ergrijzing dames-top dreigt C Den Haag: waarheen? VRU CP RECHfO T Van den Hoek prof er eredivisie 71-75 Jan Peters in selectie voor Oranje V/KWARTET VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1974 SPORT JTERDAM Aad van den (22) zal vrijdag zijn debuut ten als professional in de ht van Breda. den Hoek, die het hart was het Nederlandse kwartet dat le ploegentijdrit van Montreal vierde plaats behaalde heeft contract getekend bij Peter ;s Raleigh-ploeg. Hij debuteer- 'op het grote internationale bij de wereldkampioenschap van Mendrisio in 1971. Daar iverde Nederland op de 100 neter ploegentijdrit de zilve- medaille. Een jaar later, in ichen bij de Olympische Spe- ging de derde plaats verloren een omstreden dopinggeval l Van den Hoek. ntal roeisters bepaalt intern ationaal niveau van Nederland De nieuwe professional zal aan het eind van dit seizoen niet in de najaars klassiekers kunnen rij den aangezien de UCI, de inter nationale wielerfederatie, vast houdt aan de regeling dat naast de twaalf Engelsen in de ploeg van Raleigh slechts zes Neder landers kunnen starten in wed strijden tellend voor het klasse ment om de wereldbeker. Post is wel van plan met zijn jonge ren ners deel te nemen aan de Ster der Beloften, die begin oktober wordt gehouden. Van den Hoek heeft voorlopig een overeenkomst voor een jaar na een amateurseizoen dat gesierd werd door een overwinning in de Ronde van Rheinland-Pfalz. Van den Hoek eindigde Olympia's Ronde als leider in het punten klassement, won een etappe en werd derde in het eindklassement. Hij won bovendien de Ster van Bladel. Van den Hoek is tevreden met liet contract. 'Post en ik zijn op redelijke basis tot overeen stemming gekomen. Hij was bo vendien de enige die mij een se rieuze aanbieding heeft gedaan en ik begrijp best dat ik mij als prof eerst zal moeten waarmaken'. Post heeft de 22-jarige timmerman in zijn ploeg opgenomen wegens dens prestaties in tijdritten. 'Ik heb mensen nodig die alleen kun nen rijden, die iets recht kunnen zetten voor de ploeg. Aan meelo pers heb ik niets'. Post zal in het nieuwe seizoen zijn formatie niet meer als Engel se. maar als Nederlandse ploeg laten inschrijven. Het betekent dat van de twaalf Engelsen er ten hoogste twee zullen overblijven in de internationale formatie en dat de kern Nederlands zal worden eventueel uitgebreid met Duitse of Belgische renners. In totaal zal de formatie voor het vasteland van Europa bestaan uit ongeveer vijf tien renners met wie Post het complete voorjaarsprogramma wil afwerken en vermoedelijk de Ronde van Italië of Spanje. 'De Tour de France', zegt Post, 'is alleen mogelijk wanneer ik een ervaren renner als werkelijke kopman erbij zou hebben. Voor de Tour behoort er echt een grote bij te zijn'. Ter voorbereiding op het jaar 1975 wil Post een trainings kamp in Spanje houden, vooraf gaand aan de Ronde van Andalu- sië. nze roeimedewerker RN Meest interessante zaak op de eerste dag van de we- impioenschappen (onder de gebruikelijke perfecte omstan- den die tesamen met de vorm en ideale beschutte ligging de e de idyllische bijnaam Göttersee bezorgen) wat het debuut e Nederlandse dames-acht. Hoe vreemd het ook moge klin- le ploeg is pas na de nationale titelstrijd geformeerd en dit Ikampioenschap vormde pas de eerste echte race. lens het slagenpaar, de dub- van RIC. die vorig jaar in zilver behaalde bij de Eu- kampioenschappen, bestaat :g uit jonge, tamelijk oner- roeisters. De normale proce- linnen de nationale roeiwe- >as tot voor kort dat alle ;ingen hun sterkste forma- aakten. gedurende het sei- lkaar op leven en dood be- en dat tenslotte de snelste lerlandse kampioen door de sche Adviescommissie (TAC) beoordeeld en al dan niet le internationale 'kampioen en werd uitgezonden, enkele jaren echter bestaat van het roeistersveld uit een twaalf meisjes van verschil- /erenigingen die door in tel- risselende combinaties uit te trachten de snelste ploegen men. Een van de positieve ten van deze samenwerking deze meisjes niet alleen al ale top vormen, maaar ook .tionaal Nederland een plaats sterkste roenaties hebben 1 en zelfs het sterkste land 'est-Europa. if aspect is echter dat de niet elkaar gedurende het lizoen trachten de loef af te maar dat zij en passant ook t van het Nederlandse veld p keer deklasseren. Jige roeisters zijn er de laatste niet in geslaagd de oude gar- verdrijven noch contact met iparte klasse te verkrijgen. De roming naar de top stagneert afstand tussen deze top en i heeft eerder de neiging gro- worden dan kleiner, worden dan kleiner, jaar na de Europese kampi- appen in Moskou schreef Vanhorick, toen nog be id van de roeibond en ook >g deel uitmakend van de >che adviescommissie, in het officieel orgaan van ininklijke Nederlandse Roei- 'Het Nederlands damesroeien eindelijk weer bij de top j een tiental ervaren roei- die nu al jaren in de top iaien. Het woord 'vergrijzing' is langzamerhand op zijn plaats: nog één of twee jaar hoogstens en waar zijn we dan?' Lien Veenstra bestuurslid en TAC-lid zegt nu, in 1974: 'Het is de vraag of de sub-top genoeg talent bevat om internatio naal door te dringen. Slechts een enkeling zal hiertoe in staat zijn en de uitzending van de combinatie- acht heeft dan ook eveneens ten doel deze meisjes te stimuleren en hen in staat te stellen de nog jongere roeisters en de ex-jeugd roeisters mee te trekken naar een hoger niveau'. De moeilijke situatie waarin de Ne derlandse damesroeierij zich op dit moment bevindt is ongeveer iden tiek aan de Oost-Duitse problema tiek aan het einde van de zestiger jaren. In die tijd waren de Oost- duitse roeisters zeer succesvol, maar door de sterkte van de toproeisters en het grote aantal jaren dat deze categorie nationaal de dienst uit maakte en daardoor de jonge roei sters internationaal blokkeerde, zijn de nieuwe generaties afgeval len. De Oostduitsers hebben na de tegenvallende prestaties van 1971 in een drietal jaren een rigoreuse verjonging doorgevoerd waardoor de gemiddelde leeftijd van de equi pe dit jaar 20 jaar bedraagt. Een aantal roeisters is met leeftijden van 16 en 17 jaar nog gerechtigd om bij de junioren uit te komen en een vergelijking met de ontwikke ling in de zwemsport waarin de leeftijden ook steeds lager worden dringt zich onmiskenbaar op. De logische verwachting dat deze jon ge equipe dan nog wel niet zo sterk zal zijn is echter niet bewaarheid. Zeer stipte coaching en optimale begeleiding heeft deze equipe tot een der sterkste gemaakt die aan dit toernooi deelneemt. Overwin ningen in alle voorwedstrijden is het overtuigende bewijs hiervan. In Nederland zal de aandacht ook naar de ex-jeugdroeisters en begin nende talenten uit moeten gaan. Zodra de huidige top de riem aan de wilgen hangt dreigt een sterke daling van het niveau. De techni sche adviescommissie is daarom vo rig jaar al begonnen ook jonge roeisters voor centrale trainingen uit te nodigen maar de response van de kant van de verenigingen op deze uitnodigingen is nog niet optimaal. Een andere poging de jonge roeisters snel op internatio naal niveau te brengen is het orga niseren van coach-cursussen. Tot nu toe zijn de resultaten daarvan nog niet geweldig maar met behulp van de per 1 november in dienst tredende bondscoach Iwanvanier zal hierin hopelijk spoedig veran- derng komen. Lien Veenstra tens lotte: 'Als we erin slagen zowel bij de dames en de heren als de junio ren vier a vijf top-coaches op te leiden dan is Nederland in staat in de toekomst regelmatig op interna tionaal niveau succesvol zijn krach ten te meten. De Nederlandse acht klasseerde zich gisteren overigens niet direct voor de finale. In de serie werd een kansloze vierde en laatste plaats behaald en in de (eerste herkan sing zal de ploeg het tegen West- Duitsland de Verenigde Staten en Groot Brittannië ook zwaar krijgen. DUBBEL TWEE (eerste drie naar halve finales), erde serie 1. Nederland (Borrlas- ubbelboer) 3.32.45. 2. Polen 3.34.49, 3. Oos tenrijk 3.36.42. 4. Verenigde Staten 3.42,34, SKIP (eerste drie naar halve finales). Eer ste serie: 1. Frankrijk 3.49,09, 2. Tsjecho- Slowaklje 3.53.51. 3. Zwitserland 3.54,95, 4. Nederland (Ans Gravesteln) 3.56,05, 5. Australië 4.06,43. VIER MET STüüRVRÖtW (winnaars naar de finale). Eerste serie: 1. DDR 3.27,76, 2. Nederland (Nereus/Aegir) 3.30.45 3. Nieuw-Zeeland 3.35,51. 4. Sow- jet Unie 3.36.97, 5. Bulgarije 3.37,73, 6. Groot Brittannië 3.49,13. DUBBEE VIER (winnaars naar halve fi nales). Tweede serie: 1. Roemenië 3.19.11. 2 Sowjet Unie 3.19,45, 3. Verenigde Sta ten 3.19.94, 4. Nederland (DOS) 3.20.98, 5. Noorwegen 3.26,90. ACHTEN (nummer 1 naar finale). Tweede serie: 1. Sowjet Unie 3.03,98, 2. Roemenië 3.07.21. 3. West-Duitsland 3.07.46. 4. Ne derland 3.12.30. a la FC Amsterdam mogelijk oplossing Harry Vermeegen HAAG Een commerciële man, alle spelers full-prof en een voor de technische zaken. Zo werd bij FC Den Haag, na de met Holland Sport, de ideale organisatie voor de club op pa- gezet. En dat niet alleen, er werd zelfs vrij snel tot daden egaan. Gerard Slager kwam voor het vakje commercie en ie zestien A-spelers kregen er twaalf een full-profcontract. het vaderlandse betaalde voetbal vrij revolutionair en van- irekend alom bewondering. Maar ook FC Den Haag, en welke sigenlijk niet, raakte financieel klem in het streven naar per- Zodoende moest aan het eind van het vorig seizoen de or- latie worden teruggedraaid. V Slager verdween. Eddy ann, de managerdie bleef, aarover: 'Slager was echt niet mpleet. Er was meer dan vol- werk voor twee mensen, de toeschouwers wegbleven et niet langer haalbaar. Erg want die samenwerking is ed bevallen. Nu heb ik er zelf -uk werk bij gekregen en de urbestuurders hebben taken lager overgenomen', te is dit ook weer het droeve iltje van een betaald voetbal satie die steeds meer in jkheden komt. Zo moest FC Taag ook het aantal full-profs acht spelers terugbrengen, lan: 'Dat betreur ik ten zeer- hadden zo graag de hele full-prof gehad. Op deze ma- hebben w& een behoorlijke ;erug moeten doen. Het pu- ïeeft het betaalde voetbal het pen seizoen een beetje in de gelaten'. En dat is geen spe- probleem van FC Den Haag, algemene narigheid. Hartmann heeft daar lang lagedacht: 'In Duitsland heb- e een mooi gebouw neergezet, de fundamenten in Nederland reselijk gammel. Daar moet en maar eens over nadenken, de toekomst zie ik het vrij r in. De mensen zijn zo ver dat ze eenvoudig niet meer i. Dat is de kern van de zaak, iog een aantal bekende bijfak- Er komen straks echt niet toeschouwers omdat wij het hebben gedaan in Duitsland. Het enige dat ons voorlopig kan redden is een spannende competi tie. Iedereen moet maar eens goed nadenken wat we aan de huidige situatie kunnen doen. Het publiek bepaalt de kwaliteit van ons voet bal. Straks vertrekken er misschien nog meer vedetten naar het buiten land, dan zakt het peil. De overheid moet iets doen. Dat de ministers naar een wk-finale gaan is aardig, maar daarmee is het betaalde voet bal niet geholpen. Ik kan heel Den Haag volhangen met aanplakbiljet ten, maar dat helpt niet. Het enige dat telt zijn de prestaties. Het hoogst haalbare voor ons is de vier de plaats, maar dat spreekt niet aan. Het publiek realiseert zich niet dat een vierde plaats in Nederland een topprestatie is'. Het klinkt allemaal wat somber, zeker nog met de wetenschap dat FC Den Haag ook z'n jeugdtrainer Ruijgrok moest laten gaan omdat hij niet meer in het betaalschema paste. Aad Mansveld: 'Als ik dat zie gebeuren dan vraag ik me af: waar moet dat heen? FC Den Haag heeft het altijd van eigen kweek moeten hebben. Zelfs daar moeten wij nu op bezuinigen. Over vijf a zes jaar zie ik het niet meer zo zitten met het betaalde voetbal. En daarbij: wij leiden talent op voor de grote clubs. Kila en Ling zie ik bijvoor- nier e n Van Hal) die ontzettend veel goed werk doen. Zij bewerken het bedrijfsleven en hebben ons geholpen bij verscheidene financiële transacties. Zulke dingen geven mij vertrouwen. Zoveel zelfs dat ik er op reken dat we onze oude positie in de subtop weer terugpakken'. Aad Mansveld echter: 'Nou, dat is iets te optimistisch. Normaal ge sproken moeten we op de zevende plaats kunnen eindigen. Je moet er van uit gaan dat de jongere spelers het moeilijker zullen krijgen dan vorig seizoen. Er wordt nu meer van ze verwacht en dat kan wel eens te zwaar op die knapen neer komen. Maar aan de andere kant is er wel de bereidheid om te knok ken. En de jongens krijgen een uitstekende training van Boskov. Voor die man hebben we ontzag want hij weet alles en alles van voetbal. Alle trainingen zijn geba seerd op de wedstrijden duurlopen zijn er niet bij. Zoals Joegoslavië tijdens het wereldkampioenschap speelde, zo wil hij het bij 'ons ook hebben. Daar zit risico in, maar het is wel spektakulair. De Jonge spe lers steken daar veel van op'. Uil de punt Aad Mansveld: 'Het sprinten en draaien is nog niet ouderwets. Verder gaat het voortreffelijk'. beeld niet lang bij Den Haag blij ven'. Op dat ook al minder prettige toekomstbeeld sluit Hartmann aan met: 'Als de grote drie een speler van ons willen hebben verliezen we het toch. We kunnen ze maat schappelijke zekerheid bieden, maar ze kiezen toch voor het contante geld'. Tegenover deze misère bestaat bij bestuur en spelers nog altijd het geloof en vertrouwen in het project FC Den Haag. Hartmann: 'We heb ben een stichting tot behoud van het betaald voetbal (met Du Chati- FC Den Haag heeft op dit moment veel weg van FC Amsterdam. Geen florissant zicht op de toekomst, ou dere geroutineerde spelers en jong talent. De kracht om uit de put te komen is hoorbaar aanwezig. Mans veld: 'Met Van Leeuwen in de spits ben ik erg tevreden. Ik wist hele maal niet dat die jongen zo goed kon voetballen. Gek eigenlijk dat hij nog te koop was terwijl ieder een om een spits loopt te leuren. Inderdaad kunnen wij dit seizoen het zelfde doen als F CAmsterdam. Thie en ik moeten dan wel blessu- revrij blijven anders zakt de boel volledig in elkaar. En er is nog iets wat Amsterdam niet deed doen wij wel. FC Den Haag wint de beker want die oude traditie moeten we maar weer eens herstellen'. George Knobel met zyn selectie Geen PSV-spelers AMSTERDAM Jan Peters van NEC. door Ajax niet gezond genoeg bevonden voor een contract, is door bondscoach George Knobel opgeno men in de selectiegroep van zestien spelers voor het Nederlands elftal. De zestien spelers, die maandag naar Stockholm zullen reizen voor de op woensdag 4 september te spelen wedstrijd tegen Zweden zijn: Jan Jongbloed (FC Amsterdam), Piet Schrijvers, Wim Suurbier. Arie Haan, Ruud Krol, Ruud Geels, Johnny Rep (allen Ajax), Theo de Jong, Wim Jansen, Wim van Han- gem. Dick Schneider (allen Feyen- oord), Johan Cruijff, Johan Neeskens (beiden- CF Barcelona), Rob Rensenbrink (Anderlecht), re- né Notten (FC Twente) en Jan Peters (NEC). Van de ploeg van 22 in West Duits land ontbreken Eddy Treytel, Rinus Israel, Wim Rijsbergen, Piet Keizer, Pleun Strik, Rene en Willy van de Kerkhof, Cees van Ierssel en Harry Vos. George Knobel zal dinsdagmiddag in Stockholm het Nederlandse elf tal bekend maken. Knobel vond het jammer dat Rijs bergen wegens een blessure de eer ste interlandwedstrijd na Duitsland moet missen. 'In het wereldkampi oenschap was Rijsbergen een open baring. Ik zal op dit moment zoe ken naar andere openbaringen. Ik heb met Rijsbergen gesproken en die had er alle begrip voor dat hij nu nog geen deel kon uitmaken van de groep'. De nieuwe bondscoach vertelde gis termiddag opnieuw dat er duide lijke afspraken zijn gemaakt tussen Michels en Barcelona en het be stuur van de KNVB omtrent Neeskens en Cruijff. 'Het is te verwachten', stelde Knobel, 'dat de twee spelers ook voor de komende wedstrijden van het Nederlands elf tal in de voorronde van het Eu ropees kampioenschap beschikbaar zullen zijn'. Die verwachting geldt niet voor de spelers die onder trainer Rijvers sorteren, al dient mogelijk een uit zondering gemaakt te worden voor Jan van Beveren. De doelman wil liever eerst nog terug zijn in het wedstrijdritme voor hij zich weer kandidaat stelt voor een plaats in de nationale selectie. Na vijf ge sprekken met manager Ben van Gelder kreeg Knobel te horen dat de andere spelers die hij had willen selecteren, Van Kraay en de Van de Kerkhof-tweeling, de invitatie voor de selectiegroep afwezen. Terwijl Knobel er van uitgaat dat het Nederlands elftal na Duitsland ver plicht is zijn reputatie hoog te hou den, stelt PSV zich op het verwach te standpunt dat de clubbelangen voor gaan boven het Nederlands elftal. Van Gelder verbood ook Nordqvist en Edström met Zweden mee te spelen. WIELRENNEN De Spaanse wieler bond heeft de renner Jose Manuel Fuente een boete opgelegd van 50 000 peseta's (ongeveer 2500 gulden). Fu ente weigerde uit te komen tijdens de wereldkampioenschappen In Montreal. door I. A. Diepenhorst Er zijn de laatste Jaren vanuit de Eerste Kamer over de sportbeoe fening en wat daarom heen speelt af en toe vragen gesteld aan de beheerders der departementen van Volksgezondheid en hygiëne en van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Dit ge schiedde niet om de sport in het vaarwater te zitten. Hoe zou het ook? Zonder haar zou er in Ne derland moeilijk te leven zijn. Vooreerst zijn weekeinden mt na me in de grote steden niet goed denkbaar zonder wedstrijden voor een vrij talrijk publiek gespeeld. Vervolgens is er het bedrijven van deze sport of gene sport door heel veel jongelui alsook door mannen en vrouwen in uiteenlopende leef tijd die aldus de gevolgen van een zittend leven zowel als van wat overvloedig tafelgenot willen ke ren. Er is geen nadrukkelijk be wijs nodig van de stelling dat hetzij de ontstentenis van de op kijkers berekende sportevenemen ten hetzij een verdwijnen van de ontspannlngssport nare gevolgen zou hebben, straatslenter, over maat aan geflirt, stijgend alcohol- verbruik, stevige huishoudelijke ruzies, wanorde en misschien zelfs extra misdadigheid. Reeds zo beschouwd zou verzet tegen de sport die trouwens nog uit andere hoofde waarschijnlijk hoge waarde bezit, een dwaasheid zijn. Zij biedt iemand kans te ontdekken wat hij lichamelijk vermag. Zij schept vrolijkheid, leidt tot kameraadschap, dwingt in gezonde wedijver te tonen wat men waard is en legt, niet klasse gebonden als zij ls verbindingen. Werkelijk, zij kan bijdragen tot verbroedering. UITLAATKLEPPEN Enkele uitwassen geven geen aan leiding te zeer op het tot dusver opgemerkte af te dingen. Bezwa ren ontleend aan het dompteur schap leeuwentemmen is geen sport of aan het trapeze werk zonder vangnet ook hier is van sport geen sprake behoeven niet te tellen. Het boksen is in verband met de gevaren van her senletsel en van daarmee samen hangende verlammingsverschijn selen niet aantrekkelijk, maar heeft in Nederland gelukkig niet tot op heden zijn tienduizenden verslagen. De internationale voet balwedstrijden inzonderheid door een massa publiek in de stations en achter de televisietoestellen worden gevolgd heeft weinig be rispelijks zolang men het niet te dol maakt. Waarom mogen be jaarde dames en heren op een overvolle tribune niet eens een anderhalf uur krijsen, omdat ze in een soort massa-psychose raak ten? Een tierende hoogleraar, een gillende douarière kunnen een be langwekkende aanblik opleveren. Het leven moet ook zijn uitlaat kleppen bezitten en mag niet uitsluitend degelijke trekken ver tonen. Maar er worden tevens groter schaduwen zichtbaar. Vaak ver dwijnt het besef dat sport geen halszaak is, dat zij ontspanning moet blijven of indien als beroep bedreven toch niet mag worden verabsoluteerd. Hartaanvallen bij het volgen van een spannend treffen tussen twee ploegen kun nen wijzen op een onnatuurlijke spanning opgewekt door te grote betrokkenheid. Kijkers voor het beeldscherm, die hun toestel uit het venster gooien, hun vrouw aanvallen en trachten te worgen of pogen zelfmoord te plegen door zich de polsen door te snijden, omdat het leven na de nederlaag niets meer te bieden heeft, heb ben elk gevoel voor maat verlo ren. Even verkeerd ls het willen behalen van de overwinning tot elke prijs. De methode eerst de man en dan de bal vindt conse quent beoefening. Bijzonder ver nuftige, men kan beter zeggen uiterst gemene tructjes worden toegepast. Hoe men wint is onver schillig, als de zege maar het re sultaat was. De sport werd voor de afzonderlijke spelers een vak, in haar grotere verbanden een onderneming, een miljoenenbe drijf. Er viel niet enkel normale eer te behalen. Er konden niet slechts fraaie prijzen worden ge wonnen. Zij die uitblonken moch ten zich in een werkelijk ziekelij ke adoratie verheugen: een door Eddy Merckx uitgetrokken hemd werd tot relikwie. In sommige ge vallen konden grote inkomens worden verdiend. Sportclubs groeiden uit tot organisaties van betekenis en het bestuurslidmaat schap ging men zoeken. Nu ls het misplaatst hier enkel met sombere uitdrukkingen te werken. Waarom aan bepaalde, hun lichamelijke vaardigheid uit buitende figuren niet gedurende een beperkt aantal jaren ruime betalingen gegund? HOOGMOEDIG Het lijkt hoogmoedig alleen ver diensten dank zij de 'grijze cellen' dus dank zij denkarbeid verworven als behoorlijk aan te merken. Moet trouwens de goede ploegspeler niet zijn hersenen ge bruiken? Voor een atleet Is het nodig weloverwogen zijn krachten over een gehele wedloop te verde len dan wel bij de korte afstand door concentratie een plotselinge, hevige uitbarsting van kracht en snelheid te bereiken. Grote sport bonden met 100.000 leden of meer vragen bekwame, ervaren leiding. Clubs die hun scharen aanhangers iets spectaculairs hebben voor te zetten kunnen moeilijk anders dan zich op een zakelijk stand punt plaatsen. Een paar ethische kwesties dienen zich ondertussen aan. Zij zijn ook in het parlement herhaaldelijk opgeworpen zonder van regerings wege bevredigende beantwoording té* verkrijgen. Men stuit op de vraag in hoeverre men van medi sche kennis gebruik mag maken om de prestatie op te voeren en welke behandelingsmethoden ge oorloofd zijn om spelers, die een groter of kleiner kwetsuur opleie- pen weer 'bedrijfsklaar' te krijgen. Hier moet niet aan versterkende diëten van kaas of biefstuk worden gedacht of aan wat men in het spraakgebruik noemt 'een opkik kert je.' In bepaalde krachtsporten worden de spieren door hormonen langdurig versterkt. Men laat spe lers in de dagen aan grote wed strijden voorafgaande bepaalde, tijdelijk de energie verhogende, preparaten slikken. De uitgespro ken 'doping' wordt bij de wieler sport tegengaan, ls bij voetbal, of hockey nog, mag men de ingewij den geloven, zelden toegepast, maar heeft door de loop der jaren dan toch heel wat slachtoffers ge- Het sleutelen aan sportbeoefe naars gaat ver. Er wordt door de sportjournalistiek met kennelijk welgevallen uitgeweid over het liefdesleven van spelers in ver band met hun sportieve verrich tingen: moet dit aangemoedigd of beperkt? De vaklitteratuur be steedt aandacht aan het door vrouwen onder zo gunstig moge lijke soms kunstmatig bewerkte omstandigheden leveren van de beste prestaties. Gelet op medede lingen van de zijde van sportart sen zowel als van spelers is men vergevorderd in de kunst om door sterke injecties pijn weg te wer ken, om iemand betrekkelijk 'ree' het Hollandse woord voor 'fit' op het veld te krijgen. Daarbij wijst een medicus wel op de zake lijke belangen van de spelers en van de club die hij met zijn prik ken dient. Het zou Interessant zijn te weten wat nu gerekend over zeg één jaar 'topfiguren' zoal in hun lichaam hebben gekregen. Nauw verband met het vooraf gaande houdt het probleem wat men van iemand mag vergen. Een beroemd loper als Zatopek, die overigens tijdelijk een hartaan- doening opliep, eiste van zichzelf, gelet op zijn gelaatsuitdrukking het schier bovenmenselijke. Van andere sportslieden is bekend dat zij verklaarden werkelijk het ui terste aan energie te voorschijn te persen of zelfs met de dood voor ogen te lopen. Het komt mij voor dat volwassenen zo niet wijs dan toch oud genoeg zijn voor zichzelf te beslissen. Alleen een telkens te herhalen strenge medische keu ring zou ik verplicht willen stel len. Maar bij jeugdige sportbeoefe naars bij jongens en meisjes, bij kleine kinderen staan de zaken geheel anders. Niemand denke, dat hier overdreven wordt. Ik laat schieten daarbij een actief strafvervolgingsbeleid er wat te gen te doen zou zijn gesteld dat het hier, zoals elders voorkwam het qnstrijdstertjes op de schaats met bedreiging van slaag tot voortdurende oefening dwingen. Ik haal naar voren het organise ren door de Koninklijke Neder landse Zwembond in juli dit jaar, van wedstrijden met daaraan ver bonden titels voor jongens en meisjes onder 14. 12 en 10 jaar. Voor de radio heeft een trotse moeder enige maanden geleden meegedeeld dat haar dochtertje op achtjarige leeftijd met een ste vige training begon. Er zijn medi ci die zeggen dat hier geen gevaar dreigt, er zijn andere artsen die nogal wat ellende voor de gezond heid duchten. Los van schade voor die gezondheid is in elk ge val niet aantrekkelijk dat de ge regelde training vóór de vaste zwemtijden in de zwembaden dus voor dag en dauw dient plaats te vinden. Als bedenkelijk bestempel ik de 'horizon-verenging' op prille leef tijd bewerkt door eenzijdige aan dacht voor tienden van seconden die met snel starten en behendig keren kunnen worden gewonnen, de vergelijking van eigen met an dere snelste tijden. Wat kan het verder betekenen als men on danks intensieve training geregeld als vierde of vijfde eindigt en de roem van de medaille mist. GEVAARLIJK Grote inspanning houden sommi ge experts voor nog nadeliger bij hen die zich in de puberteit be vinden en bij wie bepaalde groei processen zich op 14 of 15-jarige leeftijd voordoen. Natuurlijk valt niet enkel aan het zwemmen te denken, daar is de atletiek. Ook tenissen zou zijn te noemen of het turnen: op de evenwichtsbalk kunnen bepaalde oefeningen heel gevaarlijk zijn voor de rugwervels en in de laatste tijd is men van de kant der organisaties met een verbod gekomen: er is echter door tal van meisjes in andere landen veel letsel reeds opgelopen. Ten opzichte van hen die nauwelijks ouder zijn dan 14 verliezen soms de trainers elke grens uit het oog door op groter hardheid aan te werken' die gezocht wordt in het afdwingen van een uitermate streng regime, dat in het bedrijfs leven toegepast op gerechtvaar digde bedenkingen zou stuiten. Een kleine bijzonderheid zij In dit verband vermeld: het tijdens be langrijke wedstrijden in het bui tenland voeren van telefoonges prekken met thuis moet niet wor den toegestaan: men realisere zich de leeftijd van hen om wie het hier kan gaan! Het ligt voor de hand dat in het licht van deze feiten een overheid die de sport dus ook de jeugd- sport subsidieert en die grote sportmanifestaties als de Olympi sche Spelen mede mogelijk maakt, tot taak heeft om bij het in ge breke blijven van het particulier initiatief, een nader onderzoek naar de door mij aangeroerde za ken te bevorderen. De ethiek is in het geding, eseffen alle medici waartoe zij verplicht aijn? Genie ten kinderen, geniet de opgroei ende jeugd de bescherming waar op zij tegen kortzichting drijven van sportenthousiasten soms he laas ook van verdwaasee ouders, aanspraak kunnen maken terwille van hun welzijn? Ik hoop dat men in de kring der regering begrijpt wat hier aan de orde is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13