Regering wil steun aan boeren verder aanvullen Al lang oïirust op St. Maarten Gelderland piekert over geluidsarchief Hendriks wil rem op kostenstijging gezondheidszorg Kritiek op hogere prijs voor musea ^Geen gedwongen ontslag van vuurtorenwachters Inhoud van maatregelen vandaag bekendgemaakt Dood na val van trap Kruisinga somber over resultaten van het overleg Meisje onder melkwagen In put verdronken Maurits zet 'juf in de bloemen Meeste supporters van naakt in, PPR, minste in de ARP PvdA ook sterk in dagelijks bestuur van stad Groningen Veel informatie, die vroeger op schrift gesteld werd, gaat nu verloren HOI W "KW U'TKT "WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1974 BLNÜVEKLWD T3/K5 Van een verslaggever ARNHEM De 42-jarige Duitser H. Hoehnscheidt is gisternacht in hotel Haarhuis te Arnhem van een trap gevallen en om het leven gekomen. De man is door een trapgat naar beneden gestort, nadat hij na sluitings tijd binnen was gekomen. Van onze sociaal-ecenomische redactie DEN HAAG De regering overweegt de vorige week aangenomen steunmaatregelen voor de boeren aan te vullen. Premier Den TJyl heeft dit gisteravond na afloop van de vergadering van de minister raad meegedeeld. De concrete inhoud van de maatregelen zal vandaag, nadat de regering eerst over leg heeft gepleegd met de landbouworganisaties, worden bekendgemaakt. tste Het gaat om een compensatie op de omzetbelasting, uitstel van belasting betaling, een verlaagd tarief voor aardgas en stookolie en andere tege moetkomingen. Het is zeer de vraag of de Nederlandse regering in de EEGiministerraad op een tussentijdse verhoging van de tarieven van land- bouwprodukten zal aandringen. Vol gens de premier zou zo'n standpunt 'een slag in de lucht' zijn. Wel zal in EEG-verband worden nage- nnegaan wat er op Europees niveau te doen is aan de inkomenspositie van de boeren en hoe de maatregelen van de diverse landen met elkaar in over eenstemming kunnen worden ge bracht. De centrale landbouworganisa- Reorganisatie moet wel doorgaan .Van een onzer verslaggevers \j DEN HAAG Geen enkele vuurtorenwachter zal onvrijwillig ont- slagen worden. Dit heeft de directeur-generaal van het Loodswezen, schout-bij-nacht G. van der Graaf, in een brief aan de vijftien hoof den van de kustwacht bekend gemaakt. :ork 18.2' Onder de 42 vuurtorenwachters was de algelopen weken ernstige veront rusting ontstaan door de plannen van het ministerie van defensie, waaron der het loodswezen resorteert, om het aantal vuurtorenwachters tot tien te rug te/brengen. In zijn brief zegt het hoofd van het Loodswezen dat mogelijke toekomsti ge personeelsvermindering slechts ge- jj-jjj leidelijk zal geschieden door natuur lijke afvloeiing (pensionering en der gelijke). De schouthij-nacht heeft in de brief aan de kustwachters wel toegegeven dat er in de studie over een perso neelsinkrimping wordt gesproken. Maar, zo schrijft hij, deze personeels vermindering is nog slechts onder werp van studie, zowel bij de ambte- narenmaatschappijen. Op 27 augustus uzal er een gesprek gehouden worden d tussen de ambtenaren en de dienst ^.Loodswezen. De bonden hadden in zenjmei al protest aangetekend tegen de Tuzjpersoneelsvennindenng omdat anders ;cia.^e veiligheid van de scheepvaart in !2.5kgevaar zou worden gebracht. Belangrijke functie Ook de reddingsmaatschappijen, een aantal Kamerleden en de vuurto renwachters zelf hadden minister Vre- deling (defensie) er al op gewezen dje dat de kustwacht vooral voor de ple-. ziervaart een belangrijke functie heeft. Door toedoen van de vuurto renwachters zijn de afgelopen- jaren heel wat opvarenden van pleziervaar tuigen gered. De zeilschepen en jachten hebben meestal geen radio aan boord. Wanneer zij in moeilijkh eden komen kunnen zij alleen een vuurpijl afschieten in de hoop dat de kustwacht hen opmerkt. "In zijn brief aan de kustwachters gaat de schoutbij-nacht niet verder op deze problematiek in. Wel schrijft hij dat het noodzakelijk zal zijn dat er een concentratie bij de zeegaten plaats zal hebben. Wat betreft de personeelsvermindering blijven 'de n,«.posten Terschelling, Kijkduin, IJmui- Kodn den, Hoek van Holland en Vlissingen i<n< nu reeds buiten beschouwing. De overige posten zullen bemand blijven, doch waar mogelijk met een kleinere bezetting'. De vuurtorenwachters hadden juist tegen deze reorganisatie geprotes teerd. Volgens de studie van het Loodswezen zou bijvoorbeeld voor het Waddengebied a (leen de vuurtoren van Terschelling op volle sterkte blijven en zouden de vuurtorens van Texel, Vlieland, Ameland en Sehier- monikoog eenmansposten worden. Vanaf de Brandaris kan echter niet de gehele Waddenzee en een gedeelte van de Noordzee in de gaten worden gehouden en op de andere eilanden kunnen de vuurtorenwachters niet al leen 24 uur op de toren blijven zitten. ties hebben vanmiddag na afloop van het overleg met de regering een be spreking roet het actiecomité van de landbouwers. De grote vraag vandaag zal zijn of de achterban van de boeren- organisaties het met de dan bekend zijnde regeringsmaatregelen eens zal zijn. De fractieleider van de CHU, dr. Kruisinga, is blijkens zijn artikel in De Nederlander van deze week som ber gestemd over de resultaten van het overleg. Hij zegt er 'niet gerust op te zijn dat de gerechtvaardigde onrust en onlustgevoelens bij de boeren kun nen worden weggenomen'. In zowel de landbouw als de middenstand is de inkomensontwikkeling in 1974 buiten gewoon slecht. Het kabinet had daar voor onvoldoende oog, aldus dr. Kruissinga. Hij wees op de door hem ingediende motie, waarin extra aan dacht voor deze bevolkingsgroepen wordt gevraagd. 'Het zou het kabinet sieren als het het minachtende oor deel over deze motie herzag. De CHU zou dat op hoge prijs stellen', aldus de fractieleider van de CHU. Eveneens in De Nederlander van deze week vraagt zijn fractiegenoot Tolman om een aanpassing van de landbouw prijzen. Hij meent dat thans de posi tie van het kabinet in het geding és. Vóór Prinsjesdag dient er daarom volgens hem duidelijkheid te komen, 'anders is het onvermijdelijk dat de politieke rekening van het falend be leid wordt gepresenteerd'. Op korte termijn Het Consumenten Contactorgaan heeft gisteren in een telegram aan de mi nisterraad gezegd dat het met de landbouworganisaties eens is dat er op korte termijn maatregelen geno men diénen te worden. De EEG-land- bouwpolitiek van de afgelopen jaren, die mede de oorzaak van de huidige problemen is, dient grondig te wor den gewijzigd, aldus het Consumen ten-Contactorgaan. Oplossing in de sfeer van exorbitante prijsverhogin gen van bepaalde landbouwprodukten wijst het Concumenten-Contactorgaan echter van de hand. Deze wakkeren enerzijds de inflatie aan en anderzijds bieden ze op langere termijn ook geen oplossing voor de boeren zelf. Van een verslaggever ARNHEM De elfjarige Johanna Lentjes uit het Gelderse Droessen is om het leven gekomen toen zij van een wagen met melkbussen viel en onder een van de wielen terecht kwam. Met een vriendinnetje reed zij in Zevenaar mee op een wagen die door een trekker voortbewogen werd. Zij viel toen de melkbussen kantelden bij het nemen van een bocht. Plan: bedcapaciteit ziekenhuizen verminderen Kaartjes volgend jaar 50 procent duurder i Van eeri onzer verslaggevers AMSTERDAM De beslissing van de regering om de entreegel den voor de rijksmusea met ingang van 1 januari 1975 met vijftig procent',te verhogen heeft bij kunstminnend Nederland wrevel op gewekt; - Woordvoerders van zowel de rijksmusea als de kunstenaars- bonden garven als commentaar dat zij van deze regering juist had den ver Wacht dat de musea gratis voor het publiek toegankelijk zouden worden gemaakt. Per 1 januari zal de toegangsprijs van de rijkimusea voor volwassenen 1.50 bedragen en voor kinderen 75 cent. Hel Rijksmuseum im Amster dam, het'Mauritshuis in Den Haag, en het Van, Goghmuseum dn Amsterdam de drukst bezochte musea van Nederland moeten echter een toe- gangsprm van drie gulden per per soon gaan heffen. Voor kinderen gel den in deze drie instellingen verschil lende regelingen. De entreegelden voor het Rijksmuseum in Amsterdam zullen op zaterdag en zondag boven dien lager liggen. De regering beeft a» oegin juli beslo ten de entreeprijzen van de rijksmu sea te verhogen. In een brief is deze prijsverhoging aan de directies van de rijksmusea meegedeeld. Noch met de directies noch met de Nederlandse Museumvereniging is enig overleg ge pleegd, hetgeen zij de regering kwa lijk nemén. Drempel >Jek HUYBERGEN In Huybergen (NBr.) is de 59-jarige mevrouw P. Meesters-Hulterm ans verdronken 'in de regenput achter haar huis. Zij is waarschijnlijk uitgegleden toen zij daar regenwater wilde putten dat zij altijd gebruikte om de was te doen. In de diepe put stond bijna twee meter water. Ook voor het oudste zoontje van prinses Margriet, Maurits, begon gisteren in Apeldoorn de eerste dag op de 'grote school'. Het prinsje (rechts) bood zijn 'juf', mevrouw R. A. Voulon-Van der Hoek, een bosje bloemen aan. Links achter de juf staat het één jaar jongere broertje van Maurits, Bernhard. Het hoofd van de schooi, J. R. van Riel (midden op de achtergrond) en prinses Margriet kijken toe. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Staatssecretaris Hendriks heeft bij de Tweede Ka mer een nationaal plan ingediend voor bet verbeteren van de ge zondheidszorg. Door liet accent van liet bestuur en de toezicht op de gezondheidszorg bij de gemeenten en regio's (de nieuwe gewes ten) te leggen, hoopt de regering de sterke kostenstijging in de sec tor van de volksgezondheid te drukken. Deze kosten zijn de laatste tien jaar steeds gemiddeld met achttien procent per jaar gestegen. Wanneer het plan in 1980 is uitgevoerd zal deze stijging niet onbelangrijk zijn afgeremd. De totale kosten van de gezondheidszorg mogen dan niet meer dan acht pro cent van het nationaal inkomen be dragen. Een andere pijler van het nieuwe beleid is het meer overzichtelijk ma ken van de gezondheidszorg. In het beleid zal sterk worden onderscheiden de sector van de eerste hulp van de huisarts etc ('eerste echelon') en de gespecialiseerde hulp ('tweede eche lon'). Daarnaast bestaat neg., een 'e- chelon' van algemene gezondheids diensten. Deze diensten moeten straks het hele land bestrijken. De niet- gespecialiseerde hulp wordt versterkt, terwijl de sterk gegroeide specialisti sche diensen wat worden verminderd. In de nota worden om dit te bereiken enkele concrete maatregelen voorge steld. De bedcapaciteit van de ziekenhui zen wordt verminderd. Wijziging van de wet ziekenhuis voorzieningen, waardoor het mogelijk, wordt ziekenhuizen of onderdelen er van te sluiten. Instelling van een bouwplafond voor inrichtingen van gezondheidszorg. Uit de nota, waarin het nationale plan wordt uiteengezet blijkt, dat de herstructurering van de gezondheids zorg vooral tot stand zal komen door wijziging van oude en invoering van nieuwe wetten. Maar in afwachting van de nieuwe wetten zullen de hier boven genoemde wettelijke maatrege len reeds worden getroffen. De Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Genees kunst heeft in een eerste reactie gun stig gereageerd op de nota. Voorzitter dr. A. E. Leuftink noemde het vooral belangrijk, dat het plan via wetgeving wordt uitgevoerd. Hij prees het voor zichtige beleid, dat de staatssecretaris heeft uitgestippeld. Alleen, aldus de KNMG, komt het probleem van de voorkoming van ziekten er wat karig in de nota af. Zie ook pagina T5/K7 Volgens een woordvoerder van het Rijksmuseum in Amsterdam zal deze prijsverhoging zeker een drempel leg gen in het museumbezoek. Het Van Goghmuseum verwacht na ingang van de maatregel een kleine teruggang in het bezoek, maar dat zal slechts voor korte duur zijn. De Federatie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars vindt deze prijsverhoging in strijd met een modern kunstbeleid. De prijzen van de musea gingen voor het laatst in 1972 omhoog. Het profijt beginsel van het kabinet-Biesheuvel zorgde toen voor een prijsverhoging. Volgens het ministerie van CRM heeft deze prijsverhoging geen terug gang in het museumbezoek tot gevolg gehad. Een woordvoerder van het miiniisterie zei dat er bij CRM 'in het geheel niet over gedacht wordt de musea gratis voor het publiek open te stellen'. Tegenstellingen schrijnender door toerisme Van een onzer verslaggevers DEN HAAG St. Maarten is liet grootste van de drie Bovenwind se eilanden van de Nederlandse Antillen. Het eiland ligt midden in de Caribische Zee op ongeveer 850 kilometer ten noorden van de drie Benedenwindse eilanden: Curasao, Aruba en Bonaire. Van een verslaggever AMSTERDAM Onder PPR-stem- mers vindt men veel voorstanders van het Instel lm van naaktstranden: drie en veertig procent voor. Onder de aanhangers van de ARP vindt men slechts twee procent voorstanders. Dat blijkt uit een enquete van het Nederlands Instituut voor de Publie ke Opinie (NIPO). Uit deze enquete blijkt dat de visie op naakstranden de laatste drie jaren nauwelijks is veranderd. Landelijk be zien is dertien procent van de bevol king voor, veertig procent tegen en vijf en veertig procent staat er onver schillig tegenover. Het aantal voor standers bij verschillende partijen: PvdA vijftien procent voor, WD der tien procent, KVP twaalf procent en CHU zeven procent. Bij jonge mensen is het aantal voorstanders groter dan dat van de tegenstanders. Het verzet tegen deze vorm van recreatie loopt op bij toenemende ouderdom. Het hele eiland St. Maarten is onge veer 85 vierkante kilometer groot» maar het Nederlandse deel is slechts 37 vierkante kilometer groot. Het noordelijk deel van het eiland is Frans. In het Nederlands-Antilliaanse deel wonen ongeveer 7.500 mensen. Het is er al geruime tijd onrustig. Minister De Gaay Fortman heeft vori ge maand bij het beleidsdebat over de West in de Eerste Kamer zijn be zorgdheid uitgesproken over het zwak ke bestuur op de Bovenwindse Eilan den (St. Maarten, St. Eustatius en Saba vormen samen één eilandgebied; een bestuurseenheid met nogal wat plaatselijke autonomie). De hoofdstad Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Evenals in het col lege van Gedeputeerde Staten van Groningen zal de PvdA ook in B en W van de gelijknamige stad sterk gaan domineren. Het reeds gekozen provinciale college telt vier PvdA- gedeputeerden naast een communist en een PPR-man. In de stad komt die verhouding precies zo te liggen. Naast de zittende wethouders Van de Berg, Wallage, Barmentloo zal de PvdA als vierde man L. Westernok (28) kandi deren. Ddt viertal wordt aangevuld met een communist (H. Niemeijer of J. Siemons) en een PPR-wethouder, Wim Wildeboer. De laatste heeft de PvdA overigens recentelijk tegen de haren in ge streken door het op te nemen voor het Trefkoel-bestuur. De PvdA gaat daar nog eens over praten, omdat het tegen de PvdA-keus om voorrang te geven aam de binnenstadswijken in heeft gesuggereerd dat de PvdA op nieuw in overweging zou willen nemen of de samenwerking met de PPR in het college van B. en W. wel op zijn plaats is. Wel wordt echter gezegd dat Wildeboer zich bij voor baat al enigszins heeft geïsoleerd in het overwegend PvdA-coÜege. Van een onzer verslaggevers ARNHEM De mensen gaan steeds minder brieven schrijven, ze grijpen steeds meer naar de telefoon. De PTT werkt daar niet helemaal onbaatzuchtig aan mee. Nu worden er door de telefoon niet alleen maar belangrijke dingen gezegd. Het gaat overwegend over gewone huiselijke dingen, voor de betrokkenen interessant, maar het nageslacht zou er niet van wakker liggen als heft er deelgenoot van waö gemaakt. Een feit is echter dat door dat toenemend telefoneren ook een stuk op-schriftigestelde in formatie verloren gaat, die wél van gewicht geacht moet worden. Ondanks de boeken, brochures en krantenartikelen die er verschijnen. In Gelderland wordt op het moment gewerkt aan de voor bereiding van een provinciaal geluidsarchief, dat enigszins in die leemte moet voorzien. Een commissie onder voorzit terschap van de provinciale contactfunctionaris, de heer G. J. Ganzenbrink, bestudeert de zaak. Over een poosje zal dat wel resulteren in een voorstel van gedeputeerde staten aan provinciale staten om een kre diet beschikbaar te stellen. Gelderland wordt dan de eer ste provincie met een geluids- arcluef. De geluidsarchieven komen steeds meer van de grond. De Rijksvoorlichtingsdienst be schikt er al over. In elk geval twee gemeenten hebben er ook een. Amsterdam was des tijds de eerste gemeente die er een kreeg. Rotterdam volg de, maar is nu al veel vérder dan Amsterdam. In Rotterdam maakt men zelf al interviews met allerlei mensen. Amsterdam doet dat nog niet. Het volstaat tot nu toe in hoofdzaak met het op-1 nemen van wat radio en tele visie presenteren. Daarbij gaat i het uiteraard om zaken, die 'Amsterdam' zijn. Liedjeszan gers en actiegroepen zijn daar ook bij, In enkele kleinere gemeenten denkt men erover om ermee te beginnen. De basis van het geheel wordt meestal gevormd door op de band vastgelegde raadsverga deringen. In het archief mogen de band jes beluisterd worden door hen die er interesse voor heb ben. Overnemen op een zelf meegebrachte recorder mag van de archiefwet niet. In de nieuwe auteurswet, die in voorbereiding is, zal ook een bepaling ten aanzien van de geluidsarchieven worden opge nomen. Daarin wordt vastge legd wat in dit kader is toege staan. Universiteit Aan de rijksuniversiteit te Utrecht Is destijds ook een geluidsarchief begonnen. Hoofd is drs. R. Schuursma. Inmiddels is dat onderge bracht bij de Stichting Fllim en Wetenschap. Dit archief werkt landelijk. Het staat ten dienste van wetenschap en an der onderwijs. Men beperkt zich tot de Nederlandse ge schiedenis vanaf ongeveer 1930, en dan met name weer tot onderwerpen die liggen op i politiek, sociaal en economisch terrein. Er is een nauwe sa menwerking met de NOS, die 1 uiteraard over enorm veel ma teriaal beschikt. Er is om een enkele naam te noemen - bijvoorbeeld een zeer uit gebreid interview gemaakt metde hoogbejaarde, zij het Steeds meer telefoon, steeds minder brieven-. nog altijd vitale, dr. W. De stemmen zelf (het mogen Colijn of iemand anders zijn) zijn ook interessant. Ook de paardenmarkt In Gelderland wil men ook interviews met mensen, die met name voor deze provincie essentiële dingen zouden kun nen vertellen. Omdat sommi gen van hen al niet zo jong meer zijn, gaat het wel drin gen. Het is allemaal nog wat prematuur, maar men speelt in Gelderland met de gedachte in principe geen enkel gebied onbewerkt te laten liggen. Wat de moeite waard is bestuurlijk, historisch, artis tiek of in welk ander opzicht ook zou aan de orde die nen te komen. Gepraat moet niet alleen worden met figu ren uit de bovenlagen van de maatschappij. 'Je zal bijvoor beeld ook naar de paarden markt in Bemimel moeten', al dus de her Ganzenbrink. 'Als je het goed wilt doen, is het een kolossaal arbeidsveld'. van dit eilandgebied is Philipsburg op St. Maarten. Van buiten gezien gaat het St. Maar ten wel voor de wind, beter althans dan St. Eustatius en Saba. die verge ten en volstrekt arme uithoeken van het Koninkrijk zijn. St. Maarten is de laatste jaren bij de vele zeer welge- stelden op het westelijke halfrond in de mode gekomen als exclusief en zeer luxueus vakantieoord. Dat bete kent dat er wel geld kan worden verdiend en dat er zelfs arbeidskrach ten van elders moeten worden aange trokken. Echter: door dit toerisme zijn de sociale tegenstellingen op het eiland nog schrijnender naar voren gekomen, want de toeristen vormen natuurlijk een wereldje op zichzelf, waartoe de eilandbewoners geen toegang heb ben (dan als bediende) en waar van daan de gelden maar zeer spaarzaam naar de bevolking doordruppelen. De grootste winst van dit alles gaat trou wens naar de weinige kapitaalkrachti ge investeerders in dit toerisme. Industrie Er is ook een visconserven-industrie op het eiland, maar deze industrie is eigenlijk ook een vreemde eend in de bijt gebleven. Het is een Japans be drijf, dat met erg veel eigen perso neel werkt en dat grote rechten heeft in de visgronden van het eiland, waar met moderne visapparatuur de kleine en zelfstandige plaatselijke vissers een geweldige concurrentie wordt aange daan. RITA 'Ik wil eens wat nader kennis- makenu met de nieuwe over buren'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5