Middenstand eist steunmaatregelen er 1 januari ardgas van 1 op 16 cent Aanhangers van 'Grieks' Cyprus pleegden aanslag !n deze krant IMiWUfeMILBI ^Kleine gasvelden Eerst de schade betalen daarna varken terug Bus 'ter inzage' Kwestie deze week in kabinet Inpassing bij olieprijs a gezegd rij zonnig Vrouw steekt haar man dood Kissinger: Turken willen onderhandelen Drie bergbeklimmers in Aloen ompekomen r,~ irfP'tf* wrof Landarbeiders gaan flinke looneisen aan boeren stellen fiemwe Leidlse Coniramt gSTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING :c| :ht Cel, straat 37 Postbus 76 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n v B V. De Christelijke Pers, Amsterdam exclusieve meubelen Bij VERDUYN RIJNSBURG INTERIEURVERZORGING. Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 46.05' Afd Bezorging vanat 08.30 uur Van een verslaggever VEN HAAG De gasreserves in Zuid-Drente en Noord-Overijs- tel, zijn van beperkte omvang. In het gebied zijn tot nu toe ien gasreservoirs aangetoond. Ve reserves per veld variëren van een miljard kubieke meter, tot tien miljard kubieke meter. Eet reservoir onder Emmen en Sleen zal enkele tientallen mil jarden kubieke meters zijn. Dit leeft minister Lubbers gezegd in intwoord op vragen van de Ka nerleden Epema-Brugman 'PvdA) en Jansen (PPR). EDE Een automobilist uit Eist (provincie Utrecht) is al een paar dagen in het bezit van een varken dat hy probeert in goede conditie te houden. Hij heeft de politie verteld dat de eigenaar van het beest het kan terugkrijgen indien de schade, die ontstond bij een botsing met het varken, wordt betaald. De auto van de man, die het varken nu bewaart, werd aan de voorzyde flink beschadigd door de aanrijding. Indien de eige naar van het varken niet komt opdagen dan zal het varken te gelde worden gemaakt of worden opgegeten. HMMHM DEN HAAG Op de griffie van de Tweede Kamer ligt een PTT- buitenbrievenbus 'ter inzage' van de Kamerleden. De buitenbus is door staatssecretaris Van Huiten ter beschikking gesteld om de Kamerleden in de gelegenheid te stellen zich nader te oriënteren over de kwaliteit van de door de PTT verstrekte buitenbussen, waarover de Pvd A-Kamerleden Hartmeijer en Franssen vragen hadden gesteld. Volgens de heer Van Huiten kan de post alleen maar door derden uit de bus gehaald worden indien de eige naar verzuimd de bus af te sluiten kij 2411 onze Haagse redactie HAAG De prijs voor het aardgas voor de consument zal ingang van 1 januari verhoogd worden van 11 cent per kubie- oeter tot 16 cent. Een jaar later, per 1 januari 1976 zal weer verhoging volgen van 5 cent, zodat de prijs in totaal 21 cent kubieke meter wordt. Dat is bijna een verdubbeling binnen jaar. nu bestaande systeem van tarieven verder te vereenvoudigen. Er zal een groep zijn van lage verbruikers van 0 tot 600 kubieke meter en een tweede groep, waaronder de stokers van centrale verwarming vallen, van 600 tot 15.000 kubieke meter per jaar. Door het instellen van deze twee categorieën zal men een pro gressiviteit in de tarieven verkrij gen. Wie meer gas verbruikt, moet naar verhouding extra betalen. De regering wil een dergelijke progres siviteit om het energieverbruik te beperken. De belangrijkste oorzaak van de drastische verhoging van de aard- gasprijs, is dat deze prijs moet wor den aangepast aan de sterk geste gen olieprijs. Het staat echter al vast, dat na de verdubbeling van de aardgasprijs in 1976 deze aanpas sing nog niet volledig is. De hogere opbrengst van het aardgas zal, zo is met de belanghebbende oliemaat schappijen afgesproken, voor 95 procent ten goede komen aan de staat. Door deze 'meevaller' zal het mogelijk zijn dat de regering voor het komende jaar geen belasting verhogingen zal doorvoeren. De be lastingdruk kan dan ongeveer ge lijk blijven. iter Lubbers (Economische Za- heeft de Vereniging van Gas- jven (Vegin) geschreven dat verhogingen noodzakelijk zijn. gasbedrijven moeten op hun voor de inkoop van het aard- lij de Gasunie ook binnen twee een dubbele prijs betalen, andelij ke vergadering van de zal donderdag een beslissing jn over de wensen van de mi- r. Daarna adviseert de Vegin iemeenten over de verhoging (de kubieke meter-prijs van 5 f Vandaag en morgen vergade- !de regionale afdelingen van de over deze kwestie. nvoudiger ns de plannen van de rege- zal de consument bij een laag lik (alleen voor het koken) te maken krijgen met een Ische prijsverhoging. Dat zal iet geval zijn wanneer bijvoor de centrale verwarming met gas wordt gestookt, iet ogenblik zijn de tarieven, die lemeentelijke gasbedrijven be nen, ongeveer over het hele gelijk. Het is de bedoeling het Zuinigheid I iemand tegenwoordig een ;al moorden kan plegen en )udlan hooguit met tien jaar afkomt, is een belachelijke q oog en vrij zonnig weer. rst overwegend matige ordoostelijke wind, later 'akke tot matige verander- ke wind. Maximum-tempe- turen omstreeks 21 graden lsius. 0RGEN FN OVERMORGEN: zonnig en overwegend oog. Maximum-temperatu- omstreeks 22 gr. Celsius. orgen zon op: 05.^3 onder: 19.52 maan op: 10.42 onder: 20.54 GEl- P. A. Jong, hoofdcommissaris van politie te Amsterdam. >y achtergelaten sociale zaken In het westen is bij felle kou extra zuinigheid geboden, omdat zich in zo'n geval problemen met de aard gasvoorziening kunnen voordoen. Het risico is echter zeer klein, want er is pas kans op moeilijkheden als de gemiddelde temperatuur per et maal lager zou zijn dan vijftien graden onder nul. Een dergelijke felle kou komt in ons land maar eens in de vijftig jaar voor, aldus de Gasunie. De Gasunie laat voorts weten, dat in de eerste zeven maanden van dit jaar achttien procent meer gas is afgeleverd dan in de overeenkom stige periode va n verleden jaar. Resp. 46 en 39 miljard kubieke me ter. Van een verslaggever GOUDA De 34-jarige spoorweg beambte Walter Hölzauer is gister nacht na en ruzie met zijn 29- jarige echtgenote door haar met een broodmes neergestoken en vrij kort erna in een ziekenhuis in zijn woonplaats overleden. Het echtpaar was zondag uit ge weest en had s'avonds thuis ruzie gekregen, volgens de politie over hun drie kinderen. De Nederlandse vrouw zei, dat zij van haar man, een Oostenrijker, het huis uit moest. Zij heeft hem daarop waar schijnlijk één keer met een brood mes gestoken. Het echtpaar had zondagavond be zoek van twee vrienden van de man. Het is niet bekend of deze mannen in het huis aanwezig wa ren op het moment van de steek partij. De politie in Gouda zoekt nog naar een van hen. De ander, een 46-jarige man uit Maarssen is reeds opgespoord. Een beeld van de anti-Amerikaanse demonstratie in Nicosia, waarbij de Amerikaanse ambassadeur werd neergeschoten. NICOSIA (AP, DPA, Reuter, UPI) De EOKA-B. de beweging die ijvert voor aansluiting van Cyprus bij Griekenland, is verantwoordelijk voor de aanslag op de Amerikaanse ambassadeur Roger Davies (53) in Nicosia. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De middenstanders eisen, evenals de boeren en tuinders, steunmaatregelen om hun inkomenspositie te verbeteren. De regering zal deze maatregelen aan het eind van deze week al bekend moeten maken. De centrale organisaties van het midden- en kleinbedrijf hebben de ze eis gistermiddag op tafel gelegd tijdens een onderhoud met staats secretaris Hazekamp van economi sche zaken. De staatssecretaris heeft toegezegd de kwestie nog deze week in het kabinet aan de orde te zullen stellen. De middenstandsor ganisaties zullen er geen genoegen mee nemen, wanneer de zaak wordt uitgesteld tot de indiening van de begroting op de derde dinsdag in september. De middenstandsorganisaties heb ben bijna twee maanden geleden, dus nog vóór de harde acties van de boeren, het kabinet 'een nood- program' aangeboden. Enkele we ken geleden stuurden zij premier Den Uyl een telegram met de in dringende vraag om een reactie van het kabinet op dit program. Tijdens het onderhoud, gisteren met de staatssecretaris, bleek, dat de regering vooralsnog niet verder wil gaan dan in algemene termen aan te geven, wat de middenstan ders. bij de indiening van de begro ting kunnen verwachten. De mid denstandsorganisaties namen daar geen genoegen mee. De heer W. de Graaff, secretaris van het Nederlands Christelijk On- dernemersverbond: 'Het stuk was ongelooflijk vaag. Daarmee durven we niet bij onze achterban aan te komen. Wat wij willen, is, dat de regering duidelijk reageert op het eerder door ons ingediende nood- program. De inkomenspositie van de middenstand is minstens zo slecht als die van de boeren. Wij zien daarom niet in, dat de boeren wel op hun wenken worden be diend en wij niet.' Pijnlijk De daders van de aanslag waren gekleed in het uniform van de or ganisatie, terwijl gisteravond de af gezette Cypriotische president Ma- karlos zei te weten dat EOKA-B leden zich hadden gemengd onder de demonstranten voor het ambas sadegebouw in Nicosia. De betoging was gericht tegen de rol die de VS hebben gespeeld in de kwestie Cyprus. Een menige van ongeveer 2.000 mensen staken een afbeelding van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Henry Kissinger, auto's en een Amerikaanse vlag in brand. Op een gegeven ogenblik trokken 70e betogers op naar het ambassadegebouw, waarna Ameri kaanse mariniers die het gebouw bewaakten begonnen te schieten. Volgens de Amerikanen met traan gasgranaten, volgens ooggetuigen met scherp over de hoofden van de menigte heen. Het grootste deel van de groep liep terug, maar een deel wist in de verwarring de am bassade nog verder te naderen. - Niet duidelijk BRIANCON (AFP) Bij de beklim ming van de Mont Vtso, een 3840 meter hoge bergtop in de Franse Alpen zijn maandag drie Franse alpinisten om het leven gekomen. De drie mannen waren niet ver van de top toen het weer plotseling zeer slecht werd en een hevige hagelbui de bergwand spiegelglad maakte. Zaterdag en zondag hadden al negen bergbeklimmers In de westelijke Alpen de dood gevonden. Waar en hoe precies toen de am bassadeur om het leven kwam is niet duidelijk. Volgens de ene le zing werd hij neergeschoten toen hij de ambassade verliet, volgens een andere werd hij getroffen toen hij op het balkon van het gebouw naar de gebeurtenissen stond te kijken, terwijl volgens functionarissen de ambassadeur bij toeval werd ge raakt toen hij zich met tien andere ambassade-functionarissen in de gang in dekking hield. Volgens een functionaris was het toeval dat hij daar werd getroffen omdat de scho ten waren gericht op zijn bureau en zijn woonvertrekken. De kogel vloog echter dwars door zijn werk kamer. het kantoor van een secre taresse en de gang. Uit de ongeveer twintig kogelgaten in de zonne schermen van het bureau van de ambassadeur bleek volgens de woordvoerder dat ook schoten wa ren afgevuurd van daken en bal kons in de omgeving van de Ameri kaanse vertegenwoordiging. Davies had pas vijf aagen voordat de crisis op het eiland begon zijn functie daar officie.il aanvaard Da vies, die 26 jaar aan de Amerikaan se buitenlandse dienst was verbon den en die een deskundige was in zaken het Midden-Oosten betref fend. had voor hij naar Cyprus kwa.n op het ministerie in Was hington de functie vervuld van plaatsvervangend onderminister de smart en bezorgdheid van de Grieken. De Turkse minister van buitenlandse zaken, Gunes. bracht in een toespraak tot het Turkse parlement het doodschieten van de ambassadeur in verband met de moord die de vorige week in Pathos op Cyprus op Turkse Cyprioten zou Zie verder pag. 6, kolom 1 De NCOV-secretaris wijst erop, dat de inkomenspositie van de midden stander al enkele jaren enorm aan het verslechteren is. De midden standsorganisaties hebben steeds in overleg met de regering getracht hierin verbetering te brengen. Het resultaat daarvan is tot nu toe bij zonder mager geweest, vindt de heer De Graaff. 'Het is daarom bijzonder pijnlijk voor de midden stander om te moeten ervaren, dat de harde acties van de boeren wèi direct succes hebben opgeleverd. Acties worden kennelijk door het kabinet beloond en overleg niet', aldus de NCOV-secretaris. En: 'Wij zullen ons ernstig bezinnen over de vraag, wat ons te doen staat, wan neer we deze week weer nul op het rekest krijgen.' Een hooggeleerd heertje uit Leiden Wou alleen aan de studie zich wijden Maar al spoedig nam hij Weer zijn krantje erbij Want dat móet, moest hij eerlijk belijden. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. Ambassadeur Roger Davies voor Arabische en Zuid-Aziatische aangelegenheden. In het buitenland is hij gestationeerd geweest in Syrië, Libanon, Jordanië, Irak, Sa- oedi-Arabië en Libië. Een' jaar gele den overleed zijn vrouw. Hij heeft twee kinderen. Die waren enige tijd geleden in verband met de toestand op Cyprus geëvacueerd naar Beiroet. In kiem smoren Toen hij het nieuws van de beto ging vernam, verliet president Glafkos Klerides van Cyprus in al lerijl een persconferentie om' te proberen de demonstratie in de kiem te smoren. In een radiorede noemde hij later het doodschieten van de ambassadem een gruwelijke misdaad. Deze misdaad, aldus Kle rides. vormt het hoogtepunt van de tragedie op Cyprus en is gepleegd op een ogenblik waarop zich teke nen voordeden die wezen op een wijziging in de publieke opinie ten gunste van Cyprus. Premier Kara- manlis van Griekenland sprak in dit verband van een afgrijselijke daad die niet gerechtvaardigd kan worden. Integendeel, aldus Kara- manlis, dergelijke daden vergroten NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Betaalt per maundAwartaal Opgegeven door: Naam: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DOROTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Schrijf op de envelop: De Een pnst/.gel is niet nodig. Adres: Plaatst IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden' door prof. dr. H. J. van Zulhem. Pletina schaaltje f lessenonder/etter) Altijd paraatmap briefpa pier en pen). Chr. Perst. antwoordnummer 2792, A'dam. Die betalen wij. Staatssecretaris Hazekamp Van een verslaggever UTRECHT De agrarische bedrij ven zullen voor 1975 geconfron teerd worden met flinke looneisen van de landarbeiders. In vergelij king met de andere bedrijfstakken bedraagt hun materiële achter stand. afhankelijk van de cao, tot twintig procent. Joop Leuven, bondsbestuurder van de katholieke bond van personeel in de agrari sche, voedings- en genotsmiddelen- bedrijven heeft dit gezegd in het NKV-blad Ruim Zicht. 'Je kunt er echter niet uithalen wat er niet in zit', aldus Joop Leuven, daarom helpen we nu mee om via de regering zodanig geld naar de boeren te pompen dat de inkomen spositie en «ie werkgelegenheid be ter gewaarborgd kunnen worden. Als de overheidssteun aan boeren en tuinders niet voor een flink stuk ten goede komt aan de werknemers in deze sector, kan voor de werkne mers de basis vervallen om in het landbouwschap vertegenwoordigd te blijven. Het landbouwschap moet functioneren ten behoeve van de agrarische ondernemingen, maar werkt nu in hoofdzaak ten dienste van de boeren, zoals duidelijk wordt uit de achterstand In mate rieel opzicht van de werknemers' aldus de bondsbestuurder. Joop Leuven noemt dit onaanvaardbaar en verwacht dat de boerenorganisa- ties het mét hem eens zijn. Binnenland Katendrecht staakt strijd 5 Stadhuis bezet 5 Kind en televisie 7 Buitenland Ford vraagt clementie 6 Kerk De zonden van de heilige keizer 2 Sport Enith Brigita bezwijkt voor geweld Economie Run op goud? Kerk In de wereld Men we tioeken l.e?.rrs schrijven Kadlo en tv Strips, feuilleton 1'u/zel Commentaar IHehlbIJ en verder Weer. oproep toeristen

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1