Volendam laat op winst ÏF M Delftse Kunst- en antiekbeurs sprookje voor grote mensen a. een verpleegkundig docente b. verpleegkundigen deBijenkorfQ Ons huis, ons thuis in... TROUW/KWARTET DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1974 trp door G. Kruis DELFT De 26ste 'Oude kunst- en antiekbeurs' die zoals steeds een gastvrij en stijlvol onderdak heeft gevonden in museum Het Prinsenhof te Delft is, als je de nadruk legt op dat 'beurs', vooral de moeite waard voor lieden die met een paar ton op zak lopen. Met minder kun je natuurlijk (soms) ook wat doen. maar dan wordt de keus toch wel wat be perkt- Wat de waarde van de bijeenge brachte kunstschatten betreft: bij de huidige stand van zaken zijn daarover eigenlijk geen exacte cij fers meer te noemen. Zeker is dat er vele miljoenen mee gemoeid zijn. Oude schilderijen, andere an tieke kunstvoorwerpen en curiosa zijn duur. Duurder dan ooit. Een paar jaar geleden, toen dat begrip te pas en te onpas gebruikt werd. hoorde je dan wel eens het woord 'establishment' vallen. En: wie kan dat nu kopen. Maar ik geloof dat deze manifestatie nu veel meer ge zien wordt als een enorme tentoon stelling van de mooiste schilderij en. van prachtige oude beelden, van schitterend zilver, van unieke meubelen, sieraden, klokken, glas werk. archeologische voorwerpen, keramiek penningen en wat niet al. Veel daarvan gaat dan ook nog naar de musea zodat het op die manier toch openbaar kunstbezit wordt. Een rondgang over deze beurs is een ongelooflijke ervaring, maar toch wel anders dan in een museum. Daar hangen en staan veel zaken die je dolgraag zou wil len bezitten, maar die mogelijkheid is, eenvoudig uitgesloten en daar leg je je dan bij neer. Hier is alles te koop. Er hangt, en dat is dan voor de eerste keer in 26 jaar. een paneel van Rogier van der Weyden (1400-1464), een van de grote meesters der primitieven, en wie daar 1.6 miljoen voor neer telt kan dat zo meenemen. De prij zen: Ik heb er hier en daar even naar geïnformeerd om te weten te komen wat de eventuele mogelijk heden zijn voor de man met de wat smallere beurs. En dat is dan uiter aard ook weer betrekkelijk, want tegenover die 1.6 miljoen zijn de 14.000 gulden die je voor een teke ning van Willem van de Velde moet betalen te verwaarlozen. En dan betekenen 4.500 gulden (voor een heel klein tekeningetje van J. B. Huet) ook niet veel. Maar er zijn toch ook nog wel andere mogelijk heden. Niet zozeer op het gebied van de schilder- en tekenkunst (hoewel Ik ook een tekening van Jan de Bijer zag voor 900 gulden) maar bijvoorbeeld op het gebied van glas. Oud glas is prachtig en. voor een echte liefhebber die er wat voor wil laten staan, nog te betalen ook. Ik zag een erg mooi flesje uit Griekenland (6de-7de eeuw) dat maar 180 gulden kostte, en een Byzantijns bekertje op voet uit de 8ste of 9de eeuw stond voor 650 in de boeken. Pre-Colombiaan se plastiekjes zijn er soms al voor een paar honderd gulden en ook kleine Egyptische beeldjes kun je voor zo'n prijs verwerven. Zo is het ook bij de oude meubelen. Als je er niet zo in zit ben je geneigd die al heel snel duur te vinden maar goede eigentijdse meubelen kunnen ook behoorlijk aan de prijzige kant zijn. Vooral kleine antieke meubelen zijn de laatste jaren sterk in waarde geste gen. en dat Is een gevolg van de huidige woongewoonten. Er zijn immers nog maar weinig mensen die in huizen wonen waar bijvoor beeld zo'n kolossale 17de eeuwse kast nog tot zijn rcht komt. Die zijn dan uiteraard in grote variaties te koop voor betrekkelijk lage prij zen. Oude sieraden, zo ving ik op, worden minder ondergewaardeed dan een paar Jaar geleden. Men heeft ontdekt dat ze in feite zeldza mer zijn dan oude schilderijen en het publiek dat niet alleen koopt uit het oogpunt van schoonheid." maar ook vanwege de veilige beleg ging. heeft weinig moeite met de waardering van deze stukken. De Delftse antiekbeurs waar tot 12 september alles te koop is, is een sprookje voor grote mensen. Dagelijks te beleven van 10 tot 17.00 uur op werkdagen, 's zondags van 13.00 u 17.00 u. en bovendien dinsdag en donderdagavond van 19.00-22.00 u. Toegangsprijs 5, p.p. en op maandag 2,50. Bij onge veer 70 NS-stations in heel Neder land zijn gecombineerde kaartjes te krijgen voor trein-entree-antiek beurs tegen gereduceerd tarief. Selectie uit werk van Van Meegeren TILBURG Een selectie uit het werk van Han van Meegeren wordt op 6 september in De Koningswei te Tilburg tentoongesteld. De selec tie omvat aquarellen, tekeningen en schilderijen (ongeveer 60 in to taal) uit de periode 1905 t.e.m. 1947, waaronder een aantal schil derijen in de trant van Terborgh, Pieter de Hoogh en Vermeer. In de stijl van deze laatste is er het doek 'Christus en de overspelige vrouw'. Het meest beruchte werk van Van Meegeren. De Emmaüsgangers, dat door velen nog als 'een van de grootste en meest aangrijpendste werken van Vermeer' wordt be schouwd. zal jammer genoeg niet aanwezig zijn. Het hangt in het- Museum Boymans-van Beuningen te Rotterdam, dat het niet in bruik leen wilde afstaan. Wel aanwezig zullen zijn een drietal met 'Van Meegeren' gesigneerde, en tot nu toe nooit eerder getoonde werken die geheel identiek zijn aan de koppen op 'De Emmaüsgangers'. Om een zo duidelijk mogelijk beeld te geven van de kunstenaar Van Meegeren, is bijzonder veel aan dacht besteed aan het informatieve gedeelte van de tentoonstelling, waarvoor het Rijksbureau van Kunsthistorische Documentatie veel materiaal leverde. Naast particulie ren zijn ook Het Rijksmuseum en de Dienst van 's Rijks verspreide Kunstvoorwerpen bruikleengevers voor deze tentoonstelling, die in het Kultureel Centrum te Tilburg tot 13 oktober blijft. Geopend dins dag t.e.m. vrijdag van 10.00 tot 18.00 uur, zaterdag en zondag van 11.30 tot 15.30 en donderdags- en vrijdagsavonds van 19.00 tot 21.30 uur. Vocalisten-concours met 76 deelnemers DEN BOSCH Zesenzeventig vo calisten uit vijfentwintig landen hebben zich aangemeld voor het Internationale Vocalistenconcours dat van 31 augustus tot en met 7 september in 's Hertogenbosch wordt gehouden. Bijna de helft van NEC verspeelt punt bij SC Amersfoort Van onze sportredactie AMSTERDAM Volendam, dat zich zondag bij de start van de competitie in de eredivisie via een knappe 01 zege bij FC Gro ningen plotseling weer in een favorieten-rol wierp, heeft gister avond op eigen terrein de grootste moeite gehad met FC VVV. De Limburgers namen zelfs een 0—2 voorsprong voordat Volendam terug kon komen. Een doelpunt van Karsten, twee minuten voor tijd bezorgde de Steur-equipe echter toch nog juist de volle winst. 01 Eerste Divisie De beide eredivisiedegradanten NEC en FC Groningen liadden het in deze twee de competitieronde opnieuw moeilijk. NEC kwam bij SC Amersfoort zelfs niet verder dan 1-1, terwijl FC Groningen in de door bijna 10.000 bezoekers bijge woonde Noordelijke derby tegen Veen- dam pas negen minuten voor het einde via Timmerman de winst kon grijpen. Veendam-FC Groningen 0-1 (0-0). 81. Timmerman O-l. Scheidsrechter Van der (Groningen). De overwinning van FC Groningen was uiteindelijk verdiend, hoewel Veendam In deze enerverende strijd kanppe tegenstand bood. FC Den Boscli-Fortnna SC 1-2 (0-2) 20. Blotenberg 0-1 34. Prauser 0-2, 78. Van der Ley 1-2. Scheidsrechter Vervoort. Toeschouwers 4600. Een van belde kanten goed gespeelde wedstrijd met een vooral, in ae eerste helft feller Fortuna. Pas na de wisseling kwam Den Bosch sterk te rug. maar meer dan het doeltreffende de deelnemers zijn sopranen. Uit Engeland kwamen de meeste voca listen: 15. Korea en Brazilië lever den elk één deelnemer op. De jury vöor dit 21ste concours wordt ge vormd door dr. John Daniskas (Ned.). Arthur Eisen (Sowjet- Unie). Lore Fischer West-Duits - land). David Johnston (Engeland) Leo Ketelaars (Ned), Janine Mi- cheau (Frankrijk), Erna Spooren- berg (Ned.) en Renaat Verbruggen (België). Nu de Stadsschouwburg Casino wordt gesloopt, vindt het concours plaats in het Jeroen Bosch-huis. De finale en het slot- concert, dat op 11 september wordt gegeven, worden gehouden in het Provinciehuis. afstandschot (40 m) van Van der. Ley zat er niet meer in. lfeerenveen-FC Vlaardlngen 3-1 (2-1) 26. Bouman 0-1. 29. Toonstra 1-1, 41. Colljanln 2-1, 58. Fiers (eigen doel) 3-1. Scheidsrechter Van Ooyen. Toeschouwers 5000. FC Vlaardingen stelde ook in dit tweede duel teleur. Conditioneel moest de FC In de tweede helft afhaken. Helmond Sport-Heracles 00 - Scheids rechter Beukman. Toeschouwers 4100. Een eenzijdige wedstrijd met een sterker Helmond Sport dat echter het stug ver dedigende Heracles niet op de knieën SVV—CAMBUUH 1—1 (1—1) 12. Groeneweg 10. 25. Roosenburg 11, 38. Dutina 21, 64. Van der Spek 31. 80. Den Tuinder 41. Scheidsrechter: Boos- ten. Toeschouwers: 3000. Een verrassende, maar verdiende overwinning voor de Schiedammers, die vooral in de tweede helft fel aandrongen. De tegenacties van Cambuur waren zelden gevaarlijk en lie pen stuk op de goed ingrijpende achter hoede van SVV. FC DORDRECHT—VITESSE 01 (01) 6. Hofs O—l. 55. Bosveld 0—2. 80. Hofs 03. 87. Hofs 01. Scheidsrechter: Beek. Toeschouwers: 3000. FC Dordrecht heeft er ln de confrontatie met de Arn hemmers weinig van terecht gebracht. De Dordtenaren reikten niet verder dan en kele welwlssende pogingen die echter té doorzichtig waren om succes te oogsten. Vitesse was over alle linies doorlopend sterker. Uitblinker was Bennie Hofs. Volendam—FC VVV 3—2 (0—2) 12. Pala 0—1. 31. Verkoelen 0—2. 53 Kwak man 12 65 Jack Jonk 22, 88. Karsten 32. Scheidsrechter Weerink. Toeschou- werd 5000. Een moeizaam loskomend Vo lendam heeft pas laat de zege gepakt. Het zeer fris van de lever voetballende VVV verraste Volendam in de eerste helft volkomen en nam terecht een ver diende 20 voorsprong. In de tweede helft herstelde Volendam zich bekwaam en verdiende de zege. SC Amersfoort—NEC 1—1 (0—0) 63. Priewe 01. 88. De Neeling 11. Scheids rechter Derks. Toeschouwers 3500. In een meer spannende dan fraaie wedstrijd heeft NEC een punt ln Amersfoort moe ten laten. Vooral in de eerste helft was Volendam—FC VVV SVVSC Cambuur SC AmersfoortNEC PEC—Willem II VeendamFC Groningen FC DordrechtVitesse FC Den BoschFortuna SC HeerenveenFC Vlaardingen Helmond SportHeracles Vitesse Fortuna SC Volendam PEC Heracles NEC Eindhoven Heerenveen Willem II 2 FC Den Bosch 2 FC Groningen 2 SVV 2 SC Amersfoort 2 Helmond Sport 2 FC Vlaardingea 2 FC VVV 2 SC Cambuur 2 Veendam 2 FC Dordrecht 2 2 1 1 1 1 1 2 I 2 1 2 1 Programma: FC Den BoschHeerel FC DordrechtHelmond Sport. Vf mEindhoven. PECHeracles. SC 1 foortFC Vlaardingen. SVVFa o SC. VolendamVitesse. FC VIT Groningen, SC CambuurWillem 1 het een matige vertoning waarinp' toch wel de betere kansen had. PEC—Willem II 1—0 (0—0) kamp 10. Scheidsrechter: Oeteljvo Toeschouwers 3600. In een uitel spannende en aantrekkelijke wedf heeft PEC met de grootste moeite gi nen van een goed partij gevend Willd Vooral voor de rust was de thua aanvallend zeer gevaarlijk maar het dedigingsblok van de Tllburgers sterk. Detail van het schilderij 'St. Lucas tekent de Madonna en het Kind' van Rogier van der Weyden. dat voor l,6.miljoen gulden op de Oude Kunst- en Antiekbeurs te Delft te koop is. Gemeentelijk verpleeghuis „ZANDHOVE" HOLLEWANDSWEG 17, ZWOLLE vraagt: t.b.v. de opleiding ziekenverzorgenden die ons team willen komen versterken als leidinggevende op een der verpleegafdelingen. RANG NADER OVEREEN TE KOMEN. De rechtspositieregeling van de gemeeente Zwolle is van toe passing. HUISVESTING IN ZWOLLE IS GEEN PROBLEEM. Sollicitaties te richten aan de adjunkt-direk- trice die ook inlichtingen verstrekt. Tel.: 05299-242. Het riet doet soms al vroeg zijn intrede in ons menselijk bestaan. De allereerste maanden van ons nog zo prille leventje worden we vaak beschermd door een rieten wereldje. Misschien komt het daar wel doo^ dat riet ons altijd weer bekoort. We hebben ons best gedaan, om veel van riet in huis te halen. Bekende en onbekende vormen. Een rotan bankstel van Jan des Bouvrie bijvoorbeeld. Gemaakt uit stevige vier cm dikke manou. En bekleed ""met Liberty linnen inwatgetem- terde regenboogkleuren. De kussens zijn gevuld met polyether en de tafel heeft een brute-glazen blad. De prijzen? Tweezitsbank 925,-, fauteuil 550,-, tafel 80x80 cm 356, of 140x80 voor 388,- of heeft u liever alleen een stoel? De bruine rotan fauteuil misschien? Is erg charmant en decoratief. En om de prijs laat u 'm vast niet staan: 645,- We hebben ook de echte ouderwetse hoge-rug-fauteuil, met een frame van heel dik naturel rotan. De rug en zitting zijn gevlochten uit smalle reepjesl Hij kost 315,- Ook voor de eethoek is er riet. De tafel op rotan frame heeft een effen gebeitst blad J120 cm doorsnede) de arm stoel een gevlochten zitting. De prijzen zijn resp. 385,- en Om in te slapen hebben we een rotan ledikant, in echt bruin aniline met naturel vlechtwerk. Een nachtkast- tafeltje hoor erbij. Het ledikant is groot 200x90 cm en kost zonder bodem en matras 485,- Nachtkast- tafeltje 145,- De bamboe vogelkooi is heel licht naturel van kleur. 't Is een leuk eigen huisje voor de parkiet of kanariepiet. Er zijn twee maten, voor resp. 44,80 en 55,35 Riet voor het raam, n zou dat ook kunrten? Wel wis en waarachtig. We hebben voor u 'zelfoprollende rolgordijnen uit zeer dunne roetjes, verbonden door sterke, dubbelgetwijnde garens. Ze zijn er in naturel of met een kleurtje. De breedte begint bij 90 cm de prijs bij 49,75 Een rotan eetbar heeft ruimte te over voor 4 personen. Materiaal: onbewerkt naturei rotan. Prijzen: tafel (90 cm hoog) 225,-, kruk (70 cm hoog) 79,-, in onze afdeling keukenmeubelen. Voor de opbergruimte) is er een wilgentenen etagère. Met ruimte voor zelfs een kompleet servies, of wat u er maar in kwijt wilt. Bruin gebeitst 110,- U moet maar 'ns vlug komen kijken. Vooral naar al die rieten woonspullen die we niet hebben genoemd. En als 't even kan zelf iets van riet in huis halen. 't Betekent natuurlijk niet een kompleet rieten interieur, maar een rotan bankstel, of een rieten fauteuil of stoel. Want riet verzacht elk interieur. Geeft «^5^ 't een tikkeltje 'Cm;?: ongekunstelde frisse natuurlijkheid. (vjM afd.Woninginrichting 215,-

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6