ord wil soepel jn jegens Cuba Rumoer over forse taal van V redeling !n deze krant TOYOTA-DEALER RIJNSBURG GARAGE DIJKMAN B.V. •Jong Goes krijgt les in brommen Raadslid neemt zichzelf eed af )gei ion vader van ieaanse ident ontvoerd lezegd A )n heeft genoeg geleden' Scherpe uitspraken over collega-ministers en Luns Gebroken geweer in VS Weer tegenslag voor Russen in de ruimte Geweld in grote stad het minst rcffieuurtJe ^Pielen C$clt een L.if. Speurtocht naar sigarettendieven Ruilbeurs 'verkeerd geplaatste' studenten Miljoenen schade bij brand Kampen Aftreden wordt niet verwacht Slot anker gelicht Verpleegsters hadden 38 kg hasj bij zich Nieuwe Leidse Courant DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1974 55ste jaargang no. 125 SLIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING kat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" voor en omgeving Rijnsburg - Oegstgeesterweg 17-23 Telefoon 01718-72148 en 13924. Gironr. 269274 t.n.v B V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur - Van een verslaggver laai GOES De politie van Goes gaat jongelui die bijna zes- rQ tien jaar zijn, een paar lessen in het bromfiets-rijden geven. Allereerst zal de kennis van p. de verkeersregels worden op- (JOjj gefrist: de meesten zijn in de vier tot vijf jaar die liggen 5 tussen hun verkeersexamen lehi mammnsmtam op de lagere school en hun eerste brommer veel van die regels vergeten. In de prak tijk blijkt volgens de politie dat hun weggedrag er in die jaren niet op vooruit gegaan is. Tijdens de lessen wil de poli tie de jongelui niet alleen de kneepjes van dat weggedrag weer bijbrengen maar ook waarschuwen voor de laan- schaf van brommers met technische mankementen. Zo hoopt men de jongelui zowel een lichamelijke als financi ële strop te besparen. De les sen beginnen op 24 september en worden gratis gegeven. GELDROP Het oudste raadslid van de Geidropse ge meenteraad, de zeventig-jari ge A. J. van Elten, zal zich dinsdag zélf beëdigen om de gemeente Geldrop uit een be stuurlijke leegte te halen. Daarna zullen de overige raadsleden de eed kunnen af leggen. De 'zelf-beëdiging' en de be ëdiging van de andere raads- nt Gerald Ford 'ARA (UPI) Vier ge- mannen hebben gisteren ionvader ontvoerd van de inse president Luis Echevar- i mannen onderschepten de raar de ontvoerde man, J. upe Zuno Hernandez, reed 'den hem mee. Kort na de ing zijn twee briefjes van ivoerders gevonden. De in- ïrvan werd door de politie ekendgemaakt. Aangenomen flat daarin een losgeld wordt niet voor niets geweest, ibben indruk gemaakt op i regering als parlement. Drs. R. Zijlstra, voorzitter van het overlegorgaan van de centrale landbouworgani- saties ig. ter wolken vankelijk vrij zonnig, la- ineer bewolking, maar op neeste plaatsen droog. Tot Ig of vrij krachtig toene- ide wind, ruimend van rdoost naar zuidoost. Ma- um-temperaturen circa 22 leu Celsius. ^en en overmorgen: enke igen- of onweersbuien, ge- d door afkoeling. Morgen zon op: 05.47 onder: 19.33 maan op: 18.14 onder: 03.21 va users aan ïctebus leden door het oudste raadslid is nodig, omdat de burge meester per 1 september met pensioen gaat en er nog geen nieuwe is benoemd. Ook de loco-burgemeester kan de eed niet afnemen, omdat ook voor hem de vierjarige raadsperio de eindigt. Dat in en situatie als te Geldrop het oudste raadslid zichzelf mag beëdi gen is in 1919 vastgesteld. Het oudste raadslid treedt bij ontsteltenis van de burge meester op als raadsvoorzit ter, waarbij eedsaflegging in eigen hand mag plaatsvinden. ■■■■■■■■■■I Gr'jINGTON (Reuter, UPI) President Gerald Ford van de ft op de eerste persconferentie sinds zijn ambtsaanvaarding nen gegeven dat Amerika geneigd is een nieuw beleid je- juba te voeren. Tegelijkertijd zei Ford dat zijn voorganger Richard Nixon nu wel genoeg van de Watergate-affaire heeft geleden. Ford verklaarde ech ter dat hij zich niet wenste uit te spreken over een eventuele straf rechtelijke vervolging van de ex- president. Over Cuba merkte Ford op dat er een eventuele wijziging in het Amerikaanse Cuba-beleid mogelijk is 'als Cuba zijn beleid jegens ons en zijn Latijnsamerikaanse buren wijzigt', De VS zouden dan samen met Amerika's vrienden in de Or ganisatie van Amerikaanse Staten, bereid zijn een nieuwe koers te varen. Over Nixon zei Ford dat hij 'na tuurlijk geen definitieve beslissing kan nemen' over de kwestie van een eventuele gerechtelijke vervol ging. De speciale Watergate-aan- klager Leon Jaworski 'heeft de plicht elke maatregel te nemen die hij nodig acht in overeenstemming met zijn ambtseed', aldus Ford. 'Ik ben degene die uiteindelijk de be slissing moet nemen. Maar er zijn geen aanklachten ingediend. Er is geen actie ondernomen door de ge rechtshoven en geen actie onderno men door enige jury. Daarom ge loof ik dat het niet wijs en niet de tijd is om me op enigerlei wijze te verplichten'. DEFENSIE Op de vraag of hij verwachtte dat minder op defensie dan op andere binnenlandse begrotingsposten zou worden besnoeid, zei Ford dat de defensiebegroting evenmin als an dere posten heilige koeien zijn. Maar de strijdkrachten moeten over voldoende geld beschikken om oorlog te weerstaan en elke crisis het hoofd te bieden, aldus Ford. Van onze verslaggevers DEN HAAG Scherpe uitspraken van minister Vredeling, vooral over enige collega-ministers en oud minister Luns, (nu secretaris-generaal van de NAVO), hebben gisteren in politiek Den Haag beroe ring gewekt. Gisteravond werd echter niet verwacht dat de forse taal van de minister, geuit in een interview met het weekblad Vrij Nederland, zou leiden tot diens aftreden. Wel zal de heer Vredeling, zo verwachtte men, in het kabinet zware kritiek te verduren krijgen. De politie in Baltimore (VS) is een inzamelingsactie van wapens begon nen. De politie probeert burgers, die in de VS beschermd door de grondwet vuurwapens mogen bezitten, te bewegen dit wapentuig weg te doen. Tot nu toe zijn in vijf dagen tijd al 2000 geweren, revolvers e.d. ingeleverd tegen een uitkering van 50 dollar. MOSKOU (UPI, Reuter, DPA) De Russische ruimtevaarders Sera- fanow en Denim zijn al na twee dagen, kennelijk onverrichterzake, naar de aarde teruggekeerd. Gister morgen kondigde het persbureau TASS onverwacht aan dat zij zich gereedmaakten voor een landing. De Russen gaven slechts een indi recte aanwijzing dat er moeilijkhe den waren. Het communiqué ver meldde wel dat beide mannen het goed maakten, maar de gebruikelij ke melding dat alle vluchtsystemen normaal werkten, ontbrak. De So- joez 15 had het ruimtestation Sal- joet 3 verscheidene malen benaderd en het van alle anten geïnspec teerd. Maar omdat er niet bij werd gezegd dat de koppeling was gelukt, ver moeden westelijke deskundigen dat daarbij moeilijkheden zijn gerezen. Ook bij de Amerikaanse bemande ruimtevaart hebben koppehngsme- chanismen nogal eens kuren ver toond, hoewel dat altijd wel met enige moeite en soms zacht geweld kon worden opgelost. Directeur Heinz Kaminski van de Duitse sterrewacht in Bochum ge looft echter dat het ruimtescheepje door een verkeerde koersberekening de Saljoet niet op de juiste plaats heeft bereikt, en waarschijnlijk niet over voldoende brandstof be schikt om er alsnog In de buurt te komen. Tegen verwachting DEN HAAG Grote gemeen ten hebben verhoudingsgewijs minder geweldmisdrijven dan kleinere plaatsen. Dit is een voorlopige conclusie uit een zeer uitvoerig onderzoek dat de gezondheidsorganisatie TNO verricht naar de ken merken van gemeenten en naar de verschillen in ziekte en afwijkend gedrag. Een tweede (voorlopige) con clusie is dat de gemeenten in het zuiden van ons land in het algemeen meer aggressie- ve misdrijven noteren, dan de noordelijke gemeenten. Vooral de eerste conclusie is opvallend, daar deze in feite ingaat tegen de (algemeen heersende) verwachting. Overigens is het verslag waarin de conclusies zijn ge noemd, nog erg voorzichtig. Opgemerkt wordt dat de uit komsten nog ais voorlopig moeten worden gezien, daar men nog niet klaar is met het bestuderen van het zeer om vangrijke materiaal. Volgens het verslag is ook een uitvoerige literatuurstudie gemaakt met als uitgangspunt de vraag of het wonen in hogere woonlagen tot schade lijke gevolgen leidt voor de geestelijke volksgezondheid. Ook de uitkomsten van dit onderzoek lijken de gebruike lijke vooroordelen enigszins op losse schroeven ie zetten. De resultaten geven althans geen aanleiding te spreken van een vaste relatie. Er zijn wel aanwijzingen dat gezin nen met jonge kinderen het wonen in hogere woonlagen als hinderlijk ervaren. Maar niet is gevonden dat die hin der tot geestelijke ongezond heid leidt. (ADVERTENTIE) De was wappert aan de lijn. De kinderen zijn op school. De koffie pruttelt. Buurvrouw trakteert op Beuk Bitterkoekjes. eikedas een ander kcekJe. Zoals Beuk Bitterkoekjes, Leimuiden extra kwaliteit. (ADVERTENTIE) KUNSTHANDEL VGRAVENHAGE - ZEESTRAAT 50 ZOMERTENTOONSTELLING t/m zaterdag 14 september geopend van 10-17 i MAASTRICHT Rechercheteams van de rijkspolitie in Limburg zijn een speurtocht begonnen naar een bende inbrekers, die de laatste we ken voor meer dan 300.000 gulden aan sigaretten heeft gestolen uit groothandelsbedrijven in Meyel. St. Odilienberg en Beek. De bende gaat volgens de politie vakkundig te werk. Zo is de bende (die gebruik maakt van gestolen bestelauto's en -busjes) er tot tweemaal toe in geslaagd de alarminstallaties van de bedrijven buiten werking te stellen. AMSTERDAM Het landelijk Overleg van Studentengrondraden (LOG) heeft een ruilbeurs opgezet voor studenten die naar hun me ning een verkeerde universiteit, ho geschool of studierichting hebben toegewezen gekregen Ook houden de studentenraden zich bezig met het organiseren van inlaatacties voor uitgelotenen in de studierich tingen geschiedenis, Nederlands en biologie. KAMPEN Een brand heeft g'ste- ren in twee uur tijd de polyesteraf deling van de fabriek voor tran sportmiddelen Holvrieka-Motra op het industrieterrein ln Kampen verwoest. De schade wordt geraamd op enkele miljoenen guldens. 'Er was een geweldige steekvlam, waarna enigé ogpnblikken later de fabriekshal ln lichterlaaie stond', vertelden personeelsleden. Naar de oorzaak stellen politie en brand weer een onderzoek in. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. In het interview, dat de minister voor publikatie gelezen en goedge keurd heeft, noemt Vredeling mi- nister-president Den ,Uyl 'de groot ste nationalist die er bestaat' en over mr. Luns zegt hij: 'Die man irriteert me geweldig. Als ik die vent nog een keer voor m'n voeten krijg schop ik hem de goal in'. Minister Pronk is volgens hem 'een elitedenker, een corps-pik'. In Haagse politieke kringen was men wel vrij algemeen van oordeel dat de minister te ver was gegaan maar anderzijds werd een aftreden op grond van deze zaak 'wel over dreven' genoemd. De PvdA-fractieleider in de Tweede Kamer, drs. Ed van Thijn. meende dat niet van een bewuste zelfmoord door minister Vredeling kan wor den gesproken. Hij sprak wel over een 'ongebruikelijk Interview van een politicus op zo'n hoge post'. Sommige uitspraken, met name over zijn collega van buitenlandse zaken van der Stoel, gaan wel wat ver. Ik ben het met die uitspraak ook pertinent niet eens. Maar lr. Vredeling hoeft niet af te treden op grond van een interview. Wij be oordelen ministers naar hun be- leldsdaden. In het kabinet moeten ze de zaak maar verder uitpraten'. 'Geen nachtegaal' 'Toen men ir. Vredeling als minis ter nam, wist men dat hij geen computer-minister zou worden. Ge lukkig hoeft in dit kabinet niet iedere minister zijn woorden op een goudschaaltje te wegen, maar je krijgt dan af en toe wel dit soort affaires. Ieder vogeltje zingt nu eenmaal zoals het gebekt is, het is duidelijk dat minister Vredeling geen nachtegaal is", aldus drs. Ed van Thljn. Ook ln KVP-kringen vond men dat deze zaak maar onderling in het kabinet uitgevochten moet worden. Een aftreden zag men ook bij de KVP niet als noodzakelijk. Het VVD-Kamerlid De Koster meende dat minister Vredeling met zijn uitspraken duidelijk te ver over de schreef is gegaan. De heer De Kos ter noemde het met name onjuist dat de heer Vredeling, zoals al eer- dêr is gebeurd, zich weer op het terrein van de buitenlandse politiek heeft begeven. Het WD-kamerlid had gisteravond nog geen uitge sproken mening over de vraag of de minister nu zou moeten aftre den. Mr. Aantjes wilde gisteravond niet dieper op de zaak ingaan: 'Deze affaire is primair een zaak voor het kabinet en van de PvdA, waartoe de minister behoort. In dit stadium wil ik er verder niets over zeggen. Zodra het kabinet en de PvdA hun standpunt hebben bepaald, zullen wij daarover onze mening te ken nen geven'. Premier Den Uyl wei gerde desgevraagd commentaar te geven. Minister Vredeling De CHU-fractieleider dr. Kruisinga gaf als commentaar dat wat vanuit het kabinet gezegd wordt over de verbondenheid van het kabinet niet geloofwaardig is. 'Het verhaal over de eensgezindheid van dit kabinet kunnen we nu wel in de prulle- mand gooien'. Dr. Kruisinga stelt dat de beslissing over al of niet aftreden primair een zaak van het kabinet is. Hij pleitte voor een spoedige verduidelijking door mi nister-president Den Uyl. Verstand In het interview (afgenomen door Vrij Nederland-redactrice Bibeb) zegt de heer Vredeling over Luns onder meer: 'Hij praat naar dat-ie verstand heeft en dat is niet veel. Hij mag. Vrijheid van meningsui ting staat bij mij hoog genoteerd, maar niet alleen voor hem'. Vrede ling vertelt dat secr.-gen. Luns hem tijdens een NAVO-vergadering het WÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKKÊÊ^ recht om te spreken ontnam. 'Ik zei hem: Ik vind dat u een minister niet de mond mag snoeren. Ik werd echt nijdig. Dat viel daar als een bom'. Scherpe kritiek laat minister Vre deling ook horen aan het adres van het ministerie van buitenlandse za ken en haar bewindsman, mr. M. van der Stoel. 'Mijn ambtenaren als ik móet loop ik over al die lui heen', zegt de heer Vredeling. 'Max van der Stoel niet. Ik geef de aanwijzingen Defensie Planning questiohs van de NAVO, daarvan vind ik dat 'k dat zelf moet doen. Nee, zeiden ze van Buitenlandse Zaken. Die denken dat ze alles te vertellen hebben. Ik was zo ontzet tend kwaad. Ik ben daar zo mordi cus tegen. Baron van hier tot gun- dert, laat ze barsten. Max van der Stoei loopt er achter aan met z'n bekkie. Krijgt hij daarvoor 120.000 gulden per jaar?' Over de bezuinigingen op defensie, één van de voornaamste program mapunten van de Partij van de Arbeid tijdens de laaste verkiezin gen, zegt de PvdA-er Vredeling: 'Als de Partij van de Arbeid onre delijk wil bezuinigen hebben ze de verkeerde vent gehuurd'. Nationalist Sprekend over de internationale politiek zegt de minister dat de Partij van de' Arbeid een zeer nati onalistische partij is en zoals ge zegd. 'Joop den Uyl is de grootste nationalist die er bestaat'. De minister van defensie is 'ook een beetje tegen de NAVO in de zin dat het een Fremdkörper Is. In feite is het Amerika. We zouden zelfstandiger de zaken moeten be kijken'. Tucht is niet de grondslag van het leger, aldus de heer Vredeling, die de bestuursleden van de Vereniging voor Dienstplichtige Militairen wel sympathiek vindt, 'maar ze weten van toeten noch blazen'. Met een duidelijke waarschuwing houdt hij de VVDM voor dat als 'ze Baader Meinhofs en IRA nadoen het van mij niet hoeft. Dat moet de WDM wel goed weten. Als ze die kant uit gaan breek ik ze de poten'. Over de relatie bewindsman-vakbonden zegt de heer Vredeling nu zelf 'bij dat soort te horen waar ik zo ontzet tend de schurft aan had'. Over het vraaggesprek zegt minis ter Vredeling tenslotte tegen Vrij Nederland: 'Ik heb het gevoel dat ik moet aftreden na dit interview. Maar als ik met dit interview door het behang ga, dan wil niet eens meer minister zijn'. De minister merkte even tevoren op dat hij pas begint te leven 'als er moeilijk heden zijn'. De treiler 'Laga', die aanvankelijk aan de ketting lag, maar sedert het weekeinde op de Noordzee ver toeft, heeft gistermiddag de ankers gelicht en is op eigen kracht weggevaren met onbekende bestem ming. Vroeg of laat komen wij er achter waar dat heen gaat. Abonneer eens iemand. Desnoods u\V dochter NIEUWE AKONNEE NAAM STRAAT I GIRO: Wenst abonnement op: TROUW 0 DE ROTTERDAMMER Q NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD Q (aankruisen a.u.b.) PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaat*: IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie Ondernemings raden' door prof. dr. H. J. van Zulhem. Pletina schaaltje flessenonderzetter) Altijd paraatinap briefpa pier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 27U2, A'dam. Een postzegel ts niet nodig. Die betalen wij. Van een verslaggever SCHIPHOL De douane op Schip hol heeft gistermorgen twee Cana dese verpleegsters aangehouden, die in hun koffers ln totaal 3 kilo gram hasj vervoerden. De vrouwen, de 49-jarige J. L. D. en de 34-Jarlge A. K. B. vvaren vanuit New Delhi (India) op Schiphol aangekomen om vandaar door te vliegen naar Vancouver. Binnenland Landbouw positief over uitkomst Kamerdebat 5 Schuine lessenaar populair 7 Buitenland Blanke kannibalen 9 Kerk Prof. Van Itterzon jubileert 2 Sport Notten teleurgesteld over uitspraak 13 Economie Handel in antiek en curiosa bloeit 19 Nieuwe boeken 2 l.ezers schrijven 2 Itnd'o en tv 6 Strips, feuilleton 6 Recept, puzzel 6 Weer. oproep toeristen 7 Dichtbij en verder 7 I-Timllieherlcliten 10 Weekbladen 15 Deu rs 17 Uw probleem 19

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1