Veerman: Ik vind positie van Frans niet zo slecht dichtbij mentaar Frans niet uit lesrooster geschrapt tégen de wil van het onderwijs ^ïzinnig (1) N fijnzinnig (2) rmaal pensioen' Schüttenhelm 54ste aftreedt Extra bescherming niet noodzakelijk Dit jaar al 34 mensen omgekomen in de landbouw het weer - Vrij warm Strandverwarhting Meer sombere fantasie olifant fondskwr weerrapporten +++oproep toq£,isten+++ (KWARTET VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1974 BINNENLAND/COMMENTAAR T5-K7 tndelgangen van de tweede h men dezer dagen progres- Ntici en hun supporters verge- 3, ren lispelen dat het toch zo id en bevrijdend is dat we rdig een kabinet hebben de bewindslieden geen blad nond hoeven te nemen. Ook zijn tenslotte geen compu- :en rozige beschouwing die moet dienen om begrip te i tyoor het intervieuw met mi- edeling dat deze week Vrij de kiosken doet ultvlie- ist verhaal dat ministers ook 1 cvan meningsuiting toekomt, ^[ruime tijd klaar voor gebruik, biji heer Vredeling is niet de windsman die - om het be- zeggen - vragen doet rijzen openheid van opvattingen in de ee iad. aid ieid is wat ons betreft niet aar het moet aan de andere 1 gewoonte worden dat minis- elf keer op keer inbreuk op Het gesprek tussen regering i-generaal is al ingewikkeld Als daar ook nog eens een gedachtenwisseling tussen of personen uit de raad van bijkomt, komt op de duur de van bestuur in gevaar. Dt van de ministerraad is niet een gekunstelde fictie, maar s het goed is, het resultaat onderling geven en nemen en is van de loyaliteit die leden goed team jegens elkaar opbrengen. vooral door de persoonlijke 4n van sommige van zijn col- lat de eigenzinnige minister ig van die loyaliteit een aan- heeft gemaakt. In de borrelta- jes die hij - gemengd met aans gevloek - welbewust dui- jdig heeft laten verspreiden, iij zelfs ambtenaren niet ge- jDe minister verdient het dat jgens schromelijke geringschat- staatsrechtelijke regels en fatsoensnormen duchtig de irden gewassen. >en dat minister-president Den gisteren van deze taak voor- iheeft gekweten. En ook dat hij gelegenheid gebruik heeft ge lvoor eens en voor altijd met Ë'Aega's af te spreken dat zij zich publieke uitingen zelfbeper- jpeggen opdat het afgelopen zal t het luchtig rondstrooien van n roddelpraatjes. I inisters gewone mensen zijn, =tvij ook wel zonder dat zij dat demonstreren. Voor derge- worden zij trou- liet betaald (met wel 125.000 zoals de heer Vredeling ons is fijntjes in herinnering heeft t). antwoord dat premier Den iteravond op schriftelijke vra- de Kamer heeft gegeven, mag dat minister Vredeling de lering die hem ongetwijfeld is ;t, heeft aanvaard en dat hij ut betreurt. Daarmee heeft hij instens ten dele gerevancheerd. >eten helaas echter betwijfelen de slag die hij aan zijn eigen heeft toegebracht op de duur boven zal komen. wat ons betreft, nog over ediet beschikken. Zijn recente /er het defensiebeleid heeft - al iij haar zelf niet helemaal te gelezen - in belangrijke mate [oord aan wat van deze princi- ^Jemocraat en realist mocht wor- jrwacht. Maar bij de uitvoering beleid dat hij heeft uitgestip- hij nauw moeten samenwer- minister Van der Stoel, de is-generaal van de NAVO en bibtenaren, die zich allen nog 9l zullen herinneren hoe hij hen |e tong heeft gehaald. Staatssecretaris dr. A. Veerman zal liet Frans niet uit de lestabel van de brugklas MAVO- HAVO-VWO schrappen, als het onderwijs dat zelf niet wil. Hij handhaaft wel het wetsont werp dat voorstelt om de speciale vermelding van het Frans in artikel 11 van de wet op het voortgezet onderwijs te schrappen. Dr. Veerman gaf deze verzekering in het inter view dat onze redacteuren Jan Brokken en Piet Hagen met hem hadden. Enkele maanden geleden heeft Jan Brokken in deze krant ge waarschuwd voor aantasting van de positie van bet Frans. Piet Hagen heeft toen het wetsont werp verdedigd als een juiste correctie op de mammoetwet. Inzet van de discussie is het wetsontwerp tot wijziging van de wet op het voortgezet onder wijs (mammoetwet). Artikel 11 van de nu geldende wet stelt voor de brugklas MAVO- HAVO-VWO behalve het Nederlands alleen 'Frans en een andere moderne taal' verplicht. Voor het lager beroepsonderwijs is het Frans niet verplicht, maar artikel 15 (over het lager beroepsonderwijs) noemt: Nederlands, een mo derne taal, geschiedenis en aardrijkskunde, maatschappijleer, wiskunde, kennis der natuur, muziek, tekenen, handvaardigheid en lichame lijke oefening. Het wetsontwerp waarom het nu gaat wil de wettelijke barrières tussen lager beroepsonderwijs en MAVO-HAVO-VWO slech ten. Als het ontwerp wordt aanvaard, zal voor alle bruklassen (onverschillig van welk schooltype) gelden dat er onderwijs gegeven wordt in tenminste Nederlands, een moderne taal, een maatschappelijk vak, wiskunde, een natuurwetenschappelijk vak, een expressievak en lichamelijke oefening. In dat voorstel wordt Frans dus niet meer met name genoemd. Het Frans is destijds in de wet terecht gekomen via het amendement-Schuyt. De voorstanders van het amendement (onder wie toen ook dr A. Veerman hoorde) waren bang dat het Frans anders uit de brugklas zou verdwijnen. Wanneer het Frans nu uit de wet geschrapt wordt, betekent dat niet dat dit vak ook uit de brugklas verdwijnt. De wet noemt slechts een algemene basis, die het minimum is voor alle brugklassen. Dat wordt nader uitgewerkt in meer gedeailleerde lessentabellen. Het is op zichzelf mogelijk de nu geldende lessentabellen onveranderd te laten. De omstreden wetswijzi ging geeft de scholen wel een grotere vrijheid om het onderwijs anders in te richten. Door die grotere vrijheid zal het in bepaalde geval len (bijvoorbeeld op een scholengemeenschap MAVO-Iager beroepsonderwijs) wel makkelij ker zijn Frans te laten vallen. Ook in andere opzichten komt er dan meer vrijheid: Fries zal als zelfstandig vak gegeven mogen worden en openbare scholen krijgen ruimte voor het vak kennis van het geestelijk leven. irwa kt bi tf)1 Jet Iris-i Vraag: De protesten tegen dit wets ontwerp gelden vooral de positie van het Frans. Vindt u het belang rijk dat het Frans op school ge handhaafd wordt? Veerman: Dat is voor mij geen punt. Frans moet blijven. Ik zou niet anders willen. Maar ik vind het onredelijk dat de wet Frans wel met name verplicht stelt en Engels en Duits niet. Ik weet wel hoe dat zo gekomen is: veel Kamerleden waren destijds van mening dat het Frans bescherming behoefde. Die vrees speelt ook nu mee. Ik geloof daar overigens niets van. Ik ben ervan overtuigd dat met name op gymnasisum-atheneum-HAVO het Frans zijn positie volledig zal be houden. Ik vermoed dat bij de be sprekingen in Lochem uit de bus zal komen, dat Frans, Duits en Engels alle drie verplichte vakken bhj ven in de lagere klassen van de HAVO-VWO. Vraag: Zal het totale aantal lesuren dat in de loop van een zesjarige cursus aan Frans besteed jvordt ge lijk blijven? Veerman: Dat wordt koffiedik kijken. Ik vind wel dat als er Frans in de brugklas gegeven wordt je minimaal drie uur per week moet hebben. Vraag: Maar wanneer het Frans uit de brugklas verdwijnt, hoe zal het dan in volgende leerjaren gaan? Veerman: Dan zullen er in de vol gende klassen waarschijnlijk meer uren gegeven worden. Vraag: U bent optimistisch. Maar tienduizenden mensen zien in dit wetsontwerp toch een bedreiging voor het Frans. Zij vrezen dat, als je aan de basis gaat morrelen de hele toren zal instorten. Veeerman: Ik begrijp die reacties wel. Ik moet zeggen dat die acties goed gebracht zijn. De zaak is ef fectief verkocht. Maar ik meen dat deze mensen van een verkeerde stelling uitgaan. In de eerste plaats zal er niets gebeuren voordat het onderwijs een standpunt heeft ingenomen. Ik weet niet precies hoe men er bij de MAVO over denkt, maar het zou mij niet verbazen als in Lochem alle scholen voor VWO-HAVO-MA- VO Frans blijven kiezen. Ik vind dat de scholen een stukje vrijheid moeten hebben. Ik kan op grond van de bestaande wet een school voor MAVO-lager beroeps onderwijs vlakbij de Duitse grens eigenlijk niet toestaan in de brug klas Duits en Engels te geven. Als het wetsontwerp wordt aangeno men is dat makkelijker. Gelooft u dan dat er teveel onderaan de to ren gemorreld wordt, wanneer die kinderen niet dat ene jaar 'papa fume une pipe' leren? En als die kinderen dan vanaf de tweede klas alleen Duits en Engels doen, ge looft u dan dat ze die Franse draad nog zullen oppikken? Vraag: U wilt dus meer vrijheid en hoopt er op, dat de meeste scholen het Frans in de brugklas zullen handhaven? Veerman: Voor mij staat bij dit wetsontwerp de harmonisatie voor op. Van de dertig lesuren per week worden er op 't ogenblik voor de brugklas MAVO-HAVO-VWO 28 verplicht voorgeschreven (waarvan drie uur Frans, red.). Voor het la ger beroepsonderwijs zijn 25 uren in de lestabel voorgeschreven. De wet noemt voor het lager beroeps onderwijs een hele serie vakken, en voor het MAVO-HAVO-VWO al leen Nederlands en Frans. Ik wil deze dingen meer op elkaar afstem men. Daar waar het Frans toch al niet veel voorstelde zal dit vak er mis schien onder lijden. Op zelfstandige MAVO-scholen (die niet in een scholengemeenschap met bijvoor beeld een HAVO-afdeling zitten) kan alleen in de brugklas Frans gegeven worden. Daarna niet meer. Als dat nu verdwijnt is dat mis schien een nadeel. Maar er zijn ook voordelen. Een jongen die nu op de LTS zit en goed mee kan, zou in de toekomst gelegenheid kunnen krij gen om in de brugklas vast met Frans te beginnen. Hij kan dan makkelijker doorstromen naar MA VO of HAVO. Daar komt bij dat de belangstelling voor het lager be roepsonderwijs terug loopt. Kort om: ik vind de positie van het Frans niet zo slecht. Vraag: Zoekt u geeu doekje voor het bloeden? In de memorie van toelichting staat dat het niet de bedoeling is 'aanstonds tot unifor mering van de brugklas over te gaan'. Dat woordje 'aanstonds' zou kunnen btekenen dat u dat in de toekomst toch van plan bent. Veerman: Dat zinnetje, geschreven door mijn voorganger C. van Veen, is het begin geweest van veel mis verstand. Bedoeld is dat er voorlo pig niets verandert zolang het In stituut voor Toegepaste Sociologie in Nijmegen niet gereed is met zijn studie over de te verwachten be- Staatssecretaris Veerman: Frans moet blijven langstelling voor het Frans. Dat zal tot 1976 duren. En afgezien daar van: de gedachte aan uniformering leeft bij mij niet. Vraag: Geen uniformering dus. Maar de toelichting op het wetsontwerp citeert ook de aanbe veling van de internationale con ferentie over onderwijs in Genève, die zegt dat je kinderen niet gelijk tijdig met twee nieuwe talen moet confronteren, maar met één. Dat wordt dan natuurlijk Engels. Veerman: Mijn naam staat niet onder die memorie van toelichting. Op dat punt ben ik niet solidair met mijn voorganger. Onderwijs kundig zal het wel beter zijn om met één vreemde taal te beginnen. Maar het is goed denkbaar dat binnen niet al te lange tijd Engels ingevoerd zal zijn op alle basis scholen. Dan komt er in de brug klas ruimte voor een tweede taal. Vraag: Verwacht u dat veel lera ren-Frans werkloos zullen worden? Veerman: Diezelfde vrees gold des tijds de leraren Latijn en Grieks. De praktijk heeft uitgewezen dat het ministerie hier geen speciale maatregelen hoefde te nemen. Dat zelfde verwacht ik bij het Frans. Ik zie het benodigde aantal leraren Frans niet direct terug lopen. Vraag: Veel leraren zijn al met omscholing begonnen. Veerman: Dat kan ik me wel voor stellen. Dat vind ik ook een vrij natuurlijke wijze om de zaak op te vangen. Maar nogmaals, ik geloof niet in een vermindering van het aantal uren Frans. Het aantal leer lingen op scholen voor HAVO-VWO dat in het eindexamenpakket Frans kiest valt mij niet tegen. (Volgens de laatste CBS-cijfers voor gymna sium-A 71 procent voor gym-B 15 procent; voor atheneum-A 72 pro cent en voor B 10 procent. Voor het HAVO was dit percentage 34 en voor de vierjarige MAVO 26. Red.). Vraag: Is het terugdringen van het Fans geen politieke beslissing? Voor het gaullistische tijdperk was iedereeen in Nederland overtuigd van de culturele waarde van het Frans. Nu ligt dat anders. Veerman: Ik geloof daar niets van. Ondanks allerlei politieke verwik kelingen is het aantal francofielen in Nederland zeker niet vermin derd. De sympathie voor Frank rijk groeit in ons land. Ik dacht dat er in cultureel opzicht meer francofielen dan anglofielen zijn. Overigens moet u goed begrijpen dat het Frans niet uit de wet ge schrapt hebben om dat iemand iets tegen het Frans heeft. Maar het gewoon omdat Engels en Duits ook niet vermeld stonden. Men praat nu over de culturele betekenis van het Frans. Maar de Engelse en Duitse cultuur dan? U wilt toch niet beweren dat alleen de Franse cultuur belangrijk is? Vraag: Nee, maar wanneer het Frans wordt weggedrukt mist Nederland elk contact met de La tijnse wereld. Veerman: (vraagt zich af of Itali aans of Spaans ook niet van groot belang zouden kunnen zijn; aarzelt en zegt dan:) Ik ben het met u eens, ons eerste aanrakingspunt met de latijnse wereld is Frankrijk. Van een verslaggever DEN HAAG Bij ongevallen in de landbouw zijn dit jaar tot nu toe zeker 34 mensen om het leven ge komen, onder wie veertien kinde ren. Dit betekent dat het hoge peil van vorig jaar gehandhaafd blijft', toen kwamen in dezelfde periode zeker 35 mensen om het leven. Het meest riskante „werktuig is de (kantelende) trekker, waarmee dit jaar al veertien dodelijke ongeval len gebeurden. Opmerkelijk is de toeneming van het aantal ongeval len met kinderen. rudnze radio- en tv-redactie bi HAAG Voor de NOS-voor- geldt een normale pensioen- „„Jg biJ tussentijds aftreden, ienf kan het NOS-bestuur vol- ;s le omroepwet voor de benoe- 'jt van een opvolger drie perso- pel» voordragen. Dit zou aldus r ^oordvoerders minister Van van crm gezegd hebben te lle delegatie van het NOS- die gisteren om ophelde- peflieeft gevraagd. asa|ie normale pensioenregeling' ,e minister waarschijnlijk de ten die de laatste dagen de |f doen als zou NOS-voorzitter -Ulienhelm, die binnenkort 65 q.J een gouden handdruk krij- j "zf ijn auto mogen houden enz. lssj£esproken. beeft de minister herin- ioa aan de brief die de heer in 1973 bij zijn her- «ning aan minister Engels $van CRM) schreef. Of er een ,p jïkte kandidaat als opvolger is, i$ t^CRM niet mee. Op de eerst- rae»de NOS-bestuursvergadering Ertue delegatie onder voorzitter- icje^ van ds. F. H. Landsman ver- faoen. Hij toonde zich gisteren (terughoudend in deze 'gevoeli- ibestle voor de minister'. Van onze weerkundige medewerker Het is gisteren opnieuw gunstig zij het niet zo erg warm augustusweer geweest: 19 tot 22 graden Celsius. Vooral aanvankelijk was er in het noorden en midden van het land veel zonneschijn. De wind nam toe uit oostelijke richting door zuiging van een wat uitdiepend minimum in de Golf van Biskaye, dat de barometer opnieuw een flinke duw omlaag gaf. In de loop van de middag kwam er ook in de zonnige gebieden bewolking opzetten. Bij Bornholm lag het centrum van een klein liogedrukgebied van ruim 1023 millibar. Midden tussen gebie den met hogere druk bevond zich boven Skandinavië een klein mini mum van 1015 mb, dat daar regen bracht. Nu het koufront van de IJslandde- pressie ten westen van de Britse Eilanden vertraagde door inmen ging van het Biskayeminimum en het zich handhaven van een 1027 mb sterk hogedrukgebied boven Rusland, mag het overgrote deel van ons land op vrij warm weer blijven rekenen met middagtempe- raturen tussen 21 en 25 graden Maar de onstabiliteit van de lucht wordt gaande weg wel groter en later op vrijdag en anders tijdens het weekend is er kans op hier en daar een regen- of onweersbui, die geen doorzettende afkoeling brengt bij aanhoudend wind uit zuidoost tot zuid. Koude lucht op de oceaan stroomt in hoofdzaak naar het zuid-zuidoosten weg. In de hogere niveaus bevindt zich daar een straalstroming met orkaanwinden van 200 tot 210 kilometer per uur uit noord-noorwest tot noord. Maastricht, Birmingham en het ei land Man gebruikten gisteren het koudecijfer 04 voor de rubriek 'weer', wat betekent: zicht vermin derd door rook of stof. In Crotone in Zuid-ltalië viel uit een onweers bui 43 millimeter regen, Ancona aan de oostkust telde donderdag morgen een totaal van 90 mm re genwater over één etmaal. In Oos tenrijk is het gisteren een stuk warmer geworden met middagtem- peraturen van 22 tot 27 graden maar 's avonds in Klagenfurt al weer onweer. In Frankrijk was gis teravond alles vrij rustig na een maximumtemperatuur van 29 gr. c. in Lyon. Alleen Rennes meldde be halve de laagste luchtdrukwaarde van het daar aangekomen Biskaye- kerntje (1007.6 mbj ook lichte re gen na winddraaiing naar west. In eheel Bretagne kwam de wind gis teravond uit zee bij stijgende baro meter. Eerst bewolkt, daarna zonnige perio den. Wind uit oost tot zuidoost, later wat minder zeker. Luchttempera tuur 21 tot 23 graden, zeewater 18 tot 19 graden. Verdere vooruitzichten: wat minder bestendig met een regen- of on weersbui. Amsterdam geh. bew. 22 0 De Bilt zw. bew. 22 0 Eelde zw. bew. 22 0 Eindhoven half bew. 20 0 Den Helder zw. bew. 21 0 Luchth. Rtd. zw. bew. 21 0 Twente licht bew. 22 0 Vlissingen geh. bew. 20 0 Zd. Limburg zw. bew. 19 0 Aberdeen zw. bew. 17 0 Athene licht bew. 30 0 Barcelona licht bew. 27 0 Berlijn licht bew. 23 0 Bordeaux zw. bew. 27 0 Brussel zw. bew. 18 0 Frankfort onbew. 25 0 Genève onbew. 23 0 Helsinki regenbui 22 0.3 Innsbrück half bew. 26 0 Kopenhagen onbew. 19 0 Lissabon onbew. 23 0 Locarno geh. bew. 22 0 Londen zw bew 22 0 Luxemburg onbew 22 0 Madrid onbew 30 0 Malaga onbew 32 0 Mallorca licht bew 29 0 Miinchen onbew 24 0 Nice onbew. 25 0 Oslo zw. bew. 16 6 Parijs licht bew. 22 0 Rome licht bew. 28 0 Split onweer 26 2 Stockholm half bew. 21 0 Wenen licht bew. 26 0 Zürlch onbew. 23' 0 Casa Blanca zw. bew. 25 0 Las Palmas half bew. 21 0 New York half bew. Tel Aviv licht bew. 29 0 Tunis onbew. 30 0 onder redactie van loessmit De oorspronkelijke schrijver van het uiterst sombere proza ('de bananenhandel is de pisang' en zovoort) met slechts 'één lichtje in de duisternis', dat kort gele den in deze hoek afgedrukt stond, heeft zich nog niet ge meld. Wel een lezer, de heer Gort uit Scheveningen, die het pessimistische verhaal niet com pleet vond en ons deze aanvul lende fantasie stuurde: 'De pruikenmakers zitten met de handen in het haar en de koks maken er zo'n potje van, dat ze het zout in de pap niet meer verdienen. De witkielen zien zwart van ellende en de café houders vechten vergeefs tegen de bierkaai. De stoelenmatters zien het niet meer zitten en zelfs de boormachinefabrikanten zien er geen gat meer in. Zelfs de waarzeggers hebben het wel gezien en de literatoren willen er geen woord meer over vuil maken. En laten nou de wasse rijen de vuile was binnenshuis willen houden en de spoken geen boe of ba meer zeggen! Trouwens, de touwslagers zitten ook lelijk in de knoop en de gewone slagers zien er geen been meer in. Ook de schilders, wie het allang groen en geel voor de ogen geworden was, staan er nu gekleurd op. En dan die haardenfabrikanten! Ze za ten er zo warmpjes bij. maar nu wordt hun het vuur na aan de schenen gelegd. Ondanks het feit dat de opticiens de schellen van de ogen zijn gevallen, zien ze het toch niet meer zo helder Het verhaal is al zo vaak verteld, dat niemand meer gelooft dat zoiets echt gebeuren kan. Het gaat als mop de wereld rond, maar is opnieuw waar gebeurd. Dit verhaal, nu beleefd door de Amerikaanse majoor Hank Ben nett en verteld in The Stars and Stripes blad voor de Ameri- kaansi strijdkrachten bedoe len we. De majoor doet met zijn vrouw boodschappen in New York en parkeert zijn rode autootje met etenswaren en dranken op het drukke Madison Square. Daarna gaan ze samen naar de bioscoop. Terug bij de auto zien ze dat de bagageruimte met de boodschap pen flink in elkaar gedrukt is, maar er zit een briefje bij van de manager van een circus. De manager bekent dat een van zijn olifanten de auto blijkbaar heeft aangezien voor zijn rode tonnetje in het circus en er vrolijk op is gaan zitten. 'Dus laat uw auto maar op onze kos ten maken.' De auto rijdt nog wel en zo gaan de majoor en zijn vrouw op weg naar huis, maar onderweg komen ze op een plek waar juist een verkeersongeluk is gebeurd. Ze rijden er omheen en worden prompt aangehouden door een agent die hen er van verdenkt iets met het ongeluk te maken te hebben en er stiekum tussen uit te willen knijpen. De auto verder onderzoekend, ruikt de agent sterke drank (uit de ka potte flessen) ook en daarna is de boot helemaal aan. Natuurlijk gelooft de politieman niet dat een olifant de schuld is van alle ellende en hij neemt het echt paar mee naar het bureau. Van de sergeant van de wacht mogen ze eindelijk proberen hun on schuld te bewijzen. Een tele foontje met de man van het circus is daartoe voldoende. Een sterk verhaal, maar waar gebeurd. in. Met de taxichauffeurs wordt een loopje genomen en voor de de bloemisten is de toestand weinig rooskleurig. Daar zou je met de boomkwekers een hele boom over kunnen opzetten. Toch is stellig te verwachten dat de wijnhandelaren het nog wel zul len klaren, al zullen ze ook klare wijn moeten schenken. Maar de pluimveehouders zien geen kip meer en de houthande laren zijn zo mager als een lat. De wasmiddelenfabrikanten héb ben het ruime sop gekozen en laten de zaak verder blauw- blauiv. Men zegt dat aannemers goed van innemen zijn en dat paksters haar werk vaak op uit nemende wijze verrichten. Maar niettemin leggen de loodgieters het loodje en komen de straat vegers nog wel eens in de goot terecht. De klokkengieters horen de klok wel luiden, maar weten niet meer waar de klepel hangt, noch de moster dfabrikanten waar Abraham de mosterd haalt. Schaatsenfabrikanten rijden nog wel eens een scheve schaats en renstalhouders wedden soms op het verkeerde paard. Maar de veehouders hébben de koe bij de horens gevat, nu het ook daar geen vetpot meer is. Het dieren- tuinpersoneel speelt aap wat heb je mooie jongen en dierenasiel houders kijken de kat uit de boom. En dat terwijl het buiten hondenweer is!. Maar gelukkig is er één licht punt: om niemand voor schut te zetten laten de schutters de hele zaak schieten'. Het is duidelijk: het pessimisme neemt hand over hand toe. Mocht er zich nog één optimist onder de lezers bevinden, wil die dan eens een opgewekter geluid laten horen? De meeste mensen weten heel goed wat ze van hun zieken fonds kunnen en mogen ver wachten, maar snappen hoe zo'n instelling in elkaar zit blijkt heel wat moeilijker. De unie van ziekenfondsen heeft een paar maanden geleden een kwis met dertien vragen in 'Uw goed recht' en 'Uw welzijn' afgedrukt, de bladen die de 'klanten' ont vangen. Van die bladen worden er meer dan een miljoen ver spreid, maar er zijn nog geen duizend oplossingen ingestuurd. Daar waren maar twintig inzen ders onder met 'alle dertien ?oed.' Meer dan de helft denkt dat een ziekenfonds een overheidsinstel ling is in plaats van een consu mentenorganisatie en tien pro cent meent zelfs met een naam loze vennootschap te maken te hebben. Iets minder dan de helft weet te vertellen dat artsen tan dartsen en specialisten de eigen lijke medewerkers van de zie kenfondsen zijn, want de mees ten zoeken die alleen onder 'het personeel'. De AWBZ-Algemene wet bijzondere ziektekosten is bij 94 procent bekend, maar hier en daar wordt nog gedacht dat die letters staan voor 'algemene wet buitengewone zaken' of 'alle waarborgen bij ziekte.' De Zie kenfondsraad is voor een hand jevol mensen 'een groot zieken fonds', maar meer dan een derde weet dat het een adviescollege van de regering is. Wat niet wegneemt, dat altijd nog 60 pro cent meent dat de raad uitslui tend overlegorgaan van de zie kenfondsen onderling is. Drie kwart blijkt er exact van op de hoogte waar de loongrens ligt. Weerraporten van gisteravond 7 uur, maximum-temperaturen van giste ren en neerslag 7-19 uur. 'Ik vroeg hem een halve kruiwagen te halen.. Onderstaande personen wordt verzocht de ANWB-alarmcentrale In Den Haag te bellen: 070-264426. Nederland Fam. P. Niemendal. Sneek witte motorkruiser, 'Anromeda', mevr. A. Hoeksema, Apeldoorn. Schotland Fam. T. van Gelder-Zegen- us, Hilversum, met donkergroene Merce des 200 en caravan; Fam. Roest-Crolllus, Duitsland Fam. H. Mledema, Wormer, met witte Vauxhall. Oostenrijk Mevr. H. op den Camp- Neeskens, Steln, per trein. Joegoslavië A. Renes, Hoogvliet, me- taalgroene Opel Kadett. Frankrijk J. Oldenburg, Bakkum, licnt beige Peugeot, mej. G. Knipscheer Delft, beige 2 CV, 61-55-PK, P. P. Brandt, Weesp, met rode Ford Escort, 94-69-VD, fam. H. van den Brand-de Jager uit Roosendaal, witte VW 1600 TL, 49-49-TS. Spanje H. Hagers, Keulen. Vllssingen: 1.07-13.22 Harlngvlletslulzen; 2.43-15.06 Rotterdam: 3.54-16.00 Scheven ingen. 2.19-14.43 IJmulden: 2.56-15.16 Den Helder: 6.48-18.54 Harllngen: 8.59- 21.20 Delfzijl: 11.11-23.46. WW'- ZONNIQ OPKLARINGEN MIST REGEN HAGEL BEWOLKING MAX. TEMP. MIN. TEMP. WINDRICHTING

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7