 en de opstandelingen, die hun i8.25dkwartier in de Tanzaniaanse 59 dstad Dar Es Salaam hebben. 0.25 e haven Porto Amelia in het 27.25 ste noorden, hebben volgens 43 7 hten Frelimo-opstandelingen 22.5 samenkomst gehad met be is-7 sambtenaren. Zij boden hun 11 aan bij de handhaving van 12.2 en gezag in het gebied totdat 85.05 mbique volledig onafhankelijk mnbe Frelimo-vertegenwoordigers FOP n, dat zij ook de blanke plan- zouden beschermen. stakende grondpersoneel van 'ortugese luchtvaartmaatschap- AP heeft inmiddels besloten de 82 5 inderhandelingen met de di- T....rn[ i en vertegenwoordigers van SU)Cportugese ministerie van arbeid 12.7! "vatten. 30 ,54 HINGTON (AP. Reuter, UPI) 8.55 ecretaris-generaal Kurt Wald- ■>2 van de Verenigde Naties heeft "•>.15 ren vóór de Veiligheidsraadzit- (gezegd dat alle partijen in het let rond Cyprus graag een ak- willen, 'ondanks de huidige :men'. ($heim liet ook weten dat hij Gevipdere aandacht wil besteden e rol van de VN-vredesmacht 'prus, waarop de laatste weken kritiek is geweest. Bij eerdere ;enheden heeft Waldheim ge- voor uitbreiding van het corps in zodat het meer naar beho- iljn taak zou kunnen vervullen, in verslag schreegde VN-top- gisteren echter alleen dat de |van de VN-troepen 'opnieuw worden bepaald' en dat hij oor aanbevelingen zou doen iverleg met de landen die de len leveren. Als belangrijkste stond gisteravond op de agen- ivan de Veiligheidsraad het itelingenprobleem op Cyprus, aantal vluchtelingen bedraagt dan een kwart miljoen een derde van de bevolking ;eft de VN gisteren laten we ide kosten van de invasie op lïus te dekken zal Turkije 'vre- jobligaties' gaan uitgeven met 43^1 rente van 11 procent, zo heeft so.ffllster van financiën Deniz Bay- w-^beken^i gemaakt. 10/74 militaire tucht geplaatst. Rond 100 gewapende soldaten houden de wacht bij de gebouwen van de TAP op het internationale vliegveld van Lissabon. Zij hebben tot dusver echter niet ingegrepen. De vakbond van het grondpersoneel die 1.600 leden telt, eist een forse loonsver hoging. In Parijs is uit goed ingelichte bronnen vernomen dat het Franse besluit het wapenembargo van de landen in het Midden-Oosten op te heffen tot een nieuwe wapenrace in deze wereldbrandhaard kan lei den. Egypte heeft het Franse be sluit reeds warm begroet. Frankrijk heeft Syrië al toegezegd de meest moderne radatapparatuur te zullen leveren, zo is door de Libanese pers gemeld. Volgens defensie-experts in Londen is het weinig waarschijnlijk dat de Franse wapenleveranties zwaarwe gende invloed zullen uitoefenen op de omvang van de stroom wapens die uit de VS en de Sowjet-Unie 's werelds twee grootste wapenle veranciers, naar het Midden-Oosten gaan. Door de hypermoderne oor logstechnieken zijn de Arabische landen en Israël uiterst afhankelijk van de meest verfijnde apparatuur van de twee supermogendheden de VS en de Sowjet-Unie, aldus mili taire deskundigen. Zo krijgt Israël zijn wapens thans uitsluitend uit de VS en wordt Syrië door de Russen volgestouwd met modern wapen tuig. Van een onzer redacteuren BOEKAREST Ondanks alle tegenstellingen die de wereldbevol kingsconferentie in Boekarest verscheurd hebben is het waar schijnlijk dat het bevolkings-actieprogramma vandaag toch wordt aangenomen, zij het dat dit programma een groot compromis is geworden. Op 9 oktober wordt in Engeland deze serie van vier postzegels uitgegeven ter herdenking van de honderdste geboortedag van Sir Winston Churchill. Ze geven een overzicht van zijn carrière van 1899 tot 1942. Links in het uniform van de Cinque Ports (de vijf Engelse kanaalhavens Sandwich, Dover, Hythe, Ramney en Hastings, onder toezicht van een gouverneur, rechts boven kort na Duinkerken in 1940, links beneden als minister van oorlog in 1919 en rechts beneden in het uniform van de South African Light Horses (1899). DACCA De jonge staat Bangladesj maakt opnieuw een afschu welijke tragedie door. De enorme overstromingsramp, die dit ont wikkelingsland deze zomer trof, heeft al duizenden slachtoffers gemaakt en dreigt nog eens miljoenen Bengalen de komende maanden honger te zullen brengen. Maar de natuurramp is niet de enige oorzaak van de ellende. De overstromingen van deze zo mer hebben weer eens laten zien, dat de huidige machthebbers niet opgewassen zijn tegen de enorme problemen van Bangladesj. Overstromingen zijn een jaarlijks terug kerend verschijnsel in dit land. Elk jaar treden de grote ri vieren in deze delta enige tijd bui ten hun oevers om een laagje vruchtbare aarde te deponeren op de akkers, die daardoor nooit uitge put raken. Het water brengt echter niet alleen vruchtbaarheid, maar ook ontberingen voor de bevolking. Elk jaar raken in de overspoelde gebieden dorpen geïsoleerd, breken er epidemieën uit en ontstaat er schade aan de gewassen, wat dan weer gebrek aan voedsel en honger veroorzaakt. Dit jaar is het alle maal veel erger. Het water steeg tot ongewone hoogte en bovendien be gonnen de overstromingen veel vroeger dan anders. Zeventien van de negentien provincies zijn getrof fen. De schade aan de landbouwge wassen is veel groter. Op veel plaatsen zijn bomen en planten door de waterstroom meegesleurd, waardoor er ook nog een ernstige erosie dreigt. Een bezoek aan de zwaar getroffen provincie Maimensing maakte mij wel duidelijk, dat de situatie wer kelijk rampzalig is. Bij een meer dan oppervlakkige beoordeling van de toestand komen er wel wat vra gen op. Is alleen de natuurramp de schuld van alles, of spelen ook an dere faktoren een rol? Komt een deel van de ramp misschien op rekening van de sociale structuren en de regering? Verarmde boeren Er heerst in de vele vluchtelingen kampen, waar miljoenen tijdelijk zijn ondergebracht, geen paniek. De mensen hebben hier een sterk weerstandsvermogen. Zij zijn wel wat gewend. Wel overheerst de zorg voor de toekomst. De gevolgen van de ramp zijn nog niet helemaal te overzien, maar er moet voor de komende maanden een ernstige hongersnood gevreesd worden. Niet alleen is de schade aan de gewassen veel groter dan in andere jaren, maar de boe renbevolking was de afgelopen ja ren al sterk verarmd. Een groot aantal boeren heeft zijn land moe ten verkopen. Zij verdienen nu hun brood als dagloner. Dat betekent, dat zij geen voedselvoorraden heb ben en alle rijst moeten kopen. Door de inflatie zijn de prijzen sterk opgelopen, zodat Bangladesj een steeds groter aantal landloze en machteloze boeren telt, die door de overstroming helemaal brodeloos zijn geworden. Achter deze ontwikkeling op het platteland zitten de handelaars en opkopers, die enorm profiteren van de prijsopdrijverij, speculatie, smokkel en zwarte handel. Op hun handel en wandel bestaat geen en kele controle. De gevolgen van hun hebzucht zijn zo schrijnend, dat de internationale pers er wel door ge alarmeerd moest worden. Dat is de afgelopen maanden dan ook ge beurd. Programmapunt Maar ook bij de overstromingen zelf gaan de regeerders in Bangla desj niet geheel vrij uit. Voor een goede ontwikkeling van dit land is een betere beheersing van de grote rivieren een eerste vereiste. Dat weten de Bengalen en dat weet ook de regering. De partij, die nu aan de macht is, de Awami Liga, ver wierf grote populariteit onder meer door er op te hameren, dat iets gedaan moest worden om de rivie ren beter in de hand te krijgen. De Awami Liga is nu dertig maan den aan de macht en heeft nog niets gedaan om deze belofte in te lossen. Zelfs met de beperkte mid delen, waarover Bangladesj be schikt, zou het mogelijk zijn om te beginnen aan een programma voor betere beheersing van de rivieren. Een commissie, die door de rege ring werd ingesteld, heeft dat zelf vastgesteld. De regering heeft een aantal adviesrapporten angstvallig onder de tafel proberen te houden. Deze nalatigheid en achterbaksheid zijn door de oppositie onomwonden aan de kaak gesteld. Het is niet juist om te zeggen, dat de regering helemaal niets aan de situatie doet. Helikopters en vlieg tuigen werpen voedselpaketten af boven de getroffen gebieden. Het leger is ingeschakeld bij de ver spreiding van levensmiddelen en Verschillende grote deelnemers aan de bijeenkomst hebben zich tegen het 10.000 woorden tellende pro gramma verzet. Met name de Vere nigde Staten aan de ene en China en het Vaticaan vreemd genoeg tezamen aan de andere kant waren tegen en aanvaardden het mokkend. De Verenigde Staten zijn van mening dat het programma te weinig de drei ging van een ongecontroleerde be volkingsgroei onderstreept. China vindt dat de wereld duizenden mil joenen mensen meer zou kunnen 'dragen' als de economische en po litieke orde op onze aardbol wordt veranderd. Het belangrijkste be zwaar van het Vaticaan is dat in het programma de liefde en de menselijkheid ontbreekt, terwijl ui teraard Rome zich ook blijft verzet ten tegen een kunstmatige geboor tebeperking. Deze verschillen van mening ver deelden gisteren ook de werkcom- missle die de aanvaarding van het programma door de plenaire verga dering, vandaag, moeten voorberei den. Onder andere daarom werd besloten de algemene vergadering gisteren niet op te zadelen met de helft van het document zoals eerst was gesuggereerd maar de voltallige zitting pas vandaag te laten beslissen over 't hele pro gramma. Dat het compromis minder snel de algemene vergadering passeert als velen wel gehoopt hadden is voor een deel ook op het conto te schrij ven van Latijnsamerikaanse lan den, met aan het hoofd Argentinië en Brazilië. Deze landen proberen nu het programma iedere verwijzing naar het begrip overbevolking te voorkomen omdat zij met China van mening zijn dat overbevolking een farce is. De Afrikanen en de communistische landen zijn dat eens en wilden in 't actieprogram ma vooral de eis opnemen tot ver betering van de economische posi tie van de derde wereld. Het over bevolkte Azië daarentegen met uit zondering van China, wil promi nent in het programma regeringen uitnodigen de bevolkingsgroei in hun landen af te remmen als daarmee het welzijn van de inwo ners gediend is. Het woord 'gezins planning' hebben zij er echter al weer niet doorgekregen dat is vervangen door 'verantwoord ou derschap.' Deze ontwikkelingen hebben ver schillende vertegenwoordigers op de conferentie wat moedeloos ge maakt. Dr. Leon Tabah, Franse de mograaf en architect van de orgi- nele versie van het actieprogram ma, zei gisteravond. 'De aard van het programma is veranderd. Het is gepolitiseerd, we hebben geprobeerd minimale doeleinden op te nemen, maar dat is niet gelukt.' Apartheid De conferentie heeft donderdag wel bij acclamatie een resolutie aan vaard, waarin alle regeringen wordt gevraagd zuid-Afrika, Namibië (Zd.- West-Afrlka en Zuid-Rhodeslë poli tiek, militair en economisch te iso leren vanwege de apartheid. Ook Nederland dat zich in het verleden bij stemming ln de algemene ver gadering van de VN heeft onthou den, indien een veroordeling van de apartheid gepaard ging met een oproep tot het verbreken van de betrekkingen, stemde voor de reso lutie. Volgens de resolutie is de strijd 'met alle middelen' van de onderdrukte volkeren van Zuid-Afri ka. Namibië en Zuid-Rhodesië voor het geheel en al wegvagen van de apartheid wettig, en 'verdient zij de steun van de internationale ge meenschap.' De Amerikaanse afgevaardigde had vergeefs getracht behandeling van de resolutie op procedure gronden (te laat indienen) uit te stellen. De Nederlandse delegatie, geleld door de directeur van het Nederlands Interuniversitair Demografisch In stituut (NIDI) dr. Van der Kaa, had tot enkele uren voor de stem ming overleg gepleegd met het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag. Algemeen werd verwacht dat Ne derland en de overige EEG-landen waarvan vooral Frankrijk, en Enge land intensieve resp. militaire en economische betrekkingen met Zuid-Afrika onderhouden, zich van stemming zouden onthouden. Maar toen de voorzitter van de conferen tie, de Roemeense minister van buitenlandse zaken George Macoves- cu, uitgenodigd de zaal rondkeek of nog meer afgevaardigden dan de Senegalees die de resolutie indien de en de Amerikaanse die 'krachtig' protesteerde, het woord wilden voe ren, stond niemand op'. via de bureaucratie van het mi nisterie van landbouw worden zaden verspreid om de voedselproduktie zo snel mogelijk weer op gang te krijgen. Enige weldoener Maar zelfs bij de huidige omstan digheden gaat de regering te werk op een arrogante wijze. De hulpver lening gaat gepaard met corruptie. De regeringende Awami Liga is vastbesloten om elke hulpverlening buiten haar om onmogelijk te ma ken. Oppositie-partijen stelden voor om de hulp-acties gezamenlijk te organiseren, maar dat is afgewe zen. Pogingen van de oppositie om geld en goederen in te zamelen werden hardhandig verhinderd. Kollektanten werden in Dacca door de politie van straat geslagen. Deze weinig humanitaire houding van de regering iswel begrijpelijk. De stemming van de bevolking is zo geprikkeld, dat elk onafhankelijk initiatief tot een massale volksbewe ging tegen de huidige machtheb bers zou kunnen leiden. De buitenwereld staat duidelijk voor een dilemma. De reacties op het hulpgeroep van de regering zijn soms nogal sceptisch. Premier Sjeik Moedjiboer Rachman belegde in het kader van de publiciteitscam pagne voor het buitenland een persconferentie voor buitenlandse journalisten. Hij werd met scherpe, wantrouwende vragen overdonderd. Verschillende buitenlandse hulp-or ganisaties reageerden nogal aarze lend. In Bangladesj zijn inmiddels wel veel groepen vrijwilligers op eigen initiatief begonnen met hulp verlening. Een zo'n moedig groepje dat helpt bij de verspreiding van medicijnen en inentingen in nood kampen, wordt geleld door de Ne derlandse afdeling van het Leger des Heils in Bangladesj. (Op onze kerkpagina heeft men hierover CARACAS (AP/UPI) Een tweede conferentie van de Verenigde Naties eindigt ook deze week. Daar zijn de resultaten mogelijk nog schaarser. De bijeenkomst over het zeerecht in Caracas is gisteren in een geweldige impasse besloten, alle hoop is in arren moede nu gevestigd op de conferentie die van 17 maart tot 3 mei 1975 zal duren en die in Genève wordt gehouden. Afgevaardigden van 148 landen hebben gedurende tien weken in de Venezolaanse hoofdstad Caracas gezwoegd op een 100 pun ten omvattende agenda. Zij zijn er tenslotte in geslaagd de agenda uit te zeven tot vier kernpunten die door de conferentie in Genève ver der behandeld moet worden. Als de Geneefse conferentie succes heeft zal zij volgend jaar zomer naar Caracas terugkeren om een nieuwe 'grondwet' voor de zeeën te onderte kenen. De conferentie in Caracas, waar voor de derde maal in vijftien jaar is getracht het verouderde 17de eeuwse zeerecht te moderniseren, heeft het grootste deel van het technische werk voltooid en ont- werp-teksten opgesteld. Men kon echter niet tot politieke besluiten meer kunnen lezen want het be-- komen, die nodig zijn om aan de treft hier Eva den Hartog - red). Ook groepen Bengaalse studenten ondernemen dergelijke initiatieven, die op het ogenblik nog het meest zinvol lijken. 'zeerechtconstitutie' verder te kun nen werken. De tijd dringt echter, want de conferentie heeft tot eind 1975 de tijd om haar werk klaar krijgen. Daarna bestaat het risico dat afzonderlijke landen op eigen houtje stappen gaan ondernemen om grote stukken van de oceanen voor zich veilig te stellen. Waar men het in Caracas niet over eens kon worden: eisen van aan zee gelegen ont wikkelingslanden die hun territori ale grens tot 12 mijl willen uit breiden, alsmede een 'economische zone' van 188 mijl waarin zij de zeggenschap over alle hulpbronnen willen hebben. systemen voor de exploitatie van mineralen in zeebodemgebie- den die bulten de nationale juris dictie liggen. garanties voor een ongehinder de doorvaart voor de scheepvaart in belangrijke internationale zee straten. uniforme internationale nor men voor de bescherming van het zeemilieu tegen vervuiling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9