De zonden van de heilige keizer ïi «■■UI Kerk in de wereld Vandaag Trouw Kwartet Dominee: Geef rente Tenen' aan arme landen Gereformeerd jeugdwerk 'Moderne theologie bepaalt werk NBG' Alfrink: 'Gevaar van wereldoorlog* niet denkbeeldig' Nieuwe hoela Twee of drie, wat is dat nu helemaal? TROUW/KWARTET DINSDAG 20 AUGUSTUS 1974 KERK door Sipke van der Land Midden op straat knielen mensen neer. Ze prevelen gebeden in de richting van de orthodoxe kathe- draal in het centrum van Addis Abeba, de hoofdstad van Ethiopië. Daar kussen ze pilaren en deuren, Daar huist immers het mysterie van Gods aanwezigheid, en daar kerkt keizer Haile Selassie, het hoofd van de staatskerk en 'de verdediger van het geloof'. De hoogste hoogwaardigheidsbekle der komt binnen: Like Siltanat (dat ls zijn titel) Aba Hattemariam. Men verdringt zich om zijn handen en voeten te kussen. Hij kijkt hen nauwelijks aan maar schrijdt naar het altaar. In het halfduister zor gen wierook en kaarslicht voor de geheimzinnige sfeer waar de sacra le handelingen in gehuld worden. De dienaars torsen heilige geschrif ten en heffen zangerige liederen aan. Het eenvoudige volk kijkt in vreemde verrukking en verlaat een uur later knielend en kussend de kathedraal van de Driëeenheid. Rijke kerk Daarbuiten op het kerkhof begint een andere traditie. Op de paden tussen de graven gaan groepen mensen bij elkaar zitten. Als vreemdeling heb je geen idee wat er gebeurt. Er ls een soort voorzit ter die de besprekingen leidt en verschillende mensen voeren het woord. Een eindje verderop zitten studen ten bovenop de graftombes. Ze hebben boeken voor zich en stude ren op deze schaduwrijke, rustige plek. Ze maken duidelijk wat de toedracht is. Er wordt elke zondag morgen vergaderd over de graven. Hoofdzaak ls het bedingen van grafrechten en prijzen voor Jezelf of voor familieleden of voor reeds lang overledenen. De 'begrafenis- vergaderingen' duren langer dan de diensten in de kathedraal. Het zijn besloten bijeenkomsten, want bui tenstaanders worden grimmig weg gestuurd. Je zult er wel niet veel aan missen. In elk geval zijn de gesprekken met de studenten interessanter. Je neemt plaats op een tombe en er ontstaat ook een vergadering, niet over de dood maar over het leven. De stakingen en relletjes en revo- lutietjes van de laatste tijd hebben hen vrijmoediger gemaakt, maar toch zijn ze eerst voorzichtig. Alsof woorden gevaarlijk kunnen zijn, alsof ze opgepakt kunnen worden als ze iets miszeggen. Je haalt zelf maar wat overhoop. En zowaar zeg gen ze, zij het aarzelend, dat de kerk schandelijk rijk ls en zijzelf schandelijk arm. En dat de kerk niks doet voor de ontwikkeling van het land. De cijfers: 25.000 orthodoxe kerken in Ethiopië, met 200.000 priesters. In de stad Aksum, waar de keizers worden gekroond, zijn zelfs 1000 priesters op de 5000 inwoners. De geestelijken zijn pover geschoold, kunnen vaak niet schrijven, bezit ten veel grond waar ze de bevol- De Leeuw van Juda king op laten werken; toch dreig den ze kortgeleden allemaal te gaan staken als de patriarch hun geen hogere levensstandaard zou geven; de kerk is de grootste groot grondbezitter en bezit eenderde van alle grond in het land; het land volk leeft onder middeleeuwse om standigheden, als lijfeigenen en ho rigen, en ploegt met houten ploe gen; ze verdienen een schijntje van de opbrengst en moeten vaak hon- der lijden; sinds 1966 is er een ministerie voor landhervorming maar de hervorming komt traag op gang. De studenten op het kerkhof durven toch meer te zeggen dan je verwachtte. Ze zien weinig veran deren en geloven daarom niet in een geweldloze revolutie. Revolutie kost bloed, zeggen ze, en dan valt er een stilte tussen ons. Wat moet je zeggen? Je zou de Like Siltanat er wel eens over willen spreken. Gods land De volgende dag ontvangt de kerk vorst Je in zijn kantoor. Hij vertelt hoe in de eerste eeuw het christen dom naar Ethiopië kwam, via de kamerling uit Handelingen 8, en hoe het in de vierde eeuw staats godsdienst werd. 'We zijn dus een christelijk volk. Ethiopië is Gods land. We zijn altijd geïsoleerd ge weest van de rest van de christen heid en daarom hebben we een aparte traditie. Die verandert niet. Als ik dat zeg, vind je me mis- UIT VAN LEZERS Kinderbescherming De reportage van Leo Kleyn in Trouw/Kwartet van 17 augustus over de klacht van de kinderrech ters over het tekort aan behande lingstehuizen trok mijn aandacht. Zelf heb ik ook meerdere keren geprotesteerd tegen de sanering in de kinderbescherming. En vooral tegen de wijze waarop deze gedaan werd en wordt. Een groot aantal jaren was ik verbonden aan een tehuis voor werkende en studerende jongens in Amsterdam. Het tehuis was opgezet en bedoeld voor nor male Jongens. Er kwamen echter steeds meer aanvragen voor plaat sing van Jongens, die meer aan dacht nodig hadden. In de behan delingstehuizen was er echt geen plaats. WIJ zijn er toen toe overge gaan om een aantal van deze jon gens toch op te nemen. Waar had den deze Jongens anders naar toe moeten gaan? Gelukkig hebben we een aantal van hen werkelijk kun nen helpen. In 1971 besloot het De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. Tammmga. Hoofdkantoor: NZ. Voor burgwal 280, Postbus 859, A'dam. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Nea. Midd. Bank (rek nr. 69 73 60 768). Gem giro X 500. Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van 'de schrijver vermeld. bestuur om het tehuis op te heffen en te sluiten. Het ministerie van justitie was niet bereid om de sub sidie aan het tehuis aan te passen aan de bestaande behoeften. Van een sanering wegens onderbezet ting was echter geen sprake. Door het tekort aan behandelings tehuizen worden er nu bepaalde kinderen of geplaatst in tehuizen voor bewaring of in tehuizen voor normale kinderen. Over het alge meen geef ik aan het laatste de voorkeur. Maar dan moet er aan die tehuizen ook de mogelijkheden worden gebóden om het extra werk aan te kunnen. O.a. zal er meer groepsleiding moeten komen. De begeleiding en supervisie aan groepsleiders en -leidsters zal moe ten worden uitgebreid. En dat zelf de geldt voor psychotherapie aan de opgenomen kinderen. Maar naast en voor dit alles zal de preventieve zorg aan minderjarigen moeten worden uitgebreid. De ont wikkeling die er nu is geeft reden tot ernstige bezorgdheid. Het lijkt mij niet onwaarschijnlijk dat de daad van Bennie en Gerard voorko men had kunnen worden. En de volwassene, die er nu van verdacht wordt kinderen te hebben ver moord, is zelf ook eens een kind geweest. Amsterdam René G. E. Mens ink, orthopedagoog. Dienstencentrum Gezien de jaarlijks enorm stijgende bouwkosten en de verdere opge schroefde kosten, zal 2,3 miljoen voor het gereformeerde diensten centrum wel aan de lage kant zijn. Aan Jaarlijkse rente zonder af schrijving zo'n slordige 2% ton. Wie zal dat betalen? Dat kleine groepje gereformeerden die hun fi nanciële plichten nog na komen? Veel kerken staan voor een finan cieel probleem. Zelfs in Zeist is het een enorm probleem om de financiële touwtjes aan elkaar te knopen. Zeist S. J. Kok BREDA In een ziekenhuis in Bre- das is gisteren de 21-jarige A. Ver- wijmeren-Seeters uit Made overle den. Zij is het derde slachtoffer van de botsing tussen twee auto's zon dagavond op een kruispunt in Bre da. Van de gewonden verblijven er nog zes in ziekenhuizen. schlen conservatief, maar ik ga hier door voor modernist. Ik ga naar de 1 wereldraad van Kerken, waar we bij zijn aangesloten, en probeer de 1 eenheid van alle christenen te be- vorderen. Velen bij ons willen dat i niet. Vooral op het platteland zijn I ze erg behoudend. De kathedraal jf hier in Addis is de enige kerk in [i het hele land waar jeugddiensten worden gehouden, waar niet de ou- I de heilige taal, het Ge'ez wordt gebruikt, wat het volk niet kan verstaan omdat het een dode taal ft is'. Omdat je een jeugddienst hebt jf: meegemaakt waaralleen een hand- 1 jevol draaiende kinderen zat, vraag p je hoe dat komt. 'Ach, de mensen moeten er nog aan wennen.' Zou het niet kunnen zijn dat de jeugd geen heil ziet in de kerk? 'Tot nu toe blijft de jeugd nog wel trouw. Het is niet zoals bij jullie in het westen, maar dat kan natuurlijk best komen.' Inderdaad staat deze Hattemariam bekend als een pro gressief man. Hij vindt dat de meeste geestelijken teveel bidden en vergeestelijken en zegt dpt zijn bidden bestaat uit werken. Hij sti muleert dan ook het onderwijs, wat in een land met 90 pet analfabeten geen luxe is. Hij organiseert land- bouw-projecten waar nieuwe me thoden en materialen worden toe gepast. De vraag naar het grondbezit van de kerk komt ter tafel. 'Ja. de kerk bezit veel land, maar land kun je niet opeten. Je moet het ontginnen en dat kost geld. Dat geld hebben we niet. De kerk ls dus rijk maar toch arm'. Of het dan geen tijd wordt het land te verdelen onder de kleine boeren zodat ze voor zichzelf kunnen werken? De eer waarde merkt op dat zij er opk geen geld voor hebben en maakt zich er dus wel erg makkelijk van af. Je vertelt hem wat de studenten hebben gezegd over het bloed dat moet vloeien, maar ook daar weet hij geen raad mee. Zo'n man zit wel erg moeilijk, denk je dan, op zo'n stoel in zo'n land. Hij eindigt met te zeggen dat hij van de armen houdt omdat Christus ze zalig heeft gesproken, en zegt dat hij ze geen geld kan geven, maar ze wel kan zegenen. Als hofprediker van de keizer wil hij nog wel kwijt dat Studenten op een kerkhof in Addis Abeba. Orthodoxe kathedraal in Addis Abeba. Haile Selassie ook progressief is en veel heeft gedaan voor de ontwik keling van het land. De leeuw Het is bekend dat de keizer een grondslag heeft gelegd voor een moderne staat. Maar de laatste ja ren is de kritiek gekomen. De on vermoeibare monarch hield alles in eigen hand, liet zich omringen door pluimstrijkers en vriendjespolitiek, verdeelde de krijgsmacht zodanig dat hij oppermachtig kon blijven heersen. Maar de legeronderdelen gingen zich eindelijk verenigen, dit jaar, en toen was het met de ver lichte despoot gedaan. Hij werd ge dwongen tot ingrijpende sociale hervormingen en moest regering en parlement meer macht geven. Nu wordt hij nog getolereerd. Zijn ja renlange reputatie van de legenda rische heerser had hij te danken aan zijn godsdienstige betekenis als de 'koning der koningen', de 'uit verkorene van God' en de 'overwin nende leeuw van Juda.' De keizerlijke familie zou afstam men van keizer Menelik, een zoon van koning Salomo van Israël en de koningin van Seba (I Kronie ken 10 vers 1-13). Dit verhaal staat in de Kebra-Nagast, een oud Ethio- plsch geschrift. Memelik werd aan het hof in Jeruzalem opgevoed, en kreeg van de koning een paar vrienden als begeleiders mee naar Ethiopië, onder anderen Azarja, de zoon van hogepriester Zadok. Via deze Azarja zou de Ethiopische priesterschap afstammen van Aa ron. De legende vertelt ook dat de vrienden de ark meenamen en in Ethiopië brachten. Belangrijker is natuurlijk nog dat Jezus Christus in een zijtak van Haile Selassies stamboom voorkomt. Daar ontleent hij vooral zijn heiligheid aan, zoals in de Constitutie van 1955 nog altijd staat: 'Door de kracht van zijn keizerlijk bloed, en door zijn zalving, is de keizer heilig, zijn waardigheid is onschendbaar en zijn macht onaantastbaar' (artike len 2 en 4). Keizer-cultus Zijn portret staat dan ook niet alleen voorin alle schoolboekjes, maar ook voorin de kerkboeken en bijbels. Toen studenten met het leger slaags waren, wandelde hij zelf tussen de vechtende partijen en allen wierpen zich voor de vorst ter aarde. Toch kan zijn hemelhoge gezag alleen bestaan zoalang land en volk zo achterblijven. Zodra on derwijs en ontwikkeling op gang komen, zal de keizercultus verdwij nen, als de oude tachtiger dat ten minste nog meemaakt. Slechts de helft van de bevolking is op papier lid van de Orthodoxe Kerk, die helemaal versteend lijkt te zijn, terwijl 35 pet moslims Is en kleine percentages katholieken en protestanten te boek staan, alsook joden en natuurgodsdiensten. De verdiensten van de keizer zijn vele, maar de zonden zijn nu ook aan het licht gekomen. En dat is maar goed ook. Maar of je nu gaat pra ten bij het bijbelgenootschap in de hoofdstad (met een grote omzet voor zo'n land waar weinigen kun nen lezen) of bij de YMCA (waar prachtig werk voor de straatjeugd uit de slums wordt gedaan), of bij Radio Voice of the Gospel (het station van de Lutherse wereldfe deratie dat in tientallen talen uit zendt voor heel Afrika en het Na bije Oosten), overal hoor je een heldere visie op de situatie in het land, maar Halle Selassie blijft er buiten. Omdat hij al op dood spoor staat, of juist omdat zijn gezag nog altijd rondwaart? In elk geval wordt het spannend in het drieduizend jaar oude keizerrijk dat veertig maal zo groot is als Nederland en slechts tweemaal zo veel zielen telt; waar zeventig talen worden gesproken; waar de verbin dingen en de wegen slecht zijn: waar de kindersterfte heel hoog is en de gemiddelde leeftijd slechts 34 jaar; waar lepra en malaria en tbc heersen; waar de helft van de be volking aan geslachtsziekten lijdt; waar de helft van de vrouwen aan prostitutie doet. Het land dat zich aan toeristen wil vertonen als 'The hidden Empire' en terecht, want de ellende wordt verborgen gehouden in dit armste land van Afrika. Maar Ethiopië is zo vruchtbaar en het klimaat is zo gezond, dat het grote mogelijkheden heeft. Zal de kerk van de keizer ontwaken voordat het te laat is? Of is het al te laat? Sipke vau der Land. auteur en me dewerker van de NCRV, bereisde een aantal Afrikaanse landen ter voorbereiding van de Uniecollecte voor liet christelijk onderwijs in ontwikkelingslanden. LEEUWARDEN Het geld van de zogenaamde Friese Tenen' moet worden gebruikt voor steun aan de derde wereld. Dat ls de mening van de Friese dominee Ype Schaaf, die hierover een brief heeft gestuurd aan Gedeputeerde Staten van deze provincie. 'Lenen' zijn oude instellingen, waarbij mensen uit een bepaalde stad of streek of van een familie geld kunnen betrekken uit de rente van een eenmaal gesticht 'kapitaal. De besturen van deze fondsen zijn thans meestal opgedragen aan commissies, waarin vaak gemeente besturen zitting hebben. Ds. Schaaf vindt het in strijd met de christelijke of humanitaire opzet van de fondsen om deze 'te laten verworden tot een zinloos aangroei end kapitaal'. DRIEBERGEN Het landelijk centrum voor gereformeerd jeugd werk heeft in verband met de start van het nieuwe seizoen een speciale krant samengesteld. In 'de krant van overmorgen' komen allerlei as pecten van gereformeerd jeugdwerk aan bod. De krant, waarvan de oplaag (180.000) reeds is uitver kocht, zal tijdens jeugdzondagen, startappèls en andere jeugdwerkac tiviteiten worden uitgereikt aan jongeren en ouderen. De lezers zul len in de krant ook informatie over het jeugdwerk In hun eigen provin cie aantreffen, want alle provincia le centra voor gereformeerd jeugd werk schreven zelf ook een pagina vol. ini bil ■bi Van een onzer verslaggevers UTRECHT Scherpe kritiek op het werk van het Nederlands bij belgenootschap was te horen op de Jaarlijkse toogdag van de gerefor meerde bijbelstichting (GBS). Sprekend over de vele publikaties waarmee het NBG de bijbel onder het Nederlandse volk tracht te brengen, zei voorzitter ds J. van Haaren uit Amersfoort, dat de mo derne theologie duidelijk in deze uitgaven doorklinkt, zowel in de vertaling als in de verklarende toe lichting. De gerefomeerde inspira- tieleer is losgelaten. Evolutie- en revolutie-theorieën worden aange hangen en een valse oecumene wordt gepropageerd, aldus ds. Van Haaren. De gereformeerde bijbelstichting blijft vasthouden aan de Statenver taling. Zij is bezig, die zelf uit te geven. Vorig jaar verscheen de huisbijbel en volgend jaar zullen ook zakbijbels verschijnen, met de psalmen in d.e berijming van 1773, de gereformeerde belijdenisge schriften en de formulieren. Andere sprekers op deze druk be zochte dag (100 mensen, die zes tienduizend gulden voor het werk van de GBS bijeenbrachten) waren de heer O. R. D. Wallis, vertegen woordiger van het Engelse Trinita- risch bijbelgenootschap, ds. A. J. Wijnmalen uit Maartensdijk (Her vormd), ds. F. Mallan uit Vlaardin- gen (geref. gem. in Ned), ds. H. van Leeuwen uit Elburg (chr. ge ref.), ds. P. Blok uit Dirksland (ge ref. gem.) en ds E. du Marchie van Voorthuysen uit Leersum (oud-ge- ref.). TOGA, RIBFLUWEEL EN Onlangs is mij verteld dat een ge theoloog vanwege zijn uitefcn ik neem aan z'n kleding en Lie dracht, in een bepaalde geme niet voor een beroep in aannf6 king kwam. Het doet er niet wie het was en waar het was. schijnt voor te komen. Ik neem aan dat dit uitzonderingen want in de meeste protesti kerken heeft men toch zogenai kleervrijheid. Je kunt in een verschijnen maar ook in Jacqui zwart colbert en gestreepte b Sedert enige jaren is het ook punt meer wat voor stof er gei heeft voor je costuum, het zwartlaken kamgaren, donkei of donkerblauw zijn. Vele oi predikanten zullen die ontwikk hebben meegemaakt. Enige geleden maakte ik de Intree van een jonge predikant die o("= zijn blauw colbert een geel hemd droeg met een bepaald k rijke das. Niemand zei er wat en ik vond hem er feestelijk zien. Waar het op aan kwam wat hij zei en wat hij zich ke t lijk voorgenomen had in dit roep', deze roeping, te doen. He voor de hand dat we vandaa1 morgen jonge predikanten zoftf krijgen die in ribfluwelen cost de kansels zouden beklimmen.' len zullen hieraan al helemaa wend zijn en terecht. Gelukkig we ervan af dat in bepaalde r"- verslteitssteden jongelieden dl e° in hun hele studietijd normaal gezien hadden plotseling tege tijd van hun examen, met zwarte flambard-hoed versch Veel jonge mensen hechten er zonder aan om echt te zijn hebben niets te verbergen en len niet graag schuil gaan ai een gelegenheidsverkleding, haalt men de gedachte vandaaln alleen een driedelig pak een v gere persoonlijkheid, een beti bare predikant garandeert? grootste onrechtvaardige ree ter aarde zal men ongetw aantreffen in donkere pakken stemmige dassen. Maar men goed van hen geen tweede!'f1 auto's te kopen. Hoe lang bepaalde gemeenten nog op h< terlijk zien en bepaalde jonge sen ertoe dwingen zich ern# troosten dat in ieder geval Go*"' hart aanziet. ao AMERSFOORT De jubilel kardinaal Alfrink heeft gisterl.. Soesterberg in een preek yoga aalmoezeniers van land- zi luchtmacht verklaard, het voor een nieuwe en dan missl definitieve wereldcatastrofe denkbeeldig te achten. De tientallen conflicten die lp sinds de tweede wereldoorlog! ben voorgedaan en die missf door menselijke wijsheid I conflicten zijn gebleven, zijn 1 nen aan de wand, aldus de ll naai die sinds 1957 ook legj schop van de Nederlandse krachten is. De kardinaal pleitte voor een koepelende instantie op were veau ter beveiliging van recb R( vrede, g'het is een utopie te dei dat eenzijdige ontwapening def1®4 reldvrede nabij kan brengen, het is toch ook een utopie te ken, dat een steeds sterkere o ring van de bewapening dezelrv bevorderen. Wat de wereld i!mi heeft is een overleg van alle pi en om die bewapening overbot maken ter bestendiging van de reldvrede,' aldus de legerbissch door Aldert Schipper Allemaal hebben we onze wensen en verlangens. Een huis met een tuin, een wagentje, brood met beleg en als het kan een gezellige vakantie op z'n tijd. Weliswaar krijgen we niet altijd onze zin, maar dat hoeft ons er niet van te weerhouden dit soort verlan gens toch als gerechtvaardigd te zien. Toch zorgen dezé individuele wensen er voor dat we met z'n allen de verschillen Ln de wereld tussen rijk en arm instandhouden, met alle gevolgen van dien: oorlog, honger dood, schuldgevoelens. Ik denk soms dat ikzelf met het bezit van deze verlangens eigenlijk een beetje tot een 'verloren generatie' hoor, waar niet zoveel meer aan op te knappen is. Heeft u ook wel eens dat gevoel dal wij niet meer in staat zijn om de offers te brengen, die zonne klaar echt nodig zijn? Ach ja, je kunt wel wat doen. Nu en dan een bedrag je gireren, op een progressieve partij stemmen, een fatsoenlijke krant lezen, geen Angola-koffie of Outspan-sinaas- appelen kopen. Maar toen bij ons in het dorp pasgeleden nergens andere dan Outspan-sinaasappelen te krijgen waren, ben ik toch maar door de knieën gegaan. Wat betekent immers een kilo sinaasappelen, nietwaar? Nee, ik hoor echt tot een verloren generatie, net zoals mijn vader en moeder, trouwens. En onze kinderen? Gaat het daar dezelfde kant mee op? Zullen die straks ook weer zovast zitten aan de gerechtvaardigde v^rlan- gens die nu eenmaal in onze cultuur bestaan? Zullen die straks ook weer profiteren van de uitbuiting? Zullen die onze wapens overnemen om hun 'verworvenheden' te beschermen? leraren (leraressen) en hun ouders. Het bevat een aantal korte berichten over vormen van vredesonderwijs op scholen. Soms mislukkend, soms met succes, maar steeds leerzaam. Met veel Boekjes De mensen van de vredesweek vinden dat dat niet hoeft. En ze hebben twee brochures gemaakt, voor het onder wijs en thuis. Het ene boekje is een bundeltje voorleesverhaaltjes over al ledaagse probleempjes die zich voor doen in een kinderleven hier en in enkele ontwikkelingslanden. Die ver halen kun je voorlezen aan iets oude re lagere-schoolkinderen om daarmee een gesprekje uit te lokken over knel punten, 'bijvoorbeeld plagen, eerlijk delen, anders zijn en honger. Het interkerkelijk vredesberaad heeft naast dit boekje met verhalen, geti teld 'op tocht naar vrede' een wat meer gestructureerde brochure uitge geven: 'scholen in vrede', over vredes- onderwijs in de partkijk. Dit is meer voor middelbare schoolkinderen, hun Een WTang cartoon uit de Jaren van de oorlog in Vietnam, getekend door de Amerikaanse errtoonist Ron Cobb. leuke ideetjes ook. Duidelijk iets dat komt uit de praktijk. Eigenlijk zou dit boekje, als de havo-, mavo- en lts- jongelui straks hun boekenlijstje ko men halen, er gelijk maar deze IKV- brochure moeten bijkrijgen. Welke kerkeraad trekt hier nu eens een paar centen voor uit? Maar misschien moet de kerkeraad zelf eerst een beetje moed krijgen. Ik begon dit verhaaltje een beetje moe deloos. Zo van wat doe je nou dn je eentje. Wat heb je nou voor invloed. Eigenlijk is het niet zo erg christelijk om zo te denken. Dat begreep ik nog wel weer eens goed, bij het lezen van een andere IKV-brochure: de macht van twee of drie. Kijk maar eens naar de cartoon die Arend van Dam voor deze brochure tekende: Je bent alle maal een bouwsteentje van een maat schappelijke piramide. Maar als die maatschappelijke struc tuur nu eens niet deugt, wat dan? Met wat moed kun je - ook als minderheid - iets gedaan krijgen als dat edit nodig is. 'Kijk maar naar Rosa Parks, een negervrouw in Mont gomery, Alabama, die het op een dag beu was om in de bus haar plaats steeds maar aan een blanke te moeten afstaan. Ze werd gearresteerd en later op borgtocht vrijgelaten. Alle zwarten van Montgomery besloten toen de bus te boycotten. Iedereen ging lopen. En de hele wereld zag toen hoe uit de busboycot de actuele burgerrechtbe weging opbloeide, die mensen als Martin Luther King heeft voortge bracht. Een minderheid, die voor iets staat dat gebeuren moet, die ook vastbesloten is en bereid is tot offe ren, zo'n minderheid slaagt op de duur. Eigenlijk niet zo'n hopeloos idee. In de bijbel staat ook al zoiets van waar twee of drie samengaan in mijn naam daar ben ik tegenwoordig. Zou dat dan toch waar zijn? Heinz G. Konsalik: 'Ninotsjka, li res van de Taiga' en 'De lijfart de tsarina'. Twee uitgaven vai Boekerij in Baarn, elk 268 bl 18.90 per stuk. Verhalen uit het oude Rusland ifchu ons altijd. Komen deze uit de vruchtbare pen van Konsalik, ttócon loven zij uren leesgenot. In het i tin boek worden de avonturen besch c van rebellen, die er niet in sla rijt tsaar Nicolaas I in 1825 vangc' onbeperkte macht te beroven. Zi,h den verbannen naar het afschri kende Siberië. Als de vrouwei n i vrijwillig hun lot deelden er i geweest waren, had men meer iets over deze mannen ifkze men. De lijfarts van de tsarina is de ser Andreas von Trottau, die op van deze beeldschone en hoogs biedster het bed met haar moet Een uiterst vermoeiende bezii^ En hoogst gevaarlijk. Want ni« )jll minder dan Iwan de Verschrik! lcjs wordt deskundig bedrogen. Ad r^v loopt dagelijks de kans tot berei lr sel te worden uitverkoren. Hij i e tenslotte met de dochter van de1( die deze beesten moet onderhof Ook aan dit verhaal, ditmaal zestiende eeuw, komt na veel ning voor de hoofdpersonen ef lukkig einde. Zeer vele anderei ter eindigen hun bestaan in het me rijk, waar mensenlevens van tot laag niet telden, op grui wijze. de :de to S hds nat eft

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2