erplichting tot dragen In valhelmen blijft 1 november ingaan 'Zo kennen we Vredeling toch al jaren' Spaarrente tot Trein uit rails in Rotterdam Serman stelt leraren ^ns allerminst gerust Chemici gaan zich meer bemoeien met vragen in samenleving Interview met Vredeling: extra nummers nodig Hrom de wet dan wijzigen?' ttot dB maal 'bestookt' loongrens onds nog f 27,700 ÜMETZLER- Knokploeg wil huurders uit hun huis zetten Wegener nam helft aandelen D.G.P. over Helemaal onbekend was het niet, wat de minister aan journaliste vertelde Organisator weg: geen popfestival Garantiefonds in de maak voor bouwnijverheid (KWARTET VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1974 BINNENLAND T3-K5 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Vrij Neder land, het weekblad dat het geruchtmakende interview met minister ir. H. Vredeling publiceerde, was gisteravond op bijna alle verkooppunten uitverkocht. De directie van het weekblad heeft besloten 26.000 exemplaren bij te drukken. Vrij Nederland heeft door gaans een oplage van 115.000, waarvan 75.000 abonnees en 40.000 losse verkoop. Van de 40.000 exemplaren in de losse verkoop worden er gemiddeld een 30.000 verkocht. Gisteren bleken echter alle 40.000 exemplaren al verkocht te zijn. De directie van het weekblad was niet op deze vlotte ver koop voorbereid. 'Bij Vrij Ne- rerland leest voor de publica tie van een nummer niemand anders dan de redactie de ar tikelen. Ik hoop dat dat zo blijft. De directie wist niets van dit geruchtmakende in terview. Ik heb het net zoals de lezers van ons weekblad woensdag met zeer veel inte resse gelezen', aldus de heer H. Bockina, directeur van de BV Weekbladpers, waartoe Vrij Nederland behoort. Volgens de heer Bockma is het nog nooit voorgekomen in de geschiedenis van het weekblad dat zo'n groot aan tal nummers moest worden bijgedrukt. 'In september 1969 hebben wij een aantal num mers moeten bijdrukken van het VN-numiner Sex in Ne derland. Van het kerstnum mer in 1969 en het jubileum nummer in 1970 (met daarbij de herdruk van de eerste bo vengrondse Vrij Nederland) hebben wij ook enkele dui zenden nummers moeten bij drukken', aldus directeur Bockma. niet goedgekeurd, dat doet er niet toe parlementsredactie rei^AG De datum van ingang voor het verplicht dragen van een valhelm door bromfietsers alfiet verschoven. Tijdens het vragenuurtje in de Tweede Kamer deelde minister Westerterp jmee, dat de bromfietsers in ieder geval met ingang van 1 november een helm moeten dra den is het nog de vraag of dan beslist een officieel goedgekeurde helm verplicht is. Dat hangt het resultaat van het onderzoek, dat het ministerie nu met haast instelt naar deze hel- (jngrijkste is. aldus de mi- ndat de bromfietser een helm [eijjok al is deze niet helemaal ri0 antwoorden van minister (rp op de vragen van het tua van Zeil (KVP) bleek dat het niet zo slecht lelmen is gesteld als soms erondersteld De minister jiwde voor het gevaarlijk ind, dat de bromfietshelm land een volstrekt ondeug- 'tikel zou zijn, zodat je het zo goed thuis kon laten, [jnderzoek van de ANWB en ïmentenbond, waardoor de aan het licht kwam, dat van de 28 gekeurde slechts 3 als slecht uit f kwamen. Verder wees de 1 erop, dat de keuringseisen beland strenger zijn dan in enland. I geheim J onderzoek van het minis- Harvan het resultaat binnen dagen bekend wordt, wer- de ANWB en Consumen tenbond mee. De twee organisaties stelden als voorwaarde voor deze medewerking, dat zij over de resul taten aan geen enkele geheimhou ding zijn gebonden. Door de publicatie over de helmen, is de verkoop sterk verminderd. Twee van de drie bedrijven, zo antwoordde minister Lubbers de PvdA-Kamerleden Van der Doef, Poppe en Kothof, hebben hun pro- duktie gestaakt. Een derde bedrijf werkt op halve kracht. De drie be drijven hebben een verzoek inge diend voor werktijdverkorting op grond van de werkloosheidswet. Aansprakelijkheid Interessant was nog de vraag of niemand aansprakelijk kon worden gesteld voor de ondeugdelijke hel men. De werkloosheidsuitkeringen, die moeten gedaan, zouden dan verhaald moeten worden. Staatssecretaris Mertens maakte echter duidelijk dat de werkloos heidswet deze mogelijkheid niet heeft. Bovendien was uit het ant woord van minister Lubbers al ge bleken dat bijvoorbeeld niet een (ADVERTENTIE) Geschiedenis Studenten stops gelden uitsluitend voor het volgen van onderwijs, niet voor het alleggcn van tentamens en examens. Daarom worden nu door particulier inltlatlel opleidingen voor het kandidaatsexamen goschledenis van de Rijks Univorslteltvan Utrecht georganiseerd te Eindhoven, Utrecht en Groningen. Cursuskosten: 11.1400,- per Jaar. Avond studies tot Mr. en Drs. K tut/Kring Utrechtse Repetitoren» O] :n ïze onder wijsredactie hiï anpHT De leraren frans zijn allerminst gerustgesteld door zefeekering van staatssecretaris Veerman dat de positie van kns voorlopig niet verandert. 'Als er niets gaat veranderen, ik niet waarom de wet gewijzigd moet worden', reageert i* A. P. H. Wijkamp, voorzitter van de sectie Frans van de ^ing van leraren in levende talen. [isteren verschenen memorie jtwoord op het wetsontwerp de brugklas zegt dr. A. [agn, dat hij het Frans wel uit dl van de wet op het voort- wil schrappen, Vj"at het onderwijs zelf moet hh of het Frans in de brug- nandhaafd wordt. Hij voegt toe, dat naar zijn smaak m de laagste klassen van Gymnasium en Atheneum jaAt zal blijven. Op zelfstandi- 1 i verslaggever 1 Tijdens de eerste de bmeenteraadsvergadering die [euwe burgemeester van H J L Vonhoff gisteren i heeft hij de publieke tribu idrie keer toe laten ontrui- de vergadering begonnen ooé jongelui op de publieke riepen: 'Vonhoff donder nie burgemeester liet daarop de iring schorsen en de jonge door gemeente-ambte- de tribune gehaald, n feef maar kort rustig want gaven enkele andere Bun luidruchtig te kennen wei- mnpnnmpn te zijn met de nieu- Ook zij werden van de tribune verwij- hun kreten werden toen door een derde stel Pas toen ook zij met van de tribune waren de raadsvergadering d worden voortgezet. verslaggever De ziekenfonds- het aan hem uitgebrach- om de staatssecretarissen en van sociale te stellen de loongrens ziekenfonds op te trekken tot 27.200 gulden per geheel opgevolgd. De raad nog hoger te op 27.700 per jaar van 1 januari 1975. (ADVERTENTIE) Via - fieders oogmerk keurende instantie, maar altijd de fabrikant verantwoordelijk blijft voor de kwaliteit van het produkt. Politie komt tussenbeide Van een onzer verslaggevers ge MAVO-scholen zou het Frans als verplicht vak misschien kunnen verdwijnen, maar op die scholen zou dan wel een mogelijkheid ko men om Frans te kiezen in een verrijkingsprogramma. De heer Wij kamp vreest dat dr. Veerman de zwarte Piet wil door spelen naar het onderwijs. De voor gestelde wetswijziging verplaatst de discussie over het Frans naar de scholen. Daar zal een enorme touw trekkerij om het Frans beginnen tussen voor- en tegenstanders Als dr. Veerman zegt dat het onderwijs in het Lochems overleg zelf over de samenstelling van de lestabel kan beslissen, vindt de heer Wijkamp dat weinig hoopvol. Het overleg is geheim en de leraren Frans zijn er als zodanig niet vertegenwoordigd. Daarentegen is wel een sterke groep vanuit de pedagogische cen tra en de inspectie aanwezig, die in de richting van een brugperiode zonder Frans stuurt. WAGENINGEN Een knokploeg van zes boeren is in de nacht van woensdag op donderdag een woning aan de Wageningse Grintweg bin nengedrongen met het doel de tien huurders er uit te zetten. Het huis is eigendom van het Tweede Ka merlid H. Koekoek. Tussen de knokpleog en de huurders is flink gevochten. De politie kwam tussenbeide en zette de zes leden van de knokploeg buiten de deur. De tien huurders - negen studenten en één lerares - zouden te weinig huur betalen en bovendien een gezamenlijke huur schuld van tienduizend gulden heb ben. De knokploeg stond onder lei ding van M. van M. die het huis huurt van de heer Koekoek. De bewoners van het pand voelen zich al wekenlang bedreigd naar aanleiding van uitlatingen van M. Deze had de huurders een paar maal aangemaand de huurschuld te voldoen. De studenten en de lerares weigerden dit echter, omdat de plotselinge huurverhoging van tus sen de vijftig en vijfenzeventig procent, die M. hun begin dit jaar oplegde, niet gerechtvaardigd was. Het huis verkeert in een zeer slech te staat. De huuradviescommissie in Wageningen raadde de huurders ook aan de huurverhoging niet te betalen. Volgens de huurders had de eige naar, de heer Koekoek, toestem ming gegeven voor de actie van Van M. Deze zegt op zijn beurt dat de huurders gedreigd hebben de boerenpartij en haar leider, de heer Koekoek, in een slecht daglicht te zullen stellen wanneer acties on dernomen zullen worden. Het Tweede Kamerlid zei desgevraagd dat hij pas gisteren van de moei lijkheden gehoord had. Door gebrek aan tijd zou de heer Koekoek de wanbetaling jaren hebben getole reerd. Even voor het binnenlopen van het Rotterdamse Centraal Station ont spoorde gistermiddag de sneltrein Dordrecht—Rotterdam. Persoonüjke on gelukken deden zich niet voor, de schade beperkte zich tot twee beschadig de portalen en drie masten van de bovenleiding maar het treinverkeer werd op deze drukke lijn naar Dordrecht gedurende de hele avond ernstig ontwricht. Tussen Rotterdam en Dordt kon over één spoor een pendeldienst gaande gehouden worden en verder werden er veel autobussen ingelegd. Men hoopte dat vanmorgen vroeg de zaak weer normaal zou kunnen rijden. De oorzaak van de ontsporing is dat de trein een stalen voetplaat van een viaduct, waaraan schilderswerk verricht wordt, 'gepakt' en ongeveer vijf tienhonderd meter meegesleept heeft. Voor veel reizigers bracht het ongeluk veel ongemak en vertraging mee: geadviseerd werd over Utrecht om te reizen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Wegeners 0'c.uran- tenconcern NV in Apeldoorn zal de helft van het aandelenpakket over nemen van de Drents-Groningse Pers BV in Emmen, een onderdeel van de Nederlandse Dagblad Unie in Rotterdam. De overdracht zal op 1 oktober plaatsvinden. Wegener en de NDU zullen ook ieder voor de helft deel nemen in een uitbreiding van het aandelenkapitaal van de DGP, al dus een mededeling van de NDU. De samenwerking is bedoeld ter versterking van de positie van zo wel de dag- als de huis-aan-huis- bladenpers en zal geen gevolgen hebben voor het personeel van de DGP en evenmin voor de redactio nele inhoud van de DGP-bladen, aldus de NDU. Als commissarissen van de DGP zullen optreden W. Pluygers en G. Spanhaak, presi dent-directeuren van respectieve lijk de NDU en Wegener. De overdracht van de technische vervaardiging van de uitgaven van de DGP aan drukkerij Tijl in Zwol le gaat volgens plan door en zal waarschijnlijk rond 1 mei 1975 plaats hebben. De betaalde oplage van de dagbla den van de DGP is 41.000, de opla ge van de huis-aan-muis bladen is 110.000. (ADVERTENTIE) Van onze redacteur wetenschappen LEIDEN Aan de universiteit van Groningen kunnen chemici sinds begin dit jaar een 'vrije studierichting' kiezen, die niet al leen goede scheikundigen van hen maakt, maar ook systematisch hun maatschappelijk inzicht bevordert. In Utrecht bestaan plan nen om in de eerste studiejaren een verplicht vak 'chemie en sa menleving' in te voeren. En aan elke universiteit gebeurt wel wat. Dat bleek uit een overzichtsmiddag die de commissie Maatschappelijke taak van de Koninklijke Neder landse chemische vereniging giste ren organiseerde op het KNCV-con- gres. De weg die van fundamenteel onderzoek loopt naar feitelijke toe passing. aldus dr. W. A. Smit uit Groningen, is nogal eens onduide lijk en lang, en viel vroeger eigen lijk buiten de aandacht van de (ADVERTENTIE) (Zie ook pagina T5/K7 De rente die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 5% voor dagelijks opvraagbare tegoeden, tot ii% voor onze Vaste Termijn Spaarrekening (5 jaar vast). Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier dat, afhankelijk van de gekozen looptijd, |een rente geeft van 7-io1/2%. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK mensen die dat fundamentele on derzoek deden. Tijdens en na de oorlog werden de wetenschapsmensen directer inge schakeld bij de produktie het klassieke voorbeeld is de manier waarop in een paar jaar de atoom bom werd ontwikkeld. Door die ontwikkeling werden de onderzoe kers overrompeld, zij zaten met een waardensysteem dat niet aan de nieuwe ontwikkeling was aange past, zei dr. Smit. In het Groningse antwoord daarop, de vrije studierichting, wordt de chemische opleiding na het kandi daatsexamen ingekrompen tot an derhalf jaar. Daarna volgt een pit tige inleiding in zaken als econo mie en sociologie en een verdere uitbouw van kennis in een gekozen deelgebied. Tenslotte draait de stu dent een klein jaar mee in een onderzoekproject waarin de nieuwe deskundigheid kan worden toege past. De onderzoekprojecten in Gronin gen zijn geconcentreerd rond het thema energie. Er wordt bekeken wat voor economische en politieke factoren meespelen bij opsporing en winning van olie- en gasvoorra den in West-Europa. De risico's van door P. L. VAN ENK De verrassing die ir. Henk Vredeling, minister van defensie in het kabinet-Den Uyl, ons met zijn interview in Vrij Nederland heeft bereid, is in de kring van zijn Haagse en Europese vrienden en bekenden wel als een klap aangekomen, maar he lemaal onbekend was het daar toch niet hetgeen hij Bibeb heeft toevertrouwd. Vredeling staat bij zijn voormalige collega's uit de Haagse en Europese politiek al sinds jaar en dag bekend als een borreltafelaar met een ijzeren conditie en tege lijk als een brombeer met een humeur dat zo nu en dan op het kwaadaardige af kan zijn. Een eigenschap die met dat laatste slecht com bineert is zijn niets ontzien de eerlijkheid. Een licht vermogen tot huichelen zou Vredeling in zijn carrière heel wat moeilijkheden heb ben bespaard, maar hij ont beert het volkomen. 'Zo kennen we hem toch al ja ren, het is of je Henk hoort praten', hoor je dezer dagen zijn vrienden zeggen die het interview met Bibeb hebben gelezen'. Wie hun onveranderlijk bewonderende, soms ook wat vertederende getui genissen hoort, krijgt voor zich het beeld van een man die gevormd is in het vei zet tegen de Duitse bezetters de moed die hij toen heeft getoond werd legendarisch en vervolgens in het zich ontworstelen aan het calvi nistische milieu van zijn jonge jaren. Beide crises in zijn bestaan schijnt Vrede ling nooit helemaal te boven te zijn gekomen. In de politiek leerde men hem kennen als een stroeve, bonkige, maar vaak toch ook hartelijke en innemende figuur, die nergens en bij niemand werkelijk aanslui ting had. Een ware indivi dualist 'een zwerver' zoals wij hem eens hebben horen noemen. In de jaren van zijn Kamerlidmaatschap zag je hem weinig in Den Haag. Hij voelde zich aanmerkelijk beter thuis in het Europees parlement, waar hij er een bijna sardonisch plezier in had, de leden van de Euro pese commissie te overstel pen met lastige, maar altijd ter zake doende schriftelijke vragen. Hij was overigens een van de allerbeste Euro pese parlementariërs. Na de formatie van het ka binet Den Uyl heeft Vrede ling node afstand gedaan van zijn Europese werk. Hij was zoals hij Bibeb heeft bekend dolgraag opvolger geworden van Mansholt als lid van de Europese com missie, maar hij werd minis ter van defensie een baan die niemand hem had toebedacht, hijzelf nog het minst. Niemand, behalve dan formateur Burger en minister-president Den Uyl die hem welbewust voor de ze post moeten hebben uit gekozen omdat zijn anti-to talitaire gezindheid, zijn af keer van het Sowj et-regiem, buiten twijfel stond. In de houding die Vredeling in de internationale politiek in neemt zijn de sporen van Minister Vredeling, wiens scherpe uitspraken nogal opschudding verwekten, zit hier naast minister Van der Stoel, een van degenen op wie zijn kritiek zich met name richtte. zijn oorlogsverleden terug te vinden. Maar wat bij de formatie minder bekend was en sindsdien veel duidelijker is geworden, is dat hij bij vla gen minstens evenveel af keer heeft van wat we ge makshalve maar even 'mili tairisme' zullen noemen of van de uiterlijke verschij ningsvormingen daarvan: militaire gebruiken en uni formen bijvoorbeeld. Dat laatste versterkt ten zeerste Vredelings tegenzin tegen zijn functie in het kabinet die hij in feite altijd al heeft gehad. Hij doet dingen die hem niet aanstaan, hij gaat om met mensen die hij niet begrijpt. Bibeb moet hem hebben aangetroffen in een stem ming waarin het hem ver de keel uithing en waarin het hem ook niets meer kon schelen. Als Vredeling vroeg of laat mede om dit inter view zal moeten aftreden, dan zal hij daar geen traan om laten. In zijn omgeving, werd meteen over 'een po ging tot zelfmoord' gespro- 'ken; het is misschien eerder een poging tot zelfbevrijding geweest. Van een verslaggever AMSTERDAM Het popfestival 'Indian Summer', zondag in het Olympisch Stadion in Amsterdam, zal niet doorgaan: de organisator is zonder enig bericht achter te laten voor een negendaagse reis naar de VS vertrokken. Volgens de directie van het stadion heeft de voorver koop van plaatskaarten tot nu toe vrijwel niets opgeleverd. 'We gaan stemmige muziek voor jullie maken.' Van onze parlenentsredactie DEN HAAG Minister Gruijters heeft gisteren tijdens het vragen uurtje in de Tweede Kamer beves tigd, dat er hard wordt gewerkt aan een garantiefonds voor de bouwnij verheid. Dit fonds, onder leiding van oud-minister Schut van volks huisvesting is bedoeld om kopers van nieuwe woningen te bescher men tegen financiële gevolgen van bouwschandalen. Deze zaak kwam in de Tweede Ka mer ter sprake toen de heer De Beer van de VVD vragen stelde over een bouwschandaal in Vaas- sen, waardoor wegens faillissement 61 kopers van huizen zijn gedu peerd. Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten is in deze zaak ge sprongen en zal de niet zo bemid delde kopers proberen verder te helpen. Ook de overheid verleent medewerking door de premies (sub sidies) aan de nieuwe omstandighe den aan te passen en de hypo theekgaranties uit te breiden. invoering op grote schaal van kern energie worden bestudeerd en meer in het algemeen de invoering van nieuwe risico's in de samenle ving. Dat zijn processen die tot nu toe grotendeels gebeurden, zonder dat er systematisch over werd na gedacht. De Groningse aktiviteiten werken ook door naar andere onderwijsvor men. Er is een onderwijsproject, dat in de hogere klassen van scho len voor VWG informatie verschaft over problemen van energie, grond stoffen en milieu. Dat gebeurt in samenwerking met de Comfhissie modernisering leerplan scheikunde. Als het project slaagt, zei dr. Smit, is die commissie van plan om dit als vast onderdeel van het schei- kundeprogramma in te voeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5