Jachtige Hortus trekt lleen zomers bekijk I Bibliotheek is er voor iedereen Procureur eist bevestiging vonnis ke Hoge pijp voor Yicon ik in botanische tuin wordt steeds meer ontvreemd Ontslagen bij Koningsveld Echtpaar omgekomen bij verkeersongeluk DANSLES? j [JW/KWARTET WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1974 STAD EN REGIO L3 ior Willem Chr. Nijebo er DEN 'Mien het kost maar een dubbeltje, dan zal het ook wel niks wezen'. Dat soort reacties t de portier van de Hortus Botanicus, Leide ns fraaie universiteitstuin aan het Rapenburg, en- jaren geleden herhaald te horen. Nu is de entree een kwartje. Nog geen geld voor de weelde natuurschoon, die men te zien krijgt. Hortus Botanicus adverteert samen met de Leidse musea, wee ir zal niet net als die andere instellingen de entreeprijs verhogen, igen iege vallen niet onder CRM', ver- jaar geleden, al voor publiek vallen niet onder CRM', ver- n 2 rt hortulanus (het latijnse t>ePi rd voor tuinman, maar aan het enburg houdt dat meer in) B. zi!j Iruinsma. 'De Hortus valt onder n* j universiteit. Het is overigens ijds wel een discussiepunte ge- est of de Hortus wel samen met maa[Leidse musea in één folder De musea tonen dode voor- i, de Hortus levend matéri- Siez; ertij wat ■ft nus e Jo ™e' :r dagen is een nieuwe chenen, die de bezoeker van de ressante wetenschapstuin kan tyi. In het werkje is de hoeveel- tekst uiterst kort gehouden, behoeve van de (werkelijk bov4htige) illustraties- jaar vinden zo'n 20.000 mensen weg naar de Hortus, verscho- jachter een tweetal poorten aan Rapenburg. Juist voor de va- jemaanden valt de grootste in de drukte, in dé tijd dat iingen van scholen voor voort- onderwijs hun eindresultaten behaald terwijl ze toch een week op school moeten In die week, de laatste van komen heel wat klassen op Tijdens de tentoonstelling Hortus noteerde men zo'n bezoekers, maar die getallen alleen voor bij speciale ten- ^stellingen. Hortus Botanicus is één de weinige universiteitstuineri, al vanaf het begin van hun een kleine vierhonderd ópen gesteld. Altijd was dat gratis, tot aan de crisis in de dertiger jaren. Toen heeft men na ampele overwegingen besloten entree te gaan heffen: een dubbeltje. En nog niet eens zo heel lang geleden heeft men besloten voor de entree een kwartje te vragen, en aan jaar- kaarthouders een gulden. Die kaar ten worden hoofdzakelijk afgeno men door bejaarden en door moe ders met kleine kinderen, die de rust van de Hortus verkiezen boven die van bijvoorbeeld het Van dei- Werf park, omdat in de Hortus geen honden mogen komen. 'Het merkwaardige is', zegt hortula nus Bruinsma, 'dat in het voorjaai en het najaar nauwelijks mensen naar de Hortus komen. Maar de tuin heeft'e'tijd wat te laten zien. Discussie Midden in de winter als er sneeuw ligt, dan komen de fotografen een plaatje schieten van de ongerepte sneeuw. voordat- we de paden schoonmaken en de bomen schud den'. Hortus zal verdwijnen, alhoewel, de discussie daarover opnieuw is be gonnen. De koksschoöl verdwijnt, de sterrewachtBij de Leidse universiteit wil men niet graag een scheiding tussen a-mensen en b- mensen. In Oegstgeest is in ieder geval al een lap grond gereserveerd voor de Hortus, in het gebied Leeu wenhoek. Dertig hectare kan de Hortus daar beslaan. Een deel daarvan wordt afgesneden door de S4, de intussen door actievoerders berucht geworden vierbaans weg die men wil aanleggen tussen Lei den en Katwijk. 'We wisten dat die daar zou komen', vertelt de heer Bruinsma. 'Met het aanleggen van de' windslngel hebben we er ook al rekening mee gehouden. Die heb ben we laten afbuigen met de weg mee. Maar we zijn er natuurlijk niet gelukkig mee.' In het geval dat de Hortus verhulst moet naar de mening van de hor- tularus de tuin aan het Rapenburg een openbaar park blijven. Als het kan net als nu geen verlichting erin en ook geen honden. En laat de Hortus maar eigendom blijven van de universiteit. De kassen zou den meer showkassen moeten wor den dan collectiekassen. Wanneer de verhuizing een feit is zullen ook alle planten en zelfs bomen worden meeverhuisd naar het nieuwe Hortus-terrein in de Oegstgeester Leeuwenhoek. 'Veel bomen in de kassen staan in kui pen die kunnen dus betrekkelijk gemakkelijk worden verhuisd. De bomen die in de volle grond staan, dat wordt moeilijker. En alle plan ten kunnen met hun pot worden overgebracht' Teleurstellende dingen Hortus, al eeuwen te bezichtigen voor iedereen, maar zonder een commercieel karakter. Want tijdens de wéekeinden zijn de kassen ge sloten, ook tijdens de eerste en tweede feestdagen. Daarvoor heeft de Hortus geen extra personeel. Vele bejaarden uit de Leidse binnenstad hebben een jaarkaart. Zij brengen vele dagen door tussen de prachtige planten en bomen die in de Hortus Botanicus zijn te zien. want het blijft natuurlijk in de eerste plaats een wetenschapstuin. 'Alles is altijd open,' zegt de heer Bruinsma, 'en we zouden ook niets liever willen. Maar de laatste tijd brengt dat ook teleurstellende din gen. Er werd altijd wel gegapt uit de tuin, maat vooral de laatste jaren hebben we sterk de indruk dat er gericht wordt gegapt. Dat er deskundigen aan het werk zijn. Kijk, als iemand nou persé iets wil hebben, kan hij of zij het nog beter vragen, met het risico dat hij te leurgesteld wordt door de mensen die hier werken, dan het zomaar te gappen. We hebben natuurlijk niet een tuin om iedereen aan een mooi plantje te helpen. Het is niet van harte, maar het publiek werkt zo in de hand dat we moeten gaan slui ten.' De Hortus is te mooi om daaraan ten prooi te vallen. LEIDERDORP-DEN HAAG De procureur-generaal bij het Haag se gerechtshof eist dinsdag bevestiging van het vonnis van de Haagse rechtbank, waarbij de 20-jarige beroeploze Frank A. en de 35-jarige Willem M. tot twee jaar gevangenisstraf werden veroor deeld, terzake afpersing door middel en geweldpleging en de 24- jarige monteur Sooi K. tot 1 jaar en negen maanden gevangenis straf. Tegen laatstgenoemde eiste de procureur-generaal nu 1 jaar en zes maanden voor allen met aftrek van het voorarrest. de k do •ote as ?Ph|| n weelde van natuurschoon, die merkwaardig genoeg nauwelijks in herfst, winter of voorjaar, wordt bezocht. Het gebeurde in de nacht van 31 maart op 1 april in de woning van het echtpaar Chang De Woo aan de Berkenrade te Leiderdorp. Frank was tot de slaapkamer van het echtpaar doorgedrongen. Hij had gehoord dat er wel zoiets van twee ton in de woning zou zijn. Paul opende de deur van de slaap kamer doch toen de vrouw, die ontwaakte, begon te gillen rende hij weg. De man sprong uit bed en liep op Paul toe, die een schot loste. De kogel ging door de deur en een ander in het plafond. Wil lem zat achter het stuur van de auto en het drietal ging er snel vandoor. LEIDEN Bij Koningsbeld Zn B.V. clivhéfabriek en fotolitho-in richting aan de Jacob van Cam- penlaan zijn zeven personeelsleden ontslagen. De ontslagen zijn gevallen als ge volg van een reorganisatie in het bedrijf, dat behoort tot de Neroc- groep, die haar hoofdvestiging eveneens in Leiden heeft. Door het toenemen van vlakdruk ten koste ven de hoogdruk in de grafische industrie is de omzet van clucgé's de laatste jaren sterk afgenomen. Hierdoor was het niet meer verant woord in de hoofdvestiging van Koningsveld het clichébedrijf te handhaven. Een doorlichting van het perso neelsbestand in de nieuwe situatie leidde tot afvloeiing van zeven mensen. De ontslagen zijn verleend met medeweten van de vakbonden. De kleurenlitho-afdeling in Leiden krijgt door het vertrek van de cli chéfabriek de gehele verdieping van het gebouw tot haar beschik king. Zij wordt uitgebreid en oude re apparatuur wordt vervangen. Een aantal medewerkers van de clichéfabriek is in de loop der ja ren omgeschoold voor de litho-af deling. Volgens verdachten was het de be doeling geweest, om geld te vragen, waarbij het pistool de nodige kracht bij moest zetten. De vrouw had Paul die in het restaurant van het echtpaar te Leiden had ge werkt, herkend. Paul was nog slechts 15 dagen in Nederland, waar hij bij een broer verbleef. In Malaysië had hij moei lijk werk kunnen krijgen. Frank was reeds eerder uit ons land gezet doch binnen een maand keerde hij hier terug. Hij wilde een golfbaan beginnen. De drie verdachten overvielen hun landgenoot en diens Nederlandse echtgenote, nadat zij tevoren in Leiden de gang van zaken in het restaurant waren nagegaan en ver volgens naar Leidschendam waren gereden. Willem M. is reeds meer malen terzake vermogensdelicten veroordeeld. Het Hof zal op 3 september vonnis wijzen. NOORDWIJKERHOUT Een ern stig verkeersongeval heeft maan dagmiddag aan het echtpaar Van M. uit Heemstede het leven gekost. Het gebeurde op de beruchte krui sing van de 's-Gravendamseweg met de Provinciale weg Noordwijk- De Zilk bij het Leeuwenhorst Con gres Centre. Het echtpaar, resp. 63 en 59 jaar oud, reed van de 's- Gravendamseweg de kruising op en werd daarbij gegrepen door een vrachtauto, die werd bestuurd door de 43-jarige Van L. uit Katwijk. De personenauto sloeg enkele malen over de kop. Volgens de politie moeten de inzittenden op slag dood zijn geweest. Hoog en laag water KATWIJK AAN ZEE Donderdag 22 augustus: hoog water 6.03-18.30 uur; laag water 2.06-14.22 uur. (ADVERTENTIE) Jongelui - Ouderen Evert Castelein Zie adv. rubriek lessen Extra aandacht in Leiden voor wensen van werkende jongeren door Jaap Kamerling ling 's tngelui slaags die De tersaDEN Hoofdwonden lie- >ecia maandagavond twee jongens heem zestien en achttien jaar op, zij bij een 1 vechtpartij warén blof rokken. Het tweetal was op zoek i" een gestolen bromfiets de ding bij het badhuis aan Lindestraat te vinden. Daar hd een groepje jongelui, waar- achtp problemen kwamen. Twee van groepje kon de politie aanhou- Een van die twee had zich 'tien dagen gelden al schuldig laakt aan straatterreur. Toen wen: den willekeurige voorbijgangers zoal! het hoofd geslagen. De politie It een verder onderzoek in. De ie slachtoffers zijn naar het Aca- ïisch Ziekenhuis gebracht. een inbraak in de spuiter!j van Motorhuis is voor honderd gul- aan kwartjes uit de koffie au- laat gestolen. de P. C. Hooftlaan gaf een iinsittienjarige bestuurster van een mfiets geen voorrang aan een die op de Vondellaan reed. meisje liep vermoedelijk een 'roken linkerbeen op. Ze is naar Academisch ziekenhuis ge- door Jaap Kamerling LEIDEN Van 11 tot 19 okto ber wordt een landelijke biblio- theekweek gehouden. Het doel ervan is om van radio, televisie en de locale pers de aandacht te vestigen op de uitgebreide dienstverlening, die de biblio theken bieden. Veel mensen weten met wat een bibliotheek allemaal te bieden heeft. Zo fungeert zi.j bijvoorbeeld ook als vraagbaak, waar je terecht kunt voor de meest uiteenlopende vragen. Een vraag hoeft zo gek niet te zijn of de informator/trice kan de bibliotheekbezoeker behulpzaam zijn. Men kan dan denken aan vragen over! de kwaliteit van be paalde consumptie-atrikelen. De bi bliothecaris (resse) slaat dan een naslagwerk op of ze zoekt de Con sumentengids op, waarin over een bepaald artikel geschreven is. Over de mogelijkheid van dit soort dienstverlening bestaat over het al gemeen weinig bekendheid bij het publiek. Dat je deze informatie ge heel gratis kunt krijgen zonder lid te zijn van de bibliotheek, ver wachten veel mensen ook niet. Veel mensen denken bovendien nog altijd, dat alleen erg ontwikkelde mensen in de bibliotheek aan hun 'trekken komen. Het is echter zo, dat iedereen, van elk or twikke- lingsniveau en van elke leeftijd in de bibliotheek iets van z'n gading kan aantreffen. Voor elk interesse gebied kan men er terecht. Biblio theken bevatten niet alleen grote collecties romans van het literaire genre tot de detective en de wes tern maar er is ook veel te vinden voor alle mogelijke hobbyisten, liefhebbers van popmuziek enz. En is een bepaald boek niet aanwezig, dan wordt het tegen een kleine vergoeding (één gulden) van elders gehaald. Verder kan men in de tijdschriftenzaal gratis bijna alle bekende Nederlandse kranten en tijdschriften lezen. Aan al deze mogelijkheden wil de bibliotheekweek in oktober meer bekendheid geven. Allerlei activi teiten in deze week, van plaats tot plaats verschillend, zullen de aan dacht vestigen op het bibliotheek werk. Er zijn speciale stickers ver vaardigd en een uniform vignet zal alle publikaties tijdens die week over de bibliotheek sieren. Nieuwbouw nodig De Stichting Openbare Bibliotheek Leiden, die 1 januari werd opge richt na een fusie tussen de biblio theek Reuvens en de R.K. biblio theek, heeft nu zes vestigingen, met zowel een afdeling voor volwasse nen als een jeugdafdeling. Alleen de vestiging aan de Breestraat kent slechts een afdeling voor volwasse nen, die echter op de Plantage wordt aangevuld met een jeugdaf deling. De andere vestigingen zijn te vin den aan Steenschuur 17, in het Houtkwartier (Zweilandlaan 5), Leiden-Noord (Corantijnstraat) en in Zuid-West (Eduard van Beinum- straat). Er bestaat dringend be hoefte aan nieuwbouw bij de vesti gingen aan de Breestraat en in het Houtkwartier. Ook aan nieuwe ves tigingen in de Merenwijk en de Mors. Er bestaat hoop, dat deze nieuw- bouwwensen inderdaad zullen wor den vervuld als volgend jaar de nieuwe wet op het bibliotheekwezen van kracht wordt. Nu zijn de in komsten nog ten enenmale onvol doende maar als de nieuwe wet er is, zullen de personeelskosten voor honderd procent door het rijk be taald worden, terwijl de bijdragen van de gemeenten niet zullen ver minderen. Dan zullen er hogere ei sen aan de huisvesting gesteld wor den en zal de service sterk kunnen worden verbeterd. De nieuwe wet legt namelijk bepaalde voorzienin gen bindend op. Drempels verlagen De Leidse bibliotheek besteedt de laatste tijd extra aandacht aan de informatie- en leeswensen van werkende jongeren. Ze heeft con tacten gelegd met jeugdcentra en de stichting Vormingswerk voor werkende Jongeren. De bibliotheek zorgt voor speciale documentatie over zaken, die voor werkende jon geren van belang zijn zoals ar beidsrecht. Zo willen de bibliothe ken proberen de drempels ook voor die jongeren, die van huis ui tniet gewend zijn veel te lezen, te verla gen. Werkende jongeren kunnen er voor elke vraag om informatie te recht. Voor jongeren is het lidmaatschap bovendien aanmerkelijk lager dan voor volwassenen namelijk twee gulden per jaar voor jongeren t/m 13 jaar, en 3,50 voor jongeren van 14 t/m 17. Lezers van 18 jaar en ouder betalen 6,50 voor een jaar leesgenot, CJP-houders 3,50 en 65-plussers 3,50. Zo kun je dus voor de prijs van één goedkoop boek een heel jaar boeken lenen en zelfs vier boeken tegelijk (twee Ne derlandse en twee buitenlandse ro mans). SPREIDING Het aantal mensen, dat regelmatig boeken leent uit de bibliotheek stijgt snel. Zo nam in Voorschoten het aantal uitleningen toe van 79.000 in 1967 tot 186.000 eind 1973, De huisvesting van de bibliotheek daar is overigens erg slecht maar daar komt een eind aan want in de naaste toekomst zal er een nieu we behuizing worden betrokken. Met de bibliotheekspreiding in de provincie is het helaas nog altijd droevig gesteld. Er zijn veel plaat sen zonder openbare bibliotheek voorzieningen. Het is opvallend, dat door het feit, dat de economische impulsen, die deze stimuleringsge bieden van de regering krijgen meestal vergezeld gaan van aanvul lende verbeteringen van welzijns voorzieningen. Zoals het biblio theekwerk. De nieuwe wet op het bibliotheek wezen werkt daarbij nog eens extra voordelig voor de grote steden om dat de personeelskosten, die daar het grootst zijn volledig voor reke ning van hét rijk zullen komen. De bibliotheken met weinig personeel profiteren daar dus minder van. NIEUW-VENNEP Op verzoek van de directie van de polyesterfa- briek Vicon N.V. heeft T.N.O. een onderzoek verricht naar de stank- hinder. Uit een rapport is nu geble ken dat de goedkoopste oplossing gezocht moet worden in het bou wen van een pijp van minstens 50 meter lengte. Al geruime tijd klagen omwonen den steen en been over de stank die de fabriek veroorzaakt. Er wer- in economische probleemgebieden den tal van akties gevoerd, met als veel meer bibliotheken te vinden resultaat dat de directie besloot zijn dan in het welvarende Zuid- T.N.O. een onderzoek te laten in- Holland. Dat wordt veroorzaakt stellen. V, orfc -n i ou us-u i t-3 c -Tcfilo V. ort-nimi «s -uit-fle kor t-ninuir:i-'üit-3o -"msip' kort-niouvs-uit-Hö-ïegiö kor b-nion wr,-Tii t-do-ïoftio KATWIJK Woensdagavond kan men in de Katwijkse sporthal Cleyn Duin terecht voor de strijd om het open Katwijks schaakkam pioenschap, dit jaar in een her nieuwde vorm. Afgezien van het feit dat het kampioenschap nu open staat voor iedereen, heeft men ook ingrijpende veranderingen gebracht in het speelsysteem. De evenementencommissie van de s.v. Katwijk heeft besloten om het ge heel in één avond af te handelen. TER AAR Het Julianacomité heeft het programma voor de ko mende oranjefeesten vastgesteld. Vrijdagmiddag om half twee wordt een kinderoptocht gehouden. De stoet vertrekt om half drie vanaf het terrein van de firma Ph. Lek. 's Avonds worden op het terrein van Jan Voortman gratis lampions verstrekt voor een lampionoptocht. Zaterdag vanaf half tien zijn er kinderspelen op het terrein van Al- tior. Om elf uur wordt een voetbal wedstrijd gespeeld tussen de vete ranen van Altior en personeel van Radio Noordzee. Tijdens de rust geeft Arti een muziekshow. Om drie uur is er een zeskamp voor paren. NOORDWIJKERHOUT Op 27 augustus om 8 uur komt de ge meenteraad bijeen. Agenda: ver zoek W. A. C. Wijnands tegen wei gering van bouwvergunning, aan vaarding schenking voor zwembad, aankoop complex De Landbouw, bouw 2-klassige kleuterschool aan openbare lag. school, onderwljsver- goedingen, schaalvergroting maat schappelijke dienstverlening, elek- trifikatie Ambachtsweg, afbraak Kortenbachstraat 29. De gemeente heeft nog tot 1 sept. de gelegenheid tot aankoop van De Landbouw te besluiten. Daarna worden andere mogelijkheden tot aankoop onder zocht. KOUDEKERK Mevrouw G. M. H. Kraseberg-Derksen, Park te Hom 3, alhier, gaat voor onze krant de plaatselijke berichtgeving verzor gen. Secretarissen van verenigingen e.d. verzoeken wij hun berichten en uitnodigingen aan haar toe te zen den. Telefonisch is mevrouw Kra- senberg bereikbaar onder nr. 3187 (01714). VOORHOUT Donderdag 29 aug. om 8 uur vergadert de Voorhouter gemeenteraad. Uit de agenda: over neming bejaardenhuis St. Agnes, verkeersmaatregelen Irenestraat en deel van Pr. Bernhardstraat, ver koop grond in plan Spoorlaan een J. H. Zwetsloot, subsidie in kosten herstel stormschade aan boerderij Jac. van Beierenweg 136. VOORHOUT De gemeentelijke verkeerscommissie meent, dat een weg als Schoonoord zich niet leent voor het aanbrengen van zgn ver keersdrempels. ter beteugeling van de snelheid. Het is een doorgaande weg en niet een weg in een typi sche woonwijk. De Ver. van Huisei genaren 'Boekhorst' had om beper king door middel van drempels ge vraagd. B. en W. kunnen zich vere nigen met het advies van de ver keerscommissie om het verzoek af te wijzen. VOORHOUT B. en W. stellen de raad voor, de Irenestraat vanaf de Beatrixstraat richting Pr. Bern hardstraat tot de hoek Prins B.- straat-Irenestraat, en de Pr. B. straat vanaf de hoek Pr. B.-straat- Irenestraat tot de Herenstr. voor alle verkeer gesloten te verklaren, behalve voor voetgangers, fietsers en bromfietsers. En een parkeer verbod m te stellen voor de noord kant van de Pr. B.-straat vanaf de Herenstr. tot de hoek Pr. B. straat- Irenestraat. VOORHOUT De heer J. H. Zwetsloot alhier gaat in het plan Spoorlaan drie vrijesectorwoningen bouwen ten noordoosten van de Boekenburglaan. De grondprijs was 87.000. De gemeente wil nu nog een stuk grond, grenzend daaraan, verkopen, ook voor de bouw van drie woningen en eveneens voor de prijs van 87.000. VOORHOUT De boerderij Jac. van Beierenweg 136, daterend uit 1844, met aanhorigheden uit de 17de eeuw, eigendom van ir. A. H. J. Paardekooper, zien B. en W. als een waardevol monument welks in standhouding voor het nageslacht van belang is. Na de stormen van 1972 en 1973 bleek totale vernieu wing van het dak noodzakelijk. B. en W. stellen de raad voor, een subisie van 30 procent te verlenen. Dat is een bedrag van 12.379. NOORDWIJK De bouw van het Noordwijkse Sportfondsenbad maakt goede vorderingen. Gisteren werd het hoogste punt van het complex bereikt. Sinds begin de cember van vorig jaar, toen wet houder Jansen de eerste paal sloeg, verloopt de bouw geheel vol gens plan. Als de werkzaamheden op dezelfde wijze doorgaan, ver wacht men, dat het overdekte ge deelte van het zwembadcomplex eind februari of begin maart in gebruik zal worden genomen. Het open gedeelte van het zwembad zal twee drie maanden later gereed zijn, zodat Noordwijk nog voor het seizoen 1975 over een zwembad complex zal beschikken dat qua lig ging en accommodatie uniek zal zijn in deze streek. NOORDWIJKERHOUT B. en W. zijn van mening, dat de uitbreiding van de openbare kleuterschool, uit het oogpunt van een integratie van kleuter- en basisonderwijs, het best kan gebeuren door de aanbouw van een permanente kleuterschool van twee klassen aan de te bouwen lagere school. De voorkeur gaat uit naar twee werklokalen en een speellokaal. Voor deze bouw is een bedrag van 457.500 nodig. HILLEGOM De heren Jac. van der Vinne en C. van Rede hebben zich niet meer beschikbaar gesteld voor het raadslidmaatschap. Er komt dus een eind aan hun wet houderschap. De heer Van der Vinne is acht jaar wethouder ge weest en -de heer Van Rede bijna vier jaar. Op maandag 2 september zal in hotel Sistermans. van 4 uur tot half 6, een receptie worden gehouden. Meer plaatselijk nieuws zie pagina 11 I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3