film met acteurs Middeleeuwse toekomstwereld Boek van de Maand om uit voor te lezen Goldoni in Jorwerd Een op de vijf mensen drinken wel eens te veel Een uurtje, meer niet Personeelstop ziekenhuizen wordt opgeheven Eindhovens ziekenhuis kan weer hartoperaties vragen Drs. C. M. Luteijn overleden UW/KWARTET VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1974 Woodward en Martin Balsam in Summer wishes winter dreams. Wishes, Winter Dreams' Zardoz BINNENLAND FILM KUNST T9 KU Crazy Joe Moeder, daar komt de Peetvader weerHoudt het nu nooit eens op, dat gevecht om de macht in gebroken Amerikaans-Italiaans, al dan niet gebaseerd op 'waar ge beurd'? Nee, zolang de belangstel ling strekt blijft de Mafia opdra ven. De 'Crazy Joe' van de titel (Peter Boyle) is een pittoreske figuur, die de grote misdaadbazen lastig valt met zijn originele invallen. Na een langdurig bezoek aan de gevangenis gaat hij met negers in zee en dat wordt hem noodlottig: het Mafia- establishment wil geen verandering en is ook lang niet vrij van rassen haat. Joe gaat voor de bijl, al blijkt het er eerst op dat hij het zal halen. Er wordt in deze film weinig ge marteld, omdat de slachtoffers de neiging vertonen aan een hartaan val te bezwijken voor het ernst wordt. Dat is dan alweer meegeno men. Maar verder is 'Crazy Joe'. zozeer gelijk aan zijn vele voorgan gers, dat je hem beslist niet langer dan een uur onthoudt. Veel ge schiet zit erin en talrijke gecompli ceerde intriges. Die kan ik niet volgen, daar ben ik te dom voor. Carlo Lizzani heeft hem geregis seerd. De arme man! Vroeger, in Italië deed hij een paar lofwaardige dingen in de neo-realistische sfeer. Met 'Cronanche di poveri amanti' (1954) en '1 Oro di Roma' (1961) verzekerde hij zich van een plaatsje in de filmgeschiedenis. 'Crazy Joe' zal beslist niet vermeld blijven. W.W.-B. Amsterdam-Rembrandtplein Thea ter. 18 jr. Défense de savoir Gezocht verhaal Verboden te weten (Défense de sa voir), daar gaat het om. Jean-Louis Trintingnant, die als advocaat een verdachte .van moord moet bij staan, gaat snuffelen en vindt een hoop vuile feiten die om de politiek de doofpot in moeten. Zijn vrouw Nadine Trintignant, die het regis seerde heeft het ook verzonnen (met Alain Corneau), Zij zoekt naar sterke effecten: stil gesloten of uiterst zenuwachtige types, die ze af en toe hysterisch laat uitval len: schilderachtige Parijse lokaties die. mooi gefotografeerd, het beeld vlak stemmig vullen en dan vaak met leegtes; acties van dure lieden, onderwereldfiguren, een opgewon den actrice en een geheimzinnig schoolmeisje; vreemde verwikkelin gen met terugblikken en zo.het werkt wel maar het is gezocht. Evenals het verhaal. Want daarin wordt een caféhoudster zomaar neergeschoten, een schoolmeisje gegijzeld, een jongen doodgeslagen, een ander vermoord, een auto-on geluk georganiseerd, een moorde naar vermoord, door een klein meisje, en dat alles hoort dan bij de geheimen van een verkiezings campagne. Al die doden vallen dan min of meer nog toevallig ook. En de grote politicius die over de ont hulling van al die narigheden zijn nek zou moeten breken, weet zich er met handige getuigenissen voor de tevee nog mooi uit te redden ook. Die sarcastische verrassing is vooral te danken aan het spel van Michel Bouquet, die de gladde hui chelachtigheid van de intrigerende politieke redenaar best weet te spe len. Jean-Louis Trintignant is. zo als gewoonlijk, de stugge doordou wer, waar bijna geen lachje af kan. Bernadette Lafont doet de over spannen onschuldig verdachte uit stekend. Charles Denner laat zich als de opgejaagde moordenaar overdreven gaan. maar dat mocht of moest hij blijkbaar van zijn regisseuse die het. zoals gezegd, nogal in het hevige zoekt. Wat zij bedacht en maakte lijkt meer dan het in wezen is. Amsterdam-Rivoli 14 j.) B. H. Festikon in Laren Films van overal Het Verenigd Nederlands Filminsti tuut organiseert van 3 tot 6 sep tember in het Singermuseum in Laren een 'nationaal filmfestijn ensociaal-cultureel filmcongres', geheten Festikon 74. Het doel is, vertegenwoordigers van actiegroe pen, filmclubs, jeugdcentra, onder wijsinstellingen. vormingscentra, volkshogescholen etcetera op de hoogte te stellen van nieuwe films en nieuwe ontwikkelingen op audi ovisueel terrein. Het gebodene is dit jaar (het dertiende) uitgebrei der en gevarieerder dan ooit.. Er zijn niet minder dan vijf program ma's: een Centraal Programma als hoofdschotel; een Kontrastpro- gramma met tien hoofdfilms die contrasteren met die van het cen traal Programma; een Klassiek Programma waarin 88 mm-films van Chaplin en de Duitse expressi onisten worden vertoond; een Par ticipatieprogramma, waarin kinde ren bezig kunnen zijn met een video-project en een Alternatief Programma, dat films brengt van een uitgesproken experimenteel en cinefiel karakter. Er zijn enkele opmerkelijke premiè res voor Nederland te zien, waarvan ik wil noemen 'Het Inzicht' van de Pool Krzysztof Anussi, een ontroe rende verkenning van de grenzen van het leven; 'Schoten in de Fa briek' van de Fin Erkko Kivkoski en 'De Eekhoorn' van leerlingen van de Filmacademie onder leiding van Harry Kümel, een respectabel werkstuk gebaseerd op een verhaal van Antoon Koolhaas. Jit het alternatieve circuit zijn on der andere opgenomen 'Het Pest- theater'. 'Alle Turken heten Ali'. 'De Rode Pslam' en 'Jeanne de Francaise'. terwijl er ook films worden vertoond die in het gewone bioscoopprogramma opvielen: Bu- nuel's 'De verholen charme van de bourgoisie' en Yves Boisset's 'Niets te melden', om er enkele te noe men. Het ziet er allemaal zeer sma kelijk en voedzaam uit. W. W. B. rp 'Duveltjes uit een doosje' AMSTERDAM Voorlezen be vordert een goede verstandhou ding tussen ouders en kinderen. Dit zegt een vertegenwoordiger van de CPNB (de collectieve propaganda van het Nederland se boek) bij de presentatie van het Boek van de Maand dat vanaf 5 september in de winkel ligt. Het Boek van de Maand is een voorleesboek voor kinderen van 4 tot 12 jaar, heet 'Duveltjes uit een doosje' en is van 5 september tot 5 oktober voor maar 12,50 te koop. Daarna komt er 7.- bij en dat is dan nog steeds niet zo veel voor een boek met 288 bladzijden vol verhalen en versjes, dat bovendien nog rijk (zo heet dat) geïllustreerd is. Die verhalen en versjes zijn voor het merendeel bekend, een paar verhalen werden speciaal voor dit jeugdboek geschreven. Ongeveer iedereen die iets gepresteerd heeft op kinderbeoekengebied van Jan Ligthart tot en met Jan Terlouw is vertegenwoordigd en datzelfde geldt voor de illustratoren. De tekenaar van Ot en Sien, C. Jetses is pre sent, naast Peter van Straaten en Bert Bouman. Het boek bevat niet alleen werk van Nederlanders, er werden ook vertaalde buitenlandse verhalen in opgenomen, zoals gedeelten uit Winnie-de-Poeh (van A. A. Milne) en uit De wind in de wilgen (van K. Grahame). Wat die kleine stukjes betreft: het lijkt me niet leuk om gedeelten uit een boek voor te lezen of zelf te lezen. Zo'n verhaaltje zonder kóp of staart, met aan het begin een korte samenvatting van het voorafgaan- de. is onbevredigend en eigenlijk dienen zulke verhaaltjes alleen maar als smaakmakers voor het 'echte' boek. Ook nuttig natuurlijk, maar vervelend voor de voorlezer en niet zo bevorderlijk voor de goede verstandhouding waar de meneer uit het begin het over had. Tegelijk met dit Voorleesboek van de Maand loopt een actie in de boekwinkels onder het motto 'Voor lezen fijn voor straks' Er is een speciale affiche gemaakt en een brochure samengesteld waarin 22 voorleesboeken kritisch worden toegelicht, plaatjesboeken voor de hele kleine kindertjes en een beetje ernstige boeken voor de grotere kinderen. En nu maar wachten óp de knap pende haardvuren en de gierende windvlagen die volgens Aart Staartjes, de Stratemaker, onont beerlijk zijn bij het voorlezen. De Stratemaker sprak kinderen en grote mensen toe tijdens de CPNB- bijeenkomst, vermaande ze en liet een stukje voorlezen uit het nieuwe boek. Daarna werden de kinderen in een aparte ruimte ondergebracht waar ze duveltjes op stukken papier mochten schilderen. Grote mensen aten ondertussen nootjes. Een moeilijke situatie voor kinderen die niet wisten hoe duvels er uitzien, niet van collectief tekenen houden en gek zijn op nootjes. Een volgen de keer zouden de rollen misschien omgedraaid kunnen worden: noot jes en drank voor de kinderen en de volwassenen in een aparte ka mer aan het schilderwerk. Bewegingstheater wil voortbestaan De minister van CRM besloot het-, Bewegingstheater BEWTH het vol- gend jaar geen subsidie meer te verlenen. Het zou te weinig voor stellingen geven. BEWTH bestrijdt dit. Het is geen repertoiregezel- schap. Het zoekt telkens een omge ving, gebouw, landschap uit, en past dan de voorstelling daarbij aan. Dat. kost een maand voorbe reiding, de opbouw is tijdrovend. Et- wordt per jaar op ongeveer tien plaatsen gespeeld en meestal gaat het dan maar om een paar voor- stellingen. Tot nu toe werd er per voorstelling 400 subsidie verleend, terwijl de helft van het salaris der 11 medewerkers (niet meer dan 540 per maand) van de subsidie afkomstig was. Met iets meer subsi die zou de hard werkende rnime- groep meer voorstellingen kunnen, geven. BEWTH werkte o.m. in het, paleis op de Dam, in verschillende kerken, op pleinen, in straten en bij de Drentse hunebedden. En wil doorwerken. Maar het besluit van CRM, genomen zonder vooroverleg, met de groep, met de mime-organi- saties. en met de mine-commissie van de Raad voor de Kunst, zou dat onmogelijk maken. Toneeldag in Brabant Noordbrabants Centrum voor het Amateurtoneel houdt op 1 septem ber in Heeze een open dag voor toneelliefhebbers. Er worden op drie verschillende plaatsen wagen spelen opgevoerd. Cultureel Cen trum 't Scureken staat open voor informaties over het Internationaal theater, openluchtspelen, wagen spelen, toneelopbouw e.d. JORWERD In Jorwerd heb ben op een mooie zomeravond zo'n 800 toeschouwers veel ple zier beleefd aan de eerste open luchtuitvoering van een blij spel van de 18-eeuwse Italiaan se schrijver Carlo Goldoni dat onder de titel De Waeijer (De Waaier) in het Fries is vertaald. Het wordt vandaag en morgena vond opnieuw gespeeld op de, plaats die daar nu al 20 jaar voor bestemd is. nl. de grote tuin van notaris S. G. van der Hem die midden in het dorp ligt. De oor spronkelijke zwier is in het voor treffelijke decor dat David van Kampen- van een Italiaans dorps pleintje heeft gemaakt. In de vlot te Friese vertaling die Japik van Dam maakte blijkt Goldoni's humor voortreffelijk over te komen. De Waaier is misschien niet een van de beste stukken van deze schrij ver; het enkele jaren geleden in Jorwerd in het Fries gespeelde Ka baal in Chioggla is nog aanmerke lijk levendiger. Maar ook het nu gespeelde stuk met zijn vele ver wikkelingen rondom een waaier die steeds weer in verkeerde handen raakt en de ene na de andere liefdesverbintenis dreigt te versto ren bezorgt de toeschouwers een vermakelijke avond. Daar komt bij dat men in Jorwerd voor het toneel over zeer veel ruimte beschikt en dat er aan de entourage dus alles kan worden gedaan. Regiseur Piet van der Zee maakte daar ook voortreffelijk gebruik van. ook wat de belichting betreft. De veertien spelers die meer dan dertig keer in de tuin gerepeteerd hebben doen hun werk vol enthousiasme en on der hen zijn enkele geroutineerde krachten. Toch is het een tegenval ler dat Jorward dit jaar zijn twee beste spelers moet missen. Er zitten in de rolbezettingen een paar zwakke plekken maar het tempo van de opvoering lijdt daar geluk kig niet onder. Bovendien worden enkele rollen bijzonder goed ge speeld. Vooral Jetske de Jong typeert het boerenmeisje Giannia dat in het verhaal nog al eens zwarte piet krijg toegespeeld, maar door haar snelle reacties toch de man verovert die zij hebben wil, uitstekend. Een mooie typering van apotheker Timoteo wordt gegeven door Jan de Groot. Het is nu 20 jaar geleden dat de openluchtspel traditie min of meer noodgedwon gen in Jorward begon omdat er geld moest komen voor het herstel van de Dorpstoren die ingestort was. Deze traditie is uitgegroeid tot een jaarlijks toneelgebeuren dat tot ver uit de omtrek terecht een grote belangstelling trekt. DEN HAAG De personeelsstop in de ziekenhuizen zal waarschijnlijk voortijdig worden opgeheven. Zodra het centraal orgaan ziekenhuista- rieven (COZ) klaar is met het on derzoek naar de vraag hoe de na de stop verwachte situatie kan worden opgevangen, zal staatssecretaris Hendriks een voorstel tot beëindi ging aan het kabinet voorleggen. De stop werd in november vorig, jaar afkondigd en zou aanvankelijk een jaar duren. Over beëindiging van de stop heeft de staatssecretaris dezer dagen een uitgebreid gesprek gehad met de organisaties die betrokken zijn bij, de gevolgen van de stop. Naar aanleiding daarvan hebben de bonden van overheidspersoneel (SBO) meegedeeld teleurgesteld te zijn over het resultaat van het be raad. Volgens de SBO is tijdens het gesprek gebleken, dat niemand nog argumenten aanwezig acht om de stop langer te handhaven. De SBO had dan ook liever gezien dat de stop al meteen werd opgeheven. Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN Het Eindhovenoe Catharinaziekenhuis kan eeii formele aanvraag voor hervatting van de open-hartoperaties bij het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne indienen. ziekenhuis in Weert op bescheide ner schaal nartoperaties uit te voe ren, stuitten op een verbod van de toenmalige minister Stuyt. Na de affaire -Van der Schaar gin gen bestuur en directie van het Eindhovense ziekenhuis zoeken naar mogelijkheden de hartchirur- gie, zonder inschakeling van dr. Van der Schaar uiteraard, weer te gaan uitoefenen. De totale capaciteit van de hartchi- rurgische centra in Nederland is onvoldoende om het aantal patiën ten dat zich aandient te helpen. Staatssecretaris Hendriks heeft dit gisteren meegedeeld aan het be stuur van het ziekenhuis, dat een bezoek aan de heer Hendriks bracht om de plannen voor hervat ting van de hartchirurgie in Eind hoven toe te lichten. Als de formele aanvraag binnen is, zal de staatssecretaris de gezond heidsraad verzoeken hem nader te informeren over de beheofte aan hartchirurgie, aldus de mededeling van het Catharinaziekenhuis. De aanvraag zal worden bekeken ln het kader van de totale planning op dit gebied. In het Eindhovense ziekenhuis wer den tot midden 1972 hartoperaties verricht door dr. P. J. van der Schaar Na een ernstig conflict tus sen hem en de overige leden van de medische staf, moest dr. Van der Schaar het veld ruimen. Bemidde lingspogingen, met name van oud minister dr. Veldkamp, faalden. Het Catharinaziekenhuis moet dr. Van der Schaar, die nog steeds geen werk heeft een schadeloosstelling betalen van in totaal drie ton. Door dit conflict viel de mogelijkheid weg hartpatiënten in Zuid-Neder land te helpen. Pogingen van dr. Van der Schaar om in een kleit AMSTERDAM - Drie van cle tien mannen drinken wel eens méér dan goed voor hen is. Dit heeft een enquête van het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie (NIPO) uitgewezen. Ook vrou wen overkomt het wel eens, dat zij meer drinken dan zij eigenlijk wilden. Maar hun aantal ligt belangrijk lager dan bij de mannen. Van de 800 mannen en vrouwen die ondervraagd werden, verklaarde 20 procent wel eens te diep in het glaasje te hebben gekeken. Bijna een kwart van hen was van katho lieke huize. Zij worden gevolgd door de niet-kerkelijken (21 pro cent), Nederlands herv.ormden (11 procent) en gereformeerden (7.pro cent). Het meer drinken dan men eigen lijk wil, komt het meeste voor (24 procent) in de bevolkingsgroep met een maandinkomen van 1000 tot 1500 gulden. In de inkomensgroep van onder de 1000 gulden per maand ligt het percentage op 12. terwijl dit voor dgroep met een inkomen boven 1500 gulden op 19 uitkwam. Bij de enquete bleek overigens, dat ruim driekwart van de Nederlan ders wel eens een glaasje bier, wijn, jenever of een andere alcoho lische drank tot zich neemt. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Op tachtigjarige leeftijd is overleden de hervormde emeritus-predikant drs. C. M. Lu teijn. oud-voorzitter van de confes sionele vereniging. De crematie heeft in stilte plaatsgevonden. Drs. Luteijn werd in 1893 te Geer- truidenberg geboren. Hij studeerde in Leiden. In 1918 deed hij zijn intrede in de hervormde gemeente van Heinenoord. Vervolgens stond hij ln Rijnsburg. Apeldoorn en van 1932 tot zijn emeritaat in 1959 in Groningen. Hij was onder andere lid van de generale synode, lid van het breed moderamen van de syno de, lid van het curatorium van Kerk en Wereld en praeses van de centrale kerkeraad te Groningen. Vooral was drs. Luteijn bekend, doordat hij ruim dertig Jaar (van 1939 tot 1970) voorzitter was van de confessionele vereniging in de hervormde kerk. In het orgaan van deze vereniging, het Horvormd Weekblad, wordt hij in een In Me- moriam door ds. L. D. Terlaak Poot gekarakteriseerd als 'precies, stipt programmatisch, bedachtzaam, een levenswijze, warmhartige pastor'. PERSONALIA Benoemd —De heer J. A. Warning uit Hilversum is benoemd tot voor zitter van de Stichting Nederlands Maritiem Instituut in Rotterdam. Hij volgt drs. J. A. Bakker in deze functie op. De heer Warning is lid van de raad van bestuur van N.V. Nederlandsche Scheepvaart Unie. wart Stern en regisseur Gilbert Ga tes moeten wel Bergman-bewon deraars zijn) rukken de dromen op. Ze is gefixeerd aan het verleden, ze wil de oude boerderij waarin ze haar eerste idylle beleefde, niet verkopen. Een reis naar Europa met haar man (Martin Balsam) lijkt eerst op een teleurstelling uit te lopen, maar eindigt in een ver zoening, met de partner en met het leven. Dat de film zo goed overkomt ter wijl hij op vele punten zo gemak kelijk mis had kunnen gaan, is te danken aan het gezamenlijk werk van regisseur, scenario-schrijver en een welhaast ideale cast.Sentimen- taliteit, langdradigheid en kitsch (in de verbeeldende dromen) lig gen voortdurend op de loer. doch krijgen door de alertheid van allen die met de film te maken hebben geen kans om toe te slaan. Dat Joanne Woodward een grote actrice is, wisten we al van vroege re filmrollen (in 'Rachel, Rachel' en 'The Effect of Gamma-Rays on Man-in-the-Moon Marigolds', om er twee te noemen). Ze krijgt in 'Summer Wishes. Winter Dreams' een ondankbaar karwei op te knap pen (de vrouw, die ze moet uitbeel den maakt een heel irritante fase van haar leven door) en ze doet dat bewonderenswaardig. Maar de grote verrassing van deze film is Martin Balsam. Zoals die man speelt, eerst als aanwezigheid op de achtergrond, daarna steeds sterker opkomend, totdat hij in Bastogne zijn oorlogsverleden herleefd, dat getuigt van zeer grote klasse. En wie speelt de moeder van Rita? Sylvia Sydney, filmschoonheid uit de jaren dertig en veertig, nu met opzet zo oud en lelijk mogelijk gemaakt. Moed is daarvoor nodig en die moed wordt door haar talent gehonoreerd W. Wielek-Berg Amsterdam-Kriterion. 18 j. Het Pesttheater Boeiend debuut In 'Der Tod des Flohzirkusdirektors Oder Ottocaro Weiss reformiert sei ne Firma', in het Nederlands terug gebracht tot 'Het Pesttheater', ver beeldt de Zwitser Thomas Koerfer de parabel van de directeur van een vlooiencircus, die de zaak moet sluiten omdat zijn acteurs door een insecticide zijn vermoord. Er komt hulp. Ottocaro Weiss wordt in staat gesteld de pest op het toneel te brengen. Hij weet niet. dat hij schandelijk wordt misbruikt döor een groot-kapitalist, die wel heil ziet in een pest-epidemie om rust en orde te verzekeren. Wanneer Ottocaro Weiss ontdekt, welke machten zich van hem en zijn cir cus hebben meester gemaakt, kiest hij de enige uitweg die hem geble ven is om zijn integriteit te bewa ren; hij besmet zichzelf met de pest en sterft op het toneel. De gelijkenis speelt zich af op ver schillende niveau's: het sociale (de kleine man die onwetend en onwil- lend voor het groot-industriële kar retje wordt gespannen)het filosofi sche (de pest als de grote katalysa tor. de wonder-reiniger)het thea trale (het toneel dat zijn grenzen te buiten gaat)het psychologische (de zwerver die zich niet kan schikken in de wereld der vaste behuizingen). Koerfer leunt in zijn eersteling zwaar tegen het toneel aan. waar mee niet gezegd wil zijn dat 'Het Pesttheater' op zijn eigenzinnige wijze niet boeiend is. De uitwerking is soms te simpel, soms te weinig helder, maar bij tijd en wijle ook fascinerend. Francois Simon als Ot tocaro Weiss is dat altijd: een schitterende rol. WW-B Amsterdam-The Movies, 18 jr. iaii Connerv in Zardoz genoeg heeft van sex en ge- (en wie heeft dat zo lang- niet) kan zijn hart aan 'Summer Wishes, Dreams', een film over mensen met zo al niet alle- dan toch invoelbare begint met een sequentie over onweer in een vliegtuig. Zeer gefilmd, doch desalniet- een onderdeel van de nacht van de hoofdpersoon. Rita Walden (Joanne Woodward), een vrouw van middelbare leeftijd, ge schokt door de breuk met haar homofiele zoon, kan zich niet neer leggen bij de tegenstelling tussen de 'zomerwensen' (de verwachtin gen die ze van het leven had) en de 'winterdromen' (het besef van het menselijk tekort). Ze is al la biel, maar als haar moeder plotse ling aan een hartaanval sterft, na geharrewar in een restaurant en tijdens de voorstelling van Berg man's 'Wilde Aardbeien' (geen toe vallige keuze, scenarioschrijver Ste- hn Boorman, die enige bekend- dd verwierf met zijn rauwe bloed- ^bodem fantasie 'Deliverance', u Tolkien's beroemde 'Lord of the pgs' verfilmen, maar het plan lig niet door. Hij moest van Mid- h-Aarde afzien en verzon zelf p verhaal, dat in de toekomst hit. In het jaar 2293, om precies zijn. De intellectuelen zijn dan driehonderd jaar aan de macht, i hebben zich verzekerd van de sterflijkheid en huizen in de rtex, een weelderige vallei, vol- men afgesloten van de rest van wereld, het Buitengebied. De [js die ze voor de onsterfelijkheid talen is overigens niet mis: de k is uitgestorven, de vrouwen zijn i baas. iedereen is met hopeloos- id besmet. Wie de druk van het lijd jong en mooi zijn niet meer n verdragen wordt óf afvallig oor de groep veroordeeld tot eeu- ge seniliteit) óf apathisch. In het litengebied wonen de Barbaren, ddeleeuws-aandoende volksstam- [n, in toom gehouden door de jtroeiers, die van tijd tot tijd hs flink opruiming houden en ór Zardoz, hun afgod, een im ps stenen hoofd dat over de Ikten zweeft. De Onsterfelijken bruiken dat hoofd om graan naar Vortex en geweren naar het litengebied te vervoeren, maar k weten de Barbaren niet. Totdat h van hen, Zed, zich in het af- jdshoofd verbergt, in de Vortex (ordringt en de hele intellectuele, priele troep op stelten -zet. De sterfelijkheid heeft zijn tijd ge ld: als Zed's kornuiten zijn uitge- t>ed blijven alleen hij en de mooi ste, haaibaaiigste vrouw over. Sa men stichten ze een gewoon, nor maal gezinnetje, we zien ze aan het eind van de film voor onze ogen gezond oud worden. Uit gesprekken met Boorman blijkt, dat hij zijn 'Zardoz' (de naam is een samentrekking van 'The Wi zard of Oz') wel degelijk gelieerd wil zien aan reële toekomstver wachtingen. die zich met name in de Verenigde Staten zouden afteke nen. Nu, die filosofische en sociale pretenties lijken me ongegrond, 't Is gewoon een barok verhaal, waarin allerlei invloeden zijn aan te wijzen, van Tolkien af tot mid deleeuwse sagen toe. Griezelfilms en space opera mogen we daarbij niet vergeten. Er valt wel een hele boel in te zien, je verveelt je geen ogenblik. Boorman laat een vloed van vondsten over het doek golven. Dat zijn visioenen zo mooi overko men, vooral in de sombere land schappen, is vooral te danken aan Geoffrey Unsworth, die doet won deren met de camera. Sean Con- nery (wijlen James Bond) is als Zed weliswaar niet het toonbeeld van mannelijk schoon dat de vrou wen van de Vortex blijkbaar in hem wensen te zien. maar hij speelt de overgang van brute, on wetende onschuld naar geestelijke en liphamelijke superioriteit heel goed. Lekker kijkvoer is 'Zardoz'. maar theorieën over de toekomst van de wereld zou ik er niet aan willen ophangen. W. Wielek-Berg Amsterdam Leidseplein Theater, 18 jr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11