Anne Terruwe verwijt paus gebrek aan liefde u B In Blankenburg staat een huis.. ikmihd PI Johan Fabricius 75 Koptische kerk houdt vast aan voorrechten Personalia Vandaag Trouw Kwartet Moskee in Rome van 50 miljoen gulden Marteling in Roemeense gevangenissen Nuntius naar pastoraal overleg Baptistengemeenten 64 miljoen mensen Minimumdagloon hoger Zuidafrikaanse aanval op wereldraad Gamvavne van Leger des Heils Bemepingswi Bijbelstichting Dlieuwe boekt Ongeluk bij Hoogovens eist een mensenleven TROUW/KWARTET WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1974 KERK BINNENLAND Psychiater beveelt bevestigingstheorie aan kerk aan UTRECHT De bekende Nijmeegse psychiater dr. Anna Terruwe heeft de Paus in oktober 1972 geschreven dat de kerk de door haar ontwikkelde leer van de bevestiging zonder uitstel uitdrukke lijk moet gaan verkondigen, omdat 'ze de leer van de liefde van haar Heer is' en de werkelijke op lossing bevat van persoonlijke, familiale, nationale, internationale en oecumenische moeilijkhe den. 'Vrede in klein klimaat en in groot klimaat is gegrond op bevestiging'. Deze brief van dr. Terruwe staat afgedrukt in een boekje, dat de psychiater geschreven heeft ter ge legenheid van het vijftigjarig pries terjubileum van kardinaal Alfrink en dat de kardinaal gisteren offi cieel is aangeboden. Dr. Terruwe biedt in haar boekje een visie aan op de contactstoor nissen in het kerkelijk leven in Nederland en daarbuiten, onder de titel: 'Kom uit de boom Zacheus, ik kom bij je eten'. Dr. Terruwe had de brief aan de paus eerst 'uit schroom en gebrek aan moed' niet bekend willen maken'. Thans heeft zij dit wel gedaan omdat ieder mens, in zijn liefde en in de uit bloei van zijn liefde naar het geluk, van bevestiging fundamenteel af hankelijk is en zo van de 'liefde die zich weerhoudt' Het boekje be vat 54 pagina's, 27 pagina's Neder landse tekst en 27 pagina's Latijnse vertaling. Polarisatie In een brief, die dr. Terruwe aan de paus schreef, geeft zij een be knopte uiteenzetting van de beves tigingstheorie, ook toegepast op het kerkelijk leven van nu. Daarin zegt zij onder meer, dat 'men aan de liefde of aan de juiste beleving van de liefde moet gaan twijfelen, als aan de mogelijkheid tot pluriformi teit te kort wordt gedaan'. Over de polarisatie zegt zij, dat deze in een gemeenschap ontstaat, als de ei genheid van de ander niet wordt behoed, en dus wordt aangetast, of als men bewust of onbewust de zelfbevestiging nastreeft. 'Dit is een gegeven, waarbij tussen mensen geen bloei, zelfs geen leven moge lijk is: men doodt de ander en daarmee zichzelf'. Dr. Terruwe houdt de paus voor, dat de kerk de leer van de bevesti ging zonder uitstel uitdrukkelijk moet gaan verkondigen, omdat ze 'de leer van de liefde van haar Heer is' en de werkelijke-oplossing bevat van persoonlijke, familiale, nationale, internationale en oecu menische moeilijkheden. "Vrede in klein klimaat en in groot klimaat is gegrond op bevestiging'. In haar brief aan de paus gaat dr. Terruwe ook in op de Nederlandse kerkprovincie. ZIJ zegt daar o.m. dat de problematiek van de wereld en de problematiek, waarin de kerk zich bevindt, in de geografische, historische en psychologische gege venheden in Nederland tot een hoogtepunt komt. Zij zegt daar ook: 'Met smart moet ik echter erkennen, dat ik de Nederlandse kerkprovincie aan de herder der volkeren door een deel der gelovi gen niet de vreugde van de liefde is gegeven, wel het lijden van de lief de, door de bevestiging te weigeren, om welke reden dan ook, van de aangeboden gaven. De agressiviteit, uitgedrukt in de contestatie bij priesters en gelovigen moet echter voor het allergrootste deel, naar mijn jarenlange en persoonlijke waarneming in mijn spreekkamer en in het maatschappelijk verkeer, gezien worden in de zin van een uiterste poging om de goedheidsre latie alsnog te vestigen. Het is een roep om bevestiging, waarop maar een antwoord mogelijk is'. Hierbij merkt dr. Terruwe op: 'Het lijden van de liefde, dat het hart van de herder der volkeren vervult, vervult ook op dezelfde wijze het hart van de leider van de Nederlandse kerk provincie. ardinaal Alfrink'. Het wordt ook op dezelfde wijze veroor zaakt: 'Door de weigering van de bevestiging van de aangeboden ga ven door verschillende groepen ver- ADDIS ABEBA De Koptische kerk van Ethiopië heeft aange kondigd, dat zij zich zal verzetten tegen een nieuwe grondwet, wanneer deze de scheiding van kerk en staat zou doorvoeren. In een memorandum verklaart de koptische kerk te weigeren gelijk gesteld te worden met andere gods diensten. Het memorandum is overhandigd aan de eerste minister van Ethiopië en het militaire coör dinatiecomité, maar niet aan de keizer. Patriarch en synode verklaren, dat 'sedert de verre oudheid de ethio- pisch orthodoxe kerk steeds de be hoedster is geweest van de gerech tigheid. van de moraal en van het culturele erfgoed van Ethiopië. En dat is zij nog'. Daarom eist de kerk, dat haar recht en haar aandeel in de macht van de nieuwe grondwet niet genegeerd worden. De ontwer pers van de nieuwe grondwet wor den ervan beschuldigd, dat zij de kerk van het volk willen schelden. Patriarch en synode noemen dit 'een gevaarlijke zaak, die noch het volk noch de kerk zal accepteren'. De helft van de bevolking is lid van deze kerk. Het memorandum wijst op een ernstige conflict tus sen de kerk en de revolutionairen in Ethiopië. Het beginsel vèn de secularisering van de staat is door de bijna even talrijke moslims in Ethiopië met instemming begroet. UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Boerenacties (10) Al jarenlang wordt er van bepaalde zijde gesuggereerd dat er te veel boe ren zijn, met als gevolg te duur produceren, waar de consument dan de dupe van is. Dit geldt niet alleen voor Nederland, maar voor geheel West-Europa. Werkelijkheid is echter, dat de landbouwprijzen al tientallen jaren op hetzelfde lage peil blijven. Voorbeeld boerenprijzen o.a. vlees (geslacht gewicht) 4.50 kg, kaas 4.50 kg, melk 40 ct liter, aardappe len 10-15 cent kg, appels, peren 40-50 cent kg, eieren 8-10 cent stuk. Tot voor kort onderhielden de boeren de dijken, de watergangen en de polder wegen en zorgden daarnaast voor een goed landschap. Wanneer we zien dat De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christe iike Pers Directie. Ing O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor NZ Voor burgwal 2B0, Poslbt/v 859, A'dam Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro 26 92 74. Bank: Neo Midd. Bank (rek nr 69 73 60 768) Gem giro X 500. schillend zich tonend'. In haar tweede opmerking over de Neder landse r.k. kerkprovincie, zegt zij, dat de Nederlandse katholieke be volking zeer diep de vaak te weinig onderkende sporen draagt van het reformatorisch christendomeen zekere pedagogische verwaarlozing is daarvan het gevolg. En tenslotte: Wat men in de Nederlandse kerk provincie moet waarnemen is: dat de kerkelijke leiders .tussen hun ge lovigen staande, op dezelfde wijze worden aangetast in de realisering van hun leiding, als ouders van grote gezinnen met emotioneel ver waarloosde kinderen'. ROME (CIC) De ambassadeur van Koeweit in Rome heeft namens zijn regering een bedrag van een miljoen dollar toegezegd voor de bouw van een moskee in Rome. Het islamitisch centrum in Rome, dat ook een moskee omvat, zal meer dan vijftig miljoen gulden gaan kosten. Het zal ten dienste staan van de 35.000 moslims in Rome en de 200.000 geloofsgenoten in de rest van Italië. Verwacht wordt, dat nu Koeweit het eerste bedrag heeft toegezegd, ook andere islamitische regeringen spoedig zullen volgen. door de inflatie de prijzen van alle industrieprodukten met sprongen om hoog zijn gegaan, dan is het begrijpe lijk, dat de boer het zat is geworden om via het prijzenbeleid van de EG (Brussel) voor een zo goedkoop moge lijk voedselpakket te zorgen. Strljen A. Heuvenger Boerenacties (slot) Dfc woorden van inzender V.d. Kaaden (boerenacties 9) zijn de woorden waarop ik wachtte, 'Waar blijft de C. van CBTB?' Na een twinting-jarig directeurschap van tuinbouwschool De Kring te Bleis wij k. schaam ik me voor het eerst dat onze school onder beheer staat van de CBTB. CBTB-ers hebben aanmerking gemaakt op de aan on ze school verbonden kunstgalerie Kom in de Kring (met subsidie van CRM). Toch willen we alleen maar, naast het vaktechnisch onderwijs, het bijbels woord verkondigen: 'Een mens (boer-tuinder) kan van brood alleen niet leven'. Onze CBTB wil (nu) een afgedwongen goed belegde boterham. 'Geef ons heden ons dagelijks brood' blijkt 'lippentaal'. Bleiswijk K. Roodenburg dir. tulnbouwsch. De King dir. galerie Kom in de kring Wereldraad De wereldraad van kerken over weegt een boycot toe te passen op de banken die bepaalde banden met landen in zuidelijk Afrika heb ben. Als stok achter de deur volgt het dreigement, dat een oproep aan individuele christenen en kerken om de wereldraad hierin te volgen, niet zonder gevolgen zal blijven. Mij dunkt, zeer efficiënt, maar ook zeer wereldgelijkvormig. Wij kun nen de reformatorische kritiek op de katholieke kerk van de middel eeuwen, namelijk dat machtsvor ming de kerk van haar eigen wezen vervreemt voortaan gevoeglijk achterwege laten: wie dwang ver bindt aan zijn oproep tot bekering, maakt zich zeer kwetsbaar. Eindhoven Dr. J. C. Trlmp Wie de pas uitgekomen algemene missie- en zendings kalender 1975 bestelt, kan volgend jaar december elke dag tegen bovenstaande meisjes aankijken. Omdat de foto's op deze maandkalender in kleur en van behoor lijke omvang zijn, kan men duidelijk waarnemen (en op de achterkant lezen), dat deze vrouwelijke studen ten uit Trivandrum, een kustplaats in de Indiase deel staat Kerala, rood van opwinding aan het demonstre ren zijn. Onder het motto: 'De jaren van hun jeugd' vertellen de dertien foto's iets over het leven van kinderen en tieners in landen, waar Nederlandse zendingsarbeiders en missionarissen werken. Ook is elke maand weer een bijbelrooster opgenomen. De nieuwe kalender is een gezamenlijke uitgave van het centraal missie commis sariaat en de Nederlandse zendingsraad en kost niet meer dan vier gulden. crp AMSTERDAM De bekende schrijver Johan Fabricius hoopt op 24 augustus zijn 75e verjaardag te vieren. Fabricius werd te Bandung geboren en studeerde aan de Haag se Academie voor Beeldende Kun sten. Op 17-jarige leeftijd ging hij Burgemeesters Mr J. H A G van Maasakkers uit Den Haag is benoemd tot burgemeester van Ter- heijden. De heer Van Maasakkers is 28 jaar, r.k. en lid van de KVP. Hij is wetenschappelijk medewerker van het centrum voor staatkundiee vorming in Den Haag Mr. J. G. M. Lurvink uit Wateringen is per 1 september benoemd tot burgemees ter van Beuningen. De heer Lur vink is 33, r.k. en lid van de KVP. Hij is waarnemend secretaris van Wateringen Jhr. L. M. Michels van Kessenich uit Den Haag is per 1 september benoemd tot burge meester van Mheer en St. Geer- truid. De heer Michels van Kesse nich (36, r.k. en lid van de KVP) is administrateur bij het ministerie van financiën. Overleden De heer A. F. J. Dijk graaf, lid van het presidium van de Algemene Bank Nederland, is op 55-jarige leeftijd overleden. De heer Dijkgraaf was tevens lid van de raad van commissarissen van HVA, KNSM, Fokker en de Neder landse Credietverzekering Maat schappij. Bij Papierfabrieken van Gelder en bij Wyers was hij voor zitter van deze raad. LONDEN -T- Volgens de organisatie 'christelijke zending in de commu nistische wereld zouden aan ten minste 32 Roemenen in de gevan genis lijfstraffen zijn toegediend, omdat zij wegens hun geloof wei gerden op zaterdag of zondag te werken. Onder de 32 gevangenen zijn een aantal zevende-dags-ad- ventisten. Zij zitten in een cel van acht bij twee meter, waardoor vol doende ruimte voor allen om te slapen zou ontbreken. De organisa tie zegt te weten dat zeker twee gevangenen door marteling zijn omgekomen. dis 'Kriegsmahler' naar het Oosten rijks-Italiaanse front en vandaar schreef hij brieven naar huis, die in De Gids werden geplaatst. Hij was in de eerste plaats portretschil der maar schreef in zijn vrije tijd sprookjes en kinderboeken. Bij uitgeverij Leopold kwam in 1924' De scheepsjongens van Bon tekoe' uit, het beroemde jongensboek waarvan onlangs de 13e druk ver- UTRECHT Bij de opening en sluiting van het landelijk pastoraal overleg dat van 30 augustus tot 1 september in Noordwijkerhout wordt gehouden, zal de pro-nuntius, mgr. Angelo Felici aanwezig zijn. Het overleg gaat over de houding van de christen in een produktie- prestatie- en consumptiemaat schappij. scheen. In 1925 volgde 'Het meisje met de blauwe hoed', dat ook ver filmd is en dat nog vorig jaar in een TV-serie is opgevoerd. Tot zijn meest bekend geworden en meest gelezen boeken behoort de trilogie 'Komedianten trokken voorbij.' Tij dens de tweede wereldoorlog ston den zijn boeken op de zwarte lijst. Hij verbleef zelf in Engeland waar hij via dé radio tot bezet Nederland sprak. Sinds 1956 is hij in Neder land gevestigd. In totaal heeft hij meer dan 70 romans gepubliceerd. LOUISVILLE (VS) Er zijn thans over de gehele wereld33 miljoen gedoopte baptisten. Met ongedoop- ten (kinderen, meelevenden e.d.) mee kan de totale internationale baptistengemeenschap geschat wor den op 64 miljoen mensen. Dit werd meegedeeld op de verga dering van het uitvoerend comité van de baptistenwereldalliantie in Louisville (VS). Het baptistenwe reldcongres in Tokio in 1970 inspi reerde baptisten in 85 landen tot evangelisatieacties. Daardoor wer den alleen al in Nigeria 20.000 mensen christen. Ook in Brazilië en India werden duizenden gewonnen. Het dertiende baptistenwereldcon- gres wordt van 8 tot 13 juli 1975 i Stockholm gehouden. Het thema zal zijn 'Nieuwe mensen voor een nieu we wereld - door Christus', geba seerd op 2 Korinthiërs 5 vers 17. Van een vrslaggever DEN HAAG De minimumdaglo nen in de wet op de arbeidsonge schiktheidsverzekering (WAO), de werkloosheidswet (WW) en in de wet werkloosheidsvoorziening (WWV) zal worden opgetrokken tot het netto-minimumloon. De optrek king geschiedt met terugwerkende kracht en gaat in op 1 juli. Per dezelfde datum wordt de vakantie uitkering in de WAO verhoogd van zes tot zeven provent. FRANKFORT De Zuidafrikaanse regering valt in een advertentie in de Duitse krant Die Welt de wereld raad van kerken aan. omdat het centraal comité het programma tot strijd tegen het racisme tot een permanent programma heeft ge maakt. In de advertentie die geplaatst Is in opdracht van het ministerie van voorlichting van Zuid-Afrika, wordt verklaard, dat door verlenging van het anti-racismeprogramma 'de we reldraad van kerken zijn zegen en financiële steun heeft gegeven aan terroristen in Zuid-Afrika, die blin delings zwarte en blanke vrouwen en kinderen vermoorden ei* tot kreupelen maken'. De Zuidafrikaanse regering beweert verder in de advertentie, dat de kerken 'zonder mandaat' hebben gehandeld. Zij verwijst hiervoor naar een opinieonderzoek waaruit zou blijken, dat de acties van de wereldraad niet in overeenstem ming zijn met de wensen van de bevolking in Duitsland, de Verenig de Staten, België, Oostenrijk, Au stralië en Zwitserland. 73 procent van de opinievormende instanties en 66.9 pet van de totale bevolking in die landen zijn tegen de politie ke inmenging van kerkelijke groe peringen in de binnenlandse aan gelegenheden van een land. De ad vertentie besluit met de conclusie: 'Met zijn uitstapje naar de politieke arena handelt de wereldraad van kerken niet in overeenstemming met de verlangens van de volkeren van de westelijke wereld. Hij han delt zonder opdracht'. AMSTERDAM Op 23 en 24 au gustus zal het Leger des Heils een grote actie houden in Amsterdam, waaraan meer dan duizend vrijwil ligers uit het gehele land deelne men. De tweedaagse evangelische kruistocht is genoemd: 'In Amster dam Christus middelpunt'. VREDE Tegenover ons in het dorp Jan en Janus. Jan en Jani broers. Jan is getrouwd met en Janus met Marietje. Twee één kap, om zo te zeggen huizen zijn eikaars spiege Aan de voorkant hebben 2 rt aardige eenheid in de bep! aangebracht, maar het verse eri geverfde houtwerk laat zie [r! hier twee gezinnen wonen. 1 u: is het werkdag. Meestal begii rietje met ramen zemen e gras kort te houden, maa duurt niet lang of ook Koose.j buiten. De kinderen, Janus twee meisjes en Jan twee jo stoeien wat om de beide we moeders heen en af en toe Richard van de smid er me driewieler een vervaarlijke doorheen. Jan en Janus beide ook hun hobby's. Bij Ja die aan de buitenkant te ziet der aan de gevel, vlak bove;h gazon, prijkt de kop van eei dog en daarnaast staan de vig] gende woorden: Kennel Bieze Voor die naam is hij indertij 3; mijn advies wezen inwinnen dat ik naar zijn mening wat letters gegeten had. Slndsdie ren we achter Janus' huis sonti( dof gegrom en toen alles klaa1 zijn we natuurlijk wezen kijk h1 en toe stopt er een auto en dan wel een klant zijn als ééhe zijn honden weer geworpen Jan is meer een duivenmelkve gauw toen hij daar kwam nadat ze samen eendracht! ir huis gebouwd hadden, heeft lua knots van een duiventil opgOO ken en sedertdien worden zijmei ven 's zaterdags gehaald om iis in België of Noord Frankrijk 1L1 te worden. Dat geeft Jan inl ogen altijd iets van een inter» 3 nale allure. Hij is ook een matai de klok. Ja. dan in een bijzoj betekenis. Hij spaart namelij venklokken. Laatst heb jk he aan een heel oud exemplaar pen. 't Leek wel een soort ti mooi glimmend, van koper. er geweldig blij mee. Maar hij binnen, achter een biert, zwager, een broer van Koose, bezoek en ze zullen 't duiven hebben. NED HERV KERK Beroepen te Menaldum (toez Kooistra te Delfshaven; te speet (toez.): E. Bouman te 1 te Woerden: S. v. d. Oever lemstad; te Gameren: A. V te Doornspijk. Aangenomen naar 's-Hertogeri (toez.): dr. H. Jagersma te 1 naar Groningen (part-time) de commissie 'bezinning op turgie': P. J. S. Stolp, kar Zuidhorn. Benoemd tot prot. geest, ver psych. ziekenhuis 'Franciscusl Raalte: J. H. van Delft Wesi em. legerpred. te 't Harde. GEREF KERKEN (VRIJG) Beroepen te Zuidhorn: dr. W. Vries te Groningen-Helpman. GEREF GEMEENTEN Beroepen te Veenendaal: P. BI Dirksland; te Leerdam: P. Hor te Kampen, die bedankte voor lamazoo (VS). Bedankt voor Arnhem: K. de C Den Haag; voor Zwijndrecht d. Bijl te Uddel. UTRECHT Niet honderd (zoals wij door een zetfout gisteren meld den) maar veertienhonderd mensen woonden de bijbeldag van de gere formeerde bijbelstichting bij. Van een medewerker BERLIJN In het Oostduitse dorp Blankenburg staat een conferentie-huis. Een uitgebreid complex dat elk jaar eind augustus duizenden christenen uit de DDR herbergt. Deze tachtig jaar oude Blan kenburger-conferenties vormen het ontmoetingspunt van individuele protestanten uit met name de kring van baptisten, methodisten en vrije evangelische, de zgn. Freikirchen. Voor talloze christenen b etekenen deze jaarlijkse conferenties een bron van inspiratie en geestelijke kracht. Dit jaar verwacht men vijf entwintighonderd deelnemers uit de DDR die samen het thema wil len bespreken uit Johannes 8 vers 32: en gij zult de waarheid ver staan en de waarheid zal u vrijma ken. Zondag 2 september worden nog eens duizend bezoekers ver wacht, die dan samenkomen in alle mogelijke, daarvoor geschikte ge bouwen naast het in 1905 gebouwde conferentie-oord. Impulsen Deze conferentie-arbeid komt voort uit de beweging van de 'evangeli sche Alliantie' in 1846 in Liverpool opgericht door de schotse predikant Thomas Chalmers, van de 'Vrije Kerk van Schotland' met het doel bijbels christendom te bevorderen. Deze Alliantie was een reaktie op de starre institutaire kerk van toen, waar het persoonlijk geloofsleven zo moeilijk geuit kon worden. De 'Alliantie' gaf vele impulsen voor zending, evangelisatie en ontmoe ting van christenen die uit allerlei kerken voortkwamen. Ze was een soort voorloper van de oekumeni- sche beweging. Toen dan ook in 1948 de wereld raad van kerken in Amsterdam werd opgericht, begon de neder- landse afdeling van de evangelische Alliantie een stil leven. In Duite land bleef de evangelische Alliantie doorwerken. Men vindt de kerk als organisatie en instituut niet zo be langrijk. Men legt vooral nadruk op het persoonlijke geloofsleven der enkelingen. Men heeft ook wat moeite met de oekumenische bewe ging, hun eigen kind eigenlijk, die zich op een veel breder terreein gaat bewegen dan het strikt per soonlijke geloofsleven. Men heeft eveneens moeite zichzelf te ver loochenen. hoewel er stemmen op gaan of men zonder meer moet door gaan, zoals men werkte de afgelopen tachtig Jaar, of men niet andere wegen moet bewandelen, omdat de gestalte van het geloofs leven nu anders is dan in 1886. toen de eerste Blankenburger con ferentie bijeenkwam. Deze vragen worden ook gesteld in het jubi- leumgeschrift '80 Blankenburger Konferenzen', dat onlangs verscheen in de DDR, een uitgave van 'evange lische Verlagsanstalt' in Oost-Ber- lijn, de uitgever die in de DDR alle christelijke lektuur verzorgt. Moed Vele christenen in de DDR putten uit deze conferenties moed om hun christenleven vol te hou den in een land, waarin het atheïs me openlijk het leven beheerst. Echter de betekenis van deze con ferenties nam af, omdat de oeku- mene op een andere .bredere wijze ging werken. In Blankenburg beheersen 'spre kers' de conferentie - in de oecu menische beweging Is het meer een worsteling om samen naar een weg te zoeken. Het woord 'bredere' betekent: men heeft de laatste jaren ontdekt dat het geloofsleven meer omvat dan het strikt persoonlijke: Christus wil Koning zijn van het 'hele leven in al zijn facetten'. Dit alles neemt niet weg, dat nog steeds Bad Blankenburg een kracht vormt voor het christelijk leven Thomas Chalmers van duizenden in de DDR waar de kerken moeite hebben hun weg te vinden en de christenen zich sterk geïsoleerd voelen. Men kan zijn groet zenden naar deze confe rentie. Uw groet wordt onder de gasten verdeeld. Zet op uw groet: Adoption. Adres: 6823 Bad Blan kenburg, DDR. An Geschaftsfiihrung Allianzhaus. Multatuli: De roeping van de ij Een keuze uit zijn gehele werk doj Bij. De Arbeiderspers Grote I nr 217 261 blz 14,50. 'Multatuli is in ons taalgebied! ware Prometheus geweest. Afgesj door alle machthebbers heeft hl ballingschap zijn brood gegeten I zonder versagen de fakkel van non-conformisme van de opstal held hooggehouden. Uit zijn as hele Nederlandse literatuur opgf kerd. Zijn cultus is ons aller hr plicht'. Deze niet geringe aanbeveling Willem Elsschot staat voorin de we bloemlezing uit Multatuli's C. Bij verzorgde de uitgave die ken bevat uit de Havelaar, De schiedenis van Woutertje PietersaI Ideeën, Millioenenstudien, Specia ten en de Minnebrieven. De heeH leidt het boek in en maakte een in biografisch overzicht. Zijn blofd zing is de tweede Multatuli-sel r die bij de Arbeiderspers versclT Eerder verzorgde Gerrit Komrij keuze uit de Ideeën. In deze uitgave staan de pracht e stukken van Douwes Dekker, zoal: 'De Amsterdamse Jodenhoek' Woutertje Pieterse. De titel vai bloemlezing, 'De roeping van mens' komt uit De Minnebrieven: c roeping van de mens is mens te Een boek dat nieuwe liefhebbers zijn werk naar meer doet grijpen. VELSEN De negentienjarige J. Helvoirt uit Alkmaar Is dinso1' middag op het terrein van Hoi vens in Velsen verongelukt, man viel tijdens het demonti van een stalen steiger van onge acht meter hoogte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2