Ford: wees mild voor deserteurs Argentijnse guerrilla's leden bloedige nederlaag President Sadat dit jaar naar VS Cyprus Zuivering in Griekse legerleiding MEDEDELING aan de adverteerders in de rubriek Het Onderwijs vraagt donderdagmorgen Ie post Jacht op ontsnapte IRA-leden Mandelsjtam in Sowjet-encyclopedie Viet Cong neemt weer stad in Premier Japa* op begrafenis mevrouw Par' Grootste confrontatie sinds Guevara e 1 TROUW/KWARTET DINSDAG 20 AUGUSTUS 1974 BUITENLAND TPNOUS1 Watergate-proces niet uitgesteld CHICAGO, WASHINGTON (UPI, Reuter) President Gerald Ford heeft gepleit voor een milde houding tegenover de duizenden jonge Amerikanen, die als dienstweigeraar of deserteur naar het buitenland zijn gevlucht. De president vertelde, dat hij twee van zijn ministers opdracht heeft gegeven na te gaan hoe deze verza- kers van de militaire dienstplicht terug gebracht kunnen worden in de Amerikaanse samenleving. De ministers. Schlesinger van defensie en Saxbe van justitie, moeten voor 1 september rapport hebben uitge bracht. Geschat wordt, dat er ongeveer 50.000 Amerikaanse dienstweige- geraars en deserteurs een 'tweede land verblijven. Het grootste deel keerde de VS de rug toe tijdens de Amerikaanse oorlog in Vietnam. Bij terugkeer in de VS staat hen straf vervolging te wachten, die kan uit lopen op een langdurige gevange nisstraf. Sinds het einde van de Amerikaanse deelname aan de strijd in Vietnam wordt er in de VS gesproken over algehele amnestie voor de dienstweigeraars en deser teurs uit die periode. President Nixon heeft zich'steeds sterk verzet tegen dat idee. Zijn opvolger Ford zei, dat hij denkt aan aangepaste'straffen voor deze groep. Hij sprak over een straf die overeenkomt met de ernst van het misdrijf. Dat zou er op kunnen wijzen, dat hij denkt aan vervulling van de dienstplicht in civiele orga nisaties. Vervolg van pagina 1 zijn gepleegd. Het is nodig duidelijk te stellen, zo zei Gunes, dat zij die veertig kogels joëgen in het li chaam van een 3-jarig kind en zij die vandaag de Amerikaanse am bassade in Nicosia in brand staken en de ambassadeur doodschoten, de vijanden van de hele wereld zijn. Vredesoverleg President Ford van de VS beklem toonde de noodzaak tot hervatting van het vredesoverleg tussen Grie kenland en Turkije. Gerald ter- Horst, de woordvoerder van het Witte Huis. zei dat Ford tegen Kis singer heeft gezegd dat hij moet aandringen op onmiddellijke her vatting van het vredesoverleg. Het Amerikaanse ministerie van defen sie maakte bekend dat de twee vliegdekschepen van de Amerikaan se zesde vloot zich nu in verband met de toestand op Cyprus in het oostelijke deel van de Middellandse Zee bevinden. Zij zullen daar voor lopig blijven om behulpzaam te zijn bij de eventuele evacuatie van de bijna 600 Amerikanen die nog steeds op Cyprus zijn. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Henry Kissinger heeft gisteravond verklaard dat Turkije hem de verzekering heeft gegeven dat deze opmars zal wor den gestaakt en dat Ankara zich zal houden aan het bestand. Ook zou de Turkse premier Ecevit hebben gezegd dat Turkije eventueel bereid zou zijn zich uit de nu ingenomen stellingen terug te trekken. Maar ondanks het bestand op Cyprus, dat vandaag zijn vierde dag ingaat, rukten Turkse troepen gisteren ver der op op het eiland. Volgens oog getuigen bewogen zeker zes tanks geflankeerd door infanterietroepen zich op niet meer dan vijf kilome ter van de strategische weg Nlcosia- Limasol. Als de Turken erin sla gen deze weg in handen te krijgen kunnen zij de Cypriotische hoofd stad volledig isoleren. President Glafkos Klerides van Cyprus heeft gezegd dat dat naar zijn idee inder daad de bedoeling is van de Tur ken. Gevlucht Na de verklaring van Klerides zijn Griekse Cyprioten in massale pa niek met honderden gevlucht uit Nicosia. De vluchtelingen zijn op weg gegaan naar Limasol. in ieder geval nu nog de enige verbinding van Nicosia met de zee. Volgens een Britse militaire woordvoerder in Episkopi heeft inmiddels één op de tien Cyprioten een toevlucht ge zocht op de Britse bases op Cyprus. De president zei. dat de dienstwei geraars en deserteurs een t'weede kans' moeten hebben om hun bij drage te leveren aan het werk voor de vrede. 'Daarom werp ik 't gewicht van het presidentschap in de weeg schaal van de justitie aan de kant van de mildheid,* aldus Gerald Ford. Hij sprak in Chicago op een bijeen komst van de 'Veteranen van Oor logen in het Buitenland'. Deze con servatieve club was altijd tegen amnestie voor de 'Vietnam-deser- teurs.' Fords pleidooi voor mildheid werd in doodse stilte ontvangen door zijn gehoor in Chicago, dat hem eerder enkele ovaties had be zorgd. Het applaus klaterde hoog op toen Ford aankondigde, dat hij al les zal doen om de Amerikaanse strijdkrachten op hoog peil te hou den. Het was de eerste keer, dat Ford als president buiten Washington'in het publiek optrad. Hij werd in Chicago door ongeveer 5000 Ameri kanen van Griekse afkomst ontvan gen, die leuzen riepen als: 'Bevrijdt Cyprus' en 'Kissinger, Hitlers broer'. Er wonen in Chicago 380.000 Ameri kanen van Griekse afkomst. Watergate Districtsrechter John Sirica wil niet, dat de processen tegen zes oud-medewerkers van oud-presi dent Nixon tot volgend jaar worden uitgesteld. Hij wimpelde gisteren bezwaren van de verdedigers van het zestal af en gaf opdracht oqi begin september met de rechtzaken te beginnen. De zes verdachten moeten zich verantwoorden voor hun aandeel in de pogingen het Watergate-schandaal te verdoeze len. Onder hen bevinden zich Bob Haldeman, John Ehrlichman en John Mitchell, de vroegere minister van justitie. Hun advocaten zeiden, dat door de enorme publiciteit, die de Watergate-zaak heeft gehad, er geen goed proces mogelijk was op dit tijdstip. Zo kort na de val van president Nixon was het onmogelijk om een objectieve jury te vinden. Rechter Sirica vondt deze tijd juist erg geschikt voor het proces over de Watergate-zaak. Hij zei, dat de publiciteit sinds het vertrek van Nixon uit Washington al aardig ge luwd was. De afgetreden president is zelf als getuige opgeroepen voor één van zijn vroegere topmedewerkers. De advocaat van Ehrlichman is in beroep gegaan tegen het besluit van Sirica. ATHENE De Griekse regering heeft maandag de opperbevelhebber van de strijdkrachten ontslagen en een gepensionneerde generaal in zijn plaats benoemd. Dit is van of ficiële zijde in Athene vernomen. Generaal Grigorios Bonanos die tot dusver opperbevelhebber was, is met pensioen gestuurd, evenals negen 'andere generaals. Zijn opvolger is de 62-jarige generaal Dionysios Ar- boezis, die op 21 april 1967. na de militaire staatsgreep naar huis was gestuurd. Generaal Ioannis Davos, de com mandant van het belangrijke derde legerkorps in Noord-Griekenland, is aangewezen als stafchef van het le ger. Deze opperofficier die een be langrijke rol heeft gespeeld bij het aan de macht komen van de burger regering onder premier Karamanlis, volgt luitenant-generaal Andreas Galatsanos op. Bonanos en Galatsa- nos zaten achter de staatsgreep van 25 november 1973 die president Pa- padopoelos verving door het huidige staatshoofd, generaal Phaedon Ghi- zikis. Zij worden ook verantwoorde lijk geacht voor de coup op Cyprus waarbij aartsbisschop Makarios werd afgezet. In verband met de grote hoeveelheid zet-advertenties voor onze zaterdagbladen, dienen advertenties voor deze rubriek Het Onderwijs vraagt uiterlijk in het bezit van de advertentieorderafdeling van de Chr. Pers, postbus 859 te Amsterdam te zijn. U gelieve uw opgave derhalve tijdig in te zenden. HN k r. «STtga- />d Amerikaanse marine naar Israël? WASHINGTON, TEL AVIV (UPI, Reuter) President Anwar Sadat van Egypte zal nog dit jaar een bezoek brengen aan de Verenigde Staten. Dit is bekendgemaakt in een gezamenlijke Egyptisch-Amerikaanse verklaring, die in Washington is uitge geven. In Ierland wordt een grootscheepse jacht gehouden op de negen tien gevangenen, die zondag uit de zwaar bewaakte gevangenis Port Laoise ontsnapten. Alle negentien zijn lid van de IRA, het verboden Ierse Republikeinse leger. Zij ontkwamen met behulp van explosieven, die de gevangenis waren binnengesmokkeld. Tien tallen politiemensen zijn van verlof teruggeroepen om deel te ne men aan de grote speuractie. Op de foto: politiemensen onder zoeken de omgeving van de gevangenis, waar de IRA-leden uit braken. MOSKOU (DPA) De Russische dichter Ossip Mandelsjtam, die tien tallen jaren in de Sowj et-Unie is ge negeerd, heeft nu een plaats gekre gen in de grote Sowjet-encyclopedie. In het 15de deel van het naslagwerk worden 48 regels tekst en een foto aan hem gewijd. De joodse dichter die in 1891 te Warschau werd ge boren en in Sint Petersburg het tegenwoordige Leningrad opgroei de, viel onder Stalin in ongenade. Hij stierf op 27 december 1938 in een kamp bij Wladiwostok. In de en cyclopedie wordt wel zijn sterfda tum genoemd, maar niet de plaats waar en de omstandigheden waar onder Mandelsjtam het leven liet. Dagloners vermoord MEXICO CITY (AFP) In de Mexicaanse staat Oaxaca zijn acht dagloners om het leven gebracht door een groep wraakzuchtige col lega's. De arbeiders zijn in een hinderlaag gelopen. Het juiste mo tief voor de slachting is niet bekend, maar de politie denkt dat het om een wraakoefening gaat. Helikopter verongelukt KOEALA LOEMPOER (Reuter) Een helikopter met vijftien inzit tenden is in de Zuidchinese Zee. dichtbij Maleisië, gestort. Gevreesd wordt dat geen van de inzittenden het ongeval heeft overleefd. De verklaring was ondertekend door de Amerikaanse en de Egypti sche minister van buitenlandse za ken, Henry Kissinger en Ismail Fahmy, die gisteren een serie be sprekingen hebben afgerond. In hun slotcommuniqué staat, dat Egypte en de VS hun politiek van toenadering willen voortzetten. De besprekingen van Kissinger en Fahmy vormden een voorbereiding op de vredesconferentie voor het Midden-Oosten, die binnen niet al te lange tijd in Genève moet wor den heropend. In de verklaring staat dat beide landen hopen op een spoedige hervatting van het overleg in Genève. Een vredesrege ling voor het Midden-Oosten moet rekening houden met de wettige belangen van alle volkeren in dat gebied, inclusief de Palestijnen, al dus de verklaring. In een toelichting verzekerde mi nister Fahmy, dat Egypte zijn best zal doen om de Amerikaans-Egypti sche vriendschap te versterken. Herzog De vroegere chef van de Israëlische inlichtingendienst, Haim Herzog, vindt dat Israël moet proberen de thuishaven voor de zesde Ameri kaanse vloot te worden. De zesde vloot opereert nu vanuit Grieken land en er bestaat een kans, dat de Grieken de^Amerikaanse marine de deur zullen wijzen. Volgens Herzog is het onwaarschijnlijk, dat de VS Israël zelf zullen vragen om vloot- faciliteiten. Daarom moet Israël het initiatief nemen. De Amerikaanse zesde vloot in een Israëlische haven zou een tegenwicht kunnen bieden tegen de grote hoeveelheden Russi sche wapens in de Arabische buur landen, aldus Herzog. Generaal. Herzog kreeg vorig jaar oktober tijdens de Arabisch-Israëli- sche oorlog grote bekendheid als militair commentator. SAIGON (Reuter) De Viet Cong heeft zich meestergemaakt van zijn tweede districthoofdstad in Zuid- Vietnam in zijn maandlange veld- toch in de noord-centrale provin cies van het land, zo heeft het op perbevel in Saigon maandag be kendgemaakt. Het opperbevel bevestigde dat de Viet Cong zaterdag in het bezit is gekomen van de stad Minh Long bij de kust van centraal Zuid-Vietnam, op de dag waarop het radiografisch contact met de stad verbroken werd. Wat er is geworden van het garni zoen van 300 tot 400 'rangers', mili tie en burgerlijke verdediging, is niet bekend. Minh Long, een stad die is omgeven door heuvels en die ligt op 500 kilo meter ten noordoosten van Saigon, werd vrijdagnacht aangevallen en viel zaterdagnamiddag. De bevol king bestaat uit ruim 8.000 zielen. Minh Long ligt 130 kilometer ten zuidoosten van de stad Thuong Due die eerder in augustus in Viet Cong- handen viel. Premier Tanaka van Japan s fotografeerd terwijl hij pifdi dent Park van Zuid-Korea doleert. BUENOS AIRES (UPI) Het Revolutionaire Volksleger, ERP, een marxistische guerrillagroe pering in Argentinië, heeft vo rige week een bloedige neder laag geleden toen het tot een krachtmeting kwam met de strijdkrachten. Ondanks zijn aanspraak krachtme tingen met politie en leger aan te kunnen verloor het volksleger een gehele kolonne, die vorige week zondag nog geprobeerd had een ba sis van het 17-de luchtlandingsle- ger bij verrassing te verschalken. In een serie verbitterde gevechten in de droge rotsachtige heuvels van de provincie Catamaca werd de ko lonne van veertig man uitgescha keld: 19 doden, 20 gevangenen, de rest gevlucht. Hun achtervolgers verloren twee doden en volgens een onofficieel verslag zelfs zes: een guerrilla die zich dood hield zou ineens vier man van een politiepatrouille heb ben neergemaaid voordat hij zelf dodelijk werd getroffen. De achter volging speelde zich de afgelopen week af en de eindafrekening met de voortvluchtige guerrilla's gebeur de op een helling achter het kleine dorpskerkje van Piedra Blanca, waar mortiergranaten de vluchtende ko lonne uiteenreten. Gedurende drie dagen van de vori ge week leek het erop alsof de droom van Ernesto 'Che' Guevara (nachtmerrie voor anderen) van een 'nieuw Vietnam' in Latijns Amerika werkelijkheid was gewor den. Er waren opzichtige overeen komsten met het conflict in Azië, vooral toen de achtervolging in volle gang was en het leger kolon- nes uitzond op 'zoek en vernietig'- acties in het oerwoud van de aan grenzende provincie Tucuman, waarheen andere groepen guerril la's waren uitgeweken. Men zag mi litairen in uniformen van Ameri kaanse- snit voortschuivelen over smalle junglepaden, voortdurend bedacht op hinderlagen en landings plaatsen voor helikopters uithak kend. De gedode guerrilla's werden in he likopters gegooid en later in het politiehoofdkwartier van de provin cie Catamarca op een rij gelegd. Slechts zeven konden worden ge ïdentificeerd. Het waren allen jon gemannen van twintig tot vijfen twintig jaar. - meer naar het zuiden, in de provin cie Cordoba, had meer succes. Een commando-eenheid kwam weg met bijna 200 automatische wapens en een legermajoor als gijzelaar, met achterlating van slechts drie doden tegenover twee doden aan de zijde der veiligheidstroepen. Het aantal combattanten dat het Volksleger voor de twee gelijktijdi ge operaties op de been had ge bracht was indrukwekkend, waar schijnlijk in totaal wel tweehon derd man en een handjevol vrou wen. Tweede front Na vier jaar van sluipaanvallen, moorden en kidnappings in stede- •lijk gebied, .is nu de guerrilla op het platteland een feit geworden, overeenkomstig de plannen van de leider van het Volksleger, Roberto Santucho. Het debacle in Catamar ca neemt niet weg dat hier twee duizend man politie en leger dagen lang in de weer waren en dat er duidelijk een 'tweede front' geo pend is dat nog meer van deze gevechten op grote schaal zal ople veren. Maar de voortekenen zijn ongun stig voor de guerrilla's. Recente ge beurtenissen in andere Zuid-Ameri kaanse landen toonden aan wat er met guerrillaorganisaties gebeurt als de militaire macht er werkelijk geconcentreerde aandacht aan gaat schenken. Alle marxistische strijdgroepen zijn geïnspireerd door het succes dat Fidel Castro met zijn campagne in de Sierra Maestra had en noemen deze overwinning een bewijs dat ongeregelde troepen, mits zij een goede taktiek toepassen de legers van onderdrukkende regimes kun nen verslaan. Mislukkingen Leiders van het Revolutionaire Volksleger tijdens een geheime persconferentie in de periode van de 'stadsguerrilla'. Het leger erbij Dit 'mini-Vietnam' was de bloedig ste confrontatie in Latijns Amerika sinds Che Guevara zelf aan een noodlottige guerrilla-onderneming in Bolivia bezweek in 1967. Dit treffen zal stellig naar beide zijden leerrijk zijn geweest. Het meeste geweervuur in Cata marca werd afgegeven door speciale anti-guerrilla-eenheden van de fe derale politie, maar deze kregen de steun van honderden infanteristen. Het leger nam zelfs het initiatief voor een neven-operatie in de pro vincie Tucüman. Het was voor het eerst dat hét leger weer aanvallend optrad tegen guerrilla's sinds Peron in mei vorig jaar de macht -van de militairen overnam. Peron .heeft tot het eind van zijn leven volgehouden dat guerrilla's en hun gewapend geweld uitslui tend een aangelegenheid voor de politie waren. Maar zijn weduwe en opvolgster als president. Maria Es- tela Peron, schijnt er anders over te denken en het leger aarzelde geen ogenblik toen het erbij werd geroepen. Fouten Het Revolutionaire Volksleger (E.R.P.) was overmoedig genoeg toen het de basis van het zeven tiende luchtlandingsleger probeerde te verrassen, een onderdeel dat nu juist gespecialiseerd is in antiguer- rilla-taktieken. Zijn eerste pogin gen om op de basis te infiltreren mislukte zelfs omdat sommige gu errilla's het wachtwoord niet eens bleken te weten. De terugtocht was helemaal licht zinnig uitgestippeld anders had het nooit hoeven gebeuren dat de ko lonne gesnapt werd terwijl zij op zichtig een heuvel beklom, de rug toekerend naar eventuele belagers. De kolonne had bovendien een on vergeeflijk spoor achtergelaten; een bakker in een nabij dorp had aan twee jongemannen een enorme hoeveelheid brood verkocht. Maar een andere aanval van het zelfde 'Revolutionair Volksleger' op een wapenfabriek van het leger Maar een feit is dat geen van deze groepen succes heeft gehad sinds Castro's mannen op Nieuwjaars dag 1960 in triomf Havana binnen trokken. Che zelf, de belangrijkste theoreticus van de revolutionaire guerrilla, ging roemloos onder in Bolivia nadat in Amerika getrainde opsporings-eenheden zijn kleine bende traceerden en vernietigden. De roemruchte Tupamaros in Uru guay waren nergens meer toen ge combineerde acties van de strijd krachten hen in 1972 in het open veld dreven. Het Chileense leger smoorde in de kiem een guerrilla beweging, die zich probeerde te vormen nadat generaals de rege ring van Salvador Allende met ge weld hadden verwijderd. In Brazilië werd al geruime tijd geleden zoda nig met guerrilla-activiteiten afge rekend dat er sindsdien niet meer van is vernomen. In het geval van Argentinië oorde len waarnemers dat, hoe groot de afkeer van de strijdkrachten en van de politiemethoden onder het volk vaak ook is, er nog steeds één belangrijke voorwaarde voor het succes van een guerrillastrijd niet vervuld is, namelijk de steun van het volk. Althans nóg niet. >ol SEOEL (UPI, Reuter) In aanktt zigheid van enkele hoge bui landse gasten is in Seoel mevrt. Park Tsjoeng-Hie, de vermoi™ echtgenote van de Koreaanse pive dent, begraven. Zij werd dondeiL^ dodelijk getroffen door een kef. die voor haar man bèstemd 1 President Park bleef tijdens de, grafenis op het presentiële paleis De dader de 22-jarige Koreaan, in Japan woonde, heeft bekend, de moordaanslag op Park was gi ganiseerd door pro-communisti! rei koreanen, die in Japan wonen. Communistische Noord-Korea h in krachtige bewoordingen <rK kend, dat het iets met de aan in te maken heeft. Het officiële Noi koreaanse persbureau noemde aanslag een 'natuurlijk gevolg' de onderdrukking, waar het Z koreaanse bewind zich van bedi De begrafenis van mevrouw I werd bijgewoond door premier naka van Japan. Langs de route het presidentiëel paleis naar de ,ec graafplaats stonden naar schatj meer dan een miljoen mensen Franse echtscheiding- ni PARIJS (DPA) De Franse mich, ter van justitie, Jean LecanL heeft in een vraaggesprek me deeld, dat hij over enkele weken het kabinet voorstellen zal into nen voor een ingrijpende wijzlf van de echtscheidingswetgevingpci Het is de bedoeling dat voorte man en vrouw ook met wederz', goedvinden uit elkaar kun' gaan. Krachtens de bestaande v ving die uit 1388 dateert, is t. scheiding alleen mogelijk als! schuld van een der echtgenJ bewezen wordt geacht. VN helpen Cuba BOEKAREST (UPI) Cuba het eerste communistsiche dat met de Verenigde Naties overeenkomst voor bevolkings gezondheidsprogramma zal afs ten. Dit is gisteren in Boekarest het wereldbevolkingsconi bekend gemaakt door functio rissen van de VN. Cuba zal oi veer 3,8 miljoen dollar uit de fo sen van de Verenigde Naties vangen. Daarmee zullen onder nL j verbetering van de voorlicht over gezondheidszorg en geboo beperking en verspreiding van ti-conceptiemiddelen betaald den. Cuba's bevolking groeit gemiddeld 1,9 procent per Daarmee is Cuba het land met ongeveer de kleinste bevolkit Se groei in Latijns-Amerika. Spoorramp Belgie CHARLEROI (AFP) Het aaien doden ten gevolge van de spoonv aj ramp, die vorige week in Be plaats greep, is gestegen tot zest Maandagochtend werden de lij van een jonge vrouw en t ntv mannen uit het kanaal Brus !ncj Charlerloi opgehaald, dichtbij plaats waar de trein ontspoorde.! wordt nu nog één persoon vermfeD De scheepvaart in het kannaa nog steeds gestremd. .De juiste t j dracht van .het ongeval is steeds njet vastgesteld. Minister moet weg ee LONDEN (Reuter) Een woo' voerder van de Britse Libel dra partij heeft gevraagd om het aflfodi den van minister van indus Tony Wedgwood Benn of van minister van handel Peter Shr Eén van deze twee zou de vera ie woordelijklieid op zich moe en. nemen voor de catatrofe met grote toeristenbedrijf Court L Dit grote reisbureau ging voiF[ week failliet, waardoor meer ®a 150.000 Britten hun vakantiepür in nen in duigen zagen vallen. uj1( Britse regering was al geruime op de hoogte van de moeilijkhei bij Court Line. Zeven weken gelede kondigde minister Benn aan, dat ad een plan bestond om het schee bouwbedrijf van Court Line ovei nemen. Daarmee zou het reisbur van het concern in staat wori gesteld zijn verplichtingen na komen. Bommenwerper gezoclK ho( d de LOS ANGELES (Reuter) In Angeles maakt de politie een grolsen scheepse jacht op de man, die z icu- verantwoordelijk te zijn voor bomaanslag op het vliegveld. Da bij kwamen in het begin d maand vier mensen om het leve Vorige week kon een zware b da tijdig worden onschadelijk gemaj,|an bij een busstation. Hier zou zelfde man achter zitten. Hij liL gedreigd dat er nog een hele s^ee aanslagen zal volgen. de al evc K

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6