iscale wereld zit vol mythen et gaat goed met de oor arbeiders :eleide schoenfabriek Zaterdagvoetbal gaat van start Lubbers hoopt dat Italië binnenkort beter voor ons aardgas zal betalen Eerste voetbalprogramma ^komsten gestegen - meer plezier in het werk Nederlandsche Bank kocht weer marken Philipsbedrijf in VS biedt op concurrent Fondsen betalen meer aan artsen en specialisten China baalt weer rijke rijst-oogst Noren erkennen vondst enorm gas- en olieveld Italië hoopt op EG-lening 7/KWARTET VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1974 FINANCIEN EN ECONOMIE/SPORT RHL15 een onzer verslaggevers TERDAM 'Onze belastingwereld zit vol mythen en dat is geen beste zaak, want mythen hou- gde economische vooruitgang tegen'. Woorden van deze strekking sprak prof. mr. L. J. M. Nou- emeritus hoogleraar belastingrecht aan de N ijmeegse universiteit tijdens een lunch van de Ne- ■Jndse Maatschappij voor Nijverheid en handel, afd. Amsterdam. vo ii °1 die mythen is dat ons jngsteisei de rechtvaardigheid de sterkste lasten voor de ...pte schouders. Prof. Nouwen iK tte in zijn betoog drie mythen elte leggen, waarvan de eerste dat ons belastingstelsel over- 1 imt met het rechtsgevoel van [ederlandse volk. Volgens prof. n en is er nauwelijks een belas- ïoraal, dat is een uitvinding evle leiders der Franse revolutie. die tijd werd er ook belasting ^ien, maar was algemeen aan- dat betaling voor de be - enen niet leuk was. Rond echter kwamen de revolutio- n met een belastingformulier e proppen, waarop de belas- lichtigen hun inkomen naar isclheid moesten invullen, ng ntroleerd werd er niet, want belang van de gemeenschap oi niemand ontduiken, zo werd s tileneerd. De werkelijkheid was lard anders. Nu kan men redeneren, dat Frank rijk een Romaans land is, waar de belastingmoraal minder leeft dan in de noordelijke landen, maar prof. Nouwen gaf vele voorbeelden uit eigen land, waarmee hij wilde aantonen, dat men ook hier liever niet dan wel betaalt. Een NIPO- enquete wees uit, dat 40 pet. van de mannen en 32 pet. van de vrouwen de neiging hebben belasting te ont duiken als ze de kans zouden krij gen. Volgens prof. Nouwen is het werkelijke percentage echter, veel hoger, het is net zoiets als wanneer men de mensen zou vragen: 'Hebt U neiging tot overspel?' Of uit schroom of omdat ze nooit met de neiging geconfronteerd zijn ge weest. zullen zeer velen aanvanke lijk 'nee' antwoorden. OVERHEID Volgens de oud-hoogleraar geeft de overheid zelf de gelegenheid tot niet betalen. Rentespaarbrieven aan toonder worden toegelaten, be roepsvoetballers krijgen fiscale voordelen, er bestaan belas tingvrije pensioenen en literaire prijzen zijn belastingvrij uit respect voor de ontvangers. Alleen al uit het laatste punt blijkt dat de belas tingmoraal een mythe is. De tweede mythe, die prof. Nouwen behandelde was het vermeende gro te verschil tussen belasting ontdui ken en belasting ontgaan. Ontdui ken is het bewandelen van wette lijk ongeoorloofde wegen, ontgaan het zich begeven op slimme, maar rechtens niet verboden paden. Con creet is er wel een verschil, maar vanuit de moraal is dat moeilijk aan te geven. Prof. Nouwen noemde het voorbeeld van twee zeer rijke mensen, die beiden i n Nederland werken, terwijl de èén ook in Nederland woont maar de andere in het Belgische Brasschaet ten noorden van Antwerpen (een van de 30.000 Nederlanders). Beiden maken gebruik van Nederlandse wegen, hebben (althans een deel van de dag) bescherming van de Nederlandse politie. De ene man ontgaat echter het betalen van ver mogensbelasting door in België te gaan wonen, maar voor de andere man, die toevallig aan de Nederland se kant van de grens woont, be tekent niet betalen ontduiken, wat een strafbaar feit is. VERSCHIL VAN OORDEEL Het concrete verschil tussen ont duiken en ontgaan is ook al moei lijk aan te geven, omdat wat de ene rechter goedvindt door de an dere niet toelaatbaar wordt geacht. Ook de inspecteurs handelen niet precies gelijk bij het hanteren van de normen. Een waardig geval van enige jaren geleden was dat van een man, die nét voordat de fiscale aftrekbaarheid van onderhoudskos ten van het eigen huis werd afge schaft een groot bedrag op zijn belastingbiljet wilde opvoeren. Hij betaalde voor 31 december 1970 (dag van opheffing) een fors be drag aan zijn aannemer, maar had helemaal niet de bedoeling inder daad voor die datum zijn huis te laten repareren, dat zou pas in het volgend jaar gebeuren .Menig rech ter zou waarschijnlijk geoordeeld hebben: 'U mag dat geld niet af trekken, want het is geen betaling, maar een depotstorting'. In dit ge val stond de rechter het echter wel toe en was er geen sprake van ontduiking maar van ontgaan. Soms gaat het ministerie van fi nanciën lijnrecht in tegen uitspra ken van de Hoge Raad. De Hoge Raad heeft goedgevonden, dat on dernemers in hun pensioenreserve ring rekening houden met toekom stige loonstijgingen, een extra rese- vering die uitraard de winst drukt. Het ministrie is er echter tegen. De derde en laatste mythe, die prof. Nouwen aan een beschouwing onderwierp was die van de lage inningskosten. Die zouden maar twee procent van de geïnde belas ting bedragen. De kosten, die on dernemers en particulieren maken, zijn daarbij echter niet meege rekend, aldus de hoogleraar, die vertelde, dat er in Nederland .20.000 belastingconsulenten zijn. Hij schatte de inningskosten niet op twee maar op tien procent van het te innen bedrag. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Minister Lubbers heeft goede hoop dat Italië on danks zijn goedkope contract met de Nederlandse Aarolie Maat schappij (NAM) binnenkort de normale (duurdere) prijs voor het Nederlandse aardgas moet betalen. <|eJ (le inpaktafels van Schoenfabriek Helioform is het heel wat bedrijviger geworden sinds het be- in 1972 na liquidatie door de oorspronkelijke eigenaren door de werknemers werd voort- nt. De jaarproduktie werd opgevoerd van aanvankelijk 390.000 paar damesschoenen tot 500.000. HENK THOMAS 'NEN Het gaat uitste- (d met de door werknemers fuurde schoenfabriek Helio- fn. Sinds half 1972 toen de de failliete boedel de wat eens het grootste anenconcern in ons land was, mam zijn de inkomsten ïen en dividenden) van de eiders/directeuren flink ge- ;ike|en, en heeft men meer ple in zijn werk. Helioform is Brabantse Drunen en om- ing zeer populair: er bestaat n personeelsprobleemmen J it gewoon te dringen voor de r. anks de moeilijkheden waar de sclioonheidsindustrie in Ne- La&nd al jaren lang geconfron- d wordt, gaat het goed met oform. Het bedrijf, dat twee geleden dreigde te worden ge in, waardoor de bestaanszeker- van de ruim tweehonderd Eisen dié er nu nog werken op spel kwam te staan, is nu onder bestuur van de werknemers uit- oeid tot een der grootste enfabrieken in Nederland. .973, het eerste boekjaar van de irneming in nipuwe vorm, werd winst behaald van 523.000 gul voor belastingen. Voor dit jaar It ophieuw een goed resultaat facht, temeer daar de winst van g jaar belangrijk werd gedrukt investeringen en afschrijvin- Onder andere werden de rech- de merknaam Helioform van lede lorspronkelijke eigenaren over- 19 >men voor een bedrag van gbOO gulden, in het kort vertelt directeur P. over de geschiedenis van 4 oform. De onderneming in alsien vormde met een produktie- ïeid in het nabij gelegen Waal- het laatste restant van een enconcern, dat indertijd vier leken omvatte met een perso- y-,ri4sbestand van 1.500 man. Toen irl deze vestigingen, met ruim 450 personeel, zouden worden geli- leerd, namen enkele medewer- waaronder de huidige direc- het initiatief om het bedrijf igen beheer voort.te zetten, ^iien met de vakbonden die in- BBdels een afvloeiingsegeling «Melen bedongen, wisten zij de «gelegenheid voor tweehonderd [knemers te behouden. De werk- lers die hun toekomende uitke- met alle risico's van dien in de ive onderneming investeerden, gezamenlijke werknemers foer- 'den op deze wijze 200.000 gul- van het aandelenkapitaal. De jrheid participeerde via het Fi- icieel Industrieel Garantie q .ipds met vier ton en de oorspron- Ijke eigenaren met vijf ton. urtb! Werknemers en overheid hebben dus een meerderheidsbelang. Hoewel in het begin de noodzakelijk geachte dagproduktie van 1.800 paar schoenen niet werd gereali seerd, kwam toch spoedig de wil om te slagen boven, aldus directeur Meijers. Mede onder invloed van sociale verbeteringen werd de dag produktie opgevoerd tot een gemid delde van 2.030 paar. Nu is dat cijfer 2100 paar. Een van de eerste sociale voorzieningen was gericht op een betere inkomensverdeling. Zo werden de lonen van de laagst betaalden en de vrouwelijke mede werkers opgetrokken, kwam een rechtvaardiger klasse-indeling tot stand en werden de tarieven als basis voor de beloning afgeschaft. Dit resulteerde in een hoger inko men, aldus de heer P. Meijers. De produktie boven de 1.800 paar per dag wordt gehonoreerd met drie gulden per paar, welk totaalbe drag per 14 dagen gelijkelijk onder de medewerkers wordt verdeeld. Vorig jaar leverde dit premie systeem een bedrag van 176.000 gul den op. Voor de medewerkers werd, aldus de heer P. Meijers, een winst- delingsspaarregeling van 15 procent over de winst ingevoerd, wat resul teerde in een uitkering van 93.000 gulden, en werd een sociaal voor zieningsfonds opgericht met een aanvangskapitaal van een ton. Ouderen Ook is er een Stichting Sociaal Fonds voor oudere werknemers in het leven geroepen om te voorko men dat Helioform zich nooit ge dwongen zal zien oudere werkne mers (dat zijn er tamelijk veel) aan de kant te zetten, wanneer hun arbeidsprestaties verminderen. Over het boekjaar 1972/73. werd een dividend uitgekeerd van 15 procent. Dit komt na aftrek van belastingen neer op een totaalbe drag van 22.500 gulden. De heer P. Meijers vindt het illustratief voor het vertrouwen dat de werknemers in hun bedrijf stellen, dat de on dernemingsraad unaniem besloot dit dividend te reserveren voor uit breiding van hun aandelenpakket. Volgens verkoopdirecteur M. van Mierlo richt schoenfabriek Helio form zijn beleid geheel op de vrou- wenmarkt. Men heeft heel bewust gekozen voor een bepaald segment van de markt om hierin dieper te kunnen penetreren. De schoen die men produceert is afgestemd op de wensen van de gemiddelde Neder landse vrouw van 35 jaar en ouder en onderscheidt zich door een groot draagcomfort, gematigd modieus en een acceptabele prijs (rond- vijftig gulden). over de unieke bedrijfsstructuur van Helioform: 'de onderneming levert een bijdrage aan het denken over andere bedrijfsstructuren'. Hij wilde niet zover gaan met Helio form als voorbeeld te stellen voor het hele Nederlandse bedrijfsleven, omdat zijns inziens elk bedrijf een eigen structuur behoeft. Over de vakbonden werd door ver koop-directeur Van Mierlo enige kritiek geleverd. De bonden hebben zich na de moeilijkheden niet meer laten zien, tonen geen interesse in de gang van zaken. De verkoopdi recteur wijt dit aan de harmonie die in het bedrijf heerst. 'Wat moeten de vakbonden met een be drijf, waarvan de directeur elke morgen in hemdsmouwen op zijn bromfiets naar zijn werk gaat!, zo vraagt hij zich af. De Tweede Kamercommissie van economische zaken deelt deze op vatting van de minister. Het PvdA- kamerïid drs. A. van der Hek zei gistermiddag na een vergadering van de commissie, dat de EEG moeilijk onder de Nederlandse voorstellen uit zal kunnen. Con form het EEG-verdrag mag er bin nen de EEG geen discriminatie be staan tussen afnemers en boven dien zal de Europese commissie er heel wat aan gelegen zijn tot uni forme energieprijzen te komen. De invalshoek die minister Lubbers heeft gekozen om tot een aanpas sing van de aardgasprijzen te ko men is de indiening van een wets ontwerp. Als de Kamer daarmee akkoord gaat (en dat ziet er wel naar uit) heeft de minister de be voegdheid om minimumprijzen voor het aardgas vast te stellen. De NAM zal met andere woorden verplicht zijn deze minimumprijzen ook aan Italië door té berekenen, contract of geen contract. Bezwaren van Italië zullen langs privaatrechtelijke weg uitgevochten moeten worden. Drs. Van der Hek is ervan overtuigd dat Italië het dan voor het Europese hof van justitie in Luxemburg zal ver liezen. Minister Lubbers heeft gisteren de Tweede Kamercommissie nog eens verzekerd dat hij zich er sterk voor zal maken de nieuwe aardgasprijs voor zeer kleine verbruikers (tot zeshonderd kubieke meter) op 22 cent te handhaven. De vereniging AMSTERDAM Na enkele dagen rust heeft de Nederlandsche Bank opnieuw moeten ingrijpen om te voorkomen, dat de Duitse mark be neden haar laagst toegelaten koers zou zakken. Gekocht werden op de koersen van 101.885 ongeveer 35,5 min. mark. De dollar sloot bij nor male handel fractioneel hoger. van gasbedrijven vindt dat deze verbruikers 26 cent per kubieke meter in rekening moet worden gebracht. Hogere inkomens, die naast een oliegestookt huis vaak alleen maar aardgas gebruiken voor de geiser en het fornuis profiteren ten onrechte van .dit lagere tarief, meent de vereniging van aardgas- bedrijven. Minister Lubbers is het daar echter niet mee eens. Hij re kende voor dat mensen uit de ho gere inkomensgroepen minstens een keer per dag onder de douche gaan. Daarmee zou het aardgasver bruik al gauw de zeshonderd kubie ke meter per jaar te boven gaan. NEW YORK De Amerikaanse tak van het Philips-concern North American Philips is van plan een onvoorwaardelijk openbaar bod uit te brengen op alle uitstaande gewo ne aandelen van Magnavox Com pany. Bij aanbieding van alle aan delen zal hiermee een bedrag van bijna 142,5 min. (ongeveer 384,5 min.) zijn gemoeid. Philips had tot nu toe geen belang in Magnavox, aldus North American Philips. Magnavox. een producente van te levisie, radio's en stereo-produkten heeft direct verklaard, dat er geen overleg met Philips heeft plaatsger vonden. Volgens president H. Platt is de hoogte van het bod niet in overeenstemming met de intrinsic-: ke waarde van de aandelen eri daarom irrieel. Het bestuur gaat zich beraden over maatregelen, die de belangen van aandeelhouders het beste dienen. Bijdrage De heer Van Zeil, Tweede Kamerlid voor de KVP en voorzitter van de stichting waarin de aandelen van de werknemers zijn ondergebracht Van een verslaggever AMSTELVEEN De commissie overeenkomsten van de zieken fondsraad heeft een groot aantal overeenkomsten tussen ziekenfond sen en medewerkers goedgekeurd. Met de huisartsen is overeengeko men dat de tarieven per 1 januari 1974 voorlopig worden verhoogd met 12,6 procent ten opzichte van de definitieve tarieven 1973. Even tueel komt er een nacalculatie. Het netto-honorarium voor farmaceuti sche hulp door apotheekhoudende huisartsen gaat met 11,8 procent omhoog en de vergoeding voor de apotheekkosten met 17,7 procent. De tarieven voor de specialisten zijn 11,8 procent hoger vastgesteld dan in 1973. Deze verhoging is een gevolg van een stijging van het net to-honorarium met ruim 11,7 pro cent en van de vergoeding voor praktijkkosten met twaalf procent. Met de tandartsen zijn de zieken fondsen een tariefsverhoging van 15,3 procent overeengekomen (stij ging netto-honorarium 11,4 procent en vergoeding praktijkkosten 22 procent). PEKING (Reuter) Uit Chinese persberichten wordt afgeleid dat China bezig is een record-rijstoogst binnen te halen. Het is de derde achtereenvolgende keei dat China een rijke oogst boekt: Zo was uit drie provincies Kwantoeng, Ki- angsi en Hoepei bericht ontvan gen dat de opbrengst met tien pro cent was toegenomen. Het weer was dit jaar slecht in China. OSLO (AP) Het Noorse ministe rie van industrie heeft bevestigd dat in de Noorse sector van de Noordzee het grootste gas- 'en olie veld is ontdekt dat ooit in dit gebied is aangetroffen. Volgens het ministerie bevat het veld. dat 'Statfjord' zal worden genoemd, re serves vaiï ten minste twee miljard vaten olie en 50 miljard kubieke meter aardgas. De nieuwe vondst is gedaan op ongeveer 150 kilometer ten westen van de monding van de Sogneford, dichtbij de Britse sector van de Noordzeë door de Statoil-Mobil groep. Deze is voor 50 procent in handen van de Noorse nationale oliemaatschappij Statoil. Volgens het ministerie van industrie zal het olieveld zich tot in de Britse sector uitstrekken: om dit te kunnen be vestigen moeten eerst verdere bo ringen worden gedaan. De dagelijkse produktiecapaciteit van het veld wordt door sommige zegslieden op ten minste 400.000 vaten per dag geschat, hetgeen neerkomt op een totaal van 20 Geringe reductie uitgifte Export-Financiering-Mij AMSTERDAM Op de 11 pet 8- jarige obligatielening van de Ex port-Financiering-Maatschappij is voor een zodanig bedrag ingeschre ven. dat een geringe reductie moet worden toegepast. De lening was 30 min groot en werd uitgegeven tegen 100 pet. Door een technische storing was het niet mogelijk vannacht de koersen van Wall Street mee te nemen. ROME Italië, dat in zeer ernstige financiële moeilijkheden verkeert, krijgt misschien een lening op lan ge termijn van de Europese Ge meenschap. Deze lening zou worden gefinancierd met dollars van een aantal olieproducerende landen. Dit heeft de president van de Itali aanse centrale bank, Guldo Carli, laten doorschemeren in een inter view met het blad 'l'Espresso'. Op deze manier zou Italië zijn grote tekorten op de betalingsbalans, ontstaan als gevolg van de verho ging van de olieprijzen, kunnen dekken. Volgens onbevestigde be richten zou het gaan om een lening ter grootte van 5 miljard dollar. De Westdultse kanselier Helmut Schmidt en de Italiaanse premier Mariano Rumor beginnen vandaag een tweedaags gesprek over de pre caire Italiaanse positie. De West- duitse minister van financiën, Apel, heeft geruchten ontkend, dat' Italië West-Duitsland om een grote le ning zou hebben verzocht. NED FONDSEN IN NEW YOKK Kon. Ollte noteerde gisteren $27-9» (27i- •i): Unilever S30'/4-?4 (30V4.-94); Philips SSTi-O'a (9tt-%) en KLM $18 (18V4-V4L Opgave Weeks, Hornblower. GOUD EN ZILVER AMSTERDAM Goud 13.220-13.620 (13.320-13.710) per kg. Zilver 362-389,50 (354-381,50) per kg. DOW JONES INDEX InduM. Sporen lUlll. Obi. Mod* 27 aug. 671.54 140.13 62.95 65.48 84.10 28 aug. 666.61 139.20 61.96 65.31 837.4 29 aug. 656.84 135.87 60.49 65.31 839.9 Aüiid. ooilol. H 27 aug. 12.970 15.360 1.769 309 1.073 28 aug. 166.70 17.000 1775 464 921 29 aug. 13.690 15.620 1.768 283 1.148 Koersen in Montreal 26/8 27/8 29/S, 14 lè% 12 4.10L 4.09L 4.«L 13 Va 13',4 12 <A ROTTERDAM Morgen gaat het zaterdag-amateurvoetbal van start. In de beide eerste klassen is er meteen al sprake van enkele zeer interessante wedstrijden. Klassieke derby's als Excelsior Maassluis-Zwart Wit, Heerjansdam-De Zwerver, NSVV-RVVH en in het zuiden Kozakken Boys-Arnemuiden staan direct al op het programma. Wedstrijden die in het verleden steeds door kwaliteit, spanning én rivaliteit werden gekenmerkt. Bovendien ontvangt 'koploper' SHO dankzij de vooruit gespeelde wedstrijd tegen Huizen het vorig seizoen tot de beste zaterdagclubs behorende Go Ahead Kampen. SHO heeft overigens met grote pro blemen te kampen, waar het de opstelling betreft. Gebleken is na melijk dat de tegen Huizen excelle rende Hans Sliedrecht in die wed strijd een middenhandsbeentje heeft gebroken. De in vorige seizoe nen ook al met blessures kampende Sliedrecht zal, naar verwacht, de eerste weken niet van de partij zijn. Bovendien kampt vleugelver dediger Cees Nobel met een knie blessure. Naast de blessures van Cor Troost en Jan den Boer, een overvolle ziekenboeg voor trainer Rob Spigt derhalve, die dan ook uit het tweede elftal zal moeten putten om eeri team óp de been te krijgen. Volgende week krijgt Spigt nog met een extra handicap te maken, wan neer Rinus Bosgieter vanwege va kantie voor twee wedstrijden weg valt. Volle sterkte In dezelfde B-klas spelen RVVH en NSW in Ridderkerk waarschijnlijk op volle sterkte. RWH kent. geen problemen en komt met André van der Spoel als ausputzer in het veld. De opstelling: De Zoeter: Lagen dijk, Van der Spoel, Cornells, Van Hamburg: Vlasblom, Nugteren en Steketee; Birahy, Van der Ent, Oe- le. NSVV's oefenmeester Frans Leer- makers houdt nog een slag om de arm door een selectie van dertien man aan te wijzen. Die dertien spelers zijn: Verboom, Vos, Van der Stel, Van Holten, M. Reedijk. Van der Giesen. Van der Velden, Knoop, Van Eekelen, Heemskerk, Verrijp, H. Reedijk en Nouwen. De Zwerver begint in en tegen Heerjansdam zonder Cock Slag boom. De talentrijke Slagboom heeft volgens oefenmeester Szalay nog een tekort aan conditie en start dan ook op de bank. De Zwer ver speelt in de opstelling: K. de Jong; Kruithof, Alblas, P. de Jong. Stolk; Vink, Keesmaat, Van Sten is; De Pauw, Lodder, Smit. Bij het ter perse gaan van deze editie was er van Heerjansdam nog geen opstelling of selectie bekend. In de eerste klas A begint Zwart Wit niet zonder problemen aan het karwei tegen Excelsior Maassluis. Aanvoerder Frans Steur kampt met een enkelblessure en trainer Jan Nieuwstraten weet niet of hij over zijn spits kan beschikken. Wanneer Steur aan de kant blijft speelt Jos Roestenburg op diens plaats. Op merkelijk afwezige in de équipe van Zwart Wit is Flip van Waardhuizen. De kleine bal-goochelaar wenst geen linksbuiten te spelen, maar op het middenveld, waarna Nieuwstra ten heeft besloten hem buiten de ploeg te houden. Op eerste klas-niveau debuteert de van vierdeklasser Unicum gekomen Aad van der Sande. Zwart Wit be gint in de opstelling: Lolkema: Van den Heuvel, Cees Wander. Adrie Wander, Vlemming; Ter Mors, Pe ter van der Sande. Moerkerken: Hak. Steur (Roestenburg), Aad van der Sande. Excelsior M. kan zeker niet be schikken over Lies Kardol, die een liesblessure heeft én wellicht niet over doelman Geurtsen. Trainer Schop heeft de volgende groep ge selecteerd: Geurtsen en Vermeer als keepers, Leo Verhaas, Van Diik, Plaatzer, Groeneweg. van Roon, Van der Sar, Scheffers, L. de Mun- nik. Van der Pol, Essayas. Van de Burg, F. de Munnik. Spijkenisse debuteert in de eerste klas op volle sterkte. Oefenmeester Van Dongen heeft niet met blessu res te maken en stuurt de volgende spelers tegen de 's-Gravenzandse SV het veld in: Lankhaar, Van der Meer. Hokke, Zwartepoorte, Bu- vens: Goedendorp, Koopman. Van Deelen; Van der Meer, Van Zanten. Tegenstander 's-Gravenzandse S\> kampt met enkele problemen. Zo is wordt eventueel vervangen doot met een dijbeenblessure en Koe- het meespelen van rechtsbuiten Jansen Cees Koedood en linksback Frans wordt eventueel vervangen door met een dijbeenblessure en Koe- Moritz nog onzeker. Moritz kampt Marie Veltman en Moritz door Wim Rooseboom Df> opstelling luidt' Van Kooten: Koole. Stolze, Van Drongelen. Frans Moritz (Roose boom): Dijkhuizen, Ted Moritz, Vos; Koedood (Veltman). Van Roon, Groenenberg. Quick Boys krijgt op Nieuw Zuid bezoek van CSVD. De Katwijkers hebben geen blessure-perikelen. De (vermoedelijke) selectiegroep luidt: Schaap, Remmelzwaal, Den Hollan der, Haasnoot, Verdoes: Pronk, Mouter, Hoek. Zwaan, Heerikhui- zen, Plulmgraaff, Wim van der Plas, Cor Verdoes, Jan van der Plas Wolter Bos, trainer van CSVD weet nog niet met zekerheid of hij over Ben van Peppen en Greidanus kan beschikken. Beide spelers zijn nog op vakantie. Bos heeft een groep van twaalf spelers samengesteld: Brinkhoff, Verschoor, Willigers, Van Oostrum, Van Katwijk, Blok, Praag man, Chung, Van der Meer, Zou tendijk, Van Peppen. Greidanus. Het zuid'elijke treffen tussen Ko zakken Boys en Arnemuiden belooft een interessante krachtmeting te worden. Beide ploegen schromen niet de nodige hardheid in de strijd te gooien, maar hebben duidelijk kwalitatieve vorderingen gemaakt. Kozakken Boys, verleden week ver rassend winnaar over Spakenburg kan zeker niet beschikken over Hans van den Heuvel, die zich ver stapt heeft. Voorts is het meespelen van doelman Ro van der Linden twijfelachtig. De van Hardinxveld gekomen Van der Linden werd za terdag door een aanvaller van Spa kenburg de bal uit de handen ge schopt, hetgeen hem een blessure opleverde. Zijn eventuele vervanger wordt oud-doelman Arie Ottevan- ger. De selectie bestaat uit: Van der Linden en Ottevanger als keep ers, Koman, Tameris, De Graaff, Van der Stelt. Westerhout. Groene- veld, Vogel, Leeggangers, Van Vuu- ren, De Heer, Damen. Arnemuiden verschijnt als debu tant-eersteklasser met een enigzins gewijzigd elftal in vergelijking met het team. dat op de laatste compe titiedag het vorige seizoen de pro motie bewerkstelligde. Ben van de Ketterij is door studie weggevallen en zijn plaats als ausputzer wordt door de talentvolle middenvelder Ko Meerman ingenomen. Verder ontbreekt Joost de Ridder in de Spits. Volgens oefenmeester Olijk- hoek heeft De Ridder een onvol doende conditie. De ploeg van de Zeeuwen treedt als volgt aan: Meeulmeester; Dieleman, Ko Meer man, Rien van Belzen, Marijs; Pruijssers, Jaap Meerman. De Noo- yer, Lieven van Belzen, Klaas van Belzen, Liven van Belzen. Noordwijk begint de competitie met een verre uitwedstrijd, tegen Ben- nekoin. Het is nog niet duidelijk wie trainer John Eelman als ausputzer opstelt: Gerard Duindam of Schoen. De opstelling luidt verder: Smit, Westgeest, Duindam of Schoen. Cees Spaanderman, Van Kesteren; Barten. Albert Spaander man. Karstens: Weijers. Brörlng en Bogers. De wedstrijden in de eerste klasse worden door de volgende arbitrage le trio's geleid eerst de scheids rechters, vervolgens de grensrech ters. lste klas A: GVV-SDVB: Den Duik, Van Straten. Van der Schaft. Am- stelveen-Spakenburg: Van Amerom, Kiers, Pronk, Kozakken Boys-Arne- mulden: Van Dodewaard. Van der Spoel. Van Straten. Quick Boys- CSVD: Van Driel. Thomasse. Ro sier Bennekom-Noordwijk: Hil- brants, Mellenburg, Koops. Excelsi or M-Zwart Wit: Bouw, Struyk, Siera. Spijkeniss-'s-Gravenzandse SV: Van Elswijk, Stoppelenburg, Stam. lste klas B: Huizen-VVOG: Aars man. Bieze. Bromet. SHO-Go Ahead K.: Van den Engel. Van Sintmaar tensdijk. Treffers. OWIOS-Elim: Wissink, Hoen, Honingh. RWH- NSVV: Osinga, Schuoten, Snijders. Heerjansdam-De Zwerver: Van der Molen, Sterk. Stolk. Hollandsche- veld-WHC: Nijkamp, Dekker, Rei- nalda. IJsselmeervogels-DOVO: Boender, Van Hooff, Van Zijl. ROTTERDAM Het voetbalprogramma voor de eerste competitiedag ln het za terdagvoetbal ziet er als volgt uit: lste klas A: GVV-SDVB (15.00), Amstel- veen-Spakenburg (14.30), Kozakken Bo.vs- Arnemulden (15.00). Quick Boys-CSVD (15.00), Bennekom-Noordwijk (1-5.00). Ex celsior M.-Zwart Wit (14.30), Spljkenlssc- 's-Gravenzandse SV (14.30). lste klas B: Hulzen-VVOG (15.00), SHO- Go Ahead K. (15.00). OWIOS-Ellm (16.15). RVVH-NSVV (16.00). Heerjans- dam-De Zwerver (15.00). Hollandsche- veld-WHC (14.30). IJsselmeervogels-DOVO (15.00). 2e klas A: DOTO-Voorne (15.00), PPSC- Zwervers (14.30), WHS-Ter Leede (15.00), Meeuwen-Zuldland (14.30), RCL-ASWH (14.30), SIZO-SSS (14.30). 2c klas B: Zwaluwen-Lunteren (14.30), Jodan Boys-IJmuiden (14.30;, CJVV-Gel- noord (15.15), ZCPC-Vlaardingen (15.00). SV35-DUNO (14.30), Koudekerk-JAC (15.30), Rljnsburgse Boys-Katwijk (15.30). Maasdljk-Loosdulnen (15.00). 3c klas B: Nieuw Lekkerland-Rozenburg (14.30), Be Falr-Splrlt (14.30), Hoogvllet- Barendrecht (14.30), Groote Llndt-Mells- sant (15.00), Plershil-Excelslor P. (10.15). 4e klas A: TOGR-Randstad Sport 14.30) Monster-Lyra (15.00), ARC-SVOW (15.00). Lisser Boys-DEVJO (15.00), TSB-Oegst- gecst (14.30), Schoonhoven-TAVV (14.30). 4MB KLAS B: Naaldwijk-Hoekse Boys (1:5.00), Die Haghe-DSO (15.15), DSVP- Reeuwljk 15.00), Unicum-Hlllegersberg (14.30). 4e klas C: GOZ-Bolnes (14.30), Herman- dad-ZBVH (15.00), Stel!endam-SNS (16.15), Lombardljen-Zevenhoven (16.15), Capelle-Wleldrecht (14.30). Strljen-Heine- noord (15.00). •Ie klas U: Maasdain-Arkel (15.13). WNC- NBSVV (16.00), Groot Aminers-Schellui- ncn (14.30), ASH-IIaafteu (1G.1G), Peli kaan-Streefkerk (14.30), GJS-Asperen (16.15). District Zuid: 3e klas A: PTT Breda- AZVV (16.15). Rlllandla-Hoek (15.00). Dlnteloord-SSC (16.15), Terneuzense Boys-Smerdlek (14.30). 3e klas B: Wit» Zwart-Woudrlchem (16.15), Oranje Wlt-VVGZ (15.00;, Brakel- Sleeljwijk (15.00). NEO-Altena (15.00). ■Ie klas A: Heukelum-FCH (14.30), Alm- kerk-RIJswljkse Boys (14.30), Wllhelmlna- Nlvo Sparta (14.30), The Gunners-JPS (16.15). BVC-GDC (16.15). Ie klas B: Tholense Boys-BWR (16.15), Yerseke-VVN (14.30). Wolphaartsdljk- Chrislandia (14.30), Nleuwland-Krabben- dljke (16.15). Zwaluwse Boys-Zaamslag (16.15).

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15