oor staking n militairen weken geëist On Simon inmfeyeUeiiEfl Dijkenbouwer kan Bangladesj niet helpen CHU heeft kritiek op doorstr omingshef f ing Meisje Twijfel aan rechtsgrond Aanhouding in Voorraden van 'Sturka' door bonden bewaakt verpleegster Vakcentrales: geen oordeel opvolging van de Starfighter Zuiderzeegebied kan kwart van bevolking aan voedsel helpen Problemen zijn gigantisch en middenkader ontbreekt Boeren kunnen een lagere voorlopige aanslag vragen W/KWARTET DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1974 BINNENLAND T3/K5 )M'er beboet voor uitdelen pamfletten en onzer verslaggevers HAAG De advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechts- >e fc(HGM) heeft gisteren acht weken militaire detentie geëist de 21-jarige dienstplichtige soldaten Kees van Dijk en Nico di stens uit de legerplaats Ermelo wegens het 'oproepen tot tweigering en staking' bij een oefening in West-Duitsland at i maart van dit jaar. De krijgsraad in Arnhem had hen op ni hiervoor drie weken 'Nieuwersluis' opgelegd. vooi?ee soldaten werkten in een Van onze Haagse redactie DEN HAAG De fractie van de CHU in de Tweede Kamer vindt de rechtsgrond voor de door de regering in de huurnota voorge stelde doorstromingsheffing niet zuiver. De heffing die men wil opleggen, geldt immers voor zeer bepaalde, beperkte groepen. Een belangrijk punt van de kritiek van de CHU is nog, dat de nota van minister Gruijters nog veel in het onzekere laat. Hierdoor vermin dert de nota de problematiek van de werkloosheid in de bouw niet, maar wordt het probleem eerder vergroot. Waardering n n it van de 116-de compagnie en le kantinedienst (CADI).' Met -Xe] roep hadden zij op de bewuste agepesloten niet meer te werken, jn h hun commandant de tap in het irtent had laten sluiten over andere zaken behoorlijk gesprek wilde voe- 0 legden Nico en Kees uit. igs weigerde de groep vracht- is te laden en te lossen. De ide morgen werd het werk soldaten, die aan deze 'sta- hadden meegedaan werden 1 Nico en Kees voor de krijgs- gebracht. De anderen kregen ituchtelijke straffen. De reden oor was, dat zij als degenen /y/pi beschouwd, die zich als lei- en woordvoerders bij deze ac- /y(4adden opgeworpen. Ter zitting nden de twee dat, zoals ze /rJfr dat ook al voor de krijgsraad •yrf nhem hadden gedaan. Zij zei- s l| dat ze wel vaker door de rest groep, gevraagd werden het d te voeren met de comman- ^;n. Gelijke straffen, zouden JSom om hun plaats zijn geweest, ^en zij en hun raadsman mr. R. ihutte. Ook merkten zij op dat en eigenlijk het recht op sta- zouden moeten hebben, idvocaat-fiscaal, mr. J. H. G. raad, zag de actie niet als een elijke staking, maar als een reactie op de maatregel van 0-' 'ommandant. Hij rekende het en Kees aan, dat zij als repre- ondi nten van hun gro'ep zo gehan- s> hebben en vond dat zij daar- 974* iwaarder gestraft moeten wor- i (S) Mr. Schutte achtte het hele- ff1- niet bewezen, dat het tweetal Rad leiders van de actie kunnen ik en aangemerkt. Het, HGM zal isdag 3 september uitspraak r zo Tijdens de zitting demon- \von»rden buiten voor het gebouw 05 eren met borden, waarop stond ingsvrijheid voor soldaten'. •"LETTEN fsj; ^rnhemse krijgsraad veroordeel- }teren een vijftal bestuursle- tn de afdeling t' Harde van 'DM tot twee weken voor- Jdelijke detentie en een jaar jeujwaardelijk en 150 gulden boete, omdat ze op de legerplaats [letten hadden uitgedeeld in waarin werd opgeroepen tot jgrote demonstratie in het hele tegen het uitblijven van com- .-s',|saties voor weekenddiensten. is voor het eerst sinds de m taire justitie tegen actievoeren- WDM-leden optreedt, dat een 'elijke actie met een boete werd ;raft, in plaats van bijvoorbeeld maand 'Nieuwersluis.' algemene ledenvergadering van Moe (VVDM had tot deze actie beslo- omdat minister Vredeling wel- lar erkend had, dat extra vrije een billijke zaak waren, n?aV dat nieuwe orders daarover leven. Het vijftal de 21- ge Jan Jansen uit Bladel, de 22- :e Geert Veenstra uit Gronin- de 21-jarige Leon Balster uit etift de 21-jarige. Jan Veuskens uit is'ter hel en de 22-jarige Jan Stoop !2.m Haarlem vertelde de krijgs-» d, dat het moest kiezen: onge- l.ofrzaam zijn aan de opdrachten het VVDM-bestuur of ingaan in de orders van legerplaats- ïmandant. overste Van den Ham. laatste had van tevoren- demon- (ADVERTENTIE) Uw fiskale atmosfeer kan minder drukkend worden. Dankzij de levensvesze- keringprojekten van E&L. Raadpleeg uw verzekering adviseur. Hij kent E&L Als de beste. Us we het eens goedmaakten die twee daar de zaak lieten Uitvechten?' straties verboden. In totaal deelden de vijf honderden pamfletten uit. De actie zelf beperkte zich tot ruim twintig man, die demonstreerden. Auditeur-militair mr. J. Bekkering vond, dat de vijf verantwoordelijk te stellen waren voor de demon stratie en dat 'terwijl ze wisten dat in eerdere gevallen strenge straffen zijn gevallen.' De krijgsraad zei in zijn vonnis ,de zaak mdar gering j van omvang te vinden en daarom TTJ1£)K werd tot een boete besloten. T VA 1111/1/1 uv Wat de zaak in Arnhem betreft vindt de VVDM dat hier volkomen ten onrechte is gestraft, omdat af delingsbestuurders de ruimte moe ten hebben om de belangen van de leden te behartigen. Het,ging hier, aldus de VVDM, om een rechtvaar dige zaak: een goede compensatie regeling. Eerder ging voorzitter Hans Wilmink van de VVDM vrijuit met het argument dat hij als vak bondsman ruimte moest hebben om te kunnen optreden, pat blijkt nu dus niet op te gaan voor de vijf uit 't Harde, aldus de VVDM. Bij de zaak in Den Haag tekent de VVDM aan, dat opnieuw een eis van acht weken is gevallen en dat terwijl dé VVDM een herziening van het vonnis van de krijgsraad had verwacht, omdat daar destijds werd aangetoond, dat het om een actie van de hele groep ging. Kees van Dijk en Nico Bruijstens op weg naar het Hoog Militair Gerechtshof, terwijl op de achter grond leden van de VVDM en van de Bond van Dienstplichtigen (BVD) demonstreren voor vrij spraak en recht van staking voor militairen. ADVERTENTIE Miljoenenverlies Van een onzer verslaggevers ZUTPHEN Om te voorkomen dat leveranciers hun goederen wegha len, worden de voorraden van het in moeilijkheden verkerende bedrijf Sturka in Zutphen door kaderleden van de vakbonden bewaakt. Deze bewaking is ingesteld in overleg met de directie. Ook 's nachts staan er mensen op wacht. De vak bonden bewaken de voorraden tot dat een bewindvoerder is aange steld. Inmiddels heeft het bedrijf, dat werk biedt aan 435 mensen, sursé ance van betaling aangevraagd. De directie heeft in een gesprek met het ministerie van economische za ken gevraagd om overheidssubsidie, mede om het bedrijf tot herstructu rering in staat te stellen. Verwacht wordt dat een beslissing over subsidëring enkele weken op zich zal laten wachten. Inmiddels is bekend geworden dat Sturka in 1972 een verlies van ruim drie mil joen en in 1973 van vijf miljoen heeft geleden. Verwacht wordt dat het verlies dit jaar twee tot drie miljoen zal bedragen. Van een verslaggever TER AAR In verband met de moord op wijkverpleegster zr. Van der Plaat, zondagavond, heeft de rijkspolitie de 33-jarige werkloze höoibergbouwer W. van E. gearres teerd. De man ontkent, maar heeft geen sluitend alibi. Tussen hem en het slachtoffer bestaat volgens de politie geen enkele relatie- Een buurtonderzoek zou hebben uitgewezen, dat de man met een bromfiets bij de plaats van het misdrijf is geweest. Ook zou een onbekende auto. op die plaats zijn gesignaleerd, even voordat een boer zijn korenveld, waarbij het stoffe lijk overschot werd gevonden, kwam bekijken. De politie heeft huiszoeking gedaan in de woning van de hooibergbouwer en enkele voorwerpen voor nader onderzoek in het Gerechtelijk Laboratorium meegenomen. Gisteren zijn maar weinig tips bin nengekomen. De politie, die 'nog steeds met een team van zestig man naar de oplossing van het misdrijf zöekt, hoopt op meer ge tuigen die de bromfietser hebben gezien. Het mes, waarmee zuster Van der Plaats is doodgestoken, is nog niet gevonden. AMSTERDAM De vakcentrales zullen zich onthouden van een oor deel over hetgeen de delegatie van de Zweedse Saab-Scania fabrieken gisteren in een gesprek met hen aan informatie hebben verstrekt over de mogelijkheden voor de werkgelegenheid in ons land, wan neer de Viggen straaljager wordt gekozen als vervanger van de Star fighter bij de Nederlandse lucht macht. De Zweden hebben toege zegd de vakbonden nader te infor meren over de eisen van technolo gische aard bij gedeeltelijke pro- duktie van de Viggen in ons land. Daarbij gaat het om te weten of de technische kennis en vaardigheid die in ons land aanwezig is, daarbij kan worden toegepast en uitge breid. Na afloop van het gesprek ver klaarden de vakcentrales dat 'er uiteraard geen sprake is dat van vakbewegingszijde een p oging zóu worden gedaan zich te mengen in de vraag aan welk type vliegtuig de voorkeur moet worden gegeven,' Van een verslaggever ZUIDELIJK FLEVOLAND 'Als de nood aan de man komt, kan het hele Zuiderzeegebied in principe een kwart van de Nederlandse bevolking aan voedsel helpen.' Dit zei prof. R. H. A. van Duin, plaatsvervangend directeur van de Rijksdienst voor de IJssehneerpolders, toen hij in het gebied van de toekomstige stad Almere een graanverwerkingsbedrijf opende. Het bedrijf, dat een opslagcapaciteit heeft van (4500 ton, kan per uur 160 ton graan ontvangen en tachtig ton afleveren. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Bangladesj staat onder water. De nieuw, want het gebeurt nogal eens, dat reuzenrivieren als de Brahmaputra en de Ganges buiten hun oevers treden, het deltagebied in een binnenzee veranderen, duizenden mensenslevens eisen en een schade aanrichten, waaronder het land jarenlang gebukt gaat. Voor de hand liggende vraag: waarom leggen ze daar geen dijken aan, of bouwen ze geen stuwdammen. En waarom zou het Westen daarbij geen handje kunnen helpen? Hoofd Deltadienst ir. H. A. Ferguson, een van de vele deskundigen, die zich nog dagelijks buigen over de Nederlandse delta-problema tiek en een paar jaar terug nog om raad werd gevraagd door de door overstromingen getroffen Indiase deelstaat Orissa, noemt dat een be grijpelijke reactie, maar ook een typische vraag van een westerling, die niet op de hoogte is van de situatie ter plaatse. In zijn werkkamer aan de Haagse Van Alkemadelaan zegt hij: 'Je kunt onze wa terstaatsproblemen in geen enkel opzicht vergelijken met die in Bangladesj en India. Niet alleen omdat ze een zo gigantische omvang hebben, dat het hele Del taplan erbij in het niet ver dwijnt, maar ook en vooral omdat je er te doen krijgt met hele andere situaties. Met andere mensen, met een andere mentaliteit met andere maatschappelijke omstandigheden. Het is ge woon een onmogelijkheid Hollandse oplossingen te ge bruiken voor Aziatische vraagstukken'. Gesteld, dat de enorme be nodigde geldbedragen bij eengebracht zouden kunnen worden, dan zou het tech nisch mogelijk zijn het ge vaar van rampen van deze omvang voor een groot deel te beperken: ir. Ferguson wil dat wel toegeven. 'Maar dat is zuiver theorie, in de praktijk zal het op het ogenblik een nauwelijks haalbare zaak zijn'. Tekort Als een van de belangrijkste oorzaken daarvan noemt hij het gebrek aan vakbekwame mensen. 'Net zoals hier zit ten ook daar heel knappe koppen, maar ze hebben een enorm tekort aan middelbaar personeel. En waar een groot deel van zo'n project me chanisch zou moeten wor den uitgevoerd, is dat een handicap van de eerste orde. Je zou er natuurlijk westerse deskundigen naar toe 'kun nen sturen, maar dat zou dan een heel leger moeten zijn. Waar haal je die mensen vandaan, wie zou er trouwens bereid zijn voor zovele jaren uitgezonden te worden?' Daarnaast voorziet hij vrij wel onoplosbare problemen bij het onderhoud van de dijken. 'Je bent niet klaar als ze er eenmaal liggen, even belangrijk is, dat ze in goede staat worden gehou den. En als dat zou moeten worden overgelaten aan de mensen daar, dan zeg ik: 'Dat redden ze nu nog niet'. Ze hebben een andere men taliteit en züllen zeker als ze gespaard blijven voor overstromingen al gauw geneigd zijn de zaken te la ten sloffen. Dat is nu een maal meestal zo, als je iets koopt. Pas als de mensen er werkelijk aan toe zijn en zelf kunnen bouwen, zal je ook voor die nazorg een grotere inzet kunnen verwachten'. Ir. H. A. Ferguson: groot gebrek aan vakbekwame mensen Overigens liggen de proble men niet alléén op het menselijk vlak. Ir. Ferguson zegt ervan overtuigd te zijn, dat nooit zomaar een nieu we infrastructuur kan wor den aangerbacht, zonder dat daarbij ook de maatschappij wordt betrokken. Als voor beeld daarvan noemt hij de geweldige hoeveelheden klei, die aan de bouwgronden onttrokken zouden moeten worden. 'In een zo dicht bevolkt land als Bangladesj, waar elke meter grond ge bruikt moet worden, pleeg je daarmee een regelrechte aanslag op het bestaan van de boeren en betrek je er dus ook de politiek in. Dat zelfde geldt als je overlaten gaat aanleggen en het water in kommen opvangt om het waterpeil omlaag te brengen. Ik geloof niet, dat je daar zulke grote stukken voor vrij kunt maken'. AI die problemen bijeen lijken het, zelfs wanneer de ontwikkelingshulp zou wor den aangewend, op het ogenblik nog onmogelijk te maken Bangladesj te vrijwaren van rampen, waardoor het land regelma tig wordt geteisterd. Ook puur technisch gezien zou het trouwens een nogal problematisch karwei zijn. Ir. Ferguson daarover: 'Je krijgt er met heel andere moeilijkheden te maken dan hier. Neem nu de enorm snel groeiende vegetatie, die in korte tijd dwars door de dijkbedekking heenschiet. Daar is wel wat tegen te doen, maar dat vereist wél speciale technieken. Je komt op een heel ander erva ringsgebied, dat een wereld wijde bundeling van kennis vraagt. Zeker wanneer je de zaak groots wilt aanpakken. En dat móet wel, want met plaatselijke ingrepen is het land niet geholpen: ga je de ene zwakke plek oplappen, dan breekt de eerstvolgende door. Wil Je een afdoende remedie we weten overi gens nog niet eens tot hoe ver de dijken zouden moe ten worden opgehoogd dan kom je voor ongeloof lijke problemen te staan. Dat wil niet zeggen dat we de faitistisch moeten zijn, maar .we moeten wel de omvang zien en vooral de mensen kennen'. Het Nederlands Christelijk Instituut voor Volkshuisvesting (de Centrale van Confessionele woningcorpora ties) waardeert de nota. De bedoe ling van het beleid zal zijn, het wonen binnen het financiële bereik van brede lagen van de bevolking en met name van de minder draag- krachtigen, te brengen. De lasten aan het wonen verbonden, aldus het Christelijk Instituut, worden eerlijker over de bevolking ver deeld. Ook wordt tegemoet geko men aan het algemeen maatschap pelijk verlangen, de positie van de huurders als consument te verster ken. Uit een oogpunt van volkshuisves tingsbeleid vindt het Instituut huurverhogingen van acht procent zonder meer te laag bij het huidige inflatietempo. De negatieve kant zit aan de doorstromingsheffing, om dat inbreuk wordt gepleegd op de vrijheid van het individu om zijn eigen woning en woonomgeving te kiezen. In de huur- en subsidienota van de regering, aldus de kritiek van de CHU, wordt verder niet aange toond, of de regeling wel billijk zal werken. Ook twijfelt de fractie aan het effect van de heffing. Het voorgestelde puntensysteem om de woningen in verschillende klas sen te verdelen, de inkomensbeoor deling van de huurders door de verhuurder en de doorstromings heffing zullen tot buitengewoon in gewikkelde toestanden leiden, meent de CHU. De CHU is bang voor het ontstaan van een grote administratieve rompslomp en veel ambtelijke bemoeiing en ineffe- ciënt werken. De CHU zegt ernstig te betreuren dat de nota geen zekerheid geeft over de positie van de bejaarden, de alleenstaanden en de werkende jongeren. Ook heeft het eigen wo- ningbezlt te weinig aandacht ge kregen. Er wordt niets gezegd over de aftrekbaarheid van de onder houdskosten van het eigen huis voor de belastingen. DEN HAAG Wanneer de voorlo pige aanslag in de inkomstenbelas ting over het jaar 1974 is gebaseerd op een schatting, waarvan naar de inzichten van thans aannemelijk is dat zij te hoog is, dan kan de belastingplichtige ondernemer zich wenden tot de inspecteur met het verzoek om deze aanslag te verla gen. 1 Staatssecretaris Van Rooi jen en minister Van der Stee hebben dit meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Scholten (CHU). De bewindslieden zeggen ook dat voor alle voorlopige aanslagen in komstenbelasting 1973 geen vervol ging zal worden ingesteld vóór 1 januari 1875, met uitzondering van de gevallen dat invordering geen uitstel kan lijden, zoals bij faillisse ment, vertrek naar buitenland en dergelijke. Carolien Pessers Vervolg van pagina 1 Vanaf gistermorgen negen uur is helemaal geen mededeling meer ge daan omtrent de stand van onder zoek. Gistermorgen heeft de heer Pessers, directeur van de Hofnar sigarenfabriek, de beschikking ge kregen over een ton in contanten. Hij is gisteren de hele dag niet zijn huis uit geweest. Aangenomen werd gisteren dat de ontvoerder het nachtelijk duister wilde afwachten om tot een eventuele ruil te komen. Inmiddels is de leiding van het onderzoek overgedragen aan hoofd inspecteur Roubroeks uit Oss, die tevens leider van het regionaal re cherche bijstandsteam. Mr. Mes- schaert heeft zich gisteren peroon- lijk van de toestand in Aalst op de hoogte gesteld. Hij noemde de ont voering een uitermate ernstig mis drijf. 'We hebben nu zelfs geen enkele cortcrete aanwijzing dat Ca rolien leeft', zei hij gistermiddag om half zes. De politie schijnt te beschikken over een vrij goed signalement van de ontvoerder maar mr. Messchaert wilde hierover niets zeggen. Eeven- min wilde hij iets zeggen over eventuele sporen die de politie volgt en die hebben geleid tot de ontdekking dat sinds twee dagen een man spoorloos is, die in de omgeving van de ouderlijke woning van Carolien werkt. Deze man zou een blauwe Fiat 600 bezitten. Mr. Messchaert ging ook niet in op de vraag of het onderzoek zich uitstrekt tot België. 'Hoewel ik geen enkele concrete vraag ten aanzien van het onderzoek kan beantwoor den kan ik u wel zeggen dat ik niet pessimistisch gestemd ben. Carolien is nu anderhalve dag weg. De tijd is nog te kort om zonder duidelijke aanwijzingen aan het allerergste te denken', aldus mr. Messchaert. Belang van kind Zijn weigering om mededelingen te doen over het onderzoek motiveer de hij met de opmerking dat hij in het belang van het onderzoek be paalde feiten liever niet in de pu bliciteit wilde hebben. 'Bovendien is de methodiek van het onderzoek primair gericht op het belang van het kind. Wij willen tot elke prijs zien te voorkomen dat de ontvoer der in paniek raakt', aldus mr. Messchaert. Als de ontvoerder eventueel voor waarden 2al stellen, bijvoorbeeld in de vorm van een bepaalde voor sprong na de uitwisseling, zal de justitie deze voorwaarde in ernstige overweging nemen. Mr. Messchaert zei zelfs af te willen zien van een aanhouding als daardoor het leven van Carolien in gevaar zou worden gebracht. In het anders zo rustige dorpje Aalst heemst sinds dinsdag een sfeer van angst uit. Moeders houden hun kinderen aan de hand. Kinderen mogen alleen geen boodschappen meer doen en alom wordt steeds dezelfde vraag gesteld: 'Zou Caro lien nog leven'. Angst manifesteer de zich ook duidelijk op de kleuter school waar Carolien naar toe placht te gaan. Toen de schoolbel het einde van de kleuterlesje in luidde, werd de buiten verzamelde ouders gevraagd om binnen te ko men ten einde zich daar te ontfer men over hun peuter. Er loopt in Aalst geen kind meer alleen op straat. Op de. Marijke- straat, waar Carolien woont, slechts gedeeltelijk verhard en voor de rest nog zandpad, was het gisteren een komen en gaan. Politefunctiona- rissen, journalisten en inwoners van Aalst groepten gisteren de hele dag samen op het smalle straatje. Er was nauwelijks plaats voor de vele, auto's die af en aan reden. De kapitale woning van de familie Pessers ligt enigszins verscholen achter een weeldrig groen. Een merkwaardige consternatie ontstond toen bij de familie Pessers gistermiddag een vla werd bezorgd en even later enkele kratten bier en andere drank. Toen nog weer een kwartier later een bloemstukje het huis werd binnengedragen, meende iedereen te mogen conclu deren dat Carolien gezond en wel terecht zou zijn. Niets bleek minder waar te zijn. De gehele dag door deden de meest wilde verhalen de ronde. Inwoners van Aalst; konden zich de moord op een Belgisch jon getje vorig jaar in hun gemeente npg goed herinneren. Ook wist ie dereen nog hoe al weer enkele jaren geleden een vierjarige kleuter dood werd aangetroffen in het ri viertje de Dommel. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5