)ntslag dreigt foor honderden Griekenland grijpt niet in na deling van Cyprus Voor 4500 geen plaats in collegebank Athene dreigt Amerikaanse leger land uit te sturen Yan Doorn negeert advies Omroepraad Paddestoel na aanval In deze krant ogezegd Zware brand in Dordrecht uit wrok gesticht Treinontsporing in België: vele doden Veiligheidsraad vraagt weer om wapenstilstand Bejaarde man van spaargeld beroofd SLAAPKAMURNSJEUWS Nieuwe Leidlse Courant VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1974 55ste jaargfëig no. 114 IISTELIJK DAGBLAD VOOR 'LEIDEN EN OMGEVING instraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Vsrhuur van gelegenheidskleding MODEHUIS SLOOS Stille Rijn 11 Leiden - Tel. 20868. Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Afd. Bezorging vanaT-OS^O uur Van een verslaggever AMSTERDAM Ongeveer 4500 jongens en meisjes, die dit jaar van de middelbare school zijn gekomen en aan een universiteit willen gaan studeren kunnen dit plan niet uitvoeren: zij zijn 'uit geloot' voor een studierichting waarvoor een numerus fixus be staat. Ook de opleidingen voor hoger beroepsonderwijs moesten duizenden jongelui teleurstellen. Hoewel over die laatste nog geen exacte cijfers bestaan, is wel bekend dat er voor de sociale, academies driemaal zoveel aan meldingen als plaatsen waren, dat er voor de 240 plaatsen voor opleiding tot jeugdleidster 1250 aanmeldingen waren en voor de academies voor lichamelijke op voeding: 2048 gegadigden en 710 plaatsen Wat al die jongelui die 'achter het net vissen' gaan doen is nog onduidelijk. Sommigen kiezen een studierichting waar het min der vol is, anderen nemen een baan, weer anderen gaan eerst in dienst. Deze week Jiebben studie begeleiders in Nijmegen gepraat met een aantal groepen jongelui over de problemen van de 'uitge- loten'. Veelgehoord was de klacht dat men te Iaat hoort of men geplaatst dan wel uitgeloot is en tevens dat men op school de leerlingen onvoldoende kan helpen bij de studiekeuze. Ook kwam naar voren dat veel aanko mende studenten zich blindstaren op een bepaald vak (vooral bij een richting als medicijnen is dat het geval). De studentendecanen in Utrecht constateerden dat veel mensen de uitgeloot zijn nooit nagedacht blijken te hebben over een alter natief. Vaak hebben ze zich tegen adviezen in op hun eerste keus 'vastgezet'. Volgens de Utrechtse decanen gaan nu veel uitgeloten iets anders studeren maar zij ko men een jaar later zeker terug. Voor geneeskunde meldden zich dit jaar 657 studenten die vorig jaar waren uitgeloot Resultaat: 220 van hen zijn wéér uitge loot. msterdumse fabriek moet sluiten. Ir echts bedrijf in moeilijkheden onze verslaggevers ISTERDAM/UTRECHT De directie, van de in Amsterdam cestigde schrijfmachinefabriek Mo^EToe International heeft de geveer 370 werknemers gistermiïtilag meegedeeld dat het bedrijf gens gebrek aan we.rk binnen enkele maanden gesloten zal wor de in ernstige financiële moeilijkbeden verkerende BV Nedal in ■echt zal door "eeii reorganisatie zeker eenvijfde deel van bet Sprièel ontslagen moeten worden. In besprekingen is daar bet al van honderd ontslagen genoemd. Zwarte rookin de vorm van een paddestoel, trekt zich na een Turkse luchtaanval sa men hoven de stad Nicosia. opheffing van het Amsterdamse rijf treft vooral de niet recht- :eks bij de produktie betrokken knemers, die waarschijnlijk moei- elders aan de slag zullen kunnen, iroe International is een dochter erneming van het Engelse bedrijf al Imperial Typewriters, dat r tot het Amerikaanse Litton-con- behoort. Monroe, sinds' 1950 in sterdam gevestigd, hield zich aan- celijk bezig met assemblage van mmachines, later met vervaardi- van onderdelen van rekenmachi- en nog later van tel- en schrijfma- Door stakingen in Engeland de energiecr-isis moest het bedrijf de produktie veertig beperken. In Nederland moest verkorting worden aange- gens de heer P. van der Ende, juurder van de Industriebond- er een sociaal plan in de ak. Daarbij kan worden teruggegre- op maatregelen die vorig jaar genomen toen de vestiging van nroe in Medemblik (1380 man) ht ging. Volgens de heer Van der de is de gemiddelde leeftijd van de rknemers in Amsterdam aan de Twijfels ge kant. De directie van Monroe rt inmiddels besprekingen met de Kiaal plan IBM; zij schat dat daar vijftig man aan het werk kunnen. Vooral ouderen De BV Nedal in Utrecht zal dinsdag een volledige lijst ontslagen op tafel leggen. Het tragische is dat juist oudere werknemers daarvan de dupe dreigen te worden. Nedal houdt zich bezig met fabricage van onder meer bouwm'ateriaalprofielen, scheeps- en lichtmasten. In 1971 werd de Nedal (toen nog de Nederlandse Allumini- um Maatschappij) overgenomen door- het Canadese bedrijf Hunter Douglas en daardoor maar net van de onder gang gered. In 1962 volgde een be scheiden reorganisatie. Als oorzaken van de moeilijkheden noemde de directie de instorting van de bouwmarkt, de energiecrisis, de sterk gestegen rentekosten, de inflatie en de sterke stijging van lonen en prijzen. Daardoor zijn investeringen, die de laatste tijd gedaan zijn, er niet uitgekomen. De verliezen lopen nu in de miljoenen. De directie wil nu een bureau inschakelen om een plan tot gezondmaking van het bedrijf op te stellen. Er zullen forse investeringen gedaan worden. ATHENE, WASHINGTON, LONDEN (UPI, Reu ter, AP) Griekenland heeft zich moeten neer leggen bij de verdeling van het eiland Cyprus, die Turkije met de wapens heeft bereikt. De Griekse premier Conslaiilijn Karanianlis vertelde gisteravond in een radio- en televisietoespraak, dat zijn regering afziet van een militair ingrijpen op Cyprus. Griekenland, dat woensdag al zijn troe pen terugtrok uit de NAVO, dreigt nu de Amerikaanse militairen uit bet land te verwijderen. De rede vJn premier Karamanlis kwam nadat duidelijk was geworden dat Engeland en de Verenigde Staten niet bereid waren de Turkse opmars op Cyprus te stoppen. Een regerings functionaris in Londen onthulde, dat de Britse en Amerikaanse regering in nauw overleg hadden besloten de ont wikkeling op Cyprus even af te wach ten. In Istanboel zei de Turkse pre mier Bulent Ecevit, dat de VS instem den met een verdeling van Cyprus in twee gebieden met elk een eigen bestuur. Volgens de Turkse regering is dit het doel van de militaire opera tie die woensdag begon en gisteren voortduurde. De Turkse troepen heb ben de tweedeling nagenoeg voltooid. Premier Ecevit van Turkije, gaf toe, dat de VS sterk tegen een Turkse militaire operatie op Cyprus waren 'Wij ook', zei Ecevit. Maar toen de onderhandelingen mislukten bleef ons niets anders over, zo legde hij uit. President Glafkos Klerides van Cyprus heeft de Griek-Cypriotische bevolking gisteravond opgeroepen de strijd tegen de Turken voort te zetten. Hij zei, dat het onmogelijk was om de Turkse eis (een Turks-Cyprisch gebied met zelf bestuur) te aanvaarden. ring bloot zou staan. Opmerkelijk was. dat de vergadering van de Veilig heidsraad, die gisteren moest worden gehouden omdat de oproep om de wapens neer te leggen niet werd op gevolgd, enkele malen werd uitgesteld. Overleg A let op de feitelijke winstcijfers veel ondernemingen doet het weeklaag van de werkgevers r' de dalende rendementen wat onwaarachtig aan. Vakcentrales, NVV, NKV en CNV. Zonnig weer Droog en vrij zonnig weer en een zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Maximum-temperaturen van 29 graden in het oosten en zuid oosten van het land tot 22 gra den aan de kust bij wind van MORGEN EN OVERMORGEN: Overwegend droog en tamelijk warm. Morgen zon op: 05.26 onder: 20.01 maan op: 05.02 onder: 19.23 aniger met De vakbonden zien, ondanks kritische vragen, in dat er iets gebeuren moet. Wel zijn er twijfels over de leiding van het bedrijf gebleven. 'De vakbon den vinden dat Hunter Douglas zijn verantwoordelijkheid dient te kennen en een zo groot mogelijk deel' van de werkgelegenheid dient te behouden', aldus de heer J. L. van Vuuren van de industriebond CNV. Corveeër bekent, miljoenen schade Van een onzer verslaggevers DORDRECHT De 34-jarige corvee- er M. A. V. uit Dordrecht heeft na een urenlang verhoor gisteravond be kend de brand te hebben aangestoken, die gistermiddag binnen een half uur het magazijn van de Dordtse metaal industrie Johan de Witt volledig in vlammen deed opgaan. De schade be draagt naar voorlopige schatting enke le miljoenen guldens. Een poging tot brandstichting vorige week die mislukte, doordat de bedrijfs brandweer de brand toen snel wist te blussen. Gistermiddag was de brand weer binnen drie minuten ter plaatse, maar kon nietó meer uitrichten daar de vlammen al door het houten dak sloegen. V. bekende uit wrok te hebben gehan deld, omdat hij uit zijn functie was teruggezet. Het corveewerk dat hij nu verricht zou beneden zijn niveau zijn. Aanvankelijk tastte men over de oor zaak van de branden van vorige week en gisteren volledig in het duister. Collega's signaleerde V. gisteren voor het uitbreken van de brand in de buurt van het magazijn. Na een lang verhoor kwam hij gisteravond tot zijn bekentenis. CHARLEROI (BELGA) De reizi gerstrein op de lijn CharleroiBergen is gisteravond te Luttre ontspoord. De trein kwam uit de richting Brussel en ontspoorde op de spoorbrug te Lut tre. Er zijn volgens de eerste berichten tussen de tien en twintig doden. Alle hulpdiensten uit de streek van Charle roi zijn te hulp gesneld. Toch zendtijd voor 'Symbiose' DEN HAAG Hoewel de Omroepraad tweemaal afwijzend ge adviseerd heeft, heeft minister Van Doorn tóch aan de uit de NVSH voortgekomen stichting 'Symbiose' radio- en tv-zendtijd ver leend. De omroepraad (een adviesorgaan van de regering, voorzitter prof. mr. P. J. Boukema) meent dat de stichting, die vooral een sexuele voorlichting wil doen en een voorlichting over de emancipatie van de vrouw, voor het verkrijgen van zendtijd niet voldoet aan de bepalingen van de Omroepwet. Minister Van Doorn sprak evenwel twee keer met het bestuur van de stichting en liet zich overtuigen, dat de uitzendingen toch zouden voorzien in bepaalde ;n het volk levende cultu rele, geestelijke of godsdienstige be hoeften. Zendtijd kan dan voor een zogenaamde mini-omroep worden ver kregen, zo wordt in de Omroepwet bepaald, wanneer de bestaande om roepverenigingen niet in deze behoef ten zouden voorzien. Op grond van het betreffende artikel negentien in de Omroepwet kreeg in het verleden de NVSH (de Nederland se Vereniging voor Sexuele Hervor ming) zendtijd als mini-omroep. De vroegere CRM-ministgr Klompé trok in 1971 deze zendtijd weer in, omdat ze meende, dat ook in de program- raa'= van de omroepverenigingen aan de gesignaleerde behoeften werd vol daan. De NVSH liet het er niet bij zitten en richtte de stichting 'Symbiose' op, waarin ook andere 'minderheidsgroe pen werden opgenomen, die niet vol doende aan bod zouden komen. De stichting diende een aanvraag in om zendtijd als aspirant-omroep. Dat bete kende, dat ook gezorgd moest worden voor een totaalprogramma. Het afwij zende advies van de Omroepraad was vernietigend. Het was niet duidelijk wie de 'minderheidsgroepen' waren en de stichting maakte op geen enkele wij/.e duidelijk, ook niet na gehoord te zijn, door de Omroepraad, hoe een 'totaalprogram' zou worden gebracht Na afwijzing van deze aanvraag in januari vorig, jaar diende 'Symbiose' een nieuwe aanvraag in. Het was een onduidelijk verzoek en de Omroep raad vroeg 'Symbiose' aan het begin van dit jaar wat nu de bedoeling was. Het antwoord, schrijft de Omroepraad in zijn advies, heeft de duidelijkheid van de aanvraag niet vergroot. Wilde men nu een aspirant-omroep of een mini-omroep worden? Ook werd niet aangegeven wat nu die behoeften zijn, waarin zou worden voorzien. 'Daarom is het ook niet te beoordelen of in die behoeften reeds onvoldoende mate door programma's van andere Instel lingen is voorzien noch of de luiste raars en de kijkers er redelijk belang bij hebben'. Minister Van Doorn moet in uitvoeri ge gesprekken met het bestuur van Symbiose, waarin ook Dolle Mina en dergelijke aktiegroepen zijn opgeno men, wel de duidelijkheid hebben verkregen, die de Omroepraad ontbeer de. In ieder geval kreeg de stichting met ingang van 1 oktober per week de beschikking over 'tien minuten zendtijd voor de radio en drie en een halve minuut voor de televisie. NEW YORK (Reuter) De Veilig heidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteravond opnieuw een resolu tie aangenomen, waarin de strijdende partijen op Cyprus worden opgeroe pen het vuren onmiddellijk te staken. Deze resolutie kwam tot stand na uren lang overleg achter de schermen. Frankrijk wilde dat de Veiligheids raad de Turkse interventie op Cyprus zou veroordelen, maar dat bleek niet haalbaar. Volgens diplomatieke krin gen in New York voelden de westerse landen er niets voor Turkije te beris pen. De VS en Engeland willen grote moeilijkheden met NAVO-bondgenoot Turkije vorkomen en verzetten zich daarom tegen een eenzijdige veroorde ling van dit land, aldus deze bronnen. De Veiligheidsraad nam de resolutie aan nadat secretaris-generaal Kurt Waldheim had gewaarschuwd, dat de geloofwaardigheid van de Verenigde Naties op het spel staat, nu er nog geen einde is gekomen aan dF gevech ten op Cyprus. Van een verslaggever DEN HAAG De 84-jarige Hagenaar A. S. van Houdt is de bijna 10.000 aan spaargeld kwijt die hij had ver borgen in een geldkist in zijn pension aan de Stephensonstraat. Het geld, een spaarbankboekje en een gouden kettinghorloge moeten 's nachts uit de geldkist gehaald zijn. Zware druk De Amerikaanse regering herhaalde gisteren haar oproep aan de Turken om de wapens onmiddellijk neer te leggen. De woordvoerder van presi dent Ford zei, dat de regering van de VS zware druk op Turkije uitoefende om een einde te maken aan de ge vechten op Cyprus. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken sprak tegen, dat de VS rustig afwachten tot de Turken hun militaire operatie hebben voltooid. Hij zei, dat Amerika volledig achter de resolutie van de VN-Veilig- heidsraad staat, waarin de strijdende partijen op Cyprus worden opgeroe pen het vuren onmiddellijk te staken. Waarnemers wijzen erop dat Turkije ondanks de verklaring in staat is geweest haar militaire actie op Cyprus feitelijk te voltooien. In Tur kije is niets gebleken van de grote buitenlandse druk, waaraan de rege- Naast president Ford en zijn vrouw zullen er niet bar veel echtparen zijn die een dozijn slaapkamers tot hun beschikking hebben. Heel wat talrijker zullen de gezinnen zijn die al blij zouden zijn als ze er maar één hadden. Beide soorten mensen, steenrijke en straatarme, van dichtbij en verder, komt u elke dag in de krant tegen. En u wilde toch op de hoogte zijn? Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf, NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Betaalt per maand /kwartaal Opgegeven door: Naam: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Schrijf op de envelop: De Een postzgel is niet nodig. Adres: Plaats IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden' door prof. dr. H. J. van Zuthem. Pletina schaaltje (flessenonderzetter) O Altijd, paraatmap briefpa- pier én pen). Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Die betalen wij, Een woordvoerder van de Britse rege ring zei: 'Er is momenteel geen basis voor een nieuw vredesinitiatief'. Aan genomen wordt, dat de Britten wel weer initiatieven zullen nemen zodra de Turken hun opmars hebben ge staakt. De Turkse minister van bui tenlandse zaken Turan Gunes zei dat het overleg over Cyprus binnen enke le dagen weer kon beginnen. Teleurstelling over de rol van de VS en Groot-Brittannië klonk duidelijk door in de rede van de Griekse pre mier Karamanlis. Hij veroordeelde de Turkse militaire operatie met krachti ge bewoordingen. Het wangedrag van de Turken was getolereerd door 'dege nen, die hen hadden kunnen en moe ten tegenhouden', zo beschuldigde Ka ramanlis indirect de VS en Engeland. Het was volgens hem voor Grieken land onmogelijk om het Turks geweld met geweld te beantwoorden. Een mi litaire ingreep op Cyprus zou de vei ligheid van Griekenland in gevaar hebben gebracht. De politiek die wij hebben gevolgd werd gedicteerd door de historische noodzaak, aldus Karamanlis. Nadat hij het Griekse besluit om de troepen uit de NAVO terug te trekken had ge noemd, zei de premier: 'Andere stap pen, die nog niet onthuld kunnen worden, moeten en zullen worden ge nomen.' Hiermee zou hij kunnen doe len op uitwijzing van de Amerikaanse militairen in Griekenland. De VS heb ben twee marinebases en twee steun punten voor de luchtmacht in Grie kenland. In totaal zijn 4000 Ameri kaanse militairen in dit land gele gerd. Voordat Karamanlis sprak had een woordvoerder van de regering gezegd, dat de Grieken de 'legale aspecten', van uitwijzing van de Ame rikanen aan het bestuderen waren. In 9 Zie verder pagina 6 Binnenland I Vakbeweging: er kan veel 5 Man blijft man 5 i Licht op rood voor I Eusebiustoren 7 Buitenland Aanslag in Seoel6 Grieken woedend 6 ,Kerk Wereldraad sticfyt bank2 j; Paus aan Alfrink 2 ij RacismefoTvts gaat door2 I Lezers schrijven 2 |Kerk In de wereld 2 Nieuwe boeken 2 Radio en tv 4 Strips, feuilleton 4 j Recept en puzzel 4 Commentaar 7 iMchibtJ en verder 7 1 'Autonieuws 8 li Familieberichten 8 ToeMeme 9

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1