Ook in nieuwe opzet is huisarts sleutelfiguur dichtbij rd pmmentaar Gezondheidszorg 'in de eerste lijn' wordt versterkt mdheidszorg S' zuiniger met schaars papier ontluisterd uiterlijk reuzecadeau iuklreedse premier 'nsd|ar Nederland het weer - Warmtegolf Strandverwachting +++oproep toeristen+++ L6 UW, IKW.AiRTET WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1974 BIWKM.Wl) T5/K7 eden waarom de toespraak van ika's nieuwe president Gerald tot het Congres bij Democraten Republikeinen zoveel bijval kreeg niet zozeer gezocht worden in nhoud, die weinig verrassends als, wel in een algemene opluch- Hier was een president aan het d die zijn plaats weet in Ameri- grondwettige bestel en hier werd under de bijoogmerken die men jjxon steeds moest vermoeden rekt onbevangen over de gewone eke en huishoudelijke problemen iat. Ook al zijn wij in Europa irlijk in de eerste plaats geïnteres- Fords oogmerken met de rest le wereld, men moet de Amerika- de vreugde gunnen dat nu einde door bun president het debat •nd is over hun binnenlandse pro- en, waar de vorige president nau- ks aan toe kwam. De toonzetting het debat was bepaald conserva- De vroegere vice-president Hu- Humphrey noemde terecht Fords sing besnoeiïing op de fede- iverheidsuitgaven behalve die voor ewapening nogal simplistisch pzichte van het ingewikkelde pro- ran inflatie. dergelijke gezindheid kan in de nlandse economische betrekkin- ook licht leiden tot eenzijdige ctionistische stappen, in weerwil 7ords vriendelijke voornemens ten hte van de handels- en tarieven- rhandelingen in Tokio en zijn naar een 'meer open en billijk imisch wereldstelsel'. Wat daar- terecht zal komen moet nog hele- worden afgewacht. Hoe dan als voorzitter van een nationale :rentie over 's lands huishouding in alle sectoren van de economie [oen, kan hij een denkproces op zetten waar de hele wereld iets heeft. kon wel eens zijn dat het per- ijk economisch inzicht van een dent als het erop aankomt trou- van minder belang is dan zijn ogen om weerstand te bieden aan •essie van machtsgroepen. Daarte- ijkt hij voldoende bestand te zijn. nadruk op de burgerlijke controle het militaire establishment in de lewijst dat hij zich van de reeds Eisenhower gesignaleerde geva- van het 'militair-industriële com- bewust is. En zijn afzwering van e aanslag op de persoonlijke vrij kwam na Watergate natuurlijk ïaal als balsem op de wonden, oor de Amerikanen het meest ter doende reactie kwam ongetwij- van Humphrey: 'Een fatsoenlijke er en overtuigend heeft staatsse- iris Hendriks in zijn gisteren ver- nen 'structuurnota gezondheids- aangeduid hoezeer de gezond- izorg in ons land bezig is een iof van organisaties en instanties, ekerings- en financieringssystemen 'orden, waarin een gewoon mens 'eg nauwelijks meer kan vinden, staatssecretaris kondigt in zijn 110- an het de gebruiker èn de ver ier van medische voorzieningen ikkelijker te willen maken door ezondheidszorg op twee manieren delen: in regionale organen en in tweetal 'lagen' die hij op z'n s 'echelons' noemt, cojftouren van de toekomstige tuur van de gezondheidszorg zijn nee kort. maar ook rijkelijk vaag egeven. Het kan moeilijk precie- want de staatssecretaris zelf is lang niet uitgedacht over de mo eheden en middelen die hij zal uiken om zijn doel te bereiken, ichelons zijn nog niet afgebakend. ;tie en samenstelling van de regio bestuursorganen worden nog in midden gehouden. Zullen de regi- van 'de gezondheidszorg kunnen mvallen inet de gewesten die mi- r De Gaay Fortman in zijn hoofd t? Wat voor bestuursorganen zui per regio, de gezondheidszorg ir hun hoede krijgen? Zullen het ider heids- of particuliere instanties of lichamen die van allebei iets en? Wat krijgen zij precies te :llen? soort vragen vermenigvuldigen naarmate men dieper in de struc- zijn nota van de staatssecretaris tracht door Bert de Jong DEN HAAG 111 liet nieuwe, nationale plan voor onze gezond- lieidszorg blijft de buisarts de sleutelfiguur om wie, bij bet verle nen van de eerste hulp, alles moet draaien. Hij blijft bet middel punt van de gezondheidszorg, die in eerste instantie wordt ver leend. Zonder hem wordt niemand voor gespecialiseerde hulp door gestuurd. Staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid beeft bij de introductie van zijn structuurnota volksgezondheid, bestemd voor de Tweede Kamer, hierop de nadruk gelegd. In een eerste en voorlopige kritiek maakte echter de Protestantse Stich ting voor Verantwoorde Gezinsvor ming (PSVG) direct kenbaar, dat de geestelijke gezondheidszorg door deze opzet onvoldoende tot haar recht zou komen. Mensen in een geestelijke cri sistoestand komen immers niet altijd direct bij de huisarts terecht. De nota, zo vreest de PSVG ,zou te weinig ruimten bieden voor nieuwe initiatieven op het terrein van dC geestelijke volksgezondheid (crisiscen tra etc.). Hoe dat ook mag zijn, volgens het nieuwe plan wordt de gezondheids zorg rondom de huisarts (die een verzwaarde taak krijgt) en de wijkver pleging uitgebreid. Deze zorg wordt dan verstrekt in het, wat de deskundi gen noemen, eerste 'echelon'. De bedoeling is verder de zorg in het tweede 'echelon' (dat is de kring van zorg rond de patiënt, verleend door specialisten) waar mogelijk terug te dringen. De opvatting van de staatsse cretaris en met hem die van het hele kabinet is, dat hulp in de inrich tingen en ziekenhuizen een te zwaar accent heeft gekregen en dat de zorg daarbuiten (extra-muraal) is achterge bleven. Ook zijn, hoe goed de gezond heidszorg in Nederland ook mag zijn, de geestelijke gezondheidszorg en het voorkomen van ziekten is in het ver leden teveel verwaarloosd. De basis van het nieuwe plan is, wat wordt genoemd de 'echelonnering'. Dat wil zeggen, dat vooral gelet zal worden op de afbakening van de ta ken tussen de eerste zorg en de specialistische hulp. Hierdoor zou de hulp voor de patiënt 'dn voor degenen, die verantwoordelijk zijn voor de kos ten, beter te overzien zijn. Hoewel staatssecretaris Hendriks niet van een bezuinigingsnota wil weten ('de kwa liteit van de zorg staat voorop'), het terugdringen van de stijgende kosten is een belangrijk doel in het beleid. Het beter beheersen van de kosten denkt de bewindsman ook te bereiken door de verantwoordelijkheid voor de gezondheidszorg bij de gemeenten en vooral de gewesten te leggen. Hij denkt aan speciale bestuursorganen i per regio, die ook het recht van het ndmen van beslissingen krijgen. De overheid in Den Haag zal dan algeme- nem lijnen moeten aangeven (tarie ven) en ontwikkelingen stimuleren. De staatssecretaris. 'Wij moeten niet, zoals in het verleden brandjes blus sen, maar vooruit grijpen op komende ontwikkelingen'. Die regionale bestuursorganen, (leu nend tegen de^ toekomstige gewestra den of gemeenteraden?) moeten be langrijk worden. Maar hoe deze orga nen er staatkundig uitzien meldt de volksgezondheidsnota niet. Br wordt all'den verwezen naar wat mogelijkhe den, die .de gemeentewet biedt. De bestuursorganen betekenen vol gens de staatssecretaris een stuk de mocratisering van de gezondheidszorg. In die democratisering wordt ook de patiënt zelf betrokken. 'Ieder behan delingssysteem zal zodanig open en flexibel moeten zijn dat aan de wen sen en klachten van de patiënt maxi male aandacht wordt gegeven'. Maar de nota werkt ook deze democratise ring niet verder uit. Belangrijk is de suggestie voor het terugdringen van de kosten om de instellingen te binden aan een be paald budget. Zo wordt de financiële verantwoordelijkheid aan de basis ge legd. Financiering Op stap'él staat de nationale volksver zekering tegen ziektekosten. Uit deze verzekering moet straks de gehele gezondheidszorg van het eerste en tweede echelon worden betaald. Hier naast bestaat er nog een stelsel van openbare gezondheidsdiensten (GG en GD, bevolkingsonderzoek), dat uit de schatkist moet worden betaald. Staatssecretaris Hendriks vindt de in voering van deze bevolkingsverzeke- Staatssecretaris Hendriks ring belangrijk voor het slagen van het nationale plan. Ovetr dat plan zegt hij, dat het de moed moet opbrengen het nieuwe aan te durven. Dat nieuwe De situatie in de volksgezondheid heeft de laatste tijd nogal eens aanleiding gegeven tot demonstraties. betekent voor hem vooral een betere beheersing van de kosten. Een mid del om deze beter in de hand te houden is ook, dat de artsen nre'er in dienstverband treden. 'De nieuwe ge neratie wil hier wel aan', denkt de heer Hendriks hardop. Het grotere aanbod (de uitdunning) van artsen, gelooft bij, zal ongetwijfeld ook in vloed liebben op de honorering. De gezondheidszorg zoals ze nu is gegroeid is voor een groot deel te danken aan het particulier initiatief. Staatssecretaris Hendriks zei gisteren dat door het particulier initiatief een geweldig werk is verricht Maar hij voegde er meteen aan toe, dat de uitvoering van het nieuwe plan, de herstructurering, pijn zal veroorzaken. Want de verouderde vormen moeten worden verlaten. Van degenen, die pijn ondergaan, wilde bewindsman een offer vragen. De geesten zijn rijp voor de nieuwe opzet van de gezondheidszorg. De ge meenschap vraagt om betere voorzie ningen. Vooral de laatste tijd is de invloed van de instituten minder ge worden, zo overweegt staatssecretaris nog. Zijn nota is niet gedetailleerd. Er worden slechts omtrekken van het nieuwe beleid zichtbaar, zegt hij. Die omtrekken zijn echter nog niet zo duidelijk, dat de ruimte waarneem baar is, die dr toch moet zijn voor nieuwe particuliere initiatieven, in welke vorm dan ook. onder redactie van loes smit lang niet gek, want een van de allerrijkste EG-landen, wat bossen betreft dan, is Frankrijk. Duizend Fransen bezitten samen 222 hecta re bos, maar dat land produceert evengoed maar 85 ton papier per duizend inwoners. Tel je alle EG- ingezetenen bij elkaar, dan hebben elke duizend van hen samen de beschikking over 110 hectare bos; het gemiddelde aantal tonnen pa pier is dan 81 per duizend EG-ers. De allergrootste papierproducent ter wereld is Amerika, de VS wel te verstaan. Die komt elk jaar met zo'n dikke zes en veertig miljoen ton papier op de proppen, tegen een ander uitgestrekt land als de Sowjet-Unie met ruim zeven mil joen ton. Duizend Canadezen heb ben 20.000 hectare woud om in te roandelen, evenveel Noord-Ameri kanen maar 1500, en toch maken ze nog geen elf miljoen ton papier; die laten denkelijk gewoon wat meer bomen heel. Of alle cijfers op dit moment nog kloppen, moeten we maar afwach ten. Dafmobiel had ze uit het FAD-jaarboek-1971 gehaald, een beetje verouderd dus al, maar de verhoudingen zullen wel zo'n beet je gelijk gebleven zijn Verspreid rapporten niet meer on der mensen dan strikt nodig is; houd ze kort. Gooi een verknoeid stuk papier niet in de prullemand, maar gebruik het verder als klad papier. Zeg uw leverancier dat hij niet elk klein artikeltje in een papieren zak stopt; neem het lie ver onverpakt mee naar huis. Kortom-: wees zuinig met papier, wees zuinig met de bossen, houdt 'Dafmobiel' het personeel van de autofabriek voor. De heersende pa pierschaarste heeft de redactie van dit blad er toe gebracht de lezers allerlei wetenswaardigheden over het verband tussen bossen, bomen en papier ie vertellen. Bij het verhaal is een overzichtje afge drukt uit het FAD-jaarboek van bosprodukten en daaruit blijkt dat ons land het kleinste oppervlak aan bos heeft van alle EG-lan den. Dat heeft natuurlijk te maken met de omvang van een land en het aantal mensen dat er in moet wonen, maar blijkbaar niet met de papierproduktie: we bezitten per duizend inwoners maar 19 hectare bos ter vergelijking: Engeland is de op één na bos-armste met 30 hectare op elke duizend Britten maar toch wordt in ons kleine land 119 ton papier per duizend inwoners geproduceerd. En dat is óKij'k eens naar al die kale vlie gers, vaak nog van die dikke jon gens ook. Zij zouden het voor de commissie nooit halen, maar ons zaniken ze al aan de kop als we een kilo aangekomen zijn'. Een uitspraak van een boze stewardess van de Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena, die met een groep Belgische Dolle Ming's (onder wie flink wat collega-stewardessen) geëist heeft dat ook de mannen onder het vliegend personeel aan een schoonheidsproef wofden on derworpen voor ze in dienst wor den genomen. De Sabena houdt er een. 'estheti sche commissie' op na, die het uiterlijk van de vliegende dames wèl beoordeelt, maar dat van de mannen niet. Dat vinden die da mes erg oneerlijk. De commissie zou net zo goed moeten bekijken of de mannen mooi genoeg zijn om de lucht in te kunnen, zeggen ze. De Zwitser Franz Krienbühl ken nen we hier vooral als schaatser, maar ook is hij binnenhuisarchi tect in Zurich en bovendien musi ceert hij: met een eigen 'Landler- kapelle' komt hij binnenkort naar Amersfoort om daar de 'keistad- feesten' 28 augustus tot 8 sep tember luister bij te zetten. Hij niet alleen trouwens, want er hangt een Zwitsers sfeertje om alle keistad-festiviteiten. Daarom dra gen dit jaar muziek- dans- zang- en andere folkloristische groepen uit dat land een nootje bij, komen er informatiestands van de Zwitserse kamer van koophandel, exposities van moderne Zwitserse kunste naars en mogelijkheden voor Amersfoortse feestvierders om in de openlucht Zwitserse fondue tg eten of te skiën op een droogski- piste. Hoogtepunt van de feesten is op 7 september (de laatste feest dag) natuurlijk weer de keitrek tocht. Zwitserland zal dan zijn reu zekei (eentje van acht ton) aanbie den, zoals in vorige jaren Enge land, Oostenrijk, België en Luxem burg al deden. En dan opent onze eigen minister van binnenlandse zaken het nieuwe stadhuis ook nog in die keifeesttijd. Alsof hij zich nog steeds wanhopig verzet tegen zijn totale ontluiste ring, klemmen de handen van ex- president Richard Nixon zich vast aan de rand van de stalen kist, waarin een onbekende dame hem zachtjes maar vastberaden neer vlijt Nu speelt deze scène zich niet in Washington af, maar in Londen, in Madame Tussauds was sen beelden-museum en zijn het losse handen die de kist vasthou den en een los hoofd. Deze wassen ex-presidentiële onderdelen werden in de kist vervoerd naar een ge bouw van het Tussaud-bedrijf in het Engelse Somerset, waar ze op de plank komen te liggen tussen andere vergane grootheden. Alleen Nixons kunstlichaam is nog intact, compleet met namaakhalswcrvels, waarop straks wellicht zó weer een nieuw hoofd geplant kan worden. Misschien zelfs wel het hoofd van Nixons opvolger Gerald Ford want van postuur verschillen de heren per slot niet veel. te dringen. Het sympathieke is, de heer Hendriks hiermee alle ite laat aan het overleg dat hij wil en met de politieke en maatschap- _j.ke groeperingen, die zich met dit het t problemen bezighouden. Maar Iiere de andere kant moet worden iagfr gd dat zijn stuk hooguit een goed •acht l0°ggestemd verhaal is, maar nog dent geen beleid. ihten HAAG De Zweedse premier de Palme brengt op 11 en 12 sep- i deiber, een officieel bezoek aan pre- dhisf Den Uyl. Bij de gesprekken, elijlrie dan gevoerd worden, wordt wij'acht besteed aan het succes, dat den boekte bij de bestrijding van 1 Werkloosheid. Andere onderwerpen heb gesprek zijn; de houding tegeno- everi de Europese Gemeenschap en de iodei tttingen van Zweden met betrek- taten tot de dekolonisatie. Van onze weerkundige medewerker Gaat augustus de zomer dan toch nog 'maken'? Het lijkt er een beetje op, nu zich over West-Europa een warm tegolf ontwikkelt. Uit Frankrijk wordt warme tot zeer warme lucht aangevoerd, waarin de temperatuur gistermiddag hoge waarden bereikte. Weer een handjevol uitersten: Straatsburg 30, Reims en Parijs 31, Lyon 31, Poitiers, Gourdon en Tours 34 gr., Clermont-Ferrand zelfs 36 gra den Celsius. In Duitsland kwamen Düsseldorf en Keulen tot 25 graden even hoog als Brussel. Saarbrücken meldde 26, Neurenberg 27, Stuttgart 29 graden Celsius, temperaturen dus die er niet om logen. In België ivordt vandaag 25 tot 30 graden verwacht en in ons land zal dat vermoedelijk mor gen zo zijn. Vanmiddag trouwens al kan het in het zuidoosten en oosten van het land 25 tot 28 graden wor den. Dat het weer nu zo duidelijk de ivarme kant uitgaat komt door het verdwijnen van het Azorenhogedruk- gebied en de opkomst van een ander maximum boven centraal Europa. Van IJsland tot de Azoren formeerde zich een langgerekt lagedrukgebied met verschillende kernen waaronder een uitdiepende die in de richting van Ierland optrekt. Deze depressies ko men zelf niet dichterbij. Nu blijft over het geheel gezien de atmosfeer nog wel onstabiel. Er kunnen zich door de grote hitte boven Frankrijk onweders opbouiven, die met de zuid westelijke, later zuidelijke hoogteivind in de richting van het Kanaal en de Benelux zullen gaan, overigens zonder aanvankelijk een doorzettende afkoe ling teweeg te brengen. De toenemende windsnelheid bij gro tere hoogte boven West-Frankrijk Brest gistermiddag op 5000 meter hoogte 76 km per uur, op 7000 meter 85 kilimeter per uur, op 9000 meter 130 kilometer per uur) kan onweerbe- vorderend werken. Gisteravond werk- X)K) te de lucht boven grote delen van Frankrijk op middelbaar niveau: kan telen en vlokken, maar onweer werd nog nergens gerapporteerd. Toulouse gaf een chaotische wolkenlucht. Het onweerde ivel in Valladovid in noord- Spanje. In zuidwest-Engeland en zuid- Wales viel gisteravond 13 tot. 19 milli meter regen uit het veelbesproken wispelturige Kanaalfront. Vandaag droog en toenemend zonniq. Een zwakke tot matige, later vrij krachtige zuidxvest tot zuidelijke wind. Iets warmer, maxima 20 tot 23 graden. Verdere vooruitzichten: vrij warm strandweer, maar wel kans op een regen- of onweersbui voornamelijk in het zuidwesten. a ~y- zonnig sneeuw ■j opklaringen regen ha bewolking max. te mp. gel windrichting HOOG WATER 15 augustus Vlissingen 11.44Harinevlietsluizen 0.37-13.17. Rotter dam 1.49-14.15., Seheveningen 0.11-12.56. IJmiilden 0.50-13.33. Den Helder 4,41-17.39. Harlingen 7.06-20.02. Delfzijl 9.18-21.58. Onderstaande personen wordt dringend vcr- 264426. NEDERLAND Fam. W. Leegwater. Mon- nickendam, ms 'Neptunus'; fam. P. Hoek. Rotterdam, motorboot 'Elpirls'; D. Meijer, Haarlem; J. v.d. Sluis, Rotterdam, beige- witte boot ms •Sandra'; fam. J. Oudenljhuis- Weusthof, Oldenzaal. grijze Slmca 1300 met Alpenkreuzer; Paul Hill from Grace Hill, Illinois. USA; Linda Linda Anne Clarke from Colchester England (fiets). NEDERLAND-BELGIë Mej. Guerrero Tor res, groene Renault R8, SE-5933-C. ZWITSERLAND W. H. Quint, Bennekom. wit-creme Mercedes. Breda, donkergroene Volvo 142, 93-22-SV; F. J. Wlllemstein, Krimpen a.d. IJssel, blauwe Simca 1100, 94-BL-60. OOSTENRIJK-ZWITSERLAND Fam. T. Nollen, Hengeveld, grijs-witte VW bus, DN- 92-92. OOSTENRIJK R. Wierda, Zwljndrecht, groene Opel Rekord; fam. Ranzljn, Alkmaar, Kerkrade. donkergroene Renault 8. 56-28-FT; fam. Ruchtie, Bennekom. JOEGOSLAVIë Fam. J. Kok-de Vries en G. Boomsma-de Vries, Oude Home, wlt-oranje DAF bestel. BV-62-69. NOORWEGEN Fam. F. van Bevoren, Oost- zaan. grljs-blauwe Ford Transit, 21-97-NP. DENEMARKEN mej. Merie Smit, Gronin gen, per fiets. ENGELAND A. Dames, Amsterdam, liftend of per openbaar vervoer. DUITSLAND Jos Witters, Diemcn, per Ford Taunus; T Kesters, Honselersdijk, Opel Rekord 1700, 00-40-NZ; mevr Liesbeth Kes- ter, Gouda, witte Opel Rekord 1700 00-40-NZ; B. Been. Amsterdam, gele DAF 33. rode 2CV, 06-52-UF; G. W. van Raalten. Krimpen a.d. IJssel, blauwe Ford Taunus 12M.64-12-AU; Jan van Besouw, Eindhoven, Witte DAF 33, 46-15-GR. FRANKRIJK OF SPANJE T. van Es, BR-01. Lujrk, Leldschendam, bruine Ford Taunus 1600 met travelsleeper. SPANJE B de Bruin, Rotterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7