Honderd Surinamers bezetten Stadhuis ij kor ga an Katendrecht taakt strijd tegen sex Commissaris bepleit invoering levenslang aptoe delft Weer naar school tódent bij installatie irgemeester Vonhoff 21 rezwicht voor terreur exploitanten' 'Defensienota kwam autoritair tot stand' 'Lichte straf bedreiging samenleving' Veel groen in Loethe-gebied Politie ontruimt gebouw zonder incidenten Vislossers willen weer aan de slag igy Mori W J 5 Kd aalf,; rheid 'TERDAM Het wijkorgaan Katendrecht heeft -besloten zichzelf op te heffen, Na drie jaar d tegen prostitutie en sex-exploitanten, die landelijk de aandacht trok heeft het wijkorgaan - ^gisteren schriftelijk aan b en w van Rotterdam doen weten. Het bestuur van het wijkorgaan lo°pot met twaalf tegen vier stemmen tot opheffing, omdat het weigert langer samen te werken het gemeentebestuur van Rotterdam. ^3 zitter H. van Eijk en secreta- n mevrouw L. van Lempke van vijkorgaan stelden met nadruk s gezwicht voor de terreur van ;®sci sexexploitanten (wijkgebouw jaar in vlammen en 16 april dit jaar brandstichting m het van Mevr. Lembke). 'Wij kun- echter niet langer aanvaarden, burgemeester Thomassen, on- s zijn belofte van 28 septem- p1971 de prostitutie in Katen- 3 it te zullen indammen, toelaat 'er na april van dit jaar weer irdelen bij zijn gekomen en dat ;antal sexbioscopen is uitgebreid o'n twintig. Wij hebben in opdracht van de bewoners van de wijk alle wegen bewandeld die we konden gaan, tot de vaste kamercommissie van justi tie toe. Wij hebben aanslagen en intimidatie doorstaan, maar we weigeren nog langer als buffer te fungeren tussen bevolking* en ge meentebestuur', aldus het wijkor gaan. In de brief' van b. en w. wordt" er ook op gewezen, dat er op de dag weer regelmatig wordt ge tippeld en dat er ook raamprostitu- tie is gekomen. 'We verwachten niets meer en dit besluit is definitief', aldus mevrouw Lembke, die de panden waarin zich na 1 april nieuwe bordelen hebben gevestigd, met naam en toenaam noemde. Burgemeester Thomassen zei in de raadsvergadering van 18 april van dit jaar dat er geen sprake was van uitbreiding van het aantal prostitutiepanden maar slechts van 'het aantal bedden'. Klap op de vuurpijl noemde me vrouw Lembke het dat achter enke le panden in de Atjehstraat een soort Reperbaan verrijst. Op de 1245 woningen totaal telt Katendrecht nu 154 woónpanden met bordelen. Ten gevolge vande uitbreiding van de prostitutie ver laten honderden gezinnen met kin deren de wijk. Telde Katendrecht in 1971 nog 4333 inwoners, dit was 1 januari van dit jaar 2687, een aantal dat nu ook al is teruggelo pen. Hierbij moet volgens de wijk raad in aanmerking worden geno men dat er inplaats van de gezin nen wel nieuwe bewoners, komen maar dat dit alleenstaanden zijn. Overlast Als voorbeeld van de tientallen verschillende maniereil waarop de bewoners overlast ondervinden, vertelde gisteren een inwoonster van Katendrecht: 'Mijn dochter moest zondagavond om elf uur in een cel opbellen wegens een sterf geval en werd toen op straat door twee mannen lastiggevallen. Zij meldde dit aan een patrouillewagen van de politie, maar kreeg als ant woord: 'je zult het er wel naar gemaakt hebben'. Wijkorgaan voorzitter Van Eijk zei, dat bewoners van panden waarin een sexbioskoop zich heeft geves tigd, nu een driemaal zo hoge pre mie aan de brandverzekering moe ten betalen, anders verzekert de maatschappij niet meer. Ten gevolge van de opheffing van het wijkorgaan zal per 1 oktober ook het wijkgebouw moeten worden gesloten en zullen tal van aktivitei- ten die plaatsvonden in dit gebouw, worden gestaakt. Voorzitter Van Eijk noemde het hoogst onwaar schijnlijk, gezien de stemming on der de bewoners, dat anderen be reid zullen zijn een nieuw bestuur te vormen. Overigens achtte de heer Van Eijk verzet van individue le bewoners tegen de prostitutie niet uitgesloten. Hij dacht daarbij bijvoorbeeld aan een proces tegen de staat. Ook de kinderen van prinses Beatrix en prins Claus gingen giste ren weer naar school. Alexander en Johan Friso gingen naar de Nieuwe Baarnse school en Constanten naar de Montessori kleuter school. Van links naar rechts prinses Beatrix, de prinsen Constan ten, Johan Friso en Willem Alexander, mejuffrouw Jacobs, de onderwijzeres van Johan Friso en mejuffrouw Volkers, de onder wijzeres van Willem Alexander. receptie kreeg burgemeester Vonhoff gisteren felicitaties van zijn voorganger mr. Tuyll van bskerken en oud-burgemeester De Ranitz. Op de foto staan verder mevrouw Tuyll van Seroos- jjen en (links) mevrouw Vonhoff. 'Ik speel alleen maar blinde mannetje met de oppas'. UTRECHT De totstandkoming van de defensienota is een zeer autoritaire aangelegenheid geweest. Door de vakorganisaties in het ge organiseerd overleg niet te raadple gen, heeft de minister gehandeld in strijd met het credo van de nota en zelfs met de wettelijke bepalingen hieromtrent. Dit zei de heer H. J. J. Hoogen- boom, voorzitter van de vereniging van militaire ambtenaren 'Sint Martinus', gisteren in Utrecht tij dens een extra vergadering van de afdelingsvoorzitters ter discussie van de defensienota. 'Hoewel de nota optimale kansen voor de democratische mogelijkhe den voor het personeel wil bieden, heeft de minister door zijn handel wijze de invloed op het beleid door de beroepsmilitairen beperkt. Met name de gelijkstelling van militai ren 'met het overige overheidsperso neel had nooit geïntroduceerd mo gen worden zonder het georgani seerd overleg géhoord te hebben', aldus de heer Hoogenboom. Hij was van mening, dat de defen sienota veel onduidelijkheid heeft weggenomen, maar er geen zeker heden voor in de plaats heeft ge steld. Van een verslaggever AMSTERDAM 'De lichte straffen die tegenwoordig worden op gelegd zijn even ongelukkig als de zware straffen uit vroeger ja ren. Men zal een gulden middenweg moeten bewandelen. Voor sommige mensen moet er echter ook een strenge straf als levens lang uit kunnen komen. Dat iemand tegenwoordig een aantal moorden kan plegen en er dan hooguit met tien jaar van afkomt is een belachelijke zaak. Dat kan niet, dat is een bedreiging voor onze samenleving.' Dit zegt Amsterdams hoofdcommis saris P. A. Jong, die op 1 november een week na zijn 60ste verjaar dag zijn funcie als manager van het grootste gemeentelijke po litiekorps in ons land neerlegt en met pensioen gaat. 'Strenge straffen als de doodstraf hebben niet geholpen de misdadig heid uit de wereld te helpen. Dit is al een aanwijzing, dat de mens dit gewoon in zich heeft. Maar nu zijn- we tot het andere uiterste verval len. De neiging om enorm licht te plaI^een onzer verslaggevers k Is p,alECHT Bij de installatie- tigheid van de heer H. J. Vonhoff tot burgemeester dl°rojtJtrecht hebben zich gister gebouw Tivoli incidenten voorgedaan. aCBnJ>iental jongeren, die het niet .02 ((zijn met de benoeming van. "VD'er tot burgemeester van it begonnen op het moment ico-burgemeester Harteveld de rger [Vonhoff de ambtsketen om- 'anaf de publieke tribune an- sobhoff leuzen te roepen. 'Von- Gonöonder op' klonk het in koor. jeoó ffrechtse politie, die bij de ie. 2lg van Tivoli degenen die de 23.i|iatie bijwoonden streng con- Irde, was door deze actie vol- nrtt verrast. Het duurde dan ook voordat er werd ingegrepen. 'jJ protesterenden slaagden ei nde in naar de tafel van het te lopen en daar een span- ontrollen met voor de nieu- irste burfeer weinig vleiende 'erige aanwezigen slaagden er :en minutenland applaus in, ischreeuw van de protesteren- overstemmen. Telkens als pplaus afnam en het ge- .uw van de protesterenden ""^iaar werd, begon men opnieuw g lie macht te klappen. Uitein- wist de politie de demon- len te verwijderen. 3 m L 'O 'Ik heb de indruk, dat een aantal lieden al bezig is naamreclame voor mij te maken. Ik mag er dan ech ter wel op wijzen, dat het hier een openbare vergadering van de ge meenteraad betreft, waarin het niet is toegestaan tekenen van bijval of afkeuring te geven' merkte de heer Vonhoff rustig op. Buiten was er bij aankomst van de familie Vonhoff ook geprotesteerd. Bij de ingang van Tivoli hing een groot spandoek met de kreet 'Wij willen geen VVD. Huizen, Vonhoff nee.' De politie greep niet in, daar het slechts een actie van enige tientallen jongelui betrof en men zich rustig De Wit en Van der Werf wethouders van Hazerswoude? HAZERSWOUDE Het ziet ernaar uit dat (KVP-) wethouder P. A. T. H. van der Werf (35) op dins dag 3 september in zijn functie zal worden herkozen. Nu de heer L. Verweij zich voor de komende zit tingsperiode in verband met zijn werkzaamheden niet meer als wet houder beschikbaar kan stellen, hebben de drie samenwerkende confessionele partijen (KVP, ARP en CHU) de raadsnestor J. D. de Wit (de 59-jarige ARP-man) als kandidaat voor de andere wethou derszetel naar voren geschoven. Vrijdagavond hebben de fracties van de aanstaande raad zich uitge sproken over een kandidaatstelling van de wethouders, die in de ko mende zittingsperiode met burge meester J. ten Heuvelhof deel van het college uitmaken. SGP-er L. J. Matze ontbrak op het gespreksap- pèl, maar hij had bij voorbaat al carte blanche gegeven betreffende de bezetting van de wethoudcrsze- tels, 'indien ze maar aan de confes sionelen zouden toevallen'. De fracties van PvdA en PPR stel-; len zich op het standpunt dat ten gevolge van de verschuiving in de zetelverdeling er ruimte zal moeten zijn voor één kandidaat uit niet- confessionele kring. Daar uit niet- confessionele kring echter geen kandidaat kon worden voorgedra gen met voldoende raadservaring kreeg het voorstel van PvdA en PPR geen steun. Kandidaat-wet houder De Wit woont- in de buurt schap Groenendijk. Van beroep is hij veehouder, Hij is ook voorzitter van de woningbouwvereniging Volksbelang en tweede voorzitter van de commissie Ruilverkaveling. 'Zittende' wethouder Van der Werf zit ook in het bestuur van Volksbe lang en is voorzitter van de Sport stichting. ZOETERWOUDE Dezer dagen is een begin gemaakt met de groen voorziening en herindeling van het Loethe-gebied dat tot voor enkele jaren het domein was van S.J.Z. Precies één jaar geleden besprak het gemeentebestuur het plan tij dens een hoorzitting met de burge rij. Later kreeg dit plan het fiat van de raad die 65.000 voteerde. De fa. Fronik is begonnen met het graven van een sloot achter de tuinen van de 24 nieuwe woningen, noodzakelijk voor de ontwatering van het gebied. Aan weerszijden van de sloot komt een groengordel. Bovendien zijn twee vijverpartijtjes in het plan opgenomen. De sloot aan de andere zijde Van het oude voetbalveld gaat gedeeltelijk dicht. Op de strook grond langs de pro vinciale weg, waar vroeger de toe schouwers stonden, komen bomen die dit deel het karakter van een bos moeten geven. Na verloop van tijd zullen wandelpaden worden aangelegd. Ook blijft er ruimte over voor het onderbrengen van dieren. De grond die vrijkomt bij het gra ven van de sloot wordt benut voor het maken van een flauwe helling langs de Korte Miening. Het middenterrein wordt in tweeën gedeeld waarbij het ene gedeelte een trapveld wordt met een brede toegangsdam voor een evt. circus en andere aktiviteiten. Op het an dere deel zullen speelwerktuigen worden geplaatst. Parallel aan de straat zal tegenover 'Ons Huis' een brede parkeerstrook komen. Aan de andere zijde o.m. achter Huize Veldzicht, komen parkeerhavens. In het bestek is ook opgenomen het maken van parkeerhavens achter het Watertje langs de Loethe-straat, nabij de z.g. 'zwaaikom' aan het eind hiervan. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Ongeveer honderd Surinamers, afkomstig uit gekraakte wonin gen in de Bijlmerflat Gliphoeve, hebben gistermorgen gedurende anderhalf uur het Amsterdamse stadhuis bezet, gehouden. Zij -wilden een gesprek hebben met burgemeester dr. I. Samkalden, die echter liet weten geen tijd te hebben. Om kwart voor twaalf zette de mobiele eenheid van de politie gewapend met helmen, schilden en wapenstokken de bezetters buiten de poort van het stadhuis. ADVERTENTIE van 23 t/cri31 aug. 1agelijks*om 9 uur s avonds, behalve zondag 25 aug. sarten bij alle vvv's De Surinamers en Antillia- nen, die het gèhele gezinnen om kwart over tien binnen gedrongen, hebben enkele maanden geleden woningen in Gliphoeve gekraakt. Ge posteerd op de trappen en in de gangen van het stad huis tot vlak voor de werk kamer van dr. Samkalden toe, wachtten zij tot de bur gemeester naar buiten zou komen en hen zou vertellen waar zij aan toe waren. AFSPRAKEN Op 8 augustus had de loco burgemeester voor de volks huisvesting, Han Lammers een gesprek gevoerd met de leiders van de kraakactie in Gliphoeve. Overeengekomen was dat er geen verdere ac ties zouden worden onder nomen en dat de gemeente voor huurovereenkomsten zou zorgen. Toen twee Suri naamse gezinnen vorige week in een andere flat in de Bijlmer toch weer een woning hadden gekraakt, werden zij prompt door de politie op straat gezet, om dat hun actie in strijd met de afspraken was. Volgens een woordvoerder van de stadhuisbezetters was men opnieuw in actie geko men, omdat in de bespre king met de woningsbouw verenigingen en de sociale dienst overeengekomen was dat de kraakgezinnen hun huurovereenkomst zouden krijgen: door de bezetting wilden de Surinamers vaart zetten achter de werk zaamheden van de gemeen te. VERONTWAARDIGD Voorts zou hulp verleend worden bij de inrichting van de woningen en zou voor de sociaal zwakkeren de huur worden betaald. De bezetters waren zeer veront waardigd dat B. en W. van Amsterdam nog steeds hun fiat hebben onthouden: vol gens hen zou aan de sociale dienst en de woningbouw verenigingen opdracht gege ven zijn de hele zaak te blokkeren. De actievoerders droegen verschillende pamfletten mee met onder meer de leu zen 'Geen mensenpakhuizen (pensions), maar woningen'. 'Samkalden, afspraak is afspraak' en 'Wij eisen een goed opvangbeleid voor Su rinamers en Antllllanen'. ONTRUIMING In een nadere verklaring voor de bezetting merkte de leider van de actie, J. Maat- dijk (voorzitter van de werkgroep Huisvesting Suri namers en Antillianen) on der luid gejuich op dat zijn groep het stadhuis niet zou verlaten, voordat de burge meester was verschenen. Toen loco-burgemeester Nolten namens dr. Samkal den liet weten dat er woensdagmorgen om 9 uur een delegatie van Surina mers voor een gesprek wer den uitgenodigd, riep Maat- dijk zijn landgenoten op te blijven. Daarop waarschuw de de chef van de mobiele eenheid van de politie tot drie keer dat er zou worden ingegrepen. Toen ook dit niet hielp verschenen ge wapende agenten die de Su rinamers sommeerden te vertrekken. De ontruiming geschiedde vrij rustig. Slechtseen enkele bezetter moest door de politie met stevige hand verwijderd wor den. Surinaamse vrouwen en kinderen zitten te wachten voor de deur van de burgemeesterskamer, maar de heer Samkalden laat zich niet zien. straffen en veel begrip te tonen te zeggen dan voeden we op is op zich een heel schone zaak. Maar in de praktijk komt er geen lor van terecht'. De scheidende hoofdcommissaris zegt het werk van de reclassering niet te willen kleineren, maar hij is over de resultaten niet erg optimi- tisch. 'Natuurlijk zijn die er wel, maar het vervelende voor de re classering is, dat er aan werkelijk slechte delinquenten geen eer te behalen is en toch moet zij het proberen'. Volgens hem zou het veel beter zijn als men al bij de opgroeiende jeugd wist wie kwets baar is en wie niet. De kwetsbare jongeren zouden dan begeleid moe ten worden voor ze strafbare feiten begaan. 'Maar ja, waar blijft onze vrijheid dan? Toch zou het wel het beste zijn. Nu laten we ze eerst tot misdrijf komen en zeggen dan, dat we ze moeten verbeteren. Dat is ook ondankbaar'. Van een onzer verslaggevers IJMUIDEN De 120 stakende vis lossers in IJmuiden, die gisteren door de stichting vislosregeling IJ muiden collectief zijn ontslagen, omdat ze sinds donderdag weigeren aan het werk te gaan, hebben gis teravond laten weten weer aan de slag te willen gaan. Dit als de reders de onderhandelingen met de vervoersfederatie willen hervatten. De vislossers hebben de onderhan delaars gevraagd om nog eens op nieuw met de werkgeversorganisa ties over de problemen te praten. De secretaris van de stichting, de heer J. Meilof. zei gisteravond dat men te allentijde bereid is het ge sprek voort te zetten, maar dat er op dit moment geen sprake van kan zijn dat de vislossers aan het werk kunnen gaan, omdat het ont slagbesluit niet zomaar ongedaan kan worden gemaakt. 'Ik kan dat in mijn eentje onmogelijk doen. Op dit moment kan ik niemand berei ken, maar het contact met de bon den zal zo snel mogelijk worden hervat', aldus de heer Meilof. De 120 vislossers legden gistermor gen de schriftelijke oproep tot werkhervatting, die de stichting vrijdag had verzonden, naast zich neer, waarna collectief ontslag volgde. De bonden konden, aldus secretaris Meilof, niet tornen aan de dringende redenen voor het ont slag, al probeerden zij nog wel uit stel te verkrijgen, maar daar voelde de stichting echter niet meer voor. Maandag hebben de bemanningen van de schepen, losploegen van re- derijpersoneel en losse arbeids krachten weer, net als vrijdag, dé vis in IJmuiden gelost. Het bleef echter behelpen, maar volgens de heer Meilof was er niettemin een enorme hoeveelheid vis in de vishal terechtgekomen! Er is op het ogenblik een topaan- voer van haring te verwerken. Alle schepen, trawlers en kotters, komen met die vissoort bij de afslag. Maandag waren er in IJmuiden vijf grote trawlers met haring, plus de nodige kotters. UW/KWARTET DINSDAG 20 AUGUSTUS 1974 BINNENLAND L5 j een onzer verslaggevers

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5