Enorme groei op kleuren-tv-markt madurodami! Tien vingers Even puzzelen m-a Dagrecept Radio-en-tv-branche zeer optimistisch Leids raadslid trekt zich na kritiek terug Ambtswoning bij Catshuis hoeft van Den Uyl niet Stein op zoek naar doder van dertig honden Onbevredigend Philips jaar zonder CAO* Paul Brand Chirurg in India Radio en televisie programma's MEDEDELING aan de adverteerders in de rubriek Het Onderwijs vraagt donderdagmorgen Ie post TROUW/KWARTET WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1974 BINNENLAND/RADIO-TV T4/Kj Van onze radio- en tv-redactie AMSTERDAM Dit voorjaar is in ons land liet miljoenste kleuren-televisie-apparaat geïnstalleerd. Er is een enorme groei op de kleurenmarkt sinds deze zes-en-een-lialf jaar geleden begon. De verwachte omzet voor dit jaar in radio- en televisietoestellen, afspeelapparatuur en recorders, grammofoonplaten, banden en cassettes is 2,5 miljard gulden. SMIDJE VERHOLEN Een groeiend percentage van het ge zinsinkomen wordt besteed aan deze zaken. Het blijft goed gaan in de fabricage en verkoop in de radio- en televisie-branche, ondanks de energie crisis. Dd heer G. D. J. Hofhuis, voorzitter van het Centraal bureau tot bescher ming van de radiohandel (CEBUBE- RA), noemde bovenstaande cijfers gis teren op een persconferentie ter in troductie van de Firato. Deze wordt van vrijdag 30 augustus tot en met zondag 8 september gehouden in de Amsterdamse RAI en bevat alle ge noemde apparatuur inclusief elektro nische orgels. De heer Hofhuis vergeleek het bezits- percentage met een paar jaar gele den: kleurentelevisie in 1971 tien pro cent (400.000 toestellen) verwachting voor 1974: 32 procent. Hifi/Stereo radio had in 1971 ndgen procent, verwacht: 27 procent. Cassette-appara ten had in 1971 achttien procent, ver wacht: vijftig procent. Uit de verwachte omzet van 2,5 mil jard volgt dat elk gezin 570 gulden per jaar besteedt In Europa is dat 350 gulden. Oorzaak van het verschil is de Nederlandse huiselijkheid. In de groep duurzame artikelen (zoals au to's, meubelen, kleding en huishoude lijke artikelen) is het aandeel van de besteding voor radio, tv- en verwante apparatuur: zeven procent. Draagbare toestellen Er blijken meer mogelijkheden op de recreatie-markt te zijn dan vroeger werd gedacht. Zo is er belangstelling voor draagbare televisietoestellen dn dito radio's, al dan niet met cassette recorders, radio-afspeel-apparatuur voor de auto, en hoogwaardige appa ratuur, zoals FM voor radio. Opmerkelijk was echter, dat ondanks alle aangeprezen perfectie op de pers conferentie het antwoord op de vraag naar verbeterde ontvangstapparatuur voor geluid van de televisie-apparaten negatief uitviel. (De ontvangst van muziek is duidelijk minder bij televi- Van een onzer verslaggevers LEIDEN De heer B. J. Boonstra (VVD) heeft zich gistermorgen offi cieel teruggetrokken als lid van de Leidse gemeenteraad. Maandagavond had de raad zijn geloofsbrieven aan vaard. Vorige week was door het CPN- raadslid D. Hoeven ernstig bezwaar gemaakt tegen goedkeuring van Boon stra's geloofsbrieven vanwege diens oorlogsverleden. Op zestienjarige leeftijd heeft de hder Boonstra vier weken bij de SS ge diend. Nadat de CPN-er zijn bezwaren in de openbaarheid had gebracht heeft de heer Boonstra meegedeeld dat hij tegen zijn eigen wil (op sterke aandrang van zijn Duitse moeder) bij de SS is gegaan. Hoewel de heer Boonstra al eerder besloten moet hebben zijn raadslid maatschap op te geven heeft hij ge wacht tot de gemeenteraad zijn ge loofsbrieven had behandeld. Afgelo pen maandagavond ging de raad met zijn benoeming akkoord. De plaats van de heer Boonstra zal ingenomen worden door drs. P. H. Schoute, een onlangs afgestudeerde politicoloog. De geloofsbrieven van de heer Schoute zullen tijdens een speci aal daarvoor ingelast formeel gedeelte van de informele raadsvergadering van 21 augustus behandeld worden. Op deze manier kunnen alle gemeen teraadsleden nog tegelijkertijd op 3 september beëdigd worden. van AEG-telefunken. die op de Firato zeer waarschijnlijk te bewonderen zal zijn. Ook de NOS Evenals als vorig jaar bij de Hifi- tentoonstelling is de NOS present en in een aantal stands zal worden gede monstreerdhoe programma's voor te levisie en radio gemaakt worden. De PTT is er ook en die zal net als de NOS inzicht verschaffen in toekomst zaken als het ontkoppelen van de radiozenders. Ook de onkunde over FM wil men bestrijden. Verder is er op de Firato 'Het Elektron', een voor- lichtings-tentoonstelling op elektro nisch gebied. Nieuwe mini-omroep Van een verslaggever DEN HAAG Minister Van Doorn (CRM) heeft besloten zendtijd toe te wijzen aan de onafhankelijke radio en televisie stichting 'Symbiose' als zoge naamde 'mini-omroep', op basis van artikel 19 van de omroepwet. Symbio se is een initiatief van de NVSH. Met ingang van 1 oktober krijgt 'Symbiose' 10 minuten radiozendtijd en 3.5 minuut televisiezendtijd per week. Vanzelfsprekend zal op de Firato de mogelijkheden op het gebied van HiFi (een zo gevoelig en zui ver mogelijke ontvangst voor mu ziek) een belangrijke plaats inne men. Op de foto een nieuwe luid spreker. sie dan bij radio met stereo-mogelijk heden, terwijl de muziek voor televi sie toch ook in stereo wordt uitgezon den - red.). De opmerking van een van de aanwezigen, dat het aanbren gen van apparaatjes van een paar gulden aan het televisietoestel toch wel 'mogelijk moest zijn werd afge wimpeld met het argument: te kost baar. Video in huis Evenwel: men staat op het gebied van uitvindingen niet stil. En op de Fira to wordt ook video voor de huiskamer geïntroduceerd. Bij de omroepen en in scholen en bedrijven wordt hiervan al geruime tijd gebruik gemaakt. Men kan voor vijftienhonderd gulden éige naar worden van een televisiecamera, die wordt aangesloten op de tv-ont- vanger, gericht op een bepaald doel de huisdeur of kinderspeelplaats kan deze op het scherm projecte ren wat zich daar afspeelt. De video recorder kan de beelden vastleggen, bewaren en later weer 'afspelen' op het scherm. Nieuw is de video-plaat Van een verslaggever v DEN HAAG Premier Den Uyl heeft geen behoefte aan een ambtswo ning bij het Catshuis in het park Sorgvliet te Den Haag. Hij heeft dit gisteren laten blijken nadat hij ken nis genomen had van het bericht over de beslissing van gedeputeerde staten van zuid-Holland. Dit college keurde een besluit van de Haagse gemeente raad af, bij welk besluit de bouw van de ambtswoning administratief moge lijk werd gemaakt. De gemeente Den Haag behoeft van mij niet in beroep te gaan bij de kroon, om de beslissing van gedepu teerde staten ongedaan gemaakt te zien krijgen', aldus de premier. 'Ik zie die ambtswoning niet zo zitten. Van onze correspondent STEIN Hondenliefhebbers uit Stein hebben een speurteam gevormd dat de dader van een dertigtal hon denvergiftigingen moet opsporen. Ini tiatiefneemster van deze actie is me vrouw Van Alphen uit de Stadhou derslaan. Haar zijn dertig gevallen van hondenvergiftiging bekend. De politie van Stein vijftien, al neemt deze aan dat het werkelijke aantal dat van mevrouw Van Alphen nog over schrijdt. Zowel volgens de politie als mevrouw Van Alphen is het vrijwel zeker dat een persoon de dood van al die hon den op zijn geweten heeft. Steeds weer blijkt gebruik te worden ge maakt van het landbouwvergif Strich- nine, dat ernsige verlammingsver schijnselen veroorzaakt. Slechts een enkele keer paste de hondendoder een afwijkende methode toe, en bediende zich van een gekookte spons of van een mes. Er is .de politie een geval bekend waarbij een hond zo ernstig met mes steken werd verwond dat hij van pijn zelfs zijn eigen baas aanviel en afge maakt moest worden. In het geval waarbij een spons gebruikt werd, bleek deze eerst te zijn gekookt waar door hij tot een balletje inkromp om vervolgens van een vleesreuk te wor den voorzien. In de maag van de hond zette de spons weer uit met de dood van het dier als gevolg. De politie van Stein heeft al verschil lende malen extra patrouilles in bur ger ingeschakeld om de hondendoder te vinden, maar zonder resultaat. Daar de manschappen voor verder gaande stappen ontbreken, hebben de hondenliefhebbers onder leiding van mevrouw van Alphen besloten er zelf wat aan te gaan doen. Een goede coördinatie tussen Nederland 1 en 2 is nooit mogelijk j als op een van de netten een V twee uur durende speelfilm wordt uitgezonden. Aan de andere kant stajan dan meestal een aantal kortere programma's. Wanneer daar iets be^ langwekkends tussen zit, moet je wel een keuze maken, die altijd I onbevredigend uitvalt Of de hoofd» film helemaal zien en de rest missen, öf het verhaal dat je boeit helemaall midden in de ontwikkeling los t te laten in ruil voor iets waarvan je nog niet weet of het je wel zal pakken. Zo verging het mij natuurlijk ook? dinsdag met de film Oproer in het Verre Oosten. Precies in die gelad en scène tussen Marlon Brando als dl i ambassadeur en Eiji Okada in een voortreffelijk gespeelde rol alls de vrijheidsstrijder Deong, moest ik. afhaken. De Vara immers begon met de ver toning van een veel-delige serie 0 >ver Colditz, het Duitse gevangenkamp p voor geallieerde officieren tijden s de Tweede Wereldoorlog. En ook dit is een intrigerend gegeven. Een voorproefje werd geboden IJl Zomaar een zomeravond. Edwin Rutten sprak met drie Nederlandse officieren, die uit het roemruchtie Sonderlager wisten te ontsnappen. Ik weet niet goed of de Vara er verstandig aan heeft gedaan, defilm serie op deze wijze te introduceren. De ontboezemingen van de drie ouder geworden officieren, wawn, hoe beknopt ook, authentiek, dafcir hoefden ze geen moeite voor terdoen; je kon dat als buitenstaander osi- middellijk aanvoelen. Maar de «serste aflevering van Colditz deed veel minder echt aan, omdat zo duidelijk merkbaar was dat je naar studio werk zat te kijken. Het leven van krijgsgevangenen! en hun ontsnappingspogingen zijnijal vaker verfilmd. Ik herinner ime, jaren geileden met een zekere gnotig- heid te hebben gekeken naar eelr, serie die, als ik het goed, heb, Hmigans heroes heette. Nu doet zich het vreemde geval voor, dat ik de sfeer tekening in die duidelijk humorilstiseh bedoelde reeks, veel echter vond!)dan dat wat ik in de aanloop van CoMita te zien heb gekregen. Interessant kan het worden, de Itngelse inbreng te vergelijken met het Amerikaanse aandeel in deze co-? produktie. En als er al een paar afleveringen over het scherm zijli gegaan, zal de Vara misschien nog eens aan de bel trekken bij oud krijgsgevangenen om te vragen hoe zij de filmbeelden ondergaan. Mhar dan graag op ander niveau dan 'het vrijblijvende gekeuvel in Zo mapr een zomeravond. TON HYDRA Bonden tegen aanvulling Van een verslaggever EINDHOVEN Bij het Ighipscon- cern zal voor de periode cpe op 1 april begonnen is geen CAO tot stand gekomen, hebben de vakbon fflen laten weten. j Op 5 juni hadden werkgevers en werknemers bij Philips inj principe overeenstemming bereikt bver een CAO voor een jaar. Dit prieipe-ak- koord zou, zoals gebruikelijlt, door de daardoor bevoegde instanties beoor deeld worden. Die instanties hebben het akkoord aanvaard. De Vakbonden hebben echter geconstawerd dat Philps daarna met een ffanvullende nota over een salaris- en beoorde' lingssysteem gekomen is, fvelke nota aan de CAO toegevoegd :jou moeten worden. De bonden hebbttn die toe voeging afgewezen en toan geconclu deerd dat er dit jaar geetn CAO tot stand zal komen. Overigens zijn de materiële punten van heft principe akkoord al ingegaan, aldus t de bonden. 'Wel verdraaid', dacht smidje Verholen. 'Die schurk schijnt me toch zo'n beetje door te hebben. Jammer, erg jammer. Nou kan ik vannacht niet weg. O, o! Nou ja, in elk geval gaat straks om twaalf uur de spook- kJok luiden. Dat zal een hele schrik voor ze zijn. Wie weet vind ik intus sen nog wel een list om ze de overval onmogelijk te maken.' 'Wat sta je daar toch te piekeren, Jan Jacob?' vroeg {le valse hertog met een vals lachje 'Ik vraag me af hoe ik jou je diefstal onmogelijk kan maken', antwoordde de smid. 'hahaha, gij zijt waarlijk een vasthoudend per soon', riep de hertog vrolijk uit. 'Ik ga U daarvoor belonen. Ge moogt U zelf van die zware kogel bevrijden, want die hebt ge nu toch niet meer FERDINAND nodig. Hebt ge de sleutel 'bxgeval zelf in de zak? O nee? In dat geval zal Jodocus zo goed zijn U een vijl aan te geven. Tracht evenwel niet te vluch ten, want de geringste beweging in een verkeerde richting zal een van mijn pistolen doen afgaan.' De kleine Asmar, alias Jodocus II, kwam met een ijzervijl aanlopen en de smid begon het slot van zijn voetboei door te vijlen, Toen dat gebeurd was, ging het gezelschap zitten om terug te rijden, naar het kasteel. 'Ziezo', zei de hertog, toen ze in de hal van het slot stonden. 'De opa's kunnen nu wel naar huis gaan. Zij gaan rustig slapen en maken alles morgenvroeg gereed voor de laatste slag. Ze kennen de instructies.' 'Jazeker baas', grom den Jantje en Sjarl. 'We kenne de instructies en we hebben de sten guns al met scherrup gelaje' 'Braaf zo, mijne vrienden', prees de hertog. 'Be geef U dan schielijk naar Uw nederi ge woning en geniet van de laatste nachtrust in deze gezonde bergen. Och is het leven hier niet als in een vakantiekolonie? Put dan troost uit het feit, dat wij morgen weliswaar hiervandaan zullen vertrekken, maar dat wij dat doen in het gezelschap van een paar miljoen aan goud.' Jantje en Sjarl verdwenen en nu wendde Nosco zich tot de smid. Gij gaat nu met mij naar mijn vertrek ken. Jan Jacob', zei hij, terwijl een onheilspellend lachje om zijn dunne lippen krulde. 'Ik zal U deze laatste avond tot een onvergetelijke ma ken. (ADVERTENTIE) I Jumbo Jet is net land op airport 49 En zo ontstond het Nava Jeeva Ni- layam, het Centrum van het Nieuwe Leven. Paul ondervond enige moei lijkheden om toestemming te krijgen voor het project. Zelfs dokter Cochra ne voeius er niet dadelijk voor. 'De Birtse en de Amerikaanse lepra zending zijn juist bezig Karigiri tot dat doel in te richten', bracht hij in herinnering. 'Zouden we daar niet liever op wachten?' Paul wilde echter niet wachten. Twee jaar waren verlopen sedert de plan nen voor het nieuwe Sohieffelin Le pra-onderzoekcentrum en -sanatorium waren ontworpen en de plaats ervoor was vastgesteld. Het schrale stuk grond, een kilometer of vijftien van het ziekenhuis, het enige terrein dat men te pakken kon krijgen in een dichtbevolkt gebied waar het woord lepra voor de voorzichtige landeige naars al een banvloek betekende, lag er nog even gespeend van menselijk leven en menselijke activiteit bij als dat honderd jaar ervoor het geval was geweest. De grond vnor de nieuwe gebouwen was nog zelfs niet bouwrijp gemaakt. En dan: wat Paul voor ogen had en wat hij voor zijn doel nodig had was geen modern, zakelijk gebou wencomplex, maar éen dorpje, een voudig en intiem, zoals de dorpen waaruit de meeste van zijn patiënten afkomstig waren en waar ze weer heen zouden gaan. En Paul wist precies waar hij dat wilde bouwen: een plek in een w:ft afgelegen hoek van het tachtig hectare grote terrein dat dokter Ida lang geleden had geko zen dwars tegen veel verzet in voor haar medische school. Ook nu was er oppositie. Enkele van de oudere artsen verzetten zich tegen Üe gedachte lepralijders op het hoge schoolterrein te zien. En toen de toestemming tenslotte werd verleend Dorothy Clarke Wilson Vertaling: H. A. Schreuder Uitgave: Boekencentrum BV was het onder deze voorwaarde, dat een prikkeldraad de nederzetting zou afsluiten. Geen van de bewoners zou het verdere terrein mogen betreden en alle patiënten moesten niet-infec- tieus zijn. Het was opmerkelijk dat in de daaropvolgende jaren het juist de studenten waren die hun vooroordeel verloren en hun kennis vergrootten, en die de barrière neerhaalden: eerst kwamen zij eens een kijkje nemen, hielpen de bewoners van het Centrum een handje en hielden hen gezelschap bij ontspanning en bij de godsdienst oefeningen. En tenslotte verwijder den zij de afscheiding geheel. Dank zij Moeder Eaton begon het plan nu vorm aan te nemen: een kleine groep keurige gebouwtjes, wit- geverfd en bedekt met rieten daken. Naar het voorbeeld van dokter Ida, die haar omgeving steeds voorhield dat nut en schoonheid steeds hand in hand dienen te gaan, en door de belangstelling van het hoofd van het college, dokter Lazarus, waren de pa den al spoedig geflankeerd door het vrolijke geel van de poinsettia's, en dokter Ida's favoriete blauwe hage- winden klommen tegen muren en da ken omhoog. Paul had veel genoegen aan het ontwerpen van de eenvoudige plattegronden en het toezicht houden op en vaak ook deelnemen aan het bouwen zelf. Het leek een hele af stand tussen het bouwen met gewa pend beton in Piccadilly naar een lemen en rieten hut in een of andere hoek van India, maar toch had het laatste iets van een voltooiing van het eerste. Paul was langzamerhand gaan denken dat zijn tijd in het bouwvak verspilling had betekend van een vijf tal produktieve jaren, een stuk van zijn leven dat allang was afgesloten en dat geen vruchten had afgeworpen. Hoe merkwaardig nu te ontdekken dat ze als het ware gereed lagen om bij te dragen tot een nieuw stuk van zijn levenspatroon. Of eigenlijk was het niet zo merkwaardig, het was om je nederig bij te voelen. Dat jaar, 1950, gebeurden er nog an dere dingen in India die van belang waren voor Pauls werk. In Madras reorganiseerde dokter T. N. Jagadisan die ook de eerste conferentie van Indiase werkers op het gebied van lepra in 1947 had georganiseerd en lange tijd in Madras de collega was TV-vandaag NEDERLAND I NOS 17.00 Nogal wiedus NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal 19.05 Van Gewest tot Gewest en toeris tische tips Socute'ra 19.50 Ned. Centr. Ver. ter Bevordering van de Revalidatie 20.00 Journaal 20.20 Trekking Staats loterij 20.25 Een razende stil te, serie 22.05 Panoramiek 22.30 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal KRO 19.05 AnnaendeKoj ning van Siam IKOR KRO RKK 19.30 Kenmerk 20.00 Journaal 20.20 De wrekers, serie 21.10 De werkman dient te'begrijpen dat hij moet berusten in zijn lot, film 22.10 Journaal DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Akt. en muz. 10 25 Dagboek. 10.40 Nws uit Oost- en West- Duitsland. 11.25 Showprogr. 12.20 Akt. mag. 12.50 Persoverz. 13.00 en 16.15 Journaal. 16.20 Dok. film. 17 05 Kinderserie. 17.40 Kinderprogr. 17.50 Idem. (Beg. progr.: NDR: 18.00 Filmrep. 18.30 Akt. 18.45 Zandmannetje. 18.55 Nordschau- Mag. 19.26 Graf Luckner. film. 19.59 Progr. overz, WDR: 18.00 Nws uit Noordrijn-Westfa- len. 18.10 TV-film. 18.40 Journaal. 19.20 Algebra urn Acht, serie.) 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Serie filmportretten. 21.00 (juizprogr. 21.45 Serie dok. progr.'s. 22.30 Journaal en komnt. en weerber. DUITSLAND II 16.50 Gymn. 17.00 Journaal. 17.10 Lassie neue Kreunde, serie. 17.35 Akt. en muz. Speciaal Radio-vandaag In het KRO-programma volgt na Anna en de koning van Siam een aflevering van kerkelijke Informatie rubriek Kenmerk. Ned. 2, 19.30 De NOS zendt twee delen uit van de Britse serie Een razende stilte, waarin Philip moet kiezen tussen zijn gezin en Andrea, met wie liij een verhouding heeft. Ned. 1, 20.25 André Truyman bewerkte zijn eer der vertoonde serie over de Vlaamse priester Pieter Daens tot een pro gramma van een uur. Ned. 2, 21.10 Over de zakenman Alfons Müller- Wipperfurth, die ook bulten Duits land bekend is als Ben Wip, de broebenkoning, zendt de WDR een documentaire uit. Duitsl. 1, 20.15 Van de zaterdag in Hilversum gehouden Zoeklichttoogdag maakte de EO een radioreportage. Hilv. 1, 20.00 De NOS verzorgt een rechtstreekse uitzending van het promenadeconcert door het BBC Symfonie Orkest olv Pierre Boulez en Luciano Berio. So list is de pianist Cifford Curzon. In de pauze wordt de carrière van Ber nard Haitink belicht. Hilv. 2, 19.30 18.25 lm auftrag von Madame, serie. 19.00 Journaal. 19.30 Dok. film. 20.15 Ekon, ru briek. 21.00 Journaal. 21.15 Kultureel mag. 22.00 Eine "egoïstisch Liebe, film. 23.50 Jour naal. DUITSLAND III WDR 18.30 Sesamstrasse. 19.00 Zandmannetje. 19.05 Pnogr. voor Spaanse gastarbeiders. 19.15 Handel en verkeer. 19.45 Nws uit Noordrijn-Westfalen. 19 55 Komm. 20.00 Jour naal en weerber. 20.15 Filmprogr.: Brillen- trager, speelfilm uit 1969. 21.35 Franse animatiefilm. 21.45 Muz.progr. BELGIE (Nederlands) 17.55 Jevanjong, jei.igdprogr 18.55 Fabeltjeskrant. 19.00 De familie Par tridge, serie. 19.25 Yoga. 19.38 Weerber. 19.45 Journaal. 20.15 Her Is Lucy, serie. 20.40 Pano 74. 21.30 Satirische film: Op Safari door Engeland. 22.30 Journaal. 22.» iC-AI HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (Si Akt.show. (7.45 VPRO. Deze dag. 8.00 Nws. 9.00 Van alle markten thuis.9.3! Waterst. 9.40 (S> Muzikaal portret. 10.00 (SI Radioweekblad. 11.00 Nws. 11.03 (S) Melodie^ etiboeket. 12.10 Ach ja het beste van di jaren 50. 13.00 Nws. 13.11 Dingen van d« dag. 13.25 (Si Een middagje Stoomradio) 16.00 Nws. 16 03 (S) Wat van me drinken schat?, hoorspel. 17.00 (S) VARA-Dansorkf met sol. 17.25 (SI Metropole Ork. 17.45 Vaij harte: opening kinderboerderij Drachten) 17.55 Med. 18.00 Nws. 18.11 Dingen van de dag. 18.21 (S) Twee jongens en 'n gitaar 18.30 Tri< plus: lichte muz. EO: 19.00 Klankbord. 19.11! (S) Wij hebben een woord v.d. wereld! gewijde muz. 19.45 Bijbelstudie. 20.00 Godl- lichtstralen in een donkere wereld, rep. vatf de Zoeklichttoogdag. 20.35 (S) Ker en zen* ding in Indonesia. 21.10 (S) Gramm.raus' 21,15 Avondsluiting. TROS: 21.30 CS) Specia' lltelten a la Carte: verzoekpl. 22.30 Nwi 22.40 Aktua. 22.50 f S> Gramm.muz. 22.f' Middag-getij, hoorspel. 23.31 (S) Music-A Uit: lichte muz. 23.55 Nws. HILVERSUM II TROS: 7.00 Nws. 7.02 (S) Ontbijt Soos. (7 30 Nws. 7.41 Aktua. 8.30 Nws. 8.36 Gymn v.d. vrouw.) 10.00 (S) V.d. kleuters. io.3( Nws. 10.33 (S) v.d. vrouw. 11.30 Aktua KRO: 11.45 Bejaardenprogr. 11,55 Med. 12.0 (S) Van twaalf tot twee. (12.30 Nws.) NOS 14.10 Onder de Groene Linde: oude'liedje en balladen. 14.30 (S) Aspecten van d kamermuz. 15.30 Nws. 15.33 Spiegel va Duitsland. 10.00 Meer over minder: De stei van de sprekende minderheid. 17.00 (5 Eurolight. 17.20 Overheidsvoorl.: Mens e samenleving - uitz. van het min. van C.R.M 17.30 Nws. NCRV; 17.32 (S) Hier en Nu. NOS: 18.00 Bopthema's en Swingsesslons jazz uit de Jaren 1935-1935. 18.30 Nws. 18.4 RVU. Met het oog op Ned.-Geef ons d Ruimte, verslag in verband met een projek over de Dferde Nota Ruimtelijke Ordening 19.21 Den Haag vandaag. 19.30 Henry Woof Prom. Cone. 1B74: BBC symf. Ork. met sol. mod. en klass.muz. In de pauze: Nws en Carriere van Ned. dirigenten. 22.00 Nieuw gramm.platen. 22.30 (S) Horizon - Extra 23.55 Nws. HILVERSUM III Ieder heel uur 2 min. Nws. AVRO: 7,0 Drie op Je boterham. (8.02 Radiojournaal. 9.03 (S) Pep-op-Drie: verzoekpl. 11.03 Drl draait op verzoek. AVRO's Postbus 700. 12,0 Radiojournaal. 12.06 iS) Drie tussen d middag. 14.03 Pop-Kontakt I. 15.03 Po-Kon takt II. 16.03 De Hitmeesters I. 17.08 Radio Journaal. 17.06 De Hitmeesters II. (17.6 NOS: W K. Wielrennen in Montreal), NOS. 18.02 Joost mag niet eten. 19,02 <S! Drie loopt achter 20.02 Woensdag III. licht| platen, sport en akt. 0.02 (S) Take it easy, 2.02 Het donker lacht. 4.02 De Meurden Methode. geweest van dokter Cctehrane, die daar toen werkte voor de British Empire Leprosy Associati-wn de Le prosy Asscociation tot de'Hind Kusht Nivaran Sangh, een organisatie die deed aan research, behandeling nazorg en opleiding van lepra-paftiënten. Deze dokter Jagadisan was 'ten vooraan staand geleerde, hoogleruar en schrij ver, en Indiaas patriot Hijzelf was getroffen door lepra vaui. het tubercu leuze soort, niet besmettelijk, maar wel tot gevolg hebbend dat de zenu wen worden aangetast. Met succes dat hij had bij het vertragen van het proces van voortdurend stijver wor den van zijn vinger?; door ze op dokter Cochranes advius de hele dag te masseren en te oaSenen was van groot belang voor Paal bij diens stu die van fysiotherapie. De toestand op de chijijurchische afde ling was nu kritiek geworden. De twee bedden die Paul' ter beschikking stonden waren volstrekt onvoldoende voor het onderzoek en voor de toene mende vraag naar bexhden van de kant van lepralijders. Het trof, dat Paul nu een uitstekende hu'fj) had in dokter Howard Somvervell, teen arts die aan vankelijk naar India, was gekomen om met de expeditre van Mallory de Mount Everest te beklimmen, en ver volgens vijfentwintig jaar als zen dingsarts in Travaruxjre had gewenkt. Bij een bezoek aanjt Vellore had hij gezien met welke problemen men daar te kampen h^d en hij had voor een jaar zijn hulp aangeboden. Zijn aanwezigheid vel leende letterlijk kleur aan de klinliek. Want hij was een al even bektvaam tekenaar als arts, en illustreerde zijn operatie-noti ties met tekening# n. 's Zaterdags ver liet hij tegen mikildagtijd Vellore om aan bergsport te? gaan doen in de omgeving. (Wordt vervolgd Horizontaal. 1. leemte, 4. uniform, 8. algemeen kiesrecht (afk.) 10. kanon (afk.) 12. vochtmaat, 15. achting, 17. keur, 19. opstootje, 20. vallei,- 22. door, 23. soepel, 24. vordering, 26. landtong, 27. vroegere titel, in Al giers, 29. gewricht, 30, broeikas, 31. vlaktemaat, 33. reeds, 37. pers. voor- naamw. 38. livreiknecht, 39. hulpmid del op schepen. Verticaal. 1. werktuig, 2. pers. voor- naamw. 3. voertuig, 5. boom, 6. klein kind, 7. eenjarig kalf, 9. muzieknoot, 11. aantal, 12. aanhangsels v an een boek, 13. citroenkruid, 14. teugje, 16. oorspronkelijk vernuft, 18. innig, 21. plaatsje onder Gramsbergen, 24. effen, 25. groente, 27. spoedig, 28. elk, 32. rondhout, 34. bergplaats, 35. muziek noot, 36. kindergroet, 37. bevel. (ADVERTENTIE) In verband met de grote hoeveelheid zet-adyertentie» voor onze zaterdagbladen, dienen advertentiei voor deze rubriek Het onderwijs vraagt uiterlijk in het bezit van de advertentieorderafdeling van da Chr. Pers, Postbus 859 te Amsterdam te zijiL U gelieve uw opgave derhalve tijdig In te zenden. L M H F F F F Oplossing van gisteren Hor. 4. entente, 5. melange,$6. dele man, 7. asteria. Vert. 1. interesse, 2. regaleren, 3. stagnatie. Tomatensoep 500 gram soeptomaten ui, wortel, peterselie 1 eetlepel boter driekwart liter bouillon wat tijm, laurierblad peperkorrels vijftien gram aardappelmeel zout, peper, citroensap De verse kruiden licht bakken m boter, de gewassen en doorgesnedl tomaten toevoegen en vijf minuti laten smoren. De bouillon en de dr ge kruiden toevoegen en de tomati koken tot ze zacht zijn, in vijf til minuten. De soep zeven, binden m aangemengd aardappelmeel en zo n dig afmaken met zout, peper en troensap. Eventuele vulling: doper tjes, stukjes champignons en andei groenten. Menutip: tomatensoep, aardappele blinde vinken, snijbonen, appel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4