Confessioneel met een Leidse brandweer wil korter werken pinkstertik' Jac. Vreeken veertig jaar bij overheid Grof vuil Leiden Sch 108 te water DANSLES? S Veemarkt Leiden Afscheid van Leidse raadsleden Pieterskerk in flood-light Overeenstemming in college Katwijk Vi«eer;jbericht EEN BEZORGER INLEIDEN XjW/KWARTET WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1974 STAD EN REGIO L3 nee4 n m; rol slaal •hthl zfl I :hrij 2 le pla die jen ticui li j •an I ouwj 5*^ "Helman KATWIJK Als je de kerk alleen maar als een gemeen schap der heiligen wilt zien, dan is elk conflict een schande. Maar zie je in die kerk ook de heel gewone mens, met zijn verwachting en teleurstelling, zijn overtuiging en twijfel, zijn gehechtheid aan orde, regel en traditie en zijn behoefte aan vrijheid en ruimte, dan ben je niet onmiddellijk onderstebo ven als de harmonie eens moet wijken voor de tegenstelling.. Het is al te idealistisch, de kerk te willen voorstellen als een lichaam zonder vlek of rimpel. Een breuk in dat verheven beeld veroorzaakt diepe mismoedigheid. Daarentegen geeft de gedachte dat aan de kerk niets menselijks vreemd is, de mo gelijkheid om in geval van conflicten de feiten eens nuchter op een rijtje te zetten. Het conflict in de hervormde gemeente van Katwijk aan Zee met ds. D. W. Koelman, wiens jeugddienst in de Oude Kerk aanleiding werd tot felle reacties, willen wij op deze wijze benaderen en analyseren. Bijgaand artikel is een samenvat ting van het uitvoerige gesprek, dat wij gistermiddag met hem hadden. Zoals wij gisteren al meldden, was een litur gische vrijheid die ds. Koelman zich zondagavond tijdens deze dienst gunde, de aanleiding tot de naar buiten gekomen onenigheid. n0é( gespannen) ds. Koelman met ons in gesprek overhet conflict' Bins t sn- hly S. J. de Groot Dorg ïkerigbt u contact gelegd met de vo<kng Youth for Christ? toelman: 'Ik heb een Paar van die groep op de catechi- pjgehad. Van lieverlee ben ik er p„| gekomen dat velen van deze zich door mijn prediking rpbrt n wisten- schrijf dit hnr" de °Penheid en de blijd- 7~}die ik in mijn prediking pro- jre brengen. Ook kwamen wel a>van de groep bij mij thuis', ."nii uw eerste jeugddienst? Ongeveer anderhalf Jaar gele- 3 éidde ik de eerste. Daar was onenigheid over. De in Kat h overbekende zangeres Diny _:ch, die hier erg gewaardeerd heeft toen enkele geestelijke gezongen. Maar dat mocht zrin kerkdienst niet. Een paar van mijn kerkeraad vonden ^aji aanleiding te bedanken'. die de Geref. Bond toege- Om kerkeraad is niet Bonds. en ook vele hervormden die niet ^eze modaliteit behoren, staan !n een zekere druk. Wat maar dui^ins anders of nieuw is, durft gèeenvoudig niet'aan te grijpen. al die gevoelens misschien lest aanduiden met het woord Ik heb de indruk, dat het minder tegen de inhoud dan m de vorm gaat. Het feit dat ik fffl in een donker pak loop en hoed draag, roept al weerstan- op'. -en soms tegen de jeugddienst weiodanig? na %er. confessionele predikanten Katwijk aan Zee mogen elk jeugddiensten per jaar hou- streef ernaar, er werkelijk j jeugddienst van te maken, zon- j)'. fi allerlei nieuwigheden te ver- p. Zo ging het ook met de Jdienst van zondag. Een week Seleden heb ik een paar jlui die tot de groep van Youth Christ behoren, gevraagd, aan n dienst medewerking te verle- Jn de vorm van een persoonlijk Ksgetuigenis. Daarbij heb ik B Irikt gehouden aan de afspraak •■de kerkeraad dat er geen bij- f ïre muzikale omlijsting zou r/jgGeen koor, geen combo of wat meer zij. Alleen een kort d in het verlengde van de Ik heb dat een week vóór de it aan de scriba van de kerke- meegedeeld. Met hem heb ik di oide hele liturgie doorgenomen. .pat%as tegen dat onderdeel en ik vanhem niet kunnen overtuigen'. h( ejS ïkeri is. Jf 1 ige n dus tegen het gevoelen van igen kerkeraad ingegaan. predikant is inderdaad Pj^litter van de kerkeraad en tri"} ook naar die kerkeraad kun- maar dat hoeft toch betekenen, dat de predikant 'zijn eigen ideeën en initiatie- uitwerken en dat hij op bepaalde punten niet een eigen weg mag gaan. Ik ben dan ook gewoon doorgegaan, niet om brok ken te maken, maar om van die ene jeugddienst toch iets te kun nen maken dat de kerkgangers zou aanspreken. Per slot van rekening heb ik maar één kans. Ik heb wel twee jeugddiensten toegewezen ge kregen, maar één geef ik er toch al weg. aan een predikant die het vast en zeker beter kan dan ik. Als dit geen jeugddienst was geweest, had ik het eenvoudig niet gedaan'. Uw eigen kerkeraad was in zijn geheel tegen? 'De wijkkerkeraad wilde inderdaad unaniem niet meewerken. Zondag morgen is in alle diensten een door de wijkkerkeraad opgestelde kanse lafkondiging voorgelezen, waarin stond dat de kerkeraad Zuid geen verantwoordelijkheid kon dragen voor de jeugddienst 's avonds in de Oude Kerk. Het gevolg was dat er geen ambtsdragers waren. Op ad vies van de voorzitter van de clas sis Leiden, dr. Jansen uit Noord- wijk, heb ik toen aan het begin van de dienst meegedeeld, dat het hier een zangdienst betrof. Ik weet niet of dat tot ieder is doorgedrongen, maar ik heb het gezegd en ben dus gedekt. Er waren 700 a 800 mensen. Ze hebben a capella gezongen, want er was ook geen organist. Ik vond op het laatst iemand bereid als dirigent de gemeentezang te leiden. Het ging heel goed. Even is er nog sprake van geweest, dat de kerk gesloten zou blijven, maar zover is het niet gekomen. Ik geloof niet, dat er tegen een soort getuigenissamenkomst in de week bezwaren zouden zijn geweest. En daarvoor zou echt wel een kerk beschikbaar zijn gesteld. Maar met een kerkdienst op zondag mag je zoiets niet doen. vindt men hier. Daar mag alleen de daartoe be voegde predikant zijn mond open doen. Maar ik geloof toch werkelijk niet, dat ik buiten het kerkordelijke boekje ben gegaan'. Geweten Is die weerstand tegen u zomaar ineens opgekomen? 'Nee. Ik kan wel zeggen dat die langzaam is gegroeid. De tweespalt is steeds sterker geworden. Ik heb het gevoeld op vergaderingen, op verjaardagen en bij meer gelegen heden. Het probleem is, dat ik niet de ruimte krijg om als predikant te functioneren naar de inspraak van mijn geweten. De voorzitter van de classis had ook al gehoord, dat de weerstand tegen mij niet van van daag of gisteren is. Hij komt over de hele zaak deze week met mij praten. De moeilijkheid is ook, dat de predikant hier zo erg belangrijk wordt gevonden. Ik ben geneigd te lachen om mensen die zichzelf zo belangrijk en gewichtig vinden'. Hebt u twee en een half jaar gele den, toen u predikant in Gelder- malsen was, helemaal niet voorzien dat zoiets in Katwijk aan Zee zou kunnen gebeuren? 'Er is wel iemand in de buurt van Geldermalsen geweest, die mij heeft gewaarschuwd. Hij heeft de spanningen in de herv. gemeente van Katwijk aan Zee, toen de geref. bond begon op te komen, van nabij gevolgd. Bij mijn beslissing om toch naar Katwijk te gaan heeft het feit, dat mijn vader in 1870 in Katwijk aan den Rijn is geboren en dat mijn grootvader daar van 1869 tot 1875 predikant is geweest, wel een rol gespeeld. Ik voel het toch als een opdracht hier te zijn Een opdracht van de Heer. Ik zeg dan ook niet dat ik er spijt van heb. En ik ga ook niet vluchten. Een behandeling van de zaak bij de commissie voor opzicht en tucht zou in het uiterste geval tot een schorsing kunnen leiden. Omdat hier een conflict ligt met de kerke raad. Maar dat zie ik nog niet helemaal. Ik ben ook bereid over een en ander te praten. Maar van de dispensatiemogelijkheid maak ik geen gebruik. Ik heb een aantal mensen, een deel van de gemeente achter me, en die kan ik niet zo maar in de steek laten'. Blijdschap Bent u in de loop der jaren, in geestelijke en theologische zin, ver anderd? 'Ik ben confessioneel predikant. Maai daar sta ik wel wat anders tegenover dan vroeger. Omdat ik hier in Katwijk al zoveel met con fessionelen te maken heb, voel ik er, eerlijk gezegd, niet meer voor de jaarlijkse conferenties van de Con fessionele Vereniging bij te wonen. Je zit er toch al elke dag middenin. Ik noem mezelf tegenwoordig con fessioneel met een pinkstertlk. Ja, zet u dat zó maar in de krant'. Dat is voor Katwijk iets nieuws. Wat bedoelt u daarmee? 'Nou, dat de blijdschap in de predi king duidelijk naar voren komt. En de zekerheid dat je van de Heer mag zijn. En dat vind ik heel be langrijk, juist omdat ze hier zo tobben. Zo in de trant van: is dat evangelie wel voor mij? Ik bedoel dus niet een oppervlakkige blijd schap. In de zin van: het doet er allemaal niet zoveel toe, het komt vanzelf wel in orde. De prediking in Katwijk is wel christocentrisch, maar het wordt in het leven te weinig toegepast. Ze willen almaar dezelfde klanken horen. Daar zeg ik verder niks van. Maar ik mag dan toch voor mijn prediking en mijn verstaan van het evangelie ook wel de nodige ruimte vragen'. En als een kerkeraad dat nou heel anders ziet? 'De kerkeraad mag de predikant wel begeleiden, maar ik vind de opdracht die ik van de Heer krijg toch belangrijker. Natuurlijk heb ik fouten en gebreken en doe ik mijn werk met vallen en opstaan, maar ik meen niet dat ik in dit geval fout heb gehandeld. Het is ook niet in strijd met de kerkorde'. Zijn deze tegengestelde uitgang- j JÜn if®'.- mm fin mi p* mm ai nijë' ipi m m 7> MS Beroepskrachten werken 72 uur per week door Willem Chr. Nijeboer LEIDEN 'Wist u dat wij ook graag korter zouden werken. Dat als wij lezen dat een bedrijf aan het strijden is voor een 38,5-urige werkweek, wij gaarne van 72 uur naar bijvoorbeeld 50 uur willen. Dat wij hopen dat dit na de vakantie gerealiseerd zal worden. Dathoewel? onze hoop is wel eens meer vervlogen. Dat onze hoop nu gevestigd is op Leidens nieuwe gemeenteraad'. Het is een passage uit de rubriek 'Wist u dat' van het laatste nummer van De Ordonnans, het personeelsorgaan van de Leidse brandweer. 'Door arbeidstijdverkorting en door de krappe personeelsbezetting werd te veel een aanslag gedaan op de vrije tijd van het personeel,' ver meldt een rapport van BOO, de commissie die gemeentelijk Leiden heeft doorgelicht. 'Daardoor werd te vaak een aanslag gedaan op de vrije tijd van het personeel, het geen op den duur ten koste gaat van dat personeel, hun gezinnen en de korpsgeest'. Klare taal die er niet om liegt. 'Naar aanleiding van het BOO-rap- port heeft het college van B. en W. besloten tot een VNG-onderzoek (een onderzoek door de vereniging van Nederlandse gemeenten). Of die negen man wel nodig waren', zegt brandweer-commandant Broeshart. 'Terwijl de vakbonden op 22 september 1972 B. en W. al berichtten dat het nodig 'is om meer personeel aan te trekken. Een aanzienlijk meer dan negen man'. Norm Volgens commandant Broeshart wordt er bij een brandweerkorps gemiddeld zestig uur per week ge werkt: 'Dat is een norm die niet alleen in alle grote steden van Ne derland geldt, maar ook bijvoor beeld in Duitsland en Engeland.' Behalve het administratieve perso neel, waarvoor een andere regeling geldt, heeft de Leidse brandweer 54 man in 24-uurs dienst. Vierentwin tig uur op en vierentwintig uur af. Dat betekent om de andere nacht slapen in de kazerne aan de Lange- brug. En het is heus niet zo dat de brandweermensen gezapig zitten te kaarten in afwachting van een brand of een ongeval waarbij zij moeten assisteren. De dag van een Leidse brandweer man begint 's morgens om half acht met een uur sport; training om in conditie te blijven. Daarna, tussen half negen en negen uur corvee, want de garages, werkplaat sen, slaapverblijven en dergelijke moeten onderhouden worden. Tus sen half tien en twaalf uur is er instructie: theorie of praktijk. Dat kan zijn scheikunde in verband met gevaarlijke stoffen, motortech niek. techniek van ademhalingsap- paratuur en pompen en alles wat voor de beoefening van het nobele beroep van brandweerman van be lang kan zijn. Dat is er een mid dagpauze. waarna ieder zijn taak in de werkplaatsen gaat vervullen. De Leidse brandweer heeft een kleermakerij, een schoenmakerij, een plasticgieterij, een timmer plaats een afdeling adembescher- mende apparatuur waar perslucht en zuurstof in cylinders wordt ge daan. maar waar ook drukflessen op hun deugdelijkeheid worden ge test. een slangenwerkplaats. waar brandweerslangen uit de hele regio worden onderhouden en gerepa reerd. een bankwerkerij en een au- toherstelinrichting. 'Vandaar ook', zegt commandant Broeshart. 'd at alleen mensen met een L.T.S.-op- leiding, of voor officieren een H.T.- S.-opleiding, worden aangenomen. Van de tien sollicitanten die we hier krijgen, blijft er als het meezit één over' EHD In de avonduren voert de brand weer dan nog controles uit in ca- fé's, de Groenoordhal, bioscopen en dergelijke. Het merendeel van de dienstdoende brandweer, lieden zit dan in de sfeervolle zaal. die de naam kantine niet meer verdient.' Naast het assisteren bij ongelukken en het leveren van chauffeurs voor de EHD-auto's heeft de brandweer nog meer taken: het onderhoud van de EHD-auto's van de twee auto's voor B. en W.. het repareren van de schoenen en laarzen van de eigen dienst en voor de politie. Voeg daarbij de incidentele taken als het inrichten van commando- en rampenwagens, nu weer het ma ken van de enorme illuminatie voor de drie-oktobervereniging. het ma ken van plastic schildjes voor de auto's, de plastic insignes voor de duikers en dergelijke en men kan concluderen dat de 72 werkuren van de Leidse brandweerlieden niet in ledigheid worden doorgebracht. Rapport In september zal het VNG een rap port uitgeven, dat zal worden ge bruikt als intern discussiestuk. 'Het onderzoek wordt gedaan om t'j zien of alle taken die de brandweer momenteel doet, eigenlijk wel no dig zijn en of bepaalde onderdelen daarvan niet door een andere in stelling moeten wofden gedaan', vertelde mr. J. C. Lelieveld, van de afdeling voorlichting van het Leid se stadhuis. 'Juist de hele gedachte van BOO was eens na te gaan of er geen doublures in het werk bij de gemeente worden gemaakt en of er geen overbodige taken worden ver richt. Tijdens de behandeling van de laatste gemeentebegroting aan het begin van dit jaar is de com missie financiën accoord gegaan met een uitbreiding van het korps met drie man, twee minder dan de commissie BOO had voorgesteld. De eventuele verdere uitbreiding van het Leidse brandweerkorps zal voor een groot deel afhangen van wat er in het rapport van de VNG zal staan. Het korps vestigt, getuige De Ordonnans, zijn hoop op de nieuwe gemeenteraad. r d0 de brandweer is het net als aan boord van een marineschip. Dat vaart ook niet alleen uit bij jaalog. De Leidse brandweerlieden zijn om de andere dag vierentwintig uur in de brandweerkazer- hiatuDaar wordt ook geslapen en gegeten. Net als aan boord moet er ook worden afgewassen'. spunten te verzoenen? 'Ik hoop dat het mogelijk is met de eigen wijkkerkeraad nog een ver zoening tot stand te brengen'. Gevoelsmens Staat u in Katwijk bekend als een doordrijver? 'Er zuullen wel mensen zijn die mij zo zien. Maar ik weet van mezelf dat ik niet keihard ben. Ik ben een gevoelsmens. Voor de kerkeraad lijk ik misschien wel hard en onverzet telijk. Maar als je nu het gevoel hebt dat men probeert je steeds meer naar zijn hand te zetten, dan moet je soms de tegenstellng niet uit de weg gaan. De Heer zelf kon ook weieens hard zijn. Lees er de evangeliën maar op na'. Waf is de kern van uw prediking? 'De kern is onveranderd de rijkdom van het evangelie. Aan de ene kant een arme zondaar, aan de andere kant een rijke Christus. Als u pre cies wilt weten waar ik sta, dan zeg ik dat ik in de eerste plaats chris ten wil zijn, in de tweede plaats de ruimte hebben. En dat Is me niet gegund. Het zal me, zoals de zaken er nu voorstaan, ook niet gegund worden. Het is mij niet om een grote aangang begonnen. Al leen moet ieder in Katwijk een geestelijk onderdak vinden' Spanning Vanmiddag heeft ds. Koelman een trouwereij in de Nieuwe Kerk en zondagavond hoopt hij in die kerk voor te gaan. Maar dan moeten er wel ambtsdragers zijn. Voor van middag weet hij desnoods wel ie mand te .vinden. Hij geeft toe, dat deze dagen hem veel spanning bezorgen, waardoor hij zich gespannen voelt. Toen ons gesprek ten einde was, kreeg hij een telefonische instruc tie wat hii met de telefoon moet doen als iemand hem bedreigt. De politie wil er dan namelijk wel achter zien te komen, wie die drei gementen uit. Kerkelijke conflicten plegen ook in onsland niet zelden gepaard te gaan met schaamteloze vertoningen OEGSTGEEST Op 1 september is het veertig jaar geleden, dat de heer Jac. Vreeken in overheids dienst trad. Het was 15 juni 1940, dat hij in dienst trad van de ge meente Oegstgeest, waar hij op 1 oktober 1970 Jac. de Visser opvolg de als gemeentesecretaris. Er zullen maar weinig Oegstgeestenaren zijn, die hem niet kennen want hij houdt de fiets terecht in ere. De heer Vreeken werd op 1 septem ber 1915 te Zwljndrecht geboren, behaalde in Rotterdam het diploma gymnasium alpha en verwierf zich vervolgens de diploma's gemeente administratie I en gemeentefinan- ciën. In 1934 werd hij volontair op de secretarie van de gemeente Zwijndrecht en al in 1938 werkte hij 'onder de rook van Leiden': als chef van de afdeling onderwijs in Voorschoten. Jac. Vreeken, die gehuwd is met de zuster van notaris Karsten, heeft zeven kinderen en behoort tot de gereformeerde kerk (vrijgemaakt buiten verband). Hij is erg acties op het gebied van de sport. Zo was hij in de loop der jaren onder meer lid van de raad van beheer van de Sportstichting van de gemeente Leiden, eindredacteur van het or gaan van de Chr. Korfbalbond en voorzitter van de beheerscommissie van de sporthal in Oegstgeest. Ver der is hij ere-voorzitter van de LC Korfbalclub 'Pernix' en lid van ver dienste van de C.K.B. Ook was hij geruime tijd secretaris van de Oegtgeester Sportraad. Ook heeft de heer Vreeken zich doen kennen als een verwoed schaker. Vrijdag 30 augustus bieden B. en W. hem een receptie aan in de raadszaal van het gemeentehuis van 17.30 tot 19.00 uur. hervormd en in de derde plaats confessioneel. En beslist niet omge keerd' Hoe moet het nu verder? 'Ik weet het nog niet zo goed. Ik wil geen doordrijver zijn. Ook in de diensten onder mijn leiding wordt de oude berijming gezongen. Daar heb ik me bij neergelegd. Maar ik moet in de zondagse diensten wel als anonieme bedreigingen. En in het Katwijkse geval ook met het gooienvan eieren naar de ramen van de pastorie. Het horen en doen van de heils boodschap behoren in het gevoel van sommigen kennelijk toch niet bij elkaar. Dat dit een eis van het evangelie is. is de les die uit het gebeurde in Katwijk kan worden getrokken. LEIDEN Donderdag haalt de reini gingsdienst grof vuil op in de volgende straten: Rljnsburgerweg. Terweepark. Boerhaavelaan, Marlënpoelstraat. Kager- straat, Zwellandlaan, van Swietenstraat, Faljerilstraat, Houtlaan, A. Duyckiaan. van Beunlngenlaan, Van Sllngelandtlaan, J. de Wlttstraat, J van Oldenbameveld- straat, Fagelstraat. Ledenberchstraat. Ho- gerbeet-sstraat, Warmonderweg, Nachte gaallaan, Mezenstraat, Vlnkenstraat, Lijs terstraat, Roodborststraat, Merelstraat, Wassenaarsewcg, Leeuwerikstraat, Stati onsweg. Paviljoenshof, Stationsplein, Morssingel, Pesthuislaan, Plet Paaltjen- spad, Morsweg (van Morspoort tot Lage Morsweg), Paul Krugerstraat. Pres. Steynstraat, Transvaalkade en hof, Jou- bertstraat, Wolmarnastraat, v. d. Tas- straat. Lopsenstraat. Rijnzlchstraat. de Wettstraat, Reltzstraat, de la Reystraat. Pretoriusstraat. En vrijdag 30 augustus: Schelpenkade. Andries Schotkade. Leuvenstraat, Oerrit van der LaanstraaJ;, Leeuwkenstraat. Val- dezstraat. Stadhouderlaan, Magdalena Moonsstraat, 3 Octoberstraat, Duiven bo destraat, Staalwijkstraat, Buitenrust straat. Kastnajekade, Meidoornstraat, Hvacintenstraat. Seringenstraat, Dalla straat, Anjelierstraat, Herenstraat, Pr. Wilhelminastraat, Bloeminstenlaan, Le liestraat, Pioenstraat. Pioenhof, Linde straat. Resedastraat. P. de la Courtstraat. Konlnglnnelaan. Acacialaan, Tulpen- straat. Zoeterwoudseslngel (van Heren straat tot Lammenschansweg). LEIDEN Bij scheepswerf Boot aan de Sumatrastraat gaat vrijdag middag om 2 uur de SCH 108 'On derneming 2' te water. Deze diep- vrieshektrawler werd gebouwd in opdracht van Cornelis Vrolijk te IJmuiden. De trawler is 56 meter lang. (ADVERTENTIE) Jongelui - Ouderen Gehuwden Evert Castelein Zie adv. rubriek lessen Wra LEIDEN, 27 aug. - Aanvoer: totaal 2991, slachtrunderen 300, gebrulksvee 450, graskalveren 100, vette kalveren 40, nuchtere kalveren 1490, paarden 2. var kens 51. lopers 57, biggen 404, bokken of gelten 97. Prijzen (ln guldens per kg) stieren 5,70-6,25 (le kwal.) 5,45-5,60 (2e kwal.); vaarzen 5,30-5,75 (le kwal.) 4,90- 5.25 (2e kwal.): koeien 5,10-5.50 (le kwal.) 4,75-5.00 (2e kwal.) 4.40-4,70 (3e kwal.); worstkoelen 4.30-4,55; vette kalve ren 3.40-3,85; nuchtere slachtkalveren 1.25-2,00: (ln guldens per stuk): melk en kalf koeien 1325-2075; vaarzen 750- 1850; graskalvcren 450-675; nuchtere kal veren voor fok of mesterlj rood 100-375; zwart 75-350; lopers 90-110; biggen 65-75; drachtige zeugen 375-450; gelten 10-75. Overzicht (resp. aanvoer, handel en prij zen) slachtrunderen groot - vlot - sta biel, kalf- en melkkoeien Iets minder - matig - stabiel, varekoeien iets minder - kalm - Iets lager, graskalveren ruimer - stug - stabiel, vette kalveren ruimer - matig - Iets minder, nuchtere kalveren ruimer - lul - minder, lopers en biggen ruimer - redelijk - stabiel, geiten groot - matig - Iets minder. LEIDEN Voor meer dan de helft van de raadsleden was het maandagavond de laatste raadsvergadering, die zij als raadslid meemaakten. Maar liefst 21 raadsleden verlaten de raad. Daar zijn raadsleden bij, die meer dan tien jaar de belangen van de Leidse bur gerij hebben gediend zoals de heer Lamers, mevrouw Geel kerken (beide van de prot.chr. groepering), de heer Zunderman (DS70), wethou der Elsgeest (PCG) en me vrouw van der Blom (CPN). Andere scheidende raadsleden zijn: mej. Van Buel en de heer Cornelissen van de KVP, wethouder Duyverman. we thouder Den Haan-Groen en mevrouw Kappeyne v. d. Cop- pello van de VVD de heren v. Peype, In 't Veld en Kwik en de dames Seters en Kerling van de PvdA, Kret en Leeu- wenburgh van de PCG, Ampt- meijer va nde PSP, van Roo- yen van D'66, mej. Ruys-War- merdam van de PSP en tens lotte wethouder Lijten van de KVP. Voor elk van hen had burge meester Vis een passend af scheidswoord. Veel scheidende raadsleden brachten woorden van dank aan de ambtenaren van het stadhuis, die altijd voor hen klaar hadden ge staan. Op de afscheidswoor den van de burgemeester werd door enkele raadsleden mondeling gereageerd. Ook door wethouder Duyverman, bij monde van de burgemees ter zelf met de voor hem ka rakteristieke woorden: 'Ik groet u allen zeer'. Na de vele afscheidswoorden werd er in de burgerzaal door de raadsleden nog wat nage praat bij een hapje en een drankje. Netjes aan ronde ta feltjes, wel wat stijfjes. LEIDEN Zoals we gisteren al berichtten heeft de raad een aan vullend krediet van 117.500 be schikbaar gesteld voor de viering van Leidens Onstzet. Van dit be drag zal 30.000 gebruikt worden om het nadelig saldo te bekostigen van de op 17 en 18 september te houden internationale finale van het 'Spel zonder Grenzen'. Een be drag van 52.000 wordt gebruikt voor de blijvende verlichting van dePieterskerk. In Voorschoten wordt 'zacht' geheid VOORSCHOTEN Wethouder H. B. Koetser verrichtte zijn laatste officiële daad met het slaan van de eerste paal voor het KVB 'Ade- geest'. Het Kantoorgebouw Vrije Beroepen op de hoek van de Mo- zartlaan-Van Beethovenlaan naar een ontwerp van de architect E. C. Frangenheim, is bestemd als kan toorruimte voor de 'kleine zelfstan digen', die binnen een gebouw met centrale voorzieningen een kantoor kunnen houden en hun personeel zullen betrekken uit de huisvrou wen, die parttime werkzaam willen zijn. Omdat het heien geschiedt vlak bij woningen, wordt er geheid met gebruikmaking van watertoe voeging. waardoor de dreunen tot een minimum beperkt worden. KATWIJK Het toekomstige col lege van B en W heeft overeen stemming bereikt over de verdeling van de portefeuilles. De nieuwe we thouder, drs. Van Raalte. gaat niet zoals zijn voorganger C. van der Plas, Openbare Werken beheren. Dat zal drs. Bergman gaan doen. Van Raalte neemt van Bergman de post Financiën en in de toekomst misschien ook Nutsbedrijven over. De portefeuilles van de heren Van Dijk en Haasnoot bleven ongewij zigd, zij het dat Van Dijk e r de komende vier jaar Volkshuisvesting bij krijgt en Haasnoot Recreatie en Toerisme. Verder is bekendgewor den dat na het vertrek van de heer Pronk CHTT-fractieleider J. Vink als woordvoerder van de gemeenteraad op zal treden. Aan de dlnsdagmarkt werd te IJmuiden aangevoerd: 510 kg. tong, 17 kisten tar bot en griet, 114 kisten kabeljauw, 55 kisten koolvls, 223 kisten schelvis, 546 kisten wijting. 49 kisten schol. 1 kist schar. 1074 kisten haring, 239 kisten makreel, 109 kisten pilchards, 134 kisten diversen. Besommingen: KW15 10.000, KW55 22.000. KW74 27.000, SCH117 9.400. Span- vlssers: KW44 en KW85 42.00. KW26. en IJM211 48.80, UK200 en UK234 2.0,. YE25 en ZLG 1.17. Prijzen per 1 kg. ln guldens: tarbot- 10.589.15, grote tong 7.93, grootmiddel' tong 8.51. klelnmlddel tong 7.59, tong I- 7.64, tong II 4.41—4.40. Per 40 kg. ln guldens: schelvis 1 70. schelvis 2 57. schelvis 3 en 4 42-37," wljtlng 3 30, wijting 4 2914, schar 20. horstmakreel 157.20, pilchards 15.80 15.40. schol 1 75—70, schol 2 70—65, schol 3 6044, schol 4 5146, kabeljauw 1 76—66, kabeljauw 2 80—72, kabeljauw 3 9276, kabeljauw 4 9074, kabeljauw 5 7262, koolvls 2 en 3 44, koolvls 4 31 20. tarbot 336—119, griet 222—119, tong schar 10075, makreel 2 4435, makreel 3 20—17.60, haring 1 38.40—19.60 haai 69—61. De Christelijke Pers vraagt voor de bezorging van de ochtendbla den Nieuwe Leidse Courant - Trouw Leuke bijverdienste voor scho lier. Nadere inlichtingen afd. inspectie, Steenstraat 37, tel. 31441.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3