nith Brigitha zwijkt voor eweld uit DDR Roy voor Schuiten zorgt eerste goud Wullems: van vuurberg af Niet meer dan brons voor Keetie verlies van waterpoloploeg Fraser bijna zeker van Tornado-titel Schoenmaker en Rami jak weggestuurd I -f/KWARTET DINSDAG 20 AUGUSTUS 1974 SPORT T9/K9 fits derde plaats op 100 meter vrije slag Weer Onnodig" ve,'l°ren positie toch nog langs Knud Knudsen 3.75 0.4§ WENEN (ANP) Opnieuw heeft het Nederlands waterpoloteam kan sen op een overwinning als water door de vingers laten lopen. Was er in de openingswedstrijd tegen Joe goslavië (35) sprake van een ge- lijkopgaande wedstrijd, maandag had Oranje tegen Italië van alles het beste, behalve het omzetten van doelrijpe kansen. De nederlaag met 45 (het had voor hetzelfde geld 46 kunnen zijn, omdat de bal onderweg was naar de onbe schermde hoek van Kroon's doel, toen scheidsrechter Fuchs voor de laatste maal floot) had gemeten naar alle maatstaven een ruime Nederlandse overwinning moeten zijn. Maar om de andere afloop op rekening van het noodlot te schui ven, zou te ver gaan. Is het alleen maar pech als Hans van Zeeland (ANP) 'Deutschland über alles' op de tweede dag van de dertiende Europese zwemkam- happen in Wenen. Driemaal een dubbele Oostduitse zege, eenmaal een Westduitse. Twee we- en één Europese toptijd. De enige die de Saksische golf had kunnen keren, Enith Brigi- .Ep»ng in dit geweld ten onder. Een handje geholpen door de speldenprikken van Oostberlijnse tijdens^een numerieke meerderheid bij een plotselinge tegenaanval een Italiaan zo fel te lijf gaat, dat Santé Marsili een strafworp mag nemen? Is het een kwestie van geluk als Nederland maar eenmaal een numerieke meerderheid uitbuit van de viermaal dat een Italiaan uit het water werd gestuurd en is het misschien een hogere macht, die doelman Alberani de vuist om hoog deed steken op het moment dat Mart Bras uit een strafworp keihard vuurde. Als die bal erin was gegaan, had Nederland met 5 3 voorgestaan, hoogstwaarschijnlijk voldoende om de rest van de vierde periode zonder kleerscheuren door te komen. Nederland mist net dat beetje allure, dat van een ploeg een winnende formatie maakt. Dat de ploeg zich desopdanks nog zoveel kansen schept, is zonder twijfel te danken aan coach Ivo Trumbic, die op het gebied van het samenspel baanbrekend werk heeft verricht. Maar door al die andere factoren haalt het allemaal niets uit. Neder land heeft met de wedstrijden te gen Roemenië, Spanje en West- Duitsland nog in het vooruitzicht redelijke kansen de fatale laatste en voorlaatste plaats te ontlopen, maar of dat na de frustrerende ervaringen van de eerste twee wed strijden nog lukken zal, is de vraag. Guiiar gelden bij de Europa strijden in Bratislava werd hm'Brigitha, die toen nog de stranden vers in de herin had, onderworpen aan een Oosteuropese psychologi- t. Gabriele Wetzko was dege- via een onreglementaire lendertijd de zenuwen van idamerikaanse zwemwonder beproeven. Enith faalde, en is dat feit blijkbaar voor gebruik verwerkt en nu in was het wereldrecordhoud- irnelia Ender zelf, die voor ;e start zorgde in de finale 100 meter vrije slag. Niet dat van trainerszijde aan twij- it Ender, vijftien jaar nu en zwaarder dan verleden jaar gt nu 69 kilo bij een lengte I meter), bekwaam zou zijn ;en wereldrecord scherper te Maar Brigitha is nu een- en natuurtalent gebleven, lig voor computertaal en i een psychologische spel- dienstig kunnen .zijn. En- ngend als een aap aan het k. ging te vroeg weg. vice-voorzitter Klaas van de gerend als voorzitter-kamp- floot, maar het onheil was lied. Enith zwom door. Later zeggen: 'Bij de voorgaande is David Wilkie gestopt voor ander signaal en had de finale van de schoolslag Ik wilde geen risico lopen.' •bereidingen voor de tweede voor Enith een kwelling door Ender zo lang moge- f; ;kt. Toen de Oostduitse ein deer op het startblok stond, het Amsterdamse meisje tribune zien staan bibberen. teen waren erg naar. Kor- nder zwom majestueus als van iedereen en tikte de nieuwe wereldrecordtijd 16 seconden. De eerste maal zwemster de zevenenvijftig i-grens doorbrak, een jaar 2 in Belgrado voor het eerst ">8 seconden kwam. jaar geleden zou ze met tijd in hetzelfde Wenen loots Europees kampioen bij zijn geworden. leep, zoals zij later vertelde, dicht. Week daardoor af rechte lijn, kwam dicht in t van de op baan zes zwem- Francaise Guylane Berger, het keerpunt verwoede po- orn met korte en lange sla- wegschietende Ender in te 'aakte verder achter en werd aatste meters een prooi van de andere kant van Ender :nde Angele Franke. Geen plaats, waar iedereen op id had, maar een derde. In conden. In een tijd die iets haar prestatie in de series i dag tevoren en ruim boven haar naam staande Neder- feecord (57.68) lag. LSLAG iinke wierp alle schoolslag- n omver. De schoolslag, de wemslag, is door de experts tig beschouwd als een afge- terrein, waarop geen grote [ang meer mogelijk zou zijn. I een minimale verbetering t wereldrecord en dan nog 7n oudere zwemster omdat ig niet zozeer techniek dan odpcht vereist. Die theorieën aan het wankelen gebracht, vijftienjarige Anne Katrin bij de Oostduitse kampioen- n het zes jaar oude wereld van Cathy Ball bijstelde, optreden van de 14-jarige ter lange en 65 kilo zware ■inke in Wenen kan men ze de prulïeb'ak deponeren, talster uit Dresden produ in de series een nieuw icord (2.37.44) zonder dat r enige vreugde bezorgde. In e bleek waartoe ze werkelijk was. Heftig aangemoedigd ar landgenoten de Oost- schijnen toch nog ergens voor te kunnen lopen via een honderd meter- in 1.14.31 (de beste sei- S_5tatie op deze afstand) naar In twee races had ze het cord bijna drie seconden gesteld. Haar eigen toptijd één jaar twaalf seconden ■vj Béden. 3 tSTELLEND j2 lerlandse team stelde op de flag in totaliteit teleur. Een dijk feit deed zich voor: 7ith Brigitha als Wijda Ma- (voor de tweede maal 3 'Is Karim Ressang gingen in j es minder hard dan in de 2 Vijda Mazereeuw verbeterde 3 series van de 200 meter 3™ag het Nederlands record I ging als vierde de Innen. Ze kwam er als zes- 0 Ressang ging als zesde de el id van de 100 meter rugslag 6 wam er als achtste uit. 33 C ÖDÏd57.82~ 3. Enith (Ned) 58.10. 4. Guylaine Berger 81. 5. Ljoeba Semklna (SU) Diana Olsson (Zve) 1.00.04. 7. Monod (Zwi) 1.00.35, 8. Jutta VDld) 1.00.43. schoolslag: riualc: 1. Karla Did) 2.34.99 (wereldrecord). 2. In Schott (ODld) 2.38.88. 3. Ma- fjdenja (SU) 2.42.04, 4. Dagmar WDld) 2.43.54. 5. Britt-Marie jtfWe) 2.44.21. 6. Wljda Mazereeuw Ul 4.59, 7. Eva Kiss (Hong) 2.45.14. Enith Brigitha valse start 8. Agnes Kaczander (Hong) 2.46.98. IIEREN: 200 meter vrije slag: finale: 1. Peter Nocke (WDld) 1.53.10 (Europees record). 2. Klaus Steinbach (WDld) 1.53.72. 3. Aleksander Samsonov (SU) 1.53.74, 4. Ro ger Pyttel (ODld) 1.55.38, 5. AndreJ Kri- lov (SU) 1.55.80. 6. Bengt Glngsjoe (Zwe) 1.56.00, 7. Brian Brlnkley (GB) 1.56.17, 8. Roberto Pangaro (It) 1.56.20. 100 meter rugslag finale: 1. Roland Mat- thes (ODld) 58.21. 2. Lutz Wanje (ODld) 58.66. 3. Zoltan Verraszto (Hong) 58.78, 4. Santiago Esteva (Spa) 59.52, 5. Bodo Schlag (WDld) 1.00.14, 6. Igor Potjakln (SU) 1.00.38. 7. Sergej Mironovltsj (SU) 1.00.46, 8. Karim Ressang (Ned) 1.00.53. MEDEMLIK (ANP) De Engels man Fraser heeft zich maandag in Medemblik vrijwel verzekerd van het Europees kampioenschap zeilen in de Tornado-klasse. Hij eindigde als tweede. De dagwedstrijd leverde een overwinning op voor de West duitser Fiala. Beste Nederlander was opnieuw Beer Willemsen. Hij werd 23ste. Van der Kieft eindigde als 27ste en Voit als 49ste. MANILLA (Reuter) De Nederlan der Roy Dieks heeft door een ver rassende overwinning in de vijfde ronde op de Zweed Lars-Ake Schnei der samen met de Rus Aleander Ko- chiev de leiding genomen in het toernooi om het wereldkampioen schap schaken voor spelers tot 20 jaar. Beide spelers hebben 4 punten. MONTREAL (ANP) Roy Schuiten heeft de Nederlandse wielerploeg tijdens de wereld titelstrijd in Montreal het eerste goud bezorgd. Maar voordat Schuiten geflankeerd door de Belg Ferdinand Bracke en 'bron zen' René Pijnen het goud voor de professionele achtervolgers in ontvangst kon nemen, heeft hij het 'onmogelijke' gepres teerd. Dat 'onmogelijke' gebeurde niet in de eindstrijd met de 12 jaar oudere Bracke als tegenstander, maar in de halve finale tegen zijn leeftijds genoot, de eveneens 23-jarige Knud Knudsen. Tegen deze Noor had Roy Schuiten met nog drie ronden van 285 meter te rijden een achterstand van meer dan twee se conden, meer dan 25 meter. Op de streep lag hij drie en een halve seconde voor. Drie mannen waren van een ver schrikkelijke last bevrijd. Het karwei was geklaard. Bracke kon voor Schuiten in deze vorm geen hindernis meer zijn. Schuiten had zijn stap naar de professionals meer dan waar gemaakt. Hij was onder de druk ten minste zilver te moeten winnen ongeschokt geble ven. Hij was zelfs niet bezweken tegen de machine Knudsen die hem met zijn moordende tempo bijna over de afgrond had gestort. De tweede gelukkige man was Peter Post, die eindelijk het succes voor zijn ploeg veroverde, waar zijn En gelse werkgevers een heel seizoen op hadden gewacht. En Frans Mahn had wellicht de meeste vol doening. De baancoach van de Ne derlanders had Schuiten in de af gelopen winter overtuigd dat hij geen eind aan zijn wielerloopbaan moest maken. Mahn hielp bij het vinden van een oplossing voor de zakelijke problemen van Roy Schuiten. Mahn bracht de man terug die in zijn amateurploeg de kern van het achtervolgingskwartet had moeten zijn, die een favoriet op de achter volging was geweest. Frans Mahn behield de man die zo veel voor de wielersport in dit seizoen heeft be tekend. Frans Mahn zaaide, Peter Post oogstte. Eind juni onderteken de Roy Schuiten bij Raleigh het vette contract dat hij niet mocht laten schieten, maar dat voor Frans Mahn een onvervulbare leegte ach terliet. Zondagavond (Canadese tijd) stond Frans Mahn, nadat Schuiten hun beider werk had bekroond, aan de rand van de baan. De baancoach, toch waarlijk niet een van de meest emotionele mensen in de Ne derlandse wielerwereld, kon de traan niet wegdringen die naar bo ven kwam, toen Roy Schuiten met NAC verlangt naar rust van veilige middenmoot door Jan van der Kroon BREDA Voor Henk Wullems, de trainer van NAC, is het nog altijd moeilijk om de laatste wedstrijd van de afgelopen competitie in de eredivisie te vergeten. NAC versloeg op die dag de kersverse kampioen Feyenoord en zag daardoor niet zichzélf, maar het arme NEC uit de eredivisie degraderen. Er is nadien veel gepraat en ge schreven over het slappe verzet van Feyenoord dat er met de pet naar zou hebben gegooid en dat, mede daardoor, het vertrek van NEC en het behoud van NAC in de hand zou hebben gewerkt. Ook andere clubs, zoals FC Utrecht, kregen in de slotweken bijtende kritieken naar hun hoofd geslingerd, omdat zij eveneens zouden hebben 'gemarchandeerd'. Het| is een ieder bekend, dat de slotfase van de competitie in een bepaald opzicht 'gestonken' heeft. Misschien is dat ook een extra stukje bevestiging voor de spanning die de consument tot op de laatste dag kreeg opgediend. Voor Wullems echter werken de insinuaties aan het adres van Feyenoord vreemd genoeg nog altijd irriterend. En dat is voor wie door denkt ook begrij pelijk. Door de dubieuze houding van Feyenoord vergaten velen, dat juist NAC zichzelf in die laatste wedstrijd van het seizoen eindelijk manifesteerde als een ploeg die over de nodige kwaliteit beschikt en die daarnaast, als het 'nodig' is, tot een optimaal stuk vechtlust kan reiken. Wullems zegt: 'Ik werd op het laatst misselijk van de com mentaren. Er werd slechts gepraat over Feyenoord, de ploeg die ons zou hebben geholpen. NAC werd vergeten. En ik moet eerlijk zeggen, dat dat me gestoken heeft. De kampioen, die versla je niet zo maar'. Wullems zal ook in de komende weken tegenover zijn spelersgroep nog wel eens teruggrijpen op NAC- Feyenoord, de wedstrijd waarin zijn ploeg tot een niveau reikte, dat eigenlijk veel vaker moet kunnen worden gehaald. 'Ik weet', zegt Wullems. 'dat elke trainer praat over zijn spelerspotentieel. Ik doe het zelf ook. Ik vraag me sons alleen af. wat je er verder mee komt. NAC moet het water eerst aan de mond staan, vóór ze laten zien wat ze kunnen. In noodsitua ties is NAC een ploeg die qua pres tatie boven de 100 pet kan uitko men. Als je dan ziet wat de heren tegen Feyenoord tevoorschijn tove- eredivisie '74-75 ren, dan word ik opeens weer ge lukkiger. Maar al die weken daarvóór, dat is om gek van te worden'. Wie nagaat wat Wullems in de (meest recente) afgelopen 'jaren als trainer heeft beleefd, die kan niet om de conclusie heen dat de man nadrukkelijk wordt achtervolgd door schlemielige omstandigheden en gebeurtenissen. Bekend zijn de ritsen blessures die Wullems bij NAC aldoor aan de buitenwacht heeft moeten melden. En nog veel- zeggender waren de onmogelijke omstandigheden waaronder hij; vóór zijn 'ambtsperiode' bij NAC, trainer was van SC Tilburg Willem II. Leo Canjels, de trainer van MVV, zegt daarover: 'Henk Wullems is een type dat nooit verslapt. Ongelo felijk. Michels en Happel zouden In soortgelijke omstandigheden geloof ik niet eens willen beginnen. Henk wel. Daar is veel te weinig bewon dering voor'. Henk Wullems lijkt op sommige momenten een man die. ongewild, volledig vergroeid is geraakt met moeilijke omstandigheden. Maar het enthousiasme is hem door niets of niemand te ontnemen. 'Ik zeg ook nu weer', aldus Wullems, 'dat we in de middenmoot kunnen meedraaien. En dan zit ik de zaak heus niet te overschatten. Het was voor mij wat makkelijk geweest om vorig jaar te roepen: 'Wat is het Henk Wullems 'Iedereen had het over Feyenoord' hier een zootje!' Maar ik geloofde in NAC, net als nu. De start is bij ons ongelofelijk belangrijk. Loopt het de eerste vijf wedstrijden te gen, dan ontstaat er irritatie en abnormale spanning. Vooral bij NAC werken punten-in-het-begin sfeerverhogend. Als er zelfvertrou wen is, dan doet NAC dingen die niemand voor mogelijk houdt. We hebben twee keer achter elkaar in de bekerfinale gezeten. Daar valt niet aan te tornen. Oké, we verlo ren met 6-0 van PSV. Maar een paar weken later pakten we de kampioen. Terwijl er in feite toch riauwelijks iets veranderd was. Het gaat om de geest. In de Europa Cup II verloren we van Magdenburg. Geen schande, maar toch baal je. Later blijkt, dat datzelfde FC Mag denburg de Cup wint. Dat geeft dan tóch weer een opkikker'. NAC zal zich komend seizoen kun nen concentreren op één onderdeel, de competitie. Bertus Quaars, de spelmaker, is naar PSV vertrokken, dat wel. maar Wullens dringt aan op realiteitsbesef. Hij zegt: 'Bertus was bij ons de enige full-prof. Als een trainer overdag steeds met één mannetje moet gaan trainen, dan werkt dat vooral voor die speler frustrerend. Quaars voelde extra druk, omdat de mensen van hem meer verwachtten dan van de an deren. In de spelersgroep zelf heb ik over Bertus of over zijn spel nooit één wanklank gehoord'. Zónder Bertus Quaars maar mét de van Excelsior overgekomen Wim Bron ziet Wullens NAC in staat om hoger te klimmen dan in het afge lopen seizoen. Hij zegt: 'Ik zie acht a tien clubs die met een beetje tegenslag in moeilijkheden kunnen komen. Maar hebben ze mazzel, dan komen ze in de middenmoot. Ik verlang naar die middenmoot, omdat er dan snel rust komt onder mijn spelers. Ook als trainer heb je dan niet meer het gevoel dat je op een vuurberg staat te werken. Want iedereen weet zo langzamerhand wel hoe de trainers in Nederland leven. Je staat op straat voor je het weet en terugkomen is soms on doenlijk. Degene die ontkent, dat die situatie extra druk geeft, die liegt'. Goud en brons voor de Nederlandse profachtervolgers Roy Schui ten (midden) en René Pijnen (rechts)By hen de Belg Ferdinand Bracke, die het zilver won. beide armen hoog zijn jubelronde reed. Hij ving Roy Schuiten op, feliciteerde hem en kreeg het be dankje van Roy Schuiten. Daarna liep de wereldkampioen door. Het zou overdreven zijn te beweren dat Frans Mahn en Peter Post dik ke vrienden zijn. De confrontatie rond Schuiten heeft de verstand houding niet verbeterd. Peter Post stond zijn renner in zijn hart slechts met tegenzin af aan het gezag van de baancoach. Post liep zich van de zenuwen op te vreten ('Mijn hart sloeg over') toen Schui ten door Knudsen op ruime achter stand was gereden. 'Mahn begrijpt het niet. Die geeft aan dat Schui ten zo'n grote achterstand heeft, maar dat moet je niet doen bij Roy. Die moet de illusie hebben te gaan winnen. Ik heb steeds geroe pen: je wint, je wint. Schuiten won'. Maar hoe. Knudsen, toch ook geen voorbeeld van de razende vertrek ker, draaide weer zijn mechanische ronden. Het perfecte tempo dat tot in de tweede kilometer net een streepje hoger lag dan dat van Schuiten. In de derde en de vierde kilometer stabiliseerde het beeld zich en langzamer dan Knudsen zijn voorsprong had veroverd krab belde Schuiten terug. Twee en een halve seconde lagen er nog in het nadeel van Schuiten toen de laatste kilometer begon. Schuiten plaatste de tweede demarrage, het unieke wapen dat alleen hij in zijn arse naal heeft. Op hetzelfde moment brak Knudsen. De Noor: 'Ik weet niet hoe het komt. Ik was waar schijnlijk voor het eerst in mijn loopbaan nerveus. Misschien is dat door die start gekomen, waar mijn ketting van het wiel schoot. Wij moesten opnieuw vertrekken. Wer kelijk, mijn handen trilden. Vier kilometer ging het goed. Toen was alles voorbij. Er kan altijd maar één renner winnen en die ene was ik vandaag toevallig niet'. De andere halve eindstrijd, tussen Pijnen en Bracke, werd volledig overschaduwd door de sensationele ontwikkeling van de adembene mende strijd van Schuiten en Knudsen. De oude Ferdinand, grijs in zijn hele haardos, reed als in zijn beste jaren, een periode die eigen lijk nog steeds niet is afgelopen, hoewel zijn carriëre nog dateert uit de periode dat Peter Post zelf fiet ste en in 1964 al gemarkeerd werd door de eerste van zijn twee we reldtitels. Drie jaar later was Ferdi nand Bracke houder van het wereld uurrecord, ln 1968 werd hij derde ln de Ronde van Frankrijk. Die man was de tegenstander van Roy Schuiten nadat Pijnen de bronzen troostprijs had veroverd op de nog steeds aangeslagen Knud Knudsen. Bracke kon de strijd niet winnen, ieder wist het, hij zelf ook, tenzij HUELVA (EFE, UPI) Feyenoord heeft het internationale voetbal toernooi in Huelva gewonnen. In de finale wonnen de Rotterdam mers met 1-0 van Ujpest Dosza door een treffer van Theo de Jong in de 50e minuut. Feyenoord vero verde daarmee de tiende Trofee Colombino. Het was een snel gespeelde wed strijd, waarin Feyenoord in de tweede helft de iets betere ploeg was. Overigens werd het duel door talrijke harde acties ontsierd. Schoenmaker, Ramljak en de Hon gaar Horvath werden zelfs uit het veld gestuurd. De opstelling van Feyenoord was: Treytel, Schneider, Ramljak, Van Daele, Vos, Olsën, Jansen, De Jong, Ressel, Schoenmaker en Kristensen. Feyenoord had zich voor de finale geplaatst door Real Betis met 3-2 te verslaan. De ruststand was 1-0 voor de Spaanse ploeg door een doelpunt van Anzarda in de 3e minuut. Vier minuten na de her vatting werd het zelfs 2-0 door een benutte strafschop van Rogelio. Daarna sloeg Feyenoord toe. De Jong scoorde in de 55e minuut. Ressel in de 64e minuut en De Jong opnieuw vier minuten voor het einde. In de strijd om de derde en vierde plaats werd Europees kampioen Bayejn München door Real Bedis vernederd. De Westduitse kampioen verloor met 0-5. Bij de rust hadden de Spanjaarden reeds een voor sprong van 4-o. Anzarda maakte vier doelpunten en Alabanda nam de vijfde treffer voor zijn rekening. natuurlijk Roy Schuiten een enor me inzinking zou krijgen. Maar Bracke gaf zich niet op voorhand gewonnen. Hij werkte een achterstand van twee seconden weg, opgelopen in de eerste halve ronde. Na 1200 me ter lag hij precies gelijk, liep een paar meter weg van Schuiten en had na 3000 meter weer precies dezelfde tijd als de Nederlandse kampioen. Nog één keer nam Bracke een mi nimale voorsprong. Nimmer was zijn winst groter dan drie meter. Tot Roy Schuiten ln de laatste 1300 meter ongenaakbaar toesloeg. Schuiten kon weer grijpen uit die onuitputtelijk lijkende reservevoor- raad van kracht. Bracke in zijn derde achtervolgingsrlt op één dag niet meer. Zes seconden, bijna tachtig meter, moest hij op de laat- die Nederland zijn eerste wereld- Montreal. MONTREAL (ANP) Keetie van Coten-Hage heeft weer een medail le uit het achtervolgingstoernooi gehaald. De allure waarmee de klei ne Zeeuwse de Amerikaanse Mary Jane Reoch versloeg, in de strijd om het brons onderstreepte slechts dat zij in haar halve finale tegen Smirnova pech had gehad. Smirno- va op haar beurt was bij lange na niet opgewassen tegen de genadelo ze temporijdster Tamara Garkoesji- na, die bij ieder wereldkampioen schap weer iets harder lijkt te kun nen rijden. Harder ook dan Keetie Hage trouwens, want al had de Nederlandse kampioene van Smir nova gewonnen, ook dit jaar zou de wereldtitel buiten haar bereik zijn gebleven. Rinie Langkruis en Lau Veldt heb ben verder woord gehouden. Na hun uitschakeling in het sprint- nummer stelden beiden dat zij het op de tandem samen verder zouden brengen. Zij hebben nu zelfs een medaille binnen hun bereik. De overwinning van de Nederlan ders in de serie op de Amerikanen Ash en Woznick was een simpel uitvloeisel van meer kracht, meer inzicht, meer snelheid. Minder voor de hand liggend was dat het krachtsverschil tussen Nederland en Italië in de twee ritten uit de kwartfinales evident, zij het niet zo groot als tegen de Amerikanen, was. Langkruis is natuurlijk een formi dabele stuurman en daardoor over blufte hij de Italianen al in de eerste rit. Midden in de baan rij dend drukte hij Ferrucio Ferro en Claudio Barello koel omhoog. Ook in de volgende bocht, de laatste, week Langkruis geen centimeter toen de Italianen dreigend dicht naast en bij de Nederlandse combi natie kwamen. De Italianen Ferro en Bararello moesten de lange weg buitenom kiezen. Het was een te grote opgaaf. Nederland won met een tijd van 10.77 seconden over de laatste 200 meter. In de tweede rit kregen Ferro en Barrello precies een zelfde pak aangemeten. Reeds lang voor de streep gaven zij zich gewonnen tegen het Nederlandse duo dat een-honderdste van een seconde sneller reed. Met Nederland reden de Tsjechi sche wereldkampioenen Vackar- Vymazal, de Russen Samjenets-Ko- pilov en de Polen Bek-Kocot naar de voorlaatste ronde van het ge vecht om goud, zilver en brons. Veel minder voorspoedig verliep het met de achtervolgingsploeg. Her man Ponsteen, Peter Nieuwenhuis, Gerrie van Gerwen en Jan Lenferink maakten de zevende tijd in de kwa- lificatieritten, waardoor het uitge balanceerde velrtal van West-Duits- land de volgende tegenstander zal worden. Een licht optimisme vergezelt de Nederlandse ploeg nog. In San Se bastian immers kwam Nederland nog krapper, als achtste door de selectie om vervolgens de snelste van toen, de Oostduitsers uit te schakelen. Een dergelijk mirakel is in Montreal nauwelijks te verwach ten. WENEN (AFP) Het congres van de Europese ZwemJiga (LEN) heeft de orga nisatie van de Europese kampioenschap pen 1977 toegewezen aan de Zweedse stad Joenkoeping. President van de liga blijft de Zweed Bertll Saellfors, algemeen secretaris de Brit Norman Sarsfleld, de Nederlander Klaas van de Pol werd geko zen ln het bestuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9