Kerkelijk protest tegen deportatie zwarten door regering Zuid-Afrika u fllslllal Waldenzen houden jubileum-synode Vandaag1 Kerkeenheid leidt tot afsplitsing vrHg'en ■eW voor bulo Meisie onder onlegoer Door breuk stroomde enorme paswolk weg ra Trouw K wartot Van Dijk (CNV): vertrouwen in samenwerking blijft Bromfietser te?en auto Invloedrijkste theologen Directie V en D weer om de tafel met bonden Vallend torentje doodt pelgrim (71) Beroepingswk TROUW/KWARTET DINSDAG 27 AUGUSTUS 1974 Van een onzer redacteuren HAMMANSKRAAL De natio nale vergadering van de Zuid- heeft haar afschuw uitgespro- afrikaanse raad van kerken ken over de door de regering voorgenomen gedwongen ver plaatsing van 130.000 inwoners van Lebowa. Voor sommigen betekent dat een derde verhuizing. De raad van kerken wijst de regering erop dat de deportaties een daad van geweld zijn, die de bestaande frustraties en bitterheid van de zwarte gemeen schap verhogen. De raad van kerken is van mening dat de 53 miljoen rand, die voor de deportatie uigetrokken zijn, beter besteed kunnen worden voor de dringende gezondheids-, onderwijs- en arbeidsbehoeften van de mensen. De kerken beloven hun steun aan diegenen die weigeren te verhuizen. Aan het uitvoerend comité van de raad van kerken wordt opgedragen alles te doen dat mogelijk is om hulp te verschaffen aan de weige raars. Het comité is opgedragen de problemen van de mensen in Lebo wa aan de orde te stellen bij de leden-kerken van de raad en deze kerken te vragen voor deze burgers actie te voeren. In de jaarvergadering van de raad van kerken, die begin deze maand in Hammanskraal werd gehouden bleek grote zorg te bestaan over de gedwongen verplaatsingen, zoals de recente deportatie van Mideelburg in4 Transvaal naar Praketeseen in Lebowa. Mensen worden als eenhe den beschouwd van een blauwdruk en niet als mensen. Het uitvoerend comité van de raad van kerken roept de staat op te stoppen met de deportaties, die het als geheel niet overeenkomstig de christelijke lief de en gerechtigheid beschouwt. Van de Zuidafrikaanse raad van kerken zijn alle grotere christelijke kerken van het land aangesloten, met uitzondering van de Zuidafri- kaanse-talige. Tachtig procent van de leden van deze kerken zijn zwart. Cartoon, overgenomen uit het zuidafrikaanse christelijk maand blad 'Pro Veritate'. Rhodesië (Ian Smith) en Zuid-Afrika (Vors- ter) kijken benauwd nu Portugal (De Spinola) de tempel van de blanke suprematie aan het wankelen brengt. MELBOURNE De generale syno de van de presbyteriaanse kerk van Australië heeft met 230 tegen 143 stemmen tot vereniging met de congregationele en methodisten- kerk besloten. Deze kerkvereniging moet op 2 juni 1976 van kracht worden. De nieuwe denominatie zou de na de rooms-katholieke en anglicaanse de derde in grootte worden in Australië. Er is echter kans dat dit niet wer kelijkheid wordt. Reeds tijdens de synodezitting verlieten enkele synodeleden onder protest de ver gadering om te komen tot de vor ming van de c'ontinuing presbyte- rian church in Australia.' Van de totaal ruim veertienhonderd presbyteriaanse gemeenten zouden er meer dan vijfhonderd niet van plan zijn zich bij de nieuwe kerk- formatle aan te sluiten. UTRECHT De stichting oecume nische hulp aan kerken en vluchte lingen te Utrecht heeft haar giro nummer 5261 open gesteld voor bij dragen ter leniging van de nood onder de vluchtelingen op Cyprus. De wereldraad van kerken heeftom honderdduizend dollar gevraagd voor dit doel. De Nederlandse pro testantse kerken hebben deze op doet) overgenomen, "et hnioverleninesorgaan van de 'nternat.'onale raad van christelijke '-«"•ken (d'e tegen de wereldraad is) vraagt giften voor Bangladesi te c*rtrten op zijn gironummer 261100 ten name van ICH, Amsterdam. Van een verslaggever DEN BOSCH— De 17-jarige Hen- riette van Creij uit Berlicum is gistermorgen voor het paleis van justitie in Den Bosch om het leven gekomen, toen zij met haar brom fiets werd overreden door een trek ker met oplegger. Het meisje, dat plotseling viel, was op slag dood. Van een verslaggever WIERDEN Door de breuk in de gasleiding bij Wierden is 700.000 kubieke meter gas verloren gegaan. Het staat nu wel vast dat de be schadiging is ontstaan door graaf werkzaamheden. De leiding is van nacht gelast en vanmorgen weer in gebruik genomen. UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Anna Terruwe Dat Anna Terruwe haar bevesti gingstheorie heeft ontwikkeld, neem ik haar niet kwalijk! Wel dat zij de paus gaat voorschrijven haar theorie te gaan beoefenen. Wil An na zich hierdoor aansluiten bij het team van intellectuelen, die het recht menen te hebben hun me ning aan de paus op te dringen? Laat Anna wat meer brieven en toespraken van de paus lezen. b.v. in de Osservatore, dan zal ze waar- chijnlijk een ander idee van de paus krijgen. Ik ben er van over tuigd dat de kardinaal door de paus zeer liefdevol is behandeld, liefde voller dan hij heeft verdiend. Wij. rooms-katholleken. hebben tenmin ste het idee. dat de kardinaal alles wat uit Rome komt, aan zijn laar lapt. Bussum J. A. Domen Kom ga met ons Deze oproep werd door ons gedaan vanuit de artikelen 27. 28 en 29 van waarvan u toch ook belijdt dat deze in overeenstemming met Gods Woord is. Hierin wordt beleden dat ieder zich moet voegen bij de Heili ge Algemene Christelijke Kerk. In Maartensdijk vergadert de kerk. waarin men zich geen extra Juk op de schouders behoeft te leggen om dat men niet kan overzien of door gebrekkige of ontbrekende kerkelij ke tucht het Woord en de Sacra menten re^ht worden bediend. U ergert zich aan het feit. dat onze boodschap gebracht werd door de 'Evangelisatiecommissie.' Wanneer u zich realiseert dat in deze de De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Oordts Dagblad Uitgaven van B V De Christe iike Pers Directie. Ing O Postma, F Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor NZ Voor burgwal 280. Postbus 859, Adam Telefoon 020 - 22 03 83 Postgiro 26 92 74. Bank: Nea Midd. Bank (rek nr 69 73 60 768) Gem giro X 500. naam het woord 'Evangelisatie', dat is 'Blijde Boodschap', doorklinkt, zult u kunnen begrijpen dat onze boodschap ondertekend werd zoals gebeurd is. Wij zijn blij met ons. van menselijk juk, vrijgemaakt kerkelijk leven en willen zo graag, dat is ons voortdurend gebed, dat ieder onze kerkelijke blijdschap van alléén het zachte Juk van onze Heiland te dragen, met ons deelt. Maartensdijk (Üir). R. W. Vossiamber, namens evang. commissie geref. Kleine zelfstandigen Alle kleine zelfstandigen komen zo wel in geld als in welzijn veel te kort. Daarom is het te begrijpen dat" bij die groep de grootste onte vredenheid heerst. Er zal eens een tijd komen dat de boeren, midden standers. kleine zelfstandigen en andere hardwerkende mensen die de ruggegraat van de samenleving vormen hun burgerlijke gehoor zaamheid aan deze anti-nationale, anti-Nederlandse minderheidsrege ring opzeggen en in navolging van studenten, en andere roerige groe pen die hun nut in de samenleving eerst waar moeten maken gaan de monstreren. protesteren en hun rechten eisen. Wat zullen dan de gevolgen zijn? Rotterdam L. Dabrowski Gemengd huwelijk kerk (vrijgem.) Volgens de jongste gegevens (Tr/Kw 23-8) is gemiddeld één derde van de gehuwden met een partner uit een ander kerkgenoot schap getrouwd. Maar meestal moe ten de jonggehuwden zonder noe menswaardige begeleiding (wel ver wijten en tegenwerking) beginnen. Gevolg o.m.: één derde van de kin deren uit deze verbintenissen als 'onkerkelijk' geregistreerd. Laten de kerken de onderlinge waardering, toenadering, samenwerking, vooral ook op het plaatselijke vlak toch verbeteren, voordat we allemaal met slechts wat restanten van ou den van dagen en 'principiële door zetters' achter blijven. De jonge mensen stappen over de grenzen heen die door de kerkleiders fana tiek worden verdedigd: tot de laat ste man? Culemborg M.Ooms zelfs geheel verdwenen. Misschien heeft de heer Kooyman van de ras echte VPRO-man Albert Schweitzer nog een klein boekje in de kast: 'Uit mijn jeugd'. Daarin kan hij dan lezen hoe onuitwisbaar die in drukken van zijn jeugd bij Schweitzer stonden ingegrifd. Wat je in je jeugd hoort, ziet en leest, blijft Je altijd bij. Leeuwarden ds. L. J. v.d. Kam Hoofdcommissaris (6) Ik kan mij liecl goed indenken hoe teleurstellend het is voor de politie als ze keer op keer haar succesrijk speurwerk 'bekroond'? ziet met een veel te slappe veroordeling van criminelen door de justitie. Hoofdcommissaris Jong vertolkt ongetwijfeld wat er onder de poli tiemanschappen leeft. Zouden in deze aangelegenheid slechts demonstraties en acties op de openbare weg b.v. van ouders van jonge kinderen succes kunnen hebben omdat regering en parle ment falen? Amsterdam Joh. Olthuis geweest en de publiciteitsmedia on kundig waren gebleven. Zou het niet verstandig zijn, als de politie in volgende gevallen eens niet meedeelt wat ze van plan is en hoe ver zij al gevorderd is. Was dat ditmaal gebeurd, dan was dat lieve kind misschien nog in leven. Bodegraven M. v.d. Ploeg Moord (3) Moord (4) Prijzen TV-geweld Met stijgende en tevens steigerende verbazing heb ik de beide artikelen van VPROs' A. Kooyman nauwgezet gelezen. Veel beweren en weinig bewijzen! Wanneer je basisredene ring is. dat de éne vuistslag de ander niet is en dat Je van geheel andere achtergronden een ander mens 'in elkaar kunt slaan, ben Je. 'dunkt me. wel goed op het hellend vlak. De heer kooyman durft de stelling aan dat het kind vaak in de gelukkige omstandigheid ver keert dat indrukken (dus ook ge- wel isindrukken?) na vijf minuten alweer totaal vervaagd zijn, ja De prijzen gaan omhoog, de lonen ook, dat gaat steeds door en we komen op die manier geen stap verder. Gelukkig is hij voor wie geld een tweede is en die tevreden kan zijn met wat hem toekomt en daarvoor de Here God kan danken. Amsterdam R. Plomp Hoofdcommissaris (7) Uw oordeel ever wat de aftredende commissaris van Amsterdam gezegd heeft over de strafmaat, (liefde loos), is weliswaar gerugsteund door uw lessen van de wetenschap, maar geeft blijk van een instelling, die ik. gezien wat de wetenschap mij nu weer geleerd heeft, verwerp. En dat toevallig in dezelfde krant, waarin het verdwijnen van Caro- lientje vermeld is! Daags vooraf gaande aan haar dood. Maar, over liefde gesproken ik heb nog steeds geen woord van excuus uwerzijds gelezen, gericht aan het adres van de door u beledigde ver ontrusten. Leersum Ds. J. C. Hagen (Naschrift hoofdredactie: De toon van ons commentaar Eli-houding' was ernaast en dat vinden we jam mer). Woest en ledig Bij het bericht over de ontdekking van een bantoe-dorp uit de vijfde eeuw wordt kwispelstaartend van genoegen opgemerkt, dat de zuidaf rikaanse geschiedenisboeken her schreven zullen moeten worden, omdat de theorie van het lege en woest Zuid-Afrika nu niet langer opgaat. In de geschiedenis van Jan van Riebeeck is van meetaf aan sprake van zwarte inwoners. Nie mand heeft ooit beweerd dat het land woest en ledig was. Den Haag G. H. Krispijn Laten wij als bevolking bij onze regering en volksvertegenwoordi ging er met de meeste klem op aandringen dat maatregelen wor den genomen om herhaling van dergelijke ploertige misdaden (ik heb er geen ander woord voor) als moord op kleuters en ook op ouden van dagen in de toekomst zo moge lijk uit onze samenleving te ver bannen. Voor dergelijke walgelijke misdaden past maar één straf, de doodstraf. Jammer misschien voor de psychiaters die dan niet meer- kunnen grasduinen ln de motieven van hun cliënten, maar kleuterle vens zijn belangrijker dan rappor ten van psychiaters. Herinvoering van de doodstraf zal zeker preven tief werken en de delinquent doet het zeker nooit meer. Haarlemmermeer G. v.d. Heuvel Moord (5) Lafhartige misdadigers 'menselijk' behandelen, dat is tegenwoordig het zoetsappige parool! Vroeger werden mensen en zelfs kinderen opgehangen als ze maar een klei nigheid hadden weggenomen van bittere armoe. Dat was ook vrese lijk. Maar nu heeft ieder dik belegd brood en straf blijft uit in deze wetteloze tijd dus jongens, ga je gang maar. Lelden Els van Houwelingen Moord (6) Moord (2) De kidnapper is in paniek geraakt en moordenaar geworden. Dat had misschien voorkomen kunnen wor den als de politie zwijgzamer was De moordenaar van Carolientje zal de gemeenschap weer veel geld kosten. Straks zal een psycholoog wel voor de rechtbank verklaren dat de moordenaar er eigenlijk niks aan kon doen! En er zullen wel weer criminologen zijn die zeggen dat delengte van de straf (hotel- verzorging met t.v. en sport!) niet preventief werkt. Wat echter wel preventief zal werken en het rechtsgevoel bevredigen (en de be lastingbetaler een heleboel geld besparen) is: gewoon ophangen. Abcoude Joh. C. Janssen Hoofdcommissaris (5) De geest die uit uw commentaar spreekt is de geest van deze tijd. En die geest is er mede oorzaak van aat een golf van kisdaad en TORRE PELLICE In Torre Pel lice is gisteren de jubileum synode van de waldenzen geopend. Voor deze feestelijke zitting ter gelegenheid van het 800-jarig bestaan van de waldenzen-kerk in Noord-Italië is secretaris-generaal Philip Potter van de wereld raad van kerken uitgenodigd. Het jubileumfeest is van 15 tot 18 augustus gevierd. Mijn volle instemming met het stuk van B. J. van Bruggen (Tr- Kw. 23-8). Volgens mij moet de doodstraf weer ingevoerd, of op z'n minst castratie van zulke moorde naars voordat ze meer ellende en leed veroorzaken. Met van die half zachte 'opvattingen' bereik je te genwoordig niets meer. Willen de heren rechters en psychiaters hier niet aan? Hoe zou hun mening over deze daders zijn, wanneer ei gen kind of vrouw eens het slach toffer werd? Rotterdam W. v.d. Graaf De Waldenzen-gemeenten in Italië en Latijns-Amerika beschouwen het feest volgens een oproep van de synode als een gelegenheid voor gewetensonderzoek en nadenken. 'Wij zijn van mening dat de tijd waarin de Waldenzenbeweging haar roep aan de kerk deed horen ook haar parallellen in de tegenwoordi ge tijd heeft', staat in het synode stuk. 'Wij menen tevens dat de be ginselen die te vinden waren in de waldenzer boodschap (evangelisatie, armoede, geestelijke onafhankelijk heid tegenover elke absolute reli gieus-politieke orde. het gemeen schappelijke karakter van het christelijke leven) elementen van het christelijk geloof vormen die hoogst actueel zijn.' Valdes De waldenzenbeweging gaat terug 1 op de koopman Valdes uit Lyon, die DRIEBERGEN Ook al komt er een federatie tussen NVV en NKV tot stand, dan nog blijft de Indus triebond CNV vertrouwen op een blijvende samenwerking met de beide andere industriebonden en ook met de Unie BLHP, die volgend jaar uit het NKV stapt. 'De Unie BLHP zal evenwel een zodanig beleid moeten voeren, dat geen belemmering zal optreden tus sen de samenwerking met ons en de beide andere industriebonden', zo zei de voorzitter van de Indus triebond CNV, de heer C. van Dijk. gisteren tijdens de bondsraadsver gadering in de Driebergen. De heer Van Dijk vond het trou wens niet nodig vooruit te gaan lopen op het al of niet tot stand komen van een federatie tussen NVV en NKV. 'Vast staat', zo zei hij, 'dat de verhoudingen tussen onze bond en de andere industrie bonden tot nu toe niet zijn veran derd. Juist dezer dagen werden af spraken gemaakt om met grotere regelmaat, dan tot nu toe het geval is, als dagelijkse besturen van de drie industriebonden samen te ko men teneinde gezamenlijk over het te voeren beleid te spreken en daar over van gedachten te wisselen'. BROMFIETSER TEGEN AUTO TH VENRAY De 17-jarige Martien Zegers uit Venray is gisternacht om het leven gekomen. In zijn woon plaats kwam hij met zijn bromfiets in botsing met een auto. nog meer ergerlijke dingen hand over hand toeneemt. Met personen die alleen maar afgaan op wat we tenschapsmensen beweren en geen oog hebben voor denuchtere wer kelijkheid. is het moeilijk/samens- preken. Maar velen zijn dit, laat ik gerust zeggen, gesol met misdadi gers zat. De grote vreag waar het mij nu om gaat is: hoe komen wij aan een krachtige spreekbuis voor dat deel (waarschijnlijk een be hoorlijk deel) van ons volk, dat een dam wil opwerpen tegen de toene mende bandeloosheid. Ter Apcl W. Wiegman Moord (7) Naar aanleiding van de recente moorden, overvallen e.a. vraag ik mij af, hoe lang dit nog zo door moet gaan? Waar blijven de protesten van onze 'beroepsprotesterenden', die anders voor elke kleinigheid de straat op gaan? Waar blijven de maatregelen van de progressieve partijen die toch zonodig de maatschappij moe ten veranderen? Wanneer veran dert het geschrijf een gegooi met psychiatrische rapporten in afdoen de maatregelen? Maar hoe kan het ook anders onder regering van een overheid, die doet aan God noch gebod. Elburg G. J. Lipke Moord (8) Wie zijn al die wrekers op de 19- jarige wurger? Zijn dat mensen die de televisie uitzetten als er moord en doodslag wordt gebracht op het scherm? Zijn dat mensen die niet behoren tot de groep bioscoopbe zoekers, belust op sensatie? Zijn dat mensen die vooraan staan/stonden om dit soort films te veroordelen en te verbieden? Het bovenstaande geldt ook voor de verkrachtingen met of zonder moord. Hebben deze wrekers ook zo 'hard geroepen toen de pornografie en de sexwinkel ten tonele ver schenen? Laten wij de hand in- eigen boezem steken en trachten door gebed, goede voorlichting en gesprek nog zien te redden wat er te redden is. Niet in eigen kracht, maar met de hulp van onze He melse Vader. Wat gezaaid is in de loop der jaren, wordt nu geoogst. Het onkruid kan geen graankorrels geven. Lisseólds Eisenga Paus Kardinaal Alfrink erkent het gezag van Rome. maar schroomt niet af en toe zijn twijfel over de wijze van gezagsuitoefening door de paus te uiten. Zo ook in zijn jubiléum- neucharisatie. Hij sprak over 'de Paus die vandaag het gezag over de kerk uitoefent' Dat is wel een ver heven manier om uit te drukken, dat hij hem morgen liever kwijt zou zijn. Breda E. Cam pert tussen 1170 en 1180 overging tot een leven van 'evangelische volko menheid', zijn hele bezit weggaf en zich met enkele aanhangers wijdde aan de verkondiging van het evan gelie. Toen de aartsbisschop van Lyon weigerde aan Valdes een be voegdheid tot preken te geven bra ken de waldenzen met de katholie ke kerk, en zij werden in 1184 door het concilie van Verona in de ban gedaan. In de tijd van de inquisitie trokken de Waldenzen zich terug in afgelegen centra in de Cottische alpen. Nog steeds heeft de kerk haar meeste leden in de Walden- zendalen. Talrijke waldenzen wo nen ook in de grote steden van Italië. Hun totaalaantal in Italië is 28.000. In Latijns Amerika wonen 12.300 waldenzen, meest emigrante- WASHINGTON De redacteuren van zes Amerikaanse godsdienstige bladen hebben een lijst opgesteld van de elf meest invloedrijke gees telijke leiders van het ogenblik. De lijst wordt aangevoerd door de Amerikaanse evangelist dr. Billy Graham. Verder staan op de lijst de Europese theologen Jürgen Molt- mann en prof. Hans Küng. Op de lijst staan verder de Rhode- sische bisschop Abel Muzorewa, een vooraanstaand pleitbezorger voor geweldloosheid in Afrika, bisschop Helder Camara uit Brazilië, pink sterleider David Duplessis, de Ame rikaanse theologe Rosemary Rad ford Reüther eh de indiaanse theo loog Vine Deloria. HET BLIJFT MOEILIJK Deze zomer zijn er een aant gen gebeurd die veel menseL gaven dat er zelfs aan de"J wanhopige omstandigheden in ling een einde kan komeL] denken aan de omslag vi bewind in Portugal, aan de gang van het Griekse kolcLj. wind. aan de mislukte pogiijs dit laatste om ook van CypLj dictatuur te maken, aan he£j- van de ontstellende corruj0( Ethiopië, aan de nieuwe hot^ de voormalige Portugese kojge aan de nog niet eens zo ondej ontknoping van het Wala schandaal, een impeachmein cedure bleef achterwege. Ejr drukwekkend lijstje al zalfcj geen hier tegenover gem^j nog een heel lange lijst vani ties kunnen plaatsen die er .a] hoopvol uit zien. Maar wCj danks al deze gunstige ontwij gen, ons niet moet ontgaan'h het moeilijk blijft. De docurag; die Achter het Nieuws de week gaf over de mijnwerL kingen in Amerika lieten oL, hoe mensen ook nu nog wê -j kunnen zijn onder de dri^ andere mensen. Terecht merL mijnwerkersvrouw op, die maanden had moeten zittenu ze geprotesteerd had. hoe h£e nog ver te zoeken is. Zij v#s, haar straf met het vrijuitgaE een aantal hooggeplaatste Aï0( nen die zich aan bewezen (n hadden schuldig gemaakt. In r la stuurden blanke zakenlied^ brief naar de Portugese iL, die duidelijk aandringt op r zetten van de klok. Het Griekse bewind heeft de fj moeite om z'n werkelijke pi bepalen. Het blijft moeilijl deze lijst is gemakkelijk te 1 gen We hoeven er niet mi armen over elkaar bij te gaj ten. Er valt nog onbeschl veel te doen. Veel om in leven in denken en bidder mensen die nog lang niet b ken over de meest elements I kenen van bevrijding. Het moeilijk. Een blijvende oj 2 om de vuurzuil en de wolkk( volgen. j Hans Küng, een van de elf meest vooraanstaande theologen van het moment. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De directie van Vroom en Dreesman en de vakben den zullen waarschijnlijk binnen kort weer om de tafel gaan zitten. Het overleg was vorige week vast gelopen. Nadat de borrden afgelo pen zaterdag V. en D. gewaar schuwd hadden voor de onrust die onder het personeel heerst, heeft de hoofddirectie van V-. en D. gosteren in een verklaring gezegd opnieuw met de bonden te willen praten. De heer A. Fogarin, woordvoerder van de Decom (samenwerkingsfe- deratie van vakbonden in de de tailhandel), verwacht dat de partij en de komende dagen weer rond de tafel gaan zitten om na te gaan of er een uitweg uit de impasse is te vinden. De cao-onderhandelingen voor de ruim 18.000 personeelsleden van V. en D. liepen vast omdat V. en D. volgens de bonden voor grote groe pen van het personeel garantieloon en bood die onder het wettelijk minimum-loon blijven. Dit soort nivellering ging de vakbonden te ver. Vroom en Dreesman noemt de kern van het geschilpunt de vraag, of de door de overheid geregelde en in tussen aanzienlijk verhoogde mini mum (jeugd) lonen tevens de basis moeten zijn voor de gehele opbouw van de tussen de cao-partijen over een te komen garantieschalen. V. en D. vindt dat dit niet de bedoe ling van de wetgever is. KEVELAAR (DPA) Een Neder landse groep pelgrims is zondaga vond in Kevelaar door brokstukken •van een instortend torentje van de bedevaartskerk getroffen. Daarbij vond de 71-jarige F. W. Weghorst- Sigerin Hertme, bij Borne in Over ijssel de dood, zo heeft de politie in Geldern (in de Westduitse deelstaat Noordrijnland-Westfalen) gisteren meegedeeld. Twee bedevaartgangers liggen met schedelbreuken en hersenschuddin gen in een ziekenhuis. Dertien mensen merendeels vrouwen liepen lichte verwondingen op. Volgens de politie zat het neerge storte torentje vast aan de grote toren van de basiliek. Hoe het is losgeraakt is nog niet bekend. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Zwolle: IJ. Stri2< te Emmen; te Katwijk aan Vlietstra te Doornspijk. Aangenomen: de benoemiai pred. voorzitter v.d. stichtinf diakonale gezondheidsverzor^i Sommelsdijk (tevens belast pe geest, verzorging in het verzd|' tehuis 'de goede rêe' en de i verzorging van a.s. bejaard*)" sters. - verzorgsters en zie%x zorgsters)J. T. Cazander t*6 delharnis. l( Bedankt voor Monster: H. v.foj te Bergarmbacht. lo- GEREF. KERKEN (VRIJG. L Aangenomen naar Drogenha de Vries, kand. te Enschec^, bedankte voor 10 andere berit Préparatoir geëxamineerd roepbaar verklaard door de L Groningen: J. Luiten, Moddfig laan 16, Groningen en G. A\l Heyntiusstraat 32, Groningeif j Gerrit Komrij: Daar is het gat deur. Kritieken en essays. De derspers 244 blz 19,50. Wat velen gevreesd zullen hebe; gebeurd: de kritieken die Gerrile rij vcor het weekblad Vrij Ne<fê schreef zijn gebundeld en vooitë een te koop onder de niet M verstane titel 'Daar is het gat f_£ deur'. Gevreesd en gehaat is jg omdat hij, als de schrijver br( niet in goede aarde valt, meel?; weinig malse wijze het werlfc spreekt. En dat Komrij de pi Nederlandse schrijvers slechtK liet hij veertien juli nog eens a toen hij tijdens een radio-inf' de rustige zondagmiddag verft door op deftige toon te zj 'Driekwart van de Nederfc schrijvers interesseert met 12 malle moer'. In datzelfde gi zei onze 'bespreekmuskiet' dl. toch nog wel een poosje do» gaan met dit werk. onder fi omdat hij er vorstelijk voor bi werd. Hoe het zij, een essaybundel fJ gebruikelijke stijl is het niet L den. Lovend laat Komrij zich 4n over Jan Arends, J. M. A. Biesrj Frank Martinus Arion. Mensi Keulen. Gerrit Krol, Jan Hafi. Ethel Portnoy, terwijl schrijve Bernlef. Venema. Van Altena. K de Vreede en Kooiman er bijT slecht vanaf komen. Vooral dU ken over Kooiman en Van AlteCj dreunen van jewelste. De besf»c van Kooimans boek 'Een rofc bestaat uit louter slagzinnen etó vende reclame taal zodat de schrijver niet eens direct do^ waar hij aan toe was daar qe 'Over het beste boek van dee boven de bespreking stond. Bernlef: 'Een oeuvre van ee£ gebcuwd op de vondst van eel Een enkele keer wordt Komrij gepakt zoals door Heeresma, di dend geworden door een st Komrij, in een verhaal een t buurt het Geurt Komrijk noemt. Een bijzonder vermake toch leerzaam boek over lite Het blijkt dat die twee goed kunnen gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2