Strafgesticht in wezen s™mers nog autoritair en star %4* IMAMS' i m* dichtbij hierheen jmmentaar Eén van de oorzaken van de recente opstandElke week Hiingbeleid-l Imingbeleid-2 oningbeleid-3. Vislossers gaan weer aan de slag ft onder redactie van loessmil dokters praten over fietsen vastgeketend drukte het weer Mooie dag weerrapporten Shandverwaehting 2\ +++oproep toeristén++-t- Jongen onder bus TpW/KWARTET DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1974 BINNENLAND/COMMENTAAR T5/K7 en hoort net als gojd en jende eten, drinken en zuurstof jt de eerste levensbehoeften van nens. En omdat voor heel wat 1 jsen een voor hen geschikte en ilbare woning een schaars goed aat elke vergelijking van dat wo- met andere levensbehoeften ter ing van de plannen van de troika jters-Van Dam-Schaefer niet op. r nog: zij mistekenen de discussie, ng een woning nog voor zovelen n zoveel steden en dorpen een ars goed is (en het ziet er helaas uit dat voor de laagstbetaalden oestand nog wel even zal aanhou- is het misleidend begrippen als iumptievrijheid' of dergelijke te Aren. Wie met dit argument zijn <1 en in een goedkope (misschien wel gesubsidieerde) woning ver gt en elke binding van woonkos- :n inkomen verwerpt, kan dat pas 2 reden doen als er zekerheid be- 2 dat niet een ander op grond van lagere inkomen meer recht kan gelden op die goedkope woning, omdat die zekerheid er niet is gendeel: de woningverdeling is deze maatstaf gemeten nog aller- it rechtvaardig), dient uit het oog van eenvoudige rechtvaardigheid maatregel te worden toegejuicht een rechtvaardiger woningverde- op gang kan brengen, andere woorden: -de doorstro- ;sheffing die Gruijters-Van Dam- lefer willen invoeren voor mensen een te klein deel van hun inkomen steil 'onen en andere op die manier in ;|j veg zitten, is billijk en rechtvaar- temeer daar deze heffing nie- ti'ui d dwingt om te verhuizen. De jnvrijheid' blijft bestaan; alleen daarvoor betaald worden als de financiële ruimte heeft, is ook goed er nog aan te mieren, dat deze gedachte aller- »t nieuw is. Al eerder hebben indslieden als Schut en Udink -de- egelingen naar voren gebracht en edigd, maar nooit hebben zij in parlement door een volstrekt :grijpelijke houding van de toen- ge PvdA-oppositie een meer- eid kunnen krijgen, komt ons voor dat de Kamerle- die straks deze plannen zullen ïen, die zij in het verleden hebben en verwerpen, dan duidelijk zullen 9 uitkomen hoezeer zij verkeerd kndeld hebben en hoe onbillijk zij opgetreden tegen de directe voor vers van minister Gruijters. ién punt kan men misschien bc- |r hebben tegen deze voorstellen Gruijters-Van Dam-Schaefer, na- k in zoverre zij hun plannen ter rdering van een rechtvaardiger ngverdeling uitsluitend willen toe- en op huurwoningen. Iers: als het drietal van volkshuis- ng (terecht) ook het eigen woning- wil stimuleren en daarbij de niet lage inkomens niet wil uitsluiten, zal het ook bij de woningbezitters een zekere doorstroming moeten en. Anders dreigt er een te gering jod van goedkopere koopwoningen, dergelijk bezwaar is op zichzelf juist. Wellicht moet men op het iblik volstaan met de constatering de tijd er kennelijk nog niet rijp is en dan tegelijk troost putten het 'spreekwoord van hét halve ei altijd nog beter is dan de lege logisch compliment van de door- mingshcffing is aan de andere de bredere toepassing van het :em van individuele huursubsidie irdoor mensen, die om wat voor n dan ook gedwongen zijn een in louding tot hun inkomen te hoge te betalen, een bijdrage krijgen), die manier ontstaat een gesloten :cm van koppeling van huuf aan men, waarmee iemand die wonen de eerste levensbehoeften van ie- mens rekent, geen moeite zal thans voorgestelde systeem, waar de subsidie rechtstreeks aan de eigenaar wordt uitbetaald, heeft voordeel van doelmatigheid en komt heel wat administratieve pslomp. Eeö wezenlijk nadeel is er dat er op die manier een stukje acy van de huurders op'het gebied, het inkomen wordt opgeheven, zegt staatssecretaris Van Dam wel deze regering toch al streeft naar ïbaarheid op dit punt, maar het is traag of nu reeds en bij een toch willekeurige gelegenheid op deze ling moet worden vooruit gelopen, schien valt het in de praktijk ook wel mee, gezien het grote aantal rwoningen in het bezit van ge nten en half-officiële organen als ingcorporaties. Een ander groot van het Nederlandse woningbezit chter in handen van particuliere ggers, die op deze manier in het t kunnen komen van gegevens die ng er nog geen openbaarheid is, lelswaarde hebben. Gruijters-Van i-Schaefer moeten er toch minstens 'ip voor hebben dat vooral tegen laatste heel wat mensen bezwaar :n hebben. dan zwijgen wij nog maar over die door onze medewerker mr. C. Kelk Terwijl tientallen Franse gevangenissen, als waren zij met lonten aan elkaar verbonden, achter eenvolgens in lichtelaaie vlogen, werd ook ons land twee weken geleden een gevangenisopstand niet bespaard. Binnen drie jaar .moest ten tweeden male het Groningse huis van bewaring het hevig ontgelden. Weinig lijkt het publiek zo te intri geren als eèn opstand van gedeti neerden. Deze speelt immers in op sterk ambivalente gevoelens. Aan de ene kant worden begrippen als: detentie, gevangenis, huis van be waring stilzwijgend vereenzelvigd met orde en rust, gezien de praktijk overigens niet ten onrechte: rots vast heerst het denkbeeld: 'ze zit ten voor straf, dus geen kapsones'. Aan de andere kant dringt langza merhand het besef door dat 'boe ven' ook 'mensen' zijn, die horen, zien en ook nog kunnen voelen, dus zelfs wel op z'n tijd willen protesteren. Allerhande speculaties over 'de oorzaken' van het Gro ningse oproer zijn dan ook niet van de lucht. Het leggen van verbanden met de Franse opstanden enerzijds en met de Groningse opstand van 1971 anderzijds ligt zeker voor de hand. Het hangt er echter volledig vanaf, in welk opzicht precies men de gebeurtenissen met elkaar ver gelijkt. Men dient hierbij namelijk zoals altijd het onderscheid tussen aanleiding en oorzaak scherp voor ogen te houden. Overal, ook in Frankrijk, vinden opstanden hun directe aanleiding in voor de gevangeniswereld niet ongebruikelijke en dus tamelijk on opvallende voorvallen," zoals een ru zie tussen een gedetineerde en een bewaarder, het uiten van ongenoe gen over een vanwege de directie getroffen maatregel etc. Het is dui delijk, dat de oorzaken voor een dergelijke, veelal volkomen onver wachte, explosie dieper zijn gewor teld; met andere woorden het voor val werkt als een lucifer in een broeiende hooiberg: oorzaak is niet de lucifer, maar de lichte ontvlam baarheid van de omgeving. Doch juist in de sfeer van de oor zaken bestaan tussen Frankrijk en ons land naast overeenkomsten ook belangrijke verschillen: zo zijn in Frankrijk de primaire levensom standigheden van de gedetineerden uitgesproken onmenselijk: zowel de behuizing als het regime waaronder men moet leven zijn sterk verou derd en primitief. Veranderingen worden na iedere opstand weer in het vooruitzicht gesteld, doch als het getij eenmaal gekeerd is, immer vergeten. De Nederlandse situatie valt daarmee in de verste verte niet op een lijn te stellen. Daar komt nog bij, dat in Frankrijk relatief veel meer vrijheidsstraf en voorlo pige hechtenis worden uitgedeeld en bovendien voor onvergelijkbaar veel langere duur. Het laat zich dus denken, dat de aanwezigheid van de vele gedetineerden aldaar, die naar onze maatstaven niet in een strafgesticht zouden thuishoren, op zichzelf at steeds meer een bron van spanningen gaat vormen. Niet zonder reden werd ogenblikkelijk na de opstanden van onlangs alom over terugdringing van de vrij heidsstraf en bekorting van de voorlopige hechtenis gesproken, iets waarmee wij reeds jaren in wetge ving en strafrechtspleging bezig zijn. Autoritair Weliswaar hebben zich iri ons.ge- VsrBflkörd vangeniswezen, zeker sinds de oor log, vele hervormingen voltrokken, doch de nieuwe gevangeniswetge ving van 1953, waarin onder meer de scheiding van verschillende ca tegorieën gedetineerden en de 're socialisatie' van de gevangen ;*yordt voorgestaan, heeft niet kunnen voorkomen, dat de wezenstructuur van de strafgestichten in de prak tijk autoritair en star is gebleven: de gedetineerde staat hier vrijwel machteloos en rechteloos tegenover. Zie daar één der structurele oorza ken van een opstand. Een regime, vol betuttelende en dus infantilise rende elementen, lokt nu eenmaal de meest primaire reactie van de mens uit: verzet (in welke vorm dan ook) tegen de machthebbers. Hoe kan het anders? De gedeti neerde mist in zijn situatie vrijwel alles wat voor het mens-zijn en mens-voelen fundamenteel is: zijn omgang met vrouw, vriend, vrien din, kroost: zijn privacy, dat wil zeggen: keuzevrijheid in handel en wandel; eigen werk en creativiteit; kortom: hij 'leidt' geen leven, doch 'lijdt' dat van een gevangene. In tussen wordt bij hem wel tevreden- lijkheid van het regime: te weini- lijkseid van het regime: te weini gen beseffen, dat. hoe dichter de maatschappij de gevangenis nadert, des te navranter de Vrijheidsbene ming voor de gedetineerde wordt: de worst komt de mond wel nader doch blijft ongrijpbaar. Daarnaast spelen speciaal in een huis van bewaring, dat in de eerste plaats bedoeld is voor voorlopig gehech- ten, nog andere factoren een rol, zoals de grenzeloze onzekerheid waarin een voorlopig gehechte ver keert over achtergebleven gezin, fa milie, werk, vrienden, over zijn toe komst, over het vonnis etc; verder de gemengdheid van de gestichts bevolking (jongeren, ouderen, kort gestraften, voorlopig gehechten, re cidivisten, t.b.iv-klanten, die op hun behandeling wachten, vreemdelin gen etc.). hoeft gezien het bovenstaande niet te betekenen dat bij wèl-ver- andering van de situatie opstand persé uitgesloten zou zijn geweest; escalatie ligt immers in de struc tuur verankerd bij gebreke aan ver weermiddelen tegen de daaruit voortvloeiende frustraties. De kans op ontbranding zou evenwel onge twijfeld minder groot zijn geweest, als ter plaatse geschiktere voorzie ningen ten aanzien van de gedeti neerden en de personeelsleden wa ren getroffen. Een tiental personeelsleden in een inrichting met ongeveer tachtig ge detineerden, zoals in Groningen nu het geval was, lijkt in ieder geval spélen met vuur. Alleen al omdat van de bewaarders, die zich zo langzamerhand tot de vergeten groepen van onze samenleving mo gen rekenen, het onmogelijke gaat worden gevergd; het volbrengen van een dubbelfunctie namelijk be waken én helpen, het vullen van tientallen overwerk-uren per maand, en veel ander ongerief; tenslotte zijn zij de eersten, die met de gedetineerden te maken hebben; zij moeten zich daarom vaak veel ongeduld en grofheden laten welgevallen. Dat strubbelin gen en geweld daarbij niet tot de uitzonderingen behoren, is inmid dels wel gebleken. PARAMARIBO De stroom "Suri- namers die naar Nederland vertrekt wordt beslist niet kleiner: niet-al leen zijn alle vliegtuigen van de KLM volgeboekt, ook alle extra- vluchten en de toestellen vtn Air France, die van uit Cayenne in Frans Guyana naar Parijs vertrek ken, zijn vol. Momenteel vertrek ken hele gezinnen naar Nederland. Onlangs vertrok een familie die uit 52 personen bestaat. Dit bericht het Surinaamse blad 'De VRYE Stem'. Op het ogenblik vertrekken vijf tot zes KLM-vluchten per week naar Nederland, waarmee ongeveer dui zend Surinamers hun vaderland vaarwel zeggen, aldus het blad. De KLM verwacht volgens de krant dat dat aantal tot de dag van de onaf hankelijkheidsverklaring nog zal toenemen. In .de Surinaamse kranten worden de advertenties 'Te koop wegens vertrek' steeds talrijker. Een make laar vertelde tegen de krant dat hij honderd woningen, landpercelen en landbouwbedrijven te koop had, maar dat er geen kopers zijn. IJMUIDEN De vislossers in IJ- muiden, die sinds vorige week in staking waren, zijn vannacht weer aan het werk gegaan. De stichting vislosregeling IJmulden, waarbij de 119 vislossers in diénst, zijn, heeft na overleg met de vakorganisaties gisteren, het aanbod van de sta kende vislossers van dinsdag, dat zij het werk wilden hervatten, aanvaard. Het ontslag, dat de vislossers maandag collectief was aangezegd, is nu ingetrokken. (ADVERTENTIE) Afzonderlijk Naast structurele oorzaken, dus die welke besloten liggen in het straf rechtelijk systeem als geheel en derhalve voor dlle strafgestichten gelden, is in elk strafgesticht af zonderlijk nog een aantal specifie ke, dus incidentele, 'opstands-be- vorderende' omstandigheden aan te treffen. De officiële onderzoeks- commissie-Woltman met betrek king tot de eerste Groningse op stand (1971) heeft in dit opzicht bijvoorbeeld gewaagd van ernstige communicatiestoornissen tussen di rectie en personeel, iets wat op de wederzijdse verhouding met de ge detineerden uiteraard mede van de directe invloed is. Daarnaast is door deze commissie sterk op uit breiding van de personeelsformatie aangedrongen, en zelfs op de aan stelling van een psycholoog. Hoewel de commissle-Woltman haar conclusies vooral op inciden tele en in mindere mate op struc turele factoren heeft gebaseerd, blijkt nu dat door het departement van Justitie aan de door de com missie gedane aanbevelingen in het geheel geen gevolg is gegeven, laat staan aan de structurele voorstellen van een werkgroep, die toen een 'tegen-rapport' heeft uitgebracht in het kader van de Coornhert-Liga. Dat door het vrijwel ongewijzigd blijven van de situatie in het Gro ningse huls van bewaring (zelfde directeur, zelfde - communicatie stoornis?, nog geen psycholoog etc.) wederom het hooi ging broeien, M Smo» f/Z/a/w net vers v/ers asow Zc» 'frti/t. Mm 'W JÊtm N T/S7i</S M 'De waarde en aantrekkelijkheid van het wielrijden, de reden van zijne voorbeeldlooze verbreiding, liggen hoofdzakelijk in de veree- niglng van eene flinke en heil zame lichaamsoefening met het groote genot om in de open lucht door eigen kracht binnen korten tijd groote afstanden af te leggen', schreef een Duitse arts al aan het begin van deze eeuw. En zo'n vijftien jaar daar voor al bleek een hoog Duits regeringspersonage het volledig met hem eens: 'De uitwerking van het wielrennen is bijna ge heel gelijk aan die van de.mas sage, daarom behoorden allen die een zittend leven leiden kantoormannen enzovoorts, het vélocipèderijden vlijtig te beoefe nen, omdat darmtraagheid en verstoppingen in het onderlijf bij deze categorie van personen dikwijls voorkomen'. Niet alle artsen waren even ge lukkig met de komst van de fiets. Aan het eind van de vorige eeuw waren sommigen vooral beducht voor het ziele- en licha melijk heil van fietsende vrou wen. Behalve tegen allerlei'zede lijke gevaren werd er in Parijs in- die dagen ernstig tegen ge waarschuwd 'dat de fiets het einde van de vrouw betekent, omdat door het gebruik hiervan de vrouwelijke organen die voor liet huwelijk noodzakelijk zijn, ernstige stoornissen zouden op lopen'. Jonge moeders zouden door te fietsen zelfs huw borst voeding kwijtraken én men vreesde voor de zenuwen van allen die zich boven of tussen de wielen waagden >--- ook van mannen dus. In Amsterdam doemden weer andere bezwaren op. In het weekblad De Amster dammer van 21 augustus 1887 werd een giftig stuk geschreven over onder andere 'de jongere heren die aan fietstochten deel nemen en daarbij behoorlijk van 'aanleggen' schijnen te weten'. Fietsen mocht dan redelijk ge zond gèacht worden, dateffect ging voor de schrijver geheel vertéren als 'dé héren' 'onderyég een borreltje dronken inplaats van een goed glas melk. Enfin, die eerstgenoemde Duitse arts bleef warmlopen voor het fietsen en hij wist zelfs te ver tellen hoe je dat het beste deed: 'Zet geen krommen rug als een kat en zit niet als een opgebla zen kikvorsen. Rijd niet dicht achter een rijtuig of automobiel. Matig uw gang bij hoeken van straten. Rijd met gesloten mond en open oogen'. Voor het eerst waren deze adviezen te lezen in 1901, in de Nederlandse verta ling van dit Duitse werkje. En nu staat het weer in een boekje, 'fit door fietsen' (een nieuw deeltje in de 'fietsotheek'), dat de ondertitel kreeg: wat zegt de dokter? Behalve de mening van de genoemde, intussen meer dan vergrijsde h.h. doctoren slaat er natuurlijk ook in wat diverse hedendaagse artsen van fietsen vinden. Waar het vélocipèderijden allemaal goed voor is en waarom het moet is er ook in te vinden. Aan hóe het moet, wil je er gezond bij blijven of gezonder door ivorden, wordt nog meer aandacht besteed: op wat voor fiets, hoe vaak, hoe hard. Trimmen is een hoofdstukje apart. *Er hoort een fitheidstestje bij, dat iedereen zichzélf kan afnemen. Aan de hand van de uitslag kun je dan in de daarop volgende trimtabellen voor be ginners precies zien hoe lang en hoe vaak je op de fiets moet stappen, 'Fit. door fietsen' wordt voor 6.20 (inclusief porto en de he le restop postgiro 234567 thuis gestuurd door de Stichting: fiets! in Amsterdam. Het is me een drukte met al die huiszwaluwen in het land. Er zijn er veel meer dan normaal, soms hele nederzettingen van wel tweehonderd nesten aan één gebouw. Vooral in de-Wieringer- fneer, de Flevopolder, Zuid-Hol land en de kleistreken van Zee land zitten er erg veel, maar de grootste kluit vind je onder de kap Van een land böuwsch uur van de Kraaghoeve -in Zaamslag in Zeeuws-Vlaandereü. Eeri, bio loog heeft daar 210 nesten bij ellkaar geteld. De laatste jaren komen steeds meer huis-zwalu wen naar ons land. Ze blijven dan tot oktober, waarna ze weinig huiselijk weer weg trekken naar warme Afrikaanse landen. Ze zijn er dol op met zoveel mogelijk soortgenoten ge- zellig samen te broeden, onder dakranden, goten en alles wat maar uitsteekt aan d<5 ^buitenkant van alle mogelijké gebouwen. Behalve in die wopngewoonte onderscheiden de huiszwaluwen zich ook in kleur van de Welbe kende boerenzwaluw, dié het liefst binnenshuis broedt; die laatste is helemaal donker en heeft een rode keel, maar wie een vogel met staalblauwe vleu gels, witte buik en opvallend witte stuit ziet vliegen, kan er zeker van zijn met een huiszwa luw te doen te hebben.. Wie z'n fiets op deze ingewikkel de manier pp slot zet, kan er voor 99 procent zeker van zijn dat een fietsendief niet de moei te zal nemen alle kettingen cn sloten door te zagen, open te breken en los te rukken terwille van dat ene rijwiel. Dat er schat dc Stichting: fiets! toch 150.000 fietsen per jaar worden gestolen, komt dan ook doordat de eigenaars cr vaak onzorgvuldig en nonchalant mee omspringpn. Er is keus genoeg in solide fietssloten, maar het is nu eenmaal zo: hoe meer fiet sen, hoe minder het opvalt als iemand op een gestólen fiets wegrijdt en hoe beter een fiets dus beveiligd moet zijn. Diefstal van fietsen is in veel landen een probleem, maar de schrijver van een onlangs in Amerika gepubli ceerde reisgids voor Europa wijst cr toch maar op, dat je vooral in Nederland erg goed op je fiets moet passen. Hij suggereert zelfs dat je bij het bezoeken van een café of restaurant je fiets het beste maar mee naar binnen kunt nemen. Van onze weerkundige medewerker Ook vandaag blijft het weer mooi. Weliswaar gaan de barometers in dalende lijn, maar een verstoring van het weer is niet waarschijnlijk. Een hogedrukzone van west-Frank-- rijk over ons land naar Scandina vië houdt voldoende zeggenschap. De middagtemperatuur blijft op on geveer hetzelfde aangename niveau van 21 tot 24 graden Celsius. Berlijn en naaste omgeving hébben van een kleine depressie op vijfdui zend meter hoogte de meeste regen gekregen: 38 mm in 24 uur, waar van 26 mm in de nacht van dins dag op woensdag. De koude put is naar Polen doorgegaan, verplaatst zich momenteel in noordelijke richting, maar wordt minder actief. Teji zuiden van IJsland bevindt zich ook een depressie, waarvan de uitlopers zich uitstrekken via Schotland naar Ierland. Dit systeem verplaatst zich langzaam in oostelijke richtihk. Het zal de wind in ons land wat doen toenemen uit richtingen tussen zuid en zuidwest, echter in de eerste plaats boven zee en in de kustgebieden. Gisteren is het in het hele land een voortreffelijke dag geworden. Het weer was rustiger dan daags tevo ren en minder geschikt voor de ontwikkeling van zomerhoosjes dan dinsdag. Toen waren we rond half- drie getuige van het oppikken van grote plukken gemaaid koren door zo'n luchtwerveling, die de wind plotseling naar schatting tot vijf Beaufort deed toenemen. Het hoos- je ontstond in de luwte van een bosrand, waar de zon de lucht vlak enkeling, die in een klein dorp met zijn huisbaas moet samenleven en de man ook nog zijn hele inkomen moet openbaren. Een min-punt op een overigens zeer goede nota. Weerrapporten van gisteravond '17 uur, maximum-temperaturen en boven de grond tot ver boven der tig graden Celsius moet hebben op gewarmd. Aan de windzijde van de boswal, in de schaduw, heerste een veel lagere temperatuur. Als gevolg van deze tegeiistellingen ontstond op de een of andere wijze dit draaiende fenomeen, dat erg slordig met de rogge omsprong en overal langs zijn baan plukken achterliet. Vandaag droog en overwegend zon nig, later ivat meer bewolking. Zwakke tot matige wind uit zuid of zuidwest. Lucht maximaal 20 tot 21 gr. C„ water: 18-19 gr. C. Verdere vooruitzichten: weinig ver andering. neerslag van 719 uur: Amsterdam onbew. 22 0 De Bilt onbew. 22 0 Deelen onbew. 0 Eelde onbew. 22 0 Eindhoven onbew. 21 0 Den Helder onbew. 20 0 Luchth. Rtd. onbew. 21 0 Twente liqht bew. 21 0 Vllssingen onbew. 21 0 Zd.-Limburg licht bew. 20 0 Aberdeen regenbui 18 0 Athene onbew. 33 0 Barcelona zwaar bew. 25 0 Berlijn zwaar bew,. 17 0 Bordeaux onweer 29 2 Brussel zwaar bew. 21 0 Frankfort licht bew. 21 0 Genève regenbui 20 0 Helsinki licht bew. 20 0 Innsbrück onweer 25 0 Kopenhagen half bew. 18 0 Lissabon onbew. 3; 0 Locarno onweer 28 14 Londen half bew. 23 0 Luxemburg onbew. 20 0 Madrid half bew. 26 0 Malaga onbew. 27 0 Mallorca onbew. 28 0 Miinchen onbew. 22 0 Nice zwaar bew. 28 1 Oslo zwaar bew. 19 0 Pdrljs onbew. 24 0 Rome onbew. 33 0 Split half bew. 33 0 Stockholm zwaar bew. 21 0 Wenen zwaar bew. 27 0 Zürlch onbew. 24 0 Casablanca onbew. 27 0 Las Palmas half bew. -21 0 Tunis zwaar bew. 36 0 'Heb je niet opgemerkt, dat de tekening wat gekreukt was?' HOOG WATER HZ Vllssingen: 5.22-17.43; Harlngvlletslulzcn: 7.14-19.36: Rotterdam: 8.29-20.36; Scho- venlngen: 6.31-18.57; IJmulden; 7.15- 19.41; Den Helder: 11.29-23.53; Harllngen: 1.45-13.39; Delfzijl; 3.44-15.55. Onderstaande personen wordt verzocht de ANWB-alarmcentrale ln Den Haag te, bellen. 070-264426. Nederland: Fam. J. Vrlesema-Wismeijer Amstelveen, openbaar vervoer Fam. Knoop-Paullssen Maastricht Luxemburg J. P. Wilgenhof Gronin gen, goudkleurige Suzuki 350 VR-93-16 Duitsland: Fam. Nlks-Kohl Wlttem. Mevr. Jansen-Jansen Waalre, beige DAF 33, 18-33-JP Frankrijk Mevr. E. van Oerle-yaux •Boxtel, blauwe Slmca 1301 stationcar, 55- 54-VX Fam. A. Meddens-Bljl Bergen aan Zee, metaalgrljze Alfa Romeo 2000 01-AH- 52; Frankrijk-Zwitserland Fam. Scholies, Kerkrade, metaalgroene Ford Taunus, 80- 64-RM. Italië Mevr. C. Poters-Heeren Arnhem, Van een correspondent WINSCHOTEN De derienjarige Hendrik Uildriks uit Beerta (Gr.) Is bij een verkeersongeluk in zijn woonplaats om het leven gekomen. De Jongen was met vriendjes op het trottoir aan het spelen en stak plotseling de weg over. Hij kwam onder een autobus terecht en over leed ter plaatse. metaalbrulne opel kadott' caravkn 82-86- VR Spanje Fam. Bax-Kraal Dordrecht gele Toyota Corolla 60-50-VM Oostenrijk: F. Oosterbaan, Zeist bronskleurige Renault, 44-DD-54; A. Ver- wijmcren Made witte Renault 6, 64-22- MT Fam. B. Nagelmaker. Amsterdam, grijze VW 1200, Fam. C. Beets-De Boer Purmerend donkergroene VW 1800 TL 66- 93-JZ Fam. W. C. Lam 'ts-Fuhrman Den Haag groene VW kampeerbus HB-21-41.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7