NSVII denkt weer over organisatie reizen op Britse abortuscentra Tien vingers Kinderen op Verkeerde' school niet toegelaten Even puzzelen Indien justitiële acties zouden voortgaan Conflict over schoolgrenzen Rheden Grootste deel van boeren staat wel achter organisaties Slippertjes R. Zwolsman reed tegen een boom Paul Brand Chirurg in India Radio en televisie programma's Starfighter neergestort, piloot gered Personalia TROUW/ KWARTET DINSDAG 20 AUGUSTUS 1974 BINNENLAND/RADIO EN TV T Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming (NVSH), overweegt weer reizen naar Engelse abortuscentra te gaan organiseren, indien de acties van de justitie tegen Nederlandse abortuscentra voortgaan. Het gaat daarbij met name om de justitiële actie tegen de abortuskliniek Bloemenhave in Heemstede, waar, als uitzondering voor Nederland, ook een zwangerschap van 12 tot 18 weken wordt onderbroken. De raadsman van de NVSH, mr. H. P. Utermark zei dit gisteren na afloop van een kort geding dat de NVSH tegen de staat had aange spannen. Voor de vice-president van de Haagse rechtbank, mr. B Pronk eiste de NVSH dat de staat zich van acties tegen de abortus- centra zou onthouden, zolang de nieuwe abortuswet er nog niet is. 'De overheid brengt de abortus weer in de criminele sfeer door op grond van verouderde strafbepalin gen in te grijpen. Wij vrezen, dat daardoor abortus, uitgevoerd op een manier die van de kant van de geneeskundige Inspecteur van de volksgezondheid geen bezwaar ont moet, onmogelijk zal worden', aldus de NVSH-raadsman. Hij wees erop, dat de meerderheid van de bevolking de noodzaak van abortus erkent en dat de staat ook organisaties subsidieert die geboor teregeling voorstaan en erkennen. 'Abortus is volgens de NVSH een noodzakelijk sluitstuk van de ge boorteregeling. Jaarlijks worden nu 20.000 abortussen toegepast, waar van 5.000 in ziekenhuizen en 15.000 in de veertien speciale abortuskli nieken', zei mr. Utermark. Volgens hem volgt de overheid al jaren de gedragslijn, dat abortus is toegelaten in deze klinieken. 'Daar door is het vertrouwen gewekt daf de overheid niet tegen medisch en sociaal verantwoorde aborteringen zal optreden, zolang deze materie niet in een nieuwe wet is geregeld. Kot geleden is het openbaar minis terie echter op last van de minister van Justitie opgetreden tegen de Saparatkliniek in Amsterdam, die nu gesloten is en tegen het bestuur van de van Bloemenhovekllniek in Heemstede, dat aangeraden is de kliniek ook te sluiten. Voorts heeft het openbaar ministerie in Maas tricht. naar aanleiding van klach ten. ook inlichtingen ingewonnen over een nieuwe abortuskliniek, die daar gevestigd zou worden. Deze acties betekenen, volgens de NVSH- raadsman, een plotselinge wijziging in het beleid die niet alleen deze klinieken, maar ook de NVSH zelf, schade doet, omdat zij haar leden minder hulp kan bieden. Ongewijzigd Namens de staat betoogde jhr. mr. J. A. M. van der Does dat het overheidsbeleid ten aanzien van de abortusklinieken helemaal niet is gewijzigd. 'De staat heeft zich altijd op het standpunt gesteld, dat de ingreep medisch verantwoord moet zijn. Dat betekent zorgvuldigheid en belangenafweging. Het betekent niet, dat abortus op verzoek zonder meer toelaatbaar of straffeloos zou zijn. Het is niet juist, dat abortus zonder meer is toegelaten in de abortusklinieken', aldus mr. Van der Does. Volgens hem mag abortus niet zonder meer als middel voor geboorteregeling gebruikt worden. 'Abortus is wel een complement van de anticonceptie, maar mag niet zomaar met anticonceptiemid delen gelijkgesteld worden', bena drukte hij. Over de situatie is de van Bloe- menhovekliniek. waar nog later dan tot nu toe in Nederland ge bruikelijk was, een zwangerschap wordt onderbroken zei mr. Van der Does: 'Het is hier een kwestie van Van een verslaggever ARNHEM Drie kinderen van de familie M. J. van der Kaay uit Dieren (gemeente Rheden) hebben vanaf het begin van het nieu we schoolseizoen nog geen les ontvangen, maar zijn wel naar school gestuurd. Zij worden niet in de klassen toegelaten, omdat het gemeentebestuur van Rheden meent dat de ouders hun kin deren naar de verkeerde lagere school hebben gestuurd. De gemeente Rheden hanteert zo genaamde schoolgrenzen, om een goede verdeling van de leerlingen over de scholen mogelijk te maken. Volgens die grenzen moet de fami lie Van der Kaay hun kinderen naar de Wilhelminaschool in Die ren sturen, maar de vader van de drie kinderen, 6, 7 en 8 jaar oud. heeft ze naar de Kon. Emmaschool in hetzelfde dorp gezonden. Zijn kinderen moeten daarvoor een spoorweg en een drukke weg over steken. De Wilhelminaschool ligt bijna tegenover het huls van de familie. Men vindt het onderwijs op de verafgelegen school beter en ook zou de sfeer op die school prettiger zijn. Mevrouw J. W. G. Haikes-Nijhuis, wethouder van onderwijs in Rhe den, heeft de aanvraag van de heer Van der Kaay om af te kunnen wijken van de schoolgrenzen aan de plaatselijke onderwijscommissie voorgelegd, die dinsdagavond een advies aan b. en w. zal geven. Dat college zal dan een beslissing moe ten nemen. Dat die beslissing pas op de eerst volgende vergadering van b. en w., volgende week dinsdag, genomen kan worden, wijt mevrouw Haikes aan de te late indiening van het verzoek. Pas enkele dagen voor het einde van de schoolvakantie is het verzoek binnengekomen. Zij acht de toelating van de kinderen op de Kon. Emmaschool overigens niet noodzakelijk, omdat het openbaar onderwijs in de gehele gemeente dezelfde opzet heeft en er geen medische indicatie aanwezig is om van de grenzen af te wijken. Tot nu toe werden de drie kinderen in de 'hoofdenkamer' van de school beziggehouden. De gemeente heeft het echtpaar Van der Kaay bericht dat dat niet meer zal gebeuren. Als de kinderen vandaag weer worden gestuurd, zullen zij weer worden thuisgebracht 'en ligt de verant woordelijkheid bij de ouders', aldus wethouder Haikes. grensoverschrijding, waardoor het risico van strafvervolging opge roepen wordt. De strafrechten moet uiteindelijk beoordelen onder welke omstandigheden abortus is toegela ten. De ethische en juridische nor men ter bescherming van het onge boren kind nemen in gewicht toe naarmate dit ouder is. Dat betekent niet, dat iedere abortus na drie maanden afkeuringswaardig is, maar ook niet dat iedere abortus binnen drie maanden wel toegela ten is. De indruk bestaat, vervolgde mr. Van der Does, dat abortus lou ter op verzoek en dus zonder be hoorlijke indicatiestelling wordt verricht. Een groot percentage van de patiënten komt uit het buiten land', zei hij. De landsadvocaat be twijfelde overigens, of de NVSH wel partij in dit kort geding kan zijn, omdat zij tenslotte over geen van de drie betrokken klinieken het be heer voert. De vice-president van de Haagse rechtbank, mr. B. Pronk zal over dit vraagstuk en de eis van. de NVSH op 29 augstus uitspraak doen. Tijdens het kort geding wei gerde hij nog een derde partij in de persoon van mr. M. Kortman, waarnemend voorzitter van de Stichting voor het ongeboren kind', te aanvaarden. De stichting verzet zich fel tegen het bestaan van de abortusklinieken en verzocht zich ais belanghebbende in het geding, achter de conclusie dat de eis van de NVSH moet worden afgewezen, te mogen scharen. Mr. Pronk vond het onjuist dat de stichting pas tijdens het kort geding met dit verzoek kwam. Van een verslaggever DEN HAAG Voorzitter Mertens van de katholieke boeren- en tuin- dersbond (KNBTB) heeft gisteren verklaard dat het overgrote deel van de Nederlandse boeren en tuinders vertrouwen blijft stellen in' hun organisatie en besturen. Hij zei dit in de vergadering van de be stuursraad van de KNBTB. 'In Utrecht waren niet de agrariërs van Nederland bijeen, maar wel rond 25.000 boeren en tuinders, le den en niet-leden van de drie cen trale landbouworganisaties. Er wa ren zelfs niet-agrariërs. Slechts een zeer kleine minderheid van hen is door een bepaalde strategische op stelling en door schreeuwen en joe len erin geslaagd de indruk naar buiten te wekken, dat het gehele stadion meedeed. De waarheid is dat de overgrote meerderheid van de aanwezigen daar niet aan mee deed', aldus de heer Mertens. Journalisten hebben volgens de voorzitter een rol gespeeld bij de indrukken, die zijn ontstaan. 'Het is vrijwel alle journalisten ontgaan, dat de overgrote meerderheid van de demonstranten niet aan het ge joel meedeed.' 'Het lijkt er sterk op, dat vele journalisten alleen maar geïnteresseerd zijn. wanneer er ge schreeuwd en gescholden wordt, of wanneer een groep tracht onenig heid en onderlinge ruzies in de organisaties te suggereren en op te blazen', aldus de heer Mertens. Het is volgens hem uit vele reacties uit het gehele land gebleken dat het overgrote deel van de Neder landse boeren en tuinders vertrou wen blijft stellen in organisaties en besturen. De AVRO is erg ingenomen met de aanwerving van Mies Bouwman. Maandag kreeg zij vrij mandaat om propaganda te maken voor haar nieuwe klus, waarvan op 12 oktober de eerste voorstelling zal worden gegeven. En Mies zou mevrouw Bouwman niet zijn geweest als ze die reklamekans niet zou hebben aangegrepen met alle overredingskracht waarmee zij schijnt te zijn geboren. Het raffinement en de vlotheid van haar presentatie lijken onnavolgbaar. Maar, ook Mies Bouwman kan uitglijden en dan is het beter haar niet na te volgen. Bij het uitvallen van het ondertitelingsapparaat zei ze: 'U moet even geduld hebben'. Als iemand met 'moeten' aankomt, heb ik altijd de neiging: 'Er mot niks. hoogstens kunt u mij vriendelijk vragen of ik geduld wil hebben, wil luisteren enz.'. Toen het apparaat weer werkte, maakte ze eigenlijk opnieuw een slippertje door op te merken: 'Nu kunt u weer lezen wat Jane zegt'. Mevrouw Bouwman zal het zo niet bedoeld hebben, maar het klonk als: 'Want Engels verstaan Jullie toch niet'. Dat Engels was ondertussen een zeer belangrijk element in de vierde aflevering van Jane Eyre. Een zeer poëtische dialoog en de uitbeelding van de karakters streden als het ware om de voorrang. Soms leek de taal de overhand te zullen krijgen, maar telkens weer wisten de hoofdrolvertolkers door boeiende innerlijke expressie meer te geven dan uitsluitend literair toneel. Onwillekeurig ging ik weer het rijtje langs, in mijn geheugen op zoek naar Nederlandse tonelisten die dit zo suggestief zouden kunnen klaren als Sorcha Cusack en Michael Jayston. Na verdrietige filmflitsen van burgers op Cyprus die van oorlogshandelingen het slachtoffer zijn geworden en de voorspelling van mr. Hilterman dat het eiland voor enige tientallen jaren een gewelddadige toekomst te wachten staat, besteedde AVRO's Televizier Magazine de meeste aandacht aan het seksuele verschijnsel dat men pedofilie noemt. Deskundigen schatten dat we in ons land tussen de 100.000 en 200.000 volwassenen hebben, die hun verlangens richten op kinderen. Hoewel herhaaldelijk werd gezegd dat pedofielen zelden tot moord komen, werd die relatie vanuit het publiek wel gelegd. 't Was voor het eerst dat ik tijdens de uitzending van de actualiteitenrubriek van de AVRO publiek in de studio zag .zoals dat bij de KRO gebruikelijk is. Ik neem haast aan, dat het Jaap van Meekren niet is meegevallen en dat ook tal van aanwezige ouders de discussie onbevredigend zullen hebben gevonden. Op verscheidene vragen kregen wc alleen maar wat vrijblijvende antwoorden te horen. Kernproblemen als 'moeten we de leeftijdsgrens voor het bedrijven van sex al of niet uit de wet schrappen?' werden te vluchtig aangeroerd. Uit alles bleek dat er omtrent pedofilie nog maar bar weinig uitputtend is onderzocht. Vreemd eigenlijk, als je bedenkt dat we van het lustleven der Grieken van vóór onze jaartelling veel meer schijnen af te weten. En nu ga ik tot slot mevrouw Bouwman toch een compliment maken. Bij een storing in de spannende aflevering van Alle Hens sprong zij onmiddellijk in. Vaker komt het voor, dat je denkt dat de omroepster of presentator op zo'n moment in de kantine zit en niets in de gaten heeft. TON HYDRA MAARSSEN De heer Reindert Zwolsman is bij een verkeersonge val in Maarssen gewond geraakt. Hij moest met een hersenschudding en inwendige kneuzingen in het ziekenhuis te Utrecht opgenomen worden, net ongeluk gebeurde doordat de heer Zwolsman door nog onbekende oorzaak met zijn auto uit de bocht vloog en tegen een boom sloeg. De auto, een Bent- ley van 126.000, brandde geheel uit. 103. Het vreemd uitgedoste ventje stiet nog enkele van de meest lugu- berekreten uit, die men zich maar denken kan en verdween toen, waarbij hijde deur met zo'n kracht dichtsmeet, dat deze aan de andere kant door het slot vloog en krakend bij de scharnieren afknap te. Natuurlijk was ook smidje Verholen hiervan erg geschrokken. Hij begreep er geen biet van. Spookte het hier dan tóch? Wat was dat voor een figuurtje met dat zeventiende eeuwse hoedje op? 'Is hij w..weg?' vroeg de siddere nde professor Nosco, die zich onder het Perzische tapijt verscholen had, wat wij trouwens maar een ver draaid domme schuilplaats vinden, want je ziet iemand toch warempel wel liggen onder een tapijt. Maar FERDINAND ja, als mensen zich in paniekstem ming bevinden, dan weten ze di kwijls werkelijk niet wat ze moeten doen. 'Ja.hij is weg', ant woordde de smid. die doodkalm en ijskoud tegen de muur geleund stond. 'Hij heeft anders wel de nodige, duidelijke sporen achterge laten. De deur ligt volkomen uit zijn hengsels, zie je. Maar je hebt het nu gezien, Nosco. Wie hier ook spookt, ik ben het in elk geval niet!' Zo lieten wij bijvoorbeeld de klokken beieren en nu beieren ze nog. Wie evenwel goed luistert, hoort wel. dat het gebeier gaande weg zwakker wordt. De slingeringen van de klok werden al kleiner en kleiner. Een laatste galmpje weer klonk en toen trad opnieuw een doodse stilte in, die slechts gebro ken werd door het gieren van de stormwind buiten. 'Ik.ik geloof, dat het leed'geleden is, Verhj mompelde Nosco en verlegen f belde hij onder het kostbare kleed vandaan. 'Ik geloofl ook', zei de smid, die intussen grote raam weer gelsoten haq dat moment stak de kleine ^1 zijn angstige kopje om het hj van de vernielde deur. 'Het j Diederick is beneden geweest.! hij dof. 'De oude Jodocus heeftj gezien. We zijn ons doodgescl ken. Hebben jullie de klok, horen luiden?' 'Jazeker hf we dat', antwoordde NoscoJ weer moed vatte. 'Ik wou maar. dat ik wist waar de I hing.En Nosco wist niei de onbekende gemaskerde ojr moment bezig was buiten iri grote snelle wagen te stappetj er vervolgens pijlsnel mee wj rijden. 54 Elke dag verbond hij zelf de gemelij ke en vijandige man. zelf verving hij zijn verband. 'Dat moet wel een heel speciale patiënt zijn, zei iemand, 'dat de Sahib dokter hem zo veel zorg en aandacht geeft!' XIII Hoewel Paul inmiddels aan verlof toe was kon hij onmogelijk India de tug toekeren. Het Centrum van Nieuw Leven was juist gestart en het onder zoek had een intrigerend punt be reikt, daar het bewijs zich opstapelde, dat het niet door de lepra zelf kwam dat vingers en tenen werden bescha digd, maar door verwondingen die het gevolg waren van het ontbreken van het gevoel. Op het spoor van deze nog onbewe zen theorie gingen Paul en zijn me despeurders nauwgezet na hoe elke brandplek, schram, verharding of blaar was ontstaan. Op een keer kwa men ze voor een raadsel te staan. Zij konden alle wonden die aan de hand voorkwamen verklaren, maar een van de jongens had blaren op drie van zijn handknokkels, waarvoor geen dui delijke oorzaak was aan te wijzen. 'Misschien moeten we onze handen vaker inspecteren', opperde een jon gen. En toen ontdekten zij. dat de blaren bij een ochtend-inspectie aan wezig waren, maar niet de avond daarvoor. Ze moesten dus gedurende de nacht zijn ontstaan. Maar soe? De patiënten waren nog meer gespan nen dan de doktoren en de fysiothera peuten die hen behandelden, want zij beseften dat dit hun kans was het grote schrikbeeld van hun leven kwijt te raken: de angst om hun vingers te verliezen. En het was een van de patiënten die de oorzaak op het spoor kwam. Er was in die tijd nog geen electrici- Dorothy Clarke Wilson Vertaling: H. A. Schreuder 1'iirare: Boekencentrum BV teit in het Centrum en de jongens gebruikten voor hun verlichting stormlantaarns met lampeglazen. Steeds werden zij erop gewezen dat ze moesten oppassen voor hete dingen en voor vuur. En zij hanteerden de lampen dan ook met grote voorzich tigheid. Als ze naar bed gingen zetten ze de kamp naast zich heer en draai den haar uit. Maar daarbij kwamen ze licht met drie of vier knokkels tegen het hete glas. En aangezien het don ker was had niemand de blaren die zo ontstonden in de gaten. Toen de oor zaak gevonden was lag de remedie voor de hand. Aan de knopjes waar mee de pit naar beneden werd ge draaid bevestigden zij kleine klosjes hout, en het leed was geleden. Er waren ook dagen dat Paul werke lijk bang was dat zijn theorie toch niet juist zou blijken te zijn. Het kwam namelijk voor dat er delen van vingers verdwenen zonder dat er eni ge logische verklaring voor aanwezig was. Gewoonlijk gebeurde dit gedu rende de nacht. Op een ochtend kwam er bijvoorbeeld een jongen bij hem, die bijna een derde van zijn wijsvin ger miste. Paul keek van het ruwe stompje van de vinger naar de be traande ogen van het ventje. 'Wat is er toch gebeurd, jongen?' 'Sahib dekter, ik weet het niet. Giste ren had ik hem nog. Dat weet u zelf: u hebt hem gisteravond nog gemeten'. 'Maar waar is dat stukje dan, dat eraf is?' hield Paul aan. 'Ik weet het heus niet', antwoordde het kind klaaglijk. Samen gingen ze naar het vertrek waar de jongen had geslapen en zoch ten de vloer af. Wel vonden ze een paar druppels boed, maar verder niets! Paul werd zich bewust van het gevoel van fatalisme dat onder de patiënten heerste. Zoiets behoefde maar een of twee keer voor te komen, en in deze jongens zou al het oude bijgeloof over lepra weer worden ge wekt. Opnieuw gingen ze aan het zoeken, zorgvuldiger nog, en ditmaal vonden zij niet ver van het bed, in een hoekje van de lemen vloer, kleine voetafdrukken. Ratten! Wat een ui terst eenvoudige oplossing van het raadsel! De jongen had geen enkele pijn gevoeld, toen hij daar rustig lag te slapen, zich er volstrekt niet van bewust dat zo'n knaagdier aan zijn vinger een uitgelezen maaltijd had. En hoe vaak zal zoiets niet bij hen thuis, in de dorpen zijn gebeurd, wara ratten even gemakkelijk in en uit konden lopen als mensen. Dit gevaar was niet al te moeilijk te bestrijden: er werden katten aangeschaft. En elke patiënt die de leprozen-kolonie ver liet. nam een kat mee naar huis als onderdeel van zijn noodzakelijke uit rusting. Soms werd het bewijs van Pauls theo rie geleverd doordat een patiënt een ongelukkige beroepskeuze had gedaan, zoals het geval was met Thangavelu. Toen hij zich aanmeldde waren al zijn vingers al aangetast, Hij werd onder zocht, zijn vingers werden uitgete kend en gefotografeerd en hij werd in de timmerwerkplaats tewerkgesteld. Twee jaar achtereen verloor hij niet het kleinste deel van een centimeter van zijn vingers. De beweeglijkheid ervan werd door diverse operaties vergroot. Maar Thangavelu kwam van het platteland, en hij klaagde dat timmeren hem van weinig nut was. 'Goed dan', stemde Paul toe, 'we zul len proberen je te scholen in betere landbouwmethoden. Maar ik waar schuw je, het is riskant.'- 'Ik wil dat risico nemen', was het antwoord. Paul zag kans een paar ossen en een ploeg voor hem te bemachtigen. Drie maanden lang ploegde hij het land dat bij het Centrum hoorde, en zelf zocht hij zijn hulp uit onder de aanwezige boeren. Maar zelfs al had hij inmiddels een heleboel geleerd over de verzorging van zijn handen, nu begonnen zijn vingertoppen weer harder te worden. Zijn familie ver klaarde zich bereid hem weer op te nemen en hij ging naar huis en trad in dienst van een bouwbedrijf. (Wordt vervolgdJ TV-vandaag NEDERLAND I NOS 17.45 E.K.Zwemmen in Wenen en W.K. Wielrennen in Montreal NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal VARA 19.05 Waar de tijd heeft stilgestaan NOS 20.00 Journaal VARA 20.20 Zomaar een zomer avond 21.25 Colditz 22.15 Achter het nieuws NOS 22.45 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal KRO 19.05 Speedy Gonzales 19.10 PeppienKokki 19.30 Melchiors NOS 20.00 Journaal KRO 20.20 Viva Zapata 22.15 Je moeter niet aan denken NOS 23.00 Journaal DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Akt. en muz. 10.25 Mann vora grossen Fluss. 12.05 Rep. 12.50 Persoverz. 13.00-13.20 Journaal. 18.15 Jour naal. 16.20 Filmrep. 17.05 Kinderprogr. 17.30 Kinderprogr. 17.55-18.00 Journaal. (Reg. progr.: NDR: 18.00 Dok. progr. 18.30 Akt. 18.45 Zandmann. 18.55 Nordschau-maga- zlne. 19.26 Gene Bradley in geheimer Missi on. 19.59 Progr.overz. WDR: 18.00 Nws uit Noordr.-Westf. 18.10 Arnie. 18.40 Akt. 19.20 Gene Bradley in geheimer Mission. 19.45 Zeuge der Geschichte.) 20.00 Journaal en weeroverz. 20.15 Interv. met Robert Stolz. 21 00 Kein Grund zur Unruhe. 22.30 Jour naal. komm. en weerber. 22.50 Eurovisie: E K Zwemmen Wenen. DUITSLAND II 16.30 Progr. voor oudere kijkers. 17.00 Journaal. 17.10 Konny und seine drel Freun- de. 17.35 Akt. en muz. 18.25 Arpad. Per Zigeuner. 19.00 Journaal. 19.30 Miss Marple: Der Wachsblumenstrauss. 21.00 Journaal. 21.15 Inf. progr. 22.00 Kaput- tes Idyll. 22.40 Journaal. Speciaal Bij de KRO is Marlon Brando le zien als Mexicaanse vrijheids strijder in dë film Viva*Zapata van Elia Kazan. Ned. 2 20.20 u. De VARA vervolgt de BBC-serie over Colditz, waar geallieerde offi cieren gevangen werden gehouden. Ned. 1 21.15 Achter het Nieuws begeleidt de actualiteiten; onder meer de van daag aangeboden huumota en de mi j n werkersstaking. Ned. 1 22.15 Componist-dirigent Robert Stolz vertelt over zijn leven en zijn liefde. Duitsland 1 20.15 Eerste aflevering van driedelige radiodocumentaire over de Noord westhoek van Frankrijk waar onge veer 100.000 Nederlandstalige men sen wonen. Hilv. 2 23.00 Letty do Jong zingt met bege leiding van de combo Martin Gale. Hilv. 1 22.50. In de EO-rubriek Woord der waarheid spreekt dr. G. M. Winston uit Brussel over de doop des gees- tes. Hilv. 1 14.00. DUITSLAND III WDR 18.30 Sesamstrasse. 19.00 Zandmann. 19.05 Progr. voor Griekse gastarb. 19.15 Weekal- manak. 19.45 Nws uit Noordr.-Westf. 19.55 Komm. 20.00 Journaal en weerber. 20.15 l.eben auf dem Menschen. 20.50 Dok. progr. 21 no Schreiben lm Kollektiv. 21,45-22.15 Inti- BELGIE NEDERLANDS 18 25 Eurovisie: E.K.Zwemmen Wenen. 18.55 Fabeltjeskr. 19.00 Muz. progr. v.d. jeugd. 19.25 La belle Euror. 19.42 Med. 19.45 Journaal. 20.15 Hertogin van Avila. 21.25 Wetensch. serie. 22.15 Ultz. v.h. Human. Verb. 22.45 Journaal. BELGIE FRANS 15.55-17.15 Eurovisie: E.K.Zwemmen We- ne?8.00 Kleuterprogr. 18.30 Dok. film. 19.00 Saintes cheriej. 19.30 Reg. akt. 19.40 Weer ber. 19.45 Journaal. 20.15 Secrets de la mer. 21.05 General della Rovere. 23.15 E.K.Zwem men Wenen. 23.45 Journaal. Radio-vandaag HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgyi (S) Dag met een gaatje. (7.45 Kwis Nws. 8.11 Radiojournaal.) 8.50 Mor 9.00 (SRomant. conc. (XV). (9.35 1 10.00 (S) V.d. kleuters, 10.10 (S-M) vitaminen. (11.00 Nws. 11.03-11.05 Ri naai.) 11.30 (S) Rondom Twaalf Kwispel. 11.55 Beursber.) Overheit 12.30 Uitz. v.d. landb. AVRO: II Improvisaties over kinderliedjes. 13 13.11 Radiojournaal. 13.21 (S) Hedi mermuz. EO: 14.00 Woord der Waa (S) Over en weer. 15.15 (S) I uitzicht. 16.00 Nws. 16.03 Klankbor (S) Voor kleuter en kind. 16.30 (S toer. AVRO: 17.00 (S) Mobiel, 17.55 Avr.0: 18.00 Nws. 18.11 Radio; 18.21 (S) Jeugd en ritme. 18.40 (5 Ork.: amusem.muz. 19.05 (S) Y'A 19.30 (S) Wolf in schaapskleed. 20. pel. 20.05 (S) Halfweg Carnaval ln 21.00 (S) Neem nou 21.10 (S) op stap. 21.45 (S) Herengr. 338. Planomuz. 22.30 Nws, 22.40 Radio 22.50 (S) Lichte zang. 23.05 (S) Late 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.02 Levende woo (S) Badinerle. (7.30 Nws, 7.41-7.50 8.24 Overweg. 8.30 Nws. 8.36 Gyn hulsvr. 8.45 Moeders wil Is wet ln tlesfeer. 10.00 Wereld om ons hee (S) Aubade. 10.30 Nws. 11.00 Beba 'n beter leven. 11.30 Bejaardenprol Med. 12.00 (S) Van twaalf tot twee. i 12.30 Nws; 12.41 Echo. 14.00 Sch 14.30 (S> Interlok. op dinsdag m Nws. 17.00 Overheldsvoorl.: Aruba 17.10 V.d. kleuters. 17.30 Nwd Echo. KRO: 18.00 (S) KRO-muz. uit «lgi 18.30 Nws. 18.41 Echo. 18.50 (S) Llfl en -ork. 19.00 (S) After Beat. NOU Den Haag vandaag, KRO: 20.00 Nr' Overweg. 20.15 (S) Radiosymf.ork.| furt: klass. muz. 21.40 Eugene, het u, een kind. 22.15 (S) Bariton en pianT muz. 23.00 Frankrijk's Noordhoek lil lig (1). 23.40 (S) Altsaxofoon en plaér muz. 23.55-24.00 Nws. F HILVERSUM III 31 VARA: 7.02 Drie op Je boterham, \j W.K.Wielrennen Montreal. 9.03 <S)f drie. 11.03 Tom Blom ln uw radio. Drie tussen de middag: Opvall. vrot*-1 visite. (12.55-12.59 E.K.Zwemmen jr 14.03 Pop-Kontakt I. 15.03 Pop-Kof6 Drledraal. 16.03 (S) Mix. (Tussen li E.K.Zwemmen Wenen.) NOS: 18.02 Joost mag niet etenj 19.02 Drie loopt achter: Popreconst: (S) Nashville. 21.02 (S) Jazz en Blif* (S) (P)opdonder. 22.55 Med. 23.02 (|2 ten op middernacht. 0.02 (S) In uren Tussen 2.00-5.00 W.K. V.'ifu Montreal). 2.02 (S) Kees van M" 3.02 Willem van Beusekom. 4.02 AlK garde. 5.02-7.00 Hans Hamburger n Bloemendaal. 'v BELGIE 324 m NED, l\ 18.00 Nws. 18.05 Ultz. v.d. soPl Wegwijs wezen. 18.45 Ork. Nico Gonflt Taalwenken. 18.57 Ork. v.d. week. lin en akt. 19.30 Lichte muz. 20.00 r 20.30 Nws. 20.33 Psycho-Steraple. 2lg 22.05 Musicalprogr. 23.00 Nws. 23.1HJ vlinders. 23.40-23.45 Nws. ,r. Van een verslaggever SINT-ANNAPAROCHIE Een Star fighter van de luchtmacht is gister avond neergestort en in een weiland bij Sint-Annaparochie terecht geko men. De piloot heeft zich kunnen reden met de schietstoel. Een am bulancewagen van de vliegbasis Leeuwarden heeft hem opgehaald. Het verongelukte toestel hoorde thuis op de basis Volkel. Een reddingshelikopter van Ter schelling was binnen een kwartier ov'cr de Waddenzee naar de plaats van het ongeluk gevlogen. In de nabijheid daarvan ontdekte de be manning het brandende wrak van de Starfighter in de buurt van Mln- nertsga. De bemanning van de heli kopter zal de vlieger van het vlieg tuig bij een café nabij Minnertsga staan. Daaruit leidde de bemanning af dat de vlieger ongedeerd was. De vlieger heeft vanuit hec café de vliegbasis op de hoogte gesteld. Minister Van Kemanade bezoekt morgen de stad Groningen. Hij zal een groot aantal bezoeken afleggen en gesprekken voeren in de onder wijssfeer, inclusief het vormings werk. Vul horizontaal in: 1. luchtklepje, 2. kern van de rotanplant, 3. zij aanzicht, 4. plaats in de schouw burg, 5. kashouder, 6. ziener, 7. bureau. Bij juiste oplossing leest men op de cirkeltjes de naam van een bloem. (ADVERTENTIE) 3 4 S 7 Oplossing Hor. 2. lasso. 6. n.b., 8. om. 10. rot. 11. fee. 12. mat, 14, parool. 16. mare, 17. kern, 18. ene, 19. leem, 21. prat, 23. eed. 25. Saar, 26. demi, 27. etalon, 29. lot, 30. den, 31. nop, 33. ei. 34. el, 35. Agnes. Verf. 1. Dommel, 3. ar, 4. sop. 5. staket. 6. neon. 7. bel, 9. maan, 11. formeel, 13. trepaan, 15. ree. 19. larong. 20. editie. 22. ral, 24. emoe, 25. stel. 27. Ede, 28. non, 32. p.e. herenkleding coo!singe!73 rotterdam telefoon 010-135870 ook vrijdagavond open OVERLEDEN In Utrech] heer J. H. ten Hove, districts der van de Industriebond 59-jarlge leeftijd overleden. De heer Ten Hove was 24 trictsbestuurder van de Chi| Metaalbedrijfsbond. Sinds i 1974 trad hij op als bestuur^ de Industriebond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4