oor niemand een huur oven zijn draagkracht Suriname begin 1976 zeker onafhankelijk Groep artsen declareerde véél te veel Y taptoe delft praat keurt verdragen gen liet verspreiden In kernwapens goed Huren ivorderirg van doorstroming; indeling woningen in klassen Versterking van positie huurder Verpleegster vermoord langs weg gevonden Vaststelling definitief tracé Schiphol-lijn in 1975 Ongeacht vraag of probleem opgelost zijn Fondsen: we vorderen terug en lichten justitie in 'Bewijs van opzet erg moeilijk' OP TEXEL VOLOP ZOMER V/KWARTET WtëNSDAG 21 AUGUSTUS 1974 BINNENLAND T3/K5 jnze sociaaJeconomische redactie HAAG —Het kabinet wil in de komende jaren het volkshuisvestingsbeleid zodanig verbete- ia&at iedere volwassene kan beschikken over zelfstandige woonruimte van goede kwaliteit, tegen te irijs, die ii een redelijke verhouding staat tot zijn inkomen. Dit staat in de nota huur- en diebeleid lie minister Gruijters en de staatssecretarissen Van Dam en Schaefer gisteren bij de de Kame hebben ingediend. "Vo" wocipeil is van belang wenningsbijdrage voor hen die van de enkeling als de ge- een goedkope naar een aanmerke- ichap, vüden de bewindslie- .j De overleid heeft daarom de goed voor iedereen bereik te makel. Het hele volkshuis - jsbeleic zal om dit te bereiken '0pPend r.oeten worden gewij- jwindsléden stellen het vol- voor: p1ring vin een systeem van m- as-huen. jwinddieden vinden dat nie- een luur zou moeten betalen f, draigkracht van zijn inko- ver ti boven gaat. Zij stellen m vror de individuele huur- |ie atnzienlijk uit te breiden, id net een .belastbaar inko- ;elij'c aan hét belastbaar mi- ïlooi (in 1975 ruim veertien id julden) behoeft niet meer te betalen dan tien it van zijn inkomen, rest past de overheid ie gemiddelde werknemer (in- n h 1975 tussen de achttien- [egentienduizend gulden) be- maximaal zeventien procent vai zijn belastbaar inkomen ,nd met een inkomen van niet meer dan negentien it In het algemeen zal de lie direct op de huur in min- worden gebracht, zodat voor Ide woning de huur kan varië- let het inkomen van de huur- Jfing iering van de doorstroming. goedkoop woont gait een :omingsheffing betalerl Voor jid jaar is die heffjig ge- op tien procent van het be- lar inkomen. Wie minler huur It moet de rest" tot tien pro- 'van zijn inkomen Ujpassen. een maximum aan cb heffing ,n__ van zesti-nhonde'd gulden ibivendien geldt de teffing al- iejvoor huizen die mhder huur [oi dan 250 gulden. Het is de ling de doorstroiringsheffing' i loop van volgnde jaren ;er aan te trekker, ittere pil zal worien verguld ,e introductie vaneen huurge- een goedkope naar een lijk duurdere woning verhuizen. Ie dere huurder met een belastbaar inkomen in 1975 tot een maximum van dertigduizend gulden zal daar recht op hebben mits de huur- sprong tenminste de helft van de oude huurprijs of negenhonderd gulden per jaar bedraagt. Boven dien zal een tegemoetkoming in verhuis- en inrichtingskosten wor den toegekend aan bejaarden, die naar een duurdere bejaardenwo ning verhuizen en aan huurders die een krot verlaten of wier woning wordt verbeterd. Puntensysteem Huurbeleid. Er zal een nieuwe huurwetgeving worden geïntrodu ceerd. die de bestaande ingewikkel de regeling van de huurharmonisa- tie en -liberalisatie overbodig maakt. Om dit te bereiken zullen alle woningen op basis van een puntensysteem in klassen worden onderverdeeld. Aan de hand van een, huurprijzen wet, die de huurwet en de wet jaarlijkse huurverhogin gen zullen vervangen, zal voor elke klasse een minima-le huur worden vastgesteld op acht procent. Deze acht procent geld voor woningen die nog geen vijf jaar oud zijn. Voor oudere woningen bedraagt de huurverhoging acht procent van de minimum voor een bepaalde klasse vastgestelde huur. Ligt'de werkelij ke huur daar ver beneden dan zal de feitelijke huurverhouding meer zijn dan acht procent, namelijk acht procent van de minimum Positie van de huurders. Gestreefd wordt naar een blijvende verster king van de positie van de huur ders tegen ongemotiveerde of te grote huurverhoudingen, tegen on voldoende gemotiveerde gedwongen ontruiming en tegen de onbillijke gevolgen van gedwongen ontrui ming. De taak van de huuradvies commissies zal worden uitgebreid, zodat zij meer dan thans gaan wer ken als een dienstverlenende in stelling. De inspraak van de huur ders zal worden vergroot. Er zal worden nagegaan op welke wijze dit wettelijk zal worden geregeld. De bewindslieden menen dat daar wel rekening mee moe^ worden ge houden. De aanvangshuur kan daardoor lager uitvallen en er be hoeft minder objectieve huursubsi die (subsidie op de woning zelf) te worden betaald. Meer woningen in grote steden. Minister Gruyters wil door het ex tra subsidiëren van hoge grond- en bouwkosten het bouwen van meer woningen in de grote steden en groeikernen stimuleren. In 1975 zal hiervoor een bedrag van 113 mil joen gulden beschikbaar worden gesteld. Ook zal een extra subsidie beschikbaar zijn voor goede, tevens goedkope woningen en voor nieuwe woningen in oudere woongebieden. Verbetering en instandhouding van de 1 bestaande woningvoorraad. Het overhëidstoezicht op de kwali teit en de onderhoudstoestand van bestaande woningen zal worden verscherpt. De bestaande subsidie- en financieringsregelingen voor woningverbetering. Eigen huis ab onze parlenentsredactie i t, 1 HAAG De Eerste Kamer heeft gisteren de uit 1968 date- iKe le verdragen tot niet-verspreiden van kernwapens goedge- 'd. ;[e gebeurde net weinig enthousi- ■'.o i, omdat ie verdragen door de 1T e ontwilkeling al voor een deel zijj achterhaald. Verdra- ils dezt merkte drs. G. M. °,1rhorst (>vdA) op, hebben hurt gehad. Iet is de vraag of men iet accmt moet leggen op een neen varbod van ondergrondse iroeven op controle op het van aoomwapens en controle vooriiden en het gebruik van ibaar nateriaal. °K eer Nderhorst en zijn fraktie den net tegen, maar zij deden ~ien enstig beroep op de rege- om zich te bezinnen op de ig roskleurige situatie en stap te ordernemen bij de Verenig- atiei. Het gevaarlijke is name- dat duizenden natuurkundigen il .er wereld in staat zijn nwipens te vervaardigen. De naiert, waarop landen, bedrij- ri.ke particulieren of terroris- otpen op de internationale te markt een atoombom kun- kDpen. Kernbommen in han- tan bevrijdingsbewegingen of terroristische organisatie zijn urkelijk (dodelijker^ dan een- i wapen in de kop van een ingsraket in een goed bewaak- geringssilo, meende de heer 'herst. n het Midden-Oosten en Zuide- Afiika zullen er altijd natio- rcgionale bevrijdingsbewegin- blilven. Maar de regeringen h ia de toekomst ook meer te 6 fn trijgen met terroristengroe- in eigen omgeving. Het onder kennen van deze gevaren, aldus de woordvoerder van de PvdA, is be langrijker dan het ondertekenen van het verdrag. De heer Van Wijk (PSP) stemde tegen. Hij noemde de onderteke ning een zinloze vertoning. De gro te atoommachten gaan toch hun gang. Dat Nederland het verdrag ondertekent is volgens de PSP-er huichelarij, want de Amerikaanse atoomwapens zijn hier toch overal Staatssecretaris Kooijmans van Buitenlandse Zaken was het er niet mee eens, dat het verdrag geen enkele waarde meer zou hebben. Hij noemde het verdrag een kleine schrede op de weg naar het terug dringen van de nucleaire bewape ningswedloop. De heer Kooijmans was, evenals de heren Nederhorst en Van Wijk, bezorgd over de ge volgen van de kernproef die India heeft gehouden. Gezien de kritieke situatie in het Midden-Oosten sprak hij zich uit voor het instellen van een kernvrije zone in dit deel van de wereld. Staatssecretaris Van Dam Invoering van een nieuwe (huur-) kostprijsberekening. Tot nu toe gaat men ervan uit dat de jaarhuur van een nieuwe woning tien tot elf procent van de stichtingskosten moet bedragen. De huren van nieu we woningen vallen volgens dit systeem peperduur uit. Alleen om vangrijke subsidies dragen er zorg voor dat de huren tot aanvaardbare proporties worden teruggebcacht. Bij dit systeen wordt echter geen rekening gehouden met de huurver hogingen die in de loop der jaren optreedt- en eveneens niet met de waardevermindering van het geld. Van een verslaggever •TER AAR De 44-jarige wijkver pleegster Aaltje van der Plaat uit Gorinchem is vermoord gevonden langs een landweg in Ter Aar, even voor de grens met Nieuwveen. De vrouw, die ongehuwd was, werd ge dood door een groot aantal steken in de borst. Zij lag vrijwel ontkleed achter een zandheuvel in een ko renveld. De vrouw, die volgens de politie waarschijnlijk het slachtoffer ge worden is van een lustmoord, is omstreeks zondagavond kwart over tien nog gezien op de landelijke Schilkerweg. Zij was toen vier kilo meter verwijderd van de kerk in Ter Aar, die zij om half zeven had bezocht. Na de kerkdienst was zij gaan lopen naar het huis van haar zuster en zwager in Nieuwveen, waar zij logeerde. Haar lichaam werd door een poli tieman gevonden, nadat al was ge dregd langs de route die de vrouw had gelopen. Aan de mensen die mejuffrouw Van der Plaat zondagavond nog hebben zien lopen is gevraagd zich in verbinding te stellen met het gemeentehuis van Ter Aar, 01722- 2444. Inmiddels hebben zich gisteren acht mensen bij de politie gemeld. Een politieteam van zestig man, waaron der leden van de afdeling ernstige delicten van de rijkspolitie in Den Haag en het recherche-bijstands team, zijn onder leiding van majoor Van de Ban op zoek naar de dader. Op de plaats van het misdrijf is een mobiele post ingericht, waar iedere voorbijganger wordt ondervraagd. Een uitgebreid buurtonderzoek is gisteren op gang gekomen. Vanuit een vliegtuig zijn foto's gemaakt van de omgeving waar de verpleegster is gevonden, maar ook dit heeft nog geen bijzondere aanwijzingen opge leverd. Bevordering van het eigen wo- ningbezit. Minister Gruyters wil in samenwerking met de woningbouw verenigingen vooral het eigen wo- ningbezit onder de minder draag- krachtigen bevorderen. De woning bouwcorporaties zullen in 1975 al woningwetleningen krijgen voor de bouw van vijfduizend woningen voor het eigen woningbezit. Boven dien zal het rijk een op het inko men van deze kopers afgestemde extra-subsidie verstrekken. Van een verslaggever •SCHIPHOL Het definitieve tracé van de Schiphol- spoorlijn zal na 1 maart 1975 worden vastgesteld, als hierover aan de regering advies is uitgebracht door de provinciale besturen van Noord- en Zuid-Holland. Dit heeft minister Westerterp van verkeer en waterstaat gisteren gezegd, toen hij op Schiphol het officiële startsein gaf voor de aanleg van de lijn. 'Het is wel wat teleurstellend dat bij de vaststelling van het tracé moeilijkheden zijn gerezen', aldus de bewindsman, 'maar ik zal er nauwlettend op toezien, dat voor de omstreden delen van de lijn een zo groot mogelijke inspraak van belanghebbenden mogelijk is'. Hij noemde de spoorlijn een 'voortreffelijk alternatief' voor de auto en 'dus ook positief uit een oogpunt van milieubeleid'. Verwacht wordt, dat de complete Schip- hollijn, waarvan de kosten worden geraamd op 590 miljoen, in 1980 gereed zal zijn. Foto: minister Westerterp (wijzend links) tijdens de wandeling door het eerste tunneldeel. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De datum van 1 januari 1976 is geen streefdatum voor de onafhankelijkheid van Su riname. Suriname zal op die dag onafhankelijk zijn ongeacht de vraag of alle vragen en proble men rondom de onafhankelijkheid dan al of niet zullen zijn opgelost. Vervolg van pagina 1 of het financieel allemaal wel haal baar zou zijn'. 'Ombuiging" De fractie van de PvdA heeft moei te met de huurverhoging van acht procent. Er zijn onzekerhden met. betrekking tot de uitwerking van het klassensysteem en bovendien wordt er geen onderhoudsfonds in gesteld. De fractie spreekt daarom nog geen oordeel uit over de acht procent, aldus de PvdA-fractie. De fractie noemt de nota verder 'een wezenlijke ombuiging van het be leid van de vorige regering. Dat geldt met name voor het handha ven van object-subsidies, waardoor thans definitief wordt afgezien van de door oud-minister Udink voor gestelde extra algemene huurronde van twintig procent'. De fractie be treurt het dat in het voorheen geli beraliseerde gebied een te grote huurverhoging in de particuliere woningsector mogelijk blijft. De fractie vindt het ook onjuist dat de doorstromingsheffing beperkt blijft tot de huurwoningen. 'Een vondst' Mr. Aantjes zei dat de nota een positieve indruk op hem had ge maakt. Hij prees het kabinet voor zijn politieke moed de huurverho ging op acht procent te stellen, een verhoging die uit een oogpunt van verantwoord volkshuisvestingsbeleid helaas ónontkoombaar is. De invoe ring van een klasse-systeem noem de hij een vondst. Dat hiermee de huurharmonisatie en -liberalisatie overbodig wordt gemaakt is voor de fractieleider geen onoverkomelijk punt. 'Het ging mij bij deze maat regelen vooral om het effect ervan. Het klassesysteem bereikt nagenoeg hetzelfde effect', zei hij. Meer moeite had de AR-fractie- voorzitter met de invoering van de doorstromingsheffing. Destijds stel de minister Schut voor alleen die mensen een belasting op te leggen die ten onrechte profiteren van de subsidie op hun woning. De nieuwe regeling geldt echter voor alle wo ningen. Dat komt ongeveer op het zelfde neer iemand éen belasting op te leggen die in een te goedkope auto rijdt. Maar ja. we hebben te maken met de politieke realiteit dat de Eerste Kamer het wetsont- Deze pertinente verklaring gaf gis teravond in Den Haag mr. E. I. Karamat Ali, de voorzitter van de Surinaamse sectie van de konin krijkscommissie, die de afgelopen week in Den Haag heeft vergaderd om voornamelijk een aantal vol kenrechtelijke aspecten van Suri- names onafhankelijkheid te bespre ken. De commissie heeft een aantal aanbevelingen geformuleerd, waar van de tekst nog officieel moet worden vastgesteld en die formeel ook nog door de gehele koninkrijks commissie moeten worden be krachtigd. Een van de aanbevelingen van de commissie is dat Nederland het straks onafhankelijke Suriname technische bijstand zal geven bij de opbouw van een departement van buitenlandse zaken in Paramaribo en de vestiging van diplomatieke en consulaire vertegenwoordigingen in andere landen en bij internatio nale organisaties. Overigens zal een onafhankelijk Suriname voorlopig slechts een zeer bescheiden buitenlandse dienst krijgen. In heel wat plaatsen en hoofdsteden zal Suriname straks ook door Nederlandse ambassades en legaties vertegenwoordigd zijn. Bepaald is dat deze waarneming door Nederland een voorlopig ka rakter zal hebben, maar een meer blijvende regeling wordt niet uitge sloten. werp van minister Schut heeft ver worpen, aldus de heer Aantjes. Net een kaas De heer De Beer (WD) deed de nota denken aan een kaas: 'Op het eerste gezicht lijkt het heel wat, maar bij nader inzien blijken er nou flinke gaten in te zittenn. Zo is er vrijwel niets bekend over de nieuwe indeling in kwaliteitsklas sen, die in de plaats moet komen van de huurharmonisatie en -libe ralisatie, terwijl daar toch van af hangt hoeveel meer huur er straks moet worden betaald. Evenmin wordt aangegeven hoe groot de maximale huurverhoging zal mogen zijn. Op die manier blijft het me rendeel van de huurders in het onzekere'. De WD-er sprak zich ook uit tegen de doorstromingshef fing. Belangrijk voor' Suriname is dat de koninkrijkscommissie de regeling van de toekomstige grenzen van Suriname van het grootste belang vindt en de regeringen aanbeveelt om met alle juridische en politieke middelen zo snel mogelijk een op lossing te vinden. Zoals bekend heeft Suriname zowel aan zijn oost als aan de westgrens een geschil met respectievelijk het onafhankelijke Guyana en het Franse departement Guyana omdat de in de vorige eeuw als grens aangeduide rivieren diep in het zuidelijke en onontdekte oerwoud een andere loop hadden dan aan de monding werd vermoed. Nederland aanvaardt de verant woordelijkheid voor de vaststelling van die grenzen en behoudt mede verantwoordelijkheid, ook als er op 1 januari 1976 bij Suriname's onaf hankelijkheid geen definitieve re geling is getroffen (hetgeen zeer waarschijnlijk is). Verder is de nogal technische, maar op bepaalde punten voor Suriname toch weer belangrijke kwestie van de statensuccessie besproken de vraag in hoeverre een straks onaf hankelijk Suriname gebonden is door allerlei internationale verdra gen, die voor het hele koninkrijk (Nederland, de Antillen en Surina me) zijn aangegaan. Dat gaat om heel eenvoudige zaken, maar ook om heel wat in Suriname diep ingrijpende zaken. Met name wordt er door heel wat Surinamers nogal zwaar aan getild dat straks er geen beroep op het Straatsburgse hof voor de rechten van de mens (zoals voorzien in het verdrag van Rome) meer mogelijk is een precair punt gezien de nogal labiele verhouding tussen de Surinaamse bevolkingsgroepen van Afrikaanse of Aziatische afkomst. los staan van de al eerder door minister Pronk aangekondigde plancommissie, die een integraal ontwikkelingsplan voor heel Suri name gaat ontwikkelen. Deze raad is niet voor de eeuwig heid gedacht. Over een generatie dat is óver dertig jaar zal het allemaal nog eens opnieuw worden bekeken, omdat aangenomen mag worden dat dan de verhoudingen tussen Nederland en Suriname ge heel genormaliseerd zullen zijn. Voorbehoud Dit gaat allemaal om afspraken tussen Nederland en Suriname. De Antilliaanse leden van de konin krijkscommissie hebben er kenne lijk een beetje voor spek en bonen bijgezeten. Zij hebben alleen bij elke overeenkomst laten aanteke nen dat zij alles rond en goed vinden, maar wel het voorbehoud maken dat deze overeenkomsten niets binden voor een toekomstige regeling van de Antilliaanse onaf hankelijkheid. Wat betreft de regeling van de intern&tionale grenzen zijn de An- tillianen nog duidelijker: zij wen sen volstrekt geen onafhankelijk heid als hun grensgeschil (en dat gaat dan over de verdeling van het continentaal plat tussen Aruba en Venezuela) niet tot in de puntjes is geregeld. (ADVERTENTIE) Ontwikkelingsraad Verder komt er een zogenaamde ontwikkelingsraad een college van waarschijnlijk zeven man (drie Surinamers, drie Nederlanders en een Surinaamse voorzitter), dat de Nederlandse en Surinaamse rege ring zal adviseren over ontwikke lingsprojecten en deze werken ook na uitvoering op hun waarde zal taxeren. Deze ontwikkelingsraad zal ADVERTENTIE -21- Van een verslaggever AMSTELVEEN De ziekenfondsen zulen in ieder geval terugbetaling eisen indien ontdekt wordt dat artsen te hoge declaraties voor geneesmiddelen bij hen hebben ingediend. Bovendien zullen de fondsen, indien onregelmatigheden aan het licht komen, de justitie ervan in kennis stellen. De betrokken artsen zouden dan een straf- en tuchtrechtelijke maatregelen kunnen worden blootgesteld. kaarten bij alle vvv's Dit is gistermiddag gezegd toen in Amstelveen verte genwoordigers van de zie kenfondsraad en de over koepelende organisaties van ziekenfondsen over deze zaak spraken. Het is onmogelijk te zeggen hoeveel apotheekhoudende huisartsen opzettelijk teveel gedeclareerd hebben. Wel is zeker dat het in een aantal gevallen is gebeurd, dat het om hoge bedragen gaat en dat de ziekenfondsen de ko mende jaren hun beleid van groot vertrouwen in de eer lijkheid van deze groep art sen zullen vervangen door een streekproefsgewijze con trole bij alle vijftienhonderd apotheekhoudende artsen, die Nederland telt. Zoals gemeld kunnen huis artsen. die teveel gedecla reerd hebben zich tot 1 ok tober melden. Het gaat in deze gevallen om het in re kening brengen aan de fondsen van dure medicij nen terwijl de patiënt een goedkope 'versie' van het geneesmiddel krijgt. Het ba tig saldo is dan voor de apotheekhoudende huisarts, die immers zelf de genees middelen inkoopt. De heer L. Andriessen van de Unie van ziekenfond sen zei dat met de cir culaire, die begin augustus aan de artsen gestuurd is (waarin gemeld werd dat de controle intensiever zou worden) beoogd is te voor komen dat artsen zich op onwetendheid of onnauw keurigheid zouden kunnen beroepen. Daarom is de brief ook aangetekend ver stuurd. Voor zover hem be- kend heeft nog geen enkele betrokken arts zich vrijwil lig gemeld. Moeilijk bewijs De heer Andriessen zei ook dat het bewijs dat opzet in het spel is geweest, bijzon der moeilijk is te leveren. Zonder bewijs van opzet kan de officier van justitie ech ter niet vervolgen. Op basis van geconstateerde onregel matigheden kunnen de zie kenfondsen afgezien van de strafrechtelijke vervolging, terugbetaling vorderen. Tus sen de fondsen en de artsen bestaat een contract, dat in het uiterste geval door de fondsen kan worden opge zegd. De heer Andriessen zei overigens dat moet worden uitgegaan van de goede trouw, 'anders is geen enke le contract mogelijk.' Hij er kende wel dat de fondsen in het verleden teveel van de goede trouw zijn uitgegaan. Volgens de heer R. Beljaars, farmaceutisch adviseur van de Ziekenfondsraad is het de apotheekhoudende huis artsen in het verleden wel erg makkelijk gemaakt. 'Je moest wel bijna een heilige Antonius zijn, om niet in deze verschrijvingen te ver vallen', zo zei hij. Hij zei ook dat er een aan tal gevallen van duidelijk opzettellijke oplichterij van de fondsen bekend is, waar bij de opbouw van dit be drog zodanig is, dat controle achteraf bijna niet is te doen. Volgens dr. F. H. Werkman van de grote zie kenfondsfederatie VMZ zal In de toekomst een preventieve werking uitgaan van het lan delijk informatiesysteem, dat door de ziekenfondsen wordt opgezet. Opvallende zaken komen dan sneller naar vo ren. 9 De heer Beljaars zei nog dat bij onderzoek is gebleken, dat sommige artsen medicij nen kopen van leveranciers, die niet geregistreerd zijn bij de farmaceutische in spectie. De inspectie is van deze zaken op de hoogte ge steld, aldus de heer Beljaars. nog maar wij geven u graag reeds nu een tip voor een NAZOMER-HERFST- of KERSTVAKANTIE Na 15 sept. kunt u profiteren van sterk gereduceerde prijzen in bungalows. Vraagt u ook eens naar onze brochure over de HOTEL ARRANGEMENTEN 3-daagse reis vanaf 52, 5-daagse reis vanaf 96, 8-daagse reis vanaf 153, (2, resp. 4 en 7 dagen volledig pension bootkosten en verzekering). Voor inlichtingen en boekingen: WV-TEXEL Groeneplaats 19 Den Burg. Tel. 02220-2844. RITA 'U kunt nog wel even blijven praten, mam, het eten is toch al verbrand'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5