madurodam! Tien vingers Ook gids van de VPRO in losse verkoop Gre s "clevizier Lang esi-beeldplaat Lacune Even puzzelen Griekenland-reizen voor deel gestopt Beraad reders over aanbod vislossers weer te gaan werken Paul Brand Chirurg in India Radio en televisie programma's Dagrecept Licht herstel in New York TROUW/KWARTET WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1974 HILVERSUM Met ingang van deze week zal de VPRO- gids ook vla losse verkoop verkrijgbaar zijn. De prijs per exemplaar is een gulden. De gidsen zijp verspreid over vierduizend vaste verkoop- punten in het land De VPRO is hiertoe overgegaan omdat gebleken zou zijn dat bij het publiek behoefte bestaat aan deze losse verkoop. De maatregel betekent dat de VPRO voor het eerst sinds lang weer met een oplage van meer dan honderd duizend op de markt komt. Op deze wijze schaart de VPRO zich in de rijen van Tele vizier en AVRO-bode, de VARA-gids. studio van de KRO en TROS- kompas. TROS-kompas is al en kele malen op de vingers getikt, dat er teveel kompassen in de losse verkoop gegooid zijn. De NCRV-gids en EO's blad visie zijn niet in de losse verkoop. Men acht de belangstelling te gering buiten de leden. HILVERSUM De samenwer kende 'Televizier' en 'AVRO-bo de' zijn de enige omroepbladen die in groot formaat blijven ver schijnen, Op de vraag of papier schaarste en hogere papierprij- zen geen reden waren om ook kleiner te worden was het ant woord van een van de leidingge vende redacteuren. 'Toen ik het van de anderen zag was mijn eerste gedachte: dat kan leuk worden voor ons. we moeten iuist niet kleiner worden'. Belde bladen gaan in prijs omhoog, hoeveel wil men nog niet zeg gen. Verkeer en alcohol HILVERSUM Vijftig procent van de mensen die het slachtof fer worden van een verkeerson geluk heeft meer dan een half promille alcohol in het bloed. Dat is gebleken uit een onder zoek dat prof. dr. V. Hofman, verbonden aan het academisch ziekenhuis in het Belgische Gent, heeft ingesteld. Dit onstel- lende cijfer is een reden voor AVRO's radioprogramma Tref punt twee uitzendingen aan dit onderwerp te besteden en wel morgen van zeven tot half acht op Hilversum 2 en op 19 septem ber zelfde tijd, zelfde, zender. Ti tel is 'Met een been in Banken- bos'. Bankenbos is een strafin richting voor mensen, die onder invloed hebben gereden, tekenen de programmamakers hierbij aan. Patricia Moolenbel, een van de samenstelsters van het program ma is nagegaan wat het bete kent in Bankenbos opgesloten te zitten. Een week lang heeft ze de dagelijkse praktijk van deze strafinrichting ondergaan. In een aantal interviews met ge straften, maar ook echtgenoten en familieleden van veroordeel den gaat ze in op de vraag wat het betekent 'bankenbosser' te zijn geweest. Prix Italia HILVERSUM De Televisie uitvoering van Peter Schats compositie 'To You in Vondel park Amsterdam', die zaterdag- vond op het scherm verscheen, zal worden ingezonden als Ne derlandse bijdrage naar de Prix Italia. Eerder werd bekend ge maakt dat 'Rudy Schokker huilt niet meer', eveneens door de Ne derlandse omroep is uitverkoren. Het concours om de Prix Italia wordt gehouden van 18 tot en met 28 september in Florence. Peter Schats 'To yoy' betreft een tijdens het Holland Festival 1974 in het Vondelpark opgenomen televisie-versie. Een druk op de toets en de langspeel-beeldplaat brengt beelden over op het televisiescherm. De plaat ziet eruit als een grammofoonplaat. Philips, ontwerper van deze VPL (Video Long Play) toont dit nieuw ste snufje op televisiegebied niet op de Firato in eigen land. maar in Japan en Amerika. Men wil zo komen tot standaardisatie, vóórdat het publiek ermee bekend wordt en vóórdat de plaat op de markt komt. In dit geval wordt gébruik gemaakt van een laserstraal, een lichtbun del die de groeven van de plaat aftast. Dat betekent volgens Philips dat de plaat heel lang mee zou kunnen. Zeer waarschijnlijk zal op de Firato, die 30 augustus in de RAI in Amsterdam begint de AEG-Tele- funken beeldplaat te zien zijn. Deze wordt echter bewerkt met een naald. Zo zijn er alweer twee systeme?i. Daarom pleit Philips voor standaardisering en dus de laserstraal. De toekomst van de beeldplaten ligt vooral op gebied van ontspanning (eigen programma's voor de televisie afdraaienen onderwijs. De pla ten die zo dun mogelijk moeten zijn zouden per post kunnen worden bezorgd. SMIDJE VERHOLEN Achter het Nieuws begon de uitzending met informatie over de op handen zijnde strengere maatregelen tegen alcoholgebruik in het verkeer. Tegen beteugeling van excessen kan een weldenkend mens geen bezwaar hebben. Al lichten wij allemaal wel eens het handje als het om een plezierig slokje gaat. Uitgezonderd natuurlijk de geheelonthouders. Die mensen hebben het nu het gemakkelijkst, want ze kennen eenvoudig de behoefte niet meer om iets geestrijks tot zich te nemen. De belichting van het glaasje-op- probleem vertoonde een lacune. Gezegd werd dat een automobilist indien de blaasproef al te denken geeft, moet toestaan dat bij hem bloed wordt afgenomen. Maar, zo vraag ik me af, is dat op de een of andere manier niet in strijd met de rechten van de mens? Op grond van welke wet kan een buitenstaander tege je wil aan je lichaam komen. En daarin een verandering aanbrengen? Want dat gebeurt toch, wanneer je bovenarm wordt afgekneld, een naald in je ader wordt gedreven en bloed wordt afgetapt in een reageerbuisje. Eerlijk is eerlijk: Edwin Rutten groeit toch wel in zijn rol als presentator van Vara's Zomaar een zomeravond. Aardig is het, te zien dat hij in psychologische benadering (zijn oorspronkelijke studierichting) heel wat bedrevener is en ook natuurlijker overkomt dan als interviewer over moeilijke onderwerpen. Toen hij het woord 'Afwezigheidsbehoefte' liet vallen, dacht ik, nu komt er iets interessants. Maar het gesprek met professor Philipsen, de man die het begrip heeft gelanceerd, leverde niet veel meer op dan een langs elkaar heen praten over ziekteverzuim. De Leidse hoogleraar zat er trouwens zelf ook een beetje bij alsof hij liever maar direct wilde verdwijnen. Het spelletje sneltekenen, waarvan de technische middelen toch altijd niet bevredigend functioneren, is in al zijn simpelheid toch opmerkelijk. Het onthult, hoe stuntelig ook, het een en ander over het verschil in tekenvaardigheid, en in herkennings- en reactievermogen. Kinderen uit Baarle Nassau bleken uitermate slim te zijn en hadden aan een paar krabbels genoeg om het opgegeven voorwerp te kunnen raden. Het zou een aparte attractie zijn. als men eens ging onderzoeken of er een relatie is tussen de graad van handigheid en intelligentie en de streek waar men is opgegroeid. Ook de tweede aflevering van Colditz vertoonde een aantal onwaarschijnlijkheden in de gefilmde omstandigheden en in de gedragingen van de personen. De Engelsen waren inderdaad autenthiek, maar de Duitsers bleven doorgaans karikaturen. Voor mensen met oorlogsherinneringen vertoonden zij te weinig reële herkenningspunten. TON HYDRA (ADVERTENTIE) Zie de Gouaen Koets van heel dichtbij in Horizontaal: 1. kunstmens, 5 water plant, 8. water in N.Br., 9. scheeps lading, 10. achting, 11. slaapmatje, 12. mist, 13. oud-Egyptische zon negod, 16. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 1.8. oorzaak, 20. bode aan een universiteit, 22. zandheu7 vel, 24. lusthof, 25. toespraak. 26. water doorlatend, 27. houten klep per. Verticaal: 1. knaagdier. 2. voorte ken, 3. verhindering. 4 oude reke ning (afk). 5. vernis, 6. zijrivier van de Donau, 7. stijf, 9. dril, 11. platte steen, 14. vlinder, 15. Spaans paard, 17. honingdrank, 18. kippen loop. 19. ongaarne. 21, scheepsvloer, 23. deel van het oor, 25. rondhout. Oplossing van gisteren: 1. ventiel, 2. Pitriet, 3. profiel, 4. stalles. 5. kassier, 6. profeet, 7. kantoor. VIO LIER. Kruiswoord-puzzel Van een verslaggever DEN HAAG De reisbureaus, die vliegreizen organiseren naar Grie kenland en verenigd zijn in Hol land International Travel (HIT), hebben besloten het eiland Kos en Heracrion (Kreta) uit hun pro gramma's te schrappen en de reizen naar Rhodos en Athene gezamen lijk, eenmaal per week, uit te voe ren. Tot nu toe hebben deze reisor ganisaties per week vier reizen naar Griekenland uitgevoerd, waar mee zij 80 tot 85 procent van de markt in handen hadden. Voortaan zal op vrijdag namens de organisaties een 'breng en haal vlucht' worden uitgevoerd door Martin-air met een DC-10. Vakan tiegangers. die naar Kos en Hera crion hebben geboekt, zullen van daag nog per vliegtuig naar Neder land kunnen terugkeren. Nederlan ders. die bij deze reisorganisaties voor Rhodes hebben geboekt en er bij nader inzien toch liever niet naar toe willen, kunnen hun be stemming zonder extra kosten ver anderen. Van een verslaggever IJMUIDEN De vier recLervereni- gingen, die samen de 'stichting vis- losregeling IJmuiden' vormen, heb ben zich gisteren ieder in eigen kring beraden over het aanbod tot werkhervatting van de stakende vislossers. Ook vandaag zal dit be raad nog voortduren. Daarna zal het bestuur van de stichting verga deren. waarna het gesprek met de erkende vakorganisaties zal worden voortgezet. Zoals bekend hebben de stakende vislossers, nadat zij door de stich ting maandag waren ontslagen, zich bereid verklaard het werk te hervatten, als de reders de onder- handelinjen met de vervoersfedera- tie willen hervatten. De stichting stelt zich op het standpunt, dat zij het gesprek met de vakorganisaties nooit heeft afgebroken en dat zij met deze organisaties, die zich niet achter de staking hebben gesteld, niet in conflict is. Naar nader blijkt zijn 87 vislossers ontslagen. Deze hebben aan de sta king deelgenomen. In totaal heeft de stichting 119 man in dienst, maar van de andere 32 waren er, toen de staking uitbrak, 18 ziek en 14 met vakantie. Het lossen in IJ muiden gebeurt nog steeds met geïmproviseerde losploegen van op varenden, rederij personeel en an deren. De reders lenen elkaar ook personeel. In de stichting Vislosre- geling IJmuiden werken twee Kat- wijkse. een IJmuider en een Urker rederij samen. 55 Zijn ossen gebruikte hij om water aan te voeren voor het bereiden van metselspecie. Toen hij enkele maanden later zich voor controle in het Centrum meldde waren ech ter al zijn vingers meer dan een halve centimeter korter geworden. Ao stapelden de gegevens zich op, zij het niet door Pauls toedoen alleen. Slechts door samenwerking van het hele team konden zij tot deze resultaten komen. En het meest verbazingwekkende was nog. dat de meest waardevolle medewer kers niet de artsen waren, niet de maatschappelijke werkers en de fysiotherapeuten, maar de patiën ten zelf. In zeker opzicht werden zij allen dokter, maatschappelijk wer ker en fysiotherapeut. Allemaal werden zij amateur-detectives, op jacht naar de oorzaak van hun ergste vrees. 'Ik heb een aanwijzing!' bracht er een naar voren op de dagelijkse bijeenkomst, waar de staf en de patiënten hun ervaringen uitwissel den. Het idee werd dan besproken en al of niet aanvaard. Deze kleine besprekingen vormden een van de kostbaarste ervaringen die Paul op deed. Zeer waardevol en een goede leer ling van Ruth Thomas op het ge bied van de fysiotherapie, en ook een kundig assistent van Paul was Namasivayan. Namo, zoals hij gewoonlijk werd genoemd, was intelligent en had een goede opvoeding gehad. Hij had. destijds in 1946, juist een exa men gehaald, toen hij een kleine beschadiging ontdekte op de huid van zijn hep. Een arts constateerde lepra. Het woord alleen al wekte in hem onzegbare afkeer. Het riep het beeld op van de lepralijders die hij in zijn leven had ontmoet: zij had- Dorothy Clarke Wilson Verlnllnj;! K, A. Schrcuder den geen vingers, zij hadden stompjes van voeten, zij liepen te bedelen. Al zijn dromen om elec- trotechnicus te worden vielen in duigen. Zijn moeder bewoog hem naar een ondeskundige inheemse dokter te gaan, wiens medicijnen grote plekken aangetaste huid te weeg brachten pp zijn gezicht. Vijf maanden lang sloot hij zich op in zijn kamer. Zijn handen raakten zo verlamd dat hij zelfs niet meer kon schrijven. Hij werd dol van angst en wanhoop. Op en gegeven dag bracht zijn moeder hem een glas melk, en hij deed er een paar gram arsenicum in, dat hij vroeger eens had gekocht voor een scheikunde- preof. Hij nam het glas op en zette het aan zijn lippen. Maar op het moment dat hij de melk wilde op drinken was het net of hij de stem hoorde van een van zijn leraren in Bangalore, die eens tijdens een les had gezegd: 'Zelfmoord plegen is laf'. Vanaf dat ogenblik kende hij nog maar één doel: zichzelf hoe dan ook dienstbaar te maken aan anderen, die op dezelfde manier getroffen waren als hij. Na vele bittere ervaringen, doordat de men sen hem uit de weg gingen en verstootten, kwam hem de naam van dokter Brand ter ore. Daarom was hij nu hier. Hij had een grote ontstoken .plek op zijn gezicht, en zijn verkromde handen trilden toen hij ze de dokter voorhield. 'Ik.ik ben gekomen om me op de een of andere manier nuttig te maken.stamelde hij. Hij was een van de eersten diein het Centrum van Nieuw Leven wer den opgenomen. Hij was geestelijk gekraakt, en heel bitter gestemd jegens de mensen, omdat ze zo harteloos waren tegenover hem en andere leprozen. Hij was zwaar moedig en trok zich zoveel mogelijk terug. Maar op een avond, maan den na zijn komst, was Paul in het Centrum met een bandrecorder be zig de patiënten wat verpozing te bieden. De stemming was opgewekt en zorgeloos. Iedereen mocht een woordje in de microfoon zeggen en vervolgens zijn eigen stem beluiste ren. Opeens liet Namo zich horen: 'Ik wil graag iets zeggen'. Met beide handen de microfoon omvattend begon hij met zijn hese. geforceerd klinkende stem te spreken. Dadelijk was de vrolijkheid verdwenen. 'Ik kwam op de wereld zonder erom 104. Toen de totaal verdorven pro fessor Nosco bemerkte, dat alles rustig was en rustig bleef, schraap te hij zijn volledige zelfbewustheid bij elkaar. De verstokte schurk wil de blijkbaar niet tot inkeer komen. Hij trad gemeen lachend op zijn schrijfbureau af en haalde uit een laatje een geladen revolver te voor schijn. 'We hebben de laatste spooknacht overleefd. Asmar', zei hij knarsetandend. 'Het is toch bij geval niet zo geweest, dat een van de aan jouw tedere zorgen toever trouwde lieden voor spook heeft gespeeld, niet? Voor raar spook met een oud-hollands hoedje op?' 'O nee. zeker niet, meester!' 'riep Asmar. uit. 'Wij waren alle drie gewoon in de kerker, toen het spook zich aan Jodocus manifes teerde en toen de klok zo plotseling begon te luiden'. 'Mooi zo', lach te de geleerde. 'Dat er dan nu rust intrede. Laat iedereen zich te sla pen leggen. Jij, Asmar, blijft daar bij waken over het oude tweetal bevneden. Ik zelf vlijf waken over mijn goe de vriend Jan Jacob. Ha- haha, geniet er nog maar van. Ver holen. Dit is je laatste nacht in een gemakkelijke, luie stoel. Ik blijf bij je en als het niet anders kan, ben ik bereid een slaapliedje voor ej te zingen. En als het spook zich nóg eens vertoont.Dit is mijn laatste nacht in dit slot en ik laat mij door niets of niemand van mijn plannen afbrengen. Morgen is het goud van mij, versta je? Van MIJ!' De schurk ging in een leu zitten en dwong de smid plai nemen in een andere stoel te ver hem. 'Ik heb Je nu onder Verholen', siste hij. 'En ik h onder schot ook. Slechts een uur scheiden ons nog van ogenblik, dat ik jullie allf beneden zal opsluiten achtf traliedeur. Als je geluk hebt,' je misschien gered, maar dan al ver weg zijn. De schavuit kneukelde zich al bij het voi zicht, maar de smid hoorde h( niet meer, want hij sliep, langzaamuit en de laatste op kerende vlammetjes wierpen spookachtig licht op het van daad vertrokken gelaat van pi sorNosco. FERDINAND NEDERLAND I NCRV 17.00 Vakantie-sprookjes boek 17.10 Werkwijzer 17.20 Poppenkast NOS 17.45 E.K.Zwemmen te Wenen en W.K. Wielrennen te Montreal NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal 19.05 Van gewest tot gewest Aansl.: Toeristische tips SOCUTERA 19.50 Weg door Zambia NOS 20.00 Journaal 20.20 Staatsloterij 20.25 Razende stilte (6 en 7) 22.05 Panoramiek 22.30 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal NCRV 19.05 Black Beauty 19.30 Beverly Hillbillies NOS 20.00 Journaal NCRV 20.21 Nederland en het water 21.05 Spel zonder grenzen te Northampton 1KOR KRO RKK 22.20 Kenmerk NOS 22,45 Journaal DUITSLAND I 10-00 Journaal. 10.05 Act. en muz. 10 25 Parabel. 10.35 Kult. magazine. 11.20 Filmpor- trel van Llselotte Pulver. 12.20 Akt. 12,50 Persoverz. 13.00 13.20 Journaal. 16.15 Jour naal. 16.20 Dok. progr. 17.05 Klnderprogr. 17.35 Kinderprugr. 17.55-18.00 Journaal. iHeg progr.- NDR: IR.00 Inf. progr. 18.30 Akt. IR.45 Zandmann. 18.55 Nordschau-maga- zine. 19.26 Graf Luckner. 19.59 Progr.overz. WDR: 18.00 Nws Uit Noordr.-Westf. 18.05 Kleuierprogr tR 15 Treffpunkt Chicago. IR.40 Akt 19.20 Bridget und Bernle.) 20.00 Jour naal en weeroverz. 20 15 Filmrep. 21.05 Spel zonder grenzen. 22.30 Journaal en weero- Voordat in het NCRV-program- ma het Spel zonder grenzen begint (21.05) bezingen vijf koren op pas sende locaties onze vriend en vij and: het water. Ned. 2/20.21 Van Een razende stilte worden de laatste twee afleveringen uitge zonden. Ned. 1/20.25 Panoramiek heeft tot onderwerp de Wereldbevolkingsconferentie die op het ogenblik in Boekarest wordt gehouden. Ncd. 1/22.05 De SWF vertoont een documen taire over oorzaken en behande lingsmethoden van verschillende vormen van angst. Duitsl. 1/20.15 In de ZDF-serie Das kleine Fernsehenspiel kan men kijken naar Der Acht-Stunden-Mann. Een kleinburgelijk mannetje blijkt een dubbel leven te leiden. Duitsl. 2/22.00 Albert de Mol, Wim lbo en Ko van Dijk werken mee aan een anecdotisch portret van Fien de la Mar. Ililv. 1/18.30 De mens in de Javaanse mystiek komt bij de EO ter sprake in Kerk en Zending in Indonesië. DUITSLAND II 16.00 Eurovisie: E.K.Zwemmen. 17.00 Jour naal. 17.10 Lassies neue Freunde. 17.35 Akt. en muz. 18.25 lm Auftrag von Madame. 19.00 Jour naal. 19.30 Dok. film. 20.15 Inf. en menin gen. 21.00 Journaal, 21.15 Herinner, van dirigent Karl Bohm. 22.00 Der Acht-Stunden- Mann. 22.50 Eurovisie: E.K.Zwemmen. 23.20 Journaal. DUITSLAND III WDR 18.30 Sesamslrasse. 19,00 Zandmann. 19.05 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) weekblad. U.Q0 Nws, 11.03 V.d. kli 11.15 (S) Melodieenboeket. 11.45 (S) sork. met solisten. 12.10 Ach Ja het v.d. Jaren 50. 13.00 Nws. 13.11 Dlngei dag. 13.29 (S) Middagje Stoomradio Nws. 16,03 (S) Jupiter symph. 17.0 Melodleen Expres. 17.25 (S) Amusec 17.55 Med. VARA: 18.00 Nws. 18.11 Dingen v.d 18.20 (S) Twee jongens en een gitaar, Met andere woorden. EU: 19,00 Klan 19.10 Schijnwerper, 19.15 (S) WIJ hebbel woord v.d. wereld. 19.45 Bijbelstudie. (S) Gramm.muz, 20.05 Nws uit Belgie (S) Klass. orgelmuz. 20,40 (S) Kei Zending in Indonesia (II). 21.15 Avon 1 TROS: 21.30 (S) Specialiteiten a la 22.30 Nws. 22,40 Aktua. 22.50 (S) Zo twaalven: licht progr. 23.55-24.00 Nws HILVERSUM II TROS: 7.00 Nws. 7.02 (S) OntbIJt-Soo 7.30 Nws, 7.41-8.00 Aktua, 8.30 Nws eib 8.45 Gymn. v.d. hulsvr. 10.00 (S) Kab tijd. 10.30 Nws. 10.33 (S) V.d. vrouw, Aktua. KRO: 11.45 Bejaardenprogr. Med. 12.00 (S) Van twaalf tot 12.30 Nws en 12.41 Echo. NOS: 14 ondr.- de as. 14.30 (S) Aspekten v.d. k muz. 15.30 Nws. 15,32 Spiegel van t 16.00 Meer over minder. 17.05 Nederl. I Kerkgenootschap. 17.20 Overheldsv Tekst en uitleg. 17.30 Nws. NCRV: 17. Hier en nu. NOS. 18.00 Jazz uit het Hist. Arch. Nws. 18.41 RVU-progr. 19,21 Den Haai daag. 19.30 (S) Henry Wood Prom. 1974: BBC Symf. Ork. met solisten: muz. In pauze: Nws en Carriere van N dirigenten, ca. 22.00 (S) Nwe gran 22.30 (S) Horizon-Extra. 23.55-24.00 NWI HILVERSUM III AVRO: 7.02 Drie op Je boterham. (8,0 Radiojournaal (Tussen 7.03-7.10 W.K rennen Montreal.) 9,03 (S) Pep-op-drie beidsvltamlnen. 11.03 Drie draalt op t Postbus 700. 12.03 Radiojournaal. 12.0 Drie tussen de middag. (Tussen 12.55 15.03 Pop-Kontakt II. 16.03 Hitmeeste (16.03-16.59 E.K.Zwemmen Wenen.) 17.01!, diojournaal. 17.06 Hltmeesters II. (Ti« 17.06-18.00 E.K.Zwemmen Wenen.) NOS: 18.02 Joost mag niet eten. 19.0 Drie loopt achter. 20 02 Woensdag III: I platen, sport en akt. 23.02 (S) Nor Radio Prize 1074: licht intern, muz.festit Groningen. 1.02 (S) Take It easy. Donker lacht. 4.02-7.00 Meurders 5! 1 ken. BELGIE NEDERLANDS 17,55 Jeugdpiogr. 18,55 Fabeltjeskr. 19.00 Familie Partridge, 19.25 Yoga. 13.38 Med. en weerber. 19.45 Journaal. 20.15 Nationale Loterij. 20.25 Hier Is Lucy. 20.50 Niclits compris. 21.05 Spel zonder grenzen. 22 25 Eurovisie: E.K.Zwem men Wenen. 23.00 Journaal. de. BELGIE 324 m NED. 18.00 Nws. 18 05 Ultz. v.d. sold. Wegwijs wezen. 18,45 Ork. Nico Gomez. Taalwenken. 18.57 Ork. v.d. week. 19.00 en akt. 19.30 Lichte muz. 20.00 Film II 20.30 Nws. 20.33 Psycho-Sterapie. 22.00 22.05 Musicalprogr. 23.00 Nws. 23.10 N vlinders. 23.40-23.45 Nw gevraagd te hebben.zei hij lang zaam. 'Ik ben heen en weer geslin gerd door krachten die zich aan mijn invloed onttrokken'. Zijn stemgeluid werd een wanhoops kreet. 'En ik weet niet wat er met me gaat gebeuren!' Maar naamate de tijd voortging veranderde Namo. Hij begon in te zien. dat liefde en niet haat de drijfveer was van degenen die in het Centrum werkten, en dat zij werkelijk om hem gaven. Niemand oefende ooit enige druk uit om een patient van godsdienstige overtui ging te doen veranderen. Toch wer den velen, bij het zien van dit daadwerkelijk christendom, christe nen. Namo was een van hen. Toen hij werd gedoopt in de Kerk van Zuid-India nam hij de naam Paul aan. Was zijn kruistocht om zijn medepatienten te helpen een bitte re en taaie strijd tegen de samenle ving geweest, nu brak er voor hem een tijd aan van positieve toewij ding en dienst. Zijn geduld overtrof zo hu en dan zelfs dat van Paul, zoals bij Balasundram. Bala was een jaar of negen, tien, toen hij in de kliniek werd opgeno men. Zijn had en waren al ver kromd. Een vinger had hij door verbranding verloren en de andere waren alle wat korter dan normaal. Een hand kon hij nog een beetje bewegen, de andere was helemaal stijf. 'Deze hand is niet ln orde', zei Paul tegen Namo. 'We kunnen hem heter proberen in een positie te brengen die het hem mogelijk maakt er nog enigszins gebruik van te maken, want wij zullen er nooit in slagen er nog beweging ln te brengen'. 'Alstublieft, dokter', was Namo's re actie. 'nog niet! Geeft u mij drie maanden'. (Wordt vervolgd) Komkommersla 2 komkommers 250 gram tomaten 2 uien 25 gram boter zout, peterselie aardappelmeel De uien schoonmaken en snippe ren. De komkommers schillen, in de lengte halveren en in 1 centi meter dikke plakken snijden. De tomaten wassen, en in partjes snij den. De boter smelten en de fijnge snipperde uien hierin lichtgeel frul ten. De komkommerplakjes toevoe gen en de groenten tien minuten zachtjes smoren. Het vocht bij bin den met wat met water aange mengd aardappelmeel. Vlak voor Het' opdienen wat fijngehakte pe terselie over het gerecht strooien. Menutip: Kippesoep. spaghetti, kaas, komkommersla. druiven. DOW JONES INDEX indut!. Sporen Ullll. Obt. Mufl» 16 aug. 731.54 152.12 66.97 65.95 848.5 19 aug. 721.84 149.88 66.21 65.90 851.9 20 aug. 726.85 150 34 66.14 65 88 843.8 Aand. OW. lui. H. U 16 aug. 10.510 14.390 1.704 490 799 19 aug. 11.670 12.420 1.741 271 1106 20 aug. 13 820 15 470 1.754 689 626 NEW YORK ACF Industries Alreo Allied Chemical Alum Co of Am. American Brands American Can. Am Cvunamld Am Elect: Power Am Metal Climax Am Motors Am Smelt Ref Am Tel Tel Ampex Anaconda Armco Stee) Atlant. Richfield Bendlz Beihl Steel Boring Burlington Ind. Can Pacific Ry Celanese Chase Manhatian Chessle Systeem Chrysler Clttes Service Coljjate Palmollve Colt Industries Commonw Edison Cons Edison Cont Can Cont. OH Curtlss Wright Curtlss Wright A Dart Ind Deere and Co. Dow Chemical Du Pont (El) Eastman Kodak First Nat City 19/8 20/8 3 ex 33% 11% 11% 35% 35% 40 46% 31% 31% 25% 25% 17% 14% 15 37% 37% 65%ex 19% 1834 42% 42% 3% 3% 22% 22% 22 22% 80% 80% 24 24 30% 30% 18% 18% 18% 18% 13% 13%. 31% 31% 30% 30% 44% 44% 13% 13% 41% 41% 21% 22% 28% 29 23 22% 7% 7% 22% 23% 34% 34% 9 9% 18 17% 16% 16% 30% 30% 61% 61% 134134% 81% 83% 29% 29% Gen Eelectrlc Gen Fonds Gen Motors Gen Publ Utll Gen Tel Tel Getty Oil Gilctte Gimbel Brothers Goodyear 1 an P Gulf Oil Illinois Central Ind Instlco Int Buslri Mach Intern Harvester Int Nick of Can Int Paper Int Tel Tel 39% 40 19% 19% 40% 40% 10% 10% 19% 19% 97% 96 24% 25% 21% 21% 21% 21% 18% 18% 13% 14% 6% 7 19.6% 199% 20 20% 25% 26% 5% ex 45% 8% ex 18% Ling Lemco Vougi 9% 9% Luton Ind 6% 6% Lockhead Aircraft 4% 4% Marcor 25 26% Martin Marietta 15% 15% May Dep Stores 21 20 McDonnell Dougl 11% 11% Mobil Oil Corp 36% 37% Akzona Am Standard Amsterd Ind. Koersen in Montreal Bovls Husky Nat. Gas Mass Ferguson Nal. Resources Shell Canada 16/8 1.40 15% 19/8 1.40 15% Can Breweries Cetto Chadbourn Corn Chase Select Fd Columbia Gas 10 4 Comineo Conl Telephone 15% 10% 10% 38% 38% 16% 5.201 5.367 Nabisco Nat Cash Regist Nat Distillers Nat Cypsum Nat Steel Net Lead ind Gen Cigar 26% 26% 28% 28% 13 13% 10% 10% 36% 36% 13% 13% 2 ex 12% Pac Gas and El Penn Central PepsIco Phelps Dodge Philip Morris Philips Petr. Procter Garni RCA Republic Steel Reynolds Ind. Roal Dutch Petr. Sanla Fé Ind. Sears Roebuck Shell Oil Southern Co Southern Pacific Southern Railway Sperry Rand Stand Oil Calif. Stand Oil Indiana Exxon Corp. Sludebiiker Worth Sun Oil Texas Gulf Texas Inst. Transamerlca Unilever Union Carbide Uni Royal United Aircraft United Brands US Steel 36% 42% 43% 86% 32% 41% 7% 7 Inl Bank for Rec Int Flav Frag Int Paper (64) 99 b 99 b 26% 27 32% 33% Kansas City Ind 9% D% Kansas Power 15% 16 KLM 20 20% Kroger 54% 54% Madison Fund West Union Tel. Westlnghouse EL Woolworth Nat. Can. NY Centr. A North West R N Am Philips Co Occidental petr. Reliance Cioup Union Electr. United Corps United Gas Western Bancorp 10%. 12% 12 '1 7% J 4%! 54 %i 14%, 11% 6% 11% 16%

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4