lieprijzen dalen or overschotten eng bedrijf Veel staffunctionarissen in industrie zijn van onvoldoende niveau Dollar hoger, goud omlaag 'Holland-Twente-route' weer verder naar oosten Financieel blad komt met aandelenemissie Eerste olieveld op Noordzee volgende maand in produktie Schoenindustrie doet het beter Groot verlies voor Kwatta FecF-i1''* in P°rzië EG verkoopt export- heffing op granen Ouders pruimen voorlichtende agenda niet Kind in sloot verdronken Drie jaar en tbr voor doden van sergeant MEDEDELING aan de adverteerders in de rubriek et Onderwijs vraagt "jndcrda?rooTen 1e post KWARTET WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1974 l/KV V" ~\e pompen kunnen prijzen 2 tot 3 cent verlagen FINANCIëN EN ECONOMIE K13 1RDAM De prijzen van olieprodukten, waaronder benzine, beginnen flink te dalen. De '"wapprijs op de vrije markt is van 80 cent op 73 cent per liter beland, waardoor de witte pom-, staat zijn hun literprijs met twee tot drie cent te verlagen. door de opslagcapaciteit, die in be paalde gevallen, bijvoorbeeld in Rotterdam, te l.ort schiet. Trou wens niet alle olieprodukten zijn in prijs gedaald. Stookolie en gasolie zijn tot nog toe zeer stabiel in prijs gebleven en vertonen zelfs een lichte stijging, aldus de olie-indus trie. Verder stellen de olieconcerns dat het ontstaan van de overpro- duktie van ruwe aardolie geen da ling meebrengt van de ruwe-olie- prijs. Dat gebeurde vroeger wel. maar tegenwoordig heeft de olie industrie vaste, door de olielanden vastgestelde, prijzen te betalen voor het overgrote deel van de ruwe olie. rdam syd-J, almas [obart verw, la nr ,wara, SIÏ ba kaap oorzaak van de prijzen is het overschot a0tptcP dat momenteel op de we- ïiia tukt bestaat. Een Arabisch ^ao 3,ionaris schatte onlangs dat 19 ïufeldolieproduktie thans drie miljoen vaten per dag gro an de vraag. De Amerikaan- ing liet een wat voorzichti- atting horen: de produktie vraag met anderhalf tot Oöe^i(niljoen vaten overtreffen. ook het fiasco van twee in Koeweit. De daar 0111 prijzen achtte het land laag. Twee Noordafrikaanse ucenten, Libië en Algerije, ich gedwongen hun. prijzen agen omdat de oliemaat- jen en andere afnemers en de vraagprijs te betalen, duidelijk dat de olielanden aan gelegen ligt de olie- migszins te stabiliseren. Ze .rtoe de vorige week in Lon- _;en geweest. De daar geno- aatregelen zijn niet bekend maar het ligt voor de at er een methode is ont- voor het uitwisselen van [tie over de prijzen en de n van olie waarop de olie krachtens deelnemingsover sten met de internationale :erns recht hebben. ;t aan de man brengen van ie tegen een zo hoog moge ijs baart de olielanden veel De participatie-olie maakt teel ruim de helft uit van or de olielanden uitgevoerde grootste olieproducent, Sa- abië, dringt al lang aan op rlaging van de prijs, maar tarbij op verzet van de an- abische landen en Iran. Het sverschil over de prijzen or Saoedi-Arabië de aanlei- niet aan het overleg in dat naar alle waarschijn- zeer regelmatig gaat inden, deel te nemen. REDEN de dalende prijzen op de markt, ziet de Novok, de or- ie van 'vrije' Nederlandse brandstof fenhandelaren, geen re den voor de regering om in te gaan. op de door de grote olieconcerns verlangde hogere benzineprijs. De huidige prijs van 98 cent per liter öuperbenzine, die de oliemaatschap pijen vragen, is hoog genoeg om een redelijke winst te maken, zo meent men. De door de witte pompen genoemde benzineprijsverlaging van 80 tot 73 cent per liter is de prijs op de vrije wereldmarkt. Op deze markt komen noteringen tot stand die gebaseerd zijn op het normale spel van vraag en aanbod. Deze handel wordt, in tegenstelljng tot de binnenlandse markt, niet door de overheid gere guleerd. De vrije marktprijs komt tot stand door het gemiddelde te nemen van onder andere de note ringen in Rotterdam, Londen, New York en Rome. De dalende wereldmarktprijzen hebben de grote kloof gedicht die in de afgelopen winter is ontstaan tussen de prijzen op de vrije markt en de prijzen op de binnenlandse markten in Europa. Tijdens de olie crisis stegen de wereldmarktprijzen ver uit boven de veel langzemer stijgende, door de regeringen ge controleerde, binnenlandse prijzen. TE LAAG Anders dan de witte pompen, stel len de in Nederland opererende oliemaatschappijen zich op het standpunt dat de pompprijs van merkbenzine te laag is. Wel vindt de olie-industrie, dat praten over de mate van verhoging van de ben zineprijs moet gebeuren in het licht van de veranderde omstandighe den op de oliemarkt. Met andere woorden: de olie-industrie wenst nu een kleinere benzineprijsverho ging dan in maart j.l. werd ge vraagd. Eén van de argumenten voor een prijsverhoging is. dat de Nederlandse benzineprijs (zonder accijns) de laagste is in heel Euro pa. Ook betwijfelt de olie-industrie of de prijsdaling van blijvende aard is. De prijsdaling zou zijn bepaald DEN HAAG Het financieel-eco- nomis'ch magazine De Particuliere Belegger gaat bij vrije inschrijving nominaal 306.000 op naam gestel de aandelen van 1.000 per stuk uitgeven. Hierdoor zal 51 pet. van het gestorte aandelenkapitaal in handen komen van de abonnees en relaties van het maandblad. Koers van uitgifte is 100 pet. Er dient tenminste voor 2.000 te worden in geschreven. De' Particuilere Belegger verschijnt sinds december vorig jaar en wordt tot nu toe uitgegeven door Uitgeve rij Square in Den Haag met een maandelijkse oplage van 10.000 exemplaren. Mm. CONDSKN IN NEW VORK Kon. Olie noteerde gisteren S 28'n-'* (27%-28'ii). Unilever 5 32'4-3ï <32-',- 333-4Philips 9 *'#-'•« (9%-10i4) en KLM S 20V4-20Vi (2014-3» Opgave Weeks Hnroblower EFFECTEN KOERSEN A VON DV ERK EER AMSTERDAM 20/8 (ANP) In het tele fonisch avondverkeer kwamen dinsdag avond de volgende koersen tot stand (tus sen haakjes de officiële slotkoers van de zelfde dag). AKZO 56.00-56.70 gl (56.20). Hoogovens (66.80), Kon. Olie 75.00 gb-75.90 (7,5,20). Philips 26.20 gb-26.70 g) (26.50). Unilever 87.70-88.9C gl (88.00), KLM (55.80) AMSTERDAM Het eerste olieveld op de Noordzee, dat van Argyll, zal eind volgende maand in produktie komen. De olie zal rechtstreeks in tankers worden geladen. Men ver wacht iedere vijf dagen ongeveer 35.000 ton an land te brengen om te worden geraffineerd. Dit bete kend dat de Britse automobilisten ongeveer drie maanden nadat de olie op de Noordzee begint te stro men de hiervan gemaakte benzine kunnen kopen. Het veld van Argyll, 322 kilometer ten oosten van de Firth of Fertll. Is klein in vergelijking met de velden van de Forties en Ninian. De dag- pi'oduktie zal naar verwachting om streeks 35,000 vaten bedragen. 2 procent van Grooot-Brittannië's hui dige behoefte. DEN HAAG Het ziet er naar uit. dat er betere tijden zijn aangebro ken voor de Nederlandse schoenin dustrie in die zin, dat er aan de aanhoudende sterke productieda ling van de iaatste jaren een einde is gekomen, In de eerste vier maanden van dit jaar vertoonde de produktie zelfs een stijging ten op zichte van verleden jaar. In de periode januari tot en met april 1974 werden in Nederland 3.828.000 paar leren schoenen ver vaardigd tegen 3.739.000 paar in hetzelfde tijdvak van 1973. Dit blijkt uit de jongste CBS-cijfers. Deze produktiestijging heeft zich overigens in mei, de laatste maand waarover gegevens beschikbaar zijn, niet voortgezet, aldus een zegsman van het Bedrijfschap voor de Schoenindüstriè. In die maand bleef de produktie ongeveer op het niveau van het vorige jaar. De ver wachting is, dat de Nederlandse schoenproduktie in geheel 1974 niet onder die van .1973 zal liggen. Aan welke oorzaken het is te dan ken, dat de produktie van de Ne derlandse schoenindustrie niet. ver der achteruit gaat. kan het. bedrijf schap niet precies zesgen. Waar schijnlijk spelen de scherpe prijs stijgingen an buitenlandse schoe nen een rol. Het bedrijfschap acht liet n-et. onmogelijk, dat hierdoor en door allerlei onzekerheden wat bijvoorbeeld de Italiaanse leveran ties betreft, de Nederlandse schoen industrie weer wat meer de aan dacht van de afnemers heeft gekre gen. DEN HAAG 'Wij ontkomen in onze contacten met de industrie moeilijk aan de indruk, dat 'n vele bedrijven met name in de kleine tot middelgrote ondernemingen staffuncties worden be zet door functionarissen van onvoldoende niveau. Dit zegt het Centraal Instituut voor Industrie-Ontwikkeling (CIVI) te Den Haag, dat in opdracht van regering en bedrijfsleven industriële onderzoeken verricht, in zijn jaarverslag over 1973. Soms, aldus hét CIVI, ligt de oor zaak in een te laag (opleidings-) niveau, waardoor in de praktijk de verantwoordelijkheid niet kan wor den gedragen. Helaas moest soms geconstateerd worden dat men in de leidinggevende taak tekort schoot, omdat een natuurlijk over wicht. gebaseerd op kennis en we derzijds respect, ontbreekt. Ook onvoldoende betrokkenheid van staffunctionarissen bij de ontwik keling van de onderneming kan worden waargenomen. Dit heeft vooral ongunstige gevolgen voor de bedrijfsorganisatie indien het topmanagement meer autoritair- centralistisch dan collectief dele gerend is ingesteld. De snelle expansie, die veel be drijven onder ongunstige conjuc- turele omstandigheden hebben doorgemaakt, heeft zijn sporen na gelaten in onevenwichtigheden in de interne organisatie. Het is in dit verband opvallend dat bij vele on dernemingen de energiecrisis de aanleiding moest vormenvoor een diepgaande bezinning op de ont wikkeling van de indirecte of vaste kosten en op de doelmatigheid van de eigen organisatie, zo merkt het CIVI op. Limburgse bakkerijen willen uitstel van betaling vragen HEERLEN Bij de in financiële moeilijkheden verkerende Verenig de Limburgse Bakkerijen in Heer len is een verzoek om surséance van betaling in voorbereiding. De 300 werknemers is meegedeeld dat het verzoek binnenkort wordt inge- diefd bij de rechtbank in Maas tricht om enige grote krediteuren ervan te weerhouden een faillisse mentsaanvraag in te dienen. Het bedrijf in Heerlen voert al enige tijd onderhandelingen met enkele grote concerns om tot fusie te ko men. Volgens een woordvoerder van de raad van advies van de Verenigde Limburgse Bakkerijen is een zelfstandig voortbestaan van het bedrijf niet meer mogelijk en zal er op korte termijn moeten worden ingegrepen. Volgens een woordvoerder van de Voedings bond-NKV wordt gezocht naar een vorm van samenwerking met de Nederlandse meelconcerns. t.w. Me- neba. Scholten-Honig en Wessanen. AMSTERDAM De dollar kon zich ook dinsdag weer in een vaste stemming verheugen. Op de West- duitse wisselmarkten werd een koers bereikt van 2.651 mark. Het wai voor het eerst sinds 18 maai dat het niveau van 2.65 mark voor een dollar werd overschreden. De Amerikaanse valuta sloot maan dag op 2.646 mark. De vaste stem ming van dinsdag hield o.m. ver band met de stijging van de dollar koers in New York. alsmede met het feit dat Arabische landen mo menteel op grote schaal ponden tegoeden in dollars omzetten. De dollar werd dinsdag ook ge steund door de betrekkelijke zwak ke stemming van dit ogenblik voor de mark. De Westduitse munt be reikte binnen de Europese 'slang' bijna de vastgestelde bodemkoers. Ook in Tokio zat d edollar in de lift. Zo zelfs dat de Japanse centra le bank dinsdag op uitgebreide schaal dollars moest verkopen om te voorkomen dat de dollar ten opzichte van de yen te sterk in koers zou stijgen. Deze interventie verkopen werden aanvankelijk ge daan op een peil van 303,05 yen per dollar, maar later op de dag werd het interventiepunt tot twee keer toe verhoogd eerst tot 303.10 yen tn uiteindelijk tot 303,15 yen per dollar. In tegenstelling tot de dollar moest het pond sterling gisteren terrein prijsgeven. In Londen zakte de no tering in van 2.3250 dollar voor een pond tot 2.3160 dollar. BREDA Kwatta International heeft in 1973 een verlies geleden van, 10,17 min, tegen ƒ926.000 in 1972. Van dit verlies zal 5,92 min worden afgeboekt van diverse re serves. Het saldo van 4,25 min zal naar het volgend jaar worden over gebracht. Het totaal van de bedrijfsresultaten werd in het bijzonder door de ex ploitatieverliezen van de Neder landse en in mindere mate van de Duitse bedrijven alsmede van Frank Rademakers' Hopjes Ver koopkantoor zeer nadelig beïnvloed. Het Nederlandse exploitatieverlies werd veroorzaakt door een aantal sedert de invoering van de reorga nisatie opgetreden factoren. Tot deze volledige herstructurering van vrijwel alle onderdelen werd beslo ten nadat Kwatta in 1972 ging sa menwerken met Continental Foods in België. In 1973 ontstond een scherpe daling van de omzet, die eep belangrijk geringere dekking van de indirecte kosten teweeg bracht. Ook was het niet efficiënt werken gedurende de reorganisatie - periode, alsmede een ondoelmatig gebruik van de verpakking en van machines, van invloed. Onder het voorbehoud, dat de eco nomie in de verschillende landen zich niet anders ontwikelt dan thans mag worden verwacht, meent Kwatta dat de cijfers over 1974 in hun totaliteit een positief resultaat te zien zullen geven. In België. Frankrijk en Engeland voorziet het bediijf tenminste dezelfde winsten. De Nederlandse operatie zou hel 'break even poirt' moeten bereiken en zeiis kunnen passeren. Qroot K"mi°ch TEHERAN De Perzische staats- maatschappij voor petrochemie en de Amerikaanse maatschappij Uni on Carbide hebben een overeen komst gesloten voor de bouw van een reusachtige petrochemische in stallatie in het zuiden van Perzië. Er is voor het project een bedrag van 700 miljoen dollar nodig. Voorts is bepaald dat de Perzische staatsmaatschappij 20 procent van het. aandelenkapitaal van Union Carbide Caribe kan verwerven. De ze dochteronderneming van Union Carbide beschikt over een groot chemisch complex in Porto Rico. Het toekomstig verbruik van tot 50.000 barrel koolwaterstof per dag zal worden gedekt met leveranties uit Perzië. x leningen van >rt-Financierings- tschappij 25 HAAG Export-Financie- aatschappij is in de eerste landen van 1974 belangrijk nieuwe leningscontracten an. te weten voor 85 min. 70 min. in heel 1973. Voor otste deel zullen deze leningen het volgende boekjaar wor- jgenomen. De vraag naar fi ling blijft nog belangrijk. iuwe 11 pct.-lening is 30 (root en heeft een looptijd cht jaar. De emissiekoers op 26 augustus voorbeurs be- imaakt. De datum van in- ing is 28 augustus, de datum iorting 1 oktober. Notering op ïsterdamse beurs zal worden 'raagd. Beoogd wordt met de te voorzien in de behoefte NDSpiddelen ter financiering van goederen- en dienstenleve- aan het buitenland. 11 jr dan 1 miljoen 'jlicipaties ABD UERDAM Door de uitgifte Im 171.000 nieuwe participaties aivjhet aantal uitstaande partici- J van het Amsterdams Beleg- -Depot de mijlpaal van een jn overschreden. Op 14 juli Jn bijna 1.05 miljoen partici- 3 uit. Het vermogen van het jdams Beleggings Depot daal- nde periode van 14 april tot en j4 juli van 137,9 min. tot j min. jdellang krediet to Bank flink omhoog -jERDAM De kredietverle- 3>p middellange termij'n bij de -tank heeft in het eerste half- 1974 een toeneming te zien in met 812 min of 14 pet., r. Aa waarvan een derde deel voor reke ning van verstrekte woninghypo theken komt. Daartegenover was de aanwas van spaargelden matig. De bank acht het dan ook nodig aan vullende financiële middelen aan te trekken. Dit staat in het emissieprospectus behorende bij de uitgifte van 75 min 10,75 pet. tienjarige obligaties. De inschrijving op deze lening staat open op 27 augustus, terwijl op 16 september moet worden ge stort. De uitgiftekoers wordt 23 au gustus voor beurs bekendgemaakt. onder meer worden verkregen doordat het prijsniveau van Dow- produkten nu weer gelijk is aan dat van 10 jaar geleden De resultaten van het eerste kwartaal van 1974 laten dezelfde bemoedigende resul taten zien en howel er zich altijd tegenslag kan voordoen wordt de toekomst met groot vertrouwen te gemoet gezien. Van Ommeren leent 30 min eurogelden- notes AMSTERDAM Phs. van Omme ren te Rotterdam gaat via onder handse plaatsing 10,75 pet. vijfjari ge Euroguldens-notes uitgegeven tot een bedrag van 30,- min. De uitgiftekoers is 99,5 pet., de in schrijving vangt aan op 23 augus tus. De notes luiden aan toonder en worden in coupures van 1000,- uitgegeven, ze zijn voorzien van jaarcoupons per 1 september. Aflos sing geschiedt op 1 september 1979. Vervroegde aflossing is niet' toege staan. Plaatsing van de notes is niet mogelijk bij ingezetenen van de Verenigde Staten. Beursnotering wordt niet aangevraagd. Wel zal de Amrobank een markt in de notes onderhouden. De gehele opbrengst van de emissie zal buiten Neder land worden besteed. BRUSSEL De Europese Commis sie heeft wederom de exportheffin gen voor de belangrijkste granen aanzienlijk verhoogd naar aanlei ding van berichten dat de Ameri kaanse maïs- en sojabonenoogst waarschijnlijk te klein zal zijn. In Brussel is vernomen dat de ge meenschap haar politiek van be perkte tarwe-export wil handhaven. Per jaar heeft de EG ruim twaalf miljoen ton mais nodig. Door de berichten van verleden week dat de Amerikaanse mais- en sojanbonen- oogst veel kleiner zal uitvallen dan vorig jaar zijn de graanprijzen op de wereldmarkt omhooggescho- ten. Het hogere prijspeil op de we reldmarkt heeft de Europese Com missie ertoe gebracht de exporthef fingen voor de meeste granen die in de EEG verbouwd worden aan zienlijk te verhogen. Voor zachte tarwe bijvoorbeeld van 40 tot 60 rekeneenheden per ton en gerst van 15 tot 35 rekeneenheden. Dit systeem van exportheffingen moet EG-granen zo duur maken dat zij niet op de wereldmarkt kunnen concurreren. Nog geen twee maan den geleden bestond er helemaal géén heffing voor de export van zachte tarwe. Van een onzer verslaggevers ZWOLLE De nieuwe E-8, die dubbelbaans, met veel zwier en niet zonder kritiek (van natuurbeschermerskant) over de Veluwe van Holland naar Twente loopt, is weer zeven en halve kilometer in oostelijke richting opgeschoven. Van onze correspondente KLUNDERT De tweejarige Las van Meer uit Meerkamp (België) is verdronken in een sloot achter het huis van zijn oom in Klundert. waar hij logeerde. Het nieuwe stuk van de autosnel weg wordt "Öp dinsdag 27 augustus geopend door minister Westerterp en de Overijsselse Commissaris der Koningin Niers, tegelijk met de provincialeweg S-15 (Goor-Rijs- sen). Het nieuwe gedeelte van de Hol- land-Twente-route sluit bij Holten- Markelo op de nieuwe E-8 aan. Het volgende stuk van de E-8 van de S- 15 tot aan het Twentekanaal, zal in oktober van dit jaar gereed zijn. Met de openstelling daarvan moet echter nog gewacht worden, omdat de brug over het Twentekanaal nog niet klaar is en omdat dit wegvak geen aansluiting op het lokale we gennet bezit. Naar verwachting wordt de brug eind 1975 voltooid. De E-8 zal dan vanaf deze brug moeten worden aangesloten op het deel van rijks weg 35. dat een verbinding vormt tussen Almelo. Hengelo en Ensche de. De uitvoering van het nu in gebruik te nemen stuk van de E-8 is vertraagd omdat in deze omge ving een veld was ontdekt met fraai jeneverbessen en unieke soor ten paddestoelen. De weg loopt daar nu met een boog omheen. Het is de bedoeling dat de E-8 in 1976 wordt aangesloten op de zoge naamde Zuidelijke Bandweg, rijks weg 35, die de toekomstige verbin ding vormt tussen de drie grote Twentse steden. Als enkele jaren daarna rijksweg 35 gereed zal zjjn, heeft het achterland van Twente een snelle, rechtstreekse verbinding met de randstad. Het verdere ver loop van de doorgaande verbinding met het Duitse wegennet staat nog niet vast. Binnenkort ontvangt de raad van de waterstaat hierover een nota met een verzoek om ad vies. De nieuwe provincialeweg S-15 ver bindt Goor. Rijssen en Enter met de E-8, zodat deze plaatsen zo weinig mogelijk worden belast met doorgaand verkeer. De weg kan in het Noorden worden doorgetrokken naar Nijverdal en in het zuiden naar Haaksbergen, als daaraan be hoefte bestaat. De provincialeweg is ruim elf kilometer lang. LEIDSCHENDAM Een groep ou ders in Leidschendam heeft bij de directie van Vroom en Dreesmann in het winkelcentrum Leidsenhage geprotesteerd tegen de verkoop van 'de andere agenda', een schoolagen da voor onder meer het basisonder wijs. In die agenda wordt volgens de ouders 'naast seksuele voorlich ting op zeer grove en immorele wijze het seksuele verkeer tussen jongens en meisjes met tekeningen verlucht'. De verontruste ouders zeggen niets tegen seksuele voorlichting te heb ben. maar willen die zelf geven of de onderwijzer seksueel onderricht laten geven. De directie van V en D heeft de ouders meegedeeld, dat ook bij de centrale afdeling in Utrecht klach ten zijn binnengekomen, maar dat de afdeling inkoop in Amsterdam dat geen reden vindt de agenda uit de markt te nemen. In Leidschen dam heeft het hoofd van de rk- basisschool 'In den Prinsenhof' alle exemplaren van 'de andere agenda' op verzoek van de ouders in beslag genomen. ARNHEM De rechtbank te Arn hem heeft gisteren de 45-jarige mevrouw T. van B. uit Arnhem veroordeeld tot drie jaar gevange nisstraf met aftrek en een voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar wegend doodslag op haar aanstaande schoonzoon, de 24-jarige luchtmachtsergeant Hen- nie Evers en poging tot doodslag op haar 27-jarige dochter Truus. De officier van justitie, mr. J. A. Kopp had veertien dagen geleden een gevangenisstraf van zes jaar tegen haar geëist. De vrouw heeft op 16 december vorig jaar een paar schoten gelost op haar aanstaande schoonzoon omdat ze er geen vrede mee kon hebben dat hij met haar dochter zou trouwen. Immers Truus zorgde voor haar moeder met een inkomen van ongeveer 300 per week dat ze verdiende als prostitué in het Spijkerkwartier. De rechtbank heeft doodslag bewe zen verklaard en haar veroordeeld tot een gevangenisstraf, maar bo vendien bevolen dat de vrouw daarna zal worden opgenomen in een kliniek te Breda voor het on dergaan van een psychiatrische be handeling zolang dit nodig wordt geoordeeld door de reclassering. Volgens de raadsman mr. C. Win ters zal mevrouw Van B. geen ho ger beroep aantekenen. De officier van justitie zal zich er nog op beraden. (ADVERTENTIE) In verband met de grote hoeveelheid zet-advertenties voor onze zaterdagbladen, dienen advertenties voor deze rubriek Het onderwijs vraagt uiterlijk in het bezit van de advertentieorderafdeling van de Chr. Pers, Postbus 859 te Amsterdam te zijn. U gelieve uw opgave derhalve tijdig in te zenden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13