Rel over V redeling lijkt met een sisser af te lopen t Van 1 februari af op alle auto's derde deel kentekenbewijs Eindelijk water in Sahel In deze krant Nederlanders een beetje optimistischer geworden Verhuur van gedistingeerde gelegenheidskleding MODEHUIS SLOOS .e jong voor loog salaris iligheidsraad: rlicht nood ti vluchtelingen 8 S 'onnig In plastic hoes op de voorruit Nixon kreeg bevel om te getuigen Twee arrestaties in zaak-Ter Aar OPEN HMR0EN SCHOUWEN BOEKEE Den Uyl tot Vondeling: Ik ben óók een nationalist Den Uyl: kwetsen van ministers was niet de bedoeling Nieuwe Leidlse Courant v i^^xJAü 30 AUGUSTUS 1974 55ste jaargang no. 126 STELIJK DAGBLAD VOOR 1EIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Stille Rijn 11 - Lelden - Tel. 20868. itraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v B V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur |n een verslaggever HAAG Het college n bestuur van de rijksuni versiteit te Leiden heeft een geding tegen de staat "ingespannen. omdat de L:rheid de benoeming van 28-jarige slavist tot hoog- ,ar tegenhoudt. De betrok- |_ne is dr. F. H. H. Kortlandt, ötenschappelijk medewerker Uji de Universiteit van Am- ;rdam. Het geding diende iteren in Den Haag. ens de universiteit voerde L. Buruma aan dat de iatssecretaris heeft toegege- dat dr. Kortlandt aan de „i voor een hoogleraar- iap voldoet. De staatssecre- •is wil alleen het voor alle igleraren geldende salaris rond 100.000 gulden per niet aan een 28-jarige lalen. Mr. Buruma zei ech- dat dit argument niets te ;ken heeft met de beoorde- ig van de door de universi- ;t voorgedragen dr. Kort- dt. imens de staat zei jhr. mr. A. E. van der Does dat dr. irtlandt gezien zijn leeftijd it de vereiste levenserva- heeft. Het ministerie at al jaren kritisch tegeno- ir het benoemen van jonge- n tot gewoon hoogleraar, zo ii hij. Om aan de bezwaren gemoet te komen bereidt de aatssecretaris een soort knkomend-hoogleraar- hap' voor, waarbij een salarisschaal zal gel- in. Zodra deze wijziging in Ybt bezoldigingsbesluit rond kan de benoeming door- lan. Maar mr. Buruma leende dat de bezetting van |n leerstoel niet kan wach- !n tot de salarisschalen voor enïogleraren gereed zijn. De 'handeling van het geding erd aangehouden tot 4 sep- ^jtimber, omdat de landsadvo- e. lat dan wellicht kan zeggen ,n p welke termijn het bezoldi- Ingsbesluit kan zijn gewij- igd. YORK (Reuter) De Veilig- iraad stond vanmorgen vroeg op iunt een resolutie aan te nemen jet hervatten van vredesonder- lelingen over Cyprus bepleitte. er werd in de resolutie aange- gen op het verbeteren van de ie van de vluchtelingen op het d. Groot-Brittannië, Frankrijk pstenrijk steunden het stuk, ter- 'verwacht werd dat de Sowjet- zich van stemming zou onthou- •Het voorbereiden van de resolu- aeeft gisteren vele uren gekost, idoor de vergadering later begon jle bedoeling was. yiE OOK PAGINA 9 veiligheid vereist een mili- B versterking die zijn weerga kent. Jitzak. Rabin, premier van Israël. linke zonnige perioden, maar sgten de avond mogelijk een ikale regen- of onweersbui, leest matige wind uit zuid- >st tot oost. Maximumtempe- 1 ituur ongeveer 23 graden elsius. IORGEN EN OVERMORGEN: Jj linder bestendig en waar- ihijnlijk vrij warm. lorgen zon op: 05.49 onder: 19.31 maan op: 18.33 onder: 04.28 t Minister betreurt uitspraken over Luns en ambtenaren Van onze Haagse redactie DEN HAAG De rel rond minister Vredeling lijkt met een sisser af te lopen nu ir. Vredeling zijn uitlatingen over NAVO-secretaris-generaal Luns en zijn ambtenaren openlijk heeft betreurd. Kamer akkoord met nieuwe regeling Van onze parlementsredactie DEN HAAG Op 1 oktober wordt begonnen met de uitreiking van het derde deel van het kentekenbewijs voor auto's. Dit deel moet in een plastic hoesje worden gestopt, dat weer zichtbaar op de ruit van de auto wordt geplakt. De gehele operatie zal vier maanden duren, zodat 1 februari van het volgend jaar alle Neder landse auto's, ook de stilstaande, van een kentekenbewijs zijn voorzien. De Tweede Kamer is gisteren ak koord gegaan met de wet, die deze nieuwe regeling mogelijk maakt. De bedoeling van deze operatie is de nu niet meer kloppende registratie van de kentekenbewijzen te vér- nieuwen en door de jaarlijkse nieu we afgifte van het deel, dat op de auto wordt geplakt, de registratie niet meer te laten verouderen. Een bijkomend voordeel van het nieuwe systeem zou zijn, dat het opsporen van gestolen auto's mak kelijker zou worden. De naam van de eigenaar staat immers op het deel van het kentekenbewijs, dat in het opgeplakte hoesje zit. Belasting Een belangrijke reden om de auto's zichtbaar de kentekenbewijzen te voorzien is ook de doorvoering van het plan om ook motorrijtuigenbe lasting te vragen voor stilstaande auto's. Men hoopt enige tijd erva ring op te doen met het nieuwe stelsel. Slaagt het experiment dan wordt de administratie van de ken tekenbewijzen gekoppeld aan de administratie van de motorrijtui genbelasting. Als dit gebeurd is kan weer door het deel drie in het WASHINGTON (AP, Reuter) Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft meegedeeld dat Richard Nixon, ex-president van de VS, de dagvaarding heeft ontvangen om te getuigen in het proces tegen John Ehrlichman, een van zijn vroegere medewerkers op het Witte Huis. Een woordvoerder van het ministe rie van justitie zei dat de dagvaar ding woensdagavond 'persoonlijk' aan Nixon is uitgereikt in zijn huis in San Clemente. Ehrlichman moet op 30 september met vijf andere terechtstaan op beschuldiging van samenzwering met als doel de loop van het recht te belemmeren (het in de doofpot willen stoppen van de Watergate-inbraak). Nixon heeft een tweede dagvaar ding ontvangen om een verklaring onder ede te komen afleggen op 24 september in Santa Anna in Cali- fornië. Dit in verband met een proces van een groep burgers die hebben geklaagd dat het onwettig de toegang is ontzegd tot een 'Billy Grahambijeeenkomst' waar ook Nixon verscheen. Deze vond plaats in 1971 in Charlotte in Noord-Caro- lina. hoesje gecontroleerd worden of ook voor een niet rijdende auto belasting is betaald. Het bewijs in het hoesje gaat func tioneren als het vroegere rijwielbe- lastingplaatje. Elk jaar krijgt het papier een andere kleur, waardoor de controle bijvoorbeeld op grote parkeerterreinen wordt vereenvou digd. Minister Westerterp deelde gisteren mee, dat het wetsontwerp voor deze nieuwe belasting gereed is en nog voor Prinsjesdag bij de Tweede Kamer wordt ingediend. In het oorspronkelijke wetsvoorstel, dat gisteren in de Tweede Kamer werd behandeld, stond ook het hef fen van statiegeld op auto's om zo het euvel van de wrakken te be strijden. Maar hiertegen bestond zoveel bezwaar in de Kamer, dat de minister dit voorstel weer Introk. 'Een wijze beslissing', vonden giste ren de meeste kamerleden. Het deel 3 van het kentekenbewijs zal elk jaar 17.50 kosten. Minister Westerterp vond dit een redelijk bedrag, omdat het de kosten van de registratie dekt. Het nieuwe systeem van een kente kenbewijs met drie delen heeft als gevolg dat bij de verkoop van de auto enkele ingewikkelde handelin gen moeten worden verricht. Op aandrang uit de Kamer beloofde de minister bijzondere aandacht aan de voorlichting te besteden, zodat de autobezitters weten wat ze moe ten doen. Van een onzer verslaggevers TER AAR In verband met het onderzoek naar de moord op de 44- jarige verpleegster Aaltje van der Plaat heeft de rijkspolitie in Ter Ar in de nacht van woensdag op don derdag twee nieuwe arrestaties ver richt. Aagenhouden werden de 34- jarige H. van E. en de 27-jarige C. G. H. A., beiden uit Ter Aar. De rijkspolitie wilde nog niet zeg gen waar beide mannen van ver dacht worden. Een woordvoerder van de policie deelde gisteren wel mee dat de nieuwe arrestatie niet betekende dat men twijfelt aan de bekentenis van de 33-jarige hooi bergbouwer W. van E. uit Ter AAR. Na zes jaren van verschrikke lijke droogte worden de Sa- hel-landen in Afrika ten zuiden van de Sahara o- verspoeld door een overvloe dige regenval. Al die jaren ook hebben de weerkundigen zich afgevraagd hoe de droog te kon ontstaan. Was het weer over de hele aardbol aan het veranderen? Of schoven de klimaatgordels naar het zuiden? (waarmee ook een verklaring was gegeven waar om het bij ons vaker 'koud' was), of ging het om toevalli ge oorzaken? Hoe dan ook, de droogte teisterde de Sahel- landen op een verschrikkelij ke manier. Tienduizenden kwamen door honger om het leven, het vee stierf en de gewassen groeiden niet meer. Ook nu zijn de problemen nog niet opgelost, want door de overvloedige regenval zijn de wegen veranderd in beek beddingen, waardoor de ver spreiding van voedsel moei lijk wordt. Ook heeft de bo dem moeite zulke grote hoe veelheden water zo snel op te nemen, wat de kwaliteit niet ten goede komt. (ADVERTENTIE) Rijswijkseweg 282 - Den Haag Telefoon 642142 118440. Donderdagavond koopavond. Folder gratis op aanvraag. Van een verslaggever DEN HAAG 'Anne. je was een Fries nationalist, ik ben ook een nationalist', zei minister-presi dent Den Uyl gisteren bij de huldiging van kamervoorzitter dr. A. Vondeling, die een kwart eeuw lid van de Tweede Kamer was en daarom benoemd werd tot groot-officier in de orde van Oranje Nassau. Met die uitspraak ging de minis ter in op het geruchtmakende interview van minister Vredeling en hij bracht dat ook in ander verband ter sprake. Den Uyl zei dat Vondeling terecht soms een schoolmeester genoemd is maar dat hij menig jong kamerlid de juiste weg gewezen heeft. Daarbij herinnerde de premier eraan hoe Vondeling het jeugdi ge kamerlid ir. Vredeling nu de minister voorhield dat jonge kamerleden niet te veel interrupties moeten plaatsen en ook 'dat zij vooral steeds goed de pers te woord moeten staan'. De premier noemde Vondeling 'een unieke man', van unieke waarde voor de parlementaire democratie. 'Een leven aan het parlement gewijd, weinigen die met zoveel hartstocht en over tuiging kamerlid zijn. Daarnaast was en is Vondeling een man van de wetenschap, van feilen en ideeën, en tevens een verdedi ger van de macht van het parle ment', aldus Den Uyl. lis kind Het kabinet heeft gisteren de gele deren weer gesloten en de minister blijft gewoon op zijn post. Premier Den Uyl zal volgende week wel kritische vragen moeten beant woorden tijdens de Interpellatie die de VVD over het gebeuren heeft aangevraagd, maar veel direct kwaad kan daaruit naar verwacht wordt niet meer voorkomen. Het kabinet vergaderde gistermid dag vijf kwartier over de roemruch te uitlatingen van ir. Vredeling in Vrij Nederland. Na afloop daarvan verklaarde premier Den Uyl. in antwoord op schriftelijke vragen van het VVD-Kamerlid De Koster: 'Dat minister Vredeling zich heeft uitgelatenover andere ministers als hij heeft gedaan, acht ik onjuist. Waar de bedoeling te kwetsen niet aanwezig is, heeft het kabinet ge- concludeerd dat er voldoende basis is voor een voortgezette samenwer king. De wijze waarop minister Vredeling zich heeft uitgelaten over de secretaris-generaal van de NA VO en over Nederlandse ambtena ren wordt door hem door het kabi net betreurd. De minister van defensie heeft verklaard te zullen waken tegen herhaling. De leden van het kabinet menen, gezien het voorafgaande, dat de onderlinge verstandhouding door het gebeurde niet is aangetast', aldus de verkla ring van premier Den Uyl. Hij ontkende desgevraagd dat er tijdens het kabinetsberaad over af treden van minister Vredeling is gesproken. Politieke waarnemers in Den Haag tekenen hierbij aan dat dit nogal logisch is. omdat het ka binet de omstreden minister nog no dig heeft voor de verdere afhande ling van de defensienota in de Tweede Kamer. 'We zaten in de ministerraad niet als een stelletje inquisiteurs tegenover Vredeling maar als politici', zei minister Jan Pronk (ontwikkelingshulp) daarom na afloop. Minister Pronk: Hij scheldt me al twee jaar uit. Oppervlakkig De verklaring van premier Den Uyl Binnenland Spelen met tv en radio op de Firato 6 Veerman: positie Frans niet zo slecht 7 Buitenland Israël roept afgekeurden op 9 Bengalen, de vloed en de ellende 9 Kerk Over polarisatie 2 Sport Jan Peters in selectie Oranje 13 Kadlo en tv 6 Familieberichten 11 Films 11 Van een verslaggevers DEN HAAG Nederlanders zijn wat optimistischer gaan denken over de economische toekomst dan in januari van dit jaar, toen de oliecrisis een sombere stemming had veroorzaakt. Op lit ogenblik verwacht 43 procent van de Nederlanders dat de econo mische toestand de komende twaalf maanden slechter zal worden (begin januari 70 procent) en 18 procent verwacht een verbetering (was 9 pro cent). Dit blijkt uit de laatste conjunctuurenquête die in EEG-verband is uitgevoerd. Ongeveer 25 procent van de consumenten verwacht dat de prijzen de bo mende twaalf maanden sterker zullen stijgen dan tot dusver (in januari 49 procent), 55 procent meent dat de prijzen evenveel zullen stijgen als de afgelopen tijd en 14 procent verwacht een kleinere stijging dan tot dus ver. Bijna 3 procent meent dat de prijzen gelijk zullen blijven en 1 pro cent denkt dat de prijzen zullen dalen. Hoor en wederhoor en Frans Frans moet blijven, zegt ook staatssecretaris Veerman. Maar de betreffende leraren zijn er allerminst gerust o-p dat dat ook gebeurt als de minister zijn wetsontwerp aangenomen krijgt. Wij laten beide partijen aan het woord. Een goede traditie. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf, NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Schrijf op de envelop: De Chr. Een postzegel Is niet nodig. Die PLAATS: Betaalt per maandAwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie Ondernemings raden' door prof. dr. H. J. van Zuthein. Pietina schaaltje f lessenonder/etter) Altijd paraatmap briefpa pier en pen). Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. betalen wij. Premier Den Uyl: voldoende ba sis voor verdere samenwerking. werd door een aantal fracties in de Tweede Kamer toch wel erg kort en oppervlakkig gevonden. Na een korte fractievergadering besloot de WD voor. volgende week dinsdag een interpellatie aan te vragen. Plaatsvervangend fractievoorzitter ir. D. S. Tuynman (Hans Wiegel zit in Zuid-Afrika) verklaarde: 'Wij willen een interpellatie omdat dit antwoord volstrekt onvoldoende is. Het gaat ons daarbij niet om het aftreden van minister Vredeling. maar we willen wel weten hoe de premier denkt over de schade die de uitlatingen van ir. Vredeling vooral Internationaal kunnen ople veren. Ons prestige in het buiten land kan door deze uitlatingen zijn aangetast', aldus de heer Tuynman. De zorg om de relaties in het bui tenland speelde ook een belangrijke rol on de kritische reacties van AR, KVP en CHU. 'Bij lezing van het interview blijft volstrekt onbegrij pelijk hoe deze uitlatingen over personen en internationale aan gelegenheden konden worden ge daan. Een eindoordeel daarover kan nog niet worden gegeven omdat dit alle gevolgen nu nog niet zijn te overzien', aldus de KVP-fractie- voorzitter mr. S. Andriessen. Me vrouw Van Leeuwen (ARP) noemde het gebeuren 'hoogst ernstig en be treurenswaardig'. 'Op dit moment kan nog niet worden overzien of door de verklaring van het kabinet de toegebrachte schade kan worden hersteld', zei hij. Het CHU-Kamer- lid Scholten vroeg zich af waarom minister Vredeling de uitlatingen nu pas betreurt en niet toen hij het interview voor publikatie ter goed keuring kreeg aangeboden. Zonnig De PvdA-fractieleider drs. Ed van Thijn zag de zaak daarentegen zon nig in. 'Het verheugt mij dat de goede onderlinge verstandhouding in het kabinet bewaard is gebleven, daarmee ls voor mij de discussie geslotenzei hij. Overigens is er in de PvdA-kring wel twijfel ontstaan of minister Vredeling de volle vier Jaar van het kabinet zal uitzitten. 'De man heeft prsoonlljke moei lijkheden en krijgt om de zoveel tijd flink genoeg van zijn baan. Dat in de toekomst wel weer eens tot moeilijkheden zal lelden', zo wordt ln PvdA-kring gevreesd. Genoeglijk Zoals gezegd, voorlopig lijken de moeilijkheden van de baan. Op een receptie van Kamervoorzitter Von deling wegens diens 25-jarig ka merlidmaatschap, stonden de heren Vredeling en Van der Stoel (bui tenlandse zaken), na een aanvan kelijke aarzeling, weer genoeglijk met elkaar te praten. Ook minister Pronk, door Vredeling een 'corps- pik' genoemd en van elitair denken beschuldigd, bleek daar weinig moeilijkheden mee te hebben. 'Vredeling scheldt me daar al twee Jaar voor uit. Dat ben je er wel op voorbereid', zei hij. De ministers wilden overigens ver der geen commentaar geven op het gebeuren, alleen op de vraag of hij wel de volle kabinetsperiode minis ter bleef zei ir. Vredeling nog: 'Dat moet de Kamer maar uitmaken'. De uitlatingen van hun minister hebben gisteren de militairen op deTensle niet onberoerd gelaten. 'ZD waren perplex en geschokt', aldus een insider. Verdere reacties in het departement waren er nog niet, omdat de uitlatingen van de ir. Vredeling nog maar zo kort bekend zijn. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1