art Crum en Frits de Leeuw inden sport óók politiek aarlem wil 'over' komen Amro Spaarbiljet 10i% rente. amro bank Engelse rechters 'hakken in' op jonge vandalen Tom Okker zeurt, Björn Borg wint hhartige kritiek op nota Sportbeleid van minister Van Doorn 75 Jonge Zweed verdient 16.000 dollar KWARTET WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1974 SPORT T9/DRL11/H12 LS - bontn gustjs speciale verslaggever de tAG Twee weken nadat minister Van Doorn zijn nota v keeid presenteerde, is ook de Wiardi Beckmanstichting met en likatie 'Keerpunt in sport' gekomen. Een werkstuk, dat ^s%we grondslag voor progressieve sportpolitiek bepleit en wil onderstrepen, dat sport een onderdeel van de i jr. iappij is en sportbeleid een onderdeel van het totale poli- ilgenj von< 'be„n|eid- Lat in sport,' verschenen in sstratj. van het studieproject is opgesteld door Bert etenschappelijk medewer- rde interfaculteit lichame- 'feeding van de Vrije Uni- "eel vi Amsterdam en Frits de roormalig stafmedewerker federlandse Sportfederatie, t in sport' pretendeert indslag voor een concreet ld te zijn, maar een eerste 5, een aanzet tot versneld iver de achtergronden, uit- iten en doelstellingen van [beleid. [JKING en Frits de Leeuw zeg- inwonden dat 'sport ook Een zaak, die in de "houdend denkende sport- jïver niet onder ogen wordt aldus Bart Crum, ook i in het sportbeleid van de naar voren moet komen. tussen de nota «aid van minister Van Doorn in sport' dringt zich duidelijk op. Een vergelij- e op een aantal punten gaat. Crum: 'Als u het mij )f ik gelukkig ben met de iële nota moet ik zeggen je Ja, in vergelijking met er voordien was. Het is n verbetering, er zijn be- BBgnemens en er is in ieder HHpi duidelijk koers in onze Nee echter, waar het gaat meer principiële standpun- betrekking tot achtergron- gangspunten en doelstellin- n de minister verwacht ik lelijk verband tussen sport tschappij. Die mis ik nu ■mJij faalt daar waar hij con- rrpfffflprdt en zinnen over vor- HKi gezondheid zijn slechts ïbestrljding. Daarin is hij bpresentant van een duide- kabinet of van de jes/ij hebben in 'Keerpunt in sport 'vanuit een andere uitgangs positie dan het departement ge werkt, maar ik betreur het, dat de minister ook niet is ingegaan op bijvoorbeeld de topsport. Zeker ge zien in het licht van wat er op de Engelse voetbalvelden gebeurt'. DEMOCRATISERING Bart Crum en Frits de Leeuw gaan wel op principiële zaken in die het progressief sportbeleid zouden moe ten kenmerken. Recreatiesport, wedstrijdsport en beroepssport wor den daarbij ook onderscheiden. Crum (geen doorgewinterde socia list als PPR-lid): 'Uitgangspunt is dat ik wil meewerken aan veran deringen in deze samenleving waarin volgens ons niet voor ieder een gelijke kansen zijn om te ge nieten van wat goed is voor het welzijn. Progressief beleid, dus ook sportbeleid, moet zo zijn dat wordt bijgestuurd om evenwichtige moge lijkheden te scheppen!'. Democrati sering van de sport is daarvoor ook noodzakelijk. Niet alleen intern (sportbeoefenaar-official of leden- bestuur) maar ook extern. Crum: 'Iedereen moet mogelijkheden heb ben om deel te nemen, ongeacht leeftijd, talent of sociale status'. TOPSPORT In 'Keerpunt in sport' wordt de vergelijking tussen (prestatie) maatschappij en prestatiesport meerdere keren aangehaald. Crum: 'Hoewel we bezwaren hebben tegen de topsport zoals deze zich nu ma nifesteert betekent dit niet dat we de wedstrijdsport en de topsport helemaal willen doorkrassen. Deze mensen hebben ook recht hun mo tivatie uit te leven. Deze kleinere groep behoeft beslist niet aan de grotere massa van recreatiesport opgeofferd te worden'. VOORWAARDEN Bart Crum stelt met Frits de Leeuw wel een aantal voorwaarden voor Minister van Doorn kritiek van Crum en De Leeuw. een menselijke sportethiek. Een greep daaruit: Er kan in een progressief sport beleid een fair-play statuut in de subsidieregeling worden opgeno men; verenigingen en bonden die toestaan dat hun spelers of team zich bij herhaling schuldig maken aan onsportief spel zouden hun subsidie verspelen. Er zal alleen subsidie worden verleend aan sportorganisaties die de regels van een democratische besluitvorming In acht nemen; de subsidievoorwaarden kunnen met een democratisch statuut worden aangevuld. Er kan een sociaal statuut ko men waardoor sporters, trainers en coaches niet bij het minste of ge ringste worden ontslagen. De trainingsarbeid van jeugdi gen kan aan een maximum worden gebonden; officiële wedstrijden voor zeer jeugdigen hetzij verbie den hetzij beperken. Het toedienen van medische preparaten aan topsporters kan aan stringente regels worden gebonden. Spelverruwing kan strafrechter lijk worden vervolgd. Het is raadzaam dat subsidiever- lenende gemeenten aan het betaal de voetbal hun beleid zo veel mo- hes: 'Die oefenduels zijn niet belangrijk, zondag begint het echt' Peter Onvlee gehi niLEM Wie het afgelo- ^izoen de verhoudingen -s Haarlem en AZ'67 (lees en Joop Brand, jide trainers) enigszins weet dat beide en trainers elkaar zeker an innige liefde om de 'logen bij de onderlinge ntaties. Het doet daarom ;t oog misschien wat I aan wanneer Barry Sclls, de unieke Britse trai- ;n h Haarlem, zegt 'grote be ring voor AZ'67 te heb- .ft4ughes 'die moeilijkheden L" Natuurlijk ook bij de show' precht in zijn bewondering 4 S'67. Ziet in de gehele orga- ,en structuur het voorbeeld CLi kleine club ook groot kan Met een geleidelijke op- ian de kwaliteit van het elf- Laat een uitstekende voorlich- ehata het publiek, via de eigen, oplage van honderdduizen- Is aan huis verspreide club- en om het rijtje niet te zonder gekheid: niet belangrijk, echt'. die oefenduels zijn zondag begint het IVISIE nu HBsrr ■fé «maken een volledig e staantribune. Hughes een beter public iman is voor een vereniging ks denkbaar weet echter er achter het kleine AZ de %e inbreng en financiële in- i van de Molenaars staan, uze zegt hij -het problèem voor Hls AZ, als Haarlem en als t is om goed over te komen ..fen Publiek. Als er geen pu- llt?peer komt, is er ook geen Jeer en dus ook geen betaald Daarom zijn clubs als AZ, m en Utrecht van groot be- )or het betaalde voetbal. Be- Oltëer dan Ajax en Feyenoord ihömdat deze clubs zonder te ilder immers niet meer kun- oietballen'. 3n werkt op allerlei fronten ngjk aan de imageverbetering gel betaalde club. heeft als ex- Jktakel voor dat publiek een leve penalty-competitie in de [pï)n de wedstrijden ontworpen l0I^zijn spelers zondag voor het ygjjet Telstar ook officieel voor- g Haarlem heeft de plannen e overdekte tribune voorlopig Qgbkoelkast gestopt, omdat 88?roting op zes miljoen uit jen de aanvankelijke opzet )ven de drie uitging. Hughes: Barry Hughes 'Het is misschien in dit licht ook vreemd, dat ik het aanbod van Aston Villa heb afgeslagen. Als ik daarop ja had gezegd, was ik ervan verzekerd dat ik bij wijze van spre ke tot mijn tachtigste had kunnen blijven zitten. En wie zegt mij nu dat Haarlem zo lang blijft als be taalde club? De rol van de KNVB is teleurstellend. Het is makkelijk met een mooie blazer en een grote bad ge te lopen. Dat kan ik ook. Maar visie of hulp, dat is heel wat an ders. Daaraan ontbreekt het'. Haarlem en Hughes gaan dat even vooropgesteld na al deze som bere zaken natuurlijk wèl opti mistisch het nieuwe seizoen tege moet. 'Wie niet', vraagt bijvoor beeld ook voorzitter Hut zich af. Hughes lijki na zijn eerste moeilij ke jaar in Haarlem sinds zijn te rugkeer uit Deventer dit keer ook in een gunstige uitgangspositie te staan, al wil hij zelf niet te zwaar tillen aan de tien gespeelde en gewonnen oefenduels (met 48 doel punten vóór en slechts zes tegen) waaronder een opmerkelijke 3-0 winst op Arsenal. Hughes: 'Arsenal staat nu in Engeland op de vierde, plaats. Haarlem zou daar dus al kampioen zijn geweest. Maar even Basis aanwezig Die oefenduels hebben echter wel duidelijk gemaakt, dat Haarlem in tegenstelling tot het afgelopen jaar de competitie zonder problemen in stapt. De sfeer is verbeterd (Hug hes: 'Het vertrek van Bobby Vos- maer heeft goed gedaan') zowel in als rond de ploeg (Hughes: 'Ik ben nu één met mijn nieuwe clubarts Cees Weidema, niet de beste sport arts van Haarlem, maar de enige') en met de komst van Rob Boersma (de reservedoelman van FC Am sterdam was het bankzitten achter Jan Jongbloed beu en is nu Hug hes' eerste keus voor Haarlem) en ex-Sparta en MW-aanvaller Cor Pot lijkt de basis voor een redelijk seizoen aanwezig. Temeer ook om dat Jerzy Sadek zich bij, Haarlem als een uiterst slagvaardigé en bruikbare' aanvaller heeft ontwik keld sinds hij het afgelopen seizoen In de tweede transferperiode van Sparta naar Haarlem verhuisde. De inzet van Sadek werd toen ook al direct door Hughes als voorbeeld gesteld. Zoals Hughes ook nu weer zegt, 'dat zijn spelers voor hem de elf besten zijn. Zij hebben de be reidheid te werken van de eerste tot en met de laatste minuut'. Goed uitgangspunt Barry Hughes, veelal opmerkelijk in de publiciteit met uiterst gekruide uitspraken, weet waar hij 'normaal gesproken' met Haarlem staat. 'Het is natuurlijk een ploeg voor de middenmoot met duidelijk minder problemen dan vorig jaar, hoewel we toen ook al drie punten van PSV pakten'. En dan plotseling weer overmoedig: 'We hebben ech ter nu net zoveel punten als de grote jongens Ajax en Feyenoord, namelijk nul. Dat is toch een goed uitgangspunt'. Haarlem (en Hughes natuurlijk ook) hoopt erop dat de start dit seizoen goed is. 'Heb Je na de eerste drie duels (Telstar, FC Twente en FC Amsterdam) bijvoor beeld zes punten, dan hoef je als trainer mentaal niets meer te doen. Als je er dan nog nul hebt wordt het natuurlijk anders. Het kan goed gaan. je hoopt het, het kan ook anders. Barry Hughes is in ieder geval blij met het invoeren van de perioden in de eredivisie. 'Wat dat betreft heeft de bond dus wel goed naar mij geluisterd. Je kunt in ieder geval je spelers meer motive ren. Dat is aantrekkelijk voor het publiek ook. Vier keer kun je kam pioen worden. Een keer is voor Haarlem genoeg!' gelijk coördineren waardoor een evenwichtige spreiding van de clubs over het land ontstaat. Met betrekking tot de sponso ring zou alleen die reclame moeten worden toegelaten die niet strijdig is met de waarden die aan de sportbeoefening ten grondslag lig gen en een deel van de sponsorgel den zou ten goede dienen te komen aan de sportbeoefening in het alge méén. BASIS 'Keespunt in sport' beoogt een aanzet te zijn. Een stuk dat als basis moet gaan dienen voor verde re discussies, zoals deze in West- Duitsland door sportkritische groe peringen reeds geruime tijd worden gevoerd. Jan van Gorsel, hoofd van de afdeling sportzaken van CRM: 'Ik weet dat minister Van Doorn blij is met dit stuk. met de verster king van dit achtergronddenken. Sportbeleid is afscheid nemen van het standpunt dat sport een neu traal iets is. Die minister is in zijn nota al een geweldige stap vooruit gegaan door te stellen dat sport leven is en dat de sportieve recrea tie centraal komt te staan. De vol gende stap is in feite dit 'Keerpunt in sport'. Dit zal een plaats moeten vinden in de samenleving'. 'Het sportbeleid', aldus Bart Crum en Frits van Leeuwen, 'kan bijdra gen tot het totstandbrengen van een samenleving waarin de mens zich gelijkwaardig aan ieder an der kan ontwikkelen overeen komstig zijn eigen behoefte en po tenties. Binnen het kader van zo'n sportbeleid zal de overheid die ont wikkelingen in de sport moeten steunen en stimuleren die de zelf realisatie van de mens bevorderen en in positieve zin bijdragen aan de kwaliteit van het bestaan in een samenleving waar de verschillen in macht, kennis en inkomen tot aan vaardbare minima worden terugge bracht. Uiteraard vraagt dit inte gratie van zo'n sportbeleid in het toale overheidsbeleid en bovendien een maatschappelijk klimaat waar in dit beleid kan worden ontwik- keld en uitgevoerd'. LONDEN Britse rechtbanken zijn krachtig opgetreden tegen de rellenschoppers op voetbalvelden die gearresteerd waren tij dens een weekeinde vol geweld waarbij zaterdag voor het eerst in Groot-Brittannië een dode viel. In Manchester kreeg een 18-jarige jongen 100 pond (ruim 600 gulden) boete wegens het dragen van een mes en dreigend ge drag vóór het begin van de wedstrijd Manchester United-Mill- wall. In Blackpool werd een 21-jarige veroordeeld tot 150 pond boete. Hij bekende met een stok te hebben rondgezwaaid tijdens een gevecht tussen fans van de verschillende clubs. Een 23-ja- rige man kreeg 100 pond boete en drie maanden voorwaarde lijk. daar hij gedreigd had supporters van de rivale club in de pan te zullen hakken. In Londen werden twee fans van Cardiff veroordeeld tot 30 pond boete elk. Zij zouden hebben geroepen: 'Laten we vechten, laten we vechten'. Er worden spoedig strenge regeringsmaatregelen verwacht na de mededeling van de minister van sportzaken, Denis Howell, dat onmiddellijk optreden noodzakelijk is om te voorkomen dat meer doden op de voetbalvelden vallen. Intussen is de preven tieve hechtenis verlengd van de 14-jarige scholier die ervan wordt beschuldigd tijdens de wedstrijd Blackpool-Bolton Wan derers een 18-jarige jongen te hebben doodgestoken. ARGENTINIË BUENOS AIRES Tijdens de voetbalwedstrijd River Plate tegen Boca Juniors in Buenos Aires in Argentinië is het op de tribune tot zware ongeregeldheden gekomen. Supporters van de beide clubs begonnen elkaar halverwege de wedstrijd te be kogelen met stenen en flessen. Er raakten 50 personen gewond waarvan enkele in een ziekenhuis moesten worden behandeld. De politie arresteerde 43 meest jonge supporters. In 1968 waren in hetzelfde stadion tijdens een wedstrijd tussen dezelfde teams 71 toeschouwers gedood ,toen er paniek op de tribune uitbrak. EGYPTE CAIRO Maandag hebben enthousiaste voetballiefhebbers bij een stadion in de wijk Zamalek van Cairo politie die hen de toegang tot het stadion verhinderde met stenen bekogeld. Vol gens berichten in de Egyptische dagbladen werden 23 personen bij het Incident gewond en heeft de politie 30 arrestaties ver- Toen de tribunes van het stadion met 15.000 toeschouwers ge vuld waren, sloot de politie de hekken. Men vreesde voor her haling van een ongeluk dat in februari gebeurde toen 49 per sonen omkwamen, doordat overvolle tribunes langs een voetbal veld instortten door het gewicht van de massa. CHESTNUT Tom Okker heeft in de finale van de Amerikaanse prof-tenniskampioenschappen in Chestnut Hill zijn meerdere moe ten erkennen in Björn Borg. De 18-jarige Zweed zegevierde met 7-6, 6-1, 6-1 over zijn twaalf jaar oudere tegenstander en bemach tigde de prijs van 16.000 dollar (ongeveer 40.000 gulden). Okker, als tweede geplaatst in dit toernooi, heeft alleen in de eerste set tegenstand van betekenis gebo- den. Hij had de reeks eigenlijk moeten winnen, want bij 5-3 en 6- 5 had hij in totaal vijf setpoints. Maar Borg produceerde zijn beste punten als een ware kampioen op het kritieke moment, haalde op tot 6-6 en won de tie-break met 7-3. Okker kwam in de eerste game van de tweede set voor met 40-0, ver loor toch nog. zag zijn opslag drie keer doorbroken en stond in een mum van tijd via 6-1 met 2-0 achter. 'In de derde set deed hij er geloof ik niet veel meer aan', aldus Borg. 'Het is altijd vervelend als je loopt te denken dat je een bepaalde set had moeten winnen, zoals Okker nu deed. Dat kost concentratie'. De jonge Zweed meende, dat hij tot zijn beste spel komt als hij achter staat. Geconfronteerd met Okkers klacht dat zijn arm het niet meer hield bij al die harde klappen, sprak Borg: 'Ik sla elke bal ontzet tend hard, maar mijn arm is nooit moe.' GlilLLERMO VILAS CHESNUT HILL De Argentijn Guillermo Vilas, die het afgelopen weekend door Tom Okker werd uit geschakeld bij het proftoernooi in Chesnut Hill, staat op het ogenblik één in de Grand Prix-lijst van de Internationale Tennis Federatie (ILTF). Vilas heeft een voorsprong van 44 punten op de Zweed Björn Borg die nummer twee staat. Derde staat Manuel Orantes met 409 pun ten. De winnaar van vorig Jaar, Ilie Nastase staat op de zesde plaats achter de Amerikanen Stan Smith en Jimmy Connors, de winnaar van Björn Borg het Wimbledon-toernool van dit jaar. CHRIS EVERT NEW PORT De Amerikaanse tennispeelster Chris Evert heeft maandag in Newport haar tiende achtereenvolgende toernooizege be haald. In de finale van het Virginia Slims toernooi versloeg zij de 17- jarige Betsey Nagelsen met 6-4 6-3. Door de overwinning op haar land genote die voor het eerst aan een proftoernooi meedeed, bleef Chris Evert ook in haar 52e wedstrijd in successie ongeslagen. (ADVERTENTIE) Voor 607,- koopt u zonderformaliteiten bij de Amro Bank een Spaarbiljet dat bij inwisseling over 5 jaar 1000,- oplevert. Dat is ƒ393,- rente ineens (10'/j% per jaar). Zo'n Amro Spaarbiljet Is ér ook van 10.000,-. U betaalt daarvoor 6070,-. Daarnaast zijn er nog spaarbiljetten met een looptijd van 2 jaar (rente 7'/2%) die voor 865,33 en 8653,33 verkrijgbaar zijn. Bij inwisseling ontvangt u resp. 1000,- en 10.000,-. Amro Spaarbiljetten zijn aan toonder. Wij vertellen u graag de precieze voordelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11