Over invloed van tv op kind nog weinig bekend dichtbij jmmentaar reldraad 1 reldraad 2 reldraad 3 Conclusie van deskundige spreekt speculaties tegen hier bloeit nog de oranjestam kordaat vakantie hetweer Mooi zomerweer Strand verwachting rS7jW/KWARTET DINSDAG 20 AUGUSTUS 1974 BINNENLAND T5/K7 i h ;adering van het centraal comi- de wereldraad van kerken, die besloten werd, is zonder enig t om niet te zeggen: tamme- rlopen. Maar er waren harde jgenoeg te kraken geweest. Om ens wat te noemen: het racis- iramma werd van een tijdelijk permanent programma omge- [et fonds van het Programma rerdubbeld, de plaats voor de Ie assemblee werd bepaald, er iesloten een oecumenische 'ont- ingscoöperatie' op te richten, en d een verklaring aangenomen Ihet letterlijk brandende pro- 'prus. zouden deze onderwerpen oor stuk geleid kunnen hebben j n flinke partij bakkeleien. Dat nu achterwege. ststelling van de plaats voor de pi de assemblee werd geheel ach- schermen doorgesproken. Dat m te voorkomen dat de Indone- kerken in een lastig parket ht zouden worden. Alhoewel mmer is, dat dit soort dingen de coulissen wordt bedisseld, best mogelijk dat daar een lende reden voor was. Maar op inkele uitzondering na werden idere besluiten op dezelfde ma- oorgekookt en zonder veel te rn itteren doorgeslikt door de hon- jftien kerkvorsten en vijf vrou- loe komt dat? - pi veronderstelt wel eens, dat in ken het oecumenische vuur ge- is. Tendele is dat waar. Veel ker- vorden bedreigd met desertie eigen gelederen, hetgeen voor erken aanleiding is tot grote s gihtigheid, die door sommigen istis realisme wordt versleten. Maar ^>ok iets van een gemeenschappe- zicht bij de kerken gegroeid, dat ian irele hereniging, indien die al op termijn te verwezenlijken is, een waarde in zichzelf is. In de ene aanvaarden de kerken van dat zij anders zijn en dit Is zijn' beschouwen zij niet als andicap, maar eerder als een lediging tot samenwerking. Zij dat zij zich moeten bekeren en /er willen zij met elkaar in |k blijven. Inieuwe opvatting van de oecu- nd :he actie leidt als vanzelf tot re ontmoetingen. icumenische beweging in haar 'or&e vorm is nu ruim een kwart loud. In die tijd zijn de scherpe er een beetje afgegaan. Er is iderzijds begrip gegroeid, dat op genegenheid. De tonen begrip voor anti-blank lent bij de niet-blanken. De m pakken de Europeanen daar liet meer zo zwaar aan. Nixon is 1 de Vietnam-oorlog voorbij. Wat we de Amerikanen nog verder vallen? Zelfs de Russen zijn mee te doen aan een gesprek de rechten van de mens. Mijn wat verlang je nog meer? fo huidige centraal comité heeft c de vierde assemblee in Uppsala 1 in ongewijzigde opstelling ge- )O0]l. De leden kennen elkaar nu o'n beetje. Dat zag je bijvoor met de verklaring inzake Een Schotse earl vond de ring niet kerkelijk en niet chris- genoeg. De Indiase father Paul ese vond de verklaring weer e onpolitiek. Beide heren kregen centraal comité maar een paar ten achter hun amendement. Het al comité volgde een midden- Het anti-racisme-programma van zijn scherpe tanden ontdaan, t ntwikkelingscoöperatie' van een nde linkse' invloed gered, maar 'rïe ook veel goede wil tegenover irn 'en in de kerk betoond. evangelisatiecongres. vorige 1 in Lausanne heeft bij de wereld voor aanzienlijke opluchting ge- De Duitse professor Bayerhaus geen enkel lichaamsdeel aan de met zijn begeren naar een 'anti- be: draad'. En ook in Lausanne werd af'adikale politieke houding aan- als op zijn minst niet in strijd jfoict evangelie. Dat gaf de mannen ;ra le wereldraad wat meer zelfver- ïoe en. een zelfvertrouwen dat ver- ;tL evoed werd door de zekerheid, v0,iet budget voorlopig gedekt is. ®a 1975 zullen de kerken weer pl r in de beurs moeten gaan tasten. allien tot vijftig procent meer he(in gaan bijdragen, willen zij het programmapakket van de we- ad laten voortgaan. Om over itbreiding nog maar niet te pra- Vlede daarom is nu geen nieuw aangepakt. i; ,(3] vachten is op Nairobi, waar een centraal comité met nieuwe ;ro Isen aan de slag zal gaan. Aan 2 ieuwe impulsen is veel behoefte, hoopt ze te 'krijgen van de kant Jdc pas ontdekte kerkleden: de ;V v en de 'leek'. Daarom is het b dat de wereldraad vasthoudt aan 1 ook de gereformeerden op te tot een in dit opzicht even- 5, ige afvaardiging. door Ad Kooyman Aan het medium televisie wordt veel heil en onheil toegeschreven. De televisie zou de gewelddadigheid bevorderen, afstomping in de hand werken, de zo noodzakelijke communcatie tussen burgers op gang brengen, de vooruitgang dienen, vooroordelen versterken, vooroordelen wegnemen, enz. In de publieke opinie bestaat er een scala tegenstrijdige meningen over de invloeden van de televisie. Frappant is dat eenzelfde scala aan meningen circuleerde in de periode waarin media als radio en film opkwamen. Ook aan deze media wer den allerlei bijna magische invloe den toegeschreven. Blijkbaar is hier sprake van een zekere wetmatig heid. Als er een nieuw medium op de markt verschijnt, waaraan het publiek nog niet gewend is, steken dergelijke meningen de kop op. In tegenstelling tot de media radio en film, waaraan het publiek klaarblij kelijk gewend is, is er bij de televi sie nog steeds sprake van een der gelijk gewenningsproces. Maatgevend in deze is bij voorbeeld het vraagstuk kind en televisie. Met betrekking tot dit onderwerp cir culeren de meest bizarre tegenstrij dige geruchten. Het kind zou volle dig worden verguisd door de televi sie, de televisie zou de onmondig heid van het kind in de hand werken, de televisie zou een verrij king voor de ontwikkeling van het kind betekenen, televisie kijken maakt het kind agressiever, televi sie kijken maakt het kind minder agressief, enz. Los van de omstandigheid of derge lijke meningen op waarheid berus ten. is het opvallend en tege lijkertijd symptomatisch voor het feit dat er ten aanzien van de televisie nog steeds sprake is van een gewenningsproces dat derge lijke geruchten uitsluitend betrek king hebben op de televisie. Want niemand heeft het bijvoorbeeld tegenwoordig nog over de 'verder felijke', 'de al of niet de geweldda digheid bevorderende' of 'heilzame' invloeden van de radio, de film of om eens een ander medium te noe men, het boek. Nee, de invloed van de televisie, daar draait het allemaal om. Dat kinderen ook naar de- radio luis teren, boeken en stripverhalen lezen, naar de film gaan, is blijkbaar niet ter zake. Onzin uiteraard, mocht er al sprake zijn van beïnvloeding vanuit de media op het gedrag en denken van kinderen dan strekt deze beïnvloeding zich niet alleen uit tot de televisie, maar ook tot andere media waarmee kinderen zich immers bezighouden. Cijfers Wat is er nu feitelijk, als we ons daartoe even beperken in dit ver band, bekend over de invloed van de televisie op kinderen? Allereerst enige kwantitatieve gegevens. Tijdens het eerste televi sie-uur kijken in Nederland ruim 21/2 miljoen kinderen (van 2 t.e.m. 12 jaar) naar de televisie. Op de woensdag- en zaterdagmiddag zijn dit er ongeveer anderhalf mil joen. In Europa kijkt zo'n zestig procent van de kinderen tussen twee en veertien jaar meer dan twintig uur per week naar de tele visie. In Amerika, waar het pro gramma-aanbod veel groter is dan in Europa, komt het vaak voor dat kinderen 30 a 35 uur per week naar de televisie kijken. Onmiskenbaar is tegelijkertijd dat de kinderen in de West-Europese landen en in de Verenigde Staten in het televisiekijken veel meer tijd investeren dan in andere media als de film, het boek en de radio. Wat betreft de meer kwalitatieve aspecten zijn er eigenlijk geen al gemeen geldige uitspraken te doen met betrekking tot de relatie kind televisie. De conclusie die men aan het vele onderzoek dat naar dit vraagstuk is verricht, kan verbin den is wellicht het scherpst ver woord door de Amerikaanse media deskundige Wilbur Schramma, die over de invloed van de televisie op kinderen het volgende schrijft: 'Sommige televisie-uitzendingen kunnen voor sommige kinderen on der bepaalde omstandigheden na delig zijn, voor andere kinderen onder dezelfde omstandigheden, of voor dezelfde kinderen onder an dere omstandigheden, zijn ze mis schien juist goed'. Conclusie Met andere woorden: er is weinig definitiefs te zeggen met betrek king tot de invloed van de televisie op het kind. Een op het eerste gezicht geen opzienbarende conclu sie. En toch is zij dat in zekere zin wel. I11 de allereerste plaats omdat deze op wetenschappelijk onderzoek ge baseerde conclusie in al haar nuch terheid en relativering in fragrante tegenspraak is met de veelal op emoties gefundeerde, wilde specula ties over de invloed van de t.v. die de ronde doen in de publieke opi nie. Het valt dus allemaal nog al mee met de invloed van de televisie en er is in ieder geval geen enkele reden om dit medium een overwel digende, niet te stuiten invloed toe te kennen. Beïnvloeding mogelijk In de tweede plaats blijkt uit deze conclusie dat men de invloeden die de televisie op kinderen heeft, in ieder geval kan beïnvloeden. De mate van beïnvloeding is immers, zo blijkt, primair afhankelijk van' omstandigheden en omstandig heden zijn in zekere zin altijd beïnvloedbaar. Maar juist op dit punt worden wij, als we media deskundigen geloven, geconfron teerd met een stuk sociaal-psycho logische problematiek. Deze mediadeskundigen willen ons op grond van het onderzoekmateri aal dat zij aandragen, doen geloven dat de mate van beïnvloedbaarheid van een kind door de televisie voor al wordt bepaald door de omstan digheid tot welke sociale klasse een kind behoort. Op grond van dit onderzoekmateriaal stellen zij dat kinderen uit de hogere sociale kringen, en dit zou dan ook gelden voor volwassenen, dankzij een betere opvoeding in mindere mate beïnvloedbaar zouden zijn door de televisie dan kinderen uit de lagere sociale kringen. Deze mening is nog eens onlangs verwoord door een aantal Amerikaanse psychi aters. Zij gaven als hun meniqg te ken nen dat met name in een aantal arme Amerikaanse gezinnen de kijk- omstandigheden van dien aard zijn, dat het kind de televisiewer kelijkheid steeds meer als de wer- Drs. A. Kooyman, hoofd pers publi citeit van de VPRO, schrijver van dit artikel over kind en televisie. Hij maakt een studie van dit on derwerp voor een boek dat hij sa men met de omroepsocioloog dr. Peter Hofstede schrijft. Het boek zal verschijnen bij de Leidse uitge verij Sijthoff. In Nederland is nog nauwelijks iets gepubliceerd over kind en televisie. Een tweede arti kel van Ad Kooyman zal handelen over 'kind en geweld'. kelijkheid gaat ervaren en ten gevolge hiervan' in toenemende ma te beïnvloedbaar is door de televi sie. Deze ontvangkelijkheid voor de te levisie hangt naar hun mening vooral samen met enerzijds het feit dat in arme Amerikaanse gezinnen vader en moeder vaak beiden afwe zig Zijn, omdat zij werken, waar door het kind hoe langer hoe meer terugvalt op de televisie als bron van informatie en ontspanning, en anderzijds het feit dat de woorden schat en de sociale horizon van deze kinderen in het algemeen betrekkelijk beperkt is ten gevolge waarvan zij, bij gebrek aan erva ring met een andere 'werkelijk heid', moeilijk voldoende afstand kunnen nemen van hetgeen zij op de televisie zien en deze televisie werkelijkheid reeds snel als de 'werkelijkheid' ervaren. Allereerst dient een dergelijk stand punt wel te worden gerelativeerd. Enerzijds omdat het uiteraard on verantwoord is om algemene gel digheid toe te kennen aan een aan tal min of meer willekeurige obser vaties van een paar psychiaters. Anderzijds omdat de betrouwbaar heid van het sociaal-wetenschappe lijk onderzoek naar reacties van kinderen op het fenomeen televise in het algemeen per definitie problematisch is. Visie volwassenen Veel van dergelijke onderzoekingen zijn immers niet gebaseerd op con sequente waarneming van het ge drag van kinderen, maar op uit spraken van volwassenen over dit gedrag. Dit laatste heeft tot gevolg dat dergelijke onderzoeken eerder iets zeggen over de visie van volwassenen op de invloed van de televisie op kinderen dan dat er iets wordt gezegd over de feitelijke invloeden. Maar los van deze kanttekeningen komt ook hier weer op een zeer impliciete manier een punt naar voren dat bij bijna alle onderzoek naar de invloed van de televisie op het gedrag en de houding van kin deren naar voren komt. Het punt namelijk dat door het merendeel van zogeheten deskundigen de beïnvloedbaarheid door de televisie blijkbaar als iets verwerpelijks wordt gezien, iets dat dient te wor den voorkomen. Het lijkt alsof deze deskundigen -en dat geldt ook voor leken, diep in hun hart het oude vóór de toekomst van de televisie wijdverbreide volksgeloof aanhangen dat beeldinformatie iets griezeligs is, iets dat per definitie met groot wantrouwen dient te worden be keken. Vanuit dit wantrouwen is ook te verklaren waarom 99 procent van het onderzoek op het terrein van de massacommunicatie gewijd is aan het fenomeen televisie. Niet de invloed van bijvoorbeeld het ge drukte of het gesproken woord dient te worden onderzocht, dat zijn zaken die we wel in de hand hebben, maar de televisie, die grie,- zel moeten we nog onder de knie krijgen. Waarop is, zo kan men zich afvra gen, dit wantrouwen eigenlijk ge baseerd? Is reeds aangetoond dat de televisie een bedreiding is voor de democratie of het volk re gelrecht naar het fascisme voert? Nee integendeel, het blijkt allemaal nogal mee te vallen met die televi sie. Waarop is dit wantrouwen dan gebaseerd? Waarschijnlijk alleen maar op het bij velen bestaande vooroordeel dat het woord veel meer te vertrouwen is dan het beeld. Om weer op ons uitgangspunt terug te komen, wat zou er bijvoorbeeld op tegen zijn als kinderen uit ho gere socialé milieus minder beïn vloed zouden worden door de tele visie dan kinderen uit de lagere milieus? Schuilt er in dit feit 'an sich' iets verontrustends? Het merendeel van de deskundigen sug gereert ons van wel. Er zouden maatregelen tegen moeten worden genomen, commissies moeten wor den ingesteld, enz. Maar waarop deze verontrusting nu eigenlijk gebaseerd is, is in het algemeen niet duidelijk. Op de ge dachte soms dat het verwerpelijk is dat kinderen uit lagere sociale mi lieus meer beïnvloed worden door de televisie dan kinderen uit de hogere milieus? Ook hier kan men zich niet aan de indruk onttrekken dat veel deskun digen en ook leken beïnvloeding van kinderen door de televisie per definitie verwerpelijk achten. Een bewering die vooral gebaseerd is op de rare elitaire gedachte dat de televisie een vulgair, niet te ver trouwen medium 'is dat het denken en handelen van kinderen op nega tieve wijze zou beïnvloeden. Als daar dan nog bij komt dat dit 'vulgaire' medium kinderen uit la gere sociale milieus meer. beïn vloedt dan kinderen uit de hogere sociale milieus, dan staan er direct allerlei pessimistische cultuurprofe ten, ideologisch geremde marxisten, allerlei agogen en andere -ogen ge reed om hun diepe verontrusting over een en ander uit te spreken. Een verontrusting die, tenzij ie mand deze eens behoorlijk beargu menteert, in feite veel éerder geba seerd is op hun eigen op vooroor delen gebaseerde onvolwassen hou ding jegens de televisie dan op via wetenschappelijk onderzoek ver kregen materiaal. onder redactie van loessmit Sinds De Spiegel verdwenen is, denken veel mensen dat het in de wereld van de geïllustreerde weekbladen wel beken is met tijdschriften als Panorama en de Nieuwe Revu. Die zie je in de wachtkamer van de kapper en de tandarts liggen. Je bladert ze door: veel plaatjes, veel sensatie en wat je noemt 'zachte' sex. Een echt protestants of een echt rooms blad is er tegenwoordig niet meer bij. Dat is verleden tijd, en als 't een beetje wil denk je met weemoed terug aan de jaren dat de emancipatie van calvinistische en katholieke klei ne luyden gepaard ging met de verschijning van tijdschriften waarin het wemelde van foto's van jubilerende jongelingsvere nigingen of lustrumvierende priesters. Maar dit hele verhaal gaat niet op voor de uiterst rechtse hoek van de gereformeerde gezindte. Daar bloeit en groeit nog een eigen weekblad-wezen. Om te beginnen is De Vriend Van Oud en Jong nog springlevend dank zij de wekelijkse afnemers in onder andere de kringen van de gereformeerde bond in de her vormde kerk. Niet wekelijks, maar om de veertien dagen komt De Gezinsgids uit, die door uitgeverij De Banier op de markt wordt gebracht ten gerie ve van, laten we samenvattend zeggen, SGP-ers en hun nazaten. Beide tijdschriften vallen onder het genre familiebladen, al zal duidelijk zijn, dat xvat De Vriend Van Oud En Jong en De Ge zinsgids bieden, aanmerkelijk veel ingetogener is dan xvat je in voornoemde xoachtkamers tegen komt. Tot zover over wat bloeit in de rechterhoek van de gereformeer de gezindte. Nu de groei. Er is verleden week een nieuw xveek- blad bijgekomen dat mikt op abonnees in de gereformeerde gemeenten. Het heet Reformato risch Gezinsblad, een uitgave van Hoekman's boekhandel1 in Goes, met als hoofdredacteur de onderwijzer T. Mateboer en als kerknieuwsman drs. A. Vergunst, predikant van de gereformeerde gemeente in het Brabantse Veen. Dr. R. W. M. Croughs en P. A. Dieleman zijn aangetrok ken voor de (vragen-jrxibriek. Het Reformatorisch Gezinsblad houdt er een van ouds vertrouw de stijl op na, de oranjestam bloeide weer (dochter van Ire ne). Van een plaatje van een schoolgaand meisje in een kort broekje is ons verzekerd dat dit 'een ongelukje' was: voortaan dragen in het Reformatorisch Gezinsblad de meisjes ordente lijke rokken. Wel iets om even bij te blijven stilstaan in een tijd, dat honderd duizenden nog liggen bruin te bakken aan de vakantiestranden en miljoenen daar juist van te rugkeerden: er zijn in ons land 5000 gehandicapten die de luxe van zo'n vakantiereis nog nooit hebben gekend. Dat is een gege ven van de Stichting Willem Brinkman in Gorkum, die zich sedert enkele jaren inzet om ook die mensen er op uit te laten gaan. Tweemaal is dat gelukt: in totaal maakten 120 jongeren tussen de 8 en 20 jaar een Rijn reis van een week. Maar dit jaar dreigt dit initiatief te stranden op de financiën. Zo'n 15.000 gul den is er nodig om nog eens zeventig kinderen uit verschei dene revalidatiecentra in ons land in september een vijfdaagse Rijnreis van Arnhem naar Rüdesheim te laten maken, maar de stichting heeft nog maar 8.000 gulden in kas. Van daar de noodkreet van de naam gever van de stichting: als u nu toch bezig bent met het afwer ken van uw door de vakantie achtergeraakte administratie, denk dan ook eens aan hen. Giro 2395224 van de stichting staat open voor elke attentie (op de kaart wel even 'bootreis ge handicapten' vermelden). Dit is het driejarige jongetje Brandon Gates, die een paar da gen geleden in de dierentuin van San Jose in C'alil'ornië op een of andere manier aan de aan dacht van zijn moeder wist te ontsnappen en zo dicht bij de Jeeuwenkooi kwam. dat een van de leeuwen het kind door de tralies heen greep. De 24-jarige Myra Woolverton stond er het dichtst bij. Een kordate dame, die zonder bedenken een schoen uitschopte en daarmee de leeuw op z'n kop timmerde totdat die het jongetje losliet. Brandon heeft weliswaar een flinke knauw in zijn knie opgelopen, maar daar is het dankzij Myra bij gebleven. Zijn redster en haar schoen zijn er helemaal zonder kleurscheuren afgeko men. laja Woensdag is de eerste dag, waarop in het Utrechtse Centraal Museum een tentoonstelling te zien is van louter schoeisel. De ontwerper en in de meeste gevallen ook ma ker van «jat schoeisel is dan ook eerder een schoen-kunstenaar te noemen dan een schoen-maker: Jan Jansen, 33 jaar, in Amsterdam geen onbekende. Niet alleen door dat hij daar sinds 1968 een boe tiek, Ja Ja, heeft, maar ook doordat hij daar al twee keer zijn schoen tje bijdroeg aan grote exposities; in 1966 voor 'Atelier 4' in het Stede lijk Museum (dat twee hele paren plus één losse 'schoen van hem aankocht) en in 1968 voor 'een modebeeld', opnieuw in het Stede lijk. De handgemaakte (en nu ook door een fabriek in serie uitge voerde) schoenen van Jan Jansen, de haute chaussurier die diverse bijzondere ontwerpen op zijn naam heeft gebracht en o.a. met grote modemakers als Christian Dior en Dick Holthaus samenwerkte, zijn tot begin oktober in Utrecht te >e wonderen. Van onze weerkxindige medewerker Met een hogedrukcentrum van 1033 milibar boven de Noordzee behoe ven we ons voorlopig geen zorgen te maken. Het zal de eerstkomende dagen gunstig zomerweer zijn met vooral aanvankelijk veel zonne schijn. De t emperatuur wordt na vandaag wat hoger met maxima tot 22 a 2 graden in het binnenland, plaatselijk kan er misschien een temperatuur van 25 graden af in het oosten. Dat gebeurt vooral na dat de noordoostelijke wind veran derlijk is geworden en naderhand uit zuidelijke richting gaat waaien onder invloed van een zuidoost waarts opdringend front boven de Britse eilanden. In onze omgeving zal dit storings front woensdag en donderdag ver moedelijk geen regen van betekenis brengen, alleen in het noorden wat meer bevolking. De weerdienst van Ukkel voorziet voor donderdag wel onweer en frisser weer. Dat de ou de put, die boven zuidoost-Enge- land, het Kanaal en zuidwest-Ne- derland hing, nog heel xvat water los kon maken, bleek in Oud Beij- erland. Daar viel uit een zich zeer traag voortslepende bui vooral ixi de nacht van zondag op maandag maar liefst 27 mm regen. Regenme ters in Klasswaal en Heinenoord. betrekkelijk dichtbij, vingen maar negen en acht milimeter op. Gis termiddag was het in die kontreien veel minder onstabiel gexoorden en in de vooravond smoltexi de nog aanwezige cumuluswolken als sneeuw voor de zon weg. In zuid-Duitslandgingen de lokale plensbuien echter onverdroten door met plaatselijk 20 tot 30 mm regen en ook herhaaldelijk onweer, dat om half acht gisteravond, onze THP200 nog tot 70 schaaldelen deed uitwijken. Natuurlijk bent u Weerrapporten van gisteravond 7 u. ook benieuwd naar de weersvoor uitzichten tot medio september. De Londense metereologen houden het op een nazomer. Zij voorzien over het geheel genomen vaster en droger weer da nde laatste wekn het geval is geweest. Temperatuur en zonneschijn zullen boven nor maal uitvallen in de oostelijke en zuidelijke gebieden van Engeland. Alleen in het noorden en westen van Schotland, noord-lerland. noordwest-Engeland en noord-Wa- les wordt een normale neerslag verwacht, elders valt te weinig. Qua algemene circulatie fungeren als vergelijkingsjaren 1902, 1920 195 en 1973. Vandaag mooi, zonnig strandweer. Wind afzwakkend, 's middags hier en daar van zee waaiend. Lucht temperatuur maximaal 20 tot 21 gr., na zeebries wat lager. Zeewater 18 tot 19 gr., zee afvalkkend. Verdere vooruitzichten: woensdag in het noorden mer bewolking, overigens vr ij zonnig en droog strandweer. HOOG WATER Vlissingen: 4.04-16.20. Haringvlletslulzen: 5.45-18.12, Rotterdam: 7.01-19.07. Scheve- nlngen: 5.09-17.36. IJmuiden 5.46-18.13. Den Helder: 10.29-23.02, Harllngen: 0.40- 12.26. Delfzijl: 2.17-14.25. Amsterdam onbew 19 0 De Bilt onbew 20 0 Deelen onbew 21 0 Eelde onbew 20 0 Eindhoven onbew 21 0 Den Helder onbew 18 0 Luchth. R'dam onbew 19 0 Twente half bew 20 0 Vlissingen onbew 20 0 Zuid-Limburg zwaar bew 21 0 Aberdeen zwaar bew 17 0 Athene onbew 32 0 Barcelona zwaar bew 0 Berlijn zwaar bew 19 0.4 Bordeaux regenbui 25 0.1 Brussel onbew 22 0 Frankfort regen 18 0.1 Genève licht bew 24 0 Helsinki licht bew 20 4 Innsbruck zwaar bew 26 0 Kopenhagen licht bew 19 0 Locarno onbew 0 Londen zwaar bew 21 0 Luxemburg zwaar bew 17 0 Madrid regenbui 24 0.3 Malaga half bew 29 0 Mallorca onbew 30 0 Mtinchen geheel bew 20 0.1 Oslo half bew 19 0 Parijs licht bew 23 0 Rome half bew 29 0 Split onbew 33 8 Stockholm licht bew 21 0 Wenen licht béw 32 0 Zürich zwaar bew 20 0 Las Palmas half bew 21 0 New York half bew Tel Aviv onbew 29 0 Tunis onbew 35 0 'Nee, een dweil hebben we nog niet nodig.. Onderstaande personen wordt verzocht zo spoedig mogelijk contact op te nemen met de ANUB-uJarmeeutrule in Den Haag. 070-284426. NEDERLAND Mr. and mrs Eric Skip- sey from Whitley Bay. Northumberland. England, with-blue Austin Maxi, GJR- 579L; mr McPheil, Wlesbade, blue Plat 128 Coupé, KE 1500; R. Wcenlnk, boot 'Vrouwe Jlnka Johanna'; B. Weenink, Enschede, ms 'Corsair'; fam. H. J. Schreurs. Vlissingen; mevr. J. Marquart, Sankt Toenis. Duitsland, zeilboot 'Marie Louise'. NOORWEGEN fam.' M. Vlerwijzer. Zeist, beige Volvo. ENGELAND-SCHOTLAND fam. J. P. Poppes. Hilversum, groen-metalllc Slmca 1301 stationcar. 29-AZ-23. IERLAND Iskjen ter Haar, Amster dam, liftend. BELGIt-LUXEMBURG fam. M. J. Rom- bouts, Budel, blauwe Lada 1500S. 74-DK- 33: fam. Kampkes-Schoondermark. Heer len. witte VW bus 71-63-GR. LUXEMBURG fam. Bos-Woljburg, Oostsouburg, groene NSU 1000, 49-93-SK. LoXEMBURG-I RANKRIJK fam. A. G. Vos. Huissen, lichtblauwe Renault 4. FRANKRIJK G. Jacobs, Raalte, VW Jiampeerbus; fam. A. Meddens-Bijl. Ber gen aan Zee, metaalgrljze Alfa Rome- o2000. 01-AH-52; L. Bleeker. Amsterdam, donkerblauwe BMW 2800. 43-AE-44; fam. P. v.d. Linde, Chaam,'blauwe Plat 124, 63- AM-42. FRANKRIJK-ZWITSERLAND V. V. G. Sljmonsma, Schiedam, grijze Renault 12TL, 59-18-SV. FRANKRIJK-SPANJE Jan Hekelaar, Amsterdam, witte Ford Taunus. XA-74- 52. SPANJE T. Koret, Alkmaar. DUITSLAND Adriaan Nas. Treebeek, per trein. ZWITSERLAND fam. E. Habere, Hen gelo. beige Lada, 49-12-UX; J. Sampers. Herkenbosch, beige BMW 2000, 90-07-HV. ITALlë H. Zijlstra, Amsterdam, bor- deaurode Lancia; mevr. C. Peters-Heeren. Arnhem, metaalbruine Opel Kadett plus caravan, 82-66-VR; W. W. Clermonts. Eindhoven, donkerblauwe Peugeot. ZUID-FRANKRIJK-ITALIii J. Dekker. Soest, goudkleurige Mercedes. JOEGOSLAVIë fam. J. Voortman. Rljs- sen, groene Opel Rekord Coupé. 68-69- RM: Marian van Leeuwen, Amsterdam, geelgroene Dyane6, 03-65-SP. Frlngs. Rotterdam, blauwe Mercedes 280 SE. 43-27-RS: fam. W. C. Lamets- Fuhrman, Den Haag, groene VW kam- peerbus. POLEN fam. S. Gllnka-Gonnlssen. Roermond, Audi.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7