Ds. Velema praeses chr. geref. synode u Anna Terruwe contra niemand fiisiiisii Predikant-grootvader bevestigt kleinzoon 'Benzine kan Personalia goedkoper' Drie zendingsdagen over de kerk aan het werk Vandaag W Trouw Kwartet Geref. bond houdt congres over Israël Kerkleiders in Rhodesië meiden martelingen Bewakers in arrest voor diefstallen Broer aangehouden na roofoverval Kerkelijke leiders achter mgr. Capucci In Kampen: 450 geref. thelologische studenten Handtekeningen tegen ziekenhuis personeelsstop Positief advies over bouw Nieuw Dennendal Beroepingswei f Nieuwe boeke TROUW/KWARTET WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1974 KERK BINNENLAND T;W/K Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Ds. J. H. Velema uit Apeldoorn is praeses geworden van de christelijke gerefor meerde synode, die gisteren is geopend. Als verdere moderamen-leden wer den gekozen ds. P. Op den Velde uit Zlerikzee, assessor, ds. B. Bijle- veld uit Bussum, eerste scriba, en ds. K. Boersma uit Hoogeveen, tweede scriba. Ds. Velema (57) was reeds eerder, ln 1956 en ln 1962, praeses van een christelijke gereformeerde synode. In 1950 was hij tweede scriba en in 1959 assessor. Hij spreekt regelma tig voor de Evangelische Omroep en is verder bekend door zijn we kelijkse bijdragen in het blad van de christelijke gereformeerde ker ken 'De Wekker', waarvan hij re dactiesecretaris is, en in 'Koers'. Hij is voorzitter van het landelijk contactorgaan van de gereformeer de gezindte, voorzitter van ICCC- Nederland, voorzitter van de refor matorische persstichting Koers, lid van de stichtingsraad van de Evan gelische Omroep en curator van de theologische hogeschool te Apel doorn. De christelijke gereformeerde syno- Ds. J. H. Velema de wordt om de drie jaar gehouden. Het is de bedoeling, dat er vandaag en morgen nog vergaderd wordt, voornamelijk om wat kleinere za ken af te handelen. Vervolgens komt de synode bijeen vanil7 tot 20 en van 24 tot 27 september, en eventueel nog van 7 tot 9 januari. Na een bidstond, die geleid werd door ds. X de Bruyne uit Apel doorn. praeses van de vorige syno de, opende ds. H. Biesma namens de roepende kerk van Amsterdam- Nieuwwest gistermorgen de synode. Hij memoreerde, dat er sinds 1892 in Amsterdam geen christelijke ge reformeerde generale synode meer gehouden was. Hij wekte de syno deleden op tot bezonnenheid, nuch terheid en broederlijke liefde, in het geloof dat God zijn kerk in stand houdt. Ds. Biesma sprak zijn zorg uit over de zich ook binnen de christelijke gereformeerde kerken openbarende polarisatietendens, die hij karakteriseerde als 'een beden kelijk symptoom van wereldse gees tesgesteldheid, die de menigerlei genade Gods miskent.' UIT VAN Liedboek LEZERS De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christe iike Pers Directie. Ing O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor NZ. Voor burgwal 280, Postbus 859, Adam Telefoon 020- 22 03 83 Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek nr. 69 73 60 768). Gem giro X 500. Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publOcatie wordt de naam van 'de schrijver vermeld. Met instemming heb ik het artikel van A. J. Klei over een oplossing voor te moeilijke melodieën ln het liedboek gelezen (Tr/Kw van 24 aug.). Het liedboek is prachtig, maar waarom moesten al die be kende melodieën zo nodig gewijzigd worden? Omdat we terug moeten naar de oorspronkelijke? Maar dat Interesseert de doorsnee-kerkgan ger niet. Straks zullen predikanten bepaalde liederen (Alle roem, of: Een vaste burcht) niet meer opge ven, om geen moeilijkheden te krijgen. Randwijk G. A. Janssen-Pietersen Hoofdcommissaris (8) Ik ben het van harte eens met hoofdcommissaris Jong. Uw com mentator vindt strengere straffen liefdeloos, maar m.i. zullen deze alleen maar meer preventie be werkstelligen door de afschrikwek kende werking die ervan uit gaat. Zachte heelmeesters maken stin kende wonden. Rotterdam Levi Sora Hoofdcommissaris (9) U houdt ook alweer een pleidooi voor de misdadiger, over de slacht offers geen woord en evenmin over hun familie. Zijn alle misdadi gers soms 'zieken'? Concentratie kampbeulen waren dan zeker ook 'ziek'. Gelukkig dat zij behoorlijk berecht zijn. Iemand die twee moorden achter elkaar pleegt mag nooit meer in de maatschappij te rug komen, alle smoesjes van psychiaters ten spijt. Amsterdam-Nieuwcndam mevr. A. Kuil Hoofdcommissaris (10) Ik zou in uw krant een rubriek willen zien onder de titel 'Na een jaar'. Daarin zouden verslagen moeten staan van bezoeken, een jaar na een moord gebracht aan de nabestaanden van de vermoorde, om van die mensen te vernemen hoe zij hun verdriet hebben ver werkt. Zo langzamerhand heb ik schoon genoeg van alle verzachten de omstandigheden bij de mis dadigers. Ik geloof niet erg in het sprookje van de goede moordenaar. Amsterdam-Nieuwendam mevr. V. A. L. Lassing Hoofdcommissaris (11) Laten die moordenaars, bankrovers, kapers enz. levenslang of vele jaren in hun cel over hun duivelse mis daden nadenken. Laten onze gebe den voor hen en alle mensen zich vermenigvuldigen. Dat God hen be- kere. iddelburg J. M. J. Los Hoofdcommissaris (12) Terwijl ons land overspoeld wordt door de misdaad bevatte uw blad een pleidooi voor lichte straffen. U beweert o.m. dat straf geen doel is op zichzelf, maar middel en dat straf niet verbetert. Ik ontken dit nadrukkelijk. Als Mozes ongehoor zaam is mag hij als straf het be loofde land niet binnen gaan, on danks zijn vele goede kanten. Maar nu komt een moordenaar na korte tijd weer vrij om met plezier verder te kunnen leven en nieuwe slacht offers te kunnen maken. Harmeien R. G. Schouten HUIZEN (NB.) Het hoofdbe stuur van de gereformeerde bond in de hervormde kerk belegt op woensdag 2 oktober een dagconfe rentie voor predikanten over de vragen rondom Israël. Op dit con gres, dat gehouden wordt in ge bouw 'De Schakel' te Nijkerk en zal duren van half tien tot vijf uur, spreekt 's morgens prof. dr. C. Graafland over de plaats van Israël jtrftPllS nlIlirnPl* in de bijbel en refereert ds. S uuucl|0 UUUIUCI Gerssen over de verhouding van kerk en Israël in het heden. De middaguren zijn gereserveerd voor discussie. Belangstellenden (ook niet-bonders zijn welkom) kunnen zich opgeven bij: ir.' J. van der Graaf, Graaf van Hogendorplaan 50 in Huizen (N.H.). SALISBURY Kerkelijke leiders in Rhodesië hebben aan 500 voor aanstaande persoonlijkheden in het land een verslag toegezonden van wreedheden, die Rhodesische veilig heidstroepen tegenover de zwarte bevolking hebben begaan. De elf kerkelijke leiders hebben de pers hun brief niet willen geven, maar er zijn toch enkele bijzonderheden uit het rapport uitgelekt. De kerkelijke leiders spreken van 'ontstellende' wreedheden. zoals langdurige martelingen, electrische schokken tijdens verhoren enz. de namen van de slachtoffers, tijd en plaats van het gebeuren zijn in de documentatie weliswaar gefingeerd, maar de samenstellers zijn bereid om bij een serieus onderzoek de slachtoffers van de wreedheden en de getuigen ervan bij name te noe men. Naar uit kerkelijke kringen bekend is geworden, hebben de kerkelijke leiders tot deze actie besloten, na dat de Rhodesische autoriteiten hadden geweigerd een onderzoek in te stellen. In het verslag wordt uitvoerig uit de doeken gedaan hoe de kerken gedurende 17 maanden hebben geprobeerd premier Ian Smith te overtuigen, dat aan de Rhodesische grens ontstellende en onmenselijke verhoormethodes worden toegepast. De oproep aan de 500 vooraan staande persoonlijkheden, onder wie leden van het kabinet Smith, parlementariërs en senatoren, wordt door de kerkelijke leiders als enige mogelijkheid gezien, nu de regering alle aangiften van mis handelingen alleen met ontkennin gen heeft beantwoord. Het initiatief van de kerkelijke lei ders zal naar verwacht wordt tot een scherpe discussie leiden tussen de kerken enerzijds en de regering Smith anderzijds, omdat deze actie der kerkelijke leiders trijdlg is met de 'wet voor veiligstelling van wet en orde'. Oliemaatschappijen: Moord (9) Waarom zouden er toch van zulke -i gruwelijke moorden gebeuren? Op- J.J.1VI/JL JLJLJ.C/ U gruwelijke dat u en ik tot bekering zouden komen en ons zullen wenden tot Jezus Christus, de enige redder der wereld. Scheveningen F. J. Dekker AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft drie agenten bij een particuliere bewakingsdienst aange houden wegens diefstal van goede ren voor vele duizenden guldens uit gebouwen van de universiteit van Amsterdam op het Roeterseiland. Het zijn de 35-jarige J.W.F.E., de 29- jarlge H. F. en de 32-jarige R.V. W. De bewakers zijn door de mand ge vallen toen de politie moest optre den in een ruzie op straat tussen twee van hen. De politie deed daar op huiszoeking bij één van hen en trof een groot aantal artikelen aan, zoals grote brandblussers, bandre corders. caméra's en gereedschap. olie- GRONINGEN (ANP) - ger gemeentepolitie - De Gronln- heeft in de nacht van maandag op dinsdag twee broers G. R. en B. R., respec tievelijk 20 en 23 jaar uit Gronin gen gearresteerd, nadat ze rond twee uur een winkelier onder be dreiging van een keukenmes ruim 700.- afhandig hadden gemaakt. De twee mannen waren het huis van de 40 jarige G. M. S. binnenge drongen. omdat ze een glas bier wilden. Een van de twee haalde uit de keuken van de winkelier een mes en voegde S. toe: 'Geld of ik maak je koud'. De winkelier vluchtte daarop naar zijn winkel en belde de politie. Toen hij terugkwam in de kamer zag hij dat een van de mannen uit een kast een hoeveelheid geld pak te. Toen de politie arriveerde waren ze er vandoor. Kort daarop werden ze echter een paar straten verderop aangehouden. Van een verslaggever ROTTERDAM De grote maatschappijen zien geen reden de benzineprijzen in Nederland te ver lagen. Dit zei een woordvoerder van de Shell gisteren naar aanleiding van een bericht dat de benzineprij zen in Duitsland wél verlaagd zijn. De woordvoerder noemde de toe stand in de bondsrepubliek niet te vergelijken met die in ons land. De maatschappijen krijgen in Duits land een groter deel van de op brengst van de benzine, omdat de accijns en de belastingen daar la ger zijn', aldus de Shell-man. 'Vandaar dat onze prijzen daar onder druk van de vrije pompen, die goedkoop kunnen inkopen op de vrije markt in Rotterdam omlaag konden. Het is nu zo dat wij in West-Duitsland ongeveer evenveel krijgen van de opbrengst van een liter benzine als in Neder land'. Dat laatste betekent volgens de Shell niet dat de maatschappijen tevreden zijn met de prijzen in Nederland. 'Bij het huidige prijspeil zien wij nog altijd geen kans onze kosten te dekken. Daarbij denken we niet alleen aan benzine. Uit een barrel olie worden verschillende produk- ten gemaakt. Het is ons om het even welk produkt in prijs ver hoogd mag worden, als er maar iets gebeurt'. Shell zegt verder van het ministerie van economische zaken vernomen te hebben dat in de eerste zes maanden van 1974 zestien procent minder benzine verkocht is dan in de overeenkomstige periode van 1973. De benzineprijs in West-Duitsland is niet op alle plaatsen gelijk: ge middeld is zij voor merkbenzine 79 pfennig voor normaal en ongeveer 86 voor super. Van een verslaggever AMSTERDAM Citroën Nederland heeft bekendgemaakt, dat haar per- De prijsverhoging, die een gevolg is sonenauto's duurder zijn geworden, van kostenstijgingen en gewijzigde uitvoeringen, varieert van 1.6 tot vijf procent. Het goedkoopste model, de 2CV4 kost nu '5.995,- gulden, de Dyane 6.550,- gulden, de Ami 8 kost 7.795,- gulden, de G-Special 9.960,- gulden en de D-Special 18.250 gulden. AMMAN De arrestatie van aarts bisschop Hilarion Capucci door de Israëlische politie is volgens som mige christelijke en mohamme daanse leiders een onderdeel van een complot om het arabisch deel van Jeruzalem in handen te krij gen. Dit blijkt uit een verklaring, die in Amman is uitgegeven na een bijeenkomst van mohammedaanse, rooms-katholieke en orthodoxe lei ders in Amman. Capucci is aange houden op verdenk! ng van wapen smokkel. De deelnemers aan de conferentie, aldus de verklaring, zijn 'ervan overtuigd dat de Israëlische maat regelen ter onderdrukking van zo wel christenen als moslims beant woorden aan het plan van Israël om van Jeruzalem een volledige joodse stad te maken en alles wat niet-joods is te vernietigen.' 'Het christendom en de islam worden nu met uitroeiing in het heilige land bedreigd.' In de verklaring wordt dan verder gezegd dat het optreden van Israël 'ons in onze overtuiging sterkt dat de plaatsen in Jeruzalem die heilig zijn voor miljoenen gelovigen op de wereld, met verwoesting worden bedreigd als de heilige stad nog lang onder Israëlisch bestuur blijft.' Het thema, staat centraal op de komende drie interkerkelijke zen- dingsdagen, die in oktober zullen worden gehouden door de (over koepelende) Nederlandse Zendings raad. Op drie achtereenvolgende zaterda gen in oktober zal er zo'n zendings dag zijn. respectievelijk in Etten- Leur (12). in Hoogeveen (19) en in Den Haag (26). Elke dag begint om half elf en eindigt om vier uur in de middag. Op alle dagen wordt de nieuwe Kom over de Brug-film 'Overal waar mensen wonen' gedraaid, die nadrukkelijk aangekondigd is als een film waarover doorgepraat moet worden Verder reiken sprekers materiaal aan voor groepsdiscussie. Onderwerpen die aan de orde ko men zijn onze zusterkerken in Azië. Afrika, Zuid-Amerika. Wereldraad van kerken: vragen en kritiek? Ne derland: zending dichtbij? Voor elke zendingsdag is een her vormde, en een gereformeerde spre ker uitgenodigd. De toegang is gra tis: een crèche is aan wezig. Omdat deze zendingsdagen elk jaar meer bezoekers trekken wordt verzocht uiterlijk veertien dagen voor de te- bezoeken dag aan de Nederlandse Zendingsraad, Prins Hendriklaan 37. Amsterdam, telefoon 020 - 71.76.54, op te geven het aantal Van een onzer verslaggevers KAMPEN Aan de theologische hogeschool van de gereformeerde kerken studeren nu ongeveer 450 studenten. Deze maand hebben zich 56 eerstejaars (vorig jaar: 50) laten inschrijven. Onder hen waren zes tien vrouwen. Wat de regionale herkomst van de studenten betreft, Groningen lever de er zes van, Friesland 4, Drente 1. Overijssel 12, Gelderland 13, Utrecht 4. Noord-Holland 1, Zuid- Holland 15. Eén komt uit Canada. BAARN De kerk aan het werk ginds en hier. Dat wil deze foto onderstrepen met de drie kinderen, blank en bruin, die op een klimrek actief zijn tegen de achtergrond van de onvolprezen Am sterdamse 'Wester'. PUBLICITEIT De moord op het vijfjarige uit Aalst-Waalre heeft alle pul teit gehad die zich maar da laat. En 't zal nog wel niet ai pen zijn, want de geïllustrf weekbladen komen meestal 1 ter. Als er één ding duidelil geworden dan is het wel dii hier iets mis is. Ik heb een I gezien van de villa van de oUw letterlijk belegerd met auto's fotografen en journalisten, moeder van het meisje had jl.j dag voldoende dank over voo j-,1 professionele hulpverlening, verbaasde er zich over dat instanties zo winig begrip va; y kontakt met de publiciteitsn hadden. Dit laatste behoeft ni i verwonderen. Wie al die drukt^^ krijgt toch zeker de neiging zich terug te trekken. Het sp vanzelf dat dagbladen aan huj* zers het laatste nieuws doorg zoals het ook vanzelfspreke^ebt dat ze dat laatste nieuws voqjnfif van terzake doende détails. voelr dat de grenzen overschreden van den wanneer vragen gesteld wL.h„ ,1~ V,ot6C gel BUNSCHOTEN De nieuwe predikant van de christelijke gereformeerde kerk in Bunschoten, kandidaat R. Kok uit Bennckom, zal op 13 november worden bevestigd door zijn grootvader. Dat is ds. R Kok (83), predikant van de christelijke gereformeerde kerk in Nijkerk. De oude dominee Kok is de oudste dienstdoende predikant in ons land. Hij heeft 59 dienstjaren, waarvan de eerste 35 jaar in de gereformeerde ge meenten, het kerverband waartoe hij oorspronkelijk behoorde. Reeds eerder werkte ds. Kok mee aan de vestiigng van een andere klein zoon, ds. R. van Kooten, hervormd predikant te Goedereede. personen, Inclusief kinderen (met vermelding van leeftijd) die kun nen worden verwacht- In Etten-Leur zijn de sprekers, dr. A H. van den Heuvel, scriba van de hervormde synode, drs. G. J. van Butselaar. Domburg (moderamen gereformeerd Afrika-orgaan)in Hoogeveen- ds. mr. C. B. Posthu mus Meijjes hervormd predikant in Amsterdam en ds. H. Olde, gerefor meerd predikant te Zwolle; in Den Haag: dr. L. R. Kool in Vlaardingen en ds. A. de Haan, secretaris binnen land van Oegstgeest. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Vandaag krijgt staatssecretaris Hendriks 17.000 handtekeningen aangeboden van mensen die de personeelsstop voor de ziekenhuizen veroordelen. Het protest is verder gericht tegen de voorgenomen sluiting van een aantal ziekenhuizen. Tenslotte stellen de ondertekenaars de eis van recht op een goede gezondheidszorg voor iedereen. Het verzoek wordt vanmiddag om half drie overhandigd. Een half uur later begint op het departement een gesprek over de personeelsstop. Van een verslaggever UTRECHT De plenaire vergade ring van de ziekenhuiscommissie heeft staatssecretaris Hendriks een positief advies uitgebracht over de aanvraag van de Stichting Leef- en Werkgemeenschap Nieuw-Dennen- dal voor de bouw van een experi mentele zwakzinnigeninrichting. De hoofdinspectie voor de geestelijke volksgezondheid heeft zich achter dit advies gesteld. Op grond van het advies kan secre taris nu 'medewerking in beginsel' toezeggen, waarna de Ziekenfonds raad moet adviseren over een er kenning van Nieuw-Dennendal in het kader van de Algemene wet Bijzondere ziektekosten. De concre te bouwplannen moeten vervolgens opnieuw aan de ziekenhuiscommis sie worden voorgelegd. De staatssecretaris had om een spoedprocedure gevraagd en met de vaststelling van het advies zijn wat de tijdsduur betreft dan ook alle records gebroken: veertien dagen. Gemiddeld duurt het een half jaar. naar wat de vader van hel doet. wat de kinderen eten en.n gelijke is even duidelijk. Uite^rok wanneer het om politieke geban nissen gaat. laat men dan hur^jg belegeren en 't eventueel mig b moeilijk maken met vragen afvan de waarheid te komen. Politici,^ n dat gewend en de verstandigst(-jn„ der hen laten toch precies idd meer los dan ze willen, maar, on liggen die dingen totaal ar ove Waarom er dan vier of meer tL^ sie en radiorubrieken bij mi komen kan alleen als uiterst' derlijk en bemoeizuchtig wordeL j, varen. Dit zijn zaken die mrva) grootste bescheidenheid behaL ag dienen te worden. Ik zou me nen indenken dat in zo'n gevuf betreffende ouders hulp krijger1, tegen al te indringerige pul d teitsmensen beschermd te wo> Desnoods van de politie. Om maar te zwijgen van de beeldeMl) men van het hele hebben en 0011 den van de dader te zien kfze Hier passen veeleer stilte en tiee getrokkenheid. Tevens een dui?ins bewijs dat we meer dan gi®en' televisierubrieken hebben. Bew)nt' lest - II piin NED. HERVORMDE KERK DP Beroepen te Soest (toez.): .en Plaat te Zwolle: te Woudenber0da v.d. Ketterij, kand. te Zeist D. Noordmaif^ Aangenomen naar Maaiyif1 (toez.): A. C. van Dam te Heilr1^ Bedankt voor Vlaardingen: J. Gouda (toez.): Apeldoorn. lie Overleden: In Nijmegen is de Je- zuiet dr. W. Bless op 67-jarige leef tijd overleden. Onder zijn leiding stelde het Hoger Katechetlsch In stituut te Nijmegen in opdracht van de Nederlandse bisschoppen 'De Nieuwe Katechismus' samen, die in 1966 verscheen. Van deze geloofsverkondiging voor volwasse nen zijn in Nederland 400.000 exemplaren verkocht. Van het boek zijn tientallen vertalingen gemaakt. Bless was van 1945 tot 1968 hoofd- redakteur van het katechetisch tijdschrift 'Verbum' en van 1946 tot 1968 tevens van 'School en Gods dienst'. Onderscheiding - De directeur van de rijkspostspaarbank mr. H. J. W. Stegeman die per 1 september met pensioen gaat, is benoemd tot rid der in de orde van de Nederlandse Leeuw. Mevrouw mr. E. M. Vos de Wael- Smulders uit Utrecht schrijft ons: Op pagina 2 van Trouw/Kwartet van 21 augustus stond een foute kop. Het kon moeilijk anders: we ademen immers polarisatie en ons dagblad, de kerkpagina niet in de laatste plaats, geeft daarvan de neerslag. Niemand vindt het leuk, maar schudt maar eens krantekop pen uit je mouw zonder zwart-wit. Waarom zou iemand schrikken, als er in grote letters staat 'Anne Ter- ruwe verwijt de paus gebrek aan liefde'? Omdat maar daarvoor moet je haar wel even kennen dr. Terru we zelf doet wat zij schrijft, nl. mensen bevestigen zonder de paus van Rome uit te sluiten. Anders zou zij zichzelf ontkennen. Bovendien staat zij op zeer goede voet met zowel paus Paulus als kardinaal A1T frink. Belde kregen dezelfde dag haar jongste boek aangeboden, ver telde zij zojuist door de telefoon. Op het punt met vakantie te gaan belde zij mij en bevestigde mij ten zeerste door het aan mij over te laten haar visie te willen ophelde ren voor Trouw/Kwartet. Liefst doe ik dat aan de hand van het haar en mij zo dierbare Za- chaeus-motief, de titel van haar boek. Het Evangelie is trouwens rijk aan voorbeelden, maar zonder evangelie weten we alleen, wat be vestiging niet is. Het is niet: alles goedkeur enwat niemand doet, alles beamen wat hij zegt. Zacheus nu was geen underdog. Of juist wel? 'Hoofdambtenaar bij het tolwezen en een rijk man', maar toch onderkruiper, slaaf van bezit, structuurgebonden en daarbij klein van stuk. Hij klom dan ook in een boom en daar zat hij,hoog en machtig. Tot Jezus kwam, die dwars door dubieuze rijkdom en macht heen de armzalige, onbemin de mens zag hunkeren naar Hem en Die precies DEZE unieke mens be vestigde, Niet als geldwolf en af perser, want dat was Zacheus ineens niet. De helft van z'n bezit ging naar de armen en wie door hem tekort was gedaan kreeg het vierdubbel ver goed. Wat een effect! En wij maar denken, dat we goede christenen zijn. als wij de een be strijden, kapittelen en beschuldigen om recht te doen aan de ander: dat we de rijke heerser ten val moeten brengen om aan de arme, onder drukte naaste het zijne te kunnen geven. Zacheus maakte helemaal geen val. Licht als een veer kwam hij uit eigen beweging naar bene den en 'ontving Hem met blijd schap'. Het lijkt een wonderlijk genees middel voor de ziekte, die wij pola risatie noemen: de ene pool helpen door de andere pool te bevestigen en vice versa. Een evangelisch wondermiddel, nog altijd nieuw, want we hebben het nog steeds niet in de vingers. Teder zijn eigen standpunt', zeggen we royaal en daar staan we dan, ieder voor zich, links of rechts of ergens daartus sen, en we hebben allemaal gelijk. De wereld wordt er niet beter van. maar gelijk hebben we. Wie was nu Zacheus, de paus of de kardinaal of geen van beide of iedereen? Het doet er niet toe, als we zelf de boodschap maar ver staan. die Terruwe bedoelt, waar ze spreekt van bevestiging. Dan is het nog moeilijk genoeg, want anderen zitten niet altijd te wachten om door ons te worden bevestigd. Het eigen 'standpunt' kan hoog en vei lig lijken als de boom van Zacheus en wie zijn wij om te menen, dat wij Jezus' toon weten te treffen? Meestal is het net er naast, klinkt er een valse toon van blinde emotie of kille rede, zodat we de ander meer toespreken dan aanspreken, en. voor we het weten zitten we zelf zo niet in een boom dan toch boven op de kast. Toch hoef je niet deskundig te zijn als Terruwe om telkens opnieuw hoopvol te reiken naar dat middel van de Heer. Liefde en Bevestiging is geen psychologische techniek, die je eenmaal beheerst, maar gave van Hem, die groter is dan ons hart. (1 Joh. 3,20) Het boek 'Kom uit dc boom. Za- chaeus' vau dr. Terruwe is thans verkrijgbaar in de boekhandel. Het is een uitgave van de Tijdstroom, Lochem en kost 10,-. Koppenhol te Huizen (NH): Slochteren en Kolham (toez.): j Vogelaar, geest, verzorger verpl huis 'het Zonnehuis' te Zuidho^. ghri Lieuwe Hornstra: Ilet lnnerlijll- I zicht. Contact, ƒ12,50). a m Van iemand, die zich sceptisch ojde tegenover de vrouwenemancipativas de grotere sexuele vrijheden vanher daag. veronderstellen we over h< gemeen dat hij rechts denkt qg bestaande orde aanhangt. Zeker dat hij marxist en anarchist is. if is de psycho-analyticus Lieuwe Ij^e stra. schrijver van 'Het innerJijiD( zicht' dat. Zowel de emancipatie^ sexuele vrijheidsdrang zijn zijn! Q( ziens uitingen van een maatschijui waarin de een de ander uitbuit te In zijn boek betoogt dr. Homstnzi, het kleine kind zich niet meet^g spiegelen aan of identificeren m vader omdat die geen volledig* meer is. De vader kan zijn rol^ meer vervullen, omdat hij slaa' onderworpen aan de machthi kortom vervreemd. De jongen de vader niet meer het grote beeld en het meisje richt zich scheppende facetten van de mi die bij gebrek aan een echte va<' macht usurpeert. Vandaar de e; patiedrang bij het meisje. Int zitten de kinderen van de jong* het meisje later met de bri want hun beide ouders zijn wichtig. Hornstra heeft in zijn gedachtj niet de theorieën van Marx en op een hoop gegooid, maar in denkstelsels heeft hij de vervt ding centraal gesteld. De schi komt overigens pas in het 1; gedeelte van zijn boek tot zijn tl en besteedt de voorgaande ruimtg de vervreemdingstheorie van Majp de denkbeelden van Freud. Marx beschrijft, dat de arbeidei meer de zeggenschap heeft ovei arbeidskracht en bijv. zijn grond en noemt het gevolg vooi 'vervreemding'. Een van de as] van de vervreemding is dat de der dom gehouden wordt. Ziji nature aanwezige intelligentie ii rend voor de uitbuiter, zo bi Hornstra. In het tweede hoofdstuk beschrij hoe het kind zich op de li van ongeveer een jaar tussi vader en de moeder in wil pla althans zich dat voorstelt. In die stelling komen veel storingen die het kind tot een neurotica ken. Ook de maatschappelijke vreemding verstoort het ideale 1 Het is overigens zeer de vraag in de ideale maatschappij van stra plaats is voor de vrouw geestelijk gelijkwaardig is aan mannelijke partner. 'Het innerlijk gezicht' is voor dé dachte leek zeker bevatbaar. Janl° dat de schrijver enkele psychiatrE termen onverklaard liet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2