fremier schuldig Jan dood van Ï00.000 mensen Turkije voorstel niet eens met Sowjet-Unie Kernoorlog is dodelijker dan de militairen dachten rrestaties in Duits "ïvangenisschandaal Over 4 dagen kunnen uw 6 kruisjes goed zijn voor een enorme geldprijs. In de nieuwe Nationale Lotto. fixon toonde vrees or strafvervolging 4 iopische commissie: Habte verzweeg nood Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. U herkent ze aan dit embleem: Russen weer ruimte in Controverse Denktash - Ecevit over federatie Canadese natuurkundige waarschuwt: Weienéchap en techniek Sadat: wij vochten tegen Israël voor ons brood Breuk dreigt binnen MPLA Politie in VS pakt 'wrekers' 4 1 S 63 W; KWARTET WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1974 Ti,z BUITENLAND T7,K9 ABEBA (AFP, DPA, Reuter, UPI) De voormalige Ethiopische regering van premier Akilu Brej is schuldig aan de dood van zeker 100.000 mensen. Habte heeft alle nieuws over droogte en '^yrsnood in het land verzwegen, zodat geen hulpacties op gang kwamen. Daka! port, febben ministers uit zijn ploeg Een vijftien man sterke onderzoek- iinga|iopische bevolking volkomen commissie is tot deze conclusie ge komen, nadat al eerder sterke ge ruchten over de nalatigheid van de oude Ethiopische regering de ronde rgelicht over de werkelijke ebr«^ in de meest getroffen hon- ieden. aers martelden gevangenen 22.! ^WHEIM (UPI) In de Westduitse deelstaat Baden-Würt- i4 érg, heeft de justitie elf gevangenisbewakers gearresteerd. De 77.'Jen worden ervan verdacht dat zij gevangenen, die onder hun 2g|J stonden, hebben gemarteld, geslagen, op andere wijzen heb- fiJekweld en zich teyens hebben bezondigd aan corruptie. ik van de cipiers is een van ïi-èotste naoorlogse gevangenis- gaaien in de Bondsrepubliek. 32.|ak, die drie weken geleden i?-%et rollen kwam, is met de ®Atie van de elf cipiers nog 5.'|fgedaan. Een functionaris in ®-sieim heeft meegedeeld dat I2jeel meer arrestaties worden ïo.'^ht en dat men druk bezig is Richten te onderzoeken, die al is s 1970 uit diverse gevangenis- 2i.ajn binnengestroomd. Al eer- jJ 3jas de behandeling van West- 62*8 gevangenen aan de orde ge- 63 n in verband met de geïso- 53j en volgens velen onmenselij- 26*psluiting van leden van de J-8|-Meinhofgroep en anderen an worden verdacht met de- eging te maken te hebben 8i7iinister van justitie van Ba- i3.2vtlrttemberg. Traugott Bender. ^«gisteren meegedeeld dat vier 9.05de nu opgepakte cipiers in 29.8 van beschuldiging zijn gesteld 152hs doodslag. Dit in verband 4i.'2?e gevangene Hans-Peter Vast, 33.T,fgelopen december doodgesla gen zijn cel werd gevonden. 25.6»wee andere cipiers zijn aange- 85 d wegens marteling. Tegen 13 pvaren klachten binnëngeko- 71 men van een Amerikaanse en Brit se gevangene: Stacy Hata en Ro bert Williams. Na hun vrijlating in mei klaagden-de twee gevangenen erover dat zij met sigarettenpeuken waren bewerkt en fors slaag had den gehad tijdens hun gevangen schap. De minister van justitie Bender deelde voorts mee dat een van de gearresteerde cipiers is aangeklaagd wegens het illegaal kopen van 100 flessen wodka voor een gevangene. De cipier, aldus Bender. had echter maar 27 flessen afgeleverd, en de rest aan andere gevangenen ver kocht. Een andere cipier zou een tv-toestel veel te duur aan een gevangene hebben verkocht. Een derde beklaagde zou een gevangene te vroeg in vrijheid hebben gesteld. GUILLAUME In Bonn is gisteren door een 14 leden tellende parlementaire com missie begonnen met de openbare hoorzitting over het spionageschan- daal, dat in mei tot het aftreden van Willy Brandt als bondskanse lier heeft geleid. Vöoral zal worden onderzocht hoe het mogelijk is ge weest, dat de DDR-spion Günther Gauillaume zp hoog in de Westduit se rieerarchlè is kunnen opklimmen 2i5m (ADVERTENTIE) 11.2' Ook voorde vernieuwde Sporttoto bentuhier aan het goede adres. Lever op tijd in! HIS (AFP, UPI) Richard Nixon, oud-president van de VS, heeft mnen gegeven dat hij bang is dat hij uiteindelijk nog in dc cel zal iden wegens zijn aandeel in het Watergate-schandaal. Nixon had idag Dan Kuykendall, Republikeins lid van het Huis van Afgevaar- n opgebeld. Kuykendall vertelde dat Nixons stem erg triest klonk. i begon zijn praatje met een dankwoord aan Kuykendall en anderen oor hem waren opgekomen toen hij In het nauw gedreven was. 'Hoe ct u het, meneer Nixon?', had Kuykendall gevraagd. 'Wij hebben illijkheden met die kerel... eh... eb...' 'Met Jaworski? zo vulde ^Kendall Nixon aan. 'Ja', zei Nixon. Daarop had Nixon op sombere toon jfflagd: 'Denk je dat zij mijn lijk willen?'. Kendall vertelde Nixon dat het Congres er volgens hem weinig voor 94Üe op wraaktocht uit te gaan en hem bemoedigd met de woorden dat land opnieuw een beroep zal doen op zijn 'grote en bijzondere talen- 80' 'Dank je, daarvoor', had Nixon gezegd. hadden gedaan. Het kabinet van de voormalige premier is in februari van dit jaar afgezet door de, op standige Ethiopische troepen, die hem en alle andere ministers sindsdien gevangen houden in het hoofdkwartier van de vierde divisie in Addis Abeba. 'Papieren keizer' De invloed van de militairen wordt met de dag groter; op het ogenblik is Haile Selassie niet veel meer dan een 'papieren keizer' die nog onder huisarrest is geplaatst dok. De mo narch is zijn macht en zijn palei zen kwijt en functioneert momen teel alleen als feitelijk staatshoofd van Ethiopië, kennelijk omdat de militairen aarzelen hem af te zet ten aangezien de keizer nog steeds op sympathie bij een deel van het Ethiopische volk kan rekenen. Als staatshoofd beëdigde Haile Selas sie gisteren nieuwe ministers in het Volkspaleis, tot voor kort als Jubi leumpaleis Haile Selassies' residen tie. De monarch komt nauwelijks nos bulten dit paleis en hoewel de militairen ontkennen dat hem huis arrest. Is opgelegd, is het de keizer verboden zijn zomerresidentie in Debre 50 kilometer ten oosten van de hoofdstad, te bezoeken. Hem zou zijn te verstaan gegeven dat zijn bewegingsvrijheid beperkt is tot een straal van vijf kilometer rond het paleis in Addis Abeba. De militairen hebben Haile Selassie gisteren beschuldigd jaarlijks meer dan 1 millard gulden uit de. schat kist t,e hebben genomen om lieden te belonen die hem persoonlijk diensten hadden bewezen. Ook heeft de keizer grooterondbezitters belastingvrijdom verschaft. Wapenleveranties Inmiddels hebben de. Verenigde Staten hun militaire steun aan Ethiopiëv vergroot met het oog op dreigementen van het buurland So malië dat gesteund wordt door de Sowjet-Unie. De VS zullen onder andere zware tanks van het type M-60, pantserwagens voor troepen vervoer en straalvliegtuigen van het type Cessna-A-37 voor steun aan grondtroepen leveren. Ook zou den ongeveer twaalf moderne straal jagers van het type F-5E Northrop geleverd zijn. De omvang van de le veranties hangt voor 'n deel af van het geld dat Ethiopië van de Arabi sche oliestaten en van Europese landen kan krijgen. In 1964 woedde een' korte grensoorlog tussen Ethio pië en Somalië en ook thans neemt de spanning weer toe. De Sowjet-Unie heeft opnieuw een bemand ruimteschip gelanceerd. Het is de Sojoez 15 met de 32-jarige luite nant-kolonel Gennady Sarafanow (rechts), de 48-jarige luchtvaartingenieur Lev Demin (links) aan boord. Deze foto werd gemaakt kort voor de lancering van de Sojoez. Als de Sojoez 15 een soortgelijk vluchtplan heeft als zijn voorganger kan verwacht worden dat het vandaag aan het ruimtestation Saljoet 3 wordt vastgemaakt. De directeur van de Russische kosmonautenopleiding, generaal Sjatalow heeft verklaard dat de verbeterde Sojoez ongetwijfeld de constructieplaats zal worden voor de bouw van grotere ruimtestations. ANKARA ATHENE (AP. Reuter. UPI) Turkije is tegen het voorstel van de Sowjet-Unie.om een topconferentie te beleggen van alle partijen die bij de Cyprus-crisis zijn betrokken, tezamen met de leden van de Veiligheidsraad. Ankara bepleit een snelle hervatting van het vijfpartijen overleg over Cyprus in Genève. Griekenland en Cyprus hadden het voorstel eerder aanvaard. Turkije is bang dat het voorstel van de Sowjet-Unie ontaardt in een aantasting van de onafhanke lijkheid van Cyprus. Tevens een 'dergelijke topconferentie de weg voor de Veiligheidsraadsleden kunnen openen te beslissen over de toekomst van andere landen. 'De ervaringen van het recente verle den tonen niet voldoende aan dat de Veiligheidsraad altijd heeft ge handeld in overeenstemming met de principes van onpartijdigheid, eerlijkheid en objektivlteit'. aldus Ankara. Turkije is voorstander van eeji fe deraal (verdeeld) maar onafhanke lijk Cyprus, zo heeft de secretaris generaal van de Verenigde Naties. Kurt Waldhelm, laten weten na een gesprek met de Turkse premier Bu lent Ecevit. Ankara denkt daarbij aan twee lokale bestuurscentra, al dus Waldheim, één voor de Grieks- Cypriotische en één voor de Tu'rks- Cypriotlsche gemeenschap. Wald heim sprak bij aankomst in Athene waar hij besprekingen begon met de Griekse regering. De Griekse re gering heeft hem te verstaan gege ven fel tegen opdeling van het eiland te zijn. Het standpunt van Turkije lijkt lijnrecht in te gaan tegen* de me ning van de leider van de Turks- Cyprioten. Rauf Denktash. Hij heeft gedreigd met het stichten van een Turks-Cyprische republiek, ze ker als Griekenland de kwestie Cyprus in de VN brengt. 'Wij hebben de afgelopen dagen tot één uur In de morgen met deskun digen aan de nieuwe grondwet ge-t werkt aldus Denktash. 'en de Joe goslavische grondwet heeft daarbij als model gestaan'. Denktash legde er de nadruk op dat er nog geen datum is vastgesteld voor de uitroe ping van de nieuwe republiek. 'Wij zullen hier mee wachten zolang het mogelijk is', aldus de Turks-Cypri sche leider. Maar. zodra deze een feit is. zullen zeker dertig landen onmiddellijk tot erkenning over gaan. en kunnen binnen drie maanden verkiezingen worden ge houden voor een staatshoofd en parlementsleden. In de tussenperio de zal Denktash als president op treden. Hij is thans vice-president van Cyprus. President Glafkos Klerides van Cyprus heeft het Turkse dreigement tot het stichten van een eigen staat gelaakt. 'Als er dergelijke ultima tums worden gesteld onderhandelen wij niet', aldus Klerides. Hij be schuldigde de Turks-Cyprioten van kanonneerbootdiplomatie en heeft gewaarschuwd dat een Griekse gu erilla op het eiland onvermijdelijk kan worden. Op de verondersselling dat zoiets niet mogelijk was, dat de aangeval len partij altijd nog een vernieti gende vergeldingsaanval zou kun nen uitvoeren, was de strategische verhouding tussen de beide super- mogendheden het evenwicht van de verschrikking', de afgelopen ja ren gegrondvest. Intussen is er meer aan de hand. Wat terzijde van de grote machts centra, aan de Laval universiteit in Quebec, heeft de Canadesé profes sor John Hampson het sterke ver moeden geuit, dat het bestaande 'evenwicht van de verschrikking' letterlijk zinloos is. De in het voor uitzicht gestelde vergeldingsaanval zou namelijk niet alleen de aanval ler vernietigen, maar, langs een niet eerder vermoede omweg, alle levende wezens op aarde. Daarmee houdt zoiets op. een 'zinvolle' maatregel te zijn. Een dergelijke actie is ongeloofwaardig, en het dreigen ermee dus ook. Absoluut De absolute vernietiging waar prof. Hampson op doelt, is niet het ge volg van het gevreesde radioactieve neerslag, maar van chemische ver anderingen in de bovenste lagen van de atmosfeer. Bij een kernex plosie worden uit stikstof en zuurstof (de hoofdbestanddelen van de lucht) stikstofoxiden gevormd. Die stikstofoxiden tasten de ijle laag ozon aan. die op vele kilometers hoogte het schadelijk deel van de ultraviolette zonnestralen wegfiltert. Algemeen wordt aangenomen, dat de ontwikkeling van het leven op aarde, miljoenen jaren geleden, pas mogelijk werd toen die ozonlaag zich'had gevormd. Bezorgdheid over aantasting van die laag is overigens niet nieuw. Het was een van de veelgebruikte argumenten tegen grootscheepse invoering van super sonische passagiersvliegtuigen als de Concorde. Op hun normale vlieghoogte, van meer dan tien kilo meter verspreiden die ook niet on aanzienlijke hoeveelheden stikstof oxide met hun uitlaatgassen. Zelfs het verband tussen dit ver schijnsel en de gevolgen van kern explosies. was al eerder opge merkt. Een klein jaar geleden be schreven we in deze rubriek bere keningen van Goldsmith cn mede werkers. dat bovengrondse kern proeven in de jaren zestig meer stikstofoxide hadden gevormd dan een hele vloot Concordes ooit zou klaarspelen, en dat het met de be schadiging van de ozonlaag nogal was meegevallen. Hampson bekijkt de situatie van een andere kant en komt tot huiveringwekkende conclusies (Na ture. vol. 250 pag. 188-191). Een nucleaire vergeldingsaanval van de omvang die de militairen zich voorstellen, explosies met een gezamenlijke kracht van vijfdui zend megaton, zou voor zover wij nu kunnen overzien de ozonlaag halveren. Hampson neemt aan dat een fatale verstoring van het biolo gisch evenwicht op aarde zou bete kenen. Als het waar ls, schrijft hij. 'wordt de afschrikking als zodanig een mythe'. Meer problemen En dat is niet eens de enige mythe die hij in het probleem van de strategische kernwapens meent te ontdekken. Die explosies van vijf- Dod©Mjk duizend megaton vinden namelijk uit de aard der zaak plaats op grondniveau: zij zijn bedoeld om steden en Industriecomplexen te vernietigen. Explosies op grote hoogte, aldus Hampson produceren per megaton aanzienlijk meer stik- door drs. RohFoppemn stofoxiden en zijn dus nog gevaar lijker. Hij richt dan zijn aandacht op de nucleaire anti-raketten, de ABM- verdedigingssystemen die de nade rende atoomraketten van de tegen stander op grote Jioogte moeten uitschakelen door middel van een kernexplosie. Zoals bekend is door de SALT-verdragen het aantal AB- M-complexen beperkt tot één in Amerika en één in Rusland, met elk honderd raketten. Men had het idee dat daarmee de aanleg van odmplete raketverdedi gingssystemen in belden landen In de kiem was gesmoord en bijdrage aan de stabiliteit omdat belde partij en op die manier kwetsbaar bleven voor afschrikking van 'n vergeldings aanval. Die twee wél toegestane ABM-complexen stonden er nu eenmaal al. maar na het van kracht worden van liet verdrag hadden zij hoofdzakelijk een symbolische betekenis. CAIRO (AP) President An war Sadat van Egypte heeft maandag tijdens een bijeen komst van studenten gezegd dat de economische situatie van Egypte het noodzakelijk maakte in oktober van het vorig jaar de oorlog te begin nen. Onze economische situa tie had het nulpunt bereikt, zo zei Sadat. en zes dagen voor het begin van dc oorlog moest ik tegenover de leden van de nationale veiligheids raad van Egypte verklaren dat er geen ander alternatief was dan de oorlog te begin nen. Als wij geen oorlog hadden gevoerd hadden wij vermoe delijk de bevolking niet hun dagelijks brood kunnen ver schaffen dit jaar. zo zcf Sa- dal. Hij zei dat de oorlog een 'goede uitwerking' had gehad en dat de Egyptische econo mie zich begon te herstellen, na 500 miljoen dollars tc hebben ontvangen van Arabi sche en andere landen. Sadat zei dat de politieke situatie in Egypte eveneens beter aan het worden is. Een ABM-raket verricht zijn func tie het beste, schrijft Hampson. wanneer hij zelf een kernlading van tien megaton bij de vijandelij-" ke raket tot ontploffing brengt. Het rekensommetje wordt dan dodelijk LOSAKA (Reuter) De bevrij dingsbeweging voor Angola, de MPLA. dreigt uiteen te vallen na onenigheid over het leiderschap van de partij. De Zambiaanse minister van bui tenlandse zaken. Vernon Mwaanga. heeft dit gisteren gezegd. De MPLA is de belangrijkste bevrijdingsbewe ging in Portugals grootste kolonie, die door Lissabon onafhankelijk heid is beloofd. De meningsver schillen gaan tussen volgelingen van MPLA-leider Angostinho Neto. de militaire voorman van de bewe ging Daniel Chiphcnda en een klei nere groepering. De drie partijen zijn op 12 augustus overleg begon nen om de kloof te overbruggen. Ook Zaire. Kongo. Tanzania en Zambia namen aan het gesprek deel. Mwaanga zei dat 'een groot aantal verschillen het onmogelijk maakt het congres in eenheid voort te zetten', maar. aldus de bewinds man 'Zambia blijft ervan overtuigd dat de toekomst van Angola en de MPLA 'afhangen van eenheid'. 'Daarzonder kan er geen Angola zijn'. Na de verklaringen van dc minister gar de groep Neto een verklaring uit dat er een intern congres zal worden gehouden om de situatie te bespreken. Het toch al van ongerijmdheden aan elkaar hangende probleem van de strategische kernwapens eenvoudig: twee ABM-complexen is nog weer eens een stuk spookachtiger geworden. Jaren eerder dan zelfs gespecialiseerde deskun digen hadden verwacht, lijkt Amerika de theoretische mogelijkheid te bereiken om alle Russische kernwapens met één gelijktijdige aanval-uit te schakelen. maal honderd raketten maal tien megaton is in totaal tweeduizend megaton. Gegeven de grotere scha delijkheid van kernexplosies op grote hoogte, zou dat ongeveer even erg zijn als de vijfduizend megaton van een vergeldingsaanval. Conclusie: zelfs het gebruik van het symbolische verdedigingswapen dat de ABM is. zou alle leven op aarde onmogelijk kunnen maken. Ook deze 'eenvoudige' verdedigings maatregel. lijkt een mythe. Het is verbluffend schrijft Hamp son, dat geen van de besprekingen over de vermindering van kernwa pens ook maar de minste aandacht aan deze kant van de zaak heeft besteed. Over de chemische gevol gen van het gebruik van kernwa pens kunnen we op dit moment alleen maar in vage en voorlopige termen spreken, omdat we onvol doende harde gegevens hebben. Maar het is zeker nodig om vast te stellen of er geen absolute grens is aan de omvang van een mogelijke oorlog met kernwapens, die aan zienlijk lager, ligt dan de omvang die op het ogenblik als 'afschrik king' wordt gebruikt. Hefboom Zulke informatie zou kunnen wor den gebruikt als hefbopm om de kernmogendheden te bewegen tot positiever benadering van de nood zaak voor wapenbeheersing. Voor zover wij nu kunnen bezien, lijkt het erop dat de kernmogendheden niet alleen aanzienlijk meer atoom wapens hebben dan nodig zou zijn om elkaar te vernietigen, maar veel en veel meer dan verenigbaar is met het voortbestaan van alle le ven. Het strategisch 'spel' van maatregel en tegenmaatregel, wa pen en anti-wapen, dat toch al sterk het karakter van blufpoker had. lijkt een Inzet te hebben die groter is dan een van beide spelers zich had gerealiseerd. Als Hampson gelijk heeft, gaat het bij nader inzien om bluf In het kwadraat. - N Richard Mangum STEPHENVILLE (APi - Drie ont snapte gevangenen, die vier dagen lang een ware terreur hebben uit geoefend in Texas zijn door de politie opgepakt. Ben van hen heeft het niet overleefd. De mannen, die wel de 'wrekers' werden genoemd omdat zij oude rekeningen aan het vereffenen waren met mensen die hen in de gevangenis hadden ge bracht, waren donderdag ontsnapt. Zij hadden een man en een vrouw gedood, vijf anderen gewond, twee Jonge vrouwen ontvoerd en ver kracht, honden neergeknald en In het wilde weg schoten gelost op een café langs de weg. De politie vond het drietal na een massale Jacht op een landweg bij een boer derij in de buurt van de stad Ste- phenville. Bij de arrestatiepoging werd de 22-jarige Richard Mana- gum gedood. De wegens moord ver oordeelde Jerry Ulmer (22) kreeg een schot in zijn been. De derde. Dalton Williams (29) werd onge deerd in dé kraag gevat. Kissinger naar China WASHINGTON (UPI) De Ameri- kaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger heeft laten weten dat hij eind dit jaar of begin 1975 een nieuwe reis naar Peking hoopt te maken. President Ford heeft geen directe plannen voor een bezoek aan China. Ford heeft wel al een uitnodiging aanvaard voor een bezoek aan Roemenië. Hei. tijdstip ervan zal later worden ge regeld. Het Witte Huis heeft verder meegedeeld dat president Ford op 25 september de Italiaanse presi dent Giovanni Leonc in Was hington ontvangt voor een officieel bezoek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9