Spelen met tv en radio op Firato Tien vingers SIEREO^ PJZER# Radio- en televisieprogramma s Even puzzelen Dagrecep Paul Brand Chirurg in India 26e oude kunst en antiekbeurs museum hetprinsenhof delft TROUW/KWARTET VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1974 BINNENLAND/RADIC EN TV Video nu ook voor de huiskamer AMSTERDAM Vanmorgen gaat de Firato '74 voor het pu bliek open in het Amsterdamse RAI-complex. Daar zijn niet zo zeer spectaculaire uitvindingen te zien zoals indertijd stereo, ge wone- en kleurentelevisie, maar toch is er een overstelpend aan tal dingen te bekijken, die ter vervolmaking (en soms over perfectionering) van bestaande attributen van de amusements- elektronica dienen. Blikvanger in dubbele betekenis blijft televisie en video-apparatuur om zélf mee te spelen. En dat kan op de Firato. Wat bekende begrip pen zijn in bedrijven, bij hogere opleidingen, in ziekenhuizen en bij de omroep, wordt nu getoond aan particulieren. Daar is als eerste op videogebied de eenvoudige tv-camera, die aange sloten op de TV-ontvanger dat is gewoon het scherm laat zien wie er voor de deur staat of gericht op de speelplaats hoe het daar toe gaat. Zo zijn er talloze voorbeelden te noemen. De aanschafprijs is vijftienhonderd gulden. Volgende stap is het zelf vastleggen van beelden, die later worden afge draaid. In zwart en wit, of tevens in kleur, kan de Videorecorder naast geluid dit karwei klaren. De Firato toont ze voor huiskamerge bruik. Leuk voor vakantiefilms. Het bijna laatste op dit gebied is de video-cassette-recorder (VCR) uit het Philips-huis, welks systeem algemeen in Europa is aanvaard. Er vinden niet alleen VCR-demonstra- ties plaats op de Firato, maar de bezoeker mag zelf ook meespelen. De mogelijkheden zijn legio. Niet alleen het programma kan worden opgenomen, waarnaar men zit te kijken, maar men kan naar het ene net kijken en tegelijk het program ma van het andere net inblikken. Op een later tijdstip kan het wor den afgedraaid op het scherm. Evenwel ook daar houdt het ver nuft niet op. Ga gerust de deur uit, stel de tijdklok in en het program ma staat erop als u terugkomt. Tenslotte kan men in dit systeem met een camera zelf beelden opne men en die afdraaien. Een kleuren- camera draagt alleen al het prijs kaartje van achtduizend gulden. Of dit alles nog niet mooi genoeg is, beconcurreren de industriële grootheden elkaar in het naarstig zoeken naar de best-functionerende beeldplaat. Dus geen cassette, maar een soort grammofoonplaat, die ge legd op een speciale draaitafel beeld en geluid op het scherm weergeeft. Dat gebeurt door middel van hobbeltjes en kuiltjes. Toch een teleurstellende medede ling voor de hobbyïst, de Telefun- kenbeeldplaat is niet naar de Fira to gekomen, ondanks de hoogge spannen verwachtingen. De af speelapparatuur is klaar, maar de platen zijn niet geschikt voor hui selijk gebruik, aldus een woord voerder. Er wordt in dit geval ge bruikgemaakt van een naald en de speelduur per plaat is slechts tien minuten. Philips laat, zoals bekend, ook ver stek gaan met haar videolangspeel- beeldplaat, omdat men eerst Japan en Amerika wil bewerken met het eigen systeem. Dat is een laser straal (lichtbundel) in plaats van een naald. Voor een geluidsbèlevenis voor de particulier zorgen het 'kunsthoofd' voor stereo en de quadrofonie. Geen van beide nieuwigheden, maar voor de particulier wél. Bij kunsthoofdstereofonle (griezelige naam) gaat het om opnamen van een tweekanalig systeem. Twee mi crofoons komen zoveel mogelijk overeen met onze oren. In het kunsthoofd zijn in- en uitwendige vormen en akoestische eigenschap pen van onze oren zo goed mogelijk nagebootst. Wordt met de koptele foon geluisterd, dan komt het ge luid zo goed mogelijk tot zijn recht. Overigens is deze zaak nog in ont wikkeling. Evenals het kunsthoofd moet de Autoradio wat nu?, vraagt men zich af. Moet er FM op en heb je wel wat aan stereo in de auto? Op de Firato wordt daaro.p. ant- ivoord gegeven in een auto-in-bedrijf quadrofonie voor 'het concertge bouw in de huiskamer' zorgen. Er zijn nauwelijks grammofoonplaten op de markt, maar ze zijn stereo ook goed afspeelbaar. Het maken van deze platen is niet gemakke lijk. Omdat het te kostbaar wordt ziet de industrie nog niet veel in vier-sporen banden. De RAI-infor- matie geeft zelfs het advies de aan schaf van quadrofonie-apparatuur uit te stellen. Ook al omdat men het niet eens is over eenzelfde systeem. Combinatie-apparaten op geluids- gebied zijn erg in. Op de Firato worden getoond HIFI-radio's in combinatie met een cassetterecor der en sinds een jaar zijn er ook cassettes die HIFI-waardig zijn, dus hoogst gevoelig zijn voor een na tuurgetrouwe weergave. Veel radio-apparaten (tegenwoor dig: tuners) hebben moderne mo dellen, aangepast aan de boeken kast en niet meer met Hilversum 1, 2 enz (want daarvoor is de chaos te groot geworden) maar wél de golflengtes. Het radio-hoofdstuk is er een apart in de onzekere situatie sinds het nogal bekritiseerde NOS-plan tot ontkoppeling van zenders. Aan vaardt minister Van Doorn van CRM het plan. dan zijn er 'per 1 januari toestellen nodig met zowel FM (geperfectioneerde stereo-be luistering) als AM (middengolf) en op den duur lange golf. Bij aan koop van een nieuw toestel mag daar wel degelijk op worden gelet, dat zowel FM, AM als de lange golf ontvangst mogelijk is, want er zijn echt nog andere toestellen in de handel ook, die allicht een stuk goedkoper worden. In vijftien procent van de Neder landse huiskamers staat nog geen toestel met FM. dus de Firato mag op belangstelling rekenen. Zij het dat het zenderplan in dit stadium voor veel onzekerheid zorgt. Wie zegt dat Nederland straks, wanneer op de conferentie over golflengtes in Genève zaken gedaan moeten worden, zijn zin krijgt? Ook de autoradio's moeten straks FM hebben willen ze alles over brengen wat Neerlands omroepen bieden, de meeste hebben AM, FM is echter in de auto niet goed te ontvangen, luidt de kritiek. Geeft niet, wordt in de Philips-stand ge zegd. Daar staat een auto in be drijf, voorzien van een stereo-auto radio -en stereo-cassettespeler. Over 'ontstoren' en de beste manier van inbouwen wordt daar wel iets van verteld. Ook de omroep zelf is in samen werking met de PTT in de RAI aanwezig. Vragen over het zender plan maar ook over HIFI, FM en het kunsthoofd kunnen daar wor den gesteld. Er kan ook over wor den gediscussieerd. Terwijl de be zoeker actief aan het radiomaken kan meedoen. Dat kan ook bij televisie. En wat is er eigenlijk leuker op zo'n beurs dan zelfdoen? In de 'wonderdoos' kunnen bezoekers dichtbij kennis maken met ontdekkingen als chro- ma-key ofwel kleurensleutel, waar mee kleureneffecten worden opge Kwalijke film Ds. W. C. van Dam verwacht dat ook in ons land veel mensen in moeilijkheden zullen raken bij het zien van de Amerikaanse film The Exorcist. De enkele scene die Hier en Nu vertoonde, onderstreepte voldoende de indruk van de Vlaardingse predikant, namelijk dat de zogenaamde bezetenheid nogal luguber en sensationeel op het doek zijn gebracht. En omdat de mogelijkheid bestaat dat bioscoopbezoekers iets van de gefilmde situatie bij zichzelf menen te herkennen, is een uitgebreide hulpdienst opgezet. Iedereen die zich aan de film waagt, krijgt een folder met vermelding van een aantal telefonisch bereikbare hulpposten. Helaas bleven de nummers te kort op het scherm staan om ze allemaal foutloos te kunnen overnemen. Al tien jaar heeft ds. Van Dam ervaring met het uitdrijven van kwalijke geesten. Voor hem is het geen denkbeeldig gevaar dat boze machten bij het zien van de film zich kunnen gaan roeren. Hij vindt The Exorcist een aanslag op iemands zenuwgestel, een film bovendien met een onbevredigend slot omdat, zo zei hij, eerder sprake is van een overwinning voor het boze dan voor Jezus, wat in strijd is met de waarheid. Ds. Van Dam roerde nog een belangrijk aspect aan, toen hij zei dat veel aanvallen niet wijzen op psychische afwijkingen, maar op demonische gebondenheid. Jammer, dat Hier en Nu hierover niet de mening had gevraagd van psychiaters.De NCRV schonk ook aandacht aan de weldra verdwijnende zee-zenders en polste nog eens een aantal 'doornee Nederlanders'. Opnieuw bleek dat voorlichting over sterk in de belangstelling staande zaken tot veel mensen eenvoudig niet doordringt. Of ze de uitleg niet begrijpen, of er domweg niet van willen horen, wordt nooit helemaal duidelijk. Dat de vooringenomenheid groter is dan het inzicht lijkt wel aannemelijk.Pierre Janssen, directeur van het Arnhemse gemeentemuseum, trok in zijn bekende ludieke gedrevenheid pittig van leer tegen minister Van Doorn, die de toegangsprijzen voor de rijksmusea met maar liefst vijftig procent wil verhogen. 'Een museum is een openbaar gebouw en het bezit is van ons allemaal', zo redeneert oud-collega Janssen zeer terecht. 'Zoiets hoor je gratis te kunnen betreden en bekijken', 't Is volgens hem een kwestie van onzindelijk denken als je de musea ziet als bioscopen of voetbalstadions. Kort en goed: een nare zaak, die Pierre Janssen eigenlijk in deze tijd niet meer had verwacht, zeker niet van een progressieve minister. Amerikaanse jongeren die op de Amsterdamse 'walletjes' willen evangeliseren, moesten ondervinden dat de weerklank uit mishandeling door pooier of prostituée bestaat. Zij hebben het voor lief genomen, maar voelden zich lelijk in de steek gelaten door de hoofdstedelijke politie. Hier en Nu liet er iets van horen. De vraag rees of de rosse buurt al reeds een reservaat is, waar de politie zich niet meer in waagt. Dat is, om met Vondel te spreken, 'een misselijk teken'.De Tsjechische, op Shakespeare geïnspireerde film, Romeo en Julia, eind November, bleek een gevoelige registratie te zijn van het moeizaam ontluiken van liefde en nieuwe perspectief bij oudere mensen. Ook het verzet in de eigen omgeving was raak geobserveerd. TON HYDRA SMIDJE VERHOLEN 112. Professor Nosco en zijn hand langers hadden natuurlijk een grote voorsprong op de optocht, die wij gisteren in de onderaardse gangen achterlieten. De deelnemers aan deze optocht waren immers ge dwongen tamelijk onhandig voort te strompelen langs de rails van het elektrische wagentje. Daar kwam nog bij, dat Nosco helemaal niet vermoeden kon, dat zijn ge vangenen alweer vrij waren. Het verbaast ons dus helemaal niet, dat wij Nosco en zijn kornuiten op dit ogenblik aanwezig vinden in een van de vertrekken van het slot, waar het edele viertal bezig is zich zelf nieuw in de kleren te steken.Ze hadden praats voor tien en ze spra ken honderd-uit over alles wat ze FERDINAND in het buitenland met hun goud zouden gaan doen. Wij krijgen trouwens een aardig inzicht in de karakters van onze schurken, als we opletten hoe ze zich gekleed hadden. Nosco bewaarde als geleer de tenminste nog enige waardige stemmingheid in zijn costuum. Jan tje daarentegen droeg een veel te nauw en veel te opvallend costuum met een afschuwelijk visgraatmo tief. Maar de kleine Asmar en Franse Sjarl.jonge jonge.dat waren de dandies van het gezel schap. Ribsfluweel en ruitjes, wan delstokjes en strooien hoedjes verblinden onze toch werkelijk wel aan herenmode gewende ogen. Maar ter zake. Toen de schurken zich gekleed hadden, zei Nosco heb zuchtig: 'Mannen, wij staan pen het punt in snelle auto's n rijden met het goud. Wij fyoc echter tijd genoeg om noe d even een blik te werpen inhoud van de zojuist veia koffers, want onze tegenst zitten stevig opgesloten in (va, deraardse kerkers. Laten w derhalve één moment verheuP" de aanblik die zoveel zal bijl h tot ons aller welzijn in van 't wi: glanzende, edele goud, dat Zi bije toekomst.En na plechtige woorden gespro ki:en hebben, opende de schurk eeaac de koffers om daarna onmidieii ontzet terug te deinzen m< aa] papier in de hand. 'Wat...? r uit. Knarsetandend van dolle1 van Saartje uit NCRV's Swieber- tjes-programma. maar ook de huis kamer van 'vader en zoon' uit de toekomstige AVRO-serle is te 'be- -- voeler.'. Tenslotté zijn de dieren roepen. Als groot poppenhuis staat van de Fabeltjeskrant lijfelijk aan een deur verder de echte keuken wezig. ADVERTENTIE) 1001 adviezen voor muziek genieten. .12 uitgebreidedocumentatie-overzichten over stereo-opparétuurrnettpelichtingpn Uitgebreid lp-overzicht. Wees stereo-wijzer: haal de STEREOWIJZER Verkrijgbaar bij uw tijdschriften-en boekhandelaar en bij alle filialen van Capilux 63 Pauls belangstelling voor de pijn was het eerst bij hem gewekt door zijn leraar Sir Thomas Lewis. En zijn ondervindingen met lepra-pa- tienten. die leidden tot de ontdek king dat de meeste van hun li chaamsbeschadigingen het gevolg waren van verwondingen waarvan zij zich zelf niet bewust waren doordat zij geen pijn voelden, ver grootten zijn belangstelling zo sterk, dat zijn gedachten daarover fundamenteel werden voor zijn we tenschappelijke visies. Bij een le zing in Oxford maakte hij eens melding van de waarneming dat dieren die hun pljngevoel in hun ledematen hadden verloren hun ei gen gevoelloze lichaamsdelen opa ten, daar zij niet langer begrepen dat die lichaamsdelen hunzelf toe behoorden. 'Het ls duidelijk', vervolgde hij, 'hoe belangrijk pijn moet zijn in de hele organisatie van het voortbestaan van levende organismen die uit ve le cellen zijn samengesteld. Zodra het pljngevoel verloren gaat, lijkt er ook een verlies op te treden van het lichamelijk bewustzijn waar door elk lichaamsdeel deelt in het slagen of falen van het geheel. Het is duidelijk, dat wanneer het pijn- besef verswijnt. diverse delen van het lichaam met elkaar gaan con curreren. Wij mogen daarom con cluderen dat ons voortbestaan zélf afhangt van het vóórkomen van Pijn'. De kern van deze lezing behelsde een technische bespreking van cel len, zenuwen, chromosomen, de overdracht van zenuwprikkels, en dergelijke, maar als geheel was het tevens een opmerkelijke belijdenis van zijn persoonlijk geloof en zijn levensopvatting. Dorothy Clarke W i l s o n Uitgave: Bnekcnccnlrum Paul zei onder meer dit: 'Zoals het model van het atoom en de mole cule met de daaromheen cirkelende electronen in de ruimte van het universum wordt herhaald, zo zien wij, als we de hogere levensvormen bekijken, dat dezelfde biologische wetmatigheden in verschillende gradaties op elk niveau gelden. De wet van de pijn ls daarop geen uitzondering. De eencelligen moes ten hun autonomie opgeven, en le ren elkaar te verdragen voordat meercellige organismen konden ontstaan en konden blijven voort bestaan. De grote Ontwerper schiep vervolgens de mens met een nieuw en hoger doel voor ogen. Niet al leen moesten de cellen binnen het individu met elkaar samenwerken, maar de individue.len binnen de soort kwamen op een hoger plan te staan van wederzijdse verantwoor delijkheid. zij kwamen te staan in een nieuwe verhouding tot elkaar en tot God'. 'Zoals in het lichaam, zo ligt ook in deze nieuwe verhouding de sleutel tot het slagen in het besef van pijn. Allen verheugen wij ons over de harmonieuze werking van het menselijk lichaam. Toch kunnen we alleen maar bedroefd zijn over de relaties tussen de mensen on derling. In de menselijke samenle ving lijden wij, omdat we er niet genoeg onder lijden'. 'Veel van het leed in de wereld is te wijten aan de zelfzucht van le vende wezens die het zich eenvou dig niet aantrekken wanneer ande ren lijden. Als in het menselijk lichaam een cel, of een groep van cellen, groeit en bloeit ten koste van de rest, noemen we dat kanker, en we weten dat als wij daar geen paal en perk aan stellen het li chaam ten ondergang is gedoemd. Het enige alternatief is de volstrek te loyaliteit, om zo te zeggen, van elke cel tegenover het lichaam, het hoofd van het geheel. God roept ons vandaag op. van deze schep pingsvorm te leren, en op te stijgen tot een hoger niveau van evolutie. Hij roept ons op deel te nemen aan die gemeenschap die Hij bereidt voor de redding van de wereld'. 'Met het. accepteren van pijn, met het lijden voor een ander, komt ook de vreugde van gedeeld geluk, komt ook nieuw begrip, als wij een -tfe t/A Radio vandaag Speciaal HILVERSUM I AVRO 7.0C Nws. 7.11 Ochtendgymn 7.20 (S) Dag met een gaatje, met 8.0U Nws en 8.11 Radiojournaal. 9.00 Schoolra dio. NOS: 9.20 Wat heeft dat kind? AVRO: 9.35 Waterst. 9.40 (S) Kerkorgel- conc. 10.00 (S) V.d. kleuters. 10.10 Ar beidsvitaminen. (11.00 Nws. 11.03-11.05 Radiojournaal.")' 11.30 (S) Horlepiep. 11.55 Beursber. NOS: 12.00 Toerlsmo. 12.30 Overheldsvoorl.: Terzake. 12.40 (S) Lichte gramm.muz. 13.00 Nws. VARA: 13.11 Dingen v.d. dag. NOS: 13.25 Spiegel van Belgie. 13.48 (S) Intern. Spectrum. 14.30 Blik op de 3e wereld. 14.45 Blik op Eur. 15.00 Zoeklicht op Nederl. met 16.00 Nws. HUMAN. VERB.: 16.45 Laat je niks wijsmaken. VPRO: 17.00 VPRO-VrlJdag. 17.55 Med. VPRO: 18.00 Nws. 18.11 Vandaag dit, morgen dat. 18.20 VPRO-vrljdag. KRO: 19.00 Kanjer Koning Komp. 19.05 Springplank. 19.30 Voorbesch. Land. Pas toraal Overleg. 19.45 Jeremia. 20.00 <t> In antw. Op uw schrijven, ca. 21.45 Land. Pastoraal Overleg 1 n Noordwljkerhout. 22.00 Relsoogst. 22.25 Overweg. 22.30 Nws. 22.40 (S) Hits. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7,02 Levende woord- 7.07 (S) Badlnerle. (7.30 Nws: 7.41-v.öu Echo.) 8.24 Overweg. 8.30 Nws. 836 Gljmn. v.d. huisvr. 8.45 Moeders wil is wet. 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) Aubade, met 10.30 Nws. 11.00 Gebakjes en een beter leven. 11.55 Med. 12.00 (S) Van twaalf tit twee met 12.30 Nws en 12.41 Echo. 14.00 (S) Lichte gramm.muz. 14.15 Schoolradio. 14.45 (S) Interlokaal op vrijdag, met 15.30 Nws. 17.00 Zonder grenzen. 17.IC (S) Country and Western muz. 17.30 Nws. 17.32 Echo. KRO: 18.00 (Si Gramm.pi.progr. 18.30 Nws. 18.41 Echo. 18.50 (S) Lichte gramm.muz. 18.58 Marktber. l.s.m. KNBTB. VPRO: 19.00 (S) Tahiti PM. (20.00 Nws: 20.05-20.15 Vandaag dit. mor gen dat.) NOS: 20.50 Dèn Haag vandaag. VARA 21.00 (S) BBC Symf. Ork. ?n solist: klass. muz. ïn de pauze: ca. 22.10-, 22.20 Zondagschrijvers aan het woord. 22.45 (S) Staalkaart. 23.40 (S) Jazzmuz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III EO: 7.02 (S) Gospelsound. 8.02 (S) Tussen thee en koffie. 10.03 (S) Muzikale fruitmand. NCRV: 11.03 Drie draait op verz, 12.03 Drie tussen de middag: Op de Holl. toer. NOS: 14.03 Pop-Kontakt I: Meurders Methode. AVRO: 15.03 Pop- Kontakt II. 16.03 Hltmeesters I. met o.a. Soultlme U.S.A. 17.03 Radiojourn%ai. 17.06 Hltmeesters II, met o.a. Duitse hlt- par. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. 19.02 Drie loopt achter: VSOP. 20.02 (S) Ge volmachtigd. VPRO 21.02 VPRO-vrljdag- avond Show. (22.55 Med.) 2.00-7.0C NOS: Satésaus Show. De TROS brengt de thriller Man on a String op het scherm Ned. 2 21.05 Voor de operette Grafin Mariza trok de AVRO ttvee uur» zendtijd uit. Ned. 1 20.21 De geschiedenis van de 'ether- piraten' wordt opgehaald in het programma Zenders in woelig wa ter. Voor deze documentarie werd gefilmd aan boord van Veronica en de Mebo II. Ned. 2 22.20 Van de in Heerlen geboren Thomas Bernhard is de première van diens eerste komedie op het Duitse net te zien. Die Macht der Gewohnheit werd opgevoerd tijdens de Salzburger Festspiele 1974. Duitsl 2 21.30 In Vara-klassiek wordt een promenadeconcert uitgezonden van het Symfonie-orkest van de BBC o.l.v. Rudolf Kempe. Hilv. 2 21.00 TV vandaag NEDERLAND I NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal Barend Barendse op de Hollandse toer Barend Barendse gaat voor de honderdste keer Op de Hollandse toer vanuit het vakantie-oord Rab bit Hill. Hilv. 3 12.03 Herman Emminlc. spelleider van 'Wie van de Drlf AVRO 19.05 Wie v.d. drie 19.30 M.A.S.H. NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 Gravin Mariza 22.05 Ontdek je plekje NOS 22.10 Journaal NEDERLAND II TELEAQ 18.35 Natuurkunde (0) NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal TROS 19.05 Waltons NOS 20.00 Journaal TROS 20.21 Op losse groeven 21.05 Pion 22.20 Zenders in woelig water NOS 22.50 Journaal glimp opvangen van wat God met zijn wereld voorheeft'. Het was tijdens dit verlof in 1952 dat Paul en Margaret officieel ver bonden werden aan de Britse le prazending. Dokter Lazarus uit Vel- lore had hun geadviseerd zich tot een of andere zendingsorganisatie te wenden, en die te verzoeken hun werk te financieren. Aanvankelijk had Paul het geprobeerd bij de Methodistische Zendingsbond in de Verenigde Staten, die zich breidwtl- lig toonde, maar inmiddels had de Britse leprazending laten weten, dat aangezien Paul zich- op het terrein van de lepra bewoog, zij zich gelukkig zou prijzen hem- te steunen, niet alleen bij zijn arbeid voor de lepra, maar ook als docent in orthopedische chirurgie aan het medisch college van Vellore. Dat vormde het begin van een ge lukkige samenwerking, die ook een nieuwe fase markeerde in de ont wikkeling van de organisatie zelf. Ze was gesticht in 1870 om geeste lijke hulp te bieden aan verworpe nen van de maatschappij, maar was geleidelijk meer gaan werken in de richting van medische behandeling. Nu was zij ln toenemende mate betrokken bij de research en het vinden van nieuwe methoden ter controle, preventie en behandeling van de ziekte. In Zuid-Afrlka, waar hij Margaret en de kinderen ging opzoeken, zette Paul zijn onderzoekingen voort. In Johannesburg werkte dokter Jack Penn, een succesvol plastisch chi rurg, die interessante operaties had verricht aan de neuzen van lepra patiënten. Pauls eigen experimen ten met het transplanteren van bot uit het been om het neusbeen te vervangen, waren maar matig ge slaagd. (Wordt vervulydJ EVEN PUZZELEN Horizontaal woorden invullen die verticaal dezelfde betekenis hebben. 1. lof, 2. jongensnaam, 3. gast, 4. vijzel, 5. denkbeeld, 6. eenmaal, 7. overblijfsel, 8. opgeld, 9. inwendig orgaan, 10. romp. (ADVERTENTIE) OPLOSSING VAN GISTEREN Hor. 1. Park. 4. lap. 7. solo. 8. para, 9. aroma. 11. sas. 12. emelt. 14. fa. 15. ego. 16. li. 17. elite. 19. aak, 21. regel, 23. adem. 24. rede, 25. nar, 26. wijle. Vert. 1. por, 2. aloë, 3. rommel, 4. last, 5. ara. 6. pastille. 7. affraan. 10. Aegir. 13. loterij, 17. eker, 18. egel, 20. Ada, 22. Ede. 22 aug. t/m 11 sept. 1974 Weekdagen van 10.00-17.00 uur Zondags van 13.00-17.00 uur Bovendien dinsdag-en donderdagavond van 19.00-22.00 uur. Trein Toegangsbiljetten verkrijgbaar. Informatie aan de stations. iris mb Gevulde sinaasappel mi met pruimen 4 handsinaasappelen 1 banaan yr 1 pers-sinaasappel p' 1 theel. citroensap 6 pruimen potje zure room suiker Was de handsinaasappelen, in tweeën haal er het vruclnz uit. Prak de banaan fijn, b kei deze met het citroensap, een het perssinaasappelsap en klop het geheel schuim garde of mixer. Vermen' schuim dat met de stukjes le appel en gewassen en ge va pruimen. Vul de sinaasappel vo met dit mengsel. Garneer vc wat zure room waar wat doorheen is geroerd. Ie r, Menutip: Gebraden kippenei nassi goreng, gevulde sinaasa ■i d( tt< d Werken vóór stut, HILVERSUM In VPRO-#,! vanmiddag tussen vijf en ze,J op Hilversum 1 een discuss] een voorstel van Bert de Larl de vakbond Mercurius om jol te verplichten na de midi1 school eerst een jaar te alvorens ze gaan studeren. VPRO-VriJdag, maar dan op E*' sum II van kwart ovei acht voor negen, een gesprek me*a voetbaljournalist A. van Enöie over de sport vóór de tweede t doorlog. ijf°

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6